Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts

Όσο για την φίλη μου,συνεχίζει βλακωδώς πιστά τις οδηγίες της μαίας της:-( ...γιατί κι εχθές που της μίλησα για θήλαστρο.... μου άλλαξε κουβέντα....

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

 

Τελικά και εγώ από το άγχος μου άντλησα πολύ γάλα...και χρειάστηκε να κάνω μόνο μια άντληση!!!! Πήγαμε στον γάμο...ο μικρός έμεινε στην μαμά μου και όλα καλά! Δόξα τω θεώ!

 

Σας ευχαριστώ και καλή εβδομάδα¨-)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

επαναφερω το θεμα διοτι προεκυψε κατι εκτακτο χτες βραδυ κ ισως χρειαστει να φυγω σαββατοκυριακο χωρις να εχω πια αρκετο γαλα να αντλησω με το θηλαστρο τοσα γευματα κ χωρις σχεδον καθολου τραπεζα...

αν το παιδι παρει καποια μαζεμενα γευματα ξενο..υπαρχει περιπτωση μετα να μη της αρεσει το μητρικο?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι δεν θα δεχτεί το δικό σου μετά, είναι αρκετά μεγάλη για να ξέρει. Μπορεί να απορρίψει το ξένο όμως!

Αναρωτιέμαι αν σε αυτή την ηλικία μπορούν να περάσουν ένα διήμερο χωρίς να πιουν γάλα ...

 

 

Για τα παλιότερα ποστ, αν επρόκειτο για ολιγόωρη απουσία, θα προτιμούσα το χαμομήλι, για να μην εκθέσω το μωρό στα αλλεργιογόνα του ξένου γάλακτος, αλλά πάλι, μπορεί να μην ενδείκνυται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις το ιδιο ποστ παραπανω γραφει καλυτερα γαλα απο χαμομηλι..δε θελω να βαλω το μωρο σε αυτη τη διαδικασια του να πειναει δυο μερες επειδη μου ετυχε κατι εκτακτο κ φυσικα δε φευγω αν δε δοκιμασω πρωτα να δω αν πινει το ξενο..ευτυχως το ξενο θα ειναι μονο 2 η 3 γευματα...μονο μηπως δε ξαναθελει το δικο μου σα γευση σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν διαβασεις το ιδιο ποστ παραπανω γραφει καλυτερα γαλα απο χαμομηλι..δε θελω να βαλω το μωρο σε αυτη τη διαδικασια του να πειναει δυο μερες επειδη μου ετυχε κατι εκτακτο κ φυσικα δε φευγω αν δε δοκιμασω πρωτα να δω αν πινει το ξενο..ευτυχως το ξενο θα ειναι μονο 2 η 3 γευματα...μονο μηπως δε ξαναθελει το δικο μου σα γευση σκεφτομαι...

 

Το διάβασα και εξέφρασα έναν προβληματισμό - για τις ολιγόωρες απουσίες!

Φυσικά και δεν θα την αφήσουν να πεινάσει το Σαββατοκύριακο, στερεές δεν τρώει;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι ...δυστυχως δεν δειχνει φοβερο ενδιαφερον στη φρουτοκρεμμα κ ετσι χρειαζομαστε σχεδον ενα γευμα γαλα παραπανω... :?

φαντασου πτο τωρα θηλαζουμε στις περιπου στις 7:00 ....(θηλασμος+φρουτοκρεμμα)στις 10.30 ....στις 1.30 μετα στις 7:00.. στις 11 κ μια φορα το βραδυ που θα ξυπνησει...

 

ειναι αδυνατον να εχω περιπου 9-10 μπιμπερο των 180 μεσα σε δυο μερες....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το αν τρώει το μωρό στέρεες, και απο το πόσα γεύματα μπορεί να χάσει.

 

Εγώ θα προσπαθούσα όσο γίνεται να αποφύγω το αγελαδινό αν δεν έχει ξαναπιεί το παιδί. Αν πρέπει όπωσδήποτε να δώσεις ξένο, ξεκίνησε 2-3 μέρες νωρίτερα, λίγο λίγο. Την πρώτη φορά δώσε μόν 30μλ και παρατήρησε τη συμπεριφορά της, τα κακά της κλπ. Τη δεύτερη δώσε 60 μλ, κοκ.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να απορρίψει το γάλα σου λόγω γεύσης. Το μητρικό γάλα μυρίζει υπέρωχα, κι έχει πολύ πιο ωραία γεύση απ'τη σκόνη που μυρίζει σα βρεγμένο σκύλο. :shock::lol:

 

Αυτό που μπορεί όμως να συμβεί, είναι να στεναχωρηθεί λίγο το μωρό, και να κάνει nursing strike όταν γυρίσεις. Δηλαδή να μη θέλει να θηλάσει. Υπάρχει αυτή η πιθανότητα. Βέβεια μπορείτε να το ξεπεράσετε, απλά είναι κουραστικό και αγχωτικό.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μονο τα φρουτα δε καλοτρωει...την χορτοσουπα την τσακιζει :lol::lol:

θα δοκιμασω να της δωσω λιγο να δω αν το παρει κ αν της αρεσει..ετσι κ αλλιως απο δω κ περα που ισως ξεκινησω σιγα σιγα το μαγαζι επιβαλλεται να εχω ενα κουτακι σκονη μηηηηηηηηηηπως κ χρειαστει ποτε γαλα κ δεν εχω στην καταψυξη η δε μπορω να βγαλω αμεσα.....ακριβως αυτο που λεει το τοπικ...σε εξαιρετικες περιπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα μυρίζει υπέρωχα, κι έχει πολύ πιο ωραία γεύση απ'τη σκόνη που μυρίζει σα βρεγμένο σκύλο.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: τι γέλιο!

 

συγγνώμη που πετάγομαι άσχετα στο ποστ, αλλά γέλασα πολύ και βροντερά και δεν άντεξα!

 

Μια και πετάχτηκα... εγώ δεν θα έδινα σκόνη καθόλου στο μωρό, δεν ξέρω, καλύτερα γιαούρτι, κουάκερ, μπανάνα, όλα αυτά μαζί ανακατεμένα, ό,τι τρώει τέλος πάντων. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα....

σε δεκα μερες φευγω ταξιδι με τον αντρα μου.προσπαθησα σημερα να κανω μια δοκιμη στο πως κ ποσο θα αντλω με το θηλαστρο για 9 περιπου μερες...

θηλασα τη μπεμπα στις 8

αντλησα στις 2 το μεσημερι 150ml

και στις 8 το απογευμα δλδ 6 ωρες μετα καταφερα να βγαλω μονο 50ml στη μια ωρα...

θα ξαναβγαλω στις 12..

αυτο που θελω κ χρειαζομαι να καταλαβω ειναι...σημασια εχει η συχνοτητα ή η ποσοτητα?δλδ αν αντλω καθε 5-6 ωρες απο μια ωρα η αντληση ειναι ενταξει ακομα κ αν βγαζω 30ml ή επιβαλλεται να καθομαι να αντλω με τις ωρες μεχρι να βγαλω 150ml?

αγχωθηκα παααρα πολυ σημερα!

εχω το lactina κ θα κραταω εφεδρικο μαζι μου κ το swing .

:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Έχουν σημασία και τα δύο, και η συχνότητα και η ποσότητα. Όμως μην ανησυχείς γι αυτό, ακόμη και να υπάρξει κάποια μείωση το μωρό θα μπορέσει να αυξήσει την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Στα τέλη του άλλου μήνα λέμε να πάμε ένα ταξίδι με τον άντρα μου... και να κρατήσουν τον μωρό η γιαγιά κι ο παππούς...

Ο μικρός μας είναι τώρα 5,5 μηνών κι αρχίσε να τρώει κρέμα σιγά σιγά... ενώ κατά τ'άλλα μόνο τον θηλάζω...

Σκοπεύω να βγάλω γάλα με το θήλαστρο για όλες τις μέρες της απουσίας μας.. και να του δίνω από τώρα κάποια γεύματα και με το μπιμπερό για να συνηθίσει, γιατί ως τώρα όποτε χρειάστηκε να λείψω 4-5 ώρες... αρνήθηκε να πιει από το μπιμπερό...

Αν υποθέσουμε ότι όλα τα προετοιμάσω σωστά και το μωρό ανεξαρτητοποιηθεί από πλευράς φαγητού... πώς κρίνετε την όλη ιδέα??

 

Διάβαζα τις αγωνίες των μαμάδων για τα επαγγελματικά ταξίδια τους... κι εγώ ετοιμάζω εκδρομή αναψυχής.. :?

Η μάνα μου με έχει γεμίσει τύψεις... και το θεωρεί ανεπίτρεπτο να αφήσω το μωρό... :(

Ενώ η μαία μου το βλέπει φυσιολογικό... και με συμβούλεψε να πάω και να μην ανησυχώ... :?

Τί να κάνω τελικά?? :?::?::?:

Το μπαγλαμαδάκι μας άλλαξε τη ζωή!!

Link to comment
Share on other sites

Στα τέλη του άλλου μήνα λέμε να πάμε ένα ταξίδι με τον άντρα μου... και να κρατήσουν τον μωρό η γιαγιά κι ο παππούς...

Ο μικρός μας είναι τώρα 5,5 μηνών κι αρχίσε να τρώει κρέμα σιγά σιγά... ενώ κατά τ'άλλα μόνο τον θηλάζω...

Σκοπεύω να βγάλω γάλα με το θήλαστρο για όλες τις μέρες της απουσίας μας.. και να του δίνω από τώρα κάποια γεύματα και με το μπιμπερό για να συνηθίσει, γιατί ως τώρα όποτε χρειάστηκε να λείψω 4-5 ώρες... αρνήθηκε να πιει από το μπιμπερό...

Αν υποθέσουμε ότι όλα τα προετοιμάσω σωστά και το μωρό ανεξαρτητοποιηθεί από πλευράς φαγητού... πώς κρίνετε την όλη ιδέα??

 

Διάβαζα τις αγωνίες των μαμάδων για τα επαγγελματικά ταξίδια τους... κι εγώ ετοιμάζω εκδρομή αναψυχής..

Η μάνα μου με έχει γεμίσει τύψεις... και το θεωρεί ανεπίτρεπτο να αφήσω το μωρό...

Ενώ η μαία μου το βλέπει φυσιολογικό... και με συμβούλεψε να πάω και να μην ανησυχώ...

Τί να κάνω τελικά??

Το μπαγλαμαδάκι μας άλλαξε τη ζωή!!

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου με έχει γεμίσει τύψεις... και το θεωρεί ανεπίτρεπτο να αφήσω το μωρό...

Ενώ η μαία μου το βλέπει φυσιολογικό... και με συμβούλεψε να πάω και να μην ανησυχώ...

Τί να κάνω τελικά??

 

H μαία σου έχει ειδικές γνώσεις σχετικά με την ψυχολογία των βρεφών; Πώς σε συμβουλεύει ελαφρά τη καρδία για ένα τέτοιο θέμα;

Δεν υπάρχει δυνατότητα να πάρεις το μωρό μαζί; Αν καθυστερήσεις την εισαγωγή των υπόλοιπων στερεών για μετά το ταξίδι, ώστε να μην έχεις πρόβλημα προετοιμασίας φαγητού, με το θηλασμό πιστεύω πως θα είναι η πιο εύκολη περίοδος για ταξίδι μαζί με το μωρό! Θα μπορείς να το παίρνεις παντού μαζί με ένα μάρσιπο ή ένα ελαφρύ καρότσι και να το θηλάζεις, χωρίς να ανησυχείς για το φαγητό του. Για σκέψου το κι έτσι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πώς νιώθει μια μαμά...

Εγώ και τώρα δεν νιώθω την ανάγκη να τον αφήσω και να πάω ταξίδι αλλά μόνο την ανάγκη για ταξίδι.

 

Έτσι τον παίρνω παντού μαζί! Και μάλιστα νιώθεις και τέτοια ευχαρίστηση που τα καταφέρνεις όλα που δεν συγκρίνεται. Επίσης είναι τρομερό πόσο πολύ τους αρέσει και κερδίζουν περισσότερες εμπειρίες!

 

Καταλαβαίνω βέβαια και την ανάγκη να πας κάπου χωρίς το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

ikiroko καλημερα εμεις προγραμματισαμε πριν μηνες ενα ταξιδι για τελος μαρτη οταν ο μικρος μας θα ειναι 8 μηνων.θηλαζει και τρωει φρουτα και κρεας-χορτα.τον τελευταιο μηνα προβληματιζομαι πολυ. νιωθω πως ειναι πολυ βιαιο να τον αφησω χωρις μαμα και στηθος για 4 μερες.απο την αλλη οφειλω να σεβαστω και την αναγκη του αντρα μου να παμε καπου οι δυο μας!κι εγω θα ηθελα να ειμαστε οι δυο μας αλλα νιωθω και τυψεις.ασε που φοβαμαι μηπως δεν δεχτει στηθος οταν γυρισω! την προηγουμενη βδομαδα κλεισαμε στον μπεμπη εισιτηριο!!!λεω να ρθει μαζι μας.ειναι μια προκληση!!βεβαια δε θα δουμε καθολου βερολινο by night γιατι ο μικρος κοιμαται με τις κοτες.θα κλεισω διαμερισμα με κουζινα για να ετοιμαζω τα γευματα του.με το θερμος στη τσαντα θα τον ταιζω οπου βρεθουμε!!!οσο για το φρουτο δε χαλασε κι ο κοσμος!!!αν δεν ειμαστε εκεινη την ωρα καπου που να μπορω να ετοιμασω φρουτοκρεμα θα φαει mamamilk :lol:

δεν το εχω αποφασισει ακομη!!ο αντρας μου στην αρχη μου ειπε οτι ειμαι τρελη κι οτι δε θα το ευχαριστηθουμε.εγω νομιζω απλως πως θα ειναι διαφορετικα!!!ασε που θα δοκιμασουμε και τα delivery του βερολινου!!ποιος αλλος τουριστας τα δοκιμασε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο και μάλλον πιο σωστό θα ήταν να τον πάρουμε μαζί μας...

Αλλά υπάρχει μια παράμετρος που δεν ανέφερα πριν... Πάμε ταξίδι στη Βουλγαρία γα σκι!!!

Είχαμε κλείσει και πέρσι τέτοια εποχή να πάμε για σκι και το ακυρώσαμε όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος....

Τώρα το περιμένουμε πώς και πώς... :oops:

 

Ειλικρινά είμαι πολύ μπερδεμένη....

Πώς είναι στα καρτούν... το αγγελάκι και το διαβολάκι πάνω από το κεφάλι του ήρωα?? χαχαχα! κάπως έτσι... ένα κομμάτι μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά και το μωρό δε θα έχει πρόβλημα και μου αξίζει λίγο να ξεφύγω με τον άντρα μου κι ένα άλλο ζευγάρι (που κι αυτοί έχουν ένα γιο 15 μηνών)

και ένα άλλο κομμάτι μου λέει ότι πάλι πρέπει να το ξεχάσω.... γιατί μπορεί το παιδί να κλαίει ασταμάτητα ζητώντας απεγνωσμένα τη μαμά του...

:cry:

Το μπαγλαμαδάκι μας άλλαξε τη ζωή!!

Link to comment
Share on other sites

Για το τριήμερο της καθαράς δευτέρας ετοιμάζουμε κι εμείς ταξίδι στην ιταλια με τον ανδρα μου. εχω ηδη μαζεψει πολυ γαλα για οσες μερες θα λειπω, εχω προμηθευτεί το symphony για να παρω μαζι μου (μαζι με ενα χειροκινητο που εχω) και ελπιζω ολα να πανε καλα. στενοχωριεμαι ομως για το γαλα που θα αντλω και θα πετω. διαβασα οτι η αγλαια προτεινει το γαλα της πρωτης κα της δευτερης ημερας να το καταψυξουμε (την τριτης προφανως να το πεταξουμε?) και να το μεταφερουμε με παγοκυστες. το θεμα ειναι ομως ποσες ωρες αφου μπει στις παγοκυστες κραταει και επισης οταν φτασω αθηνα τι το κανω? το βαζω παλι καταψυξη σαν να μην μπηκε ποτε στις παγοκυστες? ή το βάζω στο ψυγειο προς καταναλωση? στην περιπτωση αυτη ποσο κραταει (γιατι πιθανον να μαζεψω πολλα μπουκαλια και αν ειναι να μπουν στο ψυγειο στην αθηνα να μην προλαβει να τα πιει το μωρο αφου θα εχουν χαλασει... τι απο αυτα ισχυει?? λυπαμαι πολυ να το πεταξω...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

γιατί μπορεί το παιδί να κλαίει ασταμάτητα ζητώντας απεγνωσμένα τη μαμά του...

:cry:

 

Το παιδί δεν θα κλαίει ασταμάτητα ζητώντας τη μαμά του, θα νιώσει ότι έχασε τη μαμά του, θα απελπιστεί αλλά δεν θα κλαίει...

Μετά θα σε δει να εμφανίζεσαι και δεν θα ξέρει τι να κάνει. Ίσως να μη θέλει να θηλάσει, ίσως να θηλάσει, ίσως να νιώθει ότι θα σε ξαναχάσει και κάθε φορά που θα φεύγεις μπορεί να νιώθει το ίδιο...

 

Υπάρχει και η λύση που κοστίζει λίγο παραπάνω:

πας με τη γιαγιά και το παιδί στο Μπάνσκο

Εσύ κάνεις σκι όλη τη μέρα (στις 4 κλείνουν τα λιφτ) και μετά βλέπεις και το παιδάκι σου, πηγαίνει για φαγητό, κοιμάσαι μαζί του...

 

Το πρωί πάλι για σκι!

 

Στο εξωτερικό οι γιαγιάδες δεν κρατούν τα μωρά γιατί όλοι πιστεύουν ότι τα μωρά πρέπει να είναι με τη μαμά τους, όσες φορές έχω ανέβει στα χιόνια στις Γαλλικές Άλπεις, πάντα βλέπω μωρά να περιφέρονται!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα αμετρητα μωρα βλεπω και λεω να εξευρωπαιστω και να παρω το μπαρμπουνι μου παρεα στο βερολινο!!ενα βραδυ τον αφησα στην πεθερα κοιμισμενο με μπουκαλακια για νυχτερινο και πρωινο γευμα και οταν πηγα να τον παρω σοκαριστηκα!!!με ειδε και δεν ηξερε τι να κανει.να κλαψει η να γελασει. νιωθω πως ειδα την απογνωση στο προσωπο ενος μωρου 6 μηνων!!ο κακομοιρης ηταν αξιολυπητος!!και η πεθερα μου να φανταστειτε κοιμηθηκε μαζι του και ειναι πολυ τρυφερος ανθρωπος!!δεν κακοπερασε ο μικρος.απλα η μαμα ειναι αλλιως :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

με ειδε και δεν ηξερε τι να κανει.να κλαψει η να γελασει. νιωθω πως ειδα την απογνωση στο προσωπο ενος μωρου 6 μηνων!!ο κακομοιρης ηταν αξιολυπητος!!

είναι ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις...

 

Τα μωρά είναι καλά εκεί που είναι η μαμά...

Ο γιος μου άρχισε να φεύγει για ΣΚ με το μπαμπά λίγο πριν κλείσει τα 5.

Πριν τα 6 αποφάσισε για ένα ΣΚ να μείνει με τη γιαγιά του και να μην μας ακολουθήσει γιατί δεν ήθελε να χάσει ένα πάρτυ.

Τώρα που είναι 8,5 έχει αποφασίσει να ταξιδέψει ασυνόδευτος με το αεροπλάνο και να πάει στην Αθήνα για να δει τη θεία του.

 

Έχω κάνει άπειρα ταξίδια από τότε που ήταν 2,5 μηνών. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι ήταν πρόβλημα, ήμουν αρκετά οργανωμένη αλλά και το σύστημα στα αεροδρόμια είναι πολύ οργανωμένο. Το καρότσι πηγαίνει μέχρι την είσοδο του αεροπλάνου στις φυσούνες, ή στο τσεκ ιν αν δεν υπάρχουν φυσούνες και το παραδίδουν αμέσως μετά. Το καρότσι το κουβαλούσα μέχρι που δεν χωρούσε πια... μέχρι περίπου τα 4.

 

Το πρόβλημα με τα παιδιά ξεκινάει όταν μεγαλώνουν δεν χωρούν στο καρότσι και αποκτούν άποψη για το τι θέλουν να δούνε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...