Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που κάνω Ρινοπλαστική βοηθείστε με


klarita

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Είναι νέα στο φόρουμ. Έχω μεγάλο πρόβλημα και με την εμφάνιση της μύτης μου και με την αναπνοή και χρειάζομαι κάποιον πραγματικά πολύ καλό γιατρό να με σώσει. Αν έχετε κάποιον υπόψη σας παρακαλώ μπείτε στον κόπο να μου στείλετε ένα μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Μετά από πολύ ψάξιμο και κόπο επιτέλους χειρουργήθηκα την Μ. Δευτέρα, όλα πήγαν πολύ καλά το μόνο που με δυσκόλεψε εμένα ήταν η νάρκωση από την οποία συνήλθα πλήρως μετά από ένα 24ώρο και μετά όλα καλά.

Την Μ. Τετάρτη έβγαλα τις γάζες από τα ρουθούνια (πωματισμοί) και όλα πολύ καλά, η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ενοχλητικό να αναπνέεις μόνο από το στόμα αλλά οκ εγχείρηση είναι να μην έχει και κάποια δυσκολία.

Τώρα όσον αφορά τον πόνο δεν υπάρχει καθόλου τουλάχιστον εγώ δεν πόνεσα καθόλου ούτε την 1η μέρα. Μετά την αφαίρεση του πωματισμού θέλει σχολαστική καθαρίοτητα και συχνές καθημερινές πλύσεις της μύτης, κάτι που για μένα είναι μια ευχάριστη διαδικασία.

Προσωπική μου άποψη είναι όποιος έχει λειτουργικό πρόβλημα να την κάνει 100%, όποιος έχει μόνο αισθητικό ας το σκεφτεί και μια 2η φορά.

 

Το θέμα είναι όμως ποιος θα την κάνει, εγώ μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον Κ. Μακρυπίδη καταπληκτικός άνθρωπος πάνω από όλα και μετά Γιατρός (Μακρία από τον Α.Σ. Κολονάκι παναγία μου μόνο που δεν με χτύπησε όταν πήγα να τον συναντήσω την 1η και τελευταία βεβαίως φορά, με έβρισε όμως δεν έχω παράπονο!!!!) ήταν πάντα δίπλα μου και συναντηθήκαμε όσες φορές εγώ ήθελα πριν το χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγώ είχα πρόσφατα πολύ κακό αποτέλεσμα ρινοπλαστικής από τον ΒΠ στο Μαρούσι. δεν θα τον σύστηνα. Μου έκανε πολύ μεγάλη ζημιά λειτουργική και αισθητική που δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί με νέο χειρουργείο!

 

exw kleisei na paw tin deutera kai me tromazei auto pou les..mporeis se prakalw na mou steileis kapoia foto i na mou peis ti akrivos pige strava?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου περιπέτεια. Για πολλά χρόνια είχα πρόβλημα στην αναπνοή μου. Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να επισκεφτώ ένα ΩΡΛ ο οποίος διέγνωσε το πρόβλημα και μου έκανε την σχετική επέμβαση για διάφραγμα.

Μετά από ένα διάστημα 3 χρόνων το πρόβλημα επανήλθε και μάλιστα σε χειρότερη μορφή, με αποτέλεσμα να υπάρχουν φορές όπου είχα φρικτούς πονοκεφάλους και μεγάλη δυσφορία. Το πρόβλημα του εκνευρισμού και της δυσφορίας αποτελούσε καθημερινό θέμα συζήτησης. Ο πατέρας μου με αφορμή αυτή μου την συμπεριφορά, μου θύμισε πως έχουμε έναν οικογενειακό φίλο και γιατρό χειρούργο ΩΡΛ τον κύριο Β. Π. τον οποίο γνώριζε από την φήμη του τα χρόνια που ήμασταν στην Γερμανία και θα μπορούσε να μου κλείσει ένα ραντεβού.

Πήγα στο ιατρείο του στον Παράδεισο Αμαρουσίου. Αφού του περιέγραψα την κατάστασή μου, ο γιατρός μου εξήγησε πως στην περίπτωσή μου έχει περάσει το σωστό διάστημα μετά από την τελευταία επέμβαση, οπότε και θα μπορούσε να προχωρήσει στην λύση της επέμβασης. Μόνο που αυτή τη φορά θα γινόταν περισσότερη δουλειά στην διάρκεια της επέμβασης δηλαδή "διόρθωση διαφράγματος", "αφαίρεση καμπούρας", "διαμόρφωση συμμετρικής κορυφής της μύτης" και "κογχοτομή". Για αρχή μου φάνηκαν πολλά μιας και ο προηγούμενος γιατρός δεν μου είχε πει για όλα αυτά. Οι εξηγήσεις όμως που μου έδωσε, μου έκαναν σαφές τον λόγο για τον οποίο πήρε αυτή την απόφαση. Έτσι με την συναίνεσή μου προχώρησα στην διπλή επέμβαση (διάφραγμα και πλαστική).

Τρεις μέρες μετά την επέμβαση επισκεύθηκα τον γιατρό ο οποίος μου αφαίρεσε τις γάζες από τα ρουθούνια μου. Το αποτέλεσμα της επέμβασης για την βελτίωσης της αναπνοής ήταν αισθητό από την πρώτη στιγμή. Οι μελανιές εξαφανίστηκαν στην διάρκεια των 15 ημερών (η απορρόφηση των μελανιών από τον οργανισμό διαφέρει από άτομο σε άτομο). Μετά το διάστημα αυτό κανένας δεν μπορούσε να αντιληφθεί την επέμβαση η οποία είχε γίνει.

Τρεις μέρες μετά την επέμβαση μέχρι και σήμερα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα τόσο στην αναπνοή μου, όσο και στην αισθητική της μύτης μου. Τι άλλο περισσότερο θα μπορούσα να ζητήσω. Ευχαριστώ τον Β.Π.

Οι πονοκέφαλοι και η δυσφορία είναι πλέον παρελθόν και όπου να βρεθώ μιλάω με καλά λόγια για τον γιατρό που έδωσε λύση στο πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ....ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΩΡΛ ΓΙΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΗ...ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΛΕΙΣΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 'Η ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΩΡΛ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ...ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια! Μπορεις να μου πεις πως λεγοταν ο γιατρος που εκανες την πλαστική; o Καραπατζιος ή o Πατρας;

Επεξεργάστηκαν by angelikiGa
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!εγω εκανα επεμβαση στη μυτη μου πριν 2 χρονια στη θεσ/νικη σε εναν πολυ καλο ωρλ που χειρουργει στον Αγιο Λουκα.... μελανιασα γυρω απο τα ματια αλλα αυτο κρατησε περιπου μια εβδομαδα.... για να καταλαβεται οταν μετα απο μια εβδομαδα πηγα θεσ/νικη να βγαλω τν ναρθηκα ηπια και καφε στην αριστοτελους χωρις να φαινεται τπτ!!!!!!

 

Γεια σου @nana25

πλαστική μήπως εκανες στον Καραπαντζιο ή στον Πάτρα; έχω επισκεφθει και τους δύο.Αλλα προβληματίζομαι

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!! Σκοπεύω να κάνω ρινοπλαστική (κυρίως για αισθητικους λόγους αλλά και ένας έλεγχος στο διάφραγμα δε θα με χαλαγε) και μέτα από έρευνα μόνο μέσω ιντερνετ έχω καταλήξει στον Κόλ..α όπου βρίσκεται στη Γλυφάδα...Έχει κάποιος προσωπικκή εμπειρία μαζί του? Ή κάποιον να μου προτείνει? Περιμένω με αγωνία απάντησή σας....Καλώς σας βρήκα κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ το forum γιατί μέσα από αυτό εντόπισα τον καλλίτερο πλαστικό/ωρλ που μπορούσα να βρω!!! Τον Δημ Λουλουδ η. Αύριο βγάζω τον νάρθηκα και ήδη βλέπω την τεράστια διαφορά στη μύτη μου. Είχα ξανά χειρουργηθεί στο παρελθόν. Πριν 15 χρόνια από έναν ωρλ Βασίλη Παρλ. ο οποίος με χειρούργησε με τοπική αναισθησία στο ιατρείο του (φρικτή εμπειρία). Αργότερα έκανα μια προσπάθεια να διορθώσω την ζημιά σε ένα πολύ γνωστό ωρλ στο κολωνάκι Α.Σ. ο οποίος έχει χειρουργήσει και διάσημη αιδώ!!! Δυστυχώς δεν κατάφερε να διορθώσει και πολύ τα πράγματα. Εκτός που ίσιωσε λίγο το κόκαλο που πήγαινε προς τα αριστερά η υπόλοιπη μύτη έμεινε να κρέμεται γιατί ο Β.Παρλ. είχε αφαιρέσει τελείως τον χόνδρο που την στήριζε. Ήταν λοιπόν πλατιά μεγάλη και πεσμένη και δεν μπορείτε να καταλάβετε πόσο αυτό με στεναχωρούσε καθώς είμαι γενικά μια λεπτεπίλεπτη γυναίκα και το μόνο ευμεγέθη επάνω μου είναι... ήταν (!) η μύτη μου. Επισκέφτηκα πολλούς κατά καιρούς και δεν με αναλάμβαναν... Τον Β.Παυλ που μου είπε ότι μόνο ένα 10% βελτίωση θα δω, τον εξαιρετικό και αγαπητό στη Γλυφάδα ΩΡΛ Παν.Κο. ο οποίος δεν με ανέλαβε λόγω του δύσκολου της κατάστασης μου. Επίσης μια φίλη μου την χειρούργησε μύτη ο "Βραζιλιάνος" Λ. και ήταν πολύ αφύσικο το αποτέλεσμα, ο ίδιος χειρούργησε και τα αφτιά μιας άλλης γνωστής μου και το αποτέλεσμα ήταν φριχτό και επιπλέον δεν μπορούσε να ξαπλώσει στο μαξιλάρι... και μετά δεν απαντούσε στα τηλεφωνήματά της :( . Τα είχα ψιλοπαρατήσει γιατί αν πήγαινα μόνο στον Παν.Κολ. θα πηγαινα. Έτσι ψάχνοντας έπεσα στο φόρουμ σας μια χρήστη πρότεινε τον Δημ. Λουλούδι!!! Άψογος!! Η μύτη μου έχει γίνει το κάτι άλλο!! δεν το πιστεύω πως κατάφερε να την κάνει έτσι!! Και η αναπνοή τέλεια!!! 4,5 ώρες χειρουργούσε ο άνθρωπος!!! Οι περισσότεροι κοιτάζουν να βγάλουν ποσότητα ασθενών όχι ποιότητα!!! Εξαιρετικός άνθρωπος αλλά το βασικότερο χειρούργος με μετεκπαιδεύσεις στην Αμερική και μεθόδους που εδώ δεν τις ξέρουν (τύπος νάρθηκα, σωληνάκια αναπνοής και ιδιαίτερη ευχέρεια στην ανοικτή ρινοπλαστική η οποία είναι η κορυφαία κατ εμε μέθοδος) . Μιλάω μετά από πολλά πάθη και εμπειρίες! Εύχομαι να μην περάσει κάποιος αυτά που πέρασα στην προσπάθειά του να κάνει μια πλαστική μύτης… Tip: Αν θες να από φύγεις τις μελανιές και το πρήξιμο που κρατούν 2 εβδομάδες το πρώτο 36ωρο ΠΑΓΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ (και τη νυχτα) και μια κρεμα αμέσως μετα το χειρουργείο οχι ματιών προσωπου γιαι δεν θελουμε συσφιξη αλλα λιπαρη, σαν κρεμα σωματος ή bepanthol για να δωσει ελαστικότητα στο δερμα σε περίπτωση πρηξίματος!!!!

Επεξεργάστηκαν by Vicky Angel
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα πρόσφατα πολύ κακό αποτέλεσμα ρινοπλαστικής από τον ΒΠ στο Μαρούσι. δεν θα τον σύστηνα. Μου έκανε πολύ μεγάλη ζημιά λειτουργική και αισθητική που δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί με νέο χειρουργείο!

 

Πήγαινε μια επίσκεψη στον Δημ.Λουλούδ η και διάβασε αν θες την μαρτυρία μου!! Καλή επιτυχία αν το αποφασίσεις ξανά!

Επεξεργάστηκαν by Vicky Angel
ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!! Σκοπεύω να κάνω ρινοπλαστική (κυρίως για αισθητικους λόγους αλλά και ένας έλεγχος στο διάφραγμα δε θα με χαλαγε) και μέτα από έρευνα μόνο μέσω ιντερνετ έχω καταλήξει στον Κόλ..α όπου βρίσκεται στη Γλυφάδα...Έχει κάποιος προσωπικκή εμπειρία μαζί του? Ή κάποιον να μου προτείνει? Περιμένω με αγωνία απάντησή σας....Καλώς σας βρήκα κιόλας!!!
Γειά σου! Δες την μαρτυρία μου!!
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να κανω ρινοπλαστική ..εχω στο μυαλο μου το λουλουδη αλλα δν εχω αποφασισει ακομη σε επιλογη γιατρου ..μπορει να με βοηθησει καποια ..αν ξερει τον ιδιο η καποιο καλο γιατρο να μου πει

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να κανω ρινοπλαστική ..εχω στο μυαλο μου το λουλουδη αλλα δν εχω αποφασισει ακομη σε επιλογη γιατρου ..μπορει να με βοηθησει καποια ..αν ξερει τον ιδιο η κάποιο καλο γιατρο να μου πει
Μαριλού καλήμερα!!! Σήμερα βγάζω τον νάρθηκα αλλά ήδη φαίνεται το αποτελεσμα και έχω ενθουσιαστεί!!!! Πήγα Λουλούδ η!!! Δες πιο κάτω αυτά που έγραψα, Άσε, έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα!! και αν θες κάτι άλλο πές μου και για γιατρό και για το χειρουργείο!!! Επεξεργάστηκαν by Vicky Angel
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλού καλήμερα!!! Σήμερα βγάζω τον νάρθηκα αλλά ήδη φαίνεται το αποτελεσμα και έχω ενθουσιαστεί!!!! Πήγα Λουλούδ η!!! Δες πιο κάτω αυτά που έγραψα, Άσε, έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα!! και αν θες κάτι άλλο πές μου και για γιατρό και για το χειρουργείο!!!

 

Καλησπέρα κ απο εμένα

 

Μηπως μπορεις να μου πεις αν ο κ. Λουλούδης έχει το μηχάνημα που σου δείχνει πως θα είναι περίπου η μύτη σου μετά την πλαστική?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα

 

Μηπως μπορεις να μου πεις αν ο κ. Λουλούδης έχει το μηχάνημα που σου δείχνει πως θα είναι περίπου η μύτη σου μετά την πλαστική?

 

Ευχαριστώ

 

Σε βγάζει φωτο και μετα την επεξεργάζεται στον Η/Υ και σου δείχνει πως θα είναι μετά! Όλοι το κάνουν αυτό!! Μην πας κάπου που δεν το κάνουν!!! Μολίς γυρισα από το ιατρείο του!! Εβγαλά τον ναρθηκα!! Περιτό να σου πω οτι έβαλα τα κλάματα!! Πολύ καλύτερη από ό,τι περίμενα!!! Α!!! Αν έχεις ΕΟΠΗ κανει και καλύτερη τιμή!:-D

Επεξεργάστηκαν by Vicky Angel
ορθογρφικό
Link to comment
Share on other sites

Σε βγάζει φωτο και μετα την επεξεργάζεται στον Η/Υ και σου δείχνει πως θα είναι μετά! Όλοι το κάνουν αυτό!! Μην πας κάπου που δεν το κάνουν!!! Μολίς γυρισα από το ιατρείο του!! Εβγαλά τον ναρθηκα!! Περιτό να σου πω οτι έβαλα τα κλάματα!! Πολύ καλύτερη από ό,τι περίμενα!!! Α!!! Αν έχεις ΕΟΠΗ κανει και καλύτερη τιμή!:-D

 

Καλημέρα,

Η πριν την πλαστικη φωτό είχε μεγάλη απόκλιση απο το αποτέλεσμα;

Συγνώμη αν σε κουράζω!:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η πριν την πλαστικη φωτό είχε μεγάλη απόκλιση από το αποτέλεσμα;

Συγνώμη αν σε κουράζω!:-(

 

Ήταν καλύτερη η μύτη μου μόλις μου έβγαλε τον νάρθηκα που περιόριζε το πρήξιμο σε σχέση με τη φώτο που είχε επεξεργαστεί γιατί του είπα να την κάνει λίγο πιο σηκωτή στην άκρη και την έκανε!!! Πρήστηκα λίγο από τότε γιατί εμένα λόγω της δύσκολης περίπτωσής μου, μου έγινε πολύ επεμβατικό χειρουργείο και και θα πάρει παραπάνω χρόνο να έρθει στο τελικό της μέγεθος. Οπότε υπομονή!!! Εσένα όμως σε ακούω λίγο... παθών... Είχες και εσύ άσχημη εμπειρία?

Επεξεργάστηκαν by Vicky Angel
ορθ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! θα ηθελα κι εγω πληροφοριες σχετικα με τον α. σκουρα. Τον ειχα επισκεφτει και μου εδειξε τη δουλεια του.. γενικοτερα απ οτι καταλαβα δεν του αρεσουν και τα πολλα λογια... αλλα οπως προειπε ενα μελος του forum και συμφωνω απολυτα μαζι του,δεν παμε για να κανουμε φιλους αλλα αρκει να ειναι καλος στη δουλεια του. Οι φωτος που μου εδειξε οσον αφορα τη ρινοπλαστικη φαινονταν τελειες.. τωρα οποιος εχει καποια παραπανω πληροφορια κ μπορει να την παραθεσει, θα με βοηθουσε πολυ.... ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν καλύτερη η μύτη μου μόλις μου έβγαλε τον νάρθηκα που περιόριζε το πρήξιμο σε σχέση με τη φώτο που είχε επεξεργαστεί γιατί του είπα να την κάνει λίγο πιο σηκωτή στην άκρη και την έκανε!!! Πρήστηκα λίγο από τότε γιατί εμένα λόγω της δύσκολης περίπτωσής μου, μου έγινε πολύ επεμβατικό χειρουργείο και και θα πάρει παραπάνω χρόνο να έρθει στο τελικό της μέγεθος. Οπότε υπομονή!!! Εσένα όμως σε ακούω λίγο... παθών... Είχες και εσύ άσχημη εμπειρία?

 

Εχω λιγο στραβο διαφραγμα με αποτελεσμα (μαλλον) να μου εχει δημιουργηθει χρονια ρινιτιδα ( δηλ ''τρεχει'' η μυτη μου συνεχεια κ καθε μερα!!, χειμωνα-καλοκαιρι). Εκτος απο αυτο, ολα τα υπολοιπα ειναι οκ, δηδ κοιμαμαι μια χαρα ( δεν ροχαλιζω) κ η αναπνοη μου ειναι μια χαρα. Ειχα παει στο παρελθον σε ενα ΩΡΛ ο οποιος μου είχε πει ότι μπορεί να φτιαξει το διαφραγμα (αν εμπαινα σε αυτη την διαδικασια θα λέπταινα κ την ακρη της μυτης μου πολυ λιγο) αλλα δεν μπορουσε να εγγυηθε οτι η ρινιτιδα θα υποχωρούσε! Οπότε θα το ξαναψάξω πάλι :-P!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας σκέφτομαι και εγώ να κάνω 2 η ρινοπλαστικη λόγω αποτυχίας της πρώτης σε συνδυασμό με διάφραγμα σε ωρλ. επισκέφθηκα Β.Π @Μαρούσι και Α.Σ@Κολωνάκι ο πρώτος δεν μου άρεσε καθόλου ο δεύτερος ήταν καλός απλά δεν μου άρεσε που με πίεσε να κλείσουμε χειρουργείο. Έχει κάποιος εμπειρία από Α.Σ????? παρακαλώ θερμά για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...