Recommended Posts

Μπράβο felinidoc! Χαίρομαι που περάσατε όμορφα! :)

Ο θηλασμός είναι σίγουρα ότι καλύτερο στο ταξίδι! ;)

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες και βεβαίως στην Αγλαϊα!

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο ακόλουθο:

Λόγω δουλειάς χρειάζεται να ταξιδεύω 1 φορά το μήνα εξωτερικό για 3 ημέρες (από αυτό το Σάβατο...). Έχω προμηθευτεί μια ισοθερμική τσάντα και παγοκύστες, που όπωε διάβασε σε ένα post μπορούν να κρατήσουν το γάλα για 8 ώρες. Όμως, δεν ξέρω αν τελικά το γάλα μετά την κάθε άντληση θα πρέπει να το καταψύχω ή να το βάζω στο ψυγείο του ξενοδοχείου. Ρωτώ, γιατί στα σακουλάκια της medela που αγόρασα γράφει ότι το γάλα που έχουμε αποψύξει διατηρείται στο ψυγείο μόνο μέχρι 10 ώρες, έναωτι αυτού που αν μπει μόνο ψυγείο διατηρείται έως 5 ημέρες.

Τί να κάνω? Θα λυπόμουν πολύ εαν η μόνο ασφαλής λύση είναι να πετάω το γάλα μετά από κάθε άντληση για 3 ολόκληρες ημέρες...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας...

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Λόγω δουλειάς χρειάζεται να ταξιδεύω 1 φορά το μήνα εξωτερικό για 3 ημέρες (από αυτό το Σάβατο...). Έχω προμηθευτεί μια ισοθερμική τσάντα και παγοκύστες, που όπωε διάβασε σε ένα post μπορούν να κρατήσουν το γάλα για 8 ώρες. Όμως, δεν ξέρω αν τελικά το γάλα μετά την κάθε άντληση θα πρέπει να το καταψύχω ή να το βάζω στο ψυγείο του ξενοδοχείου. Ρωτώ, γιατί στα σακουλάκια της medela που αγόρασα γράφει ότι το γάλα που έχουμε αποψύξει διατηρείται στο ψυγείο μόνο μέχρι 10 ώρες, έναωτι αυτού που αν μπει μόνο ψυγείο διατηρείται έως 5 ημέρες.

Τί να κάνω? Θα λυπόμουν πολύ εαν η μόνο ασφαλής λύση είναι να πετάω το γάλα μετά από κάθε άντληση για 3 ολόκληρες ημέρες...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας...

Μπορείς να καταψύξεις το γάλα της πρώτης και της δεύτερης μέρας και να μην καταψύξεις το γάλα της 3ης μέρας.

Θα το μεταφέρεις κατεψυγμένο. Αν το έχεις στο τσαντάκι με διπλή παγοκύστη δεν θα αποψυχθεί. Τις παγοκύστες δεν θα τις έχεις στο μικρό ψυγείο του δωματίου γιατί δεν θα έχουν χαμηλή θερμοκρασία. Να τις δίνεις να τις βάζουν σε μεγάλο καταψύκτη, το ίδιο και τα γάλατα. Να έχεις διπλά σετ παγοκύστες για να είσαι σίγουρη.

Αν δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, βάζεις το ψυγειάκι του δωματίου να δουλεύει στο φουλ, αποθηκεύεις μέσα το γάλα και το μεταφέρεις χωρίς να το καταψύξεις. Τις παγοκύστες όμως πρέπει να τις δώσεις οπωσδήποτε να τις βάλουν σε μεγάλο καταψύκτη για να είναι ασφαλής η μεταφορά.

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Λόγω δουλειάς χρειάζεται να ταξιδεύω 1 φορά το μήνα εξωτερικό για 3 ημέρες (από αυτό το Σάβατο...). ...

Όταν ταξιδεύεις το πρόβλημα δεν είναι η διατήρηση της γαλουχίας και η μεταφορά του γάλακτος αλλά η συνεργασία του μωρού μετά την απουσία.

Θα ήταν καλύτερα να συζητήσεις το πρόβλημα με κάποιον παιδοψυχολόγο για να σου τα πει πιο αναλυτικά.

Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να πάρεις κάποιον μαζί σου που να προσέχει το μωρό για να μπορείς να απουσιάζεις μόνο λίγες ώρες από το μωρό και όχι 3 24ωρα. Τα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η μαμά τους θα γυρίσει και νομίζουν ότι την έχασαν τους για πάντα. Μετά τη βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται και νομίζουν οτι μπορεί να την ξαναχάσουν....

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

ΑΓΛΑΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ; ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ...

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Δυστυχώς για οικονομικούς λόγους είναι αδύνατη η λύση του να ταξιδεύω μαζί με το μωρό και τη γιαγιά του...όσες ώρες λείπω καθημερινά από το σπίτι (φροντίζω να πηγαίνω για δουλειά 3-4 φορές μόνο την εβδομάδα, αφού την έχω φροντίσει εγώ πρώτα το πρωί και φεύγω όταν κοιμάται...) την κρατούν η μητέρα μου και η πεθερά μου. Για τις ημέρες που θα λείπω θα την πηγαίνω στο σπίτι της πεθεράς μου, που μου εξασφαλίζει ένα ήσυχο και καθαρό περιβάλλον τουλάχιστον...Η εταιρεία δεν μου καλύπτει έξοδα πέραν των δικών μου και είναι ένα κόστος περίπου 1,500 ευρώ ανά ταξίδι.

Το αντιλαμβάνομαι απόλυτα αυτό που μου γράφεις και δεν σου κρύβω ότι με αγχώνει αφάνταστα - κλαίω ήδη για αύριο που θα φύγω για πρώτη φορά.

Θα σου πω την εμπειρία μου κατά την επιστροφή την Τρίτη...

ΑΓΛΑΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;

Nina, συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά μου ξέφυγε... Οι παιδοψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει μέχρι το παιδί να καταλάβει την έννοια του χρόνου και του αύριο, να μάθει τι σημαίνει 3 μέρες... Αυτό συμβαίνει μετά τους 18 μήνες. Θα σε συμβούλευα κι εσένα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το πρόβημα αν υπάρχει ανάγκη.

ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ...

Για σένα σίγουρα θα είναι ταλαιπωρία, αλλά για το μωρό όχι. Για το μωρό είναι ταλαιπωρία η απουσία σου. Γενικά για το μωρό σπίτι είναι όπου είναι η μαμά και άνετα είναι όπου είναι η μαμά. Τα υπόλοιπα ταλαιπωρούν τη μαμά...

Μέχρι τότε θα δεις και θα αποφασίσεις πιο είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. :)

IBCLC

Το αντιλαμβάνομαι απόλυτα αυτό που μου γράφεις και δεν σου κρύβω ότι με αγχώνει αφάνταστα - κλαίω ήδη για αύριο που θα φύγω για πρώτη φορά.

Θα σου πω την εμπειρία μου κατά την επιστροφή την Τρίτη...

Χριστίνα, τώρα είδα το μήνυμα... Ελπίζω να τα καταφέρατε και να πήγα όλα κατ'ευχή...

Καλό κουράγιο για τη συνέχεια! :)

IBCLC

ΑΓΛΑΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;

Nina, συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά μου ξέφυγε... Οι παιδοψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει μέχρι το παιδί να καταλάβει την έννοια του χρόνου και του αύριο, να μάθει τι σημαίνει 3 μέρες... Αυτό συμβαίνει μετά τους 18 μήνες. Θα σε συμβούλευα κι εσένα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το πρόβημα αν υπάρχει ανάγκη.

ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ...

Για σένα σίγουρα θα είναι ταλαιπωρία, αλλά για το μωρό όχι. Για το μωρό είναι ταλαιπωρία η απουσία σου. Γενικά για το μωρό σπίτι είναι όπου είναι η μαμά και άνετα είναι όπου είναι η μαμά. Τα υπόλοιπα ταλαιπωρούν τη μαμά...

Μέχρι τότε θα δεις και θα αποφασίσεις πιο είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ!!

ΓΙΑ ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΡΟΔΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ. ΕΝΑ ΑΠΤΑ ΔΥΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (Η ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΤΟ ΕΛΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΙΚΩΣ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΡΕΝΟ) ΜΕΧΡΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΛΟΙΟ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΠΕΙΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΑΎΤΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ( ΚΑΙ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΝΟ ΚΑΙ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο, ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ)

Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ!!

ΓΙΑ ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΡΟΔΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ. ΕΝΑ ΑΠΤΑ ΔΥΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (Η ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΤΟ ΕΛΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΙΚΩΣ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΡΕΝΟ) ΜΕΧΡΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΛΟΙΟ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΠΕΙΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΑΎΤΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ( ΚΑΙ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΝΟ ΚΑΙ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο, ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ)

nina, τα εντός Ελλάδος είναι ακόμη πιο εύκολα. Με ένα τόσο μεγάλο μωρό μια χαρά θα τα καταφέρεις. Θα τρώει και στερεές τροφές και θα είναι ακόμη πιο εύκολο, λίγη οργάνωση θέλει.

Το τραίνο είναι πολύ πιο βολικο για το μωρό σε σχέση με το λεωφορείο γιατί δεν είσαι καθηλωμένος σε μία θέση.

Για τα εμβόλια δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας (είναι δύσκολο να ταξιδεύει κάποιος άρρωστος με τις ασθένειες από τις οποίες σε προστατεύουν τα εμβόλια). Απ΄ότι κατάλαβα βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη ή κάπου κοντά, μπορείς λοιπόν να επισκεφθείς την παιδίατρο Άννα Πατσούρου και να συζητήσεις μαζί της το θέμα των εμβολίων και των ταξιδιών, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. :)

IBCLC

[ Απ΄ότι κατάλαβα βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη ή κάπου κοντά, μπορείς λοιπόν να επισκεφθείς την παιδίατρο Άννα Πατσούρου και να συζητήσεις μαζί της το θέμα των εμβολίων και των ταξιδιών, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. :)

AYTO EXΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Σ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΧ ΣΤΟΥς ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ, ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΛΥ. ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙ. ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΗΡΕΜΕΙ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕς ΠΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΟΥΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ (ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ; ) , ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΠΩς ΤΟ ΤΡΕΝΟ; ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

Αυτό που ισχύει γενικά για τα ταξίδια είναι να αποφεύγονται τα πολύ μακρινά όταν το μωρό είναι πολύ μικρό γιατί η μαμά δεν του δίνει αντισώματα για το κρυολόγημα που κυκλοφορεί πχ στη Ρώμη, ενώ πιθανότατα του δίνει αντισώματα για το κρυολόγημα που κυκλοφορεί στην ευρύτερη περιοχή κατοικίας (πόλη, νομός, ακόμη και χώρα μια και μετακινούμαστε πολύ κι εύκολα) μια και μάλλον έχει έρθει σε επαφή με το νοσογόνο παράγοντα ακόμη και αν η ίδια δεν έχει νοσήσει.

Ειδικά μετά το χρόνο το μωρό θεωρείται μεγάλο και δεν υπάρχει περιορισμός ούτε για τα ταξίδια στο εξωτερικό σε χώρες με επίπεδο υγιεινής περίπου σαν της χώρας που μένει το μωρό.

IBCLC

ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Σ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΧ ΣΤΟΥς ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ, ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΛΥ. ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙ. ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΗΡΕΜΕΙ.

Γι αυτό σου έγραψα να το συζητήσεις καλύτερα με ένα ειδικό για να μπορέσεις να εκτιμήσεις και να ζυγίσεις καταστάσεις που μπορεί να πικίλουν για το μωρό από αίσθηση εγκατάλειψης και ανασφάλειας μέχρι απλή αποδιοργάνωση λόγω ταξιδιού. Πιστεύω ότι μια εκτενή συζήτηση και αξιολόγηση των περιστάσεων θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από ότι οι δικές μου γνώσεις που στον τομέα αυτό είναι περιορισμένες.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι ταξίδεψα χειμώνα με τραίνο στην Αθήνα με το μωρό και ήταν μια χαρά! Μείναμε σε ξενοδοχείο και δεν χρειάστηκα τίποτα πέρα από πάνες και ρούχα και το καρότσι για να τον μεταφέρουμε πιο εύκολα. Μετά από κάθε ταξίδι το παιδί έκανε ένα αναπτυξιακό άλμα ψυχολογικά, σαν να μεγάλωνε απότομα!

:)

IBCLC

Καλησπέρα! Ή εμπειρία τελικά του να είσαι χωρίς το μωρό είναι φρικαλέα! Εντάξει, δε λέω, είναι δύσκολο ακόμη και για τις ώρες στο γραφείο, αλλά το ταξίδι χωρίς το μωρό δεν παλεύεται!!! Εγώ προσωπικά πέρασα πολύ δύσκολα - από το άγχος μου μάλιστα μη μειωθεί το γάλα είχα τρομερή παραγωγή (το ένα πρωί άντλησα 450ml!). Στην επιστροφή μόλις είδα τη μπέμπα μου άρχισα να κλαίω απαρηγόρητα...ευτυχώς η μικρούλα ήταν μια χαρά μαζί μου (είχα τη φοβία μήπως δε με αναγνωρίζει...). Το επόμενο ταξίδι μου είναι αυτή την εβδομάδα και κλαίω από τώρα...κορίτσια μακάρι καμιά μας να μην αναγκαζόταν να κάνει κάτι τέτοιο. Ευτυχώς εξήγησα στο σύζυγο το πρόβλημα και από Ιούνιο και μετά θα κάνω μερικά ταξίδια με την πολύτιμη συνοδεία της πεθεράς μου και της μπέμπας μου (οικονομικά θα ματώσουμε λίγο, αλλά είναι σαφώς προτιμότερο)...

Διαφημίσεις

από το άγχος μου μάλιστα μη μειωθεί το γάλα είχα τρομερή παραγωγή (το ένα πρωί άντλησα 450ml!).

Τελικά το άγχος είναι πολύ παραγωγικό σε αυτό το φόρουμ!!! :)

Σου εύχομαι καλό κουράγιο για τη συνέχεια...

:)

IBCLC

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις γύρισα από το Cape Town όπου πέρασα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ :D

Το ένα θέμα είναι ότι η βαλίτσα μου είναι ακόμα στο Johannesburg με το Symphony μέσα !!!! :?:shock:

Το ευχάριστο είναι ότι από χθες η μικρή είναι κολλημένη στο στήθος και θηλάζει συνέχεια, μάλλον για να αναπληρώσει τις μέρες απουσίας :lol::lol::lol:

Η παραγωγή μάλλον μειώθηκε τελικά λίγο αλλά φαντάζομαι θα την ξαναυξήσουμε σύντομα έτσι όπως πάμε :D

Σύντομα θα βάλω φωτογραφίες....

WLn5p2.png

Καλωσήρθες!!!!!!

Χαίρομαι που πέρασες καλά και που ξαναρχίσατε με κέφι το θηλασμό ( όχι που θα τον άφηνε, φαίνεται έξυπνο κορίτσι!!!! :D )

Όσο για το θήλαστρο, αστο να ξεκουραστεί λίγο, φαντάζομαι ότι θα πήρε φωτιά στο Cape Town! :D

df306542d5.pngbb1d25814b.png

:P

IBCLC

Κορίτσια καλησπέρα,

Θα πάω ένα ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Νίκαια) μαζί με τη 10 μηνών κορούλα μου και αναρωτιέμαι τι τροφές να της δίνω. Αυτή τη στιγμή κάνω ακόμα 3 θηλασμούς την ημέρα (πρωί, απόγευμα, βράδυ) και ενδιάμεσα τρώμε φρουτόκρεμα και κρέας ή κοτόπουλο με λαχανικά. Για 6 μέρες που θα λείψω να δώσω συσκευασμένες τροφές; Έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα συγκεκριμένη; Αγλαία εσύ τι θα μου πρότεινες; Μήπως να πάρω φρούτα μαζί μου και το μπλέντερ για να κάνω φρουτόκρεμα και το μεσημεριανό να δίνω κρεμούλα φαρίν λακτέ? Από νερό, να πάρω από εδώ; Από οτι έχω ακούσει το εμφιαλωμένο δεν συνιστάται.

Το προηγούμενο ταξίδι που πήγαμε (πάλι επαγγελματικό) ήταν πριν από 5 μήνες οπότε θήλαζα αποκλειστικά και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ! :-)

.png

Θα πάω ένα ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Νίκαια) μαζί με τη 10 μηνών κορούλα μου

Mε το καλό! :)

Για 6 μέρες που θα λείψω να δώσω συσκευασμένες τροφές;

Φυσικά και να δώσεις συσκευασμένα, μπορείς να βρεις ακόμη και βιολογικά στα περισσότερα σούπερ μάρκετ στη Γαλλία (ίσως σε όλα!). Να κουβαλήσεις ένα-δύο γεύματα και τα υπόλοιπα να τα αγοράσεις από εκεί. Αν θέλεις να δώσεις κάτι φρέσκο, ρώτησε στο ξενοδοχείο που θα μείνεις αν μπορούν να σου ετοιμάσουν κάτι (βραστά λαχανικά με κρέας). Τα ξενοδοχεία που έχουν εστιατόριο συχνά το κάνουν.

Αγλαία εσύ τι θα μου πρότεινες;

Να χαλαρώσεις! :wink:

Μπορείς ακόμη ταΐσεις το μωρό κάποιο ρυζότο ή ζυμαρικά, τους ζητάς να βάλουν λιγότερο ή καθόλου αλάτι. Πολλά μωρά σε αυτή την ηλικία τρώνε μαλακές τροφές που δεν χρειάζονται άλεσμα.

Μήπως να πάρω φρούτα μαζί μου και το μπλέντερ για να κάνω φρουτόκρεμα

Και στη Γαλλία πουλάνε φρούτα!!! και μπορείς εύκολα να βρεις βιολογικά ακόμη και στο σούπερ μάρκετ. Αν θέλεις πάρε μαζί σου ένα δύο φρούτα για να μην ψάχνεις από την πρώτη στιγμή αλλά τα υπόλοιπα θα τα αγοράσεις από εκεί. Εγώ πάντα έτσι κάνω (για μένα και για το γιο μου που δεν μπορούμε αν δεν φάμε φρούτα!!!).

Στα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν φρούτα στο πρωινό, μπορείς να παίρνεις κανένα παραπανίσιο για την υπόλοιπη μέρα. Επίσης έχουν γιαούρτια και διάφορα άλλα που μπορεί να φάει ένα τόσο μεγάλο μωρό!

Από νερό, να πάρω από εδώ;

Συγνωμη, τα γαλλάκια τι νερό πίνουνε και με τι νερό ετοιμάζεται το φαγητό τους; (γι αυτό σου λέω να χαλαρώσεις... :wink: )

Από οτι έχω ακούσει το εμφιαλωμένο δεν συνιστάται.

Στην Ολλανδία δεν υπάρχει τρεχούμενο πόσιμο νερό πουθενά. Όλο το ποσιμο εισάγεται και είναι εμφιαλωμένο...

Αν το πλαστικό σε ενοχλεί, θα βρεις πολλά εμφιαλωμένα σε γυάλινο μπουκάλι!

IBCLC

Σε ευχαριστώ πολύ Αγλαία. Οι συμβουλές σου όπως πάντα είναι πολύ χρήσιμες, θα τις ακολουθήσω κατά γράμμα. Για να της ζεσταίνω το φαγητό της σκέφτηκα να πάρω μαζί το θερμαντήρα (για να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους! :-) και να βάζω το φαγητό στο μπιμπερό για να ζεσταθεί. Έχεις καμμιά άλλη ιδέα;

Σε ευχαριστώ και πάλι!

.png

Για να της ζεσταίνω το φαγητό της σκέφτηκα να πάρω μαζί το θερμαντήρα (για να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους! :-) και να βάζω το φαγητό στο μπιμπερό για να ζεσταθεί. Έχεις καμμιά άλλη ιδέα;

Συνήθως στο θερμαντήρα μπαίνουν κατευθείαν τα βαζάκια! μετά τα πετάς και δεν έχεις να πλύνεις παρά μόνο το κουταλάκι! :wink:

IBCLC

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από happy duckie,
        οταν γεννηθηκε ο μικρος μου μου ειπε η παιδιατρος του λητω οτι εχει κοντο χαλινο στην γλωσσα και οτι θα πρεπει πριν χρονισει το μωρο να του το κοψουμε για να μην εχει προβλημα στην ομιλια...

η παιδιατρος μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε....

γνωριζετε κατι γι΄αυτο?

• Από VICKYTSEK,
        Καλημέρα σε όλες,
        ο γιος μου είναι 8 μηνών, θηλάζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα κανονικά τα γεύματα του και αν τύχει και γκρινιάζει μπορεί να τον θηλάσω και ενδιάμεσα.
        το πρόβλημά μου όπως είναι για άλλη μία φορά η νύχτα..
        Είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε 2 ώρες για να θηλάσει????
        ερώτηση κάνω χωρίς απάντηση φαντάζομαι απλά λέω τον πόνο που έχω να κοιμηθώ 8 μήνες.....
      • Από dimitra1,
        Καλησπέρα σε όλες!

Με απασχολεί τελευταία το ζήτημα του θηλασμού σε σχέση με τη διατροφή με στερεά αφού ένα μωρό κλείσει τον ένα χρόνο θηλασμού.

Το μωρό μου είναι φανατικό πλέον του θηλασμού και έχω ακολουθήσει την τακτική του να το θηλάζω όποτε θέλει (χωρίς πρόγραμμα) και να ακολουθώ πρόγραμμα στο ωράριο που του προσφέρω στερεά τροφή.

Τελικά κάτι τρώει, αλλά όχι και πάρα πολλά πράγματα τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποικιλία, και ανησυχώ μήπως συνεχίζοντας έτσι φτάσει 2 χρονών και τρώει ελάχιστα πράγματα.
        Δεν με κουράζει ο θηλασμός, απλώς αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα μπορούσε όντως να τον καλύπτει χωρίς πρόβλημα (αν συνεχίζει να τρώει λίγες στερεές και επιλεκτικά κιόλας).

Ουφ, τα είπα...
      • Από tinoula,
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗ ΚΛΠ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 16 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ 3 ΚΥΣΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΘΗΛΑΖΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ? ΑΠΟ DD ΠΗΓΑ F/G ΚΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΕΘΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΟΣΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΩ ΚΑΙ ΘΗΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΠΕΔΕΣ.
        ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟ ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΗ 2, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 2 (ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 3ο ΔΙΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΙΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ - ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 3ο) ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΗ ΣΤΟ 3ο ΚΑΙ 4ο ΠΑΙΔΙ. ΟΠΟΙΑ/ΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΤΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ C Η D )))
      • Από Angel74,
        Είμαι καινούργια στο forum και δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει απαντηθεί στο παρελθόν. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
        Τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης το στήθος μου μεγάλωσε, αλλά μετά επανήλθε στο κανονικό του μέγεθος και δεν έχει μεγαλώσει από τότε, ενώ η υπόλοιπη έχω γίνει τεράστια (είμαι στην 31η εβδομάδα και έχω πάρα πολύ μεγάλη κοιλιά).
        Ρώτησα τον γιατρό μου και τη μαία του και μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό, ότι δεν επηρεάζει τις πιθανότητές μου για θηλασμό και ότι το στήθος μου θα μεγαλώσει μόλις γεννήσω.
        Ισχύει αυτό; Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω και με έχει πιάσει άγχος ότι το στήθος μου δεν ανταποκρίνεται σωστά.
      • Από aggiolina,
        Κορίτσια μου βοήθεια! Η μικρούλα μου είναι 14 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Τις τελευταίες μέρες μου κακοποιεί κυριολεκτικά το στήθος! Τράβηγμα, πασπάτεμα κλπ. Την ταλαιπωρεί μάλλον ένα νέο δόντι, αλλά μου έχει τραυματίσει τις θηλές και φοβάμαι για μυκητίαση. Πήγα γυν/γο, δεν έχω πάθει -ακόμα- αλλά μου είπε πως ίσως χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό αν συνεχιστεί -είχε μολυνθεί και ένας πόρος και ήταν στο τσακ για μαστίτιδα συν τοις αλλοις. Δεν θέλω έτσι απότομα να της σταματήσω το θηλασμό αλλά υποφέρω.

Ισως αν κατάφερνα χωρίς κλάμα -που δεν γίνεται- να της έκοβα το νυχτερινό θηλασμό που ξυπνάει 45 φορές και θηλάζει με μανία...

Τι κάνω???
      • Από LK!,
        Το μωρό μου γεννήθηκε πρόωρο 1000gr, έμεινε 2 μήνες στη ΜΕΝΝ όπου τρεφοταν αποκλειστικά με δικό μου γάλα με μπιμπερό. Όταν το πήρα σπίτι, τον πρώτο μήνα της αντλουσα και του έδινα το δικο μου γάλα με μπιμπερό. Στη συνέχεια δοκίμασα τον θηλασμό και πέτυχε, χωρίς να δίνω καν συμπλήρωμα, δλδ έτρωγε μόνο από το στήθος. Θηλάζω ήδη 3 μήνες, αλλά στη χθεσινή επίσκεψη στον γιατρό μου είπε ότι το βάρος που πήρε είναι πολύ λίγο και πρέπει να δίνω από σήμερα μόνο μπιμπερό για να καταγράφω πόσο τρώει το μωρό. Ευτυχώς έχω κρατημένο στην κατάψυξη δικό μου γάλα, οπότε σε συνδυασμό με τις αντλήσεις που θα κάνω, θα ταΐζω το μωρό. Η αλήθεια είναι ότι το μωρό τον τελευταίο μήνα δεν παίρνει καλό βάρος. Είναι 4μιση μηνών διορθωμένη ηλικία (χρονολογική 7 μηνών) και ζυγίζει 5360gr. Βρέχει αρκετές πάνες, κάνει κενώσεις με σωστή υφή και χρώμα, είναι ευδιάθετη, την ταΐζω κάθε 2μιση με 3 ώρες όλο το 24ωρο, το στήθος μου φαίνεται να έχει γάλα όταν το πατάω... Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.... Είμαι πολύ στενοχωρημένη... Θα αντλώ και θα δίνω δικό μου, αλλά θα χάσω αυτή την επαφή με το παιδί... Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά ψάχνω παρηγοριά... 
      • Από Υρω30,
        Κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του θηλασμού σε μερικά ζητήματα: έχω ένα αγοράκι 29 ημερών. Ξεκίνησα με την πρόθεση να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στην αρχή είχαμε αρκετές αναποδιές - λίγο το βάρος που έχασε στην κλινική, λίγο ο ίκτερος που εμφάνισε μετά, έδωσα στο μικρό μου συμπλήρωμα μετά απο οδηγίες της παιδιάτρου. Το συμπλήρωμα το κόψαμε τη 12η μέρα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2ωρο την ημέρα και 3ωρο τη νύχτα (το 3ωρο τη νύχτα έχει τύχει να γίνει κ 4ωρο κάμποσες φορές γιατί η αύπνία έχει βαρέσει κόκκινο και επιπλέον πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι καθιστή με το μωρό στο στήθος.) Ακριβώς επειδή τις νύχτες παρατηρώ ότι συχνά με παίρνει ο ύπνος εκεί που θηλάζω, έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωρό - να μου γλιστρήσει, να μην πίνει, χίλια-δυο.
        Αναρωτιόμουν, λοιπόν, εφόσον έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης εδώ και 10 μέρες και έχουμε αρκετές πάνες με τσισάκια ανά μέρα, μπορώ να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς; Να θηλάζω ανα 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα ή πρέπει να περιμένω να σαραντίσω; και πότε μπορώ να πω πως εδραιώθηκε πια ο θηλασμός; πώς θα το καταλάβω; ο μικρός μου ακόμα μπορεί να ναι και μια ωρα στο στήθος - όχι πως θηλάζει όλη την ώρα, πίνει 2-3 γουλιές, σταματά για μερικά δευτερόλεπτα, ξαναξεκινά μετά από λίγο, κάπως έτσι. Να συμπληρώσω πως η παιδίατρος είναι καλή, χρυσή και άγια, αλλά δε φαίνεται να έχει και πολλές γνώσεις επί του θηλασμού, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή για συμβουλές. Το μωρό πήρε τα πάνω του με τους θηλασμούς αφού αφιέρωσα όλο το χρόνο που μπορούσα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ όσο γινόταν - αλλά σε αυτά που ρωτάω δεν έχω καταφέρει να βρω μια ικανοποιητική απάντηση που να μη γκρεμίσει ό,τι έχουμε χτίσει ως τώρα...