Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

Αυτό το "βιβλίο για το θηλασμό" μου θυμίζει ένα βιβλίο που είχα μικρή πώς να παίξετε τένις. Καλά, δε λέω ότι είναι άχρηστο, καλό είναι να διαβάσεις, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι όλο το ζουμί είναι στην πράξη, πώς θα πιάσεις το βυζί να του το χώσεις στο στόμα, με μια μαία από πάνω να σου δείχνει και να σου ξαναδείχνει πάλι και πάλι. Τα βιβλία είναι κάπως θεωρητικά και πολύ μπλα μπλα βρε παιδί μου, εγώ βαριέμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκάβη, συμφωνώ ότι για το θηλασμό και εκατό βιβλία να διαβάσεις, αν δεν το δεις στην πράξη δεν γίνεται τίποτα. Αλλά: εμένα πχ που μου είχαν πει στο μαιευτήριο διάφορα πράγματα περί ενός δεκαλέπτου σε κάθε στήθος κτλ κτλ, με βοήθησε που διάβασα τα φυλλάδια, αλλά και πήρα πληροφορίες από την ενότητα του Θηλασμού εδώ, και ενημερώθηκα σωστά. Οπότε μπορώ να πω ότι πολύ με ωφέλησε η ανάγνωση.

 

Jen, από όλα όσα διάβασα (κι είμαι πολυ διαβαστερό άτομο, αντιλαμβάνεστε :lol: ), πιο χρήσιμο και κατατοπιστικό για την πρώτη φάση βρήκα το "Τι να περιμένετε τον πρώτο χρόνο του παιδιού σας". Κι αυτό όμως το εμπέδωσα αφού γέννησα, ήταν κάτι σαν manual ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δε θήλασα όσο ήθελα και πιστεύω ότι έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το ότι έλειπε η μαία μου όταν γέννησα (ούτε στον εχθρό μου!). Οπότε μου έδειξαν οι κοπέλες στο μαιευτήριο κάποια πράγματα, αλλά έχασα τη μπάλα και μετά την ψυχραιμία μου και μετά άστα βράστα. Όταν γύρισε η μαία μου και ήρθε απ'το σπίτι, νομίζω βελτιώθηκαν τα πράγματα. Εκεί τοποθετώ το σημείο καμπής αν υπήρχε τέτοιο. Τα έντυπα που είχα διαβάσει (όχι και πολλά ομολογώ) δεν αρκούσαν για μένα.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι και εγώ αν δεν ήταν η μαία μου μπορεί τώρα να μην θήλαζα. Αλλά τελικά το πρωταρχικό της μέλημα ήταν να μην πετρώσει το στήθος μου. Μου είχε πει ας πούμε ότι αν κλαίει το μωρό μετά το θηλασμό να του βάζω και λίγο συμπλήρωμα (παρ'ολ'αυτά, να μην παρεξηγηθώ, τη λατρεύω τη μαία μου, είναι αστέρι και γκουρού).

(Θα σου βάλω συνταγή με ρέβες εντός ολίγου στο άλλο τόπικ)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώση είναι δύναμη.Και στην περίπτωση του θηλασμού,είναι ένας τρόπος για να αντιμετωπίσεις όλα τα "περίεργα" που θα ακούσεις.Από τις μαίες,τους γιατρούς,τις γιαγιάδες,τις φίλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα πήγα στην πρώτη συνάντηση του Συνδέσμου Θηλασμού LLL και εκτός από τα ενδιαφεροντα που άκουσα, αγόρασα και το γνωστό πακετάκι περί θηλασμού το οποίο θα ξεψαχνίσω και επίσης δανείστηκα από την βιβλιοθήκη τους το βιβλίο της Πατσούρου το οποίο θα ξεψαχνίσω...από θεωρία καλά πάμε να δω στην πράξη τι θα κάνουμε.

 

Πάντως η θεωρητική γνώση που έχω αποκτήσει μέχρι τώρα ή και που θα αποκτήσω μου δίνει αυτοπεποίθηση και θετική ενέργεια!

 

Και φυσικά με ξε-αγχώνει πολύ η σκέψη ότι έχεις κάποιους ανθρώπους ειδικούς στο θηλασμό να πάρεις τηλέφωνο όταν κολλήσεις.

 

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια (και gerakina για το βιβλίο).

peony το δικό σου λέω να το αρχίσω αργότερα.

 

:)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

υπαρχει η δυνατοτητα να "κατεβασουμε" βιβλιο μεσω internet???

 

θελω να αρχισω να διαβαζω καποια πραγματα και καποια σιγουρα θα τα αγορασω αλλα ηθελα να ξερω αν μπορω να κατεβασω κιολας...

προς το παρον θα ξεκινησω με το "τι να περιμενεις οταν εισαι εγκυος...εκδ.διοπτρα" το οποιο μου δανεισε η ξαδερφη μου κ βλεπουμε... :wink:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινω το βιβλιο "Στην καρδια των συναισθηματων του παιδιου",

της Isabelle Filliozat, το εχω ξαναπροτεινει και θεωρω οτι ειναι πολυ καλη αρχη για να ξεκινησουμε να ασχολουμαστε πιο σοβαρα με τη ψυχολογια των παιδιων μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτη τη περιοδο διαβαζω ενα πολυ καλο βιβλιο " μυστικα γυναικων "

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=99287

πολύ καλο βιβλιο και καθαρα ψυχαναλυτικο με περιπτωσεις αρκετα ενδιαφερουσες.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινω το βιβλιο "Στην καρδια των συναισθηματων του παιδιου",

της Isabelle Filliozat, το εχω ξαναπροτεινει και θεωρω οτι ειναι πολυ καλη αρχη για να ξεκινησουμε να ασχολουμαστε πιο σοβαρα με τη ψυχολογια των παιδιων μας.

 

ΘΑ συμφωνήσω, το έχω διαβασει και εγώ και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον, αναλυτικό και ευχαριστο! :wink:

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=97500

αυτο το ξερετε?

προτεινετε βιβλίαααααααααααα ειναι πολυ σημαντικο .....

του winnicott(καστανιωτης) εχουν εξαντληθει και περιμενω επανεκδοση ...

φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Το 'επάγγελμα μωρό' είναι το αγαπημένο μου βιβλίο'!!!!

Που το ανακάλυψες???

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

μου προτεινε μια φιλη το "Μυστικα Γυναικων" του Κράμερ και επειδη μου αρεσε πηρα και το "επάγγελμα μωρο"

το πρώτο δε κυκλοφορεί πια και το βγαλαμε φωτοτυπία απο μια ψυχολόγο-φιλη που το ειχε...

Link to comment
Share on other sites

μου προτεινε μια φιλη το "Μυστικα Γυναικων" του Κράμερ και επειδη μου αρεσε πηρα και το "επάγγελμα μωρο"

το πρώτο δε κυκλοφορεί πια και το βγαλαμε φωτοτυπία απο μια ψυχολόγο-φιλη που το ειχε...

 

Δεν υπάρχει???Και τώρα που το ανακάλυψα τι θα κάνω???Ξέρεις τον ακριβή αγγλικό τίτλο?

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ξαναδιαβάζω τώρα, το θυμήθηκα και το γράφω. Αναφέρεται στην επικοινωνία των γονιών με το παιδί.

 

Εκδόσεις Καλέντης:

Κική Τζωρτζάκη «Μαμά κόψε το κήρυγμα (κι εσύ, μπαμπά, επίσης)»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ψαχνω το βιβλιο http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=41876

αν το εχει καποιος και μπορουμε να το βγαλουμε φωτοτυπια θα το ηθελα παρα πολυ γιατι εχει εξαντληθει και μου ειπαν πως δε θα ξανακυκλοφορησει μαλλον....

μηπως ξερετε αν υπαρχει στα αγγλικα?

Link to comment
Share on other sites

peony ευχαριστω πολύ πολύ ...

θα παραγγειλω μεταχειρισμενο γιατι τι καινουργιο παραειναι ακριβο

εχει φορους και μεταφορικά οταν παραγγελνεις απο αυτο το site???

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορικά έχει, αν και δεν είμαι σίγουρη σε τι ποσό ανέρχονται. Φόρους όχι γιατί έρχεται από Ηνωμένο Βασίλειο.

 

Aααα, τώρα που το βλέπω καλύτερα, το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το έχει το amazon, αλλά σε παραπέμπει σε άλλα σάιτ. Οπότε καλύτερα να διαλέξεις ένα με έδρα Ευρωπαϊκή Χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...