Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts

Ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά.

Θα πάω ένα ταξίδι αρχές Μαρτίου, χωρίς το μωρό και τον άντρα μου. Θα λείψω μια εβδομάδα περίπου. Δεν θα ήθελα να είναι η αιτία να σταματήσω τον θηλασμό. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες ή καμιά συμβουλή να μου δώσετε;

 

Ευχαριστώ

Τατιανα

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tατιάνα, τη γαλουχία μπορείς να τη διατηρήσεις όμως μετά το μωρό μπορεί να μη θέλει να συνεργαστεί. Όμως αυτό δεν είναι τελικά το πιο σημαντικό.

 

Ανεξάρτητα από το θηλασμό, τα μωρά κάτω του έτους δεν μπορούν να έχουν την αίσθηση της προσδοκίας και να καταλάβουν ότι θα γυρίσεις. Θα τα περιγράψω λίγο απλοποιημένα για να είμαι πιο σύντομη. Αν περάσει ένα 24ωρο και δεν εμφανιστείς, το μωρό θεωρεί ότι σε έχασε για πάντα και αρχίζει να τακτοποιεί τη ζωή του με την ιδέα ότι το εγκατέλειψες. Όταν θα εμφανιστείς δεν θα μπορέσει να σε εμπιστευτεί ξανά και θα φοβάται πάντα ότι θα σε χάσει.

 

Συζήτησέ το με ένα παιδοψυχολόγο για να δεις τι θα σου πει. Όσοι έχω διαβάσει συμφωνούν...

 

Είναι προτιμότερο να χάσει το παιδί το θηλασμό παρά εσένα...

 

Αν μπορείς να βρεις κάποιον να είναι μαζί σας και να κρατά το παιδί τις ώρες που θα λείπετε θα είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Ανεξάρτητα από το θηλασμό, τα μωρά κάτω του έτους δεν μπορούν να έχουν την αίσθηση της προσδοκίας και να καταλάβουν ότι θα γυρίσεις. Θα τα περιγράψω λίγο απλοποιημένα για να είμαι πιο σύντομη. Αν περάσει ένα 24ωρο και δεν εμφανιστείς, το μωρό θεωρεί ότι σε έχασε για πάντα και αρχίζει να τακτοποιεί τη ζωή του με την ιδέα ότι το εγκατέλειψες. Όταν θα εμφανιστείς δεν θα μπορέσει να σε εμπιστευτεί ξανά και θα φοβάται πάντα ότι θα σε χάσει.

 

:?:?:shock:

 

Η περίπτωση να την πάρω μαζί μου δεν ισχύει θα πάω στο Cape Town και είναι πολύ μεγάλο ταξίδι για τόσο μικρό μωρό!!!!

 

Τι να πω.....

Από την άλλη προγραμματίζω αυτό το ταξίδι ΤΟΣΟ καιρό και δεν θέλω να μην πάω αλλά τώρα νιώθω φρίκη στην ιδέα ότι η μπουμπού θα νομίσει ότι με έχασε για πάντα.....

Αλήθεια έχουν μνήμη από τόσο μικρά για να μην με ξαναεμπιστευτεί;;;; :shock:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη προγραμματίζω αυτό το ταξίδι ΤΟΣΟ καιρό και δεν θέλω να μην πάω αλλά τώρα νιώθω φρίκη στην ιδέα ότι η μπουμπού θα νομίσει ότι με έχασε για πάντα.....

Να πας και να φροντίσεις να περάσεις υπέροχα και θα περιμένουμε να μας γραψεις και τις εντυπώσεις σου από τη Ν. Αφρική.

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μία ταση που απαιτει από τις μητέρες να απαρνηθούν όλα τα μικροπραγματα που τις κάνουν χαρούμενες. Μην πιεις ενα ποτηρι κρασί το αλκοολ θα περάσει στο γαλα σου, παράτα την εργασία σου για 1-2 χρόνια γιατί στο βρεφονηπιακό δεν τα φροντίζουν αλά τα παιδια, γεννα χωρίς αναισθητικό, μην πας ταξίδι δεν θα σε εμπιστευτει ξανα το παιδί. Σίγουρα η μητρότητα απαιτει θυσίες, αλλά νομίζω οτι ειναι λάθος να ζηταμε από μία γυναικα να αλλάξει τα πάντα στη ζωή της για χάρη του παιδιού γιατί τοτε δεν είναι ευτυχισμένη.Sorry που ειμαι εκτος θέματος αλλά μου βγήκε. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ ilonka νιώθω καλύτερα μετά το μήνυμα σου αλλά θέλω να το ψάξω και λίγο παραπάνω γιατί σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη της Αγλαίας.

 

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να περιορίσουμε τις δραστηριότητες μας εφ'οσον γίναμε μάνες ούτε και εγώ. Αρκεί να συμπεριλάβουμε και το μωράκι μας σε αυτές όποτε και όπου είναι δυνατόν, βέβαια. Τα χριστουγεννα θα πάμε ταξίδι όλοι μαζί. Βγάλαμε και διαβατήριο, τρομάρα μας !!!!! :D:D:D

 

Δεν σου κρύβω όμως ότι έχω προβληματιστεί αρκετά.

 

Ο άντρας μου (Ιταλός) έλλειψε μια εβδομάδα τον Οκτώβριο, πήγε στους γονείς του αλλά η μικρή δεν έδειξε καμία ανησυχία. Μάλιστα τώρα που την κρατάει αυτός τα πρωινά δείχνει πιο δεμένη σ'αυτόν παρά σ'εμένα !!!

Σίγουρα η μαμά είναι άλλο αλλά πόσο άλλο δηλαδή;;;; :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Βασίλης μου ήταν 9 μηνών κερδίσαμε ένα ταξίδι στη Βραζιλία!

Πρώτον το κερδίσαμε, δεύτερον πάντα ήθελα να πάω στη Βραζιλία, τρίτον δεν έπαιρνε αναβολή, τέταρτον αυτά είναι ταξίδια που δε σου τυχαίνουν κάθε μέρα... (Το Cape Town μου φαίνεται εξαιρετικός προορισμός!)

Φυσικά δεν μπορούσα να πάρω το Βασίλη μαζί σε ένα ταξίδι που διήρκεσε σχεδόν 24 ώρες! Έμεινε με τη γιαγιά και τον παππού.

Όταν φύγαμε τον χαιρετήσαμε κανονικά (με βαλίτσες και όλα). (Μην κάνεις το λάθος να φύγεις "κρυφά", τότε κάθε φορά που θα φεύγεις θα νομίζει ότι πας στο Cape Town!). Του είπαμε ότι θα λείψουμε 7 μέρες, τον αφήσαμε να περιεργαστεί τις βαλίτσες μας, το κάναμε αρκετά μεγάλο θέμα.

Φύγαμε και δεν έκλαψε καθόλου.

Περάσαμε τέλεια (παρόλο που τον σκεφτόμασταν συνέχεια και παίρναμε συνέχεια τηλέφωνο), ήταν η πρώτη φορά που φεύγαμε χωρίς το παιδί και τελικά μας χρειαζόταν. (Σημ.: Εννιά μήνες μετά γεννήθηκε η Ρέα!)

Όταν γυρίσαμε ο Βασίλης έκανε σαν να είχαμε πάει στο φούρνο για ψωμί.

Ούτε ιδιαίτερα πολλές χαρές, ούτε το αντίθετο. Και μετά καμία διαφορά.

(λίγο τις πρώτες μέρες ήταν πολύ "αγαπημένος" με τη γιαγιά του, αλλά μετά από καμια-δυο μέρες όλα ήταν ακριβώς όπως πριν).

 

Η γνώμη μου είναι να πας, να περάσεις καλά, να το ευχαριστηθείς, να γεμίσεις τις μπαταρίες σου και το μωράκι σου θα είναι μια χαρά αν η μαμά του είναι ευτυχισμένη!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια έχουν μνήμη από τόσο μικρά για να μην με ξαναεμπιστευτεί;;;; :shock:

 

Δεν έχει να κάνει με τη λογική και του "θυμάμαι ένα γεγονός και μπορώ να το ανακαλέσω και να το περιγράψω". Έχει να κάνει με τα συναισθήματα που το πώς επηρεάζουν το ψυχισμό. Το παιδί δεν θα θυμάται το γεγονός αλλά δεν είναι αυτό που ενδιαφέρει. Να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό για να είσαι σίγουρη για την απόφασή σας. Δεν είμαι αρμόδια και δεν εκφράζω προσωπικές απόψεις γράφοντας για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Για να μην παραποιήσω το νόημα μεταφέρω μερικά από το βιβλίο της Λουκίας Δημητρίου-Χατζηνεοφύτου, Dr. Rer. Nat. Ψυχολόγος : Τα έξι πρώτα χρόνια της ζωής.

 

"Οι γονείς με παιδιά στη βρεφική* ηλικία πρέπει να αποφεύγουν να αποχωρίζονται από αυτά για μακρά χρονικά διαστήματα. Στην ηλικία αυτή το παιδί όχι μόνο είναι ανίκανο να αντιληφθεί το χρόνο και συνεπώς η απουσία του γονιού του φαίνεται ατέλειωτη αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι ο γονιός θα επιστρέψει κάποτε. Η μακρά απουσία των γονιών (πχ. σε πολυήμερα ταξίδια) δημιουργεί στο παιδί πολλή αβεβαιότητα και άγχος."

 

*Ως βρεφική ορίζεται η ηλικία μέχρι 18 μηνών.

 

Μπορεί να υπάρχουν και άλλες απόψεις από τους ειδικούς αν και στο βιβλίο η συγγραφέας κάνει σημαντική προσπάθεια να συμπεριλάβει κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη και παραθέτει όλη τη σχετική βιβλιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, σ'ευχαριστώ πολύ έχω υπ'οψιν μου το βιβλίο, και σκοπεύω να το πάρω, όμως είμαι σκεπτική ...γιατί απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα καταστρέψω την σχέση μου με το μωρό από ένα ταξίδι επτά ημερών !!!!'

 

Όταν ήμουν μικρή η μητέρα μου νοσηλεύτηκε για διάστημα 20 ημερών (ήμουν 7 μηνών τότε) και βέβαια εκείνο το διάστημα ήμουν με την γιαγιά μου. Δεν κλονίστηκε και η πίστη μου στη μάνα μου, αντιθέτως θα έλεγα.. :roll: αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία....!!

 

Τωρα εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν συζητάμε μόνο με παραδείγματα αλλά ξέρω πολλές μητέρες εκτός από τα κορίτσια που έγραψαν εδώ, οι οποίες αναγκαστικά ή μη έλλειψαν κάποιο διάστημα από το παιδί τους.

Ξέρεις, δεν συζητάω το θέμα προσπαθώντας να υπερασπιστώ μια θέση που δεν έχω καταλήξει ακόμα, αλλά μου φαίνονται και λίγο τραβηγμένα τα λόγια της δρ. Λουκίας :!:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τώρα αγχώθηκα..Ο άντρας μου είναι Ναυτικός και φέτος είναι η πρώτη φορά που θα πάω μαζί του ταξίδι, μετά απο 8 χρόνια που είμαστε μαζί.. Αποφάσισα λοιπόν το Φεβρουάριο που η μπουμπού μου θα είναι 6 μηνών να την αφήσω για 1 μήνα και να πάω.. Δεν αντέχω να δω τον άντρα μου πάλι σε 6 μήνες... Η αλήθεια είναι οτι στεναχωριέμαι πολύ που πρέπει να την αφήσω, αλλα πάλι τα μωρά μέχρι να γίνουν ενός έτους δεν έχουν μνήμη οπότε δεν νομίζω να της στοιχίσει.. Εσείς τι γνώμη έχετε?

 

 

m.gifa.gift.gifh.gifi.gifl.gifd.gifa.gif

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα καταστρέψω την σχέση μου με το μωρό από ένα ταξίδι επτά ημερών !!!!'

 

προς θεού! δεν μιλά για καταστροφή της σχέσης αλλά για άγχος και ανασφάλεια... Ακόμη και αν είναι δύσκολα δεν είναι τραγικά!

 

αλλά μου φαίνονται και λίγο τραβηγμένα τα λόγια της δρ. Λουκίας :!:

 

αν το διαβάσεις προσεκτικά δεν νομίζω ότι γράφει τόσο τραγικά πράγματα, αντίθετα μου δίνει την εντύπωση ότι διαλέγει τις λέξεις χωρίς να τραγικοποιεί τα πράγματα.

 

ψυχραιμία! :wink:

Link to comment
Share on other sites

αλλα πάλι τα μωρά μέχρι να γίνουν ενός έτους δεν έχουν μνήμη οπότε δεν νομίζω να της στοιχίσει..

 

Δεν έχει σημασία η μνήμη των γεγονότων και η ικανότητα του παιδιού να ανακαλέσει το γεγονός και να το περιγράψει.

 

Έτσι όπως το γράφεις θα καταλάβαινε κανείς ότι αν πχ. μείνει ένα παιδί τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε ίδρυμα και μετά υιοθετηθεί από μία οικογένεια, αυτό θα μεγαλώσει το ίδιο καλά όπως και το παιδί που θα είναι από την αρχή στην οικογένεια μια και κανένα από τα δύο δεν θυμάται τον πρώτο χρόνο της ζωής του.

 

Όσες μελέτες έχουν γίνει δείχνουν ακριβώς το αντίθετο...

 

Αν ήταν τόσο απλό το θέμα θα δίναμε τα μωρά μας για τον πρώτο χρόνο κάπου και θα τα παίρναμε μετά που θα ήταν πιο εύκολα... γιατί να παιδευόμαστε για κάτι που δεν θυμούνται;

 

Σημασία έχει το πώς νιώθουν και όχι το αν θυμούνται το γεγονός. Το πώς νιώθουν είναι που μένει και το κουβαλάνε ως προίκα για όλη τους τη ζωή. Μπορεί να μην ξέρουν το γιατί νιώθουν άγχος ή ανασφάλεια όμως το νιώθουν...

 

Θα σου συνιστούσα να επισκεφθείς έναν παιδοψυχολόγο και να το συζητήσεις. Καλύτερα να πληρώσεις μια επίσκεψη παρά να το σκέφτεσαι. Νομίζω ότι για τόσο σοβαρά θέματα θα ήταν καλό να συμβουλευόμασταν έναν ειδικό...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 4ο έτος ψυχολογίας.. Θα ρωτήσω σίγουρα κάποια καθηγητρια μου απλά πιστευω οτι ευκολότερο ειναι να τη αφήσω τώρα που είναι μικρούλα παρα όταν μεγαλώσει και καταλαβαίνει τι ακριβώς γίνεται! Αυτό που είπα για την μνήμη είναι οτι κανένας μας δεν θυμάται τη ζωή του πριν γίνει ενός έτους!

Μακάρι να μπορούσα να την πάρω μαζί μου... :cry:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να τονίσω ότι επιστήμονας (σχετικά με την ψυχολογία τουλάχιστον) δεν είμαι, οπότε η άποψη που θα παραθέσω στηρίζεται αποκλειστικά στα συμπεράσματά μου ως μάνα 2 μικρών παιδιών.

Την μικρή μου την άφησα για 4 μέρες όταν 2 μηνών και τον μικρό μου για 3 μέρες όταν σαράντισε (οι λόγοι δεν θεωρώ ότι είναι σημαντικό να αναφερθούν).

Τα παιδιά τα άφησα στην γιαγιά τους που ούτως ή άλλως τα προσέχει κάθε μέρα που εγώ δουλεύω. Δεν θήλαζα.

Και κατά τη διάρκεια της απουσίας μου αλλά και όταν επέστρεψα, δεν είδα καμία διαφορά στην συμπεριφορά των παιδιών μου. Όπως τα άφησα, έτσι τα βρήκα.

Και να προσθέσω ότι θα συμφωνήσω με την Ιλόνκα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 4ο έτος ψυχολογίας.. Θα ρωτήσω σίγουρα κάποια καθηγητρια μου

 

Νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.

 

 

απλά πιστευω οτι ευκολότερο ειναι να τη αφήσω τώρα που είναι μικρούλα παρα όταν μεγαλώσει και καταλαβαίνει τι ακριβώς γίνεται!

 

Και τώρα θα καταλάβει απλά δεν θα μπορεί να το εκφράσει! Μπορεί η αντίδρασή της μεγαλώνοντας να είναι πιο έντονη αλλά πάντα όταν μπορουμε να διαπραγματευτούμε και τελικά να επεξεργαστούμε κάτι είναι λιγότερο τραυματικό από το να μην μπορούμε να το κάνουμε.

 

Το να μη διαμαρτύρεται ένα παιδί λογω ηλικίας είναι πιο βολικό για μας αλλά πιο δύσκολο για το παιδί.

 

 

Αυτό που είπα για την μνήμη είναι οτι κανένας μας δεν θυμάται τη ζωή του πριν γίνει ενός έτους!

 

Φυσικά και δεν θυμάται κανείς τα γεγονότα αλλά τί γίνεται με τον ψυχισμό;

Νομίζω ότι έχει γίνει πολλή σοβαρή έρευνα για να καταλήξουν να θεωρούνται τόσο σημαντικά τα πρώτα τρία χρόνια και για να γίνεται τόση συζήτηση για την προσκόληση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ συμφωνώ με την Αγλαία, θα πρότεινα να το πάρεις μαζί σου το μωρό. Η δική μου εμπειρία με τα ταξίδια έχει ως εξής: τώρα η μπέμπα μου είναι 7 μηνών. Ακριβώς στους 5 μήνες έπρεπε να κάνω ένα επαγγελματικό ταξίδι στο Λονδίνο για 2 μέρες αλλά είχα προβληματιστεί πολύ γιατί θήλαζα ακόμη (όπως και μέχρι σήμερα). Στην αρχή έλέγα να το ακυρώσω και να πω στην εταιρεία μου οτι δεν μπορώ να το παρακολουθήσω. Μετά που το ξανασκέφτηκα, είδα οτι θα με έτρωγε αν δεν το έκανα και συζητήσαμε το ενδεχόμενο να πάμε όλοι μαζί. Τελικά το αποφασίσαμε, πήγαμε με τον άνδρα μου και το μωρό για 1 εβδομάδα στο Λονδίνο και περάσαμε τέλεια. Συνδιάσαμε διακοπές και δουλειά, ήταν λίγο ταλαιπωρία στο αεροπλάνο και με τις μετακινήσεις, αλλά δεν το μετανιώνω ούτε κατά διάνοια. Ξέρεις οτι δεν είναι όπως ταξίδευες μόνος σου, αλλά προσαρμόζεσαι και με καλή διάθεση όλα γίνονται! Αν δεν είναι επικίνδυνος για το μωρό ο προορισμός, ψηφίζω να πάτε όλοι μαζί.

Ελπίζω να βοήθησα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή amidala

 

Αν αναφέρεσαι στο μήνυμα μου, όπως έγραψα και προηγουμένως θα πάω στο Cape Town που είναι 24 ώρες ταξίδι και αλλάζεις 3 αεροπλάνα. Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τραβολογάω το μωρό μαζί μου !!! Το πλάνο είναι να μείνει ο άντρας μου και η μαμά μου με το μωρό.

 

Όσο για ταξίδια ΜΕ το μωρό τώρα θα φύγουμε για Ιταλία οι 3 μας μια εβδομάδα !!! Το μωρό έχει ταξιδέψει αρκετές φορές με το που γεννήθηκε. Το πρόβλημα μου δεν είναι να πάω ταξίδι με το μωρό, το πρόβλημα μου είναι να πάω ταξίδι χωρίς το μωρό :?

 

Δεν ξέρω τελικά τι θα κάνω.. το σκέφτομαι ακόμα αν και θα πρέπει να δώσω και μια απάντηση..

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αν αναφέρεσαι στο μήνυμα μου, όπως έγραψα και προηγουμένως θα πάω στο Cape Town που είναι 24 ώρες ταξίδι και αλλάζεις 3 αεροπλάνα. Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τραβολογάω το μωρό μαζί μου !!! Το πλάνο είναι να μείνει ο άντρας μου και η μαμά μου με το μωρό.

 

 

H παιδίατρός μας στους προβληματισμούς μας για 14ωρο ταξίδι (όταν ο γιος μου ήταν 2,5 μηνών), μας είπε να μην το σκεφτόμαστε καθόλου, το μωρό είναι καλά εκεί που είναι η μαμά του. Μπορεί για μας να είναι ταλαιπωρία να ταξιδεύουμε με ένα μωρό αλλά για το μωρό ταλαιπωρία είναι να μην είναι με τη μαμά του.

 

Έκτοτε δεν το σκεφτήκαμε ποτέ ξανά, κάναμε όλα τα ταξίδια που θέλαμε χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα όσες ώρες και να ταξιδεύαμε. Το μεγιστο ήταν 16 ώρες αυτοκίνητο-καράβι-αυτοκίνητο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμείς πρώτα ο Θεός την Τρίτη, θα ταξιδέψουμε για Θεσ/νίκη με το αεροπλάνο! ( yessssssssssss! :D ). επειδή η Ρένια δεν θέλει την πιπίλα ο γιατρός μας σύστησε να την θηλάζω κατά την προσγείωση και κατά την απογείωση. άντε να δούμε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμείς πρώτα ο Θεός την Τρίτη, θα ταξιδέψουμε για Θεσ/νίκη με το αεροπλάνο! ( yessssssssssss! :D ). επειδή η Ρένια δεν θέλει την πιπίλα ο γιατρός μας σύστησε να την θηλάζω κατά την προσγείωση και κατά την απογείωση. άντε να δούμε! :wink:

 

Με το καλό!

 

Ο θηλασμός κατά την προσγείωση και την απογείωση είναι για να προστατεύει τα αυτάκια τους από την μεταβολή της πίεσης του αέρα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμείς πρώτα ο Θεός την Τρίτη, θα ταξιδέψουμε για Θεσ/νίκη με το αεροπλάνο! ( yessssssssssss! :D ). επειδή η Ρένια δεν θέλει την πιπίλα ο γιατρός μας σύστησε να την θηλάζω κατά την προσγείωση και κατά την απογείωση. άντε να δούμε! :wink:

 

 

Καλό ταξίδι :D:D:D

 

Εμείς φεύγουμε αύριο για Ιταλία με αυτοκίνητο-καράβι-αυτοκίνητο. Θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου όταν γυρίσω. Έχω αγχωθεί λίγο αλλά είμαι αισιόδοξη !! :D

 

Όσο για το Cape town... ακόμα το σκέφτομαι :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και την δικη μου εμπειρια.Οταν το μωρο μου ηταν 5,5 μηνων και ενω θηλαζε αποκλειστικα το αφησαμε με τον αντρα μου και πηγαμε για 6 ημερες στη Ρωμη.Περασαμε τελεια αν και μας ελειπε πολυ και τον σκεφτομασταν συνεχεια,αλλα δεν το μετανιωνω καθολου.Ημουν βεβαια ολη την ωρα με το θηλαστρο μαζι μου (συνηθως γυριζα στο ξενοδοχειο για αντληση).Ειχα γαλατακια στην καταψυξη αλλα ηπιε και λιγο ξενο γαλα γιατι δεν εφτασαν για ολες τις μερες.Οταν γυρισα ηταν σαν να μην ειχα λειψει.Ολα μια χαρα,οπως τον ειχα αφησει.Δεν ειχαμε προβληματα ουτε στον υπνο ουτε τιποτα και φυσικα συνεχισαμε και το θηλασμο κανονικα :wink: Δεν ξερω αν ειναι θεμα παιδιου...

 

Να πας καλη μου και να περασεις υπεροχα!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εμείς φεύγουμε αύριο για Ιταλία με αυτοκίνητο-καράβι-αυτοκίνητο. Θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου όταν γυρίσω. Έχω αγχωθεί λίγο αλλά είμαι αισιόδοξη !! :D

 

 

Καλό ταξίδι!!!

 

Το μόνο που χρειάζεται όταν ταξιδεύεις με ένα μωρό είναι ψυχραιμία και να είσαι ευέλικτος στην αλλαγή προγραμμάτων!!! Όσο πιο ευέλικτος είσαι τόσο πιο καλά!

 

Να πάρεις μαζί σου το καρότσι. Θα το έχεις μαζί σου μέχρι την είσοδο του αεροπλάνου και θα το παραλάβεις αμέσως μετά. Εμείς στη Ρώμη λιώσαμε τις ρόδες από το καρότσι και περάσαμε υπέροχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε από το ταξίδι μας και περάσαμε πολύ ωραία μπορώ να πω!!!! :D

 

Το ταξίδι ήταν αρκετά εύκολο γιατί η μικρή κοιμόταν σχεδον συνέχεια στο αυτοκίνητο και όταν ξύπναγε σταματάγαμε για καφε, σάντουιτς, τουαλέτα, θηλασμό, άλλαγμα πάνας. Στο καράβι κοιμηθήκαμε ωραία γιατί το κούνημα στο καρότσι είναι και αυτόματο. :lol:

Γενικά η μικρή ήταν όλο χαμόγελα και αγάπες, γέλαγε με όλους και με ότι καραγκιοζιλίκι της κάνανε :D

Ο θηλασμός είναι ότι πιο βολικό για το ταξίδι μακράν !!!!! :wink:

Το μόνο είναι ότι ήταν μια εβδομάδα από αγκαλιά σε αγκαλιά και τώρα που γυρίσαμε της κακοφάνηκε λίγο και είχαμε λίγη γκρίνια αλλά μάλλον θα της περάσει και αυτή σύντομα 8)

Η πλάκα είναι που μπορεί να γκρινιάζει απίστευτα και μόλις την πάρεις αγκαλιά είναι όλο χαρές και χαμόγελα.... :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...