Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η Καισαρική στις 38 εβδομάδες οπωσδήποτε;;


goofy

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • goofy

    goofy 7 δημοσιεύσεις

  • boy'smam

    boy'smam 7 δημοσιεύσεις

  • ROZITA

    ROZITA 7 δημοσιεύσεις

  • Nena

    Nena 4 δημοσιεύσεις

εμένα ο γιατρός, μου είχε πει οτι δεν κανουμε κορτιζονη σε αυτες τις εβδομάδες, δεν εχει νόημα. εγω γέννησα 37+4 2η καισαρική και ολα οκ. Μου είχε πει ομως επειδή με την καισαρική βγαίνουν απότομα τα μωράκια ίσως κάποια εμφανίσουν μικρά αναπνευστικά προβλήματα τις πρωτες ωρες. Τουλάχιστον μου έλεγε στο Βέλγιο δεν προγραμματίζουν καισαρικές πριν κλείσουν τις 38 εβδομάδες.

 

Με το καλό rozita!!!!!!

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα το μωρο γεννιεται υγιες μεταξυ 37 και 42 εβδομαδων, δηλαδη 37 ειναι το νωριτερο δυνατον.

 

Εγω εκανα καισαρικη στις 37 εβδομαδες λογω φριχτων πονων στην ηβικη, αλλα ημουν προγραμματισμενη για 38 και πηρα τηλ. τη γιατρο μεσ'τη νυχτα και την παρακαλουσα να το επισπευσουμε.

 

Αλλα αν εσυ μπορεις να περιμενεις, γιαιτ στις 37 και οχι στις 38, συνηθως απ'οτι ξερω, ετσι κανουν.

 

Παντως το μωρο γεννηθηκε 4.100!!!! και δε χρειαστηκε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογω σακχαρου μου ειπε για την 37 εβδομαδα.

Ειμαι 32 εβδομαδων. Εχω ακουσει οτι το μωρο λογω σακχαρου το κρατανε ενα 24ωρο για παρακολουθηση..Δηλ δεν θα το δω καθολου την πρωτη ημερα???:cry::cry:

 

 

σορρυ, τωρα το διαβασα αυτο... Δεν ξερω να σου πω, αλλα νομιζω υπαρχει ενα θεμα με εκυουλες πυο εχουν διαβητη, ισως αν ρωτησεις εκει

 

Με το καλο :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογω σακχαρου μου ειπε για την 37 εβδομαδα.

Ειμαι 32 εβδομαδων. Εχω ακουσει οτι το μωρο λογω σακχαρου το κρατανε ενα 24ωρο για παρακολουθηση..Δηλ δεν θα το δω καθολου την πρωτη ημερα???:cry::cry:

 

Η αλήθεια είναι ότι πιθανότατα θα το κρατήσουν για παρακολούθηση.

Όμως αμέσως μόλις αισθανθείς λίγο καλύτερα μπορείς να πας να το δεις ότι ώρα και να είναι!

Εγώ γέννησα στις 11:20 και στις 6:00 πήγαμε με το σύζυγο και τον είδαμε (με καροτσάκι).

Μην ανησυχείς σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να πάρεις το μωράκι σου γρήγορα αγκαλίτσα!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αngelino kai travellingmum σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες..

 

Η αλήθεια είναι ότι πιθανότατα θα το κρατήσουν για παρακολούθηση.

Όμως αμέσως μόλις αισθανθείς λίγο καλύτερα μπορείς να πας να το δεις ότι ώρα και να είναι!

Εγώ γέννησα στις 11:20 και στις 6:00 πήγαμε με το σύζυγο και τον είδαμε (με καροτσάκι).

Μην ανησυχείς σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να πάρεις το μωράκι σου γρήγορα αγκαλίτσα!!

 

Σε ευχαριστω Ματθιλδη για την πληροφορια...:P:p:pκαι για τις ευχες βεβαια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έκανα την τριτη καισαρική ΄στην 37+2 μέρες επειδή είχαν αρχισει οι συσπάσει. Η καισαρικη ηταν προγραμματισμένη μετα απο 5 μέρες. Ο μπεμπούλης γεννήθηκε 3300 και δεν είχε προβλημα. Το πρωτο μου παιδάκι το γέννησα 36 +4 λογω ολικής αποκόλλησης πλακούντα με βαρος 2550 και πάλι δεν παρουσίασε κανενα πρόβλημα. Μια φιλη που γέννησε πριν μια εβδομάδα με προγραμματισμένη καισαρική στην 38+4 το μωράκι της (με βαρος 3500) εμεινε 4 μέρες στη θερμοκοιτίδα λογω ταχύπνοιας. Ο δικός μου γιατρος δεν κάνει ενέσεις για τα πνευμόνια σε τοσο προχωρημενη κύηση και χωρίς άλλη ένδειξη, αλλοι γιατροι κάνουν. Αυτό που θελω να πω είναι ότι ολα ειναι σχετικά και κάθε γιατρός ακολουθεί ένα συγκεκριμενο πρωτοκολλο. Γι΄αυτο κοριτσι μου, ακολούθησε τις οδηγιες του γιατρού σου, ξεκουράσου, σκέψου θετικά και ολα θα πανε καλά. Σου ευχομαι ολόψυχα να αγκαλιάσεις ενα ομορφο και υγιες μωρακι...

Link to comment
Share on other sites

Θα το δεις βρε, απλα θα του κάνουν περισσότερες προληπτικές εξετάσεις! Τίποτα δηλ μην ανησυχείς! Ρώτα και τον γιατρό να σου πει πώς θα γίνουν όλα και τι θα γίνει να μην πας αγχωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογω σακχαρου μου ειπε για την 37 εβδομαδα.

Ειμαι 32 εβδομαδων. Εχω ακουσει οτι το μωρο λογω σακχαρου το κρατανε ενα 24ωρο για παρακολουθηση..Δηλ δεν θα το δω καθολου την πρωτη ημερα???:cry::cry:

Γεια κι από μένα:).Εμένα τον μικρό μου μου τον πήραν λόγω ζαχάρου 37η εβδομάδα και 5η ημέρα.Γεννήθηκε μικρός 2670,0 αλλά το ίδιο βράδυ τον είχα στην αγκαλιά μου:D!Για σιγουριά όμως ρώτα τον γιατρό σου.Ότι και να λέμε εμείς εκείνος θα κρίνει:roll:...

Link to comment
Share on other sites

την ενεση για τα πνευμονια του μωρου πρεπει να υην κανεις πιο πριν απο την 30 εβδ. και γινεται μονο αν εχεις πιθανοτητες να γεννησεις πιο πριν μπεις στον μηνα σου.εγω εκανα δυο ενεσεις αλλα για το λογο που χα διδυμα και υπηρχε περιπτωση προωρου τοκετου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑλημέρα! δηλαδή να ρωτήσω κάτι?? γέννησα με καισαρική το πρώτο μου παιδί στην 38η εβδομάδα. Η δεύτερη καισαρική ακόμα και αν ολη η εγκυμοσύνη έχει πάει καλά γίνεται πιό νωρίς?? στην 37η?? ή πάλι γινεται στην 38η εβδομάδα??

Link to comment
Share on other sites

και εγω λογω ζαχαρου γεννησα την 38η εβδομαδα και το μωρο μου το κρατησαν για παρακολουθηση ενα 24ωρο στη μοναδα και μετα μου το εφεραν...

αυτο το κανουν γιατι μπορει το μωρο να παρουσιασει υπογλυκαιμια...

ευτυχως ομως ολα πηγαν καλα και ο μπεμπουλης την επεομενη μερα ηταν στην αγκαλια μου....

μου ελειψε παντως την πρωτη μερα και την πρωτη νυχτα και οταν εβλεπα που εφερναν τα μωρακια στις αλλες κοπελες μου ερχοταν να κλαψω....

τωρα που περιμενω διδυμα ομως με βλεπεω να γενναω πολυ νωριτερα και να κρατανε τα μωρα στην θερμοκοιτιδα και να κανω.....πολεεεεεες μερες να τα δω...

αυτη την ενεση για τα πνευμονια βρε κοριτσια πρωτη φορα το ακουω....

λετε να μου την κανει και εμενα? θα ρωτησω το γιατρο μου..

Link to comment
Share on other sites

Σαε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Πραγματικα μου αλλαξατε τελειως την ψυχολογια!!!!!!:P:p

Αληθεια κοριτσια εσεις που γεννησατε με καισαρικη λογω ζαχαρου κ το μωρο εμεινε για 24ωρη παρακολουθηση τι κανατε με τον θηλασμο???Την πρωτη ημερα του δωσανε ξενο η βγαλατε με θηλαστρο?Σας ρωταω μηπως χρειαστει να νοικιασω ενα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα! δηλαδή να ρωτήσω κάτι?? γέννησα με καισαρική το πρώτο μου παιδί στην 38η εβδομάδα. Η δεύτερη καισαρική ακόμα και αν ολη η εγκυμοσύνη έχει πάει καλά γίνεται πιό νωρίς?? στην 37η?? ή πάλι γινεται στην 38η εβδομάδα??

 

ntinti μου στην 38 γινεται.Μονο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις το παιρνουν πιο μπροστα.πχ λογω ζαχαρου οπως στην δικη μου περιπτωση.Οποτε μην ανησυχεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καιγω λογω προηγουμενης καισαρικης και μονο, το 2ο το εκανα στις 37 εβδομαδες. δεν εκανα τιποτα αλλα μπηκε θερμοκοιτιδα. εγω περιμενα να μου το φερουν και εμαθα οτι μπηκε. δεν ηξερα καν οτι υπηρχε κατι που μπορουσα να κανω γιατα πνευμονακια του. παντως ο γιατρος αυτο μουπε. πως λογω καισαρικης (μαλλον εννοουσε τοσο νωρις) οτι καποια μωρακια μπαινουν θερμοκοιτηδα. χμμμμμ... κατι δε μου αρεσε τωρα που εμαθα οτι υπηρχε κατι να κανω.. τελικα γεννηθηκε 2.800.. και στην τελικη γιατι να μου τοπουν αφου οι μερες του εκει κοστισε πανω απο 1300??

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

καιγω λογω προηγουμενης καισαρικης και μονο, το 2ο το εκανα στις 37 εβδομαδες. δεν εκανα τιποτα αλλα μπηκε θερμοκοιτιδα. εγω περιμενα να μου το φερουν και εμαθα οτι μπηκε. δεν ηξερα καν οτι υπηρχε κατι που μπορουσα να κανω γιατα πνευμονακια του. παντως ο γιατρος αυτο μουπε. πως λογω καισαρικης (μαλλον εννοουσε τοσο νωρις) οτι καποια μωρακια μπαινουν θερμοκοιτηδα. χμμμμμ... κατι δε μου αρεσε τωρα που εμαθα οτι υπηρχε κατι να κανω.. τελικα γεννηθηκε 2.800.. και στην τελικη γιατι να μου τοπουν αφου οι μερες του εκει κοστισε πανω απο 1300??

 

 

Γιατι μπηκε στην θερμοκοιτιδα???Δεν μπορουσε να αναπνευσει μονο του??

Γιατι τα κιλακια του μια χαρα ηταν!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ μωρακι της κουμπαρας μου μπηκε στην μοναδα για 1 24ωρο επειδη κι αυτο ειχε γεννηθει με καισαρικη!Γεννηθηκε στις 38 εβδομαδες 2900!Ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι υπαρχουν καποιες λιγες περιπτωσεις που οταν το μωρακι βγαινει με καισαρικη δεν "πιεζεται"να βγει οπως στον φ.τ. και δεν αδειαζουν σωστα τα πνευμονακια του και δεν παιρνει σωστα τις πρωτες ανασες!Δεν θυμαμαι την ορολογια ακριβως(ειχε ταχυπνοια οτανμας το εφεραν) παντως δεν ειναι κατι σοβαρο και δεν αφηνει κατι στο παιδι!Αυτο εγινε στο ελενα οποτε δεν παιζει να το εκαναν για τα λεφτα!

Οταν εκανα καισαρικη 39+1 ρωτησα αν μπορει να συμβει στο μωρο μου αφου γεννιεται πιο μετα και μου ειπαν ειναι θεμα καισαρικης και οχι προωωροτητας ή ωριμοτητας των πνευμονων!

Link to comment
Share on other sites

Σαε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Πραγματικα μου αλλαξατε τελειως την ψυχολογια!!!!!!:P:p

Αληθεια κοριτσια εσεις που γεννησατε με καισαρικη λογω ζαχαρου κ το μωρο εμεινε για 24ωρη παρακολουθηση τι κανατε με τον θηλασμο???Την πρωτη ημερα του δωσανε ξενο η βγαλατε με θηλαστρο?Σας ρωταω μηπως χρειαστει να νοικιασω ενα.

 

Οσο εισαι στο μαιευτηριο δε χρειάζεται να νοικιάσεις θήλαστρο! Σου δίνουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kalispera manoules!!Hthela na rwtisw Kati sxetika me tin 2h kaisariki..To preto mou paidaki den katafera na to gennisw fusiologika ki etsi Kai twra tha gennisw me kaisariki!apla I aporia mou einai poso nwritera ta pairnoune? O giatros mou mou eipe peripou 3 evdomades nwritera! Eseis sits poses evdomades gennisate;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... η ερωτηση σου εχει πολλα σκελη να σχολιασουμε. πρωτον πλεον (υπαρχει και εδω θεμα τετοιο που μπορεις να ενημερωθεις) οτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο πλεον να κανεις καισαρικη στο 2ο επειδη εκανες στο πρωτο.

τωρα αν τελικα κανεις εγω το 2ο εκανα καισαρικη οπως και συ. επειδη ειχα κανει το 1ο.... δεν ηξερα τοτε οτι δε χρειαζετε.. τεσπα. το κανα στις 37 εβδομαδες. αλλα δεν ειναι στανταρ. κανονικα γενικα μια καισαρικη σε νορμαλ κατασταση και χωρις λογο βιασυνης γινετε απο τις 38 και μετα. γενικα ειναι καλο να εχεις φτασει τουλαχιστον στις 38 για ναναι οσο το δυνατον ''ωριμασμενο'' το μωρακι! αυτα! οτι αλλο θες στη διαθεση σου

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω πως δεν είναι υποχρεωτικό να γεννας ξανά με καισαρικη αλλά λόγω του ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να καλύπτει τους γιατρους,οι περισσότεροι το αποφεύγουν.. Στην 37η εβδομάδα το μωρό έχει αναπτυχθεί επαρκώς; Γιατί κι εγώ κάπου εκεί υπολογιζω να μου το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.Εγώ γέννησα το πρώτο παιδί με καισαρική-λόγω δυσαναλογίας και άλλων προβλημάτων- στις 40 εβδομάδες και το δεύτερο πάλι με καισαρική 38+3ημ.Ο γιατρός μου εξήγησε ότι στην δεύτερη εγκυμοσύνη αν εξαντλήσουμε τον χρόνο και πάμε για φυσιολογικό υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες (1% περίπου) να υπάρξει ρήξη της εσωτερικής τομής από την στιγμή που αρχίζουν οι έντονες συσπάσεις της μήτρας(αυτό δηλαδή προσπαθούν να αποφύγουν οι γιατροί) και κανονίστηκε νωρίτερα γιατί από τις 38 εβδομάδες το παιδί θεωρείται τελειόμηνο και απλώς παίρνει βάρος.Δεν θέλησα να το ρισκάρω εφόσων τα κιλά του παιδιού ήταν ικανοποιητικά και ο γιατρός είναι συγγενής μου και το συζητήσαμε αρκετά...Σίγουρα για αυτόν ήταν πιο ασφαλής τρόπος τοκετού.Άρα και για το μωρό μου...Στην τελική αυτό δεν έχει την μεγαλύτερη σημασία;

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με καισαρική γέννησα την κόρη μου στις 40 εβδομάδες και τώρα το αγοράκι μου θα το γεννήσω αν όλα πανε καλά μέχρι τότε και με τη θέληση του Θεού, στις 38 εβδομάδες. Στην αρχή με ενόχλησε αυτό αλλά όταν μου εξήγησε ο γιατρός για την πιθανότητα ρήξης της εσωτερικής τομής της μήτρας θεώρησα ότι καλύτερα να είμαι από την ασφαλή πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...