Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμές στο Μητέρα


Access

Recommended Posts

Πάντως για το rooming-in, επειδή με έχει απασχολήσει και μένα, νομίζω πως αν το αποφασίσεις, θα πρέπει να απαγορέψεις τις επισκέψεις των συγγενών τελείως!

 

katrin νομιζω αυτο ειναι λιγο ακραιο...προσωπικα και κανενας να μην ερθει να με δει χαρη θα μου κανουν :lol: δε με φθανει η ταλαιπωρια θα εχω και το σοι σε παρελαση!

απλα δε γινεται να το απαγορευσεις...παντως και στα δημοσια που οι κοπελες γεννανε και εχουν τα μωρα διπλα τους νομιζω δεν υπαρχει προβλημα.

 

Το ξέρω ότι είναι ακραίο και δύσκολο να επιτευχθεί... Απλά σκεφτόμασταν με τον άντρα μου ότι αν κάναμε rooming-in τότε δεν θα έπρεπε να δεχόμαστε επισκέψεις (εννοείται σε μονόκλινο), γιατί με τόσο κόσμο μπες-βγες μπορεί το μωρό να αρρώσταινε. Υποτίθεται ότι τόσο μικρό μωρό δεν πρέπει να το πλησιάζει πολύς κόσμος.

Εξετάζαμε ακόμη και την εκδοχή της σουίτας, όπου ας πούμε έχεις το μωρό στον ένα χώρο και δέχεσαι στον άλλο, αλλά εκτός από το οικονομικό, η κάθε θείτσα που θα ερχόταν επίσκεψη, θα παρεξηγιόταν ίσως αν της έλεγες ότι το μωρό είναι δίπλα αλλά δεν κάνει να το δει.

 

Εδώ θεία μου, ήρθε στο σπίτι όταν το μωρό ήταν περίπου 10 ημερών και άρχισε να το φτύνει από πάνω και να το σταυρώνει... Με τράβηγμα την απέσπασα από τη μπέμπα! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ θεία μου, ήρθε στο σπίτι όταν το μωρό ήταν περίπου 10 ημερών και άρχισε να το φτύνει από πάνω και να το σταυρώνει... Με τράβηγμα την απέσπασα από τη μπέμπα! :P

τη θεωρω απαραδεκτη...αισχος!

για αυτο κι εγω για 40 μερες δεν δεχομαι ουτε τα πεθερικα μου σπιτι...οτι προλαβουν στο μαιευτηριο, μετα το μωρο θα ειναι σε καραντινα!

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μήπως είστε λιγάκι υπερβολικές?

 

Εγώ επέλεξα το Έλενα μόνο και μόνο επειδή έχει rooming in και θα έχω μονόκλινο σε πολύ χαμηλή τιμή...

Τόσος κόσμος κάνει rooming in σε άπειρα νοσοκομεία και δέχονται και επισκέψεις, φυσικά πάντα με μέτρο και με προσοχή, και δεν έχει ακουστεί κάτι να έπαθε κανένα μωράκι...

 

Λίγη προσοχή θέλει μονάχα εκ μέρους μας και με θάρρος να απομακρύνουμε κάποιους που ξεκινάν να φτύνουν :lol:

 

Ο φόβος γενικά είναι ο χειρότερος εχθρός! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια στο ΜΗΤΕΡΑ γεννησα και τα δυο μου παιδακια με καισαρικη.

Την πρωτη φορα το 2005 σε τρικλινο μαζι με τον γιατρο μας πηγε 4500 (1700 ο γιατρος)

Τωρα τον Ιανουάριο 2009 σε δικλινο 7100 γιατι ο γιατρος ηθελε να πληρωθει παραπανω λογω του οτι πηγα σε δικλινο . Πηρε 2500 + 200 η μαια και 4400 το νοσοκομειο! ελεος!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ εμενα που θελει να μας κανει ο πατερας μου δωρο το μαιευτηριο σε μονοκλινο λουξ(για να μπορει αν ερχεται να κοιμαται εκει!!!!!αδυναμια αυτοι μπαμπαδες με τις κορες :P )Θα πληρωσω το γιατρο αναλογως δωματιου?

Μα εμεις δε διαθετουμε τοσα λεφτα, δωρο ειναι το δωματιο!!!! :roll:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΥΑΟΥ εμενα που θελει να μας κανει ο πατερας μου δωρο το μαιευτηριο σε μονοκλινο λουξ(για να μπορει αν ερχεται να κοιμαται εκει!!!!!αδυναμια αυτοι μπαμπαδες με τις κορες :P )Θα πληρωσω το γιατρο αναλογως δωματιου?

Μα εμεις δε διαθετουμε τοσα λεφτα, δωρο ειναι το δωματιο!!!! :roll:

 

Fili mou

Prepei na rotiseis ton giatro sou apo prin kalutera giati k emas dwro itan to dwmatio apo tous goneis mou alla otan to eipame ston giatro den edwse simasia idiaiteri. eipe oti eprepe na ton eixame rotisei apo prin!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς επειδή είναι "μόδα" οι γιατροί να ζητάνε αμοιβή ανάλογα με το τι δωμάτιο θα διαλέξεις, καλύτερα να συζητήσεις μαζί του για την αμοιβή του.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο γιατρός δεν μπορεί να πάρει πάνω από την τιμή του δωματίου που ορίζει το μαιευτήριο. Εγώ γέννησα σε 3κλινο με καισαρική στο ΜΗΤΕΡΑ πήρε 2700 το μαιευτήριο και 2500 ο γιατρος. Δε νομίζω όμως ότι μου πηρε πολλά γιατί δεν είχα πληρώσει σε αυτόν τίποτα στην διαρκεια της εγκυμοσύνης (μόνο τους ειδικους υπερηχους που μου έκαναν άλλοι πχ αυχενική κλπ)

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω σε μονοκλινο στο Μητερα θα γεννησω σε κανα μηνα ,το οποιο κοστιζει 5000 (τιμες 2009) , και ο γιατρος μου θελει 3500χωρις αποδειξη ή 4000 με αποδειξη. Επειδη το συζητησαμε αρκετη ωρα μαζι του το θεμα, το παιρνουν εγωιστικα το ολο θεμα με τα ιδιωτικα , διοτι σου λεει , καλα θα τα δωσεις στον Βγενοπουλο και εγω που κανω ολη την δουλεια, θα παρω ψιχουλα? κ κοπανανε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε μονοκλινο στο Μητερα θα γεννησω σε κανα μηνα ,το οποιο κοστιζει 5000 (τιμες 2009) , και ο γιατρος μου θελει 3500χωρις αποδειξη ή 4000 με αποδειξη. Επειδη το συζητησαμε αρκετη ωρα μαζι του το θεμα, το παιρνουν εγωιστικα το ολο θεμα με τα ιδιωτικα , διοτι σου λεει , καλα θα τα δωσεις στον Βγενοπουλο και εγω που κανω ολη την δουλεια, θα παρω ψιχουλα? κ κοπανανε.

 

Kαλημέρα!

Και εγώ σκέφτομαι για μονόκλινο, αλλά λόγω καισαρικής είναι 5.500 Ευρώ :mad::mad: Τη Δευτέρα θα ρωτήσω το γιατρό πόσα θέλει, δε βλέπω να γλιτώνω το εγκεφαλικό!! :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω σε μονοκλινο στο Μητερα θα γεννησω σε κανα μηνα ,το οποιο κοστιζει 5000 (τιμες 2009) , και ο γιατρος μου θελει 3500χωρις αποδειξη ή 4000 με αποδειξη. Επειδη το συζητησαμε αρκετη ωρα μαζι του το θεμα, το παιρνουν εγωιστικα το ολο θεμα με τα ιδιωτικα , διοτι σου λεει , καλα θα τα δωσεις στον Βγενοπουλο και εγω που κανω ολη την δουλεια, θα παρω ψιχουλα? κ κοπανανε.

 

Kαλημέρα!

Και εγώ σκέφτομαι για μονόκλινο, αλλά λόγω καισαρικής είναι 5.500 Ευρώ :mad::mad: Τη Δευτέρα θα ρωτήσω το γιατρό πόσα θέλει, δε βλέπω να γλιτώνω το εγκεφαλικό!! :evil::evil:

 

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά πιστεύω ότι θα σου ζητήσει άλλα τόσα. Και τα 5500 που λες δυστυχώς δενείναι κομπλέ, μόνιμα προσθέτουν κάτι ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Nατασσούλα καλημέρα!!

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!! Πολύ μας συγκίνησες με την περιπέτειά σου :shock::shock::shock:

Θα έχω και τα υπογλώσσια μαζί για παν ενδεχόμενο....Εάν ξέρεις...Τί άλλο προσθέτουν?? :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε μονοκλινο στο Μητερα θα γεννησω σε κανα μηνα ,το οποιο κοστιζει 5000 (τιμες 2009) , και ο γιατρος μου θελει 3500χωρις αποδειξη ή 4000 με αποδειξη. Επειδη το συζητησαμε αρκετη ωρα μαζι του το θεμα, το παιρνουν εγωιστικα το ολο θεμα με τα ιδιωτικα , διοτι σου λεει , καλα θα τα δωσεις στον Βγενοπουλο και εγω που κανω ολη την δουλεια, θα παρω ψιχουλα? κ κοπανανε.

 

Kαλημέρα!

Και εγώ σκέφτομαι για μονόκλινο, αλλά λόγω καισαρικής είναι 5.500 Ευρώ :mad::mad: Τη Δευτέρα θα ρωτήσω το γιατρό πόσα θέλει, δε βλέπω να γλιτώνω το εγκεφαλικό!! :evil::evil:

 

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά πιστεύω ότι θα σου ζητήσει άλλα τόσα. Και τα 5500 που λες δυστυχώς δενείναι κομπλέ, μόνιμα προσθέτουν κάτι ακόμη...

 

Κοριτσια παντως μην τους αφηνετε τους γιατρους αν σου πουν μια τιμη , να πεις ενταξει. Συζητηστε το μαζι τους, διαπραγματευτειτε το θεμα, πειτε τις αντιρησεις σας. Εγω αυτο εκανα και μου το μειωσε λιγο. Στην αρχη ηταν καθετος , ηθελε οσα το δωματιο, αλλα μετα αλλαξε γνωμη. Αν σε δει να επιμενεις, πειτε πχ, οτι ειναι δωρο των γονιων μας, κλαφτειτε λιγο. Εγω ετσι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φρέσκος τιμοκατάλογος -μου τον έστειλαν εχθές

 

Πιθανό συνολικό κόστος τοκετών (με μικρές αποκλίσεις)

 

Θέση ................ ΦΤ(4ημ).................... ΚΤ(5ημ)........... ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

4κλινο............... 1600..........................2000.........................+425

3κλινο.................2400..........................2600.........................+425

2κλινο.................3550..........................3850.........................+495

1κλινο.................4900..........................5450.........................+650

lux......................6400..........................7100.........................+650

suite....................9600.......................10.000.........................+650

 

**Δεν συμπεριλαμβάνονται εξετάσεις που αφορούν το νεογνό

 

Με τις υγείες μας :shock::mad::)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω μια χαρα το τετρακλινο :oops: ενα σκασμο λεφτα θελουν :oops: νομιζω οτι πανε και κανα 200 οι εξετασεις του μωρου :!: ολα καλα να πανε .....και καλα κουραγια να εχουμε :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλά βρε Eliza που μας έδωσες τον νεο τιμοκατάλογο. Βλέπεις εγώ πριν 1 μήνα που συζήτησα με τον γιατρό μου είχε δωσει τις παλιές τιμές, αν και εγώ στα 2.500 (τετράκλινο φυσικά) το περίμενα το μπουγιουρντί έτσι κι αλλιώς. Τις εξετάσεις του μωρού δεν είσαι υποχρεωμένος να τις κάνεις εκεί αφού τις κάνει ο παιδίατρος με την επιστροφή στο σπίτι. Άσε που όπως μου είπε μια γνωστή, ευκαιρία ψάχνουν να βρουν -και καλά- κάτι και να σε μπλέξουν σε μια διαδικασία με ένα σωρό εξετάσεις χωρίς λόγο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα πριν απο 15 ημερες στο μητερα και οι τιμες ειναι αυτες που λεει η ελιζα αλλα επανω σ αυτες υπολογιστε και ολα τα εξτρα πχ παυσιπονα που 8α ζητησετε,εαν θελησετε να κανετε εξετασεις στο μωρο για τα ματακια και τα αυτακια του κοστος 160e(κατι που εμεις δεν καναμε μιας και τισ κανει και ο παιδιατρος)κρεμες σε περιπτωση που ερεθιστει το στηθος,χρησιμοποιηση θηλαστρου σε περιπτωση που χρειαστει λογω πρησμενου στηθους κτλ κτλ κτλ

as1cETf0g410030MzZkfDAwMDIyM2R8aSB4cmlzdGluYSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cHuc0g410000MDAwOGQ0fDAwMDAxNTNqfHRvIHBvbnRpa2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Φρέσκος τιμοκατάλογος -μου τον έστειλαν εχθές

 

Πιθανό συνολικό κόστος τοκετών (με μικρές αποκλίσεις)

 

Θέση ................ ΦΤ(4ημ).................... ΚΤ(5ημ)........... ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

4κλινο............... 1600..........................2000.........................+425

3κλινο.................2400..........................2600.........................+425

2κλινο.................3550..........................3850.........................+495

1κλινο.................4900..........................5450.........................+650

lux......................6400..........................7100.........................+650

suite....................9600.......................10.000.........................+650

 

**Δεν συμπεριλαμβάνονται εξετάσεις που αφορούν το νεογνό

 

Με τις υγείες μας :shock::mad::)

 

 

 

Καλησπέρα ,

Για τετράκλινο δηλαδή στο Μητέρα να υπολογίζουμε περίπου για Φ.Τ στα 2.000€ μαζί με φάρμακα-εξετάσεις μωρού κλπ ???

Τα τετράκλινα αξίζουν απο άποψης χώρου ή είναι "μια επάνω στην άλλη"

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το site του Μητέρα

 

23/7/2009

Κοινωνική προσφορά με δωρεάν αναβάθμιση θέσεως από τετράκλινο σε τρίκλινο, χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση

 

Tο Μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ, στο πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης του Ομίλου ΥΓΕΙΑ και της ριζικής ανακαίνισης που έχει ήδη ξεκινήσει στους χώρους του, προχώρησε σε αναβάθμιση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών, δίνοντας τη δυνατότητα στις γυναίκες που επιλέγουν την οικονομική θέση νοσηλείας, να νοσηλεύονται σε τρίκλινο δωμάτιο αντί για τετράκλινο, όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.

Η αναβάθμιση αυτή επιτρέπει την καλύτερη εξυπηρέτηση των εξατομικευμένων αναγκών μητέρας και παιδιού, διευκολύνοντας ταυτόχρονα το έργο του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού. Εξάλλου, η αύξηση του νοσηλευτικού χώρου ανά κλίνη αναβαθμίζει την ποιότητα και προστατεύει την υγεία μητέρας και νεογνού.

«Πρόκειται για στρατηγική μας τοποθέτηση υπέρ της ποιότητας στην παροχή των υπηρεσιών υγείας προς τις οικογένειες που μας εμπιστεύονται» δήλωσε ο Πρόεδρος του Δ.Σ. ΥΓΕΙΑ- ΜΗΤΕΡΑ, κ. Κωνσταντίνος Σταύρου. «Eίναι μία ακόμη ουσιαστική παροχή του Ομίλου ΥΓΕΙΑ, πυλώνα της ΜΙG στον κλάδο της Υγείας».

Το ΜΗΤΕΡΑ, με την αλλαγή αυτή, θα έχει επιπλέον τη δυνατότητα να ενισχύσει το μητρικό θηλασμό και να επεκτείνει το «rooming in» (παραμονή του νεογνού δίπλα στη μητέρα καθʼ όλη τη διάρκεια της νοσηλείας) και στα τρίκλινα δωμάτια, ακολουθώντας πιστά τις σχετικές οδηγίες της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (Π.Ο.Υ) και της UNICEF, αναφορικά με τα «Φιλικά προς τα Βρέφη» νοσοκομεία.

«Με την κίνηση αυτή, εγκαινιάζουμε μία νέα εποχή στο χώρο των ιδιωτικών μαιευτηρίων, βάζοντας τον πήχη ψηλότερα στην ποιότητα της νοσηλείας», πρόσθεσε ο Διευθύνων Σύμβουλος του ΜΗΤΕΡΑ κ. Αλέξιος Κομνηνός. «Με την εμπειρία των 30 ετών στο χώρο μπορούμε να ανταποκρινόμαστε έγκαιρα και με αξιοπιστία στις ανάγκες της ελληνικής οικογένειας και να οδηγούμε τις εξελίξεις».

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οντως κι εγω που γεννησα πριν 3 μηνες στο μητερα ειχα ζητησει 4κλινο και με εβαλαν σε 3κλινο με τιμη 4κλινου.Πολυ καλο το 3κλινο ουτε ο ενας πανω στον αλλο ουτε πολλη φασαρια.

U7Uip3.pngT7alp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...