Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

elena21 με το καλό!

ιοκάστη όντως περίεργο...δεν το γονιμοποιούν την ίδια μέρα?καλύτερα να ξαναρωτήσεις-πάρε ένα τηλ., μην κολλάς!ίσως πάλι να θέλει να δει πρώτα το ωάριο και αν είναι να το πάρει θα τον φωνάξει?τι να πω...όντως περίεργο...δεν ξέρει καμία κοπέλα να μας διαφωτίσει που το έχει κάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε όλες τις ωοληψίες ήταν εκεί ο άντρας μου....

iokasti αν γονιμοποιηθεί θα προχωρήσετε σε εμβρυομεταφορά?

Ή θα κάνετε συλλογή?

Περίεργο....κ πώς θα γονιμοποιηθεί χωρίς σπέρμα???

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

δεν νομίζω να κάνουμε συλλογή, γιατί εχθές με πήρε και μου είπε να έρθουμε σε επαφή με τον άντρα μου για να είναι δυνατό το σπέρμα... οπότε, μάλλον καταλήγω στο ότι θέλει να δει αν είναι έτοιμο το ωάριο και να τον φωνάξει μετά. Απλώς, ο καλός μου δεν μπορεί να φύγει από τη δουλειά του, όταν έχει βάρδια. Γι' αυτό χρειάζεται εκ των προτέρων προγραμματισμός.

 

Αύριο θα δω το γιατρό και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν έγινε η ωοληψία σήμερα. Για αυτό δε μου είχαν πει να έρθει και ο άντρας μου. Θα την κάνω την Παρασκευή και μου είπαν να πάμε μαζί... και με το σπέρμα μας!

Link to comment
Share on other sites

iokasti αν γονιμοποιηθεί θα προχωρήσετε σε εμβρυομεταφορά με ένα έμβρυο ή θα κάνετε κι άλλους κύκλους?

Καλή επιτυχία σου ευχομαι,όλα να πάνε καλά.

Elena 21 υπομονή...ξέρω πως αυτές οι μέρες δεν περνάνε έυκολα.αλλά ευχομαι το αποτέλεσμα να σε ανταμείψει.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως, δεν έγινε η ωοληψία σήμερα. Για αυτό δε μου είχαν πει να έρθει και ο άντρας μου. Θα την κάνω την Παρασκευή και μου είπαν να πάμε μαζί... και με το σπέρμα μας!

 

Αντε ρε κοριτσακι, ευχομαι να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου κορίτσια, ευχαριστώ για τις ευχές. 'Εκανα σήμερα την ωοληψία (ομολογώ ότι στην αρχή είχα άγχος) και πήραμε το ένα και μοναδικό ωάριό μου. Αύριο, περιμένω να μάθω αν θα γονιμοποιηθεί.

 

Βροχερή, νομίζω ότι θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά, ΑΝ γονιμοποιηθεί... Μετά δεν ξέρω τι έχει το πρόγραμμα. Αύριο, προφανώς θα ξέρω το πλάνο για τις επόμενες 15 τουλάχιστον μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου κορίτσια, ευχαριστώ για τις ευχές. 'Εκανα σήμερα την ωοληψία (ομολογώ ότι στην αρχή είχα άγχος) και πήραμε το ένα και μοναδικό ωάριό μου. Αύριο, περιμένω να μάθω αν θα γονιμοποιηθεί.

 

Βροχερή, νομίζω ότι θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά, ΑΝ γονιμοποιηθεί... Μετά δεν ξέρω τι έχει το πρόγραμμα. Αύριο, προφανώς θα ξέρω το πλάνο για τις επόμενες 15 τουλάχιστον μέρες!

 

Αχ πολυ χάρηκα! Θα γονιμοποιηθει να είσαι σίγουρη!!! Και εγω έτσι εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχω την τύχη σου, Έλενα!

 

Πάντως, αν συμβεί κάτι τέτοιο, πετύχει δηλαδή και η γονιμοποίηση και η εμβρυομεταφορά... με την πρώτη προσπάθεια και με τόσο κακή πρόγνωση, πραγματικά θα κάνω αίτηση για το βιβλίο GUINNESS!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να έχω την τύχη σου, Έλενα!

 

Πάντως, αν συμβεί κάτι τέτοιο, πετύχει δηλαδή και η γονιμοποίηση και η εμβρυομεταφορά... με την πρώτη προσπάθεια και με τόσο κακή πρόγνωση, πραγματικά θα κάνω αίτηση για το βιβλίο GUINNESS!

 

 

Καλημερα, ολα καλα θα πανε θα το δεις.

 

περιμενω νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το ένα και μοναδικό μου ωάριο γονιμοποιήθηκε! Γιούπι!!!! Πραγματικά, δεν το περίμενα.

Τη Δευτέρα θα κάνω την εμβρυομεταφορά!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς τις έμπειρες... Θα μου κάνουν πάλι μέθη ή ολική νάρκωση; Πόση ώρα θα διαρκέσει; Μετά θα μπορώ να κυκλοφορώ, να οδηγήσω, να πάω βόλτα;

 

Λίγο άγχος με έχει πιάσει, πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια ιοκαστι. Ευχομαι να διαιρεθει σωστα και στη συνεχεια να εμφυτευτει και να δωσει ένα υγιές μωρακι.

Η εμβρυομεταφορά γινεται χωρις μεθη, μετα καθεσαι καμια ωρα ξαπλα στο κεντρο. Τις 3-4 μερες πρεπει να προσεχεις ιδιαιτερα γιατι γινεται η εμφυτευση, όχι ξαπλα απολυτη αλλά όχι και να κουραζεσαι. Βάρη απαγορευονται σε όλη τη διαρκεια μεχρι χοριακή. Γενικώς θα εισαι χαλαρή και θα κανεις πράγματα που σε ευχαριστουν αλλά οχι να σε κουραζουν.

καλή επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

iokasti μπράβο!!!!!!!!!!! έφτασες στην τελική ευθεία.....Σου είπαν τι ποιότητας είναι το έμβρυο??? π.χ. 'αριστο', '΄καλό', ή 'μέτριο' ???

Kαλή επιτυχία στην συνέχεια......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sunty και βροχερή, ευχαριστώ για τις ευχές και για τις συμβουλές. Αύριο, θα μου τηλεφωνήσει η εμβρυολόγος να με ενημερώσει για τη διαίρεση και για την ποιότητα...

 

Νομίζετε ότι πρέπει να της κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι iokasti, όλα θα πάνε καλά.Απλά όσο καλύτερη ποιότητα έχει το έμβρυο (θεωρητικά),τόσες περισσότερες είναι οι πιθανότητες να εξελιχθεί....Εχω ακούσει όμως κ περιπτώσεις με ¨μετριο¨έμβρυο,που υπήρξε εγκυμοσύνη,κ γεννήθηκε ένα υγιέστατο μωρό!!!! Οπότε.....

Αυτοί στο κέντρο που πηγαίνεις,σου είπαν κάτι γι αυτό?? Σε προετοιμάζουν για εμβρυομεταφορά? δηλ.σου δώσανε φάρμακα?

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι iokasti, όλα θα πάνε καλά.Απλά όσο καλύτερη ποιότητα έχει το έμβρυο (θεωρητικά),τόσες περισσότερες είναι οι πιθανότητες να εξελιχθεί....Εχω ακούσει όμως κ περιπτώσεις με ¨μετριο¨έμβρυο,που υπήρξε εγκυμοσύνη,κ γεννήθηκε ένα υγιέστατο μωρό!!!! Οπότε.....

Αυτοί στο κέντρο που πηγαίνεις,σου είπαν κάτι γι αυτό?? Σε προετοιμάζουν για εμβρυομεταφορά? δηλ.σου δώσανε φάρμακα?

 

Nαι. H εμβρυολόγος ήταν σχεδόν σίγουρη ότι θα γίνει εμβρυομεταφορά. Μου είπε ότι θα μου τηλεφωνήσει αύριο για να με ενημερώσει για τη διαίρεση. Παίρνω utrogestan, filicine και cyclacur. Αυτά τα φάρμακα εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το ένα και μοναδικό μου ωάριο γονιμοποιήθηκε! Γιούπι!!!! Πραγματικά, δεν το περίμενα.

Τη Δευτέρα θα κάνω την εμβρυομεταφορά!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς τις έμπειρες... Θα μου κάνουν πάλι μέθη ή ολική νάρκωση; Πόση ώρα θα διαρκέσει; Μετά θα μπορώ να κυκλοφορώ, να οδηγήσω, να πάω βόλτα;

 

Λίγο άγχος με έχει πιάσει, πάντως!

 

Αχ μπραβο!!!!!! στο ειπα οτι θα πανε ολα καλα:P:p:p

 

δεν σου κανουν μεθη απλα στο τοποθετουν με το καθετηρα.

δεν ποναει καθολου. ακριβως η ιδια διαδικασια οπως στην εξωσωματικη την κανονικη.

 

Ρωτα αν πρεπει να εχεις πιει νερο πριν την εμβρυομεταφορα. συνηθως το ζητανε γιατι το τοποθετουν κοιταζωντας την μητρα με υπερηχο, οποτε θελουν γεματη κυστη για καλυτερη απεικονιση.

 

μετα σπιτι για τρεις μερες, την πρωτη μερα ολη ξαπλα.

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Nαι. H εμβρυολόγος ήταν σχεδόν σίγουρη ότι θα γίνει εμβρυομεταφορά. Μου είπε ότι θα μου τηλεφωνήσει αύριο για να με ενημερώσει για τη διαίρεση. Παίρνω utrogestan, filicine και cyclacur. Αυτά τα φάρμακα εννοείς;

 

εγω πινω μονο utragestan και filicine.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπραβο!!!!!! στο ειπα οτι θα πανε ολα καλα:P:p:p

 

δεν σου κανουν μεθη απλα στο τοποθετουν με το καθετηρα.

δεν ποναει καθολου. ακριβως η ιδια διαδικασια οπως στην εξωσωματικη την κανονικη.

 

Ρωτα αν πρεπει να εχεις πιει νερο πριν την εμβρυομεταφορα. συνηθως το ζητανε γιατι το τοποθετουν κοιταζωντας την μητρα με υπερηχο, οποτε θελουν γεματη κυστη για καλυτερη απεικονιση.

 

μετα σπιτι για τρεις μερες, την πρωτη μερα ολη ξαπλα.

 

καλη επιτυχια

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου είπε ότι πρέπει να πιω 2-3 ποτήρια νερό 30' πριν. Κορίτσια, αύριο θα σας ενημερώσω για το τι θα μου πει η εμβρυολόγος.

 

Ματς μουτς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου είπε ότι πρέπει να πιω 2-3 ποτήρια νερό 30' πριν. Κορίτσια, αύριο θα σας ενημερώσω για το τι θα μου πει η εμβρυολόγος.

 

Ματς μουτς!

 

καπου διαβασα οτι εισαι στο γεννημα? και εγω εκει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...