Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η Καισαρική στις 38 εβδομάδες οπωσδήποτε;;


goofy

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εγώ γέννησα την κόρη μου με προγραμματισμένη καισαρική στις 38 εβδομάδες!

 

Κι εγω τον δευτερο γιο μου που ηταν προγραμματισμενη καισαρικη στις 38 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • goofy

    goofy 7 δημοσιεύσεις

  • boy'smam

    boy'smam 7 δημοσιεύσεις

  • ROZITA

    ROZITA 7 δημοσιεύσεις

  • Nena

    Nena 4 δημοσιεύσεις

Στις 37 βδ.και λιγες μερες ο πρωτος ο δευτερος γιος μου στις 39 διοτι ελειπε ο γιατρος στο εξωτερικο...φοβομουν σαν τρελη μην με πιασουν οι πονοι και τρεχω στο πουθενα αλλα ευτυχως ολα καλα..

κανονικα στις 38 γινετε κ καισαρικη.

 

απο χτες τρωω κατι γερα κοπανιδια απο την μπουμπου μου, κι μια ανησυχια απο την εχω μη με πιασουν οι πονοι νωρις......βρε λες????

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχουν γυναίκες (στο εξωτερικό είναι ρουτίνα) που γεννούν φυσιολογικά μετά από μια πρώτη (ή και μια δεύτερη καμιά φορά) καισαρική

το να περιμένεις μέχρι να δώσει το μωρό σου σήμα για να βγει, είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν τελικά κάνεις μια δεύτερη καισαρική... και σαφέστατα είναι ασφαλές...

η προγραμματισμένη καισαρική στις 38 εβδομάδες συχνά υποθάλπτει το κίνδυνο της ιατρογενούς προωρότητας, ενώ η καισαρική μετά την έναρξη των ωδινών κανέναν απολύτως κίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θέλω να απαντησω στην goofy ότι αξίζει το ρίσκο. (που από ότι φαίνεται δεν ειναι και μεγάλο) Μετά από μια ανεπιθύμητη και επώδυνη καισαρική ο φυσιολογικός τοκετός μου ήταν η συγκλονιστικότερη εμπειρία της ζωής μου. Και γω σκεφτόμουν να πω στην πρώτη ανενδοτη γιατρό που είχα, (ανενδοτη στο VBAC) να με αφήσει τουλάχιστον να ξεκινήσει η γέννα μόνη της και μετά να πάμε σε καισαρική. Το να έρθει το μωρο όποτε είναι έτοιμο είναι πολύ σημαντικο. Κι εμένα που ήθελαν να μου το πάρουν στις 38 εβδομαδες με καισαρική υπολογιζαν το βαρος της 3.300, στις 38 εβδομαδες παρακαλω. Γεννήθηκε με φ.τ. αφού συμπλήρωσα την 41η εβδομάδα με βάρος 3.100. Δηλαδή αν με γεννούσαν όταν ήθελαν πολύ πιθανον να ηταν κάτω απο 2,500 που είναι το φυσιολογικο, και να διετρεχε και προβλημα. Επίσης απτην αρχή της πρώτης μου εγκυμοσύνης φανταζόμουν πως θα είναι η ωρα που θα ξυπνάω μεσα στη νύχτα ή εκει που θα κάθομαι να σπάνε τα νερα και να τρεχουμε μέσα στη νύχτα ή χειρότερα μεσα στην κίνηση :) οι χιλιοειδωμένες και αγαπημενες σκηνες που βλεπουμε στις ταινιες. Όλες τις φαντασιωσεις μου τις πήρε η πρώτη γιατρός μου με το "είσαι έτοιμη. ελα αυριο να γεννήσεις". Μονο που το σκεφτομαι νευριαζω. Χωρις ιατρικό προβλημα. Μπας και την ξυπνησω μες τη νυχτα. Τελικά το έζησα στη δευτερη εγκυμοσύνη όταν έσπασαν τα νερα μου μεσα στη νυχτα και ξύπνησα τον σύζυγο και τρέχαμε στο νοσοκομείο που ήταν και μία ώρα μακρυά. Ηταν πολύ ωραία. (αν εξαιρέσουμε τους πονους :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου!!!!Χαιρομαι πολυ που τα καταφερες!Ειδα στα μηνυματα σου οτι εισαι κυπρο...Αρα δεν εχει νοημα να σε ρωτησω για τον γιατρο σου!Το σκεφτομαι κι εγω πολυ αλλα φοβαμαι...Εχω λιγο καιρο ακομη ομως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ είσαι πολύ τυχερή Νένα μου κι εγώ έτσι τα ονειρευόμουν, αλλά τελικά δεν τα κατάφερα για 2η φορά. Τουλάχιστον δε νιώθω τόσο χάλια όσο την πρώτη, δεν είχα και το χρόνο να κάτσω να το σκεφτώ με 2 πιτσιρίκια, κατάφερα και να θηλάσω αμέσως, που ήταν ο μεγάλος μου καημός και όλα καλά.

Και να ξέρουμε πώς κάθε εμπόδιο για καλό. Εμένα η τομή μου ήταν στο τσακ ν'ανοίξει, όπως διαπίστωσαν στο χειρουργείο. Για σκέψου να πήγαινα για φυσιολικό τελικά; Τι θα γινόταν; Ας είμαστε καλά λοιπόν και τα λοιπά ψυχολικά περνούν κάποια στιγμή (για εμένα μιλάω τουλ.)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν το ηξερα δεν θα σου απαντουσα ετσι. Εννοειται ότι δεν πειραζει πανω απο όλα να είναι καλά τα μωρακια μας και εμεις. Και εχεις δικαιο ότι δεν έχεις χρόνο με δυό πιτσιρίκια. Ισως το σκεφτομαστε παραπάνω απο ότι πρεπει το θέμα του τοκετου όταν είμαστε εγκυες. Σημασια εντελει έχει το μετά. Εχει και ο τοκετός σημασία αλλά δεν θα έπρεπε να παιρνει μεγάλες διαστάσεις μπροστα στο μεγάλωμα του παιδιού μας.

Link to comment
Share on other sites

Μη ζητάς συγγνώμη

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια. Λογω προηγουμενης καισαρικης και σακχαρου υπαρχει πιθανοτητα να το παρουμε το μωρακι μας μολις μπει στην 37 εβδομαδα με καισαρικη. Εχει τυχει σε καμια???Χρειαζεται λετε ενεση κορτιζονης για να ειμαστε απολυτως σιγουροι για τα πνευμονακια του???θα χρειαστει θερμοκοιτιδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική, λόγω προηγούμενης καισαρικής. Σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνουν το μωρό, 15 μέρες πριν την ΠΗΤ, για να μην προλάβουν και σπάσουν τα νερά νωρίτερα. Αυτό βέβαια σε μωράκια με καλό βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική την 37η εβδομάδα (21 ημέρες πριν την την ΠΗΤ) λόγω προηγούμενης καισαρικής. Δεν χρειαστηκε τίποτα η μικρούλα μου. Βέβαια είχε καλό βάρος (την υπολόγιζε 5 ημέρες πριν 3100 και γεννήθηκε 3350).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..

37+1 εβδομαδα εννοω απλα εχω ακουσει οτι οι περισσοτερες γεννανε 38+1 με καισαρικη. Κανατε ενεση κορτιζονης η δεν χρειαζεται???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..

37+1 εβδομαδα εννοω απλα εχω ακουσει οτι οι περισσοτερες γεννανε 38+1 με καισαρικη. Κανατε ενεση κορτιζονης η δεν χρειαζεται???

 

Εγώ δεν έκανα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ,μου διευκρίνισε ότι πλέον τις κάνουν σχεδόν πάντα τις κορτιζόνες στις περιπτώσεις που προυπάρχει καισαρική τομή.

Είχα και εγώ αμφιβολίες όταν μου τις πρότεινε ωστόσο ευτυχώς τις έκανα.

Υπάρχει λόγος που σε προγραμματίζει τόσο νωρίς;

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Koritsia egw tha gennisw to epomeno Savvato (2 kaisariki) kai tha mpainw ekeini tin imera stin 38 evdomada. To mwro einai kala sta kila tou kai logo oti ta ugra mou eipe oti einai liga kai exw idi suspaseis kalutera na ginei twra.

OUR LITTLE GIRLS ARE OUR HEAVEN IN EARTH

XN6Sp2.pngTrmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ροζιτα 37 και 1 γεννησε η κουμπαρα μου ενα υγιεσταστο κοριτσακι!ηταν η τριτη καισαρικη,δεν εκανε καμια ενεση!Ισως λογω σακχαρου να σου ειπε στις 37 αντι 38 που γινονται συνηθως οι 2ες καισαρικες!Παντως οπως και να χει πρωτα θα υπολογισει το βαρος του μωρου σου και μεταβ θα αποφασισετε!ποσων εβδομαδων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογω σακχαρου μου ειπε για την 37 εβδομαδα.

Ειμαι 32 εβδομαδων. Εχω ακουσει οτι το μωρο λογω σακχαρου το κρατανε ενα 24ωρο για παρακολουθηση..Δηλ δεν θα το δω καθολου την πρωτη ημερα???:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...