Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το Κέντρο Υγείας του Παιδιού στην Καισαριανή σε χρειάζεται


gavrias

Recommended Posts

Η Ταυτότητα του Κέντρου Υγείας.

 

Το Κέντρο υγείας του Παιδιού Καισαριανής,δημιουργήθηκε απο το Ινστιτούτο υγείας του Παιδιού σε συνεργασία με το Δήμο Καισαριανής το 1992.

Το Κέντρο υγείας του Παιδιου είναι μια πρωτοβάθμια υπηρεσία φροντίδας της υγείας με έμφαση στις σωματικές αλλά και στις ψυχοκοινωνικές πλευρές της υγείας των παιδιών και των οικογενειών τους.

 

Δραστηριότητες

 

 

Παιδιατρικό ιατρείο

 

Γίνεται παρακολουθηση της υγείας των παιδιών,εμβολιασμοι και υποστήριξη των γονιών στο μεγάλωμα των παιδιών τους.Λειτουργεί με προκαθορισμένα ραντεβου.

 

Αναπτυξιακό ιατρείο.

 

Γίνεται αναπτυξιακή αξιολόγηση και διαγνωστική εκτίμηση παιδιών με καθυστέρηση λόγου,προβλήματα επικοινωνίας και κοινωνικότητας,καθυστέρηση αδρής λεπτής κινητικότητας και με μαθησιακές λειτουργίες. Λειτουργεί με προκαθορισμένα ραντεβου.

 

Υποστήριξη των εμβολιασμών.

 

Πραγματοποιέιται σε ετήσια βάση εμβολίασμός για τη φυματίωση στα παιδιά της Α'τάξης του Δημοτικού.Γίνεται περιοδικός έλεγχος των βιβλιαρίων υγείας με στόχο να αντοπισθούν και να καλυφθούν εμβολιαστικές ανάγκες.

 

Ψυχολογική υποστήριξη

 

Παρέχεται ψυχολογική υποστήριξη σε παιδια και εφήβους με ατομική ή οικογενειακή συμβουλευτική εργασία.Γίνονται σεμινάρια - ομάδες γονιών με στόχο την προσωπική τους ανάπτυξη και ευαισθητοποίηση στις λειτουργικές οικογενειακές σχέσεις.Παράλληλα στα πλάισια της σχολικής κοινότητας υπάρχει σταθερή συνεργασία με εκπαιδευτικούς ,γονείς και μαθητές για θέματα εφηβείας.

 

Κοινωνική υποστήριξη

 

Παρέχεται κοινωνική υποστήριξη και συμβουλευτική στις οικογένειες που αντιμετωπίζουν ψυχοκοινωνικές δυσκολίες και προβλήματα.

 

Επισκέψεις στα νεογέννητα

 

Γίνονται επισκέψεις στο σπίτι απο την επισκέπτρια υγείας του Κέντρου,με στόχο την υποστήριξη των νέων γονιών και τη φροντίδα του μωρού τους.

 

Δανειστικό τμήμα βρεφανάπτυξης

 

Υπάρχει δυνατότητα κάθε γονιός να δανειστεί είδη που χρησιμοποιούνται για το μεγάλωμα των παιδιών,καθώς και να προφέρει αυτα που δεν χρειαζονται πια και βρίσκονται σε καλή κατάσταση (κρεβατάκια,καροτσάκια,καθισματάκια αυτοκινήτου κλπ)

 

Προγραμμα εθελοντισμού.

 

Οργανώθηκε Ομάδα Εθελοντών Κοινωνικής Στήριξης .Η ομάδα λειτουργεί με συνεχιζόμενη εκπαίδευση και υποστήριξη απο τους επαγγελματίες του Κέντρου Υγείας και δραστηριοποιείται σε θέματα φροντίδας παιδιών,οικογενειών και ατόμων με δυσκολίες υγείας ή και κοινωνικής ένταξης.

 

Ώρες λειτουργίας:

Γίνονται πρωινά και απογευματινά ιατρεία με ραντεβού σε καθορισμένες ημέρες και ώρες.

Τηλ για ραντεβου και πληροφορίες: 210-7233872 και 210-7231734

καθημερινά 8.30πμ με 2.30μμ

 

 

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Σολομωνίδου και Φιλαδελφείας

161 21 Καισαριανή

 

Αυτό είναι το Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής στο οποίο είμαι μέλος της ομάδας εθελοντών.

Για να μπορέσουμε να προσφέρουμε στους συνανθρώπους μας που μας έχουν ανάγκη χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας σε:

 

Εθελοντές

 

Γάλατα (εβαπορέ) και πάνες

 

Έναν υπολογιστή (και παλιας τεχνολογίας) για κοριτσάκι που τον έχει ανάγκη.

 

Καρότσια,κρεβατάκια ή άλλα έιδη που δε χρειάζεστε πια για το Δανειστικό τμήμα βρεφανάπτυξης.

 

Παπούτσια για αγόρι Νο 35

 

Ρούχα για αγόρι Νο 12 -14

 

Κρέατα για μωρά.

 

Υ.Γ ευχαριστώ την aria146 που ήδη προσφέρθηκε εθελοντικά για δημιουργική απασχόληση των παιδιών :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν για καποιο λόγο καποιου του πευτει μακρια , μπορω απο το κεντρο της Αθηνας να παραλαβω απο οποιον θελει οτι θελει να προσφερει και να το μεταφερω εγω στο κεντρο .... μια φορα το μηνα τουλαχιστον !!! ♥♥♥

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια για την πρωτοβουλία σας.

Να βοηθήσω δεν πολυμπορώ λόγω απόστασης αλλά αποφάσισα να σας σέρνω

μαζί μου βάζοντας σας στην υπογραφή μου:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

αν για καποιο λόγο καποιου του πευτει μακρια , μπορω απο το κεντρο της Αθηνας να παραλαβω απο οποιον θελει οτι θελει να προσφερει και να το μεταφερω εγω στο κεντρο .... μια φορα το μηνα τουλαχιστον !!! ♥♥♥

 

Aria εγώ μένω στο κέντρο και δεν μου είναι εύκολη η Καισαριανή. Πότε μπορείς να παραλάβεις πράγματα? Ό,τι μπορέσω δηλαδή, έστω και μια σακκούλα γάλατα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε εκτός Αττικής;

 

bouboukakia,αν υπάρχει κάτι που μπορείς να στείλεις θα κανονίσουμε ώστε να καλύψουμε τα έξοδα μεταφοράς εμείς κι ετσι να χρειαστεί μόνο ο κόπος σου για να τα στείλεις.

Ευχαριστώ !! :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Aria εγώ μένω στο κέντρο και δεν μου είναι εύκολη η Καισαριανή. Πότε μπορείς να παραλάβεις πράγματα? Ό,τι μπορέσω δηλαδή, έστω και μια σακκούλα γάλατα...

 

skybeam,ακόμη και 2 κουτιά γάλα είναι σημαντική βοήθεια !! κι εσένα σ'ευχαριστώ.

 

Επίσης να τονίσω ότι όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει απ'ευθείας με το κέντρο για να είναι σίγουρος ότι ,όντως παραδίδονται οι προσφορές ή να παραδώσει ο ίδιος ότι θέλει και να δεί και τους ανθρώπους που εργάζονται γι αυτό. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

θα σας ενημερωσω την Δευτερα για την πρώτη σύντομη - συναντηση περισυλλογής πραγματων που θα γίνει στο κέντρο της Αθήνας (υποθέτω στο Σύνταγμα ) και αυτη θα είναι η πρωτη συναντηση Σεπμπτεμβρίου ...

μετα θα ανακοινώσω σε λίστα στο παρόν θρέντ τις υπόλιπες 9 ημερομηνίες και ώρες (μια για καθε μηνα δλδ απο Οκτώβριο μεχρι Ιούνιο ) που θα περναω ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ και το σημειο συνατησης βεβαιως που θα ειναι πάντα το ιδιο ετσι ώστε ο καθενας να κανει τα κουμαντα του !

Link to comment
Share on other sites

θα σας ενημερωσω την Δευτερα για την πρώτη σύντομη - συναντηση περισυλλογής πραγματων που θα γίνει στο κέντρο της Αθήνας (υποθέτω στο Σύνταγμα ) και αυτη θα είναι η πρωτη συναντηση Σεπμπτεμβρίου ...

 

Tέλεια, με βολεύει πολύ, super. Θα έχω το νου μου στο θέμα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ.

Ακόμη κι ένα κουτί γάλα είναι σημαντική βοήθεια.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει την κόρη μου σε συτό το κέντρο για εκτίμηση από λογοθεραπευτή, είναι όλοι τους πολύ συμπαθητικοί!

 

Πάνες χρειάζονται? Μου έχουν μείνει κάποιες από την κόρη μου, αλλά δεν είναι σφραγισμένες οι συσκευασίες, πειράζει? Είναι για 9-18 κιλά. Αν είναι, θα τα πάω μόνη μου, είμαι σχετικά κοντά, θα βάλω αν είναι και άλλα πράγματα, πχ. γάλατα και ό,τι άλλο μπορέσω...

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχήν συγχαρητήρια για αυτη την προσπάθεια, gavrias το καρότσι θα το δώσω εγω, καθώς και παιχνίδια για παιδάκια μικρής ηλικίας βέβαια, αλλα και ρούχα για μεγαλύτερα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει την κόρη μου σε συτό το κέντρο για εκτίμηση από λογοθεραπευτή, είναι όλοι τους πολύ συμπαθητικοί!

 

Πάνες χρειάζονται? Μου έχουν μείνει κάποιες από την κόρη μου, αλλά δεν είναι σφραγισμένες οι συσκευασίες, πειράζει? Είναι για 9-18 κιλά. Αν είναι, θα τα πάω μόνη μου, είμαι σχετικά κοντά, θα βάλω αν είναι και άλλα πράγματα, πχ. γάλατα και ό,τι άλλο μπορέσω...

 

fragola, Πάνες σε όλα τα μεγέθη και γάλατα χρειάζονται πάντα.

ΡΟΥΛΑ, τα καρότσα είναι επίσης πολύ χρήσιμα γιατί χρειάζονται πάντα περισσότερα απο ένα αφού οι οικογένειες τα δανείζονται για μεγάλα διαστήματα.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο γαβριάκο μου!!!

Να ρωτήσω κατι έχω πολλά αφόρετα ρουχαλάκια που ήταν λάθος εποχή στον μικρό και το ίδιο θα είναι και στον καινούργιο σπόρο, θα τα θέλανε λέτε; Επίσης και τώρα με το σπόρο που θα μου φέρουν καινούργια θα μπορέσω να τα δώσω γιατί θα μπορεί να φοράει τα παλιά.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι έχω πολλά αφόρετα ρουχαλάκια που ήταν λάθος εποχή στον μικρό και το ίδιο θα είναι και στον καινούργιο σπόρο, θα τα θέλανε λέτε; Επίσης και τώρα με το σπόρο που θα μου φέρουν καινούργια θα μπορέσω να τα δώσω γιατί θα μπορεί να φοράει τα παλιά.

 

Ναι θα τα θέλανε.

Ευκαιρίας δοθείσης να τονίσω ότι: δεν υπάρχει περιορισμός για καινούρια πράγματα.

Τα χρησιμοποιημένα μας σε καλή κατάσταση, για κάποια άλλα παιδάκια είναι πολύτιμα :wink::D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τα θέλανε.

Ευκαιρίας δοθείσης να τονίσω ότι: δεν υπάρχει περιορισμός για καινούρια πράγματα.

Τα χρησιμοποιημένα μας σε καλή κατάσταση, για κάποια άλλα παιδάκια είναι πολύτιμα :wink::D

Ετσι είναι απλά τα χρησιμοποιημένα θα τα χρειαστούμε λίγο ακόμα;)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να δίνεις είναι πράξη ευλογημένη...

Δεν έχει σημασία τι ή πόσα θα δώσεις...

Αν κοιτάξουμε γύρω μας είναι πολλοί αυτοί που χρεάζονται βοήθεια και δεν είναι και τόσο δύσκολο να την προσφέρουμε.

Ένα μπλουζάκι - που έχει ξεμείνει κρεμασμένο στη ντουλάπα, ένα παιχνίδι που κάθεται μέσα στο κουτί του, το καρότσι που παροπλίστηκε στην αποθήκη, ένα "κάτι" τέλος πάντων που εμάς δε θα μας λείψει σε κάποιον άλλο μπορεί να φανεί θησαυρός.

 

Τελικά στην εποχή μας που είναι μια εποχή με μεγάλες αντιθέσεις - από τη μία η αφθονία και από την άλλη η φτώχεια - το να δίνεις και να μοιράζεσαι είναι ένας τρόπος να τιμήσεις την ιδιότητα σου ως άνθρωπος...

Συγχαρητήρια σε όποιον μπορεί να το κάνει αυτό!!!!

*

Link to comment
Share on other sites

Πεμπτη 17 Σεπτεμβρίου και ωρα 19:00 θα ειμαι στο Σύνταγμα για περισσότερες λεπτομέριες στείλτε πμ

επισης ... οποιος δεν με ξερει για να με αναγνωρίσει στο Συνταγμα....ειμαι μια τρελη ,δυο μετρα μποι μια κούκλα μία θεα... με κεραίες στο κεφαλι (εκ του αρια ...=αριανη =..ουφο...) ...

οι ημερομινίες για τις επομενες συναντησεις αστραπη θα αναρτηθουν λίαν συντόμος....!

μερσι μπόλικα !

Link to comment
Share on other sites

δωστε μας και εναν λογαριασμο τραπεζης...

 

οτι εχουμε, οτι περισσευει

 

fistikaki,είναι συγκινητική η σκέψη σου αλλά στις οικογένειες δίνονται είδη που έχουνε ανάγκη και όχι χρήματα.Ευχαριστώ όμως πολύ και μόνο που το σκέφτηκες :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε επίσης:

ένα γραφείο και μια βιβλιοθήκη για κοριτσάκι Α'Γυμνασίου.

Αν κάποιος έχει κάτι απο τα δύο και μπορεί ...:):)

 

Ο Υπολογιστής βρέθηκε :-D:-D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

και εγω επαναλμβανω :

Πεμπτη 17 Σεπτεμβρίου και ωρα 19:00 θα ειμαι στο Σύνταγμα για περισσότερες λεπτομέριες στείλτε πμ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ !!!!

...

οι ημερομινίες για τις επομενες συναντησεις αστραπη θα αναρτηθουν λίαν συντόμος....!

μερσι μπόλικα !

Link to comment
Share on other sites

http://www.ich.gr/imagebank/File/KAISARIANH.pdf

Στη σελίδα υπάρχει και χάρτης.

Το γραφείο βρέθηκε :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...