Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Chrysanthiii είπε:

Να σου ζήσει η μπουμπού σου! Κοίτα να δεις τωρα... από την πρώτη μέρα που κατάλαβα οτι ημουν εγκυος είχα πολύ υπνηλία, στις 9 το βραδυ σβήνω! Λόγω του κορονοιου δουλευω εδω και δυο μηνες απο το σπιτι οποτε μου έχει κατσει και λιγο καλα! Ασχετως που ετυχε να είμαι στην τσιτα εδω και ενα μηνα λογω της ένδειξης της αυχενικής, προς το παρόν τουλάχιστον κοιμάμαι όπου βρω! 

Διαφημίσεις

On 8/5/2020 at 7:26 ΜΜ, Chrysanthiii είπε:

Κορίτσια δεν θα το πιστέψετε!!! Το κοριτσάκι μου είναι υγιέστατο! Ετσι μου είπαν όταν με πήραν τηλέφωνο! Πρέπει να περιμένω βέβαια και τα υπόλοιπα που βγαίνουν σε 10 μέρες, αλλά τα δύσκολα περασαν και πλέον κλαίω από χαρά! Με προγνωστικά 1:4

Με το καλό να έρθει και από δω και πέρα να έχεις μόνο χαρές για το κοριτσάκι σου !!!! Αυτά είναι πάντα τα καλύτερα νέα !

• Μου αρέσει 1

On 9/5/2020 at 11:48 ΜΜ, Χαρουλα17 είπε:

Με το καλό να έρθει και από δω και πέρα να έχεις μόνο χαρές για το κοριτσάκι σου !!!! Αυτά είναι πάντα τα καλύτερα νέα !

Σε ευχαριστώ Χαρούλα μου! Αν δεν πάρω και τις υπόλοιπες εξετάσεις δεν θα ηρεμήσω να σου πω την αλήθεια! Αλλά πήρα μια ανασα και εγω

Σου ευχομαι και σε έσενα μόνο χαρες Χαρούλα!

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα σε όλους... Είμαι καινούρια εδώ. Είμαι στην 21η εβδομάδα κύησης και χθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου. Η αυχενική πτυχή είναι στο 6.4 και με παρέπεμψαν για αμνιοπαρακέντηση. Έχω αγχωθει παρά πολύ ... Είναι το πρώτο μου παιδάκι και είμαι 37 χρόνων. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο ;;; Και πως ήταν η εξέλιξη;

22 ώρες πρίν, aspa1983 είπε:

Καλημέρα σε όλους... Είμαι καινούρια εδώ. Είμαι στην 21η εβδομάδα κύησης και χθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου. Η αυχενική πτυχή είναι στο 6.4 και με παρέπεμψαν για αμνιοπαρακέντηση. Έχω αγχωθει παρά πολύ ... Είναι το πρώτο μου παιδάκι και είμαι 37 χρόνων. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο ;;; Και πως ήταν η εξέλιξη;

Τι ποσοστά έδωσαν για τις τρισωμιες? Δεν έχω εμπειρία απ' το συγκεκριμένο. Μακάρι όλα να είναι καλά. Μην την φοβάσαι την αμνιοπαρακέντηση απλά να είναι πιστοποιημένος ο γιατρός που την κάνει

Καλησπέρα σας, 

σήμερα έκανα την β-επιπέδου στην 22,4βδ. και μου έβγαλε αυχενική πτυχή 6,1. Όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.  Όπως επίσης ήταν  καλή και η αυχενική διαφάνεια και η τροφοβλάστη πλακούντα που είχα κάνει στο πρώτο τρίμηνο λόγω ηλικίας μου. Ο γιατρός μου και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο σήμερα δεν ανησυχούν αφού έχω κάνει και τροφοβλάστη αλλά εγώ ανησυχώ. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Άλλες κοπέλες με ίδια πτυχή και υγιέστατα μωράκια; Ευχαριστώ πολύ 

On 4/6/2022 at 7:35 ΜΜ, ioanna-83 είπε:

Καλησπέρα σας, 

σήμερα έκανα την β-επιπέδου στην 22,4βδ. και μου έβγαλε αυχενική πτυχή 6,1. Όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.  Όπως επίσης ήταν  καλή και η αυχενική διαφάνεια και η τροφοβλάστη πλακούντα που είχα κάνει στο πρώτο τρίμηνο λόγω ηλικίας μου. Ο γιατρός μου και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο σήμερα δεν ανησυχούν αφού έχω κάνει και τροφοβλάστη αλλά εγώ ανησυχώ. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Άλλες κοπέλες με ίδια πτυχή και υγιέστατα μωράκια; Ευχαριστώ πολύ 

Νομίζω πως η τροφοβλάστη τα δείχνει ολα

Καλησπέρα κορίτσια....εκανα σήμερα αυχενική είμαι 12κ2 εβδ η αυχενική βγήκε 2.7.... Αχ.. Με είπε η γιατρός οτι είναι ανεβασμένη η papp-a σήμερα την εκανα ακόμα δεν βγήκε τα ποσοστά είναι 1/5,5 με ειπε οτι αν θέλω μπορώ να κάνω αυτό με την βελόνα η να με πάρουν αίμα και να το στείλουν Αμερική... Νιώθω οτι θα πέσω σε κατάθλιψη δεν είμαι καλά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Anastasia88n,
        Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! είναι το πρώτο μου πόστ μίας και δεν άντεχα να μην το μοιραστώ με κάποιον, χθές πήγαμε με τον σύζυγο μου για το πρώτο μας υπερηχογράφημα μιάς και είμαι 12 βδομάδων και κάτι ημερών, μεχρι τώρα όλα καλά! να αναφέρω πως είμαι 30 χρονών και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη..χθές όμως έχασα τη γη κάτω απο τα πόδια μου όταν βγήκε η αυχενική του μωρού 3.00mm και πιθανότητες για τρισωμία 21 1:23!! τρισωμία 18 1:4214 και τρισωμία 13 1:2390 σε συγκριση με τις αιματολογικές παππ-α , ο γιατρός μου είπε πως ισως υπάρχουν πιθανότητες το μωρό να πάσχει απο σύνδρομο down και προχωρήσαμε στην αιματολογική εξέταση VΕRACITY που έχει αξιοπιστία αποτελεσμάτων 99%, δεν κάναμε λήψη τροφοβλάστης μιας και είπαμε να περιμένουμε τα αποτελέσματα του τεστ. Να αναφέρω πως το ρινικό οστό ηταν οκ και γενικά όλα καλά.Μέχρι και για να αποφασίσω αν θα το κρατήσω η όχι μετα τα αποτελέσματα συζητήθηκε... εχω αγχωθεί πολύ, δεν το δείχνω στον σύζυγο μου γιατι λυπάμε να τον αναστατώνω και αυτόν , ξέρω οτι το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να περιμένω για τα αποτελέσματα αλλά τι να κάνω.. είναι δύσκολο..πείτε μου κορίτσια αν σας έτυχε κατι παρόμοιο.. σας ευχαριστώ xx

• Από elda,
        ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΗΠΙΑ ΔΙΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΗΣ ΣΤΑ 10,3mm.ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!!ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΕΙΧΑΙ ΒΓΕΙ ΠΡΙΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ PAPP-A KAΙ B-HCG ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ!ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΣΤΗΛΕ ΓΙΑ ΑΜΝΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ,ΤΑ ΛΟΙΜΩΔΕΙ ΒΓΗΚΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Η ΑΜΝΙΟ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ!!
      • Από παπί,
        καλημέρα σε όλους, ειμαι νέα σε αυτο το site αν και το τελευταιο διάστημα το επισκέπτομαι συχνά. Ειμαι 29 χρονών και είμαι στην 20η εβδομάδα της κύησης.. πριν απο λίγες ημέρες έκανα το μεγάλο υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός οτι η μπεμπούλα μας έχει πρόβλημα στα ποδαράκια της.. ραιβοποδία συγκεκριμένα, ειναι οι πατουσίτσες της γυρισμένες προς τα μέσα. Οπως καταλαβαίνετε χασαμε τη γη κατω απο τα πόδια μας γιατι μας ειπε οτι αυτο ισως αποτελει ένδειξη χρωμωσωμικών ανωμαλιών. Να συμπληρώσω βέβαια οτι και η αυχενική διαφάνεια και το τριπλό τεστ ήταν καλά. Έκανα αμνιοπαρακέντηση και περιμένουμε με μεγαλη αγωνία τα αποτελέσματα... ειχε καμιά απο εσας ανάλογο πρόβλημα; να υπάρχει καλή αυχενική και τεστ και παρόλα αυτά το μωρούλι να έχει κάποιο πρόβλημα...και δεν αναφερομαι στο ανατομικο, αυτό αντιμετωπιζεται δοξα το θεό.... αν εχετε κάτι πείτε μου σας παρακαλώ.....
      • Από xionatoula,
        Καλησπέρα. Είμαι εγκυος σε δυο γλυκα πλασματάκια και ήδη σε έναν από τους τελευταίους υπέρηχους ανακάλυψαμε προβλημα ραιβοιπποποδίας στο ένα παιδάκι (πρόβλημα στα πόδια του). Θα πρεπει να κανουμε αμνιοπαρακέντηση στο παιδάκι αυτό για να απορριψουμε την περιπτωση τρισωμιας. Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον γνωρίζει ή αντιμετωπίζει παρόμοιο περιστατικο (διδυμα με προβλημα στο ενα) να με βοηθησει στα ακολουθα ερωτηματα
        1. Την αμνιοπαρακέντηση θα μπορούσα να την κάνω στο 3ο τριμηνο? Μεχρι ποια βδομαδα γινεται? Λογω αιμοραγίας στο 1ο τριμηνο φοβάμαι να κανω τωρα την εξέταση και θελω να την αφησω προς το τελος ωστε να σωσουμε έστω το ένα παιδακι.
        2. Τι γινεται αν δειξει προβλημα στο ενα από τα δυο δίδυμα? γίνεται μειώση στο τελος στο παιδακι με το πρόβλημα και τοκετός στο δευτερο?
        3. καποιο γιατρο που να εχει εμπειρια σε τετοια θέματα γνωρίζετε?Γνωρίζετε τον γιατρό Στρατάκη και τον γιατρο Σιδερη? Προκειται να αλλαξω γιατρο και ειμαι πελαγωμενη μεσα στα ολα προβλήματα.
        Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Καλη συνεχεια και πολυ τυχη σε ολους
      • Από Jannete,
        από Jannete Σήμερα στις 4:47 am
        Καλησπέρα σε όλες,

σήμερα πήγα για την αυχενική διαφάνεια, μου πήραν αίμα για pappA και είδαμε και το μωράκι μας.
        Οι εξετάσεις αίματος μου δείξανε ποσοστό για τρισωμία 1 : 3.234, όμως η αυχενική διαφάνεια βγήκε τσιμπημένη και από το πρωί κλαίω και έχω φρικάρει. Ο γιατρός μου είπε πως το παιδί είναι ήδη πιο ανεπτυγμένο από τον μέσο όρο και μπορεί να οφείλεται στο ότι μπορεί να κάνω μεγάλο παιδί μεγαλύτερο δηλαδή των 3.5 κιλών. Επίσης ήταν ορατό το ρινικό οστό και όλα τα οργανα του μωρού φυσιολογικά.

Θέλω να μου πείτε είχατε εμπειρίες τέτοιας τιμής; Και αν γνωρίζει κάποια κοπέλα με πόση αυχενική βγαίνει συνήθως ένα παιδί με τρισωμία;

Ευχαριστώ
      • Από ΝΙΤΑ,
        Είμαι 25+3ημ. κ απο τον υπερηχο β΄επιπεδου μου διαγνωστηκε επιπωματικός πλακούντας κατι που ειχα κ στην πρωτη εγκυμοσύνη.Αυτή τη φορά όμως ειναι επίσης κ διεισδυτικός δηλ. πολύ βαθιά ριζωμενος απ ότι μου είπανε που σημαίνει μεγάλη αιμμοραγία στον τοκετό κ ίσως αφαίρεση μήτρας. Ο γιατρός μου μονο 3 περιστατικά ειχε με τετοιο πλακουντα. Εν τω μεταξύ, δε φτανει το αγχος που ειχα για την ωρα της γεννας, προχθες το πρωι ειδα κ αιμα το οποιο συνεχίζεται αλλα με καφέ. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι νωρίς να δω αιμα λογω του χαμηλου πλακουντα κ κανονικά θα εκανα εισαγωγή, αλλα για πρωτη φορα θα με αφησει σπίτι ξαπλα κ αν συμβει κατι επειγον με πολύ αιμα να παω κατευθειαν σε νοσοκομειο.
        Ειχε καμία εμπειρία με αιμοραγίες κ χαμηλο πλακουντα;
        Και που νομίζετε οτι ειναι καλυτερα για μια γεννα; ο γιατρος λεει οτι για μενα ειναι καλυτερα στην κλινική, ενω για το μωρό αν γεννηθεί προωρα καλυτερα στο νοσοκομείο. Και επίσης απο ποια εβδομαδα θα εχει ελπιδες το μωρό μου; Ειναι κοριτσακι κ ειναι 1 κιλο.
      • Από candy1234,
        Τελικά, καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν ξέρεις ποτέ τι σε περιμένει πιο κάτω. Σήμερα πήγα στο Λητώ για την Β' Επιπέδου. Το μωρό δεν ήταν και στην καλύτερη θέση ώστε να γίνουν "καλά" όλες οι μετρήσεις, το συμπέρασμα όμως που βγήκε ήταν πως το ένα τμήμα του εγκεφάλου του, (του οπισθίου κέρατος της αριστερής πλάγιας του εγκεφάλου) βρέθηκε να είναι 10,4mm ενώ το όριο είναι 10,0mm. Βέβαια, ο γιατρός είπε να επαναλάβουμε τον υπέρηχο σε 1 εβδομάδα για να δούμε τι έχει συμβεί, γιατί συνήθως μειώνεται το νούμερο αυτό. Εν τω μεταξύ , είναι σύνηθες φαινόμενο στα αγοράκια, όπως έχουμε εμείς.... Μου έγινε η καρδιά περιβόλι.... Στο τέλος, του έδειξα τα αποτελέσματα του ALPHA TEST που είχα κάνει στο ΙΑΣΩ, (δεν είχα προλάβει να κάνω την Αυχενική Διαφάνεια...και έκανα μόνο ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ). Εκεί ήταν που μου κόπηκαν τα γόνατα!!! Μου είπε πως κανονικά, όπως και το χαρτι των αποτελεσμάτων αναφέρει, το ποσοστό βάση της ηλικίας μου για Σύνδρομο Down έπρεπε να είναι 1/1000 και η εξέταση το έβγαλε 1/310. Αυτό μου είπε συμβαίνει αλλά δεν παυει να είναι και ανησυχητικό....λιγάκι...
        Είμαι χάλια μετά απο αυτά... Σκέφτομαι την λύση της αμνιοπαρακέντησης....Είχε καμία απο εσάς αντίστοιχα αποτελέσματα;;;