Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα


Recommended Posts

mariam είπε:
Το δικο μας pouch ειναι απο σταθερο υφασμα και αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως την κοβει πολυ πισω απο τα γονατακια της εκει που διπλωνει το υφασμα. Οταν την βγαζω εχει κοκκινιλες και εκει και στην κοιλιτσα της που ακουμπαει πανω μου.

Σας συμβαινει και σε σας? Ειναι επικινδυνο?

 

Αααα, το μεγάλο θέμα: κόκκινα σημαδάκια στα μπουτάκια! :D

Πρώτον: μπορείς να τα αποφύγεις (ή έστω να τα κάνεις πολύ πολύ ελαφρύτερα) αν βεβαιώνεσαι κάθε φορά ότι ο πωπός της είναι πιο χαμηλά απ' τα γόνατά της. Έτσι το βάρος δεν πάει στα πόδια!

Δεύτερον: τα κόκκινα σημάδια δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα. Πόσες φορές έχεις κάτσει με μαγιό ας πούμε σε ψάθινη καρέκλα και σηκώθηκες με κόκκινα σημάδια στα πόδια; (Εγώ πολλές! :D ). Αυτό δε σημαίνει ότι όσην ώρα καθόσουν δεν ήσουν άνετα! Πόσες φορές κοιμάσαι με το μάγουλο στο μαξιλάρι (ή στο σεντόνι) και ξυνπάς το πρωί με κόκκινα σημάδια στο μάγουλο; (Εγώ πολλές! :D )

Το ίδιο συμβαίνει και με τα μωράκια. Ακόμα και τα ρούχα τους που διπλώνουν πάνω στο σώμα τους (ειδικά μέσα στο pouch), μπορεί να κάνουν κόκκινα σημαδάκια στα διπλώματα. Δεν είναι όμως ανησυχητικό.

Τρίτον: φυσικά και δεν είναι επικίνδυνο. Και αν το μωρό σου δεν νιώθει άνετα, σίγουρα θα σου το δείξει! Και φυσικά τότε θα πρέπει να το ακούσεις!

 

mariam είπε:
Με εχει βολεψει παρα πολυ παντως και το συνιστω σε ολες τις μανουλες. Εχω και ενα wrap της Moby ομως ακομη δεν βρηκαμε σταση να μας αρεσει...Δεν εγκαταλειπω ομως γιατι τα παιδια αλλαζουν μερα με τη μερα και περιμενω ποτε θα βολευτουμε και με αυτο...

Τα Moby είναι πολύ ωραία, αλλά είναι ελαστικά. Συνήθως δε βολεύουν με μεγαλύτερα μωράκια (ενώ είναι καταπληκτικά με νεογέννητα). Πρέπει να το δένεις πολύ σφιχτά για να είναι άνετο αν το μωρό σου είναι ήδη αρκετά βαρύ.

 

mariam είπε:
sstamoul στις οδηγιες που πηρα με το wrap εχει μια προτεινομενη θεση ( το παιδι να κοιταει μπροστα με τα ποδαρακια να κρεμονται ) που την εχεις στα λαθος, να μην την βαζω ετσι?

 

Ναι, εγώ λέω να μην τη βάζεις έτσι.

Για όλους αυτούς τους λόγους:

 

Ξέρω ότι πολλά sites και κατασκευαστές wraps την προτείνουν. Ο λόγος είναι ότι σε όλα τα μωρά αρέσει να κοιτάνε έξω και είναι μια θέση ευχάριστη που το μωρό θα τη δεχτεί εύκολα.

 

Δεν είναι ανατομικά σωστή όμως. (Άσε που δεν είναι άνετη για σένα, είναι; Και τι κάνεις αν το μωρό σου κοιμηθεί; Το αφήνεις να "κρέμεται" μπροστά με το κεφάλι κάτω;)

 

Αν θες να βάλεις το μωρό στο wrap να κοιτάει μπροστά, δοκίμασε τη θέση Βούδα:  

https://www.babywearing.gr/odigies-gia-marsipo-mei-tai/me-marsipo-mei-tai-to-mwro-koitazei-mprosta/

https://www.babywearing.gr/odigies-gia-marsipo-wrap/pws-na-min-foreseis-to-mwro-sou/

 

Η άλλη επιλογή που έχεις, είναι να βάλεις το μωρό στο σταυρό (όπως προτείνεται στις οδηγίες του Moby, αλλά μετά να γυρίσεις τον πωπό της προς τα έξω, σηκώνοντας τα ποδαράκια της ψηλά, να τραβήξεις το ύφασμα τόσο ψηλά στον πωπό της (ως τα γόνατά της), ώστε να κάθεται (όχι να κρέμεται), τα γόνατα να είναι ψηλότερα απ' τον πωπό και το κέντρο βάρους του να ακουμπάει στο στήθος σου. (Το θέμα είναι είσαι σίγουρη ότι μπορείς να το κάνεις σωστά; Θα βγάλω φωτογραφία και θα την προσθέσω εδώ...)

 

Αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να δοκιμάσει αυτή τη θέση, η ουσία είναι: Αν ένα μωρό γεννήθηκε με δυσπλασία ισχίων, τότε η θέση αυτή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αν ένα μωρό γεννήθηκε μια χαρά, τότε η θέση αυτή επιτρέπεται (δεν πρόκειται να προκαλέσει δυσπλασία ισχίων) αλλά όχι για πολύ μεγάλα διαστήματα (έτσι κι αλλιώς εγώ τη βρίσκω τόσο άβολη που δεν μπορώ για μεγάλα διαστήματα).

 

Σ' αυτό το site σχετικά με τη δυσπλασία ισχίων, δείχνει ένα σκίτσο για τη θεραπεία με ειδικό "κηδεμόνα". Βλέπετε τη στάση του μωρού; Σας θυμίζει κάτι; (γόνατα ψηλότερα απ' τον πωπό, πόδια ανοιχτά!)

Και φωτογραφίες με μωράκια που φορούν αυτόν τον ειδικό κηδεμόνα:

 http://www.orthoseek.com/articles/hipdys.html

 

 

Δεν θέλω να είμαι υπερβολική, ούτε φυσικά να τρομάξω κανέναν. Δεν πρόκειται να πάθει κάτι το μωρό σου αν το φοράς έτσι (το πολύ πολύ να κουραστείς εσύ). Έχω ξαναπεί κάπου, ότι η προσωπική μου γνώμη είναι καλύτερα να φοράει κανείς το μωρό του (ακόμα και με κλασσικό κάθετο μάρσιππο) παρά να το αφήνει για ώρες στα καρεκλάκια αυτοκινήτου (αυτα που τα βγαζεις εκτος αυτοκινητου). Απλά αν έχεις καλύτερες επιλογές γιατί να προτιμήσεις αυτήν; :wink:

 

 link update 2022

 

Δείτε και εδώ 

 

https://parents.org.gr/2022/08/12/marsipoi-enantia-stin-dysplasia-tou-ischiou/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ sstamoul για τις απαντησεις :D:D:D:D:D:D

 

Περιμενω φωτο για την αλλη επιλογη που λες, με ενδιαφερει πααααρα πολυ!!!

 

Μακαρι να κανετε μια συναντηση και στη Θεσσαλονικη να τα λεγαμε και απο κοντα.....

Link to comment
Share on other sites

mariam είπε:
Περιμενω φωτο για την αλλη επιλογη που λες, με ενδιαφερει πααααρα πολυ!!!

 

Λοιπόν, με την τεράστια πλέον κοιλούμπα μου, και με τον σχεδόν 16 κιλά γιο μου, δε γίνεται! :D:D:D

Κατάφερα όμως να βρω σχετικές φωτογραφίες (θα τις φτιάξω στο site αλλά μέχρι τότε σου βάζω οδηγίες εδώ):

1. Βάζεις το παιδί στο σταυρό να κοιτάει έξω. Απλώνεις καλά και τις δυο πλευρές (όσο μπορείς πιο φαρδιά, ώστε να φτάνει μέχρι τα γόνατά του):

http://www.babywearing.gr/images/howto/wrap/facing%20out/1.JPG

 

2. Σηκώνεις ψηλά τα πόδια του παιδιού στην κοιλιά του (σαν τη θέση Βούδας δηλαδή) και αρχίζεις να απλώνεις το οριζόντιο τμήμα από πάνω:

 

 

3. Αν χρειάζεται, γυρίζεις και λίγο τον πωπό του μωρού προς τα έξω, ώστε το κέντρο βάρους του να ακουμπά στην πλάτη σου. Έτσι τώρα το ύφασμα στον πωπό του είναι ψηλά απλωμένο ως τα γόνατά του:

 

Τα γόνατα είναι ψηλότερα απ' τον πωπό.

 

Αν το μωρό σου είναι μικρό, μπορείς το ύφασμα να το φέρεις ψηλότερα και να βάλεις τα πόδια μέσα (κανονικά Βούδας δηλαδή). Αλλά αν είναι μεγάλο και δε χωράει και πρέπει να έχει τα πόδια έξω, αυτή είναι η μόνη κατάλληλη θέση εκτός από τη θέση "Βούδα".

 

Ελπίζω να βοήθησα!

(Όταν θα έχω τη Ρέα και όταν στηρίζει το κεφάλι της, θα το κάνω βιντεάκι για να είναι πιο κατανοητό! :D )

 

 

 

mariam είπε:
Μακαρι να κανετε μια συναντηση και στη Θεσσαλονικη να τα λεγαμε και απο κοντα.....

 

Μακάρι λέει! (Αχ... μακάρι... )

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ευχάριστο και ένα δυσάρεστο νέο.

ξεκινάω με το καλό.έβαλα τη μικρή μου στο pouch και επιτέλους βολεύτηκε!!!στην καθιστή θέση φυσικά.της άρεσε και ξεκίνησα να περπατάω αμέσως μέσα στο σπίτι και κοιμήθηκε πάνω μου! :D

το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως δεν την κρατούσα καλά.διάβασα στις οδηγίες οτι πρέπει να φτάνεις να φιλήσεις το παιδί χωρίς να σκύψεις,εγώ πρέπει να σκύψω,δεν την φτάνω.βέβαια είναι μικρή το μωρακι της sstamoul από ότι είδα στις φωτο είναι μεγάλο.ο ποπός της είναι το χαμηλότερο σημείο του σώματος και φτάνει λίγα εκατοστα κάτω από τον αφαλό μου.επίσης μπορώ να κάτσω άνετα.δε μοιάζει πάντως να ενοχλείται,ίσα ίσα που την πήρε ο ύπνος.αυτήν την στιγμή που σας γράφω κοιμάται πάνω μου!!! :D:D:D

αν βεβαιωθώ ότι δεν κάνω και κάτι λάθος θα ησυχάσω.

χάρηκα τρομερα!ανυπομονώ να το χρησιμοποιήσουμε και για μια βόλτα έξω! :roll:

ευχαριστώ πολύ την sstamoul και την ευαγγελία για τη βοήθειά τους καθώς και όποια άλλη κοπέλα για τη συμβουλή τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έβαλα τη μικρή μου στο pouch και επιτέλους βολεύτηκε!!!στην καθιστή θέση φυσικά.της άρεσε και ξεκίνησα να περπατάω αμέσως μέσα στο σπίτι και κοιμήθηκε πάνω μου! :D

 

Μπράβο σας! Καλές βόλτες τώρα!

 

το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως δεν την κρατούσα καλά.διάβασα στις οδηγίες οτι πρέπει να φτάνεις να φιλήσεις το παιδί χωρίς να σκύψεις,εγώ πρέπει να σκύψω,δεν την φτάνω.βέβαια είναι μικρή το μωρακι της sstamoul από ότι είδα στις φωτο είναι μεγάλο.ο ποπός της είναι το χαμηλότερο σημείο του σώματος και φτάνει λίγα εκατοστα κάτω από τον αφαλό μου.επίσης μπορώ να κάτσω άνετα.δε μοιάζει πάντως να ενοχλείται,ίσα ίσα που την πήρε ο ύπνος.αυτήν την στιγμή που σας γράφω κοιμάται πάνω μου!!! :D:D:D

αν βεβαιωθώ ότι δεν κάνω και κάτι λάθος θα ησυχάσω.

χάρηκα τρομερα!ανυπομονώ να το χρησιμοποιήσουμε και για μια βόλτα έξω! :roll:

 

Νομίζω ότι απ' αυτά που λες μπορείς να ησυχάσεις!

Αν ο πωπός της είναι λίγο (μέχρι 2 δάχτυλα) κάτω απ' τον αφαλό σου και αν μπορείς να κάτσεις άνετα με το μωρό στο pouch τότε είστε μια χαρά. (Λέω να φτάνεις να φιλήσεις το παιδί γιατί στην καθιστή θέση συνήθως τα μωρά είναι μεγαλύτερα απ' το δικό σου... :? Ίσως πρέπει να το διατυπώσω αλλιώς αυτό το σημείο).

 

Κι εγώ χάρηκα πολύ που τα καταφέρατε να βρείτε αυτό που σας αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

σήμερα πήγαμε για πρώτη φορά βόλτα με τη Ρένια μου στο σούπερ μάρκετ μέσα στο pouch!!! της άρεσε τρελά και στην επιστροφή κοιμήθηκε κιόλας.όλοι βέβαια στο δρόμο με κοιτούσαν παράξενα,λες και ήμουν εξωγήινη!πολύ το απόλαυσα,άντε και σε πιο μακρινές αποστάσεις τώρα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Kι εμεις βγαινουμε συχνα εξω με το sling και με κοιτανε λες και κατεβηκα απο τον Αρη.

Μαλιστα η φουρναρισα με ρωτησε αν ειναι ανετα το μπεμπε εκει μεσα και της ειπα πως αν δεν ηταν, τωρα θα γκρινιαζε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εμεις βγαινουμε συχνα εξω με το sling και με κοιτανε λες και κατεβηκα απο τον Αρη.

Μαλιστα η φουρναρισα με ρωτησε αν ειναι ανετα το μπεμπε εκει μεσα και της ειπα πως αν δεν ηταν, τωρα θα γκρινιαζε!!!

Κι εμένα πολλές φορές με ρωτούσαν αν είναι άνετα, αν φοβάται κλπ κλπ κλπ...κι όμως μια χαρά είναι, πάντα χαρούμενος και ενώ γενικά δεν κοιμάται αν δεν θηλάσει, όταν τον έχω στο sling κοιμάται μόνος του. Ειδικά αν κάνουμε βόλτα, νανουρίζεται.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Νιωθουν οντως καλα...Κοιμουνται κατευθειαν!!!!Οσοι εχουν προβλημα με τον υπνο να τα προτιμησουν :wink: Ο δικος μου παλι που κοιμαται πολυ ευκολα μολις κανω 5 βηματα με το pouch σβηνει διακοπτη :

 

 

 

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα sling δεν έχουν όριο ηλικίας. Δηλαδή μπορείς το φοράς από νεογέννητο μέχρι όσο κρατάνε οι αντοχές σου.

Όσο είναι μωρό έχει περισσότερη ανάγκη την αγκαλιά. Οσο μεγαλώνει και αρχίζει να περπατάει το χρησιμοποιείς λιγότερο. Αλλα πχ αν πας ένα ταξίδι ή μια μεγάλη βόλτα στα μαγαζιά, ακόμα και ένα παιδάκι που περπατάει καλά, όταν κουραστεί μπορείς να το βάζεις στο sling.

 

Σε αυτή τη φώτο μπορρείς να δεις ένα μεγαλύτερο κοριτσάκι σε Μει Ται

 

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες με τα μωράκια που κοιμούνται!

Βάζω κι εγώ μια απ' τις πιο αγαπημένες μου (εννοείται ότι οι φωτογραφίες που έχω με το Βασίλη να κοιμάται ενώ τον φοράω είναι άπειρες!):

 

(Σημ.: Στη φωτογραφία είμαι σχεδόν 7 μηνών έγκυος και ο Βασίλης είναι 15 κιλά!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπράβο, Ευδοκία!

Κι εμας το wrap μας έχει ξελασπώσει πολλές φορές! Τις προάλλες γυρίζαμε 3 ώρες μέσα στο The Mall και δεν είπε κιχ!

Να'ναι καλά τα κορίτσια που μας άνοιξαν τα μάτια! :D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολες.μετα απο χρηση ενος ΚΟΙΝΟΥ μαρσιππου οπου ενα μωρο 2 μηνων καθεται πανω στο πουλακι του και ταλαιπωρει τα ισχια του αλλα και την σπονδυλικη στηλη καταλαβα οτι ειναι εντελως λαθος να τον χρησιμοποιω. ετσι ειχα αποφασισει να τον ξαναχρησιμοποιησω οταν θα αρχισει να καθεται προεκυψε ομως αλλο προβλημα ειναι πια πολυ βαρυς για τον συγκεκριμενο μαρσιππο.ΑΡΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΡΣΙΠΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕς ΠΟΥ ΤΟΥς ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 13-14 ΚΙΛΑ.ΣΚΕΤΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥς ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΧΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟς. ΜΗΠΩΣ μπορειτε να μου πειτε ποις απο τους μαλακους μαρσιππους ειναι καταλληλος για ενα μωρο 8 κιλων που καθεται με στηριγμα [ειναι 5 μηνων και 10 ημερων] .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση.

 

Η κόρη μου είναι πλέον μεγαλούτσικη 19 μηνών και γύρω στα 13 κιλά. Μέχρι τώρα δεν είχα χρησιμοποιήσει κάποιο sling (δεν ήξερα την ύπαρξή τους όταν ήταν μικρότερη) αλλά τώρα τελευταία μου φαίνεται πολύ δελεαστική ιδέα, αφενός γιατί και μέσα στο σπίτι μου ζητάει συχνά αγκαλιά (και μου κόβεται η μέση) αλλά κι έξω όταν είμαστε για βόλτα ή ψώνια μετά από λίγη ώρα αρχίζει και δυσανασχετεί στο καρότσι (για την ακρίβεια κάνει ό,τι μπορεί για να βγει απ' αυτό) κι ειδικά όταν είμαι μόνη μου μαζί της δεν ξέρω τι να την κάνω (συνήθως γυρίζω τρέχοντας στο σπίτι :( ).

 

Δεδομένου ότι το παιδί είναι όμως σ' αυτή την ηλικία είναι σκόπιμο να αρχίσω τώρα να χρησιμοποιώ κάποιο sling? Κι αν ναι ποιος τύπος θα ήταν καλύτερος για την περίπτωσή μας?

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια!!!! χαίρομαι πολύ που ενδιαφέρεσαι να μπεις στον κόσμο του babywearing. το αν θα σε βολεψει εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και από την ιδιοσυγκρασία του μωρού. Κάποια μωρά το δέχονται και τους αρέσει ακόμα και αν είναι μεγαλύτερα. Κάποια όχι.

Μπορείς να δοκιμάσεις Ring Sling που είναι all time classic ακόμα και pouch. Δες την Αννα (22 μηνών-14 κιλά) σε Ring Sling κατά τη Σαββατιάτικη βόλτα στη Γλυφάδα

http://annoulasmom.blogspot.com/2008/03/blog-post.html

 

Aκόμα καλύτερα κάποιο ABC ειδικά Μει Ται (κατά τη γνώμη μου το πιο βολικό) που κατανήμει το βάρος του μωρού και στους 2 ώμους κα ιδικά στο εξωτερικο φοράνε τα παιδιά τους μέχρι μεγάλη ηλικία.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια sling και να καταλήξεις τί και αν σε ενδιαφέρει :)

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...