Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω το εχω αγορασει και θεωρω οτι σε σχεση με οτι κυκλοφορει ειναι πολυ πιο ανοιχτο και ευελικτο οσον αφορα την ανατροφη των παιδιων .Δεν αναλώνεται σε αυστηρους κανονες ουτε εντασει τα παιδια σε κατηγοριες που θελουν συγκεκριμενη μεταχειριση.Προτεινει διαφορες λύσεις και η συγγραφεας τονιζει παντα οτι ο,τι κανουμε το κανουμε πάντα με βαση το συγκεκριμενο παιδι, τις ανάγκες του και κυρίως λαμβανουμε υπόψην τις δικές του αντιδράσεις.Μπορεί να μη συμφωνω με ολα οσα γραφει αλλά σιγουρα ειναι πολυ βοηθητικο και διαβαζεται πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαβάζω τώρα το "Η Πρόκληση να είμαστε Γονείς" του Rudolf Dreikurs (Ρούντολφ Ντράικορς ή Ντράικωρς, το έχω βρει και με τους δύο τρόπους). Και το διαβάζω γιατί αυτό διάβασε και η μαμά μου όταν ήταν να με γεννήσει και το είχε πάντοτε περί πολλού. Δίνει μια γενική κατεύθυνση προς τους γονείς, μ'αρέσει πολύ, αλλά ίσως να ήθελα κάπως περισσότερα παραδείγματα.

 

Βάζω τη σύνοψη όπως τη βρήκα:

 

Με περισσότερα από τριάντα χρόνια αφιερωμένα στην αγωγή του παιδιού, ο Ρούντολφ Ντράικορς έχει μια βαθιά κατανόηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν σήμερα οι γονείς. Με το βιβλίο του αυτό τούς εφοδιάζει (γονείς και δασκάλους) όχι μόνο με πρακτικές συμβουλές για ειδικές καταστάσεις, αλλά και με μια γενικότερη λογική και συναισθηματική εκπαιδευτική στάση. Ερευνά, επίσης, τις αιτίες που κρύβονται πίσω από τις συμπεριφορές των παιδιών, και φωτίζει με μοναδικό τρόπο τη δημιουργία και την ανάπτυξη των διαφόρων "συμπτωμάτων" της απειθαρχίας ή της παραίτησης, που παρουσιάζουν πολλά παιδιά.

 

Επιπλέον, εκπαιδεύει, γονείς και δασκάλους, πώς να ανακαλύπτουν μόνο το σκοπό που επιδιώκει -κάθε φορά- το παιδί, με την Α ή Β συμπεριφορά του. Και όχι τα αίτια που είναι αποκλειστική ευθύνη των επιστημόνων της ψυχολογίας. Ο σκοπός, λέει, μπορεί να αποκαλυφθεί ακόμα και με μια ερώτηση στο παιδί.

 

Ο Ρ. Ντράικορς δηλώνει: "Δεν υπάρχουν κακά παιδιά - υπάρχουν μόνο αποθαρρυμένα και δυστυχισμένα παιδιά, που δεν είχαν την τύχη να δεχτούν εκείνη την ανατροφή που θα τους άνοιγε τα φτερά για να ολοκληρωθούν μέσα στην ανθρώπινη κοινωνία. Δεν υπάρχει, όμως, και γονιός που ΔΕΝ θα κάνει λάθη στην αγωγή των παιδιών. Απαλλαγείτε, λοιπόν, από τις ενδεχόμενες ενοχές σας. Και ηρεμήστε".

 

Πρόκειται για ένα καθαρά επιστημονικό βιβλίο που γράφτηκε με τον απλούστερο τρόπο, για να γίνει καθημερινό βοήθημα στα χέρια των γονιών και δασκάλων που εκπαιδεύουν παιδιά στο σημερινό, γεμάτο σύγχυση κόσμο, που βιώνει τη μετάβαση από την κοινωνία της πατριαρχίας στην κοινωνία της ισοτιμίας.

 

Bibliographic information

 

Title: Η πρόκληση να είμαστε γονείς

ISBN: 960349108x

Publisher: Θυμάρι; 11th edition (2006)

Prototype: The Challenge of Parenthood

Author(s): Ρούντολφ Ντράικορς,Δημήτρης Κωστελένος

Format: Μαλακό εξώφυλλο

Subject: Παιδαγωγική ψυχολογία

Dimensions: 23 x 15 cm

Pages: 436

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πάρα πολύ και Τα Παιδιά της Ιοκάστης, της Κριστιάν Ολιβιέ, που κυκλοφορεί απ'το Λιβάνη.

 

Έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε που το διάβασα και δε θυμάμαι λεπτομέρειες, οπότε δε μπορώ να πω και πολλά. Βέβαια δεν είναι αμιγώς βιβλίο για ψυχολογία παιδιών. Προσπαθεί να καταρρίψει τις "μισογυνικές" απόψεις του Φρόιντ, για το φόβο του πέους π.χ. και νομίζω τα καταφέρνει πολύ καλά. Πάντως, το συμπέρασμα είναι η μεγάλη σημασία που έχει για το παιδί να μοιράζονται την ανατροφή του και οι δύο γονείς.

 

Επίσης, θυμάμαι τις αναφορές που είχε στην προσπάθεια να κοπούν οι πάνες, όπου απέφερε ένα περιστατικό: αγοράκι αναφερόταν στο πουλάκι του ως κάτι που "ανήκε στη μαμά".

 

Τέλος πάντων, δε λέω και πολλά και μπορεί να σας μπερδεύω κιόλας, πάντως μου άρεσε πάρα πολύ και πσιτεύω ότι με βοηθάει και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τον τέλειωσα τον Ντράικορς που έγραψα παραπάνω και πρέπει να κάνω μια διόρθωση. Τελικά έχει αρκετά παραδείγματα, έχει πολλά μαζεμένα στο τέλος και αυτά σε βοηθάνε πάααααρα πολύ. Συνοψίζουν όσα θεωρητικά έχει πει μέσα στο βιβλίο και δίνουν και αληθινά παραδείγματα, που βοηθούν στην εφαρμογή. Πολύ καλό βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα άλλο που μου είχε αρέσει είναι το "Ντόναλντ, ο απατεώνας" των Γάλλων Α.Ντορφάν και Α.Ματλάρ, εκδόσεις Ύψιλον.

 

Δεν είναι αμιγώς βιβλίο παιδοψυχολογίας. Αναλύει την κρυφή λογική πίσω από τις ιστορίες του Ντίσνεϊ, τα πρότυπα που δίνει στα παιδιά και μέσα από αυτά βλέπεις κι εσύ ποιά είναι τα παραδείγματα προς αποφυγή.

 

Για παράδειγμα, σχολιάζει την ελάχιστη σημασία που έχει η οικογένεια για τους ήρωες, δεν παντρεύονται, τα ανιψάκια δεν έχουν γονείς. Επίσης, την έμφαση που δίνεται στο χρήμα, στην "επιτυχία" όπου υπάρχει ο Γκαστόνε, ο πάντα επιτυχημένος εξάδερφος και ο Ντόναλντ που πάντοτε αποτυγχάνει σε ό,τι κάνει.

 

Τέλος πάντων, πάλι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, οπότε δε μπορώ να πω και πολλά. Απλώς και μου άρεσε αλλά και το έχω ακούσει κι από άλλους ως καλό βιβλίο ειδικά για γονείς, αλλά και όχι μόνο, όλοι έχουμε διαβάσει τα κόμικς αυτά και η ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου σε κάνει συχνά να διαπιστώνεις πράγματα που σε ενοχλούσαν και τότε αλλά δεν ήξερες γιατί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω πάρει και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μου αρέσει που αφορά τα παιδιά από βρέφη ακόμα μέχρι και 10-11 ετών. Χρήσιμο για κάθε γονιό που τον απασχολεί η ανατροφή και η διαπαιδαγώγηση του παιδιού του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να γραψω και γω τα βιβλια που έχω πάρει μέχρι τώρα. Να πω βέβαια ότι κάποια έχουν αναφερθεί... θα με συγχωρέσετε έτσι;

 

Το παιδί η οικογένεια και ο εξωτερικός του κόσμος, Ντόναλντ Βίννικοτ, εκδ Καστανιώτη

Να αναφέρω μόνο ένα σημείο γιατί έτσι κι αλλιώς η Αγλαϊα έχει αναφερθεί εντενέστερα "Η συνηθισμένη καλή μητέρα κι ο συνηθισμένος καλός πατέρας δε ζητούν από τα παιδιά τους να τους λατρεύουν. Υπομένουν τις ακραίες καταστάσεις της εξιδανίκευσης και του μισους, ελπιζοντας πως τελικά τα παιδιά τους θα τους δουν σα συνηθισμένους ανθρώπους, όπως ακριβώς είναι." "... η καλύτερη μητρότητα ξεπηδά μέσα από τη φυσική κι αυθόρμητη αυτοπεποίθηση."

 

Η φροντίδα της Μητέρας και του Μωρού, Elizabeth Fenwick

Όπως το λέμε με τον σύντροφό μου είναι ο "τσελεμεντές" μας... Όταν δεν έχεις βοηθεια ένα τέτοιο βιβλίο είναι σωτήριο για τους νεους γονείς! Στο πρώτο μπάνιο του μικρού ο ένας διάβαζε κι ο άλλως έπραττε!!!

 

Τα βρέφη δεν είναι μωρά, Lynne Murray and Liz Andrews, Ελληνικά γράμματα

"...Κάθε βρέφος είναι ένα μοναδικό άτομο, που από τη στιγμή της γέννησής του χαρακτηρίζεται από τις δικές του συμπάθειες και αντιπάθειες, δυνατότητες και ευαισθησίες." Μιλάει για τις μοναδικές επικοινωνιακές ικανότητες των βρεφών απ'την ώρα που γεννιούνται.

 

Γιατί κλαίει;

Προβλήματα με τον ύπνο;

Ωρα για τάισμα; Michelle Kennedy

Ειναι μια σειρά βιβλία που έχει γράψει μια μαμά τεσσάρων παιδιών με πολύ χιούμορ. Τα περισσότερα μπορεί να είναι γνωστά αλλά η εμπειρία δεν κρύβεται!

 

Πειθαρχία χωρίς ξύλο και φωνές, Jerry Wyskoff, Barbara C. Unell

Πρακτικές λύσεις στα προβλήματα συμπεριφοράς που παρουσιάζουν τα παιδιά προσχολικής ηλικίας. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!

 

365 μέρες χωρίς τηλεόραση, Στηβ και Ρουθ Μπένετ

Δεν το έχω αγοράσει ακόμα αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον γιατί έχω πολύ κακή σχέση με την τηλεόραση.

 

Αυτά για την ώρα γιατί ο μικρός είναι 7,5 μηνών και ήδη εδώ και ένα μήνα μου διαλύει το σπίτι άρα δεν είναι πολύ εύκολο το διάβασμα. Πολλές καλημέρες

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα την γνώμη σας για 2 βιβλία που βρήκα και τα οποία φαίνονται ενδιαφέροντα αλλά θα ήθελα και μια γνώμη κάποιου που τα διάβασε ή ξέρει τους συγγραφείς. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν και στα ελληνικά:

 

1 - Four Weeks to a Better-Behaved Child : Breakthrough Discipline Techniques that Work -- for Children Age 2 to 10 (Paperback)

by Cristine Chandler (Author), Laura McGrath (Author)

 

http://www.amazon.com/Four-Weeks-Better-Behaved-Child-Breakthrough/dp/0071435751

 

2 - The No-Cry Sleep Solution: Gentle Ways to Help Your Baby Sleep Through the Night (Paperback)

by Elizabeth Pantley (Author), William Sears (Author)

 

http://www.amazon.com/No-Cry-Sleep-Solution-Gentle-Through/dp/0071381392

 

 

Μιας και ακόμη δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο σχετικά με ανατροφή και ψυχολογία των παιδιών, κάτι που με ενδιαφέρει να ξεκινήσω από τώρα, θα ήθελα να μου προτείνετε από που να ξεκινήσω. Στο παρόν θέμα διάβασα για πολύ ενδιαφέροντα βιβλία αλλά χάθηκα μιας και είναι πολλά...ευχαριστώ!

:wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen., το δεύτερο μόλις το παρέλαβα και γω από το amazon, αλλά δεν έχω προλάβει να το ανοίξω!!! Λένε πάντως, ότι είναι πολύ καλό.

 

Εμένα 2 βιβλία με βοήθησαν ιδιαίτερα - τα οποία δεν πραγματεύονται την ψυχολογία τόσο, αλλά την καθημερινή φροντίδα και ανατροφή.

 

1. Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο του μωρού σου - Arlene Eisenberg, H. Murkoff, S. Hathaway, εκδόσεις Διόπτρα. Πολύ καλή εισαγωγή και επεξήγηση ανά μήνα.

 

2. Secrets of the baby whisperer - Tracy Hogg.

http://www.amazon.co.uk/Secrets-Baby-Whisperer-Connect-Communicate/dp/0091857023/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1221816480&sr=1-1

Αυτό με βοηθησε πάρα πολύ στο να ερμηνεύσω τη συμπεριφορά της μπέμπας (πχ γιατί κλαίει το άτιμο). Επίσης προτείνει τη μέθοδο E.A.S.Y. (Eat, Act, Sleep, Your Time), ότι δηλαδή το μωρό να έχει ένα πρόγραμμα φαγητού, δραστηριότητας, ύπνου, και φτου κι από την αρχή. Αυτονόητα πράγματα ίσως για τις πιο έμπειρες, αλλά για μένα ήταν ανεκτίμητη ανακάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω πάνω στο δεύτερο βιβλίο: εγώ δεν ακολούθησα τη μέθοδο αυτή κατά γράμμα και γενικά δεν συμμερίζομαι όλα όσα έχει να πει η συγγραφέας (πχ εγώ θηλάζω αποκλειστικά και αυτή δεν πολυ-υποστηρίζει το θηλασμό) αλλά γενικά είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για να πάρεις κατευθυντήριες γραμμές.

 

Τώρα διαβάζω το επόμενο βιβλίο αυτής, The Baby Whisperer solves all your problems,

http://www.amazon.co.uk/Whisperer-Solves-Problems-Teaching-Questions/dp/0091902517/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1221816480&sr=1-2.

Εδώ αναπτύσσεται λεπτομερέστερα το concept E.A.S.Y..

 

 

Τέλος, πάλι από το amazon, παρέλαβα το Raising Happy Children, των J. Parker, J. Stimpton, που το είχε προτείνει ένα άλλο μέρος του φόρουμ, αλλά που χρόνος για τόσο διάβασμα :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι μύθος!!! Αλλά ευτυχώς διαβάζω γρήγορα, και επίσης διαβάζω on a need-to-know basis :lol::lol:

 

Να διαβάσεις όσο μπορείς τώρα, αλλά ξέρεις; Και εγώ το πρώτο βιβλίο το άρχισα γύρω στον 7ο μήνα, αλλά δεν είχε καμία πρακτική σημασία. Ούτε τα συγκρατούσα, ούτε μπορούσα να δω πώς θα εφαρμόζονταν όλα αυτά στο μωρό, γιατί πολύ απλά, μωρό δεν υπήρχε!! Εντάξει, μια γενική ιδέα την είχα πάρει, αλλά χρειάστηκε να τα ξαναδιαβάσω μόλις γέννησα. Ασε που αγχωνόμουν προκαταβολικά.

 

Αυτό που εύχομαι να είχα κάνει είναι να είχα διαβάσει για το θηλασμό, γιατί ήμουν άσχετη και στην αρχή πιέστηκα λίγο. Στην ενότητα του θηλασμού νομίζω έχουν προταθεί κάποια βιβλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα που προτείνουν να διαβάσουμε για το θηλασμό αλλά ειλικρινα δεν μπορώ αν καταλάβω το γιατί...στον κύκλο μου έχω ακούσει τόσα πολλά για τον θηλασμό που δεν μπορώ αν φανταστώ τι μπορεί να γράφει ένα ολόκληρο βιβλίο για αυτό το θέμα...αισθάνομαι ότι τα βασικά τα γνωρίζω εδώ και καιρό και τα υπόλοιπα τα έμαθα από τις απαντήσεις των μαιών στο φορουμ...και φυσικά σκοπεύω να κάνω αποκλειστικό θηλασμό.

παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος...μου ξεφεύγει κάτι? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε, αν είσαι εξοικειωμένη, όλα οκ. Εγώ ήμουν παντελώς άσχετη!! Καλά που βρέθηκε η γειτόνισσα και μου έδωσε τα φυλλάδια της LLLI και κάπως.

 

καλά μην λέω και μεγάλα λόγια...απλά έχω γύρω πολλούς που θήλασαν και έχω ακούσει πολλά...τι φυλλάδια είναι αυτά??

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πακετάκι με φυλλάδια της La Leche League International, τα οποία πραγματεύονται βασικά ερωτήματα σχετικά με το θηλασμό.

 

Δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3146.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι τα βιβλία που λέτε είναι στα αγγλικά έτσι; Χμμ διαβάζω που διαβάζω αργά... η ανάγνωση στα αγγλικά θα είναι καταστροφή!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διάβασα (λίγο στα πεταχτά) το no-cry sleep solution και ιδού οι εντυπώσεις μου:

Είναι πολύ καλό, και σου προσφέρει πολυ μεγαλύτερη ευελιξία απ'ό,τι το σύστημα του The Baby Whisperer. Ουσιαστικά είναι συμβουλές βασισμένες στην κοινή λογική αλλά συστηματοποιημένες (πχ ότι μια καθημερινή ρουτίνα βοηθάει το μωρό να κοιμηθεί καλύτερα). Επίσης, η συγγραφέας δεν προτείνει να αφήσεις το παιδί να κλαίει (εξ ου και ο τίτλος του βιβλίου). Το βιβλίο προλογίζει και "στηρίζει" ο δρ. Sears, που αν δεν κάνω λάθος έχει προωθήσει το attachment parenting. Θα εφαρμόσω τη μέθοδι μόλις οργανωθώ λιγάκι και το διαβάσω λίγο πιο προσεκτικά.

 

Λέγκω, το βιβλίο είναι μικρό και τα αγγλικά του πολύ απλά, μήπως να το δοκίμαζες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν ξερω αν εχει ήδη αναφερθεί αλλά ενα εξαιρετικο βιβλιο με θεμα την σεξουαλικη παρενοχληση και πωσ να μιλησσουμε στα παιδια μας για το θεμα αυτο είναι το βιβλιο "Καποιος με ενοχλεί". Ειναι σαν παραμυθι και εξηγει στα παιδια πως να ξεχωρίζουν το καλο και το κακο χαδι, φιλι κτλ. και τι να κανουν οταν τους συμβει κατι.

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ήρθε νομίζω ο καιρός μου να αρχίσω διάβασμα πιο εντατικά μιας και θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο σύντομα και έτσι ξαναδιάβασα όλα τα βιβλία που προτείνατε ΑΛΛΑ μπερδεύτηκα...:(

 

Όλα όσα γράψατε ακούγονται καλά αλλά για νεογέννητο μωράκι πιο βιβλίο πρέπει να διαβάσω για να μάθω πράγματα που θα με διευκολύνουν στο να κοιμάται, να τρώει κλπ πιο εύκολα? Σας παρακαλώ ξεστραβώστε με! (ούτως ή άλλως θα αγοράσω τα βιβλία περί θηλασμού του LLL οπότε ίσως να μην χρειάζομαι επιπλέον βιβλίο για θηλασμό ε?) :?:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το θηλασμο να πάρεις τα βιβλία της κ.Πατσούρου που είναι παιδίατρος και πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού

"Θηλασμός,μια υπέροχη σχέση"

Αύριο κι όλας!Θα σε βοηθήσει σε πολλά.

Όσο καλά κι αν είσαι ενημερωμένη εκείνες οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες,να θυμάσαι να κάνεις υπομονή κι όλα σύντομα καλυτερεύουν.

όχι μόνο στο θηλασμό αλλά και γενικά..

Με το καλό! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...