Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοποθετηση καθισματος αυτοκινητου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


συνήθως μετά τους 12 μήνες, λένε οι επίσημες οδηγίες αλλά και τα καθισματάκια rear face είναι κατασκευασμένα για περίπου τόσο. Παρόλα αυτά έχεις να διάβάσεις ότι λέει ο καθένας!!! έχω δει εδώ να προτίνουν μέχρι 4 χρονών! τελείως άτοπο! θα ακολουθήσεις στην ουσία τις οδηγίες του κατασκευαστεί από το καθισματάκι όταν κάτι χρησιμοποιείται αντίθετα με τις οδηγίες (πχ σου λέει οτι ένα κάθισμα rear face είναι για μέχρι 13 κίλα) παύει να είναι ασφαλές! μόλις συμπληρωθούν τα κιλά πάμε στα κανονικά καθισματάκια με ζώνες 5 σημείων πάντα.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Για να γυρίσει το καρεκλάκι μπροστά πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα δύο πράγματα. Το μωρό να έχει κλείσει τους 12 μήνες ΚΑΙ να είναι 9 ή περισσότερα κιλά. Το ένα από τα δύο δεν αρκεί για να γυρίσει μπροστά το καρεκλάκι. Εγώ στα δίδυμα δεν τα έχω γυρίσει ακόμη γιατί η κόρη μου δεν έχει φτάσει τα 9 κιλά :roll:.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι μεταξυ αλλων δεν θελει ο αντρας μου να παιρνω τη μικρη με το αυτοκινητο,ουτε καν για αποσταση 5 λεπτων γιατι φοβαται οτι μπορει μονη της πισω η μικρη να παθει κατι.Μου προτεινει η να γυρισουμε το καθισμα μπροστα-ειναι 6 μηνων-η να το βαλουμε το καθισματατακι στη θεση συνοδηγου αναποδα απενεργοποιωντας φυσικα τους αεροσακους.Μου ειπε να το ψαξω γενικα τι ειναι πιο ασφαλες..δεν ξερω τι ειναι καλυτερο απλα ετσι οπως ειναι τωρα να κυκλοφορησουμε μονες μας δυσκολο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα, με αυτα που εχω διαβασει πιστευω οτι ειναι πιο ασφαλες στο πισω καθισμα και στην σωστη του τοποθετηση δηλαδη προς τα πισω.Τι μπορει να παθει στο πισω καθισμα και να μην το καταλαβεις?Να πνιγει??ε και διπλα να ειναι παλι πρεπει να σταματησεις για να την σηκωσεις.Εγω στο πρωτο παιδι πισω καθομουν, αλλα στο δευτερο απο την ημερα που αρχισε να κυκλοφορει καθεται πισω με τον αδερφο του, μονο που αυτος ειναι αναποδα.Εχουμε παει και ταξιδια ετσι, απλα εχουμε το νου μας, και δεν βαζουμε δυνατα μουσικη.

Στα Mothercare υπαρχει καθρεφτης που τον τοποθετεις στο πισω τζαμι και ετσι θα μπορεις να την βλεπεις απο τον καθρεφτη σου...εμενα βεβαια δεν με βολεψε.Το συνηθισα.:|

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι μεταξυ αλλων δεν θελει ο αντρας μου να παιρνω τη μικρη με το αυτοκινητο,ουτε καν για αποσταση 5 λεπτων γιατι φοβαται οτι μπορει μονη της πισω η μικρη να παθει κατι.Μου προτεινει η να γυρισουμε το καθισμα μπροστα-ειναι 6 μηνων-η να το βαλουμε το καθισματατακι στη θεση συνοδηγου αναποδα απενεργοποιωντας φυσικα τους αεροσακους.Μου ειπε να το ψαξω γενικα τι ειναι πιο ασφαλες..δεν ξερω τι ειναι καλυτερο απλα ετσι οπως ειναι τωρα να κυκλοφορησουμε μονες μας δυσκολο....

 

6 μηνων ειναι παρα πολυ νωρις για να γυρισει μπροστα! Προτεινω και εγω να ψαξεις το φορουμ για το τι εχει γραφτει γαι το συγκεκριμενο θεμα. Εν συντομια : οσο πιο αργα γυρισεις το μωρο να κοιταει μπροστα, τοσο πιο ασφαλες. Ενα εντονο φρεναρισμα αρκει για να τραυματισει την σπονδυλικη στυλη ενος μωρου που ειναι πρωιμα γυρισμενο μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει και ενα καθρεφτακι οποτε μπορω να βλεπω το παιδι απλα ο συζυγος μου λεει οτι και να το δω αν ειμαι στο αυτοκινητο πρεπει να σταματησω μεσα στην κινηση να παω πισω να τη σηκωσω κ.τ.λ του εχουν πει κιολας οτι αυτο ειναι πολυ επικινδυνο...το να την βαλω μπροστα αναποδα;εχετε ακουσει κατι;δεν εχω διαβασει εδω να προτεινει καποιος κατι παρομοιο..

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει και ενα καθρεφτακι οποτε μπορω να βλεπω το παιδι απλα ο συζυγος μου λεει οτι και να το δω αν ειμαι στο αυτοκινητο πρεπει να σταματησω μεσα στην κινηση να παω πισω να τη σηκωσω κ.τ.λ του εχουν πει κιολας οτι αυτο ειναι πολυ επικινδυνο...το να την βαλω μπροστα αναποδα;εχετε ακουσει κατι;δεν εχω διαβασει εδω να προτεινει καποιος κατι παρομοιο..

 

Πιο επικινδυνο ειναι ομως να ειναι τοσο μικρο και γυρισμενο μπροστα. Νομιζω οτι εαν απενεργοποιησεις τους αεροσακους ισως να μπορεις να το βαλεις μπροστα κοιτωντας πισω αλλα θα πρεπει να σιγουρευτεις με τον κατασκευαστη του καθισματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nικολετα, μην αγχωνεσαι καταρχας..

Η citron εχει δικιο, ασε που και παλι πιο επικυνδυνο ειναι να απενεργοποιησεις τον αεροσακο.Γιατι πχ πες οτι εχεις συνοδηγο, και χτυπα ξυλο συμβει κατι, τι θα γινει??

Οσο για το παιδι σου επαναλαμβανω, οτι και διπλα σου να το εχεις και να το βλεπεις αν πχ πνιγει παλι πρεπει να σταματησεις και ας εισαι στην Κηφισιας.Δηλαδη θα οδηγας ταυτοχρονα και θα κοιτας το παιδι??Χειροτερο θα ειναι.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με το καθισματάκι. Που είναι πιο σωστό να μπεί? Πίσω από τον συνοδηγό ή πίσω από τον οδηγό για να βλέπω το παιδί. Ο γιός μου είναι 2 χρονών και το καθισματάκι το έχουμε πίσω από την θέση του οδηγού για να τον βλέπω (επιμένει ο άντρας μου) αλλά πάντα έχω την έννοια ότι ίσως δεν είναι η σωστή θέση. Μήπως ξέρετε :confused:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο που γνωριζω σιγουρα, ειναι οτι το παιδι για να καθισει σε καθισμα που κοιτα μπροστα, θα πρεπει να ειναι ανω των 12 μηνων και πανω απο 9 κιλα. Επισης στις οδηγιες του βιβλιου του αυτοκινητου μου, γραφει οτι εφοσον δεν μπορω να απενεργοποιησω τον αεροσακο μπροστα, τοτε να τοποθετησω το καθισμα οσο πιο πισω γινεται.Αλλα παντα συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη του καθισματος (αν το καθισμα ειναι με συστημα isofix ή οχι κτλ)

Η Αναστασια μου γεννηθηκε 07/08/08...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με το καθισματάκι. Που είναι πιο σωστό να μπεί? Πίσω από τον συνοδηγό ή πίσω από τον οδηγό για να βλέπω το παιδί. Ο γιός μου είναι 2 χρονών και το καθισματάκι το έχουμε πίσω από την θέση του οδηγού για να τον βλέπω (επιμένει ο άντρας μου) αλλά πάντα έχω την έννοια ότι ίσως δεν είναι η σωστή θέση. Μήπως ξέρετε :confused:

 

Kαποιος μου ειχε πει καποτε οτι το παιδι καλο να ειναι απο τη μερια του συνοδηγου γιατι απο την μερια του οδηγου ειναι λενε απο τη μερια του δρομου.(δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα, απο την μερια του οδηγου υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος λογω οτι ειναι διπλα στο αντιθετο ρευμα)..

Βεβαια εγω που εχω 2 παιδια, εχω καθε παιδι σε καθε παραθυρο.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

πάντως τα καλά καθισματάκια είναι μέχρι 13 κιλά κι εφόσον θέλουμε να τα κρατάμε όσο γίνεται περισσότερο ανάποδα καλύτερα να επιλέγουμε αυτά από την αρχή. Είναι λίγο συνήθεια να οδηγείς με το παιδί ανάποδα.... κι εμένα δεν είναι αυτό που με προβληματίζει το βασικότερο είναι ο κάθε μ....ς που παραβιάζει τα στοπ και δεν ξέρεις από που σου έρχεται! τρέμει η καρδούλα μου όταν οδηγώ στην ελλάδα....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...