Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

κοιταξτε κοριτσια .... νομιζω οτι απο αρχη περιοδου στον τροποποιημενο πρεπει να σου δωσουν γοναδοτροπινες ειτε λεγονται gonal ειτε καποιο αλλο σκευασμα. και παρακολουθουν τον κυκλο κανονικα, ενδεχομενως δινουν και ανταγωνιστη για να μη σπασουν τα ωοθηλακια πριν την ωοληψια.... στο φυσικο επειδη πας με αυτο το ενα (πολλοι κυκλοι στη γυναικα ειναι ανωορηκτικοι κατι που ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο οποτε φεξε μου και γλυστρισα ...με τον φυσικο κανεις κουραγιο και υπομονη μεχρι να λαβεις απο καθε κυκλο ενα, να το καταψυχεις μεχρι να κανεις συγκομιδη ...στο μεταξυ τυχαινουν ανωορηκτικοι κυκλοι κοινως κυστικα ωαρια , σπαει το ωοθηλακιο και δε το προλαβαινεις κλπ κλπ...

 

προσωπικα τον αλλο μηνα μολις δω ποια διαδικασια θα ακολουθησω θα σας πω. σιγουρα gonal και cεtrotideκαι pregnyl για σκασιμο ωοθηλακιων...

 

karkinaki

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα αυτά και σε ευχαριστώ για το μήνυμα, αλλά προς το παρόν δεν με βολεύει καθόλου η πόλη. Πάντως, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο να πάρεις αυτά τα λίγα φάρμακα που γράφεις, είναι το καλύτερο και για την δική μου άποψη. Μακάρι κι εγώ να βρώ γιατρό που να συμφωνήσει στον τροπ.φυσικό γιατί μου έχει κολλήσει ότι μπορεί να μου ταιριάζει. Αλλά και εσύ είδα ότι είχες μια φυσική σύλληψη μετά παρόλο που υπάρχει ασθενοσπερμία, άρα όλα είναι πιθανά. Το ίδιο συνέβη και σε μια φίλη μου μετά από αποτυχημένη εξωσωματική. Εμένα δυστυχώς μέχρι τώρα δεν μου

συνέβη ποτέ φυσική σύλληψη. Με το καλό λοιπόν να ξεκινήσεις τον άλλο μήνα.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ που έχω κάνει 2 κανονικούς φυσικούς που πέτυχαν στο να πάρουμε το ωαριο και στην γονιμοποιηση έχω να πω ότι μου έκαναν υπέρηχο Δευτέρα και ήταν 18 * 16,5 χιλ Δευτέρα βραδυ έκανα πρεγνυλ και ΄Τεταρτη 12 η ώρα έγινε η ωοληψία. Αυτό έγινε και τις 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες ότι στις 2 δόσεις έσπασε; Εκανες δηλ μόνο 2 σετροτάιντ, αλλά δεν κρατήθηκε το ωάριο και έσπασε; Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω πως αν το ωάριο έσπασε στα 14-16χιλ. και το χάσατε, τότε ίσως ο γιατρός δεν σου έκανε πάρα πολύ στενή παρακολούθηση και εδώ είναι η μία δυσκολία του φυσικού κύκλου. Βέβαια νόμιζα πως για να γίνει ωορρηξία πρέπει το ωάριο να ωριμάσει πιο πολύ και να πάει τπυλάχιστον 18-20χιλ. Τι να πώ; Ισως γίνεται, αλλά μήπως και αν το προλαβαίνανε στα 14-16χιλ να ήταν ανώριμο; Οπότε σε αυτή την περίπτωση μάλλον δεν θα γονιμοποιούνταν. Πάντως αν και είναι αμελητέα τα φάρμακα που πήρες, δεν είναι ο απόλυτα φυσικός κύκλος, αν και νομίζω ότι αυτό ελάχιστοι το έχουν εφαρμόσει. Επίσης αυτό δεν είναι ούτε ο τροποποιημένος φυσικός, όπυ εδώ παίρνεις μικρές δόσεις φαρμάκων και για λιγότερες μέρες ώστε να κάνεις όχι το ένα ωάριο του φυσικού αλλά ούτε και τα 10-15-20 της κανονικής διέγερσης. Στον τροπ. φυσικό μπορείς να πάρεις ίσως 2-4-5 ωάρια και να κάνεις τη δουλειά σου αν είναι και καλύτερα ποιοτικά όπως λένε.:rolleyes:[/QUOT

καλημερα, ετσι ακριβως τα ιδια μου ειπε κι ο γιατρος μου!!

λοιπον για το τροπ. του το ειχα προτεινει εγω χωρις να ξερω τι ειναι κ πως λεγεται!! μου ειπε οτι δε γινεται!!! αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι ενω εχω ολη τη καλη διαθεση να του εχω εμπιστοσυνη αισθανομαι οτι δε μου τα λεει καλα!!

χρονια πολλα

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

 

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα κοριτσια

 

παντως αυτο ειναι αληθεια δεν κανουν ολοι οι γιατροι τροποποιημενο κυκλο....δε ξερω γιατι ...αλλα υπαρχουν κεντρα (δε θα πω ονοματα) στη Θεσσαλονικη που υποστηριζουν λιγα φαρμακα και αλλα κεντρα που σε βαζουν σε ¨βαρια ¨πρωτοκολλα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα την κουκουβάγια:shock: και χρόνια πολλά, έστω κατόπιν εορτής. friendly πράγματι ο γιατρός σου τα λέει λίγο μπερδεμένα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σου κάνει φυσικό, πώς σε πιέζει να πάρεις κανονική διέγερση, αλλά δεν συμφωνεί καθόλου με το ενδιάμεσο που είναι ο τροποποιημένος;;;; Μήπως δεν ασχολείται καθόλου με αυτό, γιατί όπως λέει και το καρκινάκι είναι κάτι που δεν το γνωρίζουν όλοι οι γιατροί και κατά τη γνώμη μου πάντα είναι κι αυτό εξίσου δύσκολο να το κουμαντάρει όπως και τον φυσικό. Οπότε προκειμένου ίσως να ψάχνεται..... πιάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και πολλές φορές δεν σου εξηγούν και πολλά-πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, το καλύτερο είναι να αφήσουμε τους γιατρούς να αποφασίζουν για το τι σχήμα ταιρειάζει στην κάθε περίπτωση. Τι είναι αυτά που γράφεται εδω μέσα?? ότι 'ολοι οι γιατροί δεν ξέρουν τον τροπ. φυσικό κύκλο???? Πως κρίνεις και κατακρίνεις την εμπειρία του γιατρού?? Φιλη, πως κρίνεις τι σχήμα χρειάζεται η καθε μια? "Πάντως, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο να πάρεις αυτά τα λίγα φάρμακα που γράφεις, είναι το καλύτερο και για την δική μου άποψη." Είσαι γιατρός η ίδια???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το καλύτερο είναι να αφήσουμε τους γιατρούς να αποφασίζουν για το τι σχήμα ταιρειάζει στην κάθε περίπτωση. Τι είναι αυτά που γράφεται εδω μέσα?? ότι 'ολοι οι γιατροί δεν ξέρουν τον τροπ. φυσικό κύκλο???? Πως κρίνεις και κατακρίνεις την εμπειρία του γιατρού?? Φιλη, πως κρίνεις τι σχήμα χρειάζεται η καθε μια? "Πάντως, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο να πάρεις αυτά τα λίγα φάρμακα που γράφεις, είναι το καλύτερο και για την δική μου άποψη." Είσαι γιατρός η ίδια???:confused:

 

 

Εδώ ούτε κρίνουμε ούτε κατακρίνουμε κανέναν. Ανταλλάσσουμε απλά τις προσωπικές μας απόψεις και εμπειρίες και κάνουμε διάλογο και εμψυχώνουμε η μία την άλλη. Σίγουρα καμία εδώ μέσα δεν ακολουθεί στο φινάλε στην πράξη παρά μόνο τις οδηγίες του γιατρού που η ίδια έχει επιλέξει και εμπιστεύεται. Μόνο ο γιατρός είναι σε θέση να δώσει το φαρμακευτικό σχήμα και φυσικά να πάρει και όλη την ευθύνη για τη θεραπεία και το αποτέλεσμά της. Εννοείται πως δεν είμαι γιατρός γιατί τότε θα έγραφα για θέματα καθαρά ιατρικά και δεν θα έκανα συζήτηση σε φόρουμ αλληλουποστήριξης και ανταλλαγής απόψεων. Φαντάζομαι πως ούτε και εσύ είσαι γιατρός για να συμμετέχεις εδώ, οπότε δεν έχεις λόγο να φρικάρεις:confused: για καθαρά θεωρητικές και μόνο συζητήσεις και ούτε να γητάς το λόγο που η καθεμιά μας γράφει την άποψή της. Αν δεν σου αρέσει, απλώς δεν συμμετέχεις:wink: Να είσαι καλά και να μπορείς να διαφωνείς.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι επιθετική χωρίς λόγο Αν δεν σου αρέσει, απλώς δεν συμμετέχεις μου γράφεις. Πιστεύω ότι εδω γράφουμε για να στηρίξουμε η μια την άλλη, είτε πετύχαμε, είτε προσπαθούμε και Θεού θέλοντος θα το πετύχουν και τα άλλα κορίτσια. Μας γράφεις πράγματι ο γιατρός σου τα λέει λίγο μπερδεμένα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σου κάνει φυσικό, πώς σε πιέζει να πάρεις κανονική διέγερση, αλλά δεν συμφωνεί καθόλου με το ενδιάμεσο που είναι ο τροποποιημένος;;;; Εγω είμαι λογίστρια, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αν ο γιατρός τα λέει μπερδεμένα ή οχι. Δεν μπορώ ούτε και να εκφέρω γνώμη ακόμα και στα λογιστικά, αν δεν έχω όλα τα στοιχεία μπροστά μου. Επομένως εσύ απο που περιμένεις να καταλάβεις τι πρέπει να κάνει και τι να μην κάνει?????????Στηρίζουμε η μια την άλλη, δεν μπερδεύουμε ...........

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι επιθετική χωρίς λόγο Αν δεν σου αρέσει, απλώς δεν συμμετέχεις μου γράφεις. Πιστεύω ότι εδω γράφουμε για να στηρίξουμε η μια την άλλη, είτε πετύχαμε, είτε προσπαθούμε και Θεού θέλοντος θα το πετύχουν και τα άλλα κορίτσια. Μας γράφεις πράγματι ο γιατρός σου τα λέει λίγο μπερδεμένα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σου κάνει φυσικό, πώς σε πιέζει να πάρεις κανονική διέγερση, αλλά δεν συμφωνεί καθόλου με το ενδιάμεσο που είναι ο τροποποιημένος;;;; Εγω είμαι λογίστρια, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αν ο γιατρός τα λέει μπερδεμένα ή οχι. Δεν μπορώ ούτε και να εκφέρω γνώμη ακόμα και στα λογιστικά, αν δεν έχω όλα τα στοιχεία μπροστά μου. Επομένως εσύ απο που περιμένεις να καταλάβεις τι πρέπει να κάνει και τι να μην κάνει?????????Στηρίζουμε η μια την άλλη, δεν μπερδεύουμε ...........

 

Καλή μου verita λυπάμαι πολύ αν σου έδωσα την εντύπωση ότι είμαι επιθετική, πίστεψέ με δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε απόλυτα, έχω κι εγώ τις ίδιες απόψεις. Να είσαι καλά και ό,τι επιθυμείς:-P

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλησπέρα!!!

 

Τελικά δεν ξεκινάμε σε φυσικό κύκλο γαιτί δεν θέλει ακόμα ο γιατρός, μας είπε να προσπαθήσουμε λίγο ακόμα μόνοι μας αφού μας παρακολουθεί και θα μιλήσουμε.

Εγω όμως στεναχωρίεμαι γιατί το θέλω πολύ, θέλω πάρα πολύ να καταφέρουμε να κάνουμε μωράκι, αλλά δεν έρχεται!!!

 

Λέτε να του πω ότι θέλω να κάνουμε προσπαθεια σε φυσικό? Η να ακολουθήσω τις οδηγίες του? Αν και αυτό θα κάνω,,, είμαι λίγο πιεσμένη!!!

 

Συγνώμη αν σας βαραίνω βρε κορίτσια, αλλά είμαι πιεσμένη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες!!

ειμαι σε διαδικασια φ.κ. και χρειαζεται να κανω ενεσεις cetrotide επειδη δεν ειχα ταμειο μεχρι τωρα ξερετε ποσο δυσκολο ειναι να μου τισ γραψει καποιο νοσοκομειο με ενα απλο παραπεμπτικο απο το γιατρο μου? υπαρχουν στα φαρμακεια ή ειναι φαρμακο που το προμηθευεσαι μονο απο τα νοσοκομεια?

πρωτη μου φορα σε ολα

ευχαριστω εκ των προτερων

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας θα ήθελα. Εκανα τον προηγούμενο μήνα ivf φυσικού κύκλου μέχρι ωοληψία και η περίοδος ήταν να μου έρθει 1η και είναι 6 και ακόμα τίποτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος. Η καθυστέρηση λέτε να ναι από την ωοληψία (pregnyl 10000 μον. πήρα) ή άσχετο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας θα ήθελα. Εκανα τον προηγούμενο μήνα ivf φυσικού κύκλου μέχρι ωοληψία και η περίοδος ήταν να μου έρθει 1η και είναι 6 και ακόμα τίποτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος. Η καθυστέρηση λέτε να ναι από την ωοληψία (pregnyl 10000 μον. πήρα) ή άσχετο;

 

 

καλησπερα δε ξερω να σε βοηθησω ηθελα απλα να σου πω λυπαμαι που δε προχωρησε ειμαι κι εγω σε αναμονη για ωοληψια......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη :(:(:( με αυτό που διάβασα σε άλλο ποστ περί θανάτου από εξωσωματική προφανώς στη νάρκωση. Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω. Ειδικά ο φυσικός κύκλος θέλει κάθε μήνα ωοληψία δηλ. νάρκωση, την οποία τη κάνουν στα περισσότερα κέντρα.

 

Να δώσουμε κουράγιο η μία στην άλλη γιατί είναι δύσκολη η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Λόγω πρόωρης ανεπάρκειας ωοθηκών και κατόπιν συμβουλής γιατρού, πρέπει να προχωρήσω σε εξωσωματική με φυσικό κύκλο (με λίγα ποσοστά επιτυχίας από ότι μου είπε) και επόμενη λύση είναι τα παρένθετα ωάρια.

Σας παρακαλώ πολύ αν έχετε παρόμοια εμπειρία να μου στείλετε πμ για γιατρό, θεραπεία κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunty, δική μου προσωπική γνώμη χωρίς να ξέρω είναι ότι πριν κάνεις νάρκωση ο γιατρός σε ρωτάει ιστορικό και διάφορα σχετικά. Έχει να κάνει με τον κάθε οργανισμό, δεν νομίζω να μας έβαζαν οι γιατροί έτσι για νάρκωση κάθε μήνα εφόσον τίθεται τέτοιο θέμα, είναι πολύ σοβαρό αυτό.

Πιστεύω ότι μας ελέγχουν και έχουν και το ιστορικό μας εφόσον υπάρχει η διαδικασία της νάρκωσης.

 

Έτσι πιστεύω, τώρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί εκείνος ξέρει τον οργανισμό σου και το ιστορικό σου.

Δεν ξέρω αν βοήθησα λίγο;;

 

Φιλιά

Καλό βράδυ

ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!;);););););)

 

 

Κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη :(:(:( με αυτό που διάβασα σε άλλο ποστ περί θανάτου από εξωσωματική προφανώς στη νάρκωση. Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω. Ειδικά ο φυσικός κύκλος θέλει κάθε μήνα ωοληψία δηλ. νάρκωση, την οποία τη κάνουν στα περισσότερα κέντρα.

 

Να δώσουμε κουράγιο η μία στην άλλη γιατί είναι δύσκολη η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας σε όλες και καλή συνέχεια στις προσπάθειές σας.

Friedly να σου απαντήσω για τις ενέσεις που ρωτάς τις έχουν όλα τα φαρμακεία και μπορείς να τις πάρεις, αλλά πρέπει να τις γράψεις σε κάποιο ταμείο ώστε να πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή που είναι 25% γιατί αλλιώς είναι κάπως ακριβές. Για να καταλάβεις η κάθε μία ένεση κοστίζει περίπου 50 ευρώ και η συσκευασία των 7 ενέσεων κοστίζει περίπου 330 ευρώ:shock: Δεν έχεις καμία ασφάλιση να τις γράψεις;

sunty μόλις τώρα ακούω αυτό για το θάνατο που λες, τι ακριβώς συνέβη; Εχω μείνει κάγκελο, αυτά μας έλειπαν τώρα, που συνέβη όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας σε όλες και καλή συνέχεια στις προσπάθειές σας.

Friedly να σου απαντήσω για τις ενέσεις που ρωτάς τις έχουν όλα τα φαρμακεία και μπορείς να τις πάρεις, αλλά πρέπει να τις γράψεις σε κάποιο ταμείο ώστε να πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή που είναι 25% γιατί αλλιώς είναι κάπως ακριβές. Για να καταλάβεις η κάθε μία ένεση κοστίζει περίπου 50 ευρώ και η συσκευασία των 7 ενέσεων κοστίζει περίπου 330 ευρώ:shock: Δεν έχεις καμία ασφάλιση να τις γράψεις;

 

 

αγαπημενη Φιλη καλημερα!

εχω ΟΓΑ και θα πρεπει να κλεισω ραντεβου σε καποιο νοσοκομειο για να μου τισ γραψουν. Ουτως η αλλιως θα πρεπει να περιμενω τον επομενο κυκλο και θα δω τι θα κανω μεχρι τοτε...

Δυστυχως εσπασε νωριτερα απο το αναμενομενο και το χασαμε παμε για αλλα λοιπον.... τι να κανω θα χορεψω.....

 

σε ευχαριστω πολυ:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Λόγω πρόωρης ανεπάρκειας ωοθηκών και κατόπιν συμβουλής γιατρού, πρέπει να προχωρήσω σε εξωσωματική με φυσικό κύκλο (με λίγα ποσοστά επιτυχίας από ότι μου είπε) και επόμενη λύση είναι τα παρένθετα ωάρια.

Σας παρακαλώ πολύ αν έχετε παρόμοια εμπειρία να μου στείλετε πμ για γιατρό, θεραπεία κτλ.

Γεια σου Τρουφα,

ειμαι αναλογη περιπτωση. Με καλο ορμονικο προφιλ αλλα μειωμενο αποθεμα ωοθηκων και μη αποκριση σε φαρμακα. Ετσι θα κανω φυσικο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθούν με φυσικό κύκλο. Μπορεί να μπω και εγώ στνη παρέα σας, μπορεί και όχι. Έχω στο ενεργητικό μου μία σπεργματέγχυση και μάι πλήρως αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωμ. Με φάρμακα και οι δύο προσπάθειες. Τώρα, θα κάνω άλλη μία προσπάθεια εξωσωμ. με φάρμακα και αν δεν πετύχει ούτε και αυτή, θα προσανατολιστώ στον φυσικό κύκλο. Όταν λέω "αν δεν πετύχει" εννοώ "αν δεν παράξω παραπάνω από ένα ωάριο και αυτό δεν γονιμοποιηθεί". Έτσι έγινε την προηγούμενη φορά. Έκανα τις ενέσεις, αλλά ο οργανισμός μυο δεν απέδωσε. Έχω όμως χαμηλή fsh και λέμε να το παλέψουμε άλλη μια φορά με φάρμακα, μήπως κάνουμε κάτι. Αυτό, το αποφασίσαμε μετά από προτροπή του γιατρού του κέντρου εξωσωματικής που πήγαμε και αφού το συζητήσαμε και εκτενώς μεταξύ μας, εγώ και ο σύζυγος.

ειμαι ιδια περιπτωση. Τι εκανες τελικα? ποιο ιατρό έχεις? εχω εκανα δυο προσπαθειες με ενεσεις, αποτυχημενες. Τι εξηγηση εδωσε ο ιατρος σου για τη πτωχη ανταποκριση παρα τη χαμηλη FSH?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας σε όλες και καλή συνέχεια στις προσπάθειές σας.

Friedly να σου απαντήσω για τις ενέσεις που ρωτάς τις έχουν όλα τα φαρμακεία και μπορείς να τις πάρεις, αλλά πρέπει να τις γράψεις σε κάποιο ταμείο ώστε να πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή που είναι 25% γιατί αλλιώς είναι κάπως ακριβές. Για να καταλάβεις η κάθε μία ένεση κοστίζει περίπου 50 ευρώ και η συσκευασία των 7 ενέσεων κοστίζει περίπου 330 ευρώ:shock: Δεν έχεις καμία ασφάλιση να τις γράψεις;

 

 

αγαπημενη Φιλη καλημερα!

εχω ΟΓΑ και θα πρεπει να κλεισω ραντεβου σε καποιο νοσοκομειο για να μου τισ γραψουν. Ουτως η αλλιως θα πρεπει να περιμενω τον επομενο κυκλο και θα δω τι θα κανω μεχρι τοτε...

Δυστυχως εσπασε νωριτερα απο το αναμενομενο και το χασαμε παμε για αλλα λοιπον.... τι να κανω θα χορεψω.....

 

σε ευχαριστω πολυ:P

 

Λυπάμαι που το χάσατε καλή μου αλλά μη στεναχωριέσαι, εσύ να είσαι καλά και θα το πετύχετε τον άλλο μήνα, πού θα πάει; Για τον ΟΓΑ δεν ξέρω πώς γράφονται τα φάρμακα, εγώ αυτό που έγραψα ήταν για το ΙΚΑ. Φράψε λοιπόν τα φαρμακάκια σου χαλάρά και υπομονή για τον άλλο μήνα και μακάρι να είναι πιο τυχερός:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα!!

 

εγω μετα απο 2 αποτυχημενες εξωσωματικες με φαρμακα..ξεκινω τωρα τον Μαιο εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο γιατι τα εμβρυα που προκυπτουν απο την γονιμοποιηση δεν ειναι καλης ποιοτητας...και τις 2 φορες τα περισσοτερα ηταν 2 διαιρεσεων και δεν καταφερναν να γαντζωθουν..η fsh γυρω στα 7 και η ΑΜΗ 15 (οχι οτι οι τιμες ειναι απαγορευτικες) αλλα ο γιατρος ειπε οτι του φυσικου κυκλου ειναι "βιολογικης καλλιεργειας" οποτε και καλυτερης ποιοτητας..

Παντως αν δεν τα παμε καλα και τωρα...προσανατολιζομαι στα δανεικα ωαρια..το εχω σκεφτει αρκετα...και δεν εχω προβλημα με αυτο...

 

φιλια πολλα και καλη συνεχεια σε ολες μας..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!!!

υπαρχουν κοπελες εδω μεσα που ειχαν επιτυχια απο φυσικο ακομη και με τη πρωτη φορα..... δεν ειναι ευκολο πραγμα ομως, πρεπει να σταθεις πραγματικα τυχερη.

Φυσικα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αυτο μη το ξεχναμε...

Κι εμενα με φοβιζουν πολυ τα φαρμακα γι'αυτο κι εχω αποφασισει να προσπαθησω με αυτη τη μεθοδο. Εχω ηδη 2 αποτυχημενες προσπαθειες στις οποιες δε καταφεραμε να παρουμε ωαριο. Θα κανω αλλη μια και μετα αλλαζω ροτα... μπορει να μη παιρνεισ φαρμακα αλλα η αναμονη ειναι δυσκολη και οι ελπιδες υπαρχουν, οσο για την απογοητευση ειναι η ιδια. Οι γιατροι δινουν 10 με 15% επιτυχια πολυ λιγοτερο απο τη κανονικη ivf.

Να θυμαστε παντα οτι τα αιτια της υπογοννιμοτητας μας ειναι αυτα που καθοριζουν και την επιτυχια της καθε περιπτωσης. Γι'αυτο πρεπει παντα να ψαχνουμε σωστα και να ακολουθουμε το δρομο που μας ταιριαζει...:P

ελπιζω ειλικρινα να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...