Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα. Είμαι στην φάση της πρώτης εξωσωματικής και έχω μπερδευτεί λίγο. Το πρόβλημα το έχει ο άντρας μου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορηξία κάθε μήνα. Όταν έκανα τις σπερματεγχύσεις πήρα τα Serpafar και έκανα 6 ωάρια την μια και 8 την άλλη. Δεν μπορώ λοιπόν να κάνω εξωσωματική με τα Serpafar και να μην πάρω όλες τις ορμόνες που παίρνουν συνήθως?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα. Είμαι στην φάση της πρώτης εξωσωματικής και έχω μπερδευτεί λίγο. Το πρόβλημα το έχει ο άντρας μου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορηξία κάθε μήνα. Όταν έκανα τις σπερματεγχύσεις πήρα τα Serpafar και έκανα 6 ωάρια την μια και 8 την άλλη. Δεν μπορώ λοιπόν να κάνω εξωσωματική με τα Serpafar και να μην πάρω όλες τις ορμόνες που παίρνουν συνήθως?

 

 

Καλημερα, εκανες σπερματεγχυσεις και δεν καταφερες να μεινεις εγκυος?

κι εμεις ειμαστε κοντα σε αυτη τη φαση γι'αυτο σε ρωταω.

Αν καταληξω σε IVF θελω τουλαχιστον να μη παρω ορμονες

Link to comment
Share on other sites

friemdly έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις χωρίς αποτέλεσμα και αποφασίσαμε να μην χάνουμε άλλον χρόνο και να πάμε για IVF. Αν ξέρει ας μας απαντήσει κάποια γιατί να πάρουμε τόσες ορμόνες αφού μόνο με τα χάπια παράγουμε αρκετά ωάρια.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα. Είμαι στην φάση της πρώτης εξωσωματικής και έχω μπερδευτεί λίγο. Το πρόβλημα το έχει ο άντρας μου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορηξία κάθε μήνα. Όταν έκανα τις σπερματεγχύσεις πήρα τα Serpafar και έκανα 6 ωάρια την μια και 8 την άλλη. Δεν μπορώ λοιπόν να κάνω εξωσωματική με τα Serpafar και να μην πάρω όλες τις ορμόνες που παίρνουν συνήθως?

 

Εφόσον έχετε ήδη κάνει σπερματεγχυση και έχεις πάρει ορμονες, ποιο το πρόβλημα να πάρεις ορμονες για εξωσωματικη; Και με φυσικό κύκλο να κάνετε, την ορμόνη πρόκλησης ωορηξιας ( συνήθως pregnyl) θα πρέπει οπωσδήποτε να την κανείς.

 

Τώρα όσον αφορά τα αυξημένα ποσοστά νεοπλασματικων ασθενειών μετα απο ivf αυτά ισοσκελιζονται με την ευεργητικη επίδραση μιας εγκυμοσύνης και έχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμο με την επέμβαση στις ωοθηκες. Ο καρκίνος σχετίζεται με την διαίρεση και τον ανεξελεκτο πολλαπλασιασμό των κυττάρων. Κάθε φορά που υποβάλλονται οι ωοθηκες στην διαδικασία ωοληψιας και ουσιαστικά "σχιζονται" απο τον γιατρο για να ληφθούν τα ωαρια αυξάνονται οι πιθανότητες να εμφανιστεί ανωμαλία στον πολλαπλασιασμό των κυττάρων κατα την διαδικασία επουλωσης. Το ίδιο συμβαίνει και σε κάθε ωορρηξια που είχαμε απο την εφηβεία, αλλα εννοείται σε μικρότερο βαθμο: το ωαριο "διαπερνά" την ωοθηκη αφήνοντας μια μικρή πληγή πίσω. Γι αυτο και όσο πιο μικρή η ηλικία πρώτης περιόδου μιας γυναίκας( δηλ περισσοτερες ωορρηξιεσ, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου ωοθηκων. Αντίθετα οι πολλές εγκυμοσυνες και τεκνοποιησεις ( μεγαλο διαστημα χωρίς περίοδο= λιγότερες ωορρηξιες) είναι ευεργητικες και μειώνουν ποσοστά εμφάνισης νεοπλασματικων ασθενειών. Αν εχετε ορεξη διαβαστε κι αυτο το αρθρο, του malcolm gladwell για την εξελιξη του κυκλου των γυναικων και τις αιτιες για αυξημενα ποσοστα καρκινου στις μερες μας

 

http://gladwell.com/2000/2000_03_10_a_rock.htm

 

Προσωπικά θα επέλεγα τον φυσικό κύκλο μόνο για λόγους ηθικής: μια γνωστή μου που έμεινε έγκυος μετα απο ενάμιση χρόνο ( όχι συνεχόμενων αλλα εντατικων) προσπαθειών εξωσωματικης σε φυσικό κύκλο θεωρούσε ότι το θέμα ήταν ηθικό, να καταστρέφει κάθε Μήνα 15-20 με τεχνητό τροπο και το θεωρούσε δολοφονία, ίσως και να είναι, ο καθένας το πως το αντιλαμβάνεται είναι δικό του θέμα... Εγώ πάντως προτίμησα την εύκολη λύση της διεγερσης, Δυστυχώς ανεπιτυχώς ως τώρα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Daphnig σου εύχομαι να γίνεις πολύ σύντομα μανούλα και σε ευχαριστώ για την απάντηση, απλά νόμιζα ότι τα Serpafar είναι πιο ελαφριά από όλα τα υπόλοιπα φάρμακα της εξωσωματικής.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς το πόσο "ελαφριά" η "βαριά" είναι δεν ξέρω, και δεν ξέρω τι ειναι αυτο που τα κατατασει σε μια τέτοια κλίμακα. Αλλα να σου πω την αλήθεια, έχεις πάρει δυο κύκλους seprafar, αν κανείς σε φυσικο κύκλο θα πάρεις τουλαχιστο pregnyl, και ίσως χρειαστεί και. Αρκετές φορές κιολας. Ε Πάρε και puregon η ότι άλλο σου δώσει ο γιατρός σου για να κάνεις με τη μια πολλα ωαρια, να έχεις περισσότερες πιθανότητες, και ίσως κατάψυξεισ και μερικά και ισωσ ναμπορείς να κανείς και άλλον κύκλο εμβρυομεταφορας, σχεδόν χωρίς καθόλου φάρμακα.

Επίσης να σου πω ότι η σημαντικοτερη πιο σοβαρή παρενεργεια της ivf είναι η υπερδιεγερση, και Καλό είναι να το συζητήσεις με τον γιατρο σου.

Σου ξαναλέω ότι το πως το αντιλαμβάνεται η καθεμιά, είναι πολυ προσωπικό και ευαίσθητο θέμα, Εύχομαι ολόψυχα η απόφαση σου να σου δώσει το καλυτερο για σένα αποτέλεσμα!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα τρέχω με τα χαρτιά του ΙΚΑ και την επιτροπή ώστε να προλάβω να κάνω την πρώτη μου προσπάθεια τον Φλεβάρη. Επειδή είχα αγχωθεί πολύ ότι δεν θα προλάβω μια φίλη μου, μου είπε γιατί δεν κάνεις IVF χωρίς τα φάρμακα και από τότε μου έβαλε αυτή την ιδέα στο μυαλό χωρίς να ξέρω όμως αν ισχύει κάτι τέτοιο.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Με ενδιαφέρει ο φυσικός κύκλος γιατί δεν ανταποκρίνομαι στην φαρμακευτική αγωγή που ξεκίνησα πρόσφατα με IVF με πρωτόκολλο ανταγωνιστών (λόγω υψηλής FSH και χαμηλής ΑΜΗ). Έχετε να προτείνετε γιατρούς, παρόμοιες εμπειρίες κτλ??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που σας ενδιαφέρει ο φυσικός κύκλος: Σήμερα έψαχνα κάτι άσχετο και έπεσε το μάτι μου σε κάτι που στο εξωτερικό το λένε mini ivf. Τα φάρμακα είναι λιγότερα, μικρότερες δόσεις, και συνήθως αντί για 10-12 ωαρια κανεις 5-6 καλύτερης ποιότητας. Στη συνέχεια καταψυχωνται και εμφυτευονται σε επόμενο κύκλο για καλύτερη ανταπόκριση της μήτρας. Ψαξτε το λίγο αν σας ενδιαφέρει, σίγουρα θα έρθει και στην Ελλάδα γρήγορα, αν δεν έχει ήδη έρθει.

.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια επανέρχομαι και πάλι. Αν υπάρχουν περιπτώσεις κοριτσιών που τα κατάφεραν με φυσικό κύκλο και μπορούν να μου στείλουν πμ θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα... Εμένα το πρόβλημά μου είναι οτι δεν ανταποκρίνομαι στην φαρμακευτική αγωγή (δεν έφτασα καν στην ωοληψία). Γιατροί, κέντρα, ό,τι ξέρετε, ό,τι εμπειρία έχετε θα με βοηθούσε . Να είστε όλες καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα!!

 

Αν και έχει καιρό να γράψει κάποια κοπέλα σ'αυτό το θέμα, το επαναφέρω γιατί έχω αρχίσει και το σκέφτομαι και το συζητούσαμε με τον γιατρό

για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Ξέρετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες??? Να μου πείτε την γνώμη σας ή την εμπειρία σας? Πέτυχε????

Γιατρούς και αν τελικά είναι μια καλή 'λύση' σε ζευγάρια σαν και εμάς που αντιμετωπίζουμε την υπογονιμότητα για ανεξήγητους λόγους? Γιατί τελικά δεν έχω καταλάβει. Από την άλλη πολλές φορές κάθομαι και σκέφτομαι ότι αφού εμπιστεύομαι τον γιατρό μου τι κάθομαι και ψάχνω (αλλά έχω και την ανασφάλεια μου...)

 

Θα περιμένω να μου πείτε

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mary1980!

και εμεις προσπαθουσαμε με εξωσωματικες αλλα δυστηχως δεν ερχοταν το επιθυμητο αποτελεσμα.Τελικα αποφασισα στην τελευταια εξωσωματικη που εκανα να το κανω ετσι...δλδ στο φυσικο μου κυκλο με το ενα ωαριο.Χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ φαρμακα(το τονιζω γιατι εγω ειχα προβλημα με τις ορμονες).Αυτο ηταν!!!Εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Βασικα ενιωθα οτι δεν ηταν σα να ειχα κανει εξωσωματικη μου φαινοταν σαν να εχω συλαβει φυσιολογικα.Αμα σκεφτεις οτι τις αλλες φορες περασα ολη την ταλαιπωρια των ορμονων οι οποιες εμενα με πειραζαν πολυ με φοβερους πονοκεφαλους.Πραγματικα ηταν απιστευτο.

Βεβαια μπορει και να ετυχε ποιος ξερει? Εγω παντος ενιωθα πιο χαλαρη στην ολη διαδικασια απο τις αλλες φορες οποτε μπορει και να επαιξε ρολο.

Σου ευχομαι παντος ολοψυχα οτι και να αποφασισεις γρηγορα να κρατας το μωρακι σου στην αγκαλια σου!!

 

ααα και το καλυτερο απο ολα......το δευτερο ηρθε φυσιολογικα και απροσμενα:wink:

 

ps παντος με τους γιατρους ψαξτο το θεμα ..εγω αλλαξα 3 γιατρους μεχρι να βρω αυτον που τελικα τα καταφερε!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα mary1980!

και εμεις προσπαθουσαμε με εξωσωματικες αλλα δυστηχως δεν ερχοταν το επιθυμητο αποτελεσμα.Τελικα αποφασισα στην τελευταια εξωσωματικη που εκανα να το κανω ετσι...δλδ στο φυσικο μου κυκλο με το ενα ωαριο.Χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ φαρμακα(το τονιζω γιατι εγω ειχα προβλημα με τις ορμονες).Αυτο ηταν!!!Εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Βασικα ενιωθα οτι δεν ηταν σα να ειχα κανει εξωσωματικη μου φαινοταν σαν να εχω συλαβει φυσιολογικα.Αμα σκεφτεις οτι τις αλλες φορες περασα ολη την ταλαιπωρια των ορμονων οι οποιες εμενα με πειραζαν πολυ με φοβερους πονοκεφαλους.Πραγματικα ηταν απιστευτο.

Βεβαια μπορει και να ετυχε ποιος ξερει? Εγω παντος ενιωθα πιο χαλαρη στην ολη διαδικασια απο τις αλλες φορες οποτε μπορει και να επαιξε ρολο.

Σου ευχομαι παντος ολοψυχα οτι και να αποφασισεις γρηγορα να κρατας το μωρακι σου στην αγκαλια σου!!

 

ααα και το καλυτερο απο ολα......το δευτερο ηρθε φυσιολογικα και απροσμενα:wink:

 

ps παντος με τους γιατρους ψαξτο το θεμα ..εγω αλλαξα 3 γιατρους μεχρι να βρω αυτον που τελικα τα καταφερε!

 

 

 

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΟΥ

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mary1980!

και εμεις προσπαθουσαμε με εξωσωματικες αλλα δυστηχως δεν ερχοταν το επιθυμητο αποτελεσμα.Τελικα αποφασισα στην τελευταια εξωσωματικη που εκανα να το κανω ετσι...δλδ στο φυσικο μου κυκλο με το ενα ωαριο.Χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ φαρμακα(το τονιζω γιατι εγω ειχα προβλημα με τις ορμονες).Αυτο ηταν!!!Εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Βασικα ενιωθα οτι δεν ηταν σα να ειχα κανει εξωσωματικη μου φαινοταν σαν να εχω συλαβει φυσιολογικα.Αμα σκεφτεις οτι τις αλλες φορες περασα ολη την ταλαιπωρια των ορμονων οι οποιες εμενα με πειραζαν πολυ με φοβερους πονοκεφαλους.Πραγματικα ηταν απιστευτο.

Βεβαια μπορει και να ετυχε ποιος ξερει? Εγω παντος ενιωθα πιο χαλαρη στην ολη διαδικασια απο τις αλλες φορες οποτε μπορει και να επαιξε ρολο.

Σου ευχομαι παντος ολοψυχα οτι και να αποφασισεις γρηγορα να κρατας το μωρακι σου στην αγκαλια σου!!

ααα και το καλυτερο απο ολα......το δευτερο ηρθε φυσιολογικα και απροσμενα:wink:

 

ps παντος με τους γιατρους ψαξτο το θεμα ..εγω αλλαξα 3 γιατρους μεχρι να βρω αυτον που τελικα τα καταφερε!

 

 

Maria,

 

ευχαριστώ που απάντησες θα μπορούσες να μου πεις με pm ποιόν γιατρό έχεις? Και εγώ η αλήθεια είναι ότι έχω αλλάξει 3 γιατρούς και σ'αυτόν που πηγαίνω τώρα μέχει βάλει σε πρόγραμμα, με παρακολουθεί, έχει φτιάξει την ωορρηξία μου. Αυτά. Μ'ενημερώνει και μου λέει να μην αγχώνομαι.

Αυτά όποια μπορεί να μου πει για γιατρό σε PM. THNKS!!!!!!!!!!!!!!!

 

AAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KAI TO ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ!!!!

Να σας ζήσει το μωράκι!!!!!!:wink::wink::wink::wink::wink:

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,,,,,,!

πόσες πάμε για εξωσωματική σε φυσικό??????

 

Τι καλά!!!

Θα χουμε κόσμο να τα λέμε????????????????????

 

Εύχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία και ο Θεούλης να μας χαρίσει αυτό που προσμένουμε και ονειρευόμαστε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,,,,,,!

πόσες πάμε για εξωσωματική σε φυσικό??????

 

Τι καλά!!!

Θα χουμε κόσμο να τα λέμε????????????????????

 

Εύχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία και ο Θεούλης να μας χαρίσει αυτό που προσμένουμε και ονειρευόμαστε όλες!!

 

 

καλημερα εσυ με ποιο γιατρο θα τη κανεισ?

σορυ αλλα εχω τρελαθει θελω να ρωταω ολο το κοσμο για γιατρους που ειναι υπερ αυτου!!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

τελος τα αστεια το πηρα αποφαση μολις επικοινωνησα με το γιατρο μου μολις αδιαθετησω θα παω για φυσικο κυκλο!!

ΑΓΧΩΘΗΚΑ

ΟΥΦ

ΒΟΗΘΕΙΑ ακουει κανεις?

και τωρα? τι γινεται?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

τώρα οπλίσου με υπομονή και αισιοδοξία!!! το ίδιο θα κάνω κι΄εγώ. Φαρμακευτική αγωγή σου δόθηκε ή όχι??

 

 

οχι ακομα θα επρεπε?

μου ειπε να παω μολις αδιαθετησω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...