Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα


Recommended Posts

Νίνα η κάθε μαμά βολεύεται με διαφορετικό στυλ μάρσιππου, παίζουν ρόλο πολλά πράγματα. Εγώ προσωπικά, επειδή το μωρό έπαιρνε βάρος πολύ γρήγορα, τελικά βολεύτηκα πάρα πολύ με mei tai, επειδή το βάρος κατανέμεται πολύ καλά και στους 2 ώμους και δεν με κούραζε καθόλου. Εκεί όμως το μωρό δεν μπορεί να ξαπλώσει. Το ring sling δεν με βόλεψε τόσο, αν και άλλες μαμάδες το προτιμούν. Δες και εδώ, έχει πολλές πληροφορίες http://www.babywearing.gr

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ στο σλινγκ δεν μπορεσα να την βάλω ποτέ. Εκείνο που μου έλυσε τα χέρια είναι ο manduca http://www.manduca.com.au/ . Τον θεωρώ πιο πρακτικό από το μει ται.  π 

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βολευτεί απίστευτα το ring sling μέχρι 3 μηνών(μέτα βάρυνε πολύ)τον είχα συνέχεια αγκαλίτσα !!!όταν έκλαιγε και τον έβαζα στο sling κοιμόταν κατευτίαν!!!!

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα και ομολογώ ότι με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ από τον καιρό που ήμουν έγκυος. Έχω ένα μπέμπη 38 ημερών, ο οποίος θέλει όλη μέρα αγκαλίτσες. Διάβασα για τους μάρσιπους αγκαλιάς και μάλιστα μας έφεραν δώρο έναν sling του εμπορίου, ο οποίος δεν εχει βολέψει καθόλου. Ο μπέμπης όταν τον τοποθετούμε μέσα στον μάρσιπο διπλώνει σαν γάμμα και ξεκινάει να κλαίει. Αναρωτιέμαι λοιπόν εάν ένας μάρσιπος ring sling θα βόλευε. Υπάρχει περίπτωση να μην του αρέσει?? Ανάλογα την διάθεση του, του αρέσει να κάθεται σε όρθια θέση, ή σε ξαπλωτή σαν να θηλάζει, δηλαδή με το σώμα του στραμμένο στο δικό μου. Επειδή είμαστε όλη μέρα σχεδόν αγκαλίτσα, θέλω ένα μάρσιπο που να βολεύει να κάνω δουλειές, να καθαρίζω και να μαγειρεύω. Από τα σχόλια σας δεν έχω καταλήξει στον τύπο μάρσιπο που θα μου ταίριαζε. Παρακαλώ βοηθήστε...

 

Καλησπερα Νινα.Να χαιρεσαι το γιοκα σου! Να σου πω οτι εγω εχω ringsling και mei-tai απο τη Στελλα (www.babywearing.gr). Το mei-tai ειναι πολυ ευκολο να το μαθεις.Με το ringsling στην αρχη δυσκολευτηκα. Τωρα πλεον το χρησιμοποιω με μεγαλη ανεση. Για να καταλαβεις το καμαρι μου ειναι 14,5 μηνων και 12 κιλα και το ringsling με εχει σωσει τα βραδια που θελει να κοιμαται στην αγκαλια μου χορευοντας... Οσες φορες δεν τον εχω "φορεσει" το εχω μετανιωσει...

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Νινα.Να χαιρεσαι το γιοκα σου! Να σου πω οτι εγω εχω ringsling και mei-tai απο τη Στελλα (www.babywearing.gr). Το mei-tai ειναι πολυ ευκολο να το μαθεις.Με το ringsling στην αρχη δυσκολευτηκα. Τωρα πλεον το χρησιμοποιω με μεγαλη ανεση. Για να καταλαβεις το καμαρι μου ειναι 14,5 μηνων και 12 κιλα και το ringsling με εχει σωσει τα βραδια που θελει να κοιμαται στην αγκαλια μου χορευοντας... Οσες φορες δεν τον εχω "φορεσει" το εχω μετανιωσει...

 

To mei-tai το βολεύτηκες ή προτίμησες το ringsling?

Όταν βγαίνεις έξω ποιο από τα δύο βολεύει? Επικοινώνησα κι εγώ με τη Στέλλα και σκέφτομαι να πάρω το ringsling γιατί έχει περισσότερες θέσεις που μπορείς να "φορέσεις" το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

To mei-tai το βολεύτηκες ή προτίμησες το ringsling?

Όταν βγαίνεις έξω ποιο από τα δύο βολεύει? Επικοινώνησα κι εγώ με τη Στέλλα και σκέφτομαι να πάρω το ringsling γιατί έχει περισσότερες θέσεις που μπορείς να "φορέσεις" το μωρό.

 

Σου εστειλα pm!

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω ένα ring sling αστεράκι που το λατρεύω. Θα ήθελα όμως να φτιάξω και ένα wrap για να κατανέμει καλύτερα το βάρος στους δύο ώμους. Τα wrap όμως απ' ό,τι διαβάζω φτιάχνονται με πολύ μακρύ ύφασμα, περίπου 4 μέτρα! Δεν είναι δύσκολο να "κουμαντάρεις" τόσο ύφασμα; έχει κανένας από σας εμπειρία από wrap; Είναι βολικός τύπος μαρσίπου;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι πολύ βολικό και ασφαλές. Το ύφασμα το τυλίγεις με τέτοιον τρόπο γύρω σου για να φτιάξεις την "τσέπη" που δεν μένει παρά ελάχιστο στο τέλος για να το δέσεις. Εμένα με βόλεψε περισσότερο από όλα τα άλλα slings

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή φαίνεται ... puzzle!

Οι πρώτες δοκιμές έγιναν σε λούτρινο κουκλάκι... :lol:

Μόλις μπήκα στη λογική του "δεσίματος"... μετά... με κλειστά μάτια! ;)

 

Γίνεται πολύ εύκολο, άνετο, βολικό! Εγώ το λάτρεψα! Έμαθα και 1-2 εναλλακτικές κι έτσι μπορούσα να αλλάζω θέσεις στο παιδί... να κοιτάει έξω, μέσα, να κοιμάται... και τίποτα δε μας σταμάταγε σε βόλτα, ψώνια, δουλειές... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Σας βόλεψαν περισσότερο οι θέσεις που πρώτα έδενες το το ύφασμα γύρω σου και μετά έβαζες το μωρό ή αυτές που βάζεις το μωρό καθώς δένεις το Wrap; Το wrap το θέλω κυρίως για βόλτες έξω αλλά σκέφτομαι αν χρειαστεί να βγάλω το μωρό επειδή θα θέλω να θηλάσω ή αν ας πούμε κλαίει τότε πώς θα δέσω από την αρχή τόσο πολύ ύφασμα; Τι ύφασμα πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; (θα ήθελα να είναι και κάτι φτηνό)

 

mirtoula έχεις δοκιμάσει κι άλλα σλινγκ και το βρήκες πιο άνετο; Το βρήκες πιο άνετο και από mei tai ας πούμε;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

θέλω κι εγώ ένα τέτοιο και σκέφτομαι το ring sling αλλά ήθελα να ρωτήσω, στις ηλιόλουστες μέρες τι κάνετε, όταν δεν υπάρχει πουθενα σκιά για τα μάτια του και το κεφάλι του;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λινό ring sling διπλής όψεως και με βολεύει πολύ. Νομίζω πως όσο πιο σταθερό είναι το ύφασμα, τόσο το καλύτερο.

 

Velv, μπορείς να του φορέσεις ένα καπελάκι αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως το mei tai ειναι πολυ βολικο.το αγορασα προσφατα κ ανετα τον εχω τον μικρο που ειναι 10 κιλα.βεβαια εξω δεν εχω προλαβει να το χρησιμοποιησω.μονο κατι δοκιμες στο σπιτι.ειναι καλο ομως γιατι μοιραζει το βαροε κ μπορεις να το εχεις για πολυ καιρο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πολύπλοκο το mei tai κορίτσια. να πω πως είδα μια κοπέλα στο δρόμο που είχε το μωράκι της σε ring sling και τη ρώτησα και μου είπε για το site της Στέλλας.

 

@ newbie G καπελάκι έχουμε αλλά δεν προφυλλάσει ιδιαίτερα ούτε τα μάτια ούτε το κεφάλι, πιο πολύ διακοσμητικό είναι σαν τα παπουτσάκια αυτής της ηλικίας.

 

επίσης το ring sling διπλής όψης είναι πιο σταθερό λόγω του διπλού υφάσματος υποθέτω έτσι; και λογικά είναι καλό για τον χειμώνα, γιατί είναι πιο ζεστό...

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πολύπλοκο το mei tai κορίτσια. να πω πως είδα μια κοπέλα στο δρόμο που είχε το μωράκι της σε ring sling και τη ρώτησα και μου είπε για το site της Στέλλας.

 

@ newbie G καπελάκι έχουμε αλλά δεν προφυλλάσει ιδιαίτερα ούτε τα μάτια ούτε το κεφάλι, πιο πολύ διακοσμητικό είναι σαν τα παπουτσάκια αυτής της ηλικίας.

 

Ε μην το λες, το κεφάλι το προστατεύει όσο να'ναι. Κι αν έχει γείσο, κάνει και λίγη σκιά.

 

επίσης το ring sling διπλής όψης είναι πιο σταθερό λόγω του διπλού υφάσματος υποθέτω έτσι; και λογικά είναι καλό για τον χειμώνα, γιατί είναι πιο ζεστό...

 

Εγώ διάλεξα με κριτήριο την εποχή (Μάιο γέννησα) και τα λινά εντάσσονται στα δροσερά καλοκαιρινά. Έτσι έλεγε το site τουλάχιστον. :P Άλλο ύφασμα δεν φόρεσα ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά νομίζω πως αυτό που σε ζεσταίνει είναι η επαφή με το μωρό και όχι το ύφασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ πήρα το mei tai μας πέρσυ το φθινόπωρο από τη Στέλλα σε απλό βαμβακερό ύφασμα και μου έλυσε τα χέρια! Δεν είναι καθόλου περίπλοκο στο δέσιμο του (μπορεί να χρειαστείς 2,3 δοκιμές αλλά έχει και video στο youtube) και το φοράς χειμώνα-καλοκαίρι με πολλούς τρόπους. Μπορείς να έχεις το μωρό να κοιτάζει μπροστά, να ακουμπάει πάνω σου, ανάλογα την ηλικία και τη διάθεση του, και ή και πίσω στην πλάτη σου! Ο μικρός μου σήμερα είναι 16 μηνών και 11,5 κιλά και κάνουμε ωραιότατες βολτούλες φορώντας τον στην πλάτη! Επίσης το καλό με τα mei tai είναι ότι δεν έχουν μεγέθη και έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθούν και από τη μαμά και από τον μπαμπά!

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα!!!

κοριτσια,μπορειτε να μ βοηθησετε λιγο με την επιλογη? το κοριτσακι μου γεννηθηκε 33 weeks και τώρα ειναι 1.5 μηνων/3 κιλα. θελω να παρω ενα wrap αλλα δεν ξερω-να παρω ελαστικο? ή δεν θα βολευει καθολου οταν μεγαλωσει το μωρο και να παρω με σταθερο υφασμα? βασικά μεχρι 6 μηνων το θελω, για πιο μετά εχω αλλο sling απο το πρωτο μου παιδι

απλα επειδη ειναι προωρο το κοριτσακι μου σκεφτηκα για το ελαστικο..help!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επιτελους μπορώ να εχω αποψη επι του θέματος :D

(εντελώς προσωπική και μή επιστημονική :-) xixi)

 

μια χαρα θα εισαι με το ringsling αν βαλεις απο κάτω απο το μωρό, μια πετσέτα χεριών διπλωμένη σαν ρολό κατά μήκος του κεφαλιού + κορμού. εγω αυτό έκανα όταν το μωράκι μου ήταν 2700. έτσι διασφαλίζεις ότι ραχη/αεραγωγός είναι σε μια ευθεία και το μωρό δεν βουλιάζει.

έτσι θηλάζαμε κιόλας ή έκανα δουλειές αφού δεν καθόταν μονη της πουθενά.

[βεβαια για τον θηλασμό βολεύει όταν θηλαζει ενδιάμεσα,

όχι όμως για τα βασικα γευματα - γιατι δε μπορείς να αδειάσεις τόσο ευκολα το στηθος απο εκεί.

αν εχει αναγκη πιπιλισμα ειναι οτι πρεπει αυτό, ή για το τελείωμα του θηλασμού δηλ εχεις αδειάσει το στηθος κ μετά απλως συνεχιζει για οτι βγαλει.]

 

τώρα είμαστε σχεδον 3 μηνών και όσο βαραινε βολεψε περισσοτερο το μει ται

καθώς μοιραζει καλυτερα το βαρος στους ώμους.

 

το μει ται το φορεσαμε και νωρίτερα, ξαπλωτά! - όπου στήριζα με το χέρι το κεφαλι, - βολευε οταν ειχα πιασιμο στους ώμους απο τα υπολοιπα κ με ξεκουραζε.

επισης βολευει γιατι οταν θηλαζεις δε χρειαζεται να αλλαξεις μεριά /βγαλεις το μει ται όταν αλλαξεις στήθος.

(με το ring sling θελει αλλαγη ετσι ωστε να μην "κουτουλάει" στους κρικους, κ για να εχει καλυτερη εφαρμογη. )

με το μει ται απλώς βγαζεις το μωρό κ το ξαναβάζεις απο την άλλη ξαπλωτά.

 

δεν εχω βρει πουθενά φωτό θα προσπαθήσω να βαλω καπου αν ειναι.

 

γενικα καθε εβδομαδα ειναι διαφορετικα κ το παιδι με αλλο βολευεται κ αλλη σταση.

προτεινω και τα δυο, !

γιατι ετσι εχεις πακετο κατι που βολευει κ τωρα κ μετα αλλα και τον μπαμπά πχ.

 

το ρινγκ σλινγκ θελει λιγη εξασκηση και το μει ται το ιδιο, αλλα σε λιγες μερες το παιρνεις το κολλαει και σου φευγει ο αρχικός φόβος για το

 

"ωχ τι το κανουμε αυτο τώρα!!!:D"

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν εχω βρει πουθενά φωτό θα προσπαθήσω να βαλω καπου αν ειναι.

 

 

Καλημέρα και να σας ζήσει το μωρό σας!

Συμφωνώ με όλα όσα γράφετε!

Αν μπορείτε ανεβάστε μια φώτο με αυτή τη στάση που περιγράφετε, ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα!!!

Καλό babywearing...:wink:

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

κοριτσια,μπορειτε να μ βοηθησετε λιγο με την επιλογη? το κοριτσακι μου γεννηθηκε 33 weeks και τώρα ειναι 1.5 μηνων/3 κιλα. θελω να παρω ενα wrap αλλα δεν ξερω-να παρω ελαστικο? ή δεν θα βολευει καθολου οταν μεγαλωσει το μωρο και να παρω με σταθερο υφασμα? βασικά μεχρι 6 μηνων το θελω, για πιο μετά εχω αλλο sling απο το πρωτο μου παιδι

απλα επειδη ειναι προωρο το κοριτσακι μου σκεφτηκα για το ελαστικο..help!!

 

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωρό!

Η γνώμη μου είναι να ζητήσεις συμβουλές από πιστοποιημένη σύμβουλο babywearing, πιστεύω ότι θα σε καθοδηγήσει σωστά και ίσως να μην χρειαστεί να κάνεις κάποια νέα αγορά!

Να σου ζήσουν τα Αστεράκια σου (:!::wink:)!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα! Θελω να φτιαξω ενα wrap αλλα δεν ξερω τι υψασμα να χρησιμοποιησω. Θα προτιμουσα να ειναι ελαχιστα ελαστικο η σταθερο, γιατι ημαστε ηδη πανω απο πενυε κιλα. Ξερει καποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...