Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένσημα 10 χρόνων στο σύνολο αλλά τα τελευταία 2 χρόνια έχω μόνο 2 μήνες ένσημα. Επίσης έπαιρνα το ταμείο ανεργείας από τον ΟΑΕΔ για 6 περίπου μήνες μέσα στο διάστημα των 2 αυτών ετών. Ξέρει κάποιος αν δικαιούμαι κάτι? Οι κοπέλες που ασχολείστε με οικιακά έχετε πάρει κάποιο από όλα αυτά τα επιδόματα που ακούγονται? Έχετε βοηθηθεί με κάποιο τρόπο?

Σας ευχαριστώ

Ο σύζυγος έχει ένσημα εαν έχει παίρνεις επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ δηλ το παίρνει εκείνος δεν ξέρω για του ΟΑΕΔ νομίζω πως όχι αν πάντος έχει άλλο ταμείο πάλι ξέρω πως σχεδόν όλα δίνουν επίδομα τοκετού καμιά 700? καθώς και επίδομα παιδιού από τον ΟΑΕΔ αν δεν το παίρνει μέσα στο μισθό

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση sk.margaret.

Ο σύζυγος έχει ένσημα του ΙΚΑ κανονικά όλα αυτά τα χρόνια, οπότε μάλλον είναι να παίρνω κάτι και εγώ. Θα κανονίσουμε να πάμε μαζί στο ΙΚΑ μπας και βγάλουμε καμία άκρη.

Ευχαριστώ και πάλι

V4dh.jpgOK2ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητές Μαμάδες καλησπέρα!

 

Όσον αφορά για τα επιδόματα που δικαιούστε για τη γέννα, μην ξεχάσετε και το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ.

 

Ως γνωστόν, το ΙΚΑ σας πληρώνει ένα συγκεκριμένο ποσό για τα επιδόματα τοκετού και λοχείας. Αυτό, όμως, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μικρότερο από τον κανονικό μισθό σας από τον εργοδότη.

 

Έρχεται, λοιπόν, ο ΟΑΕΔ και σας πληρώνει τη διαφορά που προκύπτει από τα ποσά αυτά.

 

Για παράδειγμα, εάν παίρνετε μισθό 1000 Ευρώ το μήνα και από το ΙΚΑ πήρατε 600 Ευρώ για ένα μήνα άδειας, τότε ο ΟΑΕΔ θα σας πληρώσει τα υπόλοιπα 400 Ευρώ για το μήνα αυτό.

 

Οπότε, αυτό εφαρμόζεται αναλογικά για ολόκληρη την άδεια τοκετού και λοχείας.

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στη σελίδα του ΟΑΕΔ. Είναι αρκετά κατατοπιστική στο ζήτημα αυτό.

 

Φιλικά,

Αλέξανδρος (χαρούμενος Μπαμπάς!)

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Όλες οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση της εξάμηνης άδειας

 

Άδεια κύησης και λοχείας, μειωμένο ωράριο μετά τον τοκετό αλλά και έξι μήνες πρόσθετη άδεια μετʼ αποδοχών για την ανατροφή του παιδιού δικαιούνται οι εργαζόμενες μητέρες στον ιδιωτικό τομέα. Διαβάστε όλα τα δικαιώματα, τους όρους και τις προϋποθέσεις για τη χορήγηση των αδειών οι οποίες συνολικά, μπορούν να φτάσουν ακόμη και στους 13,5 μήνες.

 

 

Ποιες άδειες δικαιούνται οι μητέρες;

 

1. Άδεια κύησης και λοχείας

 

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητος συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων. Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια κύησης) και οι 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).

 

Προϋποθέσεις

 

Ανεξαρτήτως χρόνου εργασίας για εργαζόμενες με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

 

2. Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού

 

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

 

α. Μειωμένο κατά 1 ώρα την ημέρα ωράριο εργασίας (χωρίς μείωση αποδοχών) και για 30 μήνες από τη λήξη της άδειας λοχείας ή τη λήξη της ειδικής εξάμηνης άδειας (βλ. παρακάτω).

 

β. Εναλλακτικά μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες την ημέρα για τους πρώτους 12 μήνες και 1 ώρας για 6 επιπλέον μήνες μετά τη λήξη της άδειας λοχείας ή της ειδικής εξάμηνης άδειας και εφόσον υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη.

 

γ. Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου.

 

Είναι ξεκάθαρο ότι για να εξασφαλίσει η μητέρα την άδεια των 3,5 μηνών αντί για το μειωμένο ωράριο, θα πρέπει να υπάρξει η σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

 

Παρατήρηση

 

Την άδεια φροντίδας παιδιού που αναφέρεται παραπάνω (μειωμένο ωράριο ή ισόχρονη άδεια) μπορεί εναλλακτικά να πάρει ο εργαζόμενος πατέρας του παιδιού εφόσον δεν κάνει χρήση η μητέρα.

 

3. Γονική άδεια

 

Γονική άδεια άνευ αποδοχών και μέχρι 3,5 μήνες για κάθε παιδί δικαιούται η μητέρα ή ο πατέρας εναλλακτικά.

 

α. Συμπλήρωση ενός έτους εργασίας στον ίδιο εργοδότη.

 

β. Απασχόληση άλλου γονιού έξω από το σπίτι

 

γ. Ηλικία παιδιού μέχρι 3,5 ετών

 

Η γονική άδεια των 3,5 μηνών δίνεται χωρίς αποδοχές και ισχύει για κάθε παιδί ξεχωριστά με την προϋπόθεση ότι έχει μεσολαβήσει από το τέλος της προηγούμενης άδειας 1 έτος εργασίας στον ίδιο εργοδότη.

 

4. Ειδική εξάμηνη άδεια μητρότητας

 

Την εξάμηνη άδεια μητρότητας δικαιούται η μητέρα που είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ- ΕΤΑΜ και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

 

1. Να έχει ενεργή εργασιακή σχέση (να μην έχει αποχωρήσει από την εργασία).

 

2. Να έχει λάβει το επίδομα μητρότητας του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.

 

3. Να έχει το καθεστώς αδειών που προβλέπεται από την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (εξαιρούνται εργαζόμενες στο Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. κ.λ.π.).

 

Πότε χορηγείται η άδεια;

 

Η εξάμηνη άδεια χορηγείται:

 

1. Μετά την λήξη της άδειας λοχείας ή

 

2. Μετά τη λήξη της κανονικής άδειας που ακολουθεί την άδεια λοχείας ή

 

3. Μετά τη λήξη της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.

 

Πώς πληρώνεται η ειδική άδεια;

 

Η άδεια πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ κάθε μήνα με ποσό ίσο με τον κατώτερο μισθό που προβλέπει η ΕΓΣΣΕ. Για την περίοδο που διανύουμε το ποσό είναι 701 ευρώ το μήνα. Για εργαζόμενες με μερική απασχόληση το ποσό αυτό μειώνεται στο μισό.

 

Πότε ενημερώνεται ο εργοδότης;

 

Η εργαζόμενη θα πρέπει να ειδοποιήσει τον εργοδότη εγγράφως ένα μήνα τουλάχιστον πριν από την έναρξη της εξάμηνης άδειας. Η χορήγηση της άδεια είναι υποχρεωτική για τον εργοδότη εφόσον ζητηθεί από την εργαζόμενη.

 

Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται;

 

1. Βεβαίωση εργοδότη (είδος, μορφή, διάρκεια της εργασιακή σχέσης κ.λ.π.).

 

2. Αντίγραφο απόφασης επιδόματος από ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.

 

3. Υπεύθυνη δήλωση ότι εντός οκτώ ημερών θα κοινοποιηθεί στον ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής σχέσης.

 

4. Αριθμός λογαριασμού Εθνικής τραπέζης (IBAN).

 

5. Αστυνομική ταυτότητα.

 

6. Άδεια διαμονής αλλοδαπής ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης.

 

Πότε διακόπτεται η άδεια;

 

1. Με έγγραφη συμφωνία του εργαζόμενου με τον εργοδότη

 

2. Με πρόσληψη σε άλλο εργοδότη

 

3. Εφόσον λήξει η άδεια διαμονής

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ Τ.Ε.Ε., Ι.Ε.Κ. ΚΑΙ Τ.Ε.Ι., ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙ ΙΚΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το επίδομα τοκετού το λαμβάνεις μαζί με το επίδομα λοχείας. Όταν δηλαδή πας να πληρωθείς το επίδομα λοχείας θα συ δώσουν και το επίδομα τοκετού. Έχε υπόψη σου, ότι εάν ασφαλίσεις το παιδί στο όνομα σου, τότε θα πάρεις και ένα 10% παραπάνω χρήματα. Με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! εάν μπορείτε βοηθήστε με παρακαλώ. Γεννησα στις 22/4/09 και σαράντησα 1/6/09. Δέν δικαιομουν άδεια μητροτητας για 35 ένσημα δυστυχώς.έλαβα το επιδομα τοκετου μετα τον τοκετο, μπορειτε να μου πειτε ποτε πρεπει να παω για δουλια? δικαιουμαι αλλου ειδους άδεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! εάν μπορείτε βοηθήστε με παρακαλώ. Γεννησα στις 22/4/09 και σαράντησα 1/6/09. Δέν δικαιομουν άδεια μητροτητας για 35 ένσημα δυστυχώς.έλαβα το επιδομα τοκετου μετα τον τοκετο, μπορειτε να μου πειτε ποτε πρεπει να παω για δουλια? δικαιουμαι αλλου ειδους άδεια?

Γεια χαρά Ελενη μου και να χαίρεσαι το μωράκι σου... αυτό μόνο μπόρεσα να βρω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=923128 ... αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει ιδιαίτερα. Γενικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις κάποιον ή να πας η ίδια στο ΙΚΑ μπας και βγάλεις άκρη! Θα κοιτάξω κι εγώ μήπως μάθω τίποτα άλλο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! εάν μπορείτε βοηθήστε με παρακαλώ. Γεννησα στις 22/4/09 και σαράντησα 1/6/09. Δέν δικαιομουν άδεια μητροτητας για 35 ένσημα δυστυχώς.έλαβα το επιδομα τοκετου μετα τον τοκετο, μπορειτε να μου πειτε ποτε πρεπει να παω για δουλια? δικαιουμαι αλλου ειδους άδεια?

 

Έχεις πάει στο ΙΚΑ να πάρεις αυτές τις 17 εβδομάδες άδειας που διακιούσαι; Είναι 8 εβδομάδες πριν τη γέννα και 9 μετά μου φαινεται. Αλλά αν θες τις παίρνεις και όλες μαζί όταν γεννήσεις, ανάλογα το πότε σταμάτησες από τη δουλειά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λέγκω!!!!

σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη και θα ήθελα να μου πεις κάτι αν και εφόσων γνωρίζεις!!!

είμαι υγειονομική υπάλληλος στο ΙΚΑ, και τώρα έχω πάρει αναρρωτική λόγω κάποιων μικροπροβλημάτων!!!! ΥΤό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας-λοχείας και τοκετού από το ΙΚΑ? ή επειδή πληρώνομαι όλους αυτούς τους μήνες θα πάρω μόνο τα 1000 ευρώ που δίνει το ΙΚΑ μετά τη γέννα?

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή, τα ένσημα μπαίνουν κανονικά και καλύπτονται απ'τον ΟΑΕΔ απ'όσο ξέρω.

Δεσποινά μου, η αναρρωτική άδεια ισοδυναμεί με κανονική εργασία άρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα επιδόματα αρκεί να έχεις συμπληρώσει τα 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για όσο καιρό διαρκεί η άδεια και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπαίνουν κανονικά τα ένσημα ή όχι????

 

 

κυριακη καλησπερα , για την τετραμηνη αδεια ( 2 μηνες πριν και 2 μετα ) και για το 6ΜΗΝΟ του ΟΑΕΔ τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα το οποιο σημαινει οτι δεν σε καλυπτουν ασφαλιστικα. οποτε στην περιπτωση που ληξει το βιβλιαριο σου και εισαι σε αδεια δεν θα μπορεις να το ανανεωσεις.

αν θελεις λεπτομερειες ρωτα με.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ξέρει καμία να μου πεί πόσα ένσημα πρέπει να έχουμε για να δικαιούμαστε όλα τα επιδόματα τοκετου, λοχείας κ.λ.π. ΙΚΑ - ΟΑΕΔ ?

 

Σκέφτομαι σιγά σιγά για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να την πατήσω με τα ένσημα. Μια ξαδερφή μου τα έχασε όλα για 8 ένσημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια ειμαι καινουρια στην παρεα.

Εχω ΠΗΤ 15/09/09 . ΤΟ 2007 ημουν στο ταμειο ανεργιας το 2008 ανεργη,και εχω προσληφθει τον Ιανουαριο του 2009 (13 ενσημα ) απο τοτε κανονικα 25ενσημα καθε μηνα. Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζει καποια γιατι στο ικα που πηγα δεν μου απαντησαν αν δικαιουμαι επιδομα κυοφοριας και λοχειας απο το ικα και εν συνεχεια απο τον οαεδ??? Ποτε πρεπει να σταματησω απο τη δουλεια γιατι ο εργοδοτης μου πιστευει πως ειμαι απο ατσαλι και πως θα δουλευω και τον Αυγουστο.

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας .

Link to comment
Share on other sites

κηριακη , εισαι απο τις τυχερες !τα ενσημα οπως σου ειπα ειναι μονο συνταξιμα αλλα εσυ δεν θα εχεις κανενα προβλημα .... ευτυχως .απ'οτι καταλαβα εχεις ασφαλεια για ολη την 6μηνη αδεια και επιπλεον 2 μηνες , οποτε αν γυρισεις στην εργασια σου κατ'ευθειαν το βιβλιαριο σου θα ανανεωθει αυτοματα εως το Φεβρουαριο του 2011.

 

εγω ειχα προβλημα γιατι η αδεια μου εληξε το Φεβρουαριο , το ιδιο και το βιβλιαριο μου.μετα πηρα επιπλεον 5 μηνες αδεια ανευ αποδοχων και δεν μπορουσα να ανανεωσω το ασφαλιστικο βιβλιαριο εφοσον δεν ειχα ενσημα.

να θυμασαι οτι εαν ληξει το βιβλιαριο χρειαζεσαι 60 ενσημα για την ανανεωση , το οποιο σημαινει 2 μηνες εργασιας περιπου.

 

μην ανησυχεις καθολου , ακομα και να μην γυρισεις αμεσως στη δουλεια θα εχεις ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας εχω ξαναγραψει αλλα σας παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση γιατι κοντευω να τρελαθω. Το διαστημα αυτο εχω ρωτησει παντου για το τι μπορω να κανω ετσι ωστε να μπορεσω να παρω το επιδομα κυοφοριας και λοχειας αλλα ακρη δεν εχω βγαλει γιατι ο καθενας μου λεει τα δικα του.Εχω ενσημα απο τον Ιανουαριο 2009 (13) και τα υπολοιπα 25αρια σαν ΠΗΤ εχω 25/9/09 .

Αν δουλεψω μεχρι τοτε και δεν εχω γεννησει νωριτερα φυσικα τα συμπληρωνω αλλα την αδεια την περνω μετα και πως?Μπορω να κολλησω αντι για 25 , 30ενσημα το μηνα ( μου το προτεινε ο εργοδοτης) αλλα το ικα να τα προσμετρησει κανονικα? Σε ενα ικα που ρωτησα μου ειπαν πως γινεται σε ενα αλλο ομως και ενας λογιστης μου ειπαν οχι , πως μετρανε μεχρι 25.Αν μπορει καποια απο τις μανουλες να με βοηθησει θα το εκτιμουσα αφανταστα.

ευχαριστω και καλη λευτερια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα ας με διαφωτισει καποιος εχω μπερδευτει ...

 

εχω μια υπαλληλο με αδεια τοκετου αυτη την 6μηνη που δινει ο οαεδ γυριζει σε 10 μερες στο μαγαζι (καταστημα με ρουχα) πρεπει να της δωσω το μειωμενο και αν ναι 30 μηνες?? η κατι λιγοτερο???

 

καλα ο λογιστης σιγουρα θα φαει σουτττ ειναι δυνατον να μην ξερει???? τι να πωωωω

Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia, ti mperdema me ta epidomata...egw exw koufathei teleiws.Apolithiaka ton Ianouario tou 2009 kai pernw tameio anergias, mou lene pws dikaioume ta epidomata an exw panw apo 200 ensima ta 2 teleutaia xronia (auta ta 2 teleutaia xronia einai apo tin imerominia genisis i silipsis)mporei na einai xazi i erwtisi mou allla den xerw kai kati teleutaio, posa xrimata einai auta ta epidomata.Sas eyxaristw ek' twn proterwn....

Fphzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...