Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aυξημένη αυχενική πτυχή.... Β' επιπέδου


Recommended Posts

ο γιατρος μου λογω του οτι ξερει το ιστορικο μου και την ατυχια που ειχα περσυ, κατα βαθος καταλαβα οτι δεν θελει να κανω αμνιο -αλλα απο την αλλη δεν μπορουσε να μην μου το προτεινει, γιατι συμφωνα με τα στατιστικα πρεπει...

βεβαια μας ειπε οτι η αποφαση ειναι δικη μασ.

ο αντρας μου δεν θελει με τιποτα να την κανουμε, γιατι το μωρο εχει μεγαλωσει πολυ και εγω φοβαμαι παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ! ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ Η ΑΜΝΙΟ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια..εχω αγχοσ γιατι πρεπει να αποφασισουμε επιτοπου, ειναι 23 εβδομαδα γιαυτο.

οσο για την διαδικασια της αμνιο ,αν το αποφασισουμε τελικα, θα μου την κανει ο γιατρος μου...

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψηφίζω αμνιο δαγκωτό! πώς θα βγάλεις άλλες 17 εβδομάδες με αυτή την αγωνία? η αμνιο έχει 0.5% πιθανότητα αποβολής που τείνει να μηδενιστεί αν ο γιατρός είναι έμπειρος και προσεκτικός και αν εσύ μετά παραμείνεις ξαπλωμένη για όσο χρειαστεί (συνήθως 3 μέρες στο κρεβάτι και μετά 1 βδομαδούλα ξεκούραση). Αυτό που κυρίως πρέπει να έχεις στο νου είναι αν θα κρατούσες το μωρό σε περίπτωση προβλήματος. Αν η απάντηση είναι ναι, τότε η αμνιοπαρακέντηση είναι περιττή. Αν όμως δεν θα μπορούσες να τα βγάλεις πέρα με ένα παιδί με σύνδρομο Down, τότε πρέπει να κάνεις την εξέταση για να είσαι σίγουρη. Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

μαρια νομιζω οτι εχεις δικιο σε αυτο. ο γιατρος μου ειναι στην πατρα και αποτι λεει ο ιδιος εχει ποσοστα επιτυχιας, βεβαια δεν εχω καποια γνωστη που να εχει κανει εκει αμνιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασια καλησπερα...:)

Με μεγαλη μου εκπληξη ειδα το θεμα μου και παλι στο προσκηνιο και μπηκα να δω για ποιο λογο...

Θελω να σου πω οτι εγω ειχα αυχενικη πτυχη 8,2......υδρονεφρωση και υπερηχογενες σημαδι στον υπερηχο καρδιας του εμβρυου...1 στις 10 πιθανοτητες μου ειχε πει περσι ο γιατρος που εκανα το β΄υπερηχο για χρωμοσωμικη ανωμαλια....Σημερα;;Εχω το μωρακι μου που τρεχει και τρεχω κι εγω να τον προλαβω...ενα πολυ καλο μωρο αν και τραβηξα πολυ ζορι και πολυ αγχος γιατι εγω προχωρησα σε αμνιο...δε μπορω να σου πω αν πρεπει ή οχι να τη κανεις,μπορω ομως να σου πω πως πιστευω οτι ολα μα ολα θα ειναι και θα πανε καλα ;)Ο,τι χρειαζεσαι ειμαι στη διαθεση σου :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

μαρια νομιζω οτι εχεις δικιο σε αυτο. ο γιατρος μου ειναι στην πατρα και αποτι λεει ο ιδιος εχει ποσοστα επιτυχιας, βεβαια δεν εχω καποια γνωστη που να εχει κανει εκει αμνιο.

 

anastasia: η άμνιο είναι μία εξέταση που δείχνεις 997-999 τις χιλίοις αν ένα μωράκι έχει πρόβλημα.

Εγώ έκανα άμνιο στην 17η εβδομάδα λογω αυχενικής διαφάνειας και από την 12η μέχρι την 17η δεν άντεχα την αναμονή για το αν το μωράκι μου ήταν καλά. Η άμνιο έχει ποσοστό αποβολής 0,5%. Θέλει προσοχή μετά. Εγώ έκατσα στο κρεβάτι 3 μέρες (μόνο για τουαλέτα σηκωνόμουν) και πρόσεχα για 2 εβδομάδες.

Επίσης λένε για την άμνιο, ότι αν αποβάλεις μετά θα γινόταν έτσι και αλλιώς.

Η απόφαση είναι δική σου. Εγώ πάντως θα έκανα οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου προκειμένου να ξέρω ότι το μωρό μου είναι καλά.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματά ότι και να αποφασίσεις.

Όμως 17 εβδομάδες αγωνίας δεν θα περάσουν εύκολα.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια καλησπερα...:)

Με μεγαλη μου εκπληξη ειδα το θεμα μου και παλι στο προσκηνιο και μπηκα να δω για ποιο λογο...

Θελω να σου πω οτι εγω ειχα αυχενικη πτυχη 8,2......υδρονεφρωση και υπερηχογενες σημαδι στον υπερηχο καρδιας του εμβρυου...1 στις 10 πιθανοτητες μου ειχε πει περσι ο γιατρος που εκανα το β΄υπερηχο για χρωμοσωμικη ανωμαλια....Σημερα;;Εχω το μωρακι μου που τρεχει και τρεχω κι εγω να τον προλαβω...ενα πολυ καλο μωρο αν και τραβηξα πολυ ζορι και πολυ αγχος γιατι εγω προχωρησα σε αμνιο...δε μπορω να σου πω αν πρεπει ή οχι να τη κανεις,μπορω ομως να σου πω πως πιστευω οτι ολα μα ολα θα ειναι και θα πανε καλα ;)Ο,τι χρειαζεσαι ειμαι στη διαθεση σου :)

 

 

σε ευχαριστω πολυ και να χαιρεσαι το παιδακι σου!η αληθεια ειναι οτι διαβασα την ιστορια σου και την αγωνια που ειχες και πηρα θαρροσ με την ευτυχη καταληξη, μακαρι και σε μενα να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΝΑ ;)...

και γω τα ξαναδιαβασα επι τη ευκαιρια...και μου φαινεται σα να μη τα εζησα εγω ολα αυτα....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία μου θα σε ρωτήσω κάτι σημαντικό. Αν το μωράκι σου (χτύπα ξύλο!!!) έχει τελικά κάποιο πρόβλημα, εσύ θα το κρατήσεις ή .... Γιατί την αμνιο θεωρώ ότι την κάνουν για να ξέρουν οι εκάστωτε μανούλες αν τι να κάνουν με το μωρό. Αν τελικά θα κρατήσεις το μωρό, κατά τη γνώμη μου είναι κρίμα να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία. Και δεν ξέρεις στην τελική τι είναι τυχερό στον καθένα να του τύχει με την άμνιο. Στο λέω γιατί κι εγώ είμαι παθούσα.

 

Κι εγώ ειχα πολλαπλές αποβολές μέχρι τώρα και αυτή η τελευταία εγκυμοσύνη που δόξα τω Θεό στέριωσε, μου βγήκε με πολύ υψηλά ποσοστά για τρισωμία 21 λόγω χαμηλού papp-a και στη β επιπέδου με μικρό ρινικό οστό που είναι πάλι ένδειξη για τρισωμία 21. Παρόλα αυτά το μωρό δεν παρουσίασε άλλα σημάδια κι έτσι ακόμη ελπίζω. Δεν μπορώ να πω πως δεν ειχα μπει στον πειρασμό να κάνω την άμνιο απλά για να ξέρω, γιατι ούτως ή άλλως θα κρατούσα το μωρό, αλλά τελικά δεν αντεξα να βαλω σε κίνδυνο το μοναδικό μωρό που ενιωσα στα σπλάχνα μου και που τελικά μου στέλνει ο Θεός. Και να σου πω την αλήθεια δεν το μετάνιωσα. Τουλάχιστο περνάω μια εγκυμοσύνη δύσκολη μεν αλλά χωρίς να είμαι και τελείως στενοχωρημένη γιατί ακόμη ελπίζω. Απλά κάνω υπομονή και προσεύχομαι ο Θεός να κάνει το θαύμα του και πάλι.

 

Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα παραπάνω ή αν σε βοήθησα... απλά επειδή περνάω κι εγω την ίδια φαση, ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σου.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία επειδή κι εγώ είμαι παθούσα θα ήθελα να προσθέσω το εξής:

To ερώτημα δεν είναι αν θα κάνεις την αμνιο αλλά αν έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις αν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο.

Αν πάλι πιστεύεις ότι θα το κρατήσεις όπως και να χει, τότε δεν έχει νόημα η αμνιο. Η απόφαση είναι δική σου. Αν πάλι δεν αντέχεις να περιμένεις πρέπει να την κάνεις για την ψυχική σου ηρεμία.

 

Νικουδάκι σε θαυμάζω για τη δύναμη σου. Αλήθεια θα προτιμούσες να έχεις ένα παιδί με πχ σύνδρομο down παρά κανένα;

Σε ποια βδομάδα είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Synefaki μου ειμαι μια κοπέλα που έκανε τα πάντα για να ζήσει αυτη την εμπειρία της μητρότητας (εγχειρήσεις, αποξέσεις, 7 αποβολές, εξωσωματικές, αμέτρητα φάρμακα και ορμόνες). Μετά από 7 χρόνια λαχταρας για ένα μωράκι, ο Θεός με σπλαχνίστηκε και μου έστειλε αυτό το μωράκι... κι εγώ θα ρίσκαρα έστω και στο ελάχιστο να το χάσω και πάλι? Είμαι στην 31 εβδομάδα και για πρώτη φορά στη ζωή μου ζω το θαύμα της δημιουργίας μιας νέας ζωής στον κόσμο. Δε λέω πως δεν έκλαψα ή πως δεν έπιασα πάτο όταν βγήκαν τα αποτελέσματα της β επιπέδου... αλλά το μωρό, δόξα σοι ο Θεός, δεν είχε κανένα άλλο πρόβλημα εκτός από μια λίγο πιο μικρή μυτούλα. Πως μπορούσα να θέσω σε κίνδυνο το μωράκι αυτό? Αν ο Θεός αυτό επέλεξε για μενα και τον άντρα μου, σίγουρα καποιος λόγος θα υπάρχει. Παρακαλώ μέρα-νύχτα την Παναγία μας να προστατευει το μωράκι μου και τον Θεό να κάνει το θαυμα Του και τελικά το μωράκι μου να είναι τελείως καλά. Είναι το μόνο που μπορώ να κάνω.

 

Αρα η απάντησή μου στο ερώτημα σου είναι οτι το μωράκι μου το θέλω με όλη τη δύναμη της ψυχής μου και θα το λατρευω έτσι ακριβώς όπως μου το στελνει ο Θεός. Μακάρι ο Θεός να μας δίνει δύναμη να αντέξουμε όλες της δυσκολίες που μας επιφυλάσσει το μέλλον γιατί δε στο κρύβω ότι φοβάμαι αλλά στην καρδιά μου δε χωρούσε άλλη επιλογή εκτός από αυτήν που έπραξα.

 

Καλή συνέχεια ευχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!!! :)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρισκομαι στη 13η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου κ πριν απο 2 μερες πηρα τα αποτελεσματα της αυχενικης....δυστυχως δεν ειναι κ τοσο καλα. Χρειαζομαι οπωσδηποτε τη βοηθεια κ την εμπειρια σας!

Η αυχενικη πτυχη βγηκε 2.8 με τελικη πιθανοτητα για τρισωμια 1:1573. Ρινικο οστο, ανατομια εμβρυου ολα καλα. Οπως μου ειπε ο γιατρος το μονο προβλημα ειναι η "τσιμπημενη" αυχενικη. Η ηλικια μου ειναι 28 που δινει μια πιθανοτητα 1:768. Δεν ξερω τι να κανω. Πραγματικα. Εψαξα παντου κ το μονο που βρισκω ειναι περιπτωσεις με καλη αυχενικη κ υψηλες πιθανοτητες αλλα πουθενα το αναποδο. Ειχε καποια απο εσας παρομοια εμπειρια?

Η γιατρος μου μου προτεινε να κανουμε ενα μινι β-επιπεδου κ εναν υπερηχο καρδιας πριν αποφασισω για αμνιοπαρακεντηση. Απο την αλλη φυσικα μου ειπε πως η αποφαση ειναι δικια μου για το αν μπορω να διαχειριστω την πιθανοτητα αυτη κ αν οχι και θελω να εξαλειψω το ρισκο να κανω αμνιο. Δεν ξερω τι να κανω.

Σας ευχαριστω πολυ!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρισκομαι στη 13η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου κ πριν απο 2 μερες πηρα τα αποτελεσματα της αυχενικης....δυστυχως δεν ειναι κ τοσο καλα. Χρειαζομαι οπωσδηποτε τη βοηθεια κ την εμπειρια σας!

Η αυχενικη πτυχη βγηκε 2.8 με τελικη πιθανοτητα για τρισωμια 1:1573. Ρινικο οστο, ανατομια εμβρυου ολα καλα. Οπως μου ειπε ο γιατρος το μονο προβλημα ειναι η "τσιμπημενη" αυχενικη. Η ηλικια μου ειναι 28 που δινει μια πιθανοτητα 1:768. Δεν ξερω τι να κανω. Πραγματικα. Εψαξα παντου κ το μονο που βρισκω ειναι περιπτωσεις με καλη αυχενικη κ υψηλες πιθανοτητες αλλα πουθενα το αναποδο. Ειχε καποια απο εσας παρομοια εμπειρια?

Η γιατρος μου μου προτεινε να κανουμε ενα μινι β-επιπεδου κ εναν υπερηχο καρδιας πριν αποφασισω για αμνιοπαρακεντηση. Απο την αλλη φυσικα μου ειπε πως η αποφαση ειναι δικια μου για το αν μπορω να διαχειριστω την πιθανοτητα αυτη κ αν οχι και θελω να εξαλειψω το ρισκο να κανω αμνιο. Δεν ξερω τι να κανω.

Σας ευχαριστω πολυ!

 

Η αληθεια ειναι πως η αυχενικη σου ειναι λιιγο αυξημενη,αλλα οχι τραγικα.Εγω στην θεση σου θα εκανα αμνιοπαρακεντηση κατευθειαν,οχι πρωτα β'επιπεδου.

Ετσι εκανα εγω στο τριτο μου παιδακι (συγκεκριμμενα εκανα ληψη τροφοβλαστης),η οποια δεν αφηνει περιθωρια λαθους.

Μην ανησυχεις,οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες,εγω ειχα πιθανοτητα 1/25 για συνδρομο down και δυστυχως επιβεβαιωθηκε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στη 13η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου κ πριν απο 2 μερες πηρα τα αποτελεσματα της αυχενικης....δυστυχως δεν ειναι κ τοσο καλα. Χρειαζομαι οπωσδηποτε τη βοηθεια κ την εμπειρια σας!

Η αυχενικη πτυχη βγηκε 2.8 με τελικη πιθανοτητα για τρισωμια 1:1573. Ρινικο οστο, ανατομια εμβρυου ολα καλα. Οπως μου ειπε ο γιατρος το μονο προβλημα ειναι η "τσιμπημενη" αυχενικη. Η ηλικια μου ειναι 28 που δινει μια πιθανοτητα 1:768. Δεν ξερω τι να κανω. Πραγματικα. Εψαξα παντου κ το μονο που βρισκω ειναι περιπτωσεις με καλη αυχενικη κ υψηλες πιθανοτητες αλλα πουθενα το αναποδο. Ειχε καποια απο εσας παρομοια εμπειρια?

Η γιατρος μου μου προτεινε να κανουμε ενα μινι β-επιπεδου κ εναν υπερηχο καρδιας πριν αποφασισω για αμνιοπαρακεντηση. Απο την αλλη φυσικα μου ειπε πως η αποφαση ειναι δικια μου για το αν μπορω να διαχειριστω την πιθανοτητα αυτη κ αν οχι και θελω να εξαλειψω το ρισκο να κανω αμνιο. Δεν ξερω τι να κανω.

Σας ευχαριστω πολυ!

 

Εμένα κοπέλα μου χωρίς να είμαι γιατρός δε μου φαίνονται πολύ αυξημένες οι τιμές σου και πάλι έχεις μικρά ποσοστά να κάνεις παιδί με τρισωμία... Νομίζω ότι η αμνιοπαρακέντηση είναι μια δύσκολη εξέταση και την έχουν δει "καραμέλα" κάποιοι γιατροί... Αν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα και θες να είσαι κι εσύ απόλυτα σίγουρη καν'την! Εγώ δεν θα την έκανα, και μη νομίζεις ότι τα δικά μου είναι απείρως καλύτερα.. 1,2 το σβερκάκι και 1:2636 η συνολική πιθανότητα για τρισωμίες. Μας είπε κιόλας ότι δε χρειάζεται αλλά ότι εξαρτάται από μας αν θέλουμε να κάνουμε. Είσαι και νέα κοπέλα... Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να έχει τελικά κάτι το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοπέλα μου χωρίς να είμαι γιατρός δε μου φαίνονται πολύ αυξημένες οι τιμές σου και πάλι έχεις μικρά ποσοστά να κάνεις παιδί με τρισωμία... Νομίζω ότι η αμνιοπαρακέντηση είναι μια δύσκολη εξέταση και την έχουν δει "καραμέλα" κάποιοι γιατροί... Αν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα και θες να είσαι κι εσύ απόλυτα σίγουρη καν'την! Εγώ δεν θα την έκανα, και μη νομίζεις ότι τα δικά μου είναι απείρως καλύτερα.. 1,2 το σβερκάκι και 1:2636 η συνολική πιθανότητα για τρισωμίες. Μας είπε κιόλας ότι δε χρειάζεται αλλά ότι εξαρτάται από μας αν θέλουμε να κάνουμε. Είσαι και νέα κοπέλα... Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να έχει τελικά κάτι το μωρό σου!

 

Ευθαλια μου,καλησπερα.

 

Επετρεψε μου να διαφωνησω σε κατι,λογω εμπειριας...

 

Η αυχενικη της κοπελας δεν ειναι δε πολυ αυξημενη,αλλα ειναι σε επιπεδο που πρεπει να εξεταστει.Πανω απο 2.1 αυχενικη οι γιατροι αρχιζουν και ψαχνονται.

Η δικη σου δε ειναι τουλαχιστον θεικη,με 1.2 μην το συζητας καθολου.

Εαν βρω αντιστοιχο link να παραθεσω,θα το κανω συντομα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

εγω θα συμφωνησω με την Ευθαλια παντος.

Κι εμενα ο γιατρος μου επεμενε γαι αμνιο λογω ηλικιας(37) αλλα εγω του ειπα οτι δε θα την κανω με τιποτα.Η πιθανοτητες μου ειναι 1:3357 μονο με πιθανοτητες κατω απο 500 θα την εκανα.

Αλλα η αποφαση ειναι δικη σου και αν ειναι να εχεις αγχος και να το σκεφτεσαι συνεχεια καλυτερα να την κανεις να σου φυγει και το βαρος.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Emmanouelitsa στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα αυχεινικη 2,4 με συνδυασμενο ποσοστο 1:700.Ο γιατρος μου προτεινε αμνιο την οποια εκανα χωρις δευτερη σκεψη και ευτυχως ολα καλα!Το θεμα ειναι οτι μετα τα αποτελεσματα ημουν απολυτως ηρεμη.!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γω με τα κορίτσια!νομίζω ότι κατω απο 1/350 μπαίνουν σε διαδικασία άμνιο..σε έμενα έπειτα απο το β'επιπέδου και κάποια ευρήματα αναπροσαρμόστηκε το ποσοστο σε 1/1000 και τελικά δεν έκανα! ο γιατρός ήταν κάθετος !!

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες.

Η γιατρος ηταν πολυυυυ προσεχτικη με τις εκφρασεις της. Δεν ηθελε με τιποτα να μας σπρωξει προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση. Απο την αλλη ο γιατρος που εκανε τον υπερηχο μου ειπε οτι σημασια εχει αν εμεις ειμαστε ευχαριστημενοι με το αποτελεσμα. Οτι η μαμα σε καθε περιπτωση εχει την αποφαση κ κανεις αλλος.

Δεν ξερω. Θα ηθελα καποιος να μου πει αν ειναι πιο "σημαντικο" το 2.8 της αυχενικης ή η τελικη πιθανοτητα. Γιατι βλεπω αλλες περιπτωσεις με πολυ μικρη αυχενικη αλλα μεγαλη πιθανοτητα που προχωρουν χωρις δευτερη σκεψη σε αμνιο, αλλα τι συνισταται στη δικια μου περιπτωση?

Σκεφτομουν να περιμενω κ τη β επιπεδου κ τον υπερηχο καρδιας ωστε να εχω περισσοτερα στοιχεια για το αν πρεπει να παρω το ρισκο του 1% της αμνιο. Αλλα απο την αλλη οσο νωριτερα τοσο καλυτερα...Και πως θα αντεξω την αναμονη....

Εχει καμμια σας εμπειρια απο αποβολη λογω αμνιο? Ειναι οντως το ποσοστο 1%?

 

christiana08 πολυ λυπαμαι για το αποτελεσμα. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ να τα βλεπεις παντα υγιη.

 

Ευθαλια στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα 1.3 αυχενικη οποτε πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η δικη σου. Βεβαια ειχα τελικη πιθανοτητα περιπου 45000 αλλα κ το 2600 δε νομιζω οτι ειναι μεγαλο.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

emmanouelitsa είδες που σου είπα ότι δεν είμαστε πολύ μακριά; Απέχουν τα νούμερα των αυχενικών αλλά το ρίσκο μου το έχω κι εγώ (νομίζω στο παπ-Α κάτι έπαιξε, μάλλον εκεί δεν είχα το σούπερ αποτέλεσμα). Πάντως κι εγώ 27 είμαι, γι' αυτό και νιώθω πιο σίγουρη και δεν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά για αυχενικές πάντως ξέρω ότι πάνω απο 2μισι ανησυχούνε, που είσαι κοντά σε αυτό το ποσοστό. Επίσης, να πω από την εμπειρία μου καθαρά ότι όσες μανούλες ξέρω που τους βρήκαν κάτι στην αυχενική και της έβαλαν και εκαναν αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης, τα τελικά αποτελέσματα ήταν μια χαρά και γέννησαν φυσιολογικότατα μωράκια!Να πω ότι πέρασαν την ταλαιπωρία τζάμπα; Δεν το λέω διότι είναι επιλογή της κάθε μανούλας να νιώθει σίγουρη και ασφαλής!Το αναφέρω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες.

Η γιατρος ηταν πολυυυυ προσεχτικη με τις εκφρασεις της. Δεν ηθελε με τιποτα να μας σπρωξει προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση. Απο την αλλη ο γιατρος που εκανε τον υπερηχο μου ειπε οτι σημασια εχει αν εμεις ειμαστε ευχαριστημενοι με το αποτελεσμα. Οτι η μαμα σε καθε περιπτωση εχει την αποφαση κ κανεις αλλος.

Δεν ξερω. Θα ηθελα καποιος να μου πει αν ειναι πιο "σημαντικο" το 2.8 της αυχενικης ή η τελικη πιθανοτητα. Γιατι βλεπω αλλες περιπτωσεις με πολυ μικρη αυχενικη αλλα μεγαλη πιθανοτητα που προχωρουν χωρις δευτερη σκεψη σε αμνιο, αλλα τι συνισταται στη δικια μου περιπτωση?

Σκεφτομουν να περιμενω κ τη β επιπεδου κ τον υπερηχο καρδιας ωστε να εχω περισσοτερα στοιχεια για το αν πρεπει να παρω το ρισκο του 1% της αμνιο. Αλλα απο την αλλη οσο νωριτερα τοσο καλυτερα...Και πως θα αντεξω την αναμονη....

Εχει καμμια σας εμπειρια απο αποβολη λογω αμνιο? Ειναι οντως το ποσοστο 1%?

 

christiana08 πολυ λυπαμαι για το αποτελεσμα. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ να τα βλεπεις παντα υγιη.

 

Ευθαλια στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα 1.3 αυχενικη οποτε πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η δικη σου. Βεβαια ειχα τελικη πιθανοτητα περιπου 45000 αλλα κ το 2600 δε νομιζω οτι ειναι μεγαλο.

 

 

Το 2,8 πρεπει να σε ενδιαφερει.

Εαν η αυχενικη σου ηταν πχ 1,5 και οι πιθανοτητες (απο το Papp-A) ηταν υψηλες,ο κινδυνος ειναι πολυ μικροτερος,γιατι το Papp -A βγαινει σε πολλες περιπτωσεις ψευδως θετικο.

Ο γιατρος μου,ο οποιος ειναι στο Πανεπιστημιακο του Ριο,κανει την αμνιο πανω απο 15 χρονια και εχει "χασει" 2 μωρα.

Σαφως,ειναι και θεμα γιατρου και να ακολουθεις κατα γραμμα τις εντολες του μετα (ακινησια,φαρμακα,κλπ).

Η αποφαση ειναιι δικη σου,κουκλα μου και εγω σου λεω να μην ανησυχεις,ολα θα πανε μια χαρα.

 

Σ'ευχαριστω για τις ευχες.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Το 2,8 πρεπει να σε ενδιαφερει.

Εαν η αυχενικη σου ηταν πχ 1,5 και οι πιθανοτητες (απο το Papp-A) ηταν υψηλες,ο κινδυνος ειναι πολυ μικροτερος,γιατι το Papp -A βγαινει σε πολλες περιπτωσεις ψευδως θετικο.

Ο γιατρος μου,ο οποιος ειναι στο Πανεπιστημιακο του Ριο,κανει την αμνιο πανω απο 15 χρονια και εχει "χασει" 2 μωρα.

Σαφως,ειναι και θεμα γιατρου και να ακολουθεις κατα γραμμα τις εντολες του μετα (ακινησια,φαρμακα,κλπ).

Η αποφαση ειναιι δικη σου,κουκλα μου και εγω σου λεω να μην ανησυχεις,ολα θα πανε μια χαρα.

 

Σ'ευχαριστω για τις ευχες.

 

 

Γεια σου! Επειδή σε βλέπω έμπειρη , έχεις και 3 παιδάκια, να σου ζήσουν!!Λες το δικό μου παπ-Α να ήταν ψευδώς θετικό; Αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν έπρεπε να μου το επαναλάβουν; ή επαναπαύτηκαν στα νούμερα της αυχενικής! Εγώ εντωμεταξύ δεν πολυπαρακολουθώ τα νούμερα, μας είπε αυτή που μας έκανε την αυχενική ότι όλα δείχνουν μια χαρά, μας εξηγούσε εκεί διάφορα,αλλά εγώ είχα χαζέψει με το μωρό που έκανε τούμπες και δεν έδινα σημασία... Μετά που τα πήρα εγγράφως τα είδα και μπαίνοντας εδώ άρχισα να ασχολούμαι με μετρήσεις... Οπότε, σίγουρα εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...