Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

καλημερα σε ολες!!!

υπαρχουν κοπελες εδω μεσα που ειχαν επιτυχια απο φυσικο ακομη και με τη πρωτη φορα..... δεν ειναι ευκολο πραγμα ομως, πρεπει να σταθεις πραγματικα τυχερη.

Φυσικα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αυτο μη το ξεχναμε...

Κι εμενα με φοβιζουν πολυ τα φαρμακα γι'αυτο κι εχω αποφασισει να προσπαθησω με αυτη τη μεθοδο. Εχω ηδη 2 αποτυχημενες προσπαθειες στις οποιες δε καταφεραμε να παρουμε ωαριο. Θα κανω αλλη μια και μετα αλλαζω ροτα... μπορει να μη παιρνεισ φαρμακα αλλα η αναμονη ειναι δυσκολη και οι ελπιδες υπαρχουν, οσο για την απογοητευση ειναι η ιδια. Οι γιατροι δινουν 10 με 15% επιτυχια πολυ λιγοτερο απο τη κανονικη ivf.

Να θυμαστε παντα οτι τα αιτια της υπογοννιμοτητας μας ειναι αυτα που καθοριζουν και την επιτυχια της καθε περιπτωσης. Γι'αυτο πρεπει παντα να ψαχνουμε σωστα και να ακολουθουμε το δρομο που μας ταιριαζει...:P

ελπιζω ειλικρινα να βοηθησα!!!

Κορίτσια κι εγώ πρόκειται με τον επόμενο κύκλο να ξεκινήσω φυσικό... Δυστυχώς οι ωοθήκες μου δεν αντιδρούν σχεδόν καθόλου στα φάρμακα, οπότε οι γιατροί που επισκέφτηκα μου είπαν ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσω να προσπαθώ έτσι.. Βέβαια μου εξήγησαν ότι ο φυσικός κύκλος θέλει υπομονή και τα ποσοστά επιτυχίας είναι σαφώς πιο χαμηλά από έναν φαρμακευτικό κύκλο.. Για μένα όμως είναι η μοναδική επιλογή πριν καταλήξω στα δανεικά ωάρια, οπότε θα' θελα να δώσω στον εαυτό μου κι αυτήν την ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια κι εγώ πρόκειται με τον επόμενο κύκλο να ξεκινήσω φυσικό... Δυστυχώς οι ωοθήκες μου δεν αντιδρούν σχεδόν καθόλου στα φάρμακα, οπότε οι γιατροί που επισκέφτηκα μου είπαν ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσω να προσπαθώ έτσι.. Βέβαια μου εξήγησαν ότι ο φυσικός κύκλος θέλει υπομονή και τα ποσοστά επιτυχίας είναι σαφώς πιο χαμηλά από έναν φαρμακευτικό κύκλο.. Για μένα όμως είναι η μοναδική επιλογή πριν καταλήξω στα δανεικά ωάρια, οπότε θα' θελα να δώσω στον εαυτό μου κι αυτήν την ευκαιρία...

 

 

 

 

καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!!

οντως χρειαζεται υπομονη και απεραντος χρονος....

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!!

οντως χρειαζεται υπομονη και απεραντος χρονος....

 

καλησπερα σε ολες. ο γιατρος μου προτεινε να μαζεψουμε γονιμοποιημενα ωαρια περιπου τρια σε διαδοχικους φυσικους κυκλους, να τα καταψυχουμε και μετα να τα μεταφερουμε. ετσι μου ειπε τα ποσοστα επιτυχιας απο 10 % ειναι 30 %. Για εμενα οι προσπαθειες με φαρμακα ηταν τοσο αποτυχημενες και τοσο ψυχοφθορες οποτε η επομενη επιλογη ηταν αναγκαστικα οι φυσικοι κυκλοι. οσον αφορα τα δανεικα ωαρια ειναι ενα θεμα γιατι ειναι διαδικασια στα τυφλα. δεν γνωριζεις τη δοτρια. καλο βραδυ σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα προτεινε ο γιατρος μου το φυσικο κυκλο γιατι μετα απο

4 κυκλους με φαρμακα αλλοτε ειχαμε ενα ή δυο ή κανενα αυγουλακι.

και μαλιστα με τον πρωτο φυσικο κυκλο εμεινα εγκυος! Η κορη μου ειναι

σχεδον δυο ετων.

Ομως μου ειχε πει τοτε οτι θεωρει καλυτερο να κανει κανεις το φυσικο

κυκλο με αυτο το ενα ωαριο που θα βγει(και αν θα βγει) και αν θα γονιμοποιηθει και οχι με κατεψυγμενα.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα προτεινε ο γιατρος μου το φυσικο κυκλο γιατι μετα απο

4 κυκλους με φαρμακα αλλοτε ειχαμε ενα ή δυο ή κανενα αυγουλακι.

και μαλιστα με τον πρωτο φυσικο κυκλο εμεινα εγκυος! Η κορη μου ειναι

σχεδον δυο ετων.

Ομως μου ειχε πει τοτε οτι θεωρει καλυτερο να κανει κανεις το φυσικο

κυκλο με αυτο το ενα ωαριο που θα βγει(και αν θα βγει) και αν θα γονιμοποιηθει και οχι με κατεψυγμενα.

 

μπραβο βρε lion να σου ζησει η πιτσιρικα..ποσο θαρρος μου δινεις!!!

 

λες να κατσει με ενα απο φυσικο κυκλο?? μακαρι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε μενα προτεινε ο γιατρος μου το φυσικο κυκλο γιατι μετα απο

4 κυκλους με φαρμακα αλλοτε ειχαμε ενα ή δυο ή κανενα αυγουλακι.

και μαλιστα με τον πρωτο φυσικο κυκλο εμεινα εγκυος! Η κορη μου ειναι

σχεδον δυο ετων.

Ομως μου ειχε πει τοτε οτι θεωρει καλυτερο να κανει κανεις το φυσικο

κυκλο με αυτο το ενα ωαριο που θα βγει(και αν θα βγει) και αν θα γονιμοποιηθει και οχι με κατεψυγμενα.

Το ίδιο ακριβώς είπε και σε μένα η γιατρός μου.. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να καταψύξω το έμβρυο που ενδεχομένως θα προκύψει από τον φυσικό κύκλο.. Το μόνο που θα πετύχω θα είναι να το ταλαιπωρήσω και να μειώσω τις πιθανότητές του να δώσει μια εγκυμοσύνη.. Πραγματικά Lion, κι εγώ σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και έγραψες!! Είναι πολύ σημαντικό να βλέπουμε ότι όντως υπάρχει ελπίδα... Να είναι γερό το κοριτσάκι σου και να το χαίρεσαι :-D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ευχες και ευχομαι σε ολες να γινουν μανουλες

και στις ηδη μανουλες να χαιρονται τα παιδια τους.

Να συμπληρωσω πως καμια δεν πρεπει να χανει το κουραγιο της.

ειναι πολοι παραγοντες που παιζουν ρολο. σκεφτητε οτι μετα την κορη

μου εχω προσπαθησει 7 φορες ακομα με φυσικο κυκλο για δευτερο παιδακι

αλλα δεν τα καταφερα ακομα οπως τοτε με την πρωτη φορα!

Αλλα και εγω πριν 5 χρονια που ξεκινισα τις διαδικασιες πιστευα πως τελικα

δεν θα μπορεσω να κανω παιδια. Επισης παρολο που οι γιατροι (ακομα και οι τιμιωτεροι) μου προτειναν πολλες φορες δανεικα ωαρια εγω επεμεινα με τα δικα μου.

Βεβαια δεν ημουν εντελως αρνητικη αλλα ηθελα να εξαντλησω ολα τα δικα μου περιθωρια. Τελος θα πω μια κουβεντα που την εχω διαβασει πολλες φορες εδω στο forum και σε μενα μου την ειπε ενας φιλος γιατρος οτι οποια γυναικα θελει να γινει μανα τελικα θα τα ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ευχες και ευχομαι σε ολες να γινουν μανουλες

και στις ηδη μανουλες να χαιρονται τα παιδια τους.

Να συμπληρωσω πως καμια δεν πρεπει να χανει το κουραγιο της.

ειναι πολοι παραγοντες που παιζουν ρολο. σκεφτητε οτι μετα την κορη

μου εχω προσπαθησει 7 φορες ακομα με φυσικο κυκλο για δευτερο παιδακι

αλλα δεν τα καταφερα ακομα οπως τοτε με την πρωτη φορα!

Αλλα και εγω πριν 5 χρονια που ξεκινισα τις διαδικασιες πιστευα πως τελικα

δεν θα μπορεσω να κανω παιδια. Επισης παρολο που οι γιατροι (ακομα και οι τιμιωτεροι) μου προτειναν πολλες φορες δανεικα ωαρια εγω επεμεινα με τα δικα μου.

Βεβαια δεν ημουν εντελως αρνητικη αλλα ηθελα να εξαντλησω ολα τα δικα μου περιθωρια. Τελος θα πω μια κουβεντα που την εχω διαβασει πολλες φορες εδω στο forum και σε μενα μου την ειπε ενας φιλος γιατρος οτι οποια γυναικα θελει να γινει μανα τελικα θα τα ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ!

 

οντως μας δινεις θάρρος που τα καταφερες με την πρωτη. σου ευχομαι να τα καταφερεις παλι. εγω εχω δυο γονιμοποιημενα ωαρια (2 κυττάρων) απο δυο φυσικους και στον τριτο θα τα μεταφερουμε. με προβληματιζει που οι γιατροί σας σας συνεστησαν απευθειας εμφυτευση. εμενα οπως ειπα μου ειπε να μαζεψουμε καποια για να αυξηθούν οι πιθανότητες. ελπιζω και οι δυο επιλογες να ειναι εξισου καλές. εγω ελπίζω μονο να προχωρησουν μετα τα εμβρυα γιατι τα ωαρια μου-τουλαχιστον στους κυκλους με διεγερση ηταν κακής ποιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον 3ο τροποποιημενο φυσικό και κάτι δεν πάει καλά. 9η μερα του κύκλου υπερηχογραφικά 2 ωοθυλάκια 12 και 14 και 3 μικρότερα και η οιστραδιόλη μόλις 20. Μου είπαν καθόλου φαρμακα μεχρι τώρα να μην παρω γιατί με τόσο χαμηλή οιστραδιόλη ή δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα, αργεί δηλ η ωορρηξία ή είναι κύκλος άνευ ωορρηξίας. Γκρρ τα νεύρα μου. Τουλάχιστον όμως δεν παίρνω φαρμακα. Μου είπαν φαρμακα θα δώσουν αν και εφόσον ανέβει η οιστραδιόλη. Τί τραβαμε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!

 

ξερει καμια τι ποσοστα δινουν σε φυσικο κυκλο με εμφυτευση ενος μονο εμβρυου (φρεσκου)???

ψαχνω στο διαδικτυο και γραφουν ποσοστα για τον φυσικο αλλα συμπεριλαμβανουν στο ποσοστο ολη την διαδικασια δηλ. αν υπαρχει ωαριο..αν γονιμοποιηθει...και αν εμφυτευτει...

εγω θελω να μαθω ..σε περιπτωση που εχουμε εμβρυακι..τι ποσοστα δινουν στην εμφυτευση???

ξερει καμια κοπελα???

 

φιλια πολλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!!

 

ξερει καμια τι ποσοστα δινουν σε φυσικο κυκλο με εμφυτευση ενος μονο εμβρυου (φρεσκου)???

ψαχνω στο διαδικτυο και γραφουν ποσοστα για τον φυσικο αλλα συμπεριλαμβανουν στο ποσοστο ολη την διαδικασια δηλ. αν υπαρχει ωαριο..αν γονιμοποιηθει...και αν εμφυτευτει...

εγω θελω να μαθω ..σε περιπτωση που εχουμε εμβρυακι..τι ποσοστα δινουν στην εμφυτευση???

ξερει καμια κοπελα???

 

φιλια πολλα!!

 

το ποσοστό είναι 25%, σαν να είναι φυσιολογική σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

το ποσοστό είναι 25%, σαν να είναι φυσιολογική σύλληψη.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου..

μηπως ξερεις και σε φαρμακευτικο κυκλο εξωσωματικης ποσο ειναι???:-)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου..

μηπως ξερεις και σε φαρμακευτικο κυκλο εξωσωματικης ποσο ειναι???:-)

 

για ένα έμβρυο πάντα είναι 25%, για δύο γύρω στο 35% και για τρία 50%

Link to comment
Share on other sites

για ένα έμβρυο πάντα είναι 25%, για δύο γύρω στο 35% και για τρία 50%

 

Tα ποσοστά αυτά ισχύουν όταν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δηλ. το σπέρμα άριστο, όχι προχωρημένη ηλικία γυναίκας κλπ. Μετά τα 40 πέφτει στο 15% μεγιστο, με άριστο σπέρμα, με σπέρμα όχι άριστο μπορεί να πέσει και κάτω από 10%. Μετά 44 πιθανοτητες μόλις 5 με 7%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα ποσοστά αυτά ισχύουν όταν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δηλ. το σπέρμα άριστο, όχι προχωρημένη ηλικία γυναίκας κλπ. Μετά τα 40 πέφτει στο 15% μεγιστο, με άριστο σπέρμα, με σπέρμα όχι άριστο μπορεί να πέσει και κάτω από 10%. Μετά 44 πιθανοτητες μόλις 5 με 7%.

 

Sunty καλημερα!!!

 

οταν κανεις εξωσωματικη και μαλιστα μικρογονιμοποιηση παιζει τοσο μεγαλο ρολο το σπερμα???

για την ηλικια συμφωνα εχει να κανει με την ποιοτητα των ωαριων..

Link to comment
Share on other sites

Synik, έχω διαβασει ότι σε περίπτωση σοβαρής ολιγοσπερμίας οι πιθανότητες είναι μεχρι 10% άσχετα με ηλικία γυναίκας. Αν είναι και μεγάλη η ηλικία της γυναίκας τότε ακόμα μικρότερα ποσοστα. Και απ΄ ότι γνωρίζω σε περίπτώσεις προβλήματος σπέρματος κάνουν μόνο μικρογονιμοποίηση.Επομένως για περιπτώσεις μικρογονιμοποίησης ισχύουν τα ποσοστά.

Στην δική μας περίπτωση (σοβαρής ολιγοσπερμίας) ο γιατρός μας συνέστησε να κάνουμε μια προσπάθεια με υλικό του συζύγου και αν δεν πετύχει να πάμε με δότη ενώ ο εμβρυολόγος μας συνέστησε να πάμε κατευθείαν με δότη λόγω και προχωρημενης ηλικίας δικής μου. Επομένως θεωρώ ότι κάπου επιβεβαιώνεται και στη πράξη αυτό που είπα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Synik, έχω διαβασει ότι σε περίπτωση σοβαρής ολιγοσπερμίας οι πιθανότητες είναι μεχρι 10% άσχετα με ηλικία γυναίκας. Αν είναι και μεγάλη η ηλικία της γυναίκας τότε ακόμα μικρότερα ποσοστα. Και απ΄ ότι γνωρίζω σε περίπτώσεις προβλήματος σπέρματος κάνουν μόνο μικρογονιμοποίηση.Επομένως για περιπτώσεις μικρογονιμοποίησης ισχύουν τα ποσοστά.

Στην δική μας περίπτωση (σοβαρής ολιγοσπερμίας) ο γιατρός μας συνέστησε να κάνουμε μια προσπάθεια με υλικό του συζύγου και αν δεν πετύχει να πάμε με δότη ενώ ο εμβρυολόγος μας συνέστησε να πάμε κατευθείαν με δότη λόγω και προχωρημενης ηλικίας δικής μου. Επομένως θεωρώ ότι κάπου επιβεβαιώνεται και στη πράξη αυτό που είπα παραπάνω

 

μαλιστα ..

καταλαβα τι θελεις να πεις sunty ...

thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον 3ο τροποποιημενο φυσικό και κάτι δεν πάει καλά. 9η μερα του κύκλου υπερηχογραφικά 2 ωοθυλάκια 12 και 14 και 3 μικρότερα και η οιστραδιόλη μόλις 20. Μου είπαν καθόλου φαρμακα μεχρι τώρα να μην παρω γιατί με τόσο χαμηλή οιστραδιόλη ή δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα, αργεί δηλ η ωορρηξία ή είναι κύκλος άνευ ωορρηξίας. Γκρρ τα νεύρα μου. Τουλάχιστον όμως δεν παίρνω φαρμακα. Μου είπαν φαρμακα θα δώσουν αν και εφόσον ανέβει η οιστραδιόλη. Τί τραβαμε κορίτσια!

ειμαι και εγω σε φυσικο κυκλο. εγω παρακολουθω μονο υπερηχογραφικα χωρίς οιστραδιόλη. Κάνω έναν υπέρηχο την 10-11η ημέρα και μετά την 12η και κανω την ενεση. Δεν μετραω οιστραδιόλη. Γιατί σε προβληματιζουν τα ωοθυλακια? ειναι ακόμα 9 ημερα. μεχρι τη 12η θα εχει γινει γυρω στα 17 το μεγαλύτερο. τι εννοεις τροποποιημένο φυσικο? τι φαρμακα παιρνεις? εκτός από τη πρεγνυλ.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος ο τροποποιημενος φυσικός. Ούτε που τον ξανασκέφτομαι να κάνω. Πήρα 600 puregon+ ανταγωνιστή και προέκυψε με χίλια ζόρια 1 ωαριο το οποίο γονιμοποιηθηκε. Επομενως καλύτερα εντελώς φυσικός στη περ'ιπτωσή μου τουλάχιστον. Θα το μεταφέρω το ένα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος ο τροποποιημενος φυσικός. Ούτε που τον ξανασκέφτομαι να κάνω. Πήρα 600 puregon+ ανταγωνιστή και προέκυψε με χίλια ζόρια 1 ωαριο το οποίο γονιμοποιηθηκε. Επομενως καλύτερα εντελώς φυσικός στη περ'ιπτωσή μου τουλάχιστον. Θα το μεταφέρω το ένα τελικά.

ευτυχως που γονιμοποιηθηκε. ευχομαι καλη επιτυχια και να ειναι τυχερο. στις ποσες ημερες θα το μεταφερετε? εγω θα κανω τον φυσικο μου παλι και εαν ολα πανε καλα ελπιζω να εχω εμβρυα να μεταφερω...γιατι είχα σοβαρο προβλημα με ποιοτητα ωαριων με τους φαρμακευτικους κυκλους. στο φυσικους που εχω κανει μεχρις στιγμης τουλαχιστον γονιμοποιηθηκαν αλλά τα κατεψυξαν και ακομα δεν ξερω εαν εχουν τη δυναμικοτητα να προχωρησουν στις διαιρεσεις οποτε εχω μεγαλη αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

 

σημερα πηγα και εγω για τον πρωτο υπερυχο την 6 μερα του κυκλου σε φυσικο κυκλο...και εχουμε ενδομητριο 6 και καποια ωαρια το ενα περιπου στα 10 χιλ....

μου ειπε ομως να τον γυρισουμε σε τροποποιημενο αν θελω ..και να παρω 150 μοναδες puregon απο σημερα ...για να βοηθησουμε το ενα για καλυτερα αποτελεσματα...

εχω ακουσει οτι καποιες κοπελες στον φυσικο κυκλο εχει τυχει να το χασουν το "αβγουλακι"

εμενα μου ειπε να προμηθευτω και orgalutran ...αυτες οι ενεσεις δεν ειναι που δεν αφηνουν το ωαριο να σπασει??? υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην το προλαβω???

ευχομαι σε ολες μας καλη τυχη και ο Θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

 

σημερα πηγα και εγω για τον πρωτο υπερυχο την 6 μερα του κυκλου σε φυσικο κυκλο...και εχουμε ενδομητριο 6 και καποια ωαρια το ενα περιπου στα 10 χιλ....

μου ειπε ομως να τον γυρισουμε σε τροποποιημενο αν θελω ..και να παρω 150 μοναδες puregon απο σημερα ...για να βοηθησουμε το ενα για καλυτερα αποτελεσματα...

εχω ακουσει οτι καποιες κοπελες στον φυσικο κυκλο εχει τυχει να το χασουν το "αβγουλακι"

εμενα μου ειπε να προμηθευτω και orgalutran ...αυτες οι ενεσεις δεν ειναι που δεν αφηνουν το ωαριο να σπασει??? υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην το προλαβω???

ευχομαι σε ολες μας καλη τυχη και ο Θεος βοηθος...

 

Μην αγχώνεσαι, πάρε λίγες μονάδες puregon,για καλύτερα αποτελέσματα... Η orgalutran είναι ο ανταγωνιστής, δηλ. βοηθάει να μην σπάσει το αβγουλάκι, και βοηθάει να μεγαλώσει... Το σπάμε με την ένεση την ovitrelle ή πρεγκνύλ... Ολα καλά σου εύχομαι... Στην ίδια φάση είμαι... Παίρνω λίγα φάρμακα για καλύτερη ανταπόκριση...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Γονιμοποιήθηκε, αλλά μου είπαν ότι έχει προχωρημενες διαιρέσεις για 2η μερα. Θα το μεταφερω όμως. Τα άλλα δυο που είχα στην κατάψυξη δεν τα κατάφεραν στην απόψυξη και στεναχωρήθηκα πολύ γι΄ αυτό. Τόσος κόπος και τζίφος με τα κρυοσυντηρημενα. Γι΄ αυτό όπως μου είπαν είναι καλύτερα να μεταφερετε το ένα φρεσκο κάθε φορά. Εμενα μου είπαν ότι αν τα είχα μεταφερει ένα καθε φορά θα είχα πιθανότητες εγκυμοσύνης.

Εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου πια στα φαρμακα για να κάνω κατι παραπάνω από ωαρια και μήπως βελτιωθεί και η ποιότητα.΄

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...