Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετα την αποξεση.....


malme

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!εγώ δυστυχώς έκανα διακοπή κύησης πριν 2 μέρες

Κ σήμερα τα ξημερώματα άρχισε να έχω ήπια αιμορραγία .ο γιατρός μου δεν με είχε ενημερώσει για αυτό κ όπως καταλαβαίνετε πανικοβληθηκα...μίλησα όμως με τη μαία του κ μου είπε πως αν η αιμορραγία είναι μεγάλη τότε να ανησυχώ!ήθελα να ρωτήσω αν κάνει να

δουλεύω τώρα που αναρρώνω;μήπως γίνω χειρότερα;κ είναι φυσιολογικό που δεν μ είπε κάτι για όλο αυτό ο γυναικολόγος μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα!εγώ δυστυχώς έκανα διακοπή κύησης πριν 2 μέρες

Κ σήμερα τα ξημερώματα άρχισε να έχω ήπια αιμορραγία .ο γιατρός μου δεν με είχε ενημερώσει για αυτό κ όπως καταλαβαίνετε πανικοβληθηκα...μίλησα όμως με τη μαία του κ μου είπε πως αν η αιμορραγία είναι μεγάλη τότε να ανησυχώ!ήθελα να ρωτήσω αν κάνει να

δουλεύω τώρα που αναρρώνω;μήπως γίνω χειρότερα;κ είναι φυσιολογικό που δεν μ είπε κάτι για όλο αυτό ο γυναικολόγος μου;

 

Στην δική μου περιπτωση( απόξεση) οι οδηγίες του γιατρου ηταν εξης :

 

1. ηπια δραστηριοτητα για 2-3 ημέρες, μετα συνεχιζω κανονικα την καθημερινοτητα μου

 

2. αποφυγη καταναλωσης λαχανικων και οσπριων για 4 μερες

 

3. ληψη αντιβιωσης (δεν θυμαμαι ποια) και mitrotan. Τα mitrotan τα πηρα αρχικα για 4 μέρες αλλα επειδη στον επομενο υπερηχο δεν ειχα καθαρισει τα συνεχισα για αλλες 3 μερες.

 

Οσο αφορα την αιμοραγια αυτη την στιγμη βρισκομαι στην 15η μερα απο την αποξεση και δεν εχω αιμα. Τις 4 πρωτες μερες δεν ειχα καθολου αιμα, στην συνεχεια αρχισε να αυξανεται σταδιακα για καμια εβδομαδα και μετα να μειωνεται. Θα σου προτεινα αν δεις και δεν μειωνεται η ροη του μετα την 15η μερα να μιλησεις με τον γιατρο σου.

 

Ελπιζω να βοηθησα. Καλη δυναμη.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα..

 

χθες έκανα απόξεση :( ημουν 11,5 εβδομάδων..ο γιατρός μου είπε οτι εκανε αναρρόφηση..τον ρώτησα αν έξησε τη μήτρα και μου είπε εεε οχι αναρρόφηση εγω δεν χρησιμοποιώ ξέστρο..τώρα τι να σας πω..αφού τον είχα πρήξει μέχρι και πριν με ναρκώσουν οτι θα προσπαθήσω αμέσως για άλλο μωρό και δε θέλω να πάθω τίποτα απο τη διαδικασία αυτή ίσως μου το είπε και έτσι για να μην αγχώνομαι..μου κάνει εντύπωση γιατί θεωρειται και προχωρημένη εγκυμοσύνη..

 

χθες το πρωι πριν βγω μου κάνανε και μια ένεση..αίμα είχα για κάμια ώρα μετά την επέμβαση και μετά τίποτα μέχρι σήμερα το μεσημέρι που ήπια αντιβίωση αμοξιλ..τώρα έχω αίμα αλλά ποιο πολύ έχω πόνο..υποφερτός είναι αλλά επειδή στην περίοδο δεν πονάω ιδιαίτερα φοβάμαι μην πάθω καμια μόλυνση στις σάλπιγγες..είναι δυνατό να έχω αίμα και πόνο με τη λήψη της αντιβίωσης???

έχει συμβεί σε καμία κάτι αντιστοίχο???

 

πότε θα πρέπει να ανησυχήσω???(γιατί ανησυχώ συνέχεια...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λυπάμαι πολύ και εγώ το πέρασα χθές αυτό , εγώ είχα λίγο ροζ την ημέρα εκείνη και σήμερα τίποτα απλά έχω λίγο πόνο... Και εγώ λίγο ανησυχώ γιατί δεν το έχω ξανά περάσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Στα μέσα του Αυγούστου έκανα απόξεση και μετά από 34 μερες μου ήρθε περιοδος(ο θεός να την κάνει) για πέντε μερες πριν πονούσα κ είχα λίγα ροζ ή καφέ και μετά ήρθε για μια μέρα μόνο πιο σκούρο κόκκινο αίμα και λέω τέλεια αλλά μετά πάλι καφέ για πολύ λίγες μερες μετά λέω οκ μάλλον θα ήταν αυτό περίοδος λόγω ότι όλο το σύστημα είναι κάπως, εντωμεταξύ καθυστέρησα και το ραντεβού και όταν πήρα μ έκλεισε 3 βδομαδες μέρα γιατί είχε πολύ κόσμο!τωρα περιμένω περίοδο και πάλι τα ίδια έχω πόνους και λίγα ροζ ή καφέ και ταυτόχρονα σήμερα ευτυχώς έχω και ραντεβού με τον γιατρό....λέτε να έχω συμφυσεις;;;μπορεί να το δει ο γιατρός με τον υπέρηχο ή θέλει υστεροσκοπικα;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...