Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Xρύσα μου κι εγώ είχα μια βιοχημική από σπερματέγχυση σε φυσικό. Πάμε γι' άλλα...

 

 

Μπράβο βρε Ζένια, συγχαρητήρια! Καλή εγκυμοσύνη!

 

Κορίτσια υπάρχει άλλη με εμπειρίες/λεπτομέρειες?

 

Σε ευχαριστω πολυ και ευχομαι τα καλυτερα και σε σενα μεσα απο την καρδια μου!

 

Εχω παντως την αισθηση οτι αν το ωαριο του κυκλου καταφερει να συλλεχθει και να γονιμοποιηθει, τοτε το εμβρυο που προκυπτει εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να εμφυτευθει απο τα εμβρυα που προκυπτουν με την κλασσικη μεθοδο, καθως προερχεται απο ωαριο που επελεξε απο μονο του το σωμα κι οχι απο βομβαρδισμο ορμονων. Η πιθανοτητα για εγκυμοσυνη στον φυσικο κυκλο πεφτει λογω των 2 πρωτων σταδιων της διαδικασιας, της συλλογης και της γονιμοποιησης επειδη ειναι μονο ενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zenia79 έχω κανει 5 φυσικους, όλες τις φορές έχουν γονιμοποιηθει και παρολαυτα δεν έδωσαν εγκυμοσυνη. Θέλει συνεχη προσπάθεια για να πετυχεις και αν...

Θα συνεχίσεις με φυσικό ή θα προχωρήσεις με φάρμακα?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Το καθυστέρησα κορίτσια. Αρχίζω να συλλέγω ωάρια για φυσικό από τον κύκλο του Οκτωβρίου.

 

Καμμία άλλη που να τα κατάφερε έτσι?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Skybeam, συνηθως όσες καταφευγουν σε φυσικο κυκλο ειναι "δυσκολες" περιπτωσεις. Εχουν κανει πολλες με φαρμακα και έχουν αποτυχει, δεν έχουν ανταποκριση, ειναι μεγαλες σε ηλικια επομενως δυσκολευει το πράγμα, όχι λόγω της μεθοδου αλλά της δυσκολιας της περιπτωσης. Εχω ακουσει από άλλο φορουμ καποιες που έχουν πετυχει, αλλά όχι μεγαλα ποσοστα. Αλλά όταν δεν έχουμε άλλη επιλογη ειναι η τελευταια ελπιδα πριν τα δανεικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunty, εγώ το σκέφτομαι απλώς για να μην πάρω τόσες ορμόνες...

 

 

Eίναι μυθος ότι δεν παιρνεις φαρμακα. Παλι πρεγνυλ κανεις, παλι παιρνεις ένα σωρο ορμονες μετα την εμβρυομεταφορά και μαλιστα αν μεταφερεις ένα-ένα παιρνεις ίσως περισσοτερες απο το να κανεις μια με φαρμακα και να βγαλεις ικανοποιητικο αριθμο ωαριων. Αν καταψυχεις και μεταφερεις αφου μαζευτουν χανεις ίσως και καποιο ποσοστο εμβρυων και φυσικά τα κατεψυγμενα έχουν λιγοτερες πιθανοτητες να πιασουν από τα φρεσκα. Τα χρηματα πολυ περισσοτερα ειδικά αν μεταφερεις ένα-ένα. Ουτε βλαστοκυστες μπορεις να βαλεις γιατι επειδη ειναι λίγα τα έμβρυα δεν το διακινδυνευουν.

Αν δεν θες να παρεις φαρμακα, μονο με τη φυσιολογική συλληψη δεν παιρνεις. Ολοι οι άλλοι δρομοι δυστυχως έχουν φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.......Δεν ανταποκρίνεται ο οργανισμός μου στα φάρμακα......

 

Και εγώ δεν ανταποκρίνομαι στα φάρμακα.όσα ωοθηλάκια είχα με τα φάρμακα ακριβώς τόσα έχω και χωρίς. Γιαυτό θα δοκιμάσω τώρα με σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο.Το σκεφτόμουν αρχικά και εγώ για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, αλλά άλλαξα γνώμη, γιατι όπως λέει και η Sunty, χάνεται ένα μεγάλο ποσοστό με τη κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Η σπερματεγχυση απο ότι ακούω,είναι για ηλικίες κάτω των 30 ..... κι αυτό που λένε για την απόψυξη εμβρύων οτι χάνονται,είναι μύθος..... Παρόλα αυτά όμως,για να κάνεις εξωσωματική σε φυσικούς κύκλους...απαιτείται δύναμη,κουράγιο,χρήμα κ υπομονή..... αν δεν υπάρχει όμως άλλος δρόμος.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η σπερματεγχυση απο ότι ακούω,είναι για ηλικίες κάτω των 30 .....

Ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ στα 39 έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση σε φυσικό (βέβαια ήταν βιοχημική αλλά αυτό αποδώθηκε στο συγκεκριμένο ωάριο του κύκλου).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, με εξαιτερικά χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και χωρίς ποτέ να έχω δοκιμάσει σπερματέγχυση είπα να δοκιμάσω και μάλιστα χωρίς σταγόνα φάρμακο. Σε απόλυτα φυσιολογικό κύκλο. Μόνο pregnyl πήρα για να σπάσει στην ώρα του. Αποτέλεσμα; είμαι ολίγον έγκυος διότι έκανα 2 τεστ και είναι θετικά. Λέω ολίγον γιατί θα δούμε τι θα γίνει και πως θα εξελιχθεί,,,3 μέρες καθυστέρηση και 2 θετικά τέστ εγκυμοσύνης προς το παρόν. Είχα κουραστεί με τις εξωσωμ. και είπα μέχρι αν περάσω Επιτροπή για την 3η προσπάθεια τον Νοέμβριο (έχω κλείσει ραντεβού) να δοκιμάσω σε φυσιολογικό κύκλο εξωσωματική αλλά μετά είπα να κάνω τελικά σπερματέγχυση μπας και είμαι τυχερή γιατί δεν έχει πρόβλημα το σπέρμα μας.Και ιδού τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, με εξαιτερικά χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και χωρίς ποτέ να έχω δοκιμάσει σπερματέγχυση είπα να δοκιμάσω και μάλιστα χωρίς σταγόνα φάρμακο. Σε απόλυτα φυσιολογικό κύκλο. Μόνο pregnyl πήρα για να σπάσει στην ώρα του. Αποτέλεσμα; είμαι ολίγον έγκυος διότι έκανα 2 τεστ και είναι θετικά. Λέω ολίγον γιατί θα δούμε τι θα γίνει και πως θα εξελιχθεί,,,3 μέρες καθυστέρηση και 2 θετικά τέστ εγκυμοσύνης προς το παρόν. Είχα κουραστεί με τις εξωσωμ. και είπα μέχρι αν περάσω Επιτροπή για την 3η προσπάθεια τον Νοέμβριο (έχω κλείσει ραντεβού) να δοκιμάσω σε φυσιολογικό κύκλο εξωσωματική αλλά μετά είπα να κάνω τελικά σπερματέγχυση μπας και είμαι τυχερή γιατί δεν έχει πρόβλημα το σπέρμα μας.Και ιδού τα αποτελέσματα!

 

Gogo δεν το πιστεύω. Μόλις συνδεθηκα μπας και μου έχεις στείλει κανένα μήνυμα και μπήκα σε αυτο το θέμα και σε είδα!!! Για πες; Χοριακη θα κανείς τι σου είπε ο γιατρός;

 

Εγω κάνω σε φυσικό και αύριο πάω για ωοληψια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, με εξαιτερικά χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και χωρίς ποτέ να έχω δοκιμάσει σπερματέγχυση είπα να δοκιμάσω και μάλιστα χωρίς σταγόνα φάρμακο. Σε απόλυτα φυσιολογικό κύκλο. Μόνο pregnyl πήρα για να σπάσει στην ώρα του. Αποτέλεσμα; είμαι ολίγον έγκυος διότι έκανα 2 τεστ και είναι θετικά. Λέω ολίγον γιατί θα δούμε τι θα γίνει και πως θα εξελιχθεί,,,3 μέρες καθυστέρηση και 2 θετικά τέστ εγκυμοσύνης προς το παρόν. Είχα κουραστεί με τις εξωσωμ. και είπα μέχρι αν περάσω Επιτροπή για την 3η προσπάθεια τον Νοέμβριο (έχω κλείσει ραντεβού) να δοκιμάσω σε φυσιολογικό κύκλο εξωσωματική αλλά μετά είπα να κάνω τελικά σπερματέγχυση μπας και είμαι τυχερή γιατί δεν έχει πρόβλημα το σπέρμα μας.Και ιδού τα αποτελέσματα!

 

Μπράβο!!! συγχαρητήρια!!!! ααααχχχχ κορίτσια,τι βάσανο που είναι τα βαφτίσια!!! μόλις γυρίσαμε.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

εντάξει, είμαι πολύ συγκρατημένη γιατί, όπως είπε και ο γιατρός μέχρι να κάνουμε το πρώτο υπέρηχο να δούμε αν είναι ΟΚ δεν μπορούμε να πούμε τίποτα με σιγουριά, ειδικά να δούμε αν δεν είναι καμία εξωμήτριος και αν χτυπάει καρδιά. Την άλλη Πέμπτη θα ξέρουμε. Χοριακή μου είπε αν θέλω να κάνω θα κάνω 2, μία τώρα και άλλη μία αργότερα αλλά μόνο ο υπέρηχος θα μας πει σίγουρα, οπότε δεν θα κάνω.

 

Sunty από εκεί που δεν το περίμενα ε?

 

Elena21 σε φυσιολογικό τελικά!Πόσα θα μαζέψει ο doctor?πες μας νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

gogo, συγχαρητηρια.. Σε διαβαζα συχνα εδω, αλλα βλεπεις ολες με τη σειρα μας θα γινουμε μαμαδες.

Πως ειχες αυτη την ιδεα για σπερματεγχυση; Και εγω με λιγα ωαρια κα τζουφια. Σου το προτεινε ο γιατρος σου; βλεπεις μου μπηκανε κ εμενα ιδεες........ Ποσο σου στοιχισε η διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

ersa έκανες εξωσωματική κ είδες λίγα ωάρια? πόσα έκανες? προχώρησες σε εμβρυομεταφορά? Ρωτάω γιατί μάλλον κι εγώ στα ίδια είμαι....δεν έφτασα στην εμβρυομεταφορά.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

εντάξει, είμαι πολύ συγκρατημένη γιατί, όπως είπε και ο γιατρός μέχρι να κάνουμε το πρώτο υπέρηχο να δούμε αν είναι ΟΚ δεν μπορούμε να πούμε τίποτα με σιγουριά, ειδικά να δούμε αν δεν είναι καμία εξωμήτριος και αν χτυπάει καρδιά. Την άλλη Πέμπτη θα ξέρουμε. Χοριακή μου είπε αν θέλω να κάνω θα κάνω 2, μία τώρα και άλλη μία αργότερα αλλά μόνο ο υπέρηχος θα μας πει σίγουρα, οπότε δεν θα κάνω.

 

Sunty από εκεί που δεν το περίμενα ε?

 

Elena21 σε φυσιολογικό τελικά!Πόσα θα μαζέψει ο doctor?πες μας νέα σου!

 

Xαιρομαι πολύ για σένα γιατι γλυτωσες άλλη μια εξωσωματικη, ενεσεις διέγερσης, χρηματα και φυσικά όλο αυτό το φαρμακομανι μετα την εμβρυομεταφορά και το πρωτο τριμηνο. Παντα τέτοιες χαρές!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...