Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

Μηπως θυμασαι ποιο βιβλιο ειχες βαλει εδω γιατι το link δεν το βγαζει πια?

 

Παρήγγειλα αυτά και τα περιμένω

ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΑΜΠΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΜΟΣ Α

ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΓΟΝΙΟΥ

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ

Θα γράψω κριτική όταν τα διαβάσω.

Και όντως το "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" είναι ένας πλήρεις οδηγός ανάπτυξης (για αυτό και είναι ΤΟΥΒΛΟ):lol:

αννικο πες μας οπωσδηποτε για το

τονωστε την αυτοπεποιθηση του παιδιου σας,501 τροποι

θελω να το παρω κι εγω αυτο...;)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια. Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο σχετικά με το πως να προετοιμάσουμε τον γιό μας και πως να αντιμετωπίσουμε την αναμενόμενη ζήλια του;

 

9789600336023.jpg

 

 

Παιδιά που ζηλεύουν

Συγγραφείς: Νέσια Λανιάντο

 

Πολύ καλό με απάντήσεις σε σημαντικά ερωτήματα κ με χειροπιαστά παράδειγματα.

τίτλοι υποκεφαλαίων που υπάρχουν:

Πότε να του το πούμε;

Με τι λόγια να του το πούμε;

Πώς να απαντήσουμε στις ερωτήσεις του;

Η υποδοχή του "νεοφερμένου"

Φράσεις χωρίς αποτέλεσμα

Η συμπεριφορά που πρέπει να αποφύγουμε

Πώς γεννιέται η ζήλια

Οι "ηλικίες" της ζήλιας

Πώς αντιδρούν τα παιδιά στην άφιξη του νέου μέλους (αναφέρει κ περιπτώσεις που δεν υποψιαζόμαστε ότι ζηλεύει αλλά παρόλα αυτά ισχύει απλά δεν φαίνεται όταν δεν γνωρίζεις πώς εκδηλώνεται)

Πως να βοηθήσουμε τα παιδιά που ζηλεύουν

κ πολλά άλλα

 

Βοηθά πολύ κ γονείς μεγαλύτερων παιδιών όχι μόνο αυτούς που περιμένουν μωρό.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δύο ενδιαφέροντα βιβλία που διάβασα εγώ τελευταία για θέματα παιδιών - γονιών είναι α) Το καλό παιδί, Brenda Houghton, εκδόσεις Άγκυρα και β) Γιατί τα πρώτα παιδιά διοικούν τον κόσμο και τα δεύτερα θέλουν να τον αλλάξουν (δεν έχω μπροστά μου τώρα περισσότερα στοιχεία για συγγραφέα κτλ). Ειδικά το δεύτερο το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον, γιατί δεν είχα ιδέα για όλες αυτές τις θεωρίες σχετικά με την σειρά της γέννησης στην οικογένεια. Φαντάζομαι, όμως, ότι αν κάποιος είναι εξοικειωμένος με αυτές, ίσως το θεωρήσει κάπως επαναλαμβανόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα για τη σχέση γονέων-παιδιών είναι το

 

"Μαμά κόψε το κήρυγμα και εσύ μπαμπά επίσης" της Κικής Τζωρτζακάκη (τόμοι Α,Β)

 

Παρά τον απλοικο τίτλο του μπαίνει σε τόσο βάθος στα θέματα διαπαιδαγώγησης που καταλήγεις να κάνεις ψυχανάλυση της δικής σου παιδικής ηλικίας και οικογένειας. Με βοήθησε πολύ να κατανοήσω και τα παιδιά μου αλλά και τον εαυτό μου.

 

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον . Αν το έχει η βιβλιοθήκη θα το τιμήσω :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μήπως έχει κανείς διαβάσει το "Μανιφέστο της χαρούμενης παιδικής ηλικίας"; Κάποια γνώμη;

Το πήρα δεν το ξεκίνησα ακόμα αλλά διάβασα πως έγινε best seller και από την περίληψη που είδα φαίνεται αρκετά καλό.....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

πολυ ενδιαφεροντες τιτλους και περιεχομενα εχουν τα βιβλια που αναφερετε,μπορει καποιος να μου πει αν σε καποιο απο αυτα θα βρω απαντηση στο εξης:δεν ξερω πώς να κανω το 1 ετους αγορακι μου να μην κανει κατι που θεωρω επικινδυνο,πχ παει να τραβηξει ενα καλωδιο, του λεω ΄κακο΄και με γραφει.του φωναζω, παλι τα ιδια, μεχρι και το χερακι του χτυπησα ελαφρα και αυτο το περασε για παιχνιδι και γελουσε.θελω δηλαδη να μαθω τροπους να μπορω να του 'επιβληθω' και να καταλαβαινει τί του επιτρεπεται και τι όχι.υπαρχει λυση σε καποιο βιβλιο;;;σας ευχαριστω πολυ!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφεροντες τιτλους και περιεχομενα εχουν τα βιβλια που αναφερετε,μπορει καποιος να μου πει αν σε καποιο απο αυτα θα βρω απαντηση στο εξης:δεν ξερω πώς να κανω το 1 ετους αγορακι μου να μην κανει κατι που θεωρω επικινδυνο,πχ παει να τραβηξει ενα καλωδιο, του λεω ΄κακο΄και με γραφει.του φωναζω, παλι τα ιδια, μεχρι και το χερακι του χτυπησα ελαφρα και αυτο το περασε για παιχνιδι και γελουσε.θελω δηλαδη να μαθω τροπους να μπορω να του 'επιβληθω' και να καταλαβαινει τί του επιτρεπεται και τι όχι.υπαρχει λυση σε καποιο βιβλιο;;;σας ευχαριστω πολυ!

 

 

http://parents.org.gr/psych/a183

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια, θα ήθελα ένα βιβλίο για τη βρεφική ανάπτυξη (πότε, για παράδειγμα αρχίζουν να βλέπουν κ.τ.λ.), για τα διάφορα ερεθίσματα που μπορούμε να τους δίνουμε.. Τι προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΑΜΠΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΜΟΣ Α (καλο)

ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ (πατατα)

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΓΟΝΙΟΥ (καλο)

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ (πολυ καλο)

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ (πολυ καλο)

Τωρα διαβάζω το :Πώς ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΈΡΕΣΤΕ ΣΩΣΤΆ τα παιδιά προσχολικής ηλικίας συμπεριφέρονται ανάλογα (Όσο εχω διαβάσει μέχρι τώρα φαίνεται πολύ καλό )

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΑΜΠΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΜΟΣ Α (καλο)

ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ (πατατα)

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΓΟΝΙΟΥ (καλο)

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ (πολυ καλο)

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ (πολυ καλο)

Τωρα διαβάζω το :Πώς ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΈΡΕΣΤΕ ΣΩΣΤΆ τα παιδιά προσχολικής ηλικίας συμπεριφέρονται ανάλογα (Όσο εχω διαβάσει μέχρι τώρα φαίνεται πολύ καλό )

 

και εγω αυτα εχω διαβασει και με βοηθησαν παρα πολυ, οντως ειναι πολυ καλά.

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ - πρακτικές συμβουλές για γονείς με χιούμορ και τρυφέροτητα - Συγγραφέας: BIDDULPH STEVE

 

και

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ-ΜΠΕΤΣΙ ΜΠΡΑΟΥΝ ΜΠΡΑΟΥΝ

 

ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, θα ήθελα ένα βιβλίο για τη βρεφική ανάπτυξη (πότε, για παράδειγμα αρχίζουν να βλέπουν κ.τ.λ.), για τα διάφορα ερεθίσματα που μπορούμε να τους δίνουμε.. Τι προτείνετε;;

 

θα σου προτεινα αυτο που ειχα παρει εγω και το δανεισα και σε αλλες 2 φιλες που το βρηκαν αρκετα κατατοπιστικο

Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο του μωρού σου - εκδόσεις Διόπτρα

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω αρέσει τρομερά στην κόρη μας.. "πώς το λένε μαμά;" ..Εχμ.. έλα ντε..... πώς το λένε άραγε...; Να το βάζω από το internet να χορεύει..

 

http://www.youtube.com/watch?v=_fvqdFGHuMI&feature=related 0:21'

 

εκεί που δείχνει τα δελφίνια, πώς το λένε;; δεν έχω πολλές γνώσεις από κλασσική μουσική... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω αρέσει τρομερά στην κόρη μας.. "πώς το λένε μαμά;" ..Εχμ.. έλα ντε..... πώς το λένε άραγε...; Να το βάζω από το internet να χορεύει..

 

http://www.youtube.com/watch?v=_fvqdFGHuMI&feature=related 0:21'

 

εκεί που δείχνει τα δελφίνια, πώς το λένε;; δεν έχω πολλές γνώσεις από κλασσική μουσική... :oops:

 

Γαλάζιος Δούναβης, Στράους;

Αν της αρέσουν τα βαλς, ψάξε στο youtube για "best waltz", βγάζει πολλές συλλογές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πως να συμπεριφέρεστε σωστά

Τα παιδιά προσχολικής ηλικίας συμπεριφέρονται ανάλογα

b110053.jpg

http://www.public.gr/prod/books/greek-books/anthropology-social-sciences/psychology/pos-na-symperifereste-sosta/prod285828/

 

είναι από τα ΚΑΛΎΤΕΡΑ αν όχι το καλύτερο που έχω διαβάσει.

Αχ έχετε παιδάκια από 3-6 ( κατά την γνώμη μου και από 2 κάνει) πάρτε το ΑΝΕΠΙΦΎΛΑΚΤΑ.

 

Έχει και τόμο για μεγαλύτερα παιδάκια!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κ απο μένα!! Πολύ καλά τα βιβλία που προτείνετε. Ειναι σημαντικο να προτεινυμε βιβλια που να χουν ενα βαθος, κ οχι τις πατατες που γραφε ο καθενας ταχαμου ψυχολογος κ βρισκονται σε περιοπτη θεση στα βιβλιοπωλεια.

 

Απο αυτα που προτεινατε διαβασα , το επάγγελμα μωρό, μου αρεσε πάρα πολύ

το παιδι, η οικογένεια κ ο εξωτερικός του κόσμος, φανταστικό, ειδικά το δεύτερο μέρος που αφορά την οικογένεια

κ τα τρία βιβλία του παπαβέντση, πολύ καλά

η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών , πολύ ωραιο (απο τοτε που το διαβασα γελαμε με τον αντρα μου λεγοντας ο ενας τον άλλο, θελεις τη ζέβρα σου ε;;; θα ηθελες να έχεις τη ζέβρα σου αυτη τη στιγμή έτσι δεν είναι;;; κ πάει λέγοντας.

μεγαλώνοντας μέσα στην ελληνική οικογένεια, καλο, πολύ καλό αλλά υπερβολικά απλοικό

 

κ σήμερα αγόρασα απο το βιβλιοπωλείο τα εξης:

παρατηρώντας το βρέφος

πλαθωντας ανθρώπους

τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα

125 παιχνιδια για χαρουμενα κ εξυπνα μωρα, καπως ετσι

 

Συνεχίστε να προτείνετε βιβλία είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

μολις ξεκινησα αυτο

 

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=140576

Καλλιεργώντας στα παιδιά μας την αυτοπεποίθηση...

...τα εφοδιάζουμε με θάρρος για τη ζωή

 

Katharina Zimmer

 

 

"Αυτό που έχει σημασία είναι ν' αναζητάμε, μαζί με το παιδί μας, τους κρυμμένους θησαυρούς του. Και οδηγός μας σ' αυτή την αναζήτηση δεν πρέπει να είναι η προσωπική μας φιλοδοξία, αλλά ο σεβασμός μας στην ιδιοσυγκρασία του παιδιού μας".

(Katharina Zimmer)

 

Ποιος γονιός δεν θα ήθελε να έχει θαραλλέα παιδιά; Που να βγαίνουν αλώβητα από τις αναπόφευκτες "συγκρούσεις" των πρώτων παιδικών τους χρόνων. Παιδιά που ν' αντιμετωπίζουν τη ζωή με ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση;

Αυτό, σε μεγάλο βαθμό, είναι ζήτημα ανατροφής, υποστηρίζει η Katharina Zimmer, που ασχολείται σ' αυτό το βιβλίο με τις τελευταίες ανακαλύψεις της αναπτυξιακής ψυχολογίας. Το άτομο που μπορεί από μικρό να χτίσει το δικό του τρόπο δράσης πάνω σε μια πρωταρχική γονεϊκή εμπιστοσύνη, θα έχει αργότερα τη δύναμη και την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται για ν' αντιμετωπίσει μεγαλύτερες προκλήσεις.

Η ικανότητα των γονιών να κατανοούν το παιδί τους είναι -σύμφωνα με τη συγγραφέα- απαραίτητη προϋπόθεση για μια ανατροφή σύμφωνα με το μοντέλο θάρρους και αυτοπεποίθησης. Αυτό το μοντέλο δεν εστιάζει την προσοχή του στις ανεπάρκειες και τις αδυναμίες του παιδιού, αλλά κινητοποιεί και καλλιεργεί τις εσωτερικές του δυνάμεις

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

και αυτο

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=163466

Γονείς και παιδιά

Δίνοντας και παίρνοντας μαθήματα ανατροφής

 

Jan - Uwe Rogge

 

Ήθελα να 'ξερα, ποιος μαθαίνει ποιον μέσα σ' αυτό το σπίτι",

Είπε ένας απογοητευμένος πατέρας, μόλις διαπίστωσε, ότι ο 4χρονος γιος του τον "δούλεψε" κανονικά.

 

Μαθαίνουμε, λοιπόν, κι εμείς απ' τα παιδιά μας -κι όχι μόνο τα παιδιά από μας.

 

Έχουμε, εδώ, ένα καινούργιο μήνυμα στην ιστορία της ανατροφής και συμπεριφοράς μέσα στην οικογένεια - κι από 'κει στην κοινωνία. Ένα μήνυμα που φέρνει το παμπάλαιο "δούναι και λαβείν" της ζωής στην καθημερινή ζωή της οικογένειας.

 

Αν απαλλαγούμε από την "υποχρέωση" να είμαστε μόνο εμείς η πηγή της γνώσης. Κι αν δεχτούμε ότι τα παιδιά δεν είναι μόνο "εισπράκτορες" - είναι και παραγωγοί ιδεών -με την απίθανη ευρυματικότητά τους- τότε, αυτό το "πάρε-δώσε" θα γίνει ευλογία για τη χαρούμενη και χαλαρή ζωή μέσα στην οικογένεια.

 

Πολλά βιβλία του Rogge, με επιμέρους θέματα, έχει εκδόσει μέχρι σήμερα το "Θυμάρι". Αυτό εδώ είναι ένας απολαυστικός περίπατος -με το γνωστό χιούμορ του συγγραφέα- στο περιβόλι της γνώσης του μεταβαλλόμενου ψυχικού κόσμου του παιδιού, καθώς το σώμα του βιώνει τις δραματικές αλλαγές, από τη γέννησή του μέχρι την εφηβεία.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...