Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμές στο Μητέρα


Access

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Fivi για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Αυτό με τις ενδιάμεσες κουρτίνες με καθησύχασε πολύ... αλλά αναρωτιέμαι αν είναι μόνο στην καινούρια πτέρυγα του 2ου ορόφου που μου είπες ή τις έβαλαν σε όλα τα δωμάτια; Μήπως ξέρεις;

Εγώ σκεφτόμουν να επιλέξω τρίκλινο αντί του τετράκλινου, για τους λιγότερους επισκέπτες και για την πιο άνετη χρήση της τουαλέτας. Ποια η γνώμη σου;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. :)

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ Fivi για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Αυτό με τις ενδιάμεσες κουρτίνες με καθησύχασε πολύ... αλλά αναρωτιέμαι αν είναι μόνο στην καινούρια πτέρυγα του 2ου ορόφου που μου είπες ή τις έβαλαν σε όλα τα δωμάτια; Μήπως ξέρεις;

Εγώ σκεφτόμουν να επιλέξω τρίκλινο αντί του τετράκλινου, για τους λιγότερους επισκέπτες και για την πιο άνετη χρήση της τουαλέτας. Ποια η γνώμη σου;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. :)

 

Αυτο για τις κουρτινες δεν το ξερω, αν ειναι σε ολα τα δωματια! :?

Τωρα οσο για 4κλινο ή 3κλινο, μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ μικρη η διαφορα!!! Κοσμο εχει το ενα, κοσμο εχει και το αλλο!

Και μην φανταστεις οτι καθε μερα γινεται χαμος απο κοσμο! Εγω θυμαμαι οτι Σαββατο και Κυριακη γινοταν πανικος γενικα, τις υπολοιπες ημερες ηταν πολυ καλα!

Οσο για την τουαλετα, κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρχει και μια καισαρικη(δυστυχως) στο δωματιο, οποτε αυτη δεν πηγαινει συχνα στην τουαλετα, αρα 1 λιγοτερη!!! :D Παντως εγω, που εκανα 2 φορες μπανιο την ημερα δεν αντιμετωπισα προβλημα. Σηκωνομουν το πρωι, λιγο πριν ή λιγο μετα το πρωινο, εκανα το μπανακι μου και ημουν οκ ολη μερα, μεχρι το βραδακι που ξαναεκανα αλλο ενα για να κοιμηθω.(και αυτο γιατι το απογευμα που ειχα κοσμο κατεβαινα στην καφετερια και βρωμαγα τσιγαριλα)!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Fivi. Αυτό με την κοπέλα με καισαρική πολύ μου άρεσε... :lol: Μην καταλήξω να είμαι εγώ φοβάμαι... :lol: Δεν κατεβαίνει με τίποτα αυτό το παιδί, έχει φτάσει στην τελική ημερομηνία και κάνει βόλτες, πότε δεξιά και πότε αριστερά, δεν έχει εμπεδωθεί καθόλου, και κουνιέται σαν να έχει πιει φραπέ!

Σύμφωνα με αυτά που μου είπες, θα κοιτάξω να την βγάλω καθημερινή - να αποφύγουμε και τον συνωστισμό!

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Fivi. Αυτό με την κοπέλα με καισαρική πολύ μου άρεσε... :lol: Μην καταλήξω να είμαι εγώ φοβάμαι... :lol: Δεν κατεβαίνει με τίποτα αυτό το παιδί, έχει φτάσει στην τελική ημερομηνία και κάνει βόλτες, πότε δεξιά και πότε αριστερά, δεν έχει εμπεδωθεί καθόλου, και κουνιέται σαν να έχει πιει φραπέ!

Σύμφωνα με αυτά που μου είπες, θα κοιτάξω να την βγάλω καθημερινή - να αποφύγουμε και τον συνωστισμό!

 

Ολα θα πανε καλα!!!!! Να σκεφτεσαι θετικα!!!!!!

Αυτο με την καισαρικη ετσι το ειπα, γιατι και στις δυο γεννες μου ειχα στο δωματιο κοπελα με καισαρικη! ΕΤΥΧΕ!!!!!! Απλα με βολευε στο μπανιο! wink: :wink:

Σημερα γεννησε και μια φιλη μου στο Μητερα!!!!! Ολα καλα!!!! :D

Σου ευχομαι το γρηγοροτερο να το παρεις αγκαλιτσα, που μπορει ηδη να το κρατας, γιατι αργησα να απαντησω!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ξέρω τι παίζει με τις τιμές στο ΜΗΤΕΡΑ.....χτες πήγα σε μια φίλη που γέννησε την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν σε δίκλινο.

Περιττό να σας πω ότι τα πηραν τρελά με το νοσοκομείο, ήταν ενα χάλι, δεν αξίζει με τιποτα τα λεφτά που έδωσαν και οι μαίες την είχαν εντελώς χεσμένη. Το κτίριο εχει παλιώσει, οι καθαρίστριες τίναζαν τα σεντόνια και το στρώμα του διπλανού κρεβατιου που μολις άδειασε δίπλα ακριβώς στο πρόωρο μωράκι τους!...και φυσικά ήθελε η κοπέλα να βγάλει γάλα με το θήλαστρο και ήταν 20 άτομα μέσα στο δωμάτιο....όταν την έραβαν στην καισαρική δίπλα ήταν κι αλλη ασθενής και χωριζόταν με παραβάν.....οτι θυμάμαι σας γράφω :shock:

 

Το μαλλί λοιπόν πήγε σε δικλινο με καισαρική 4100€ και άλλα τόσα ο γιατρός!....+ 600€ για κάτι έξοδα του μωρού!

 

Αν ήταν σε άλλη κατηγορία θα έδινε λιγοτερα και στο γιατρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί έτσι το έχουν..ταρίφα.λες και σου κάνουν άλλα πράγματα.και μένα ο γιατρός μου τόσο θα μου πάρει στο Μητέρα..με το που μου το είπε αποφάσισα να πάω τετράκλινο ενώ έλεγα για δίκλινο..δεν θέλω να φανεί κάπως, έχω τα χρήματα αλλά λυπάμαι να τους τα χαρίσω(η συνολική διαφορά έρχεται στα 3500!!)προτιμώ του χρόνου να κάνω άνετα διακοπούλες με την ζουζούνα από να τα δώσω στον γιατρό+Μητέρα.

πάντως μια φίλη μου που γέννησε πριν από 1 μήνα σε τετράκλινο ήταν πολύ ευχαριστημένη και δεν αντομετώπισε κανένα πρόβλημα.οι μαίες την βοήθησαν πάρα πολύ :) σε λίγες μέρες θα σας πω την δική μου εμπειρία.πάντως το χάλι που συνάντησαμε με την ξαδέρφη μου στο ιασώ δεν νομίζω πως θα το βρούμε εκεί..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΣ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΟΣΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ 4ΚΛΙΝΟ.

 

877648b8b1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γέννησα με καισαρική σε τρίκλινο και μου πήγε 2300 το νοσοκομείο,1800 ο γιατρός και 300 η μαία.

ήταν πολύ καλά, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παρά μόνο με τον θηλασμό..όταν μου έφερναν το μωρό ήταν χορτάτο και συνέχεια κοιμόταν..κατατρόμαξα και νόμιζα ότι κάτι έπαθε..ρωτούσα αν τα φέρνουν ταισμένα και μου έλεγαν όχι!!ΤΟ ΨΕΜΑ!!έβαλα τα κλάμματα και τις φωνές και απαίτησα παιδίατρο, ο οποίος μου τα μάσαγε.. και η μαία μου τους είπε για αποκλειστικό θηλασμό.'ετσι όταν τα ταίζαν, μου την έφερναν.δεν είχα γάλα, αλλά το πρωτόγαλα ήταν πολύ σημαντικό!!και φυσικά το μωρό μου έκλαιγε γιατί πεινούσε :evil::evil:

το δωμάτιο ήταν καλό και οι νοσοκόμες ευγενικές. :):)

το φαγητό ωραίο, άσχετα αν δεν έτρωγα λόγω της εγχείρησης!!'ολα καλά!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Δεν καταλαβα καλα, τι εγινε με τον αποκλειστικο θηλασμο. Τελικα σου το εφερναν ή οχι; Και εγω θα θελω να το θηλασω αποκλειστικα. Θα πρεπει να τουσ βαλω δηλαδη τις φωνες για να γινει;

 

 

 

877648b8b1.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Δεν καταλαβα καλα, τι εγινε με τον αποκλειστικο θηλασμο. Τελικα σου το εφερναν ή οχι; Και εγω θα θελω να το θηλασω αποκλειστικα. Θα πρεπει να τουσ βαλω δηλαδη τις φωνες για να γινει;

 

Δυστυχώς σε όλα τα ιδιωτικά αυτή ειναι η κατάσταση, θα τα ταίσουν με ξένο γάλα ακόμα και αν ζητήσετε αποκλειστικό θηλασμό....σιγά μην πηγαινοφέρνουν τα μωρά και κουραστούν :evil::evil::evil:

 

Να βάλετε τις φωνές και να ζητήσετε να σας βάλουν σε θάλαμο που θα έχουν ζητήσει και άλλες κοπέλες αποκλειστικό θηλασμό (μας το ειπε μια μαια απο ιδιωτικό σε ενα σεμινάριο) και προσοχή παιδιά μην σας πούνε οτι το πρωτόγαλα δεν ειναι αρκετό και θέλει συμπλήρωμα (θα σας το πει και ο παιδιατρος τους προφανως)!!!

Τεράστιος μύθος! Το πρωτόγαλα ειναι το πρώτο εμβόλιο του παιδιού και του φτάνει για τις 3 πρώτες μέρες μέχρι να κατέβει το γάλα. Το στομάχι του νεογέννητου χωράει μόλις 5-6 ml οπότε μην μπείτε στο τριπάκι οτι θέλει κι αλλο....κι αμα δειτε το διπλανο να τρώει μην απορήσετε γιατι όπως και τα δικά μας στομάχια αμα του δώσεις παραπάνω θα το χωρέσει.

 

Να είστε σκύλες με τα μικρά σας και για ενημερωθείτε για ολα αυτά απο το http://www.thilasmos.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Δεν καταλαβα καλα, τι εγινε με τον αποκλειστικο θηλασμο. Τελικα σου το εφερναν ή οχι; Και εγω θα θελω να το θηλασω αποκλειστικα. Θα πρεπει να τουσ βαλω δηλαδη τις φωνες για να γινει;

 

 

 

877648b8b1.png

 

με το καλό το μωράκι σου!!!

όποτε μου την έφερναν δεν έτρωγε καθόλου, μόνο κοιμόταν!!!!

οπότε με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν το τάιζαν το παιδάκι καθόλου, και ας έκλαιγε.όταν μας τα έφερναν('ολα μαζί και σε συγκεκριμένες ώρες) η δικιά μου ερχόταν πεινασμένη και κατάφερα να της δώσω το πρωτόγαλα.

δεν αφήνουν να πας στην αίθουσα με τα μωρά, τα φέρνουν όλα μαζί.

λόγω του αποκλειστικού θηλασμού, μου την έφερναν και στις 12 το βράδυ, ενώ τα άλλα μωρα τα έφερναν κατευθείαν το πρωί.

έβαλα την μαία μου να το κανονίσει, δεν ξέρω αν εμένα θα με άκουγαν, δεν ήμουν και σε θέση να το συζητήσω :twisted::twisted::twisted:

πες το στη μαία σου και εκείνη ξέρει τί πρέπει να κάνει :cool::cool:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε όλα τα μαιευτήρια της Ελλάδας, είτε ιδιωτικά είναι είτε δημόσια δεν προωθούν καθόλου το θηλασμό.. Αν δε κάνω λάθος μόνο το Αττικό θεωρείται φιλικό ως προς το θηλασμό.. Πρέπει να τσακωθείς με τις μαίες για να καταφέρεις το αυτονόητο. Στα δε δημόσια έχουν τη δημοσιουπαλληλική νοοτροπία και σου τη λένε κι από πάνω κάνοντας ότι τους βολεύει.. Μόνο με γνωστό σώζεται η κατάσταση.. Στα ιδιωτικά αν δεν είσαι σε μονόκλινο και δεν το χεις μαζί σου θα στο φέρουν ταισμένο σίγουρα... Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει αυτή η κατάσταση..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γέννησα στο Μητέρα , επειδή γέννησα απόγευμα με καισαρική και η μικρή λόγω ζαχάρου μπήκε στη Μονάδα Εντατικής για παρακολούθηση δεν μου την έφεραν καθόλου για θηλασμό μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι όπου ξεκίνησα σιγά σιγά να τη θηλάζω και φυσικά φέρναν μαζί και τα μπουκαλάκια του ξένου γάλατος .Ευτυχώς στο ίδιο δωμάτιο μαζί μου ήταν μια άλλη κοπέλα η οποία είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και είδα ότι της το φέρναν σχεδόν ανα δύο ώρες και το θήλαζε όσο ήθελε το μικρό την ,κάποια στιγμή την ίδια μέρα δεν της το φέραν στο 2ωρο άρχισε να ζητάει να της το φέρουν η ώρα περνούσε μωρό πουθενά σηκώθηκε πήγε στην είσοδο έξω απο τον θάλαμο με τα μωρά και απαιτούσε να της φέρουν το μωρό .Την ψιλιάστηκα κι εγώ και ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και κηνυγούσαμε τις νοσοκόμες όποτε δεν μας τα φέρναν με φωνές .Η γιατρός της μάλιστα της είπε όταν της ανέφερε το συμβάν ότι είναι υποχρεωμένες να στο φέρνουν ότι ώρα το ζητήσεις και φώναξε την προισταμένη και της έκανε ισχυρές συστάσεις για να μην ξανασυμβεί απο τότε μας φέρναν τα μωρά μας κάθε μια μιση ώρα για θηλασμό .

Στο επόμενο θα ξέρω πολύ περισότερα πράγματα και θα απαιτήσω απο την πρώτη στιγμή αποκλειστικό θηλασμό .

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δυστυχώς στην Ελλάδα πολύ λίγοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν το θηλασμό μαίες , γυναικολόγοι και παιδιατροί νομίζω ότι είναι πολύ πίσω στο θέμα θηλασμός .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια εγώ γέννησα στο Μητέρα , επειδή γέννησα απόγευμα με καισαρική και η μικρή λόγω ζαχάρου μπήκε στη Μονάδα Εντατικής για παρακολούθηση δεν μου την έφεραν καθόλου για θηλασμό μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι όπου ξεκίνησα σιγά σιγά να τη θηλάζω και φυσικά φέρναν μαζί και τα μπουκαλάκια του ξένου γάλατος .Ευτυχώς στο ίδιο δωμάτιο μαζί μου ήταν μια άλλη κοπέλα η οποία είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και είδα ότι της το φέρναν σχεδόν ανα δύο ώρες και το θήλαζε όσο ήθελε το μικρό την ,κάποια στιγμή την ίδια μέρα δεν της το φέραν στο 2ωρο άρχισε να ζητάει να της το φέρουν η ώρα περνούσε μωρό πουθενά σηκώθηκε πήγε στην είσοδο έξω απο τον θάλαμο με τα μωρά και απαιτούσε να της φέρουν το μωρό .Την ψιλιάστηκα κι εγώ και ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και κηνυγούσαμε τις νοσοκόμες όποτε δεν μας τα φέρναν με φωνές .Η γιατρός της μάλιστα της είπε όταν της ανέφερε το συμβάν ότι είναι υποχρεωμένες να στο φέρνουν ότι ώρα το ζητήσεις και φώναξε την προισταμένη και της έκανε ισχυρές συστάσεις για να μην ξανασυμβεί απο τότε μας φέρναν τα μωρά μας κάθε μια μιση ώρα για θηλασμό .

Στο επόμενο θα ξέρω πολύ περισότερα πράγματα και θα απαιτήσω απο την πρώτη στιγμή αποκλειστικό θηλασμό .

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δυστυχώς στην Ελλάδα πολύ λίγοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν το θηλασμό μαίες , γυναικολόγοι και παιδιατροί νομίζω ότι είναι πολύ πίσω στο θέμα θηλασμός .

 

μάλλον ήσουν σε δίκλινο,απ'ότι καταλαβαίνω..στο τρίκλινο που ήμουν δεν υπήρχε περίπτωση να τα φέρνουν όποτε έκλαιγαν με τίποτα,δυστυχώς!!

πάντως όλα πήγαν καλά με το θηλασμό!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

...Αν δε κάνω λάθος μόνο το Αττικό θεωρείται φιλικό ως προς το θηλασμό..

 

Χα, χα... καμία σχέση. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά όταν γέννησα εγώ την κόρη μου (Απρίλιος 2004) ήμουν η μόνη λεχώνα στην μαιευτική πτέρυγα και ήταν και μια γυναίκα που είχε κάνει κάποιο χειρουργίο. Οι νοσοκόμες ήταν εντελώς ηλίθιες. Ήρθαν, μου είπαν να τη θηλάσω κι είπα βεβαίως. Μου την έδωσαν κι είπαν στη μάνα μου να με βοήθήσει και να μου δείξει πως να το κάνω. Καμία γαϊδούρα δεν έκατσε να μου πει πώς να το κάνω. Είχα και τα ράμματα της κ.τ. και δεν μπορούσα ούτε να γυρίσω πλευρό (πόσο μάλλον να κάτσω). Η μικρή εν τω μεταξύ δεν έπιανε το στήθος μου κι αυτές την άφηναν εντελώς νηστική για μέρες γιατί έλεγαν ότι μόνο αν πεινάσει πολύ θα το πιάσει. Τελικά αφού έχασε 250 γραμμάρια μέσα σε 3 μέρες το παιδί αποφάσισαν να μου δώσουν θήλαστρο για να βγάλω το γάλα που είχε πετρώσει εντελώς. Μόλις της έδωσα για πρώτη φορά, το πουλάκι μου κοιμηθηκε 6 ώρες. Ήταν τόσο ταλαιπωρημένο και πεινασμένο που έπεσε σε πολύ βαθύ ύπνο.

 

Ελπίζω τώρα να μην αντιμετωπίσω τίποτα τέτοιο στο Λητώ γιατί θα τα κάνω όλα ρημαδιό εκεί μέσα. Από τώρα είμαι ετοιμοπόλεμη. :twisted:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησα με καισαρική σε τρίκλινο και μου πήγε 2300 το νοσοκομείο,1800 ο γιατρός και 300 η μαία.

ήταν πολύ καλά, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παρά μόνο με τον θηλασμό..όταν μου έφερναν το μωρό ήταν χορτάτο και συνέχεια κοιμόταν..κατατρόμαξα και νόμιζα ότι κάτι έπαθε..ρωτούσα αν τα φέρνουν ταισμένα και μου έλεγαν όχι!!ΤΟ ΨΕΜΑ!!έβαλα τα κλάμματα και τις φωνές και απαίτησα παιδίατρο, ο οποίος μου τα μάσαγε.. και η μαία μου τους είπε για αποκλειστικό θηλασμό.'ετσι όταν τα ταίζαν, μου την έφερναν.δεν είχα γάλα, αλλά το πρωτόγαλα ήταν πολύ σημαντικό!!και φυσικά το μωρό μου έκλαιγε γιατί πεινούσε :evil::evil:

το δωμάτιο ήταν καλό και οι νοσοκόμες ευγενικές. :):)

το φαγητό ωραίο, άσχετα αν δεν έτρωγα λόγω της εγχείρησης!!'ολα καλά!!

Και σε μένα (γέννησα το Μάϊο) έκαναν τα ίδια. Ο μικρός ερχόταν σχεδόν παντα κοιμισμένος. Κάποια φορά έβγαλε και "γουλιά" και όταν είπα "καλά γιατί το ταϊζετε αφού έχω ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό?" μου απάντησαν ότι το μωρό έχει ακόμα βλένες στο στομαχάκι του και γι΄αυτό δεν πρέπει να τρώει πολύ, γιατί βγάζει τις βλένες...Το αποτέλεσμα ήταν την τρίτη ημέρα να αρχίσει να πονάει το στήθος μου και να ψάχνω θήλαστρο να βγάλω το γάλα και να το πετάξω...αφού ήθελα το μωρό να θηλάσει για να "ξαλαφρώσει" λίγο το στήθος...Άλλη ιστορία με το θήλαστρο(δε βρίσκαμε)...Όσο για να με βοηθήσουν δε ζήτησα, αφ'ενός γιατί στο δεύτερο μωρό έχεις μια σχετική εμπειρία, αφ'ετέρου γιατί ερχόταν η δική μου μαία και με βοηθούσε. Τελικά το στήθος μου σταμάτησε να πονάει όταν γύρισα στο σπίτι μου και άρχισα να θηλάζω αποκλειστικά...Πάντως να φωνάζετε και να απαιτείτε στα μαιευτήρια, γιατί από μόνοι τους δε θα σας βοηθήσουν σε τίποτα. Δε λέω απαραίτητα ότι φταίνε οι κοπέλες, μπορεί να μην επαρκούν, αλλά αυτό δεν είναι δικό μας πρόβλημα...

.png .png .png

Link to comment
Share on other sites

Τιμές για το Μητέρα το 2008 ξέρει κάποιος ? όλες στο Ιασώ θα γεννήσετε :D:D ?

 

θα πάρω βέβαια τηλέφωνο να ρωτήσω αργότερα αλλά να είμαι προετοιμασμένη μην μου έρθει τίποτις απότομο και είμαι και σε δύσκολη ηλικία :lol::lol::lol:

 

Μπορείς να πάρεις τηλ στο ΜΗΤΕΡΑ και να σου στείλουν τιμοκατάλογο με φαξ. Εγώ έτσι είχα κάνει πέρυσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια επειδη πηγα τη Δευτερα για doppler στο Μητερα, πηρα τον τελευταιο τιμοκαταλογο:

4κλινο Φ.Τ. 1550€ Κ.Τ. 1900€ Επισκληρίδιος +360€

3κλινο Φ.Τ. 2300€ Κ.Τ. 2500€ Επισκληρίδιος +360€

2κλινο Φ.Τ. 3250€ Κ.Τ. 3450€ Επισκληρίδιος +430€

1κλινο Φ.Τ. 4650€ Κ.Τ. 5200€ Επισκληρίδιος +535€

LUX Φ.Τ. 6100€ Κ.Τ. 6750€ Επισκληρίδιος +535€

**Δεν συμπεριλαμβανονται οι εξετασεις του νεογνου (προαιρετικες, και μαλλον περιττες αφου στο σπιτι θα το εξετασει παιδιατρος ετσι κι αλλιως).

 

Εγω δεν εχω αποφασισει αν θα γεννησω τελικα Μητερα ή Ιασω (ο γιατρος μου ειναι και στα 2). Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το Ιασω ειναι μεν πιο ακριβο αλλα ειναι πολυ πιο φιλικο ως προς τη μητερα που επιθυμει αποκλειστικο θηλασμο, τουλαχιστον το τελευταιο διαστημα υποστηριζει το rooming-in, υστερα απο ερωτηση που τους εκανα μου ειπαν οτι αν υπογραψω ενα χαρτι οτι αναλαμβανω την ευθυνη του μωρου μπορω να το εχω μαζι μου συνεχεια.

Εσας ποια ειναι η γνωμη σας?

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλά, έπαθα πλάκα!!! Καλύτερα να έρθεις να γεννήσεις Θεσσααλονίκη!!! Εγώ -πέρισυ βέβαια- έδωσα στο Γέννεσις 3000 περίπου σε μονόκλινο Α' δωμάτιο, για Φ.Τ με επισκληρίδιο, όλα χρεωμένα, και μαζί οι εξετάσεις του μωρού και επίσης εξετάσεις για καμιά 50αριά μεταβολικά νοσήματα για το μωρό πάλι. Το μόνο έξτρα ήταν η αμοιβή του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το rooming-in, επειδή με έχει απασχολήσει και μένα, νομίζω πως αν το αποφασίσεις, θα πρέπει να απαγορέψεις τις επισκέψεις των συγγενών τελείως!

 

αυτό θα ισχύσει αν πάει σε μονόκλινο διαφορετικά δε θα μπορεί να απαγορεύσει στις άλλες κοπέλες του δωματίου να φέρουν συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το rooming-in, επειδή με έχει απασχολήσει και μένα, νομίζω πως αν το αποφασίσεις, θα πρέπει να απαγορέψεις τις επισκέψεις των συγγενών τελείως!

 

katrin νομιζω αυτο ειναι λιγο ακραιο...προσωπικα και κανενας να μην ερθει να με δει χαρη θα μου κανουν :lol: δε με φθανει η ταλαιπωρια θα εχω και το σοι σε παρελαση!

απλα δε γινεται να το απαγορευσεις...παντως και στα δημοσια που οι κοπελες γεννανε και εχουν τα μωρα διπλα τους νομιζω δεν υπαρχει προβλημα.

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...