Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που κάνω Ρινοπλαστική βοηθείστε με


klarita

Recommended Posts

Γεια σας ...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα .Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για επέμβαση σκολίωσης ρινικού διαφράγματος. έκανα ένα ραντεβού με τον κ. Τερζή ο οποίος κάνει ανώδυνα την επέμβαση. Μήπως κάποιος έχει κάνει στον γιατρό αυτό ή έχει να μου συστήσει κάποιον άλλο που κάνει ανώδυνα χωρίς πωματισμούς την επέμβαση διαφράγματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήταν η δεύτερη επιλογή μου ως γιατρός ο Τερζής. Ο λόγος ήταν κυρίως οικονομικός. Γιατί απ' ότι κατάλαβα το διάφραγμα είναι επέμβαση ρουτίνας για τους ΩΡΛ. Έτσι επέλεξα άλλο γιατρό (με καλές συστάσεις και έμεινα πολύ ευχαριστημένη) και μου στοίχισε περίπου τα μισά λεφτά.

 

Από την άλλη για το θέμα του πωματισμού δεν ξέρω αν μπορεί να είναι κάποιος τόσο κάθετος. Απ' όσο κατάλαβα από τους 6-7 γιατρούς που ρώτησα, για να αποφύγεις τον πωματισμό πρέπει να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις, τις οποίες δε μπορείς εκ των προτέρων να γνωρίζεις αν θα τις πληροίς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα

 

ενδιαφερομαι κι εγω για ρινοπλαστικη στην αθηνα

για αισθητικους λογους χωρις παραλογες απαιτησεις, απλα επιθυμω ενα συμμετρικο αποτελεσμα για το προσωπο μου

 

θελω να μαθω το κοστος καθως οι καιροι πλεον ειναι δυσκολοι...οι δυο πιο γνωστοι γιατροι αθηνα ιντερνετικα τουλαχιστον, ειναι ο Παυλιδελης και ο Σκουρας

 

εκανε καποιος επεμβαση σχετικα προσφατα, να μου πει κοστος που ζητανε πλεον και αν εχουν προσαρμοσει τις τιμες τους στην εποχη?

 

καποιος αλλος γιατρος δοκιμασμενος εντος λεκανοπεδιου?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ενδιαφερομαι κι εγω για ρινοπλαστικη στην αθηνα

για αισθητικους λογους χωρις παραλογες απαιτησεις, απλα επιθυμω ενα συμμετρικο αποτελεσμα για το προσωπο μου

 

θελω να μαθω το κοστος καθως οι καιροι πλεον ειναι δυσκολοι...οι δυο πιο γνωστοι γιατροι αθηνα ιντερνετικα τουλαχιστον, ειναι ο Παυλιδελης και ο Σκουρας

 

εκανε καποιος επεμβαση σχετικα προσφατα, να μου πει κοστος που ζητανε πλεον και αν εχουν προσαρμοσει τις τιμες τους στην εποχη?

 

καποιος αλλος γιατρος δοκιμασμενος εντος λεκανοπεδιου?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ εχω αποφασισει να κανω μια επεμβαση στον Κο Κολλια.θα ειναι για λειτουργικους λογους περισσοτερο κ παραλληλα αισθητικους.Ηδη ειχα κανει μια επεμβαση ρινικου διαφραγματος πριν χρονια αλλα μαλλον αποτυχημενη μιας κ δεν μπορω να αναπνευσω..πηρα τη γνωμη αρκετων γιατρων κ αλλοι ειπαν να μην την ξαναπειραξω κ αλλοι οτι εχω δυσλειτουργια ρινικου διαφραγματος Όποιος ή οποια εχει κανει μια τετοια επεμβαση θα ηθελα την βοηθειά σας...και ειδικα στην επιλογη του καλυτερου γιατρου..ειπαν οτι ειναι μια απο τις δυσκολοτερες επεμβασεις..ευχαριστω πολυ!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είχα πρόσφατα πολύ κακό αποτέλεσμα ρινοπλαστικής από τον ΒΠ στο Μαρούσι. δεν θα τον σύστηνα. Μου έκανε πολύ μεγάλη ζημιά λειτουργική και αισθητική που δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί με νέο χειρουργείο!
....τελικα τι εκανες?πηγες σε καποιον αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!! τον συγκεκριμένο γιατρό δεν τον ξέρω καθόλου..εχω σκεφτεί να επισκεφτώ τον Β.Π. στο Μαρούσι...γιατί έχω ακούσει καλά λόγια...όποιος ξέρει κάτι για αυτόν θα θελά να μου πει την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας ειμαι απο θεσσαλονικη κ ενδιαφερομαι να κανω πλαστικη στην μυτη για αισθητικους μονο λογους.σε ποιον ν απευθυνθω ωτλ η πλαστικο? εχετε καποιον να μου συστησετε στην θεσσαλονικη? εχω ακουσει για καλους στην αθηνα οχι ομως στην πολη μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι απο θεσσαλονικη κ ενδιαφερομαι να κανω πλαστικη στην μυτη για αισθητικους μονο λογους.σε ποιον ν απευθυνθω ωτλ η πλαστικο? εχετε καποιον να μου συστησετε στην θεσσαλονικη? εχω ακουσει για καλους στην αθηνα οχι ομως στην πολη μου. στειλτε μου στο email [email protected]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλε μου Λευτέρη σκέφτομαι να κανω ρινοπλαστική και διαφραγμα και επισκέφτηκα επίσης τον Μήτσου σε γνωστό Κέντρο στην Αθήνα.Έχει κάνει κάποιος επέμβαση σε αυτόν για να μου πει την εμπειρία του?

 

Ευχαριστώ!

 

καλησπέρα, τελικά κάνατε την επέμβαση στον κ. Μήτσου;; είστε ικανοποιημενος;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

natasa92 γεια σου !!

 

πηρες αλλες γνωμες για ιατρους στην θεσσαλονικη ?? θα χαρω πολυ να ακουσω καποια συμβουλη σου ή καποιες προτασεις ??

ενδιαφερομαι και εγω για ρινιπλαστικη και ψαχνομαι ...

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

γεια σου marypapad..

 

ενδιαφερομαι για ρινοπλαστικη και ψαχνομαι .. μηπως πηρες γνωμες/συμβουλες για ιατρους στην θεσσ/νικη ? θα χαρω να ακουσω

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για ρινοπλαστική... εκτός του διδύμου Σκούρα - Παυλιδέλη που ακούγονται πολύ σε τηλεόραση και ιντερνετ, έχει κανείς υπόψη του τον κ.Μιχαλόπουλο; Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Έχει κάποιος εμπειρία από τη δουλειά του;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, έχω και γω ρινική σκολιώση και θα γίνει και αισθητική επέμβαση παράλληλα. Η ασφάλιση μου εινα ΙΚΑ ΕΟΠΥΥ μέσω ΟΑΕΔ. Γνωρίζει κανείς το ποσοστό στο οποίο έχω κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

 

Αν και δεν έλαβα βοήθεια απο αυτό το forum σκέφτηκα να δώσω εγώ βοήθεια σε κάποιον απο εσάς που την χρειάζεται. Να σας πω λοιπόν κι εγώ πως τον Σεπτέμβριο 2013 έκανα την επέμβαση στον Κο Σκούρα τελικά και όλα πήγαν ΤΕΛΕΙΑ.

 

Για αυτούς που λένε πως είναι παράξενος άνθρωπος αναρωτιέμαι αν έχουν κάνει οι ίδιοι κάποια αυτοκριτική στον εαυτό τους και γενικά αν το παίζουν ξερόλες ή κάτι τέτοιο.. Γιατί ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ με μένα ο άνθρωπος ήταν μια χαρά και το καλαμπούρι κάναμε και με είδε 2-3 φορές ο ίδιος, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Αλλά και οι κοπέλες βοηθοί του είναι πάρα πολύ καλές και διαθέσιμες για όποιο πρόβλημα και αν αντιμετωπίσεις μετεγχειρητικά (ή απλά για να ρωτήσει κάποια πράγματα, όπως έκανα κ εγώ.. κ το έκανα κ πολλές φορές μάλιστα.. τις ζάλισα τις κακόμοιρες) :)

 

H Μαρουλία δε, εντάξει, απλά RESPECT.

 

Η αλήθεια είναι πως νομίζα πως είναι εντελώς εγχείρηση ρουτίνας το διάφραγμα και πήγα πολύ άνετος... και έφαγα τα μούτρα μου! :) Όχι γιατι πόνεσα ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί χρειάζεται πολύ υπομονή και θα πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνει υπομονή.. τραβάει αρκετά μακριά η βαλίτσα.. δεν τελειώνεις σε 10 μέρες όπως λένε οι περισσότεροι. Και πάλι λέω ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟΣ και ειδικά με τον κο Σκούρα δεν είχα καθόλου "μαύρισμα" (όπως έχω δεί σε άλλες περιπτώσεις ατόμων που έχουν κάνει διάφραγμα και πλαστική όπως έκανα εγώ.

 

Η μύτη τέλεια , ανδρική, δεν φαίνεται καθόλου οτι την έχω πειράξει ,ταιριάζει απόλυτα με το πρόσωπό μου. Όσοι με βλέπουν κ δεν ξέρουν τι έχω κάνει με ρωτάνε τί έκανα και ομόρφυνα.. χαχα.. (εννοώ πως δεν φαίνεται η μύτη εγχειρισμένη ΚΑΘΟΛΟΥ).

 

Αναπνοή .. επιτέλους ανάσανα.. Είχα αρκετά μεγάλο πρόβλημα απο το αριστερό ρουθούνι κ το διάφραγμά μου ήταν σαν τελικό S. Οπότε καταλαβαίνετε... ΑΚόμα βέβαια λόγω καιρού δεν το έχω απολαύσει 100%.. καμμία σχέση η αναπνοή όμως, μέρα με τη νύχτα!

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κάπως..

 

α! Στο ΡΕΑ την έκανα την επέμβαση και σαν κλινική είναι απίστευτη (μαζί και οι νοσοκόμες, τα κορίτσια είναι απίθανα)

 

Αυτάάά..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο τη Κύπρο και πήγα στην Ελλάδα για την Ρινοπλαστική, έμεινα σε ένα καλό ξενοδοχείο για μια εβδομάδα, είχε ταλαιπωρία (ειδικά της πρώτες 3 μέρες) αλλά το αποτέλεσμα είναι πιο κάλο από ότι ήθελα και φανταζόμουν. Πέρασαν μόλις δυο μήνες, αναπνέω και έχω μια υπέροχη μύτη που ταιριάζει απόλυτα στο πρόσωπο μου. Απολαμβάνω τον ύπνο επιτέλους! Την έκανα στον γιατρό Βασίλη Παυλιδέλη!

Επεξεργάστηκαν by Cyprus2013
-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Έκανα διάφραγμα και πλαστική πριν από 23 μέρες, και έχω μείνει ευχαριστημένη και από το γιατρό κ από το αποτέλεσμα. Απλα να γνωρίζετε ότι όσο και να μην ποναει η μυτη μετεγχειριτικά , η διαδικασία μετα την εγχείριση είναι αρκετά επίπονη και η αλλαγή είναι τεράστια γιατί μιλάμε για διαφορά στο κέντρο ακριβώς του προσώπου, εγώ δηλαδή είμαι ακόμα σοκαρισμένη. Όποιος με λίγα λόγια δεν είναι σίγουρος καλό θα ήταν να το σκεφτεί καλά. Όσο για το διάφραγμα αξίζει δεν το συζητώ . Επίσης αυτά που λένε ότι σε 10 μέρες είσαι περδίκι δεν ισχύουν καθώς η μύτη είναι αρκετά ευαίσθητη τουλαχιστον τους δύο πρώτους μήνες , κυρίως τον πρώτο οπου γυμναστικη, βάρη , έντονη δραστηριότητα , σεξουαλικές κτλ επαφες φυσικα δεν ενδεικνυνται. Γενικα κουράζεσαι πάρα πολύ εύκολα και δεν αποδίδεις όπως πριν γιατί όσο απλη κ να την παρουσιάζουν , είναι κ αυτή μια εγχείρηση. Το κόστος μπορεί να πάει από 3000 μεχρι και 6000 και η συμβουλή μου είναι να μην το κάνετε σε δημοσιο νοσοκομείο γιατι μιλάμε για μια εγχείριση στο πρόσωπο , οπότε αξίζει να τα δώσεις για να είσαι σίγουρος 100 % οτι θα σε προσέξουν. Αυτά από την εμπειρία μου ελπίζω να βοήθησα. Μία ερώτηση έχω να κάνω μόνο, αν υπάρχει κάποιος που μπορει να μου πει πότε φεύγει το πρηξιμο από την μύτη γιατί ειμαι στις 23 μερες απο το χειρουργίο κ η μύτη μου ειναι ακόμα πρησμένη και σηκωμένη προς τα πάνω. Αυτό είναι φυσιολογικό ? Συμβαίνει γενικά? θα ξεπρηστεί συντομα? θα πέσει κιόλας? τι να περιμένω? Περιμένω τις εμπειρίες σας , ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

 

Αν και δεν έλαβα βοήθεια απο αυτό το forum σκέφτηκα να δώσω εγώ βοήθεια σε κάποιον απο εσάς που την χρειάζεται. Να σας πω λοιπόν κι εγώ πως τον Σεπτέμβριο 2013 έκανα την επέμβαση στον Κο Σκούρα τελικά και όλα πήγαν ΤΕΛΕΙΑ.

 

Για αυτούς που λένε πως είναι παράξενος άνθρωπος αναρωτιέμαι αν έχουν κάνει οι ίδιοι κάποια αυτοκριτική στον εαυτό τους και γενικά αν το παίζουν ξερόλες ή κάτι τέτοιο.. Γιατί ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ με μένα ο άνθρωπος ήταν μια χαρά και το καλαμπούρι κάναμε και με είδε 2-3 φορές ο ίδιος, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Αλλά και οι κοπέλες βοηθοί του είναι πάρα πολύ καλές και διαθέσιμες για όποιο πρόβλημα και αν αντιμετωπίσεις μετεγχειρητικά (ή απλά για να ρωτήσει κάποια πράγματα, όπως έκανα κ εγώ.. κ το έκανα κ πολλές φορές μάλιστα.. τις ζάλισα τις κακόμοιρες) :)

 

H Μαρουλία δε, εντάξει, απλά RESPECT.

 

Η αλήθεια είναι πως νομίζα πως είναι εντελώς εγχείρηση ρουτίνας το διάφραγμα και πήγα πολύ άνετος... και έφαγα τα μούτρα μου! :) Όχι γιατι πόνεσα ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί χρειάζεται πολύ υπομονή και θα πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνει υπομονή.. τραβάει αρκετά μακριά η βαλίτσα.. δεν τελειώνεις σε 10 μέρες όπως λένε οι περισσότεροι. Και πάλι λέω ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟΣ και ειδικά με τον κο Σκούρα δεν είχα καθόλου "μαύρισμα" (όπως έχω δεί σε άλλες περιπτώσεις ατόμων που έχουν κάνει διάφραγμα και πλαστική όπως έκανα εγώ.

 

Η μύτη τέλεια , ανδρική, δεν φαίνεται καθόλου οτι την έχω πειράξει ,ταιριάζει απόλυτα με το πρόσωπό μου. Όσοι με βλέπουν κ δεν ξέρουν τι έχω κάνει με ρωτάνε τί έκανα και ομόρφυνα.. χαχα.. (εννοώ πως δεν φαίνεται η μύτη εγχειρισμένη ΚΑΘΟΛΟΥ).

 

Αναπνοή .. επιτέλους ανάσανα.. Είχα αρκετά μεγάλο πρόβλημα απο το αριστερό ρουθούνι κ το διάφραγμά μου ήταν σαν τελικό S. Οπότε καταλαβαίνετε... ΑΚόμα βέβαια λόγω καιρού δεν το έχω απολαύσει 100%.. καμμία σχέση η αναπνοή όμως, μέρα με τη νύχτα!

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κάπως..

 

α! Στο ΡΕΑ την έκανα την επέμβαση και σαν κλινική είναι απίστευτη (μαζί και οι νοσοκόμες, τα κορίτσια είναι απίθανα)

 

Αυτάάά..

 

:)

 

 

Επειδή ψήνομαι να κάνω για αισθητικούς λόγους, μπορείς να μου πεις πόσο κόστισε

Είχες ιδιωτική ασφάλεια και αν ναι την δικαιολογεί ?

Όταν λες παει μακριά η βαλίτσα εννοείς ότι πρέπει να προσέχεις πολύ μετεγχειρητικά ?

 

Σε ζάλισα στις ερωτήσεις....

Ευχαριστώ

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Επειδή ψήνομαι να κάνω για αισθητικούς λόγους, μπορείς να μου πεις πόσο κόστισε

Είχες ιδιωτική ασφάλεια και αν ναι την δικαιολογεί ?

Όταν λες παει μακριά η βαλίτσα εννοείς ότι πρέπει να προσέχεις πολύ μετεγχειρητικά ?

 

Σε ζάλισα στις ερωτήσεις....

Ευχαριστώ

 

Sorry που άργησα να σου απαντήσω. είχα καιρό να μπώ.

 

η επέμβαση κόστισε (περίπου) 3,5χιλ. δεν είχα ιδιωτική ασφάλεια αλλά δεν νομίζω πως κερδίζεις κ πολλά.

 

Ακριβώς αυτό εννοώ, οτι πρέπει να προσέχεις, πρέπει να κάνεις μασάζ στη μύτη (αν ήταν στραβή), πρέπει να βάζεις συνέχεια φυσιολογικό ορό (στην αρχή κάθε 1 ώρα.. δε φαντάζεσαι τι πρόβλημα είνια αυτό), πρέπει να βάζεις αλοιφές.. Γενικά πρέπει.. πρέπει. πρέπει.. :) Έχει διαδικασία. Συν του οτι στην αρχή για κανένα δίμηνο ΔΕΝ αναπνέεις καλύτερα απο πριν κάνεις την εγχείρηση (μάλλον χειρότερα λόγω του πρηξίματος).

 

ΑΛΛΑ..

 

το αποτέλεσμα, μου άλλαξε τη ζωή.. προς το καλύτερο εννοείται. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μενα,

 

το συγκεκριμένο θέμα με απασχολεί αρκετά και το ψάχνω πολύ καιρό, έχω ήδη επισκεφτεί τους 2 πιο γνωστούς ΩΡΛ και απογοητεύτηκα και από τους 2, η εξέταση και στους 2 κράτησε μεταξύ 5 ως 10 δευτερόλεπτα ειδικά ο (Α.Σ. Κολονάκι) ήταν νευρικός & απότομος λες και τον είχα βρίσει ο άλλος (Β.Π. Μαρούσι) ήταν πιο ευγενικός. Το συμπέρασμά όμως ήταν ότι με έβλεπαν ως χρήματα και όχι ως ασθενή.

Τώρα σκέφτομαι τον Κ.Μ. στο Χίλτον οποίος μου συμπεριθέρθηκε πολύ ανθρώπινα, έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..εχω αποφασισει να κανω και εγω ρινοπλαστικη και μετα απο ψαξιμο γερνω στο ευθυμιο χριστοπουλο...γνωριζει κανεις κατι για αυτον τον χειρουργο ωρλ? Ειτε κατι αρνητικο ειτε κατι θετικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά κατέληξα στον Κ. Μακρυπίδη, είναι πολύ καλός με έκανε να αισθανθώ ασφάλεια και σιγουριά για το αποτέλεσμα, σε λίγες μέρες θα χειρουργηθώ και θα σας πω τις εντυπώσεις μου μετά. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...