Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολιγοφαγο παιδι και θηλασμος


Lilia1

Recommended Posts

αγλαια θα ηθελα πολυ να εισαγω αυτες τις τροφες που λες.υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργιογονες? το μελι μπορω να το δωσω πλεον? το αβοκαντο κανει αλλεργιες?

βερα μου σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου.θα προσπαθησω προς αυτες τις κατευθυνσεις. αυτο που με αποσυντονιζει παρα πολυ, ειναι, οταν προτιμαει καποιες στιγμες να θηλασει παρα να φαει. κι ας εχει πολλες ωρες νηστικο. νιωθω πως αφηνει τροφες που τις χρειαζεται και αρχιζω να βιωνω δυσκολα τον θηλασμο.μηπως κατι δεν κανω σωστα??

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Lilia, με όλο το θάρρος, το πρόβλημα σου είναι αν αφήνεις το μωρό νηστικό πολλές ώρες. Θήλασε το συχνά και θα νιώσεις καλύτερα. Κάνε και μια επανάληψη σε αυτά που προσφέρει το μητρικό γάλα το δεύτερο χρόνο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

 

Η κόρη μου κάπου στους 14-15 μήνες, εκεί που θήλαζε σταμάτησε και ζήτησε να φάει. Τότε ήξερα ότι μπορεί να διαλέξει μόνη της και χαλάρωσα λίγο. Μέχρι τότε πρόσφερα κανονικά, όπως τον πρώτο χρόνο. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Επίσης, κάθε παιδί βιώνει διαφορετικά την απουσία της μαμάς - άλλα το ρίχνουν στο φαγητό και άλλα την περιμένουν να γυρίσει ..

Το μέλι μπορείς να το δίνεις μετά το χρόνο. Το αβοκάντο γενικά δεν θεωρείται αλλεργιογόνο.

 

Πάντως, ένα παιδάκι που έχει ελεύθερη πρόσβαση σε ποιοτική τροφή και θηλασμό, εύκολα ρυθμίζει μόνο του μια διατροφή προσαρμοσμένη στις ανάγκες του. Πρώτα-πρώτα, δεν γίνεται ο θηλασμός ή το φαγητό πεδίο επικράτησης. Προσφέρεις έναν δίσκο με ποικιλία από κομματάκια τροφών και το μωρο επιλέγει μόνο του πότε και τι θα φάει. Τουλάχιστον εγώ είδα την κόρη μου να κάνει πολύ προσεκτικά τις επιλογές της: αν σε ένα "δίσκο" έτρωγε μόνο το κρέας, στο άλλο γεύμα, επέλεγε τα λαχανικά, παρόλο που υπήρχε ξανά κρέας εκεί. Προτιμούσε την ποικιλία και άλλοτε έτρωγε περισσότερο από το ένα είδος, άλλοτε από το άλλο, παρόλο που είχε εμφανή προτίμηση στις πατάτες. Αν την αφήσεις ελεύθερη, με υγιεινές επιλογές, θα πάρει σίγουρα αυτά που χρειάζεται. Σκέψου ότι το ένστικτο μας καθοδηγεί στο να επιζητάμε τις τροφές που χρειαζόμαστε. Ακόμη, σύμφωνα με μια θεωρία, και η υπερφαγία και η παχυσαρκία έχουν ως μια αιτία ότι το σώμα βρίσκει ελάχιστες ως μηδαμινές ποσότητες στις άχρηστες τροφές και συνεχίζει να καταναλώνει, μέχρι να μπορέσει να πάρει κάποια θρεπτικά συστατικά. Οι τροφές που έχουν πλούτο συστατικών χορταίνουν τον άνθρωπο χωρίς να προκαλούν ανάγκη υπερκατανάλωσης.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αγλαια θα ηθελα πολυ να εισαγω αυτες τις τροφες που λες.υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργιογονες?

για κάποια παιδιά μπορεί να είναι αλλεργιογόνες γι αυτό και δοκιμάζεις προσεκτικά

το αμύγδαλο γενικά είναι το λιγότερο αλλεργιογόνο από τους ξηρούς καρπούς, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις από αυτό

 

Πολλές φορές τα παιδιά εμφανίζουν αλλεργικές αντιδράσεις σε κάποιες τροφές. Όταν τρέφονται με βιολογικά τρόφιμα οι αλλεργίες συχνά εξαφανίζονται. Αυτό συνήθως σημαίνει ότι το παιδί δεν είναι αλλεργικό στην τροφή αλλά στα φυτοφάρμακα που την επιβαρύνουν.

 

Επίσης μερικές τροφές ενοχοποιούνται για την κακή ανάπτυξη των παιδιών λόγω δυσανεξίας. Η δυσανεξία έχει πολύ πιο ήπια συμπτώματα από την αλλεργία και μπορεί να περάσει απαρατήρητη.

 

το μελι μπορω να το δωσω πλεον?

μετά το χρόνο είναι ασφαλές

προσπάθησε να βρεις άθερμο μέλι (που δεν έχει υποστεί θερμική επεξεργασία, η οποία καταστρέφει πάρα πολλά ένζυμα)

 

το αβοκαντο κανει αλλεργιες?

πολύ λιγότερες σε σχέση με άλλα φρούτα

δοκίμαζέ το πριν το δίνεις για να είναι ώριμο. Αν δεν είναι καλά ωριμασμένο (μαλακό, να ξεχωρίζει εύκολα ο σπόρος) είναι στιφό και άνοστο.

 

αυτο που με αποσυντονιζει παρα πολυ, ειναι, οταν προτιμαει καποιες στιγμες να θηλασει παρα να φαει. κι ας εχει πολλες ωρες νηστικο. νιωθω πως αφηνει τροφες που τις χρειαζεται και αρχιζω να βιωνω δυσκολα τον θηλασμο.μηπως κατι δεν κανω σωστα??

 

Τα παιδιά που έχουν ισχυρή τάση για τροφικές αλλεργίες, φέρονται συχνά έτσι για να προστατευθούν. Θήλαζε περισσότερο και δες θετικά αυτή τη διαδικασία. Αν δεν υπήρχε ο θηλασμός μπορεί το παιδί να είχε μεγαλύτερο πρόβλημα με το βάρος του.

 

Αν μπορείς να προσέξεις και τη δική σου διατροφή τρώγοντας βιολογικά, ίσως βοηθήσεις ακόμη περισσότερο.

 

Τροφές που δημιουργούν συχνά προβλήματα δυσανεξίας είναι τα γαλακτοκομικά, ειδικά αν προέρχονται από αγελαδινό γάλα και τα προϊόντα που περιέχουν γλουτένη (αλεύρι από σιτάρι και όλα τα προϊόντα του, ψωμί, μακαρόνια κλπ).

Link to comment
Share on other sites

αμαρετο και αγλαια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας. θα ψαξω βιολογικα προιοντα και θα προσπαθησω να καλλιεργησω αλλες συνηθειες στο παιδι. οσο

για τον θηλασμο,εχουν πεσει πανω μου ολοι και γω αντιστεκομαι.ακουω διαφορα.η μαμα μου:"επειδη σε βλεπει δεν τρωει το παιδι και θελει μονο στηθος. αστο σε μενα να το ταισω και μετα ελα.παλι θηλαζει?????? δεν εφαγε φαγητο???? παλι προτιμησε το στηθος απο το φαι?????? ε οχι, αυτο που κανεις δεν ειναι σωστο, καλυτερα να μη σε βλεπει και να το ταιζω εγω, δεν παιρνει σιδηρο, θρεπτικα συστατικα, δεν εμαθε να τρωει μη αλεσμενα εξαιτιας του θηλασμου, δωσε κουτι σκονη γαλα, δεν φτανει πια απο το ενα στηθος το γαλα σου,παλι τη νυχτα ξυπναει ανα δυο ωρες?????? κτλ. κτλ. κτλ...........

ποσο να αντεξω.εχω και τις μετρησεις του παιδιου που τον τελευταιο μηνα δεν πηγε καλα. επηρεαζομαι. ποσο να αντεξω και να μην αρχισω και γω να νιωθω ασχημα που το παιδι πολλες φορες προτιμαει στηθος απο φαγητα. ποσο να αντεξω σε ενα περιβαλλον που κανεις, μα κανεις δε θηλαζει τοσο καιρο, οι γιατροι δεν ξερουν, οποιο προβλημα δημιουργηθει προφανως φταιει ο θηλασμος. υπαρχουν στιγμες που και γω παρασυρομαι και λεω οτι πρεπει τελικα να φταιει ο θηλασμος, θελω να κοιμηθω και γω, να τελειωνω πια με το κεφαλαιο θηλασμος, αφου αρχιζει και δημιουργει τοσα θεματα...

μετα παλι λεω, αστο μωρε το παιδι, κατι θα ξερει. και παλι απο την αρχη.

σας κουρασα,αλλα τουλαχιστον υπαρχετε και σεις...

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ξένο γάλα κάνει πιο εύκολη τη μετάβαση στα μη αλεσμενα;;; Δεν έχει λογική αυτό!

Και η οδοντοφυΐα κάνει πολλά (μεγαλύτερα) παιδιά να ξυπνούν τη νύχτα και ο θηλασμός είναι η παρηγοριά τους! Η κόρη μου σταμάτησε να ξυπνάει τη νύχτα, μόλις τελείωσε με τα δόντια. Δεν ξέρω πώς θα τη βόλευα χωρίς θηλασμό ... το μωρό θήλαζε και κοιμόμασταν και οι δυο, χωρίς να πάρει παυσίπονα, χωρίς να ξεροσταλιάζω όλη νύχτα, χωρίς να χρειάζομαι βοήθεια ...ναι μεν διακοπτόμενος ο ύπνος αλλά με ελαχιστότατη διακοπή ολίγων δευτερολέπτων να τακτοποιήσω τη μπλούζα μου και να ξαναβυθιστώ!

 

Το μωρό έχει ισχυρό ένστικτο επιβίωσης και αυτό είναι ένας λόγος, για να δεθεί με τα άτομα που το ταΐζουν. Κανονικά για την τροφή του παιδιού είναι υπεύθυνες οι μητέρες. Βλέπεις όμως γιαγιάδες, μέχρι και νταντάδες! που θέλουν να υποκαταστήσουν τη μητέρα, ενώ είναι παρούσα! Να αποδείξουν ότι είναι καλύτερες μητέρες για το παιδί σου! Υπάρχουν μαμάδες που κόβουν το θηλασμό, για να μπορεί ο μπαμπάς να συμμετέχει με το τάισμα στη φροντίδα του παιδιού, θαρρείς και δεν υπάρχει ένας σωρός από πράγματα που μπορούν να κάνουν! Και όταν "κλείνει" το κεφάλαιο του θηλασμού πρόωρα και εξαναγκαστικά, πόσα άλλα προβλήματα προκαλούνται ...

 

Είναι λυπηρό να βλέπεις τρίτους να επεμβαίνουν στη σχέση μαμάς-παιδιού. Τις ώρες που είσαι με το μωρό, μην αφήνεις κανέναν τρίτο να επεμβαίνει, διώξτους όλους!

Σκέψου ότι, όπως επεμβαίνουν τώρα, έτσι θα επεμβαίνουν πάντα, όταν "κάτι δεν πάει καλά" ... ενώ είναι απολύτως φυσιολογικό και συνηθισμένο τα παιδιά να κλαίνε στην προσαρμογή στον παιδικό, θα σου λένε ότι φταίει ο θηλασμός, γιατί το παιδί προσκολλήθηκε πάνω σου, χωρίς να σκέφτονται ότι, από όλα αυτά τα παιδιά που κλαίνε, σχεδόν κανένα δεν θηλάζει! Δεν θα κάνει τα μαθήματα του στο σχολείο και θα σου λένε "άσε το παιδί σε μας να το διαβάσουμε, όταν σε βλέπει μόνο αγκαλιές θέλει" .. και μετά τι; καθώς θα έχει καλλιεργηθεί τέτοιο κλίμα με το φαγητό, το παιδί θα συνεχίζει να μην τρώει και πάντα θα το αφήνεις να το κυνηγούν με ένα κουτάλι στερώντας του την αυτονομία και μετά θα λένε ότι το παιδί δεν είναι ανεξάρτητο ...

Και το καημένο το παιδάκι, απλά θέλει τη μαμά του, για να μπορέσει να προχωρήσει, μα, η μαμά του δεν έχει αυτοπεποίθηση αλλά το παιδάκι αναγκάζεται να προσαρμοστεί ... βλέπεις, το ένστικτο επιβίωσης ...

Μείνε μαζί μας, να σου ανεβάζουμε την αυτοπεποίθηση! :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

athinaP,καλησπερα. να σε ρωτησω κατι.θηλαζεις ακομα? θηλαζες?

 

Ναι, θηλάζω τα διδυμάκια μου, κοντεύουν τώρα τα 2. Το ένα είχε θέμα με την όρεξή του, το άλλο όχι.

 

Είχα γράψει ένα ποστ, πού πηγε;

 

Έγραψα τη δική μας εμπειρία, γιατί έχουμε ένα παιδί που πραγματικά δεν τρώει. Δεν είναι απο τα παιδιά που θα πεινάσουν και θα φάνε. Αντίθετα, μπορεί να κάνουν απεργία πεινας και ίσως να καλυφθούν και από γαλατάκι. Νομίζω ότι υπάρχουν κάποια τέτοια παιδιά, ευτυχώς είναι σπάνιες περιπτώσεις.

 

Νομίζω ότι είχα γράψει ότι με τα γνωστά παιδικά υγιεινά τρόφιμα παλεύαμε σχεδόν ένα χρόνο πριν αλλάξουμε στάση. Από πέρυσι το φθινόπωρο μέχρι φέτος τον Αύγουστο. Οπότε τα φυστικοβούτυρα, τα αβοκάντο κτλ δεν είχαν πιάσει, στο δικό μας το συγκεκριμένο παιδί. Στο τέλος αυτού του διαστήματος το παιδί φορούσε ακόμα κάποια ρούχα για 9 μηνών μωρό!

 

Φυσικά δεν έχω σκοπό να τρώει "τζανκ" το παιδι δια βίου. Έτσι και αλλιώς ούτε οι γονείς του είναι έτσι. Πιστεύω ότι μεγαλώνοντας θα αποκτήσει υγιεινότερες συνήθειες.

 

Edit: Malista stin egymosyni den etroga sxedon tipota epeksergasmeno, akoma kai to psomi to psiname monoi mas sto spiti. Etsi, gia na min nomizei kaneis oti dinoume abasanista "skoupidia" sta paidia mas...

 

Απλά είπα να "ακούσω το παιδί μου" σε αυτό το θέμα... Της αρέσουν τα γλυκά και τα αλμυρά τελικά.... Δεν το βρίσκω τόσο κακό, τη στιγμή που αν επέμενα σε κάτι άλλο τώρα θα είχα ένα παιδί εκτός καμπυλών - που είχε γεννηθεί σημειωτέον στις ανώτερες καμπύλες, για τις εβδομάδες που γεννήθηκε. Βλέπω και σε σχέση με το δίδυμό του, ότι επηρεαζόταν το ύψος του, από τη "διατροφή" που έκανε. Δεν ήμουν διατεθειμένη να παρακολουθώ άλλο το παιδί να κατρακυλάει στο ναδίρ και η σκέψη ότι (υποτίθεται ότι) έτρωγε υγιεινές τροφές (γιατί βασικά δεν έτρωγε και τίποτα) να με παρηγορεί...

 

Τέλος πάντων, ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Δεν έχω σκοπό να προσυλητίσω κανέναν, απλά να αναφέρω ότι υπάρχουν παιδιά που τρώνε και παιδιά που δεν τρώνε... και ότι τα παιδιά που γενικώς τρώνε, αργά ή γρήγορα θα φάνε αυτό που τους προσφέρεται, ναι συμβαίνει, αλλα υπάρχουν και παιδιά τα οποία είναι πιο πεισματάρικα...:!: Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Lilia όσον αφορά την δυσκοιλιότητα δοκίμασες να της δίνεις κάθε μέρα χαμομήλι? σε εμένα ειχε πολύ θετικά αποτελέσματα.

Και εμένα δεν τρώει φαγητό και κρέμες και προτιμά το θηλασμό αλλά σκεφτομαι ότι μετά το χρόνο που θα έχουμε πολλές επιλογές θα ανοίξει η όρεξή της. Έχετε δοκιμάσει ταχίνι με μέλι, ρυζόγαλο, κέικ σπιτικό? βέβαια όλα αυτά έχουν ζάχαρη αλλά ελεγχόμενη αν είναι σπιτικά.

Κι εγώ αντιμετωπίζω όλα αυτά περι θηλασμού από δήθεν ξερόλες όμως η όρεξη του παιδιού ξέρει καλύτερα. Συμπάσχουμε και ελπίζουμε να φτιάξει η όρεξη των μωρών μας. Πλέον έχω σταματήσει να αγχώνομαι με το θέμα του φαγητού γιατί και εγώ όπως πολλά ακόμη άτομα ήμασταν ολιγόφαγα ως μωρά και τώρα δεν το ράβουμε!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

εχουν πεσει πανω μου ολοι και γω αντιστεκομαι.ακουω διαφορα.η μαμα μου:"επειδη σε βλεπει δεν τρωει το παιδι και θελει μονο στηθος. αστο σε μενα να το ταισω και μετα ελα.παλι θηλαζει?????? δεν εφαγε φαγητο???? παλι προτιμησε το στηθος απο το φαι?????? ε οχι, αυτο που κανεις δεν ειναι σωστο, καλυτερα να μη σε βλεπει και να το ταιζω εγω, δεν παιρνει σιδηρο, θρεπτικα συστατικα, δεν εμαθε να τρωει μη αλεσμενα εξαιτιας του θηλασμου, δωσε κουτι σκονη γαλα, δεν φτανει πια απο το ενα στηθος το γαλα σου,παλι τη νυχτα ξυπναει ανα δυο ωρες?????? κτλ. κτλ. κτλ...........

 

H αντίσταση δεν είναι τακτική για τόση επιθετικότητα και τόση παρέμβαση. Πρέπει να επιτεθείς και να τελειώνεις με συνοπτικές διαδικασίες. Στη μητέρα σου που λέει τόσο πολλά να της πεις ότι σύμφωνα με το νόμο εσύ είσαι η μητέρα και εσύ έχεις την ευθύνη του παιδιού σου, τις δικές της απόψεις τις εφάρμοσε στα δικά της παιδιά, τώρα η σειρά της πέρασε. Αν θέλει να σε βοηθήσει σε κάτι να βοηθήσει εσένα και να μην ανακατεύεται στο τι κάνεις εσύ για το μωρό.

 

 

ποσο να αντεξω.εχω και τις μετρησεις του παιδιου που τον τελευταιο μηνα δεν πηγε καλα. επηρεαζομαι.

Υπάρχουν γιατροί που μπορούν να κατανοήσουν το μεγάλο εύρος του φυσιολογικού και μπορούν να σε στηρίξουν.

 

ποσο να αντεξω και να μην αρχισω και γω να νιωθω ασχημα που το παιδι πολλες φορες προτιμαει στηθος απο φαγητα.

Θα έπρεπε να προτιμάει τα φαγητά; Γιατί; Γιατί έτσι κάνουν τα περισσότερα παιδιά και πρέπει και το δικό σου να προσαρμοστεί. Αν τελικά το ζορίσεις και καταφέρεις να τα φάει και εμφανίσει διάφορες αλλεργίες, θα αναλάβουν όλοι αυτοί την ευθύνη της ανοησίας τους; Όχι! Θα βγάλουν την ουρά τους απ'έξω και θα σε συμπονούν με πολλή κατανόηση!:roll:

 

ποσο να αντεξω σε ενα περιβαλλον που κανεις, μα κανεις δε θηλαζει τοσο καιρο, οι γιατροι δεν ξερουν, οποιο προβλημα δημιουργηθει προφανως φταιει ο θηλασμος. υπαρχουν στιγμες που και γω παρασυρομαι και λεω οτι πρεπει τελικα να φταιει ο θηλασμος, θελω να κοιμηθω και γω, να τελειωνω πια με το κεφαλαιο θηλασμος, αφου αρχιζει και δημιουργει τοσα θεματα...

μετα παλι λεω, αστο μωρε το παιδι, κατι θα ξερει. και παλι απο την αρχη.

σας κουρασα,αλλα τουλαχιστον υπαρχετε και σεις...

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν έχει προτεραιότητα η σχέση σου με το παιδί σου ή οι σχέσεις σου με τους άλλους. Αν κάνεις αυτό που θέλουν οι άλλοι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (που δεν θα το έχεις γιατί πάλι θα βρίσκουν για να λένε αφού τους ακούς, δεν θα είναι για το θηλασμό αλλά για πολλά άλλα) θα είσαι ικανοποιημένη που οι άλλοι σε καπελώσανε, σε χειρίστηκαν, σε ανάγκασαν να κάνεις αυτό που θέλανε;

 

Οι ερωτήσεις είναι για να τις σκεφτείς και να απαντήσεις στον εαυτό σου.

 

Το παιδί είναι δικό ΣΟΥ και εσύ αποφασίζεις πώς ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του.

 

Με τις παρεμβάσεις των άλλων θα πρέπει να βάλεις ένα τέλος. Το να τους ακούς και να τα καταπίνεις δεν έχει κανένα νόημα. Καταλαβαίνουν ότι σε κλωνίζουν και επανέρχονται δριμύτεροι μέχρι να κερδίσουν. Είναι τόσο εγωιστές που το μόνο που τους νοιάζει είναι να επιβάλλουν τη γνώμη τους, δεν τους ενδιαφέρει ούτε η υγεία του παιδιού ούτε οι άλλες του ανάγκες και τη μητρότητα γενικότερα δεν τη σέβονται και αυτό αφορά και τον περίγυρο και τους γιατρούς, που αν είχαν ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για το θηλασμό θα διάβαζαν τουλάχιστον αυτό:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Αν εσύ δεν προστατέψεις το παιδί σου, ποιος θα το προστατέψει; Όλοι αυτοί που προσποιούνται ενδιαφέρον; Όλοι αυτοί που προσπαθούν να κλέψουν ένα μέρος της μητρότητας από εσένα για να αυτοεπιβεβαιωθούν;

 

Οι απαντήσεις σου θα πρέπει να είναι τέτοιες που να μην του αφήνουν περιθώρειο για επόμενη φορά. Αν τους στριμώξεις θα δεις ότι αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν να απολογούνται.

 

Είσαι πολύ ευγενική μαζί τους και τους αφήνεις να αποθρασσύνονται.

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ στενοχωρήθηκα με όλη την αναστάτωση που έχεις και με συγκίνησε η στήριξη των υπολοίπων (μπράβο κορίτσια)

εγω δυστυχώς δεν τα καταφερα παραπάνω απο 10 ημέρες (μετα για λιγες ακόμα θυλαστρο) και με αγάπη και χαρά θυμάμαι εκείνο το συναίσθημα που ενωνε εμενα με την κουκλίτσα μου

πιο πολύ όμως με στενοχωρεί και με θυμώνει η επέμβαση της μητέρας σου

το δικό μου παιδάκι ήπιε ολοκληρο μπουκάλι στους 18 μηνες και κρέας ακόμα και σημερα 3,5 ετων δεν τρωει αν δεν είναι μπιφτέκι.

φαντασου όταν ήταν αλεσμένο στην κρεατοχορτόσουπα το μαζευε στον ουρανίσκο της και αφού είχε περασει κανενα μισαωρο που είχε τελειώσει το γευμα ξαφνηκα έφτυνε ενα στημένο πράγμα που ήταν το αλεσμένο κρέας.

να είσαι ευτυχισμένη που τρώει φρουτάκι (εστω και μια φετα) και τα μπισκότα κια τις αηδίες να τα δώσει η γιαγια στα σκουπίδια

ΑΜΑΝ αυτή η μετακατοχική γενιά με το φαϊ και με το μπούκωμα

Αν όντως κουράστηκες και δεν έχεις ΕΣΥ αλλο διάθεση για θηλασμό είναι τελείως διαφορετικό απο το τι σου λένε οι "γιατροί - συγγενείς" του περιβαλλοντός σου

σπίτι τους και σπίτι σου

και επειδη φαντάζομαι οτι τους εχεις αναγκη τωρα που γύρισες στην δουλειά γι αυτό σε χωρεύουν στο ταψι

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ..... ΧΟΝΤΡΑΙΝΕΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμαρετο και αγλαια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας. θα ψαξω βιολογικα προιοντα και θα προσπαθησω να καλλιεργησω αλλες συνηθειες στο παιδι. οσο

για τον θηλασμο,εχουν πεσει πανω μου ολοι και γω αντιστεκομαι.ακουω διαφορα.η μαμα μου:"επειδη σε βλεπει δεν τρωει το παιδι και θελει μονο στηθος. αστο σε μενα να το ταισω και μετα ελα.παλι θηλαζει?????? δεν εφαγε φαγητο???? παλι προτιμησε το στηθος απο το φαι?????? ε οχι, αυτο που κανεις δεν ειναι σωστο, καλυτερα να μη σε βλεπει και να το ταιζω εγω, δεν παιρνει σιδηρο, θρεπτικα συστατικα, δεν εμαθε να τρωει μη αλεσμενα εξαιτιας του θηλασμου, δωσε κουτι σκονη γαλα, δεν φτανει πια απο το ενα στηθος το γαλα σου,παλι τη νυχτα ξυπναει ανα δυο ωρες?????? κτλ. κτλ. κτλ...........

ποσο να αντεξω.εχω και τις μετρησεις του παιδιου που τον τελευταιο μηνα δεν πηγε καλα. επηρεαζομαι. ποσο να αντεξω και να μην αρχισω και γω να νιωθω ασχημα που το παιδι πολλες φορες προτιμαει στηθος απο φαγητα. ποσο να αντεξω σε ενα περιβαλλον που κανεις, μα κανεις δε θηλαζει τοσο καιρο, οι γιατροι δεν ξερουν, οποιο προβλημα δημιουργηθει προφανως φταιει ο θηλασμος. υπαρχουν στιγμες που και γω παρασυρομαι και λεω οτι πρεπει τελικα να φταιει ο θηλασμος, θελω να κοιμηθω και γω, να τελειωνω πια με το κεφαλαιο θηλασμος, αφου αρχιζει και δημιουργει τοσα θεματα...

μετα παλι λεω, αστο μωρε το παιδι, κατι θα ξερει. και παλι απο την αρχη.

σας κουρασα,αλλα τουλαχιστον υπαρχετε και σεις...

 

Λιλια τα ιδια περασαμε κι εμεις.........ολοι θεωρουσαν οτι το παιδι δεν ετρωγε επειδη θηλαζε........μαλιστα η ξαδερφη μου σταματησε το θηλασμο στους 14 μηνες για να ανγκαστει να φαει το μωρο της και δυστυχως κατεληξε να του δινει πολλα ανθυγιεινα πραγματα για να τρωει.........το παιδι δεν αρχισε να τρωει καλυτερα επειδη σταματησε ο θηλασμος, περιοριστηκε στο να τρωει τις σαβουρες (σοκολατες και γλυκα)...τι καταφερε? Τουλαχιστον οταν θηλαζεις ξερεις οτι παιρνει πολλα θρεπτικα απο το γαλα σου κι ας μη τρωει στερες καλα.......

 

Κλεισε τα αυτια σου κι ασε το παιδι σου να σε καθοδηγησει.......οταν θα θελει να φαει φαγητο θα στο ζηταει.........ο δικος μου δεν ξεγελιεται πλεον με γαλα οταν πειναει.........θελει φαγητο και το απαιτει!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θελω βοηθεια πηγα σημερα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι ο μικρος δεν βαζει κανονικο βαρος δεν τρωει τιποτα αναγουλιαζει στις δικες του τροφες κρεμες λιωμενα φαγητα τρωει μονο κουλουρακια και ψωμι και γενικα οχι μασημενα ,λιωμενα μου ειπε να του δινω δικα μας φαγητα με λιγο λιγοτερο αλατι αφου δεν τρωει τα αλλα και ο αντρας μου την ρωτησε εαν μπορουμε να δινουμε συμπληρωμα σκονη η αγελαδινο και μας ειπε οχι αγελαδινο ειναι λιγο αποτομη η αλαγη μονο σκονη 2 ηλικιας πραγμα που ειμαι αντιθετη εγω. μεχρι τωρα δεν με πειραζε και τοσο τωρα ομως ξυπνα περισσοτερο την νυκτα και θελει στηθος και αρχισαν ολοι τα να μου την λεν ακομα και τετοια το παιδι δεν χορτενει δεν καθετε σε κανεναν με τον θηλασμο και η αληθεια ειναι οτι μια εξαρτηση την εχει ουτε τον μπαμπα του δεν καθετε δεν τον εχω αφησει να παω πουθενα μεχρι σημερα ειχα γραψει και γιαυτο σημερα λοιπον πηρα ξενο με τα πολλα να δωσω τωρα το βραδυ για να μην ξυπνα..αντιδραση μικρου με τραβουσε απο την μπλουζα και εσπρωχνε το μπουκαλι και κλαμα με τιποτα ξενοοο το στομαχι εγινε φιογγος και του εδωσα στηθος.. κατα την διαρκεια της μερας η παιδιατρος μου λεει να μην τον δινω στηθος αυτος κοιματε μονο με στηθος ειναι ικανος να μην φαει τιποτα και να περιμενει μεχρι που πλανταζει στο κλαμα του δινω στηθος και κοιματε τρωγωντας και ολο αυτο γινετε θα ηθελα την βοηθεια της αγλαιας εαν γινετε προσπαθησα να την στειλ μυν αλλα δεν γινετε..σημερα νιωθω χαλια αισθανομε οτι κατι δεν κανω εγω καλα σε σχεση με τον θηλασμο εχω κανει λαθοι τελικα;εαν παθω κατι τηθα κανει αυτο το παιδι πως θα καποτε εγω θα το αποθηλασω αφου οσο παμε περισσοτερο δενομαστε του εδινα ξενο και αυτος με κρατουσε σφικτα οταν πηρε το στηθος να μην του το βγαλω σαν να με παρακαλουσε δεν ξερω τι να κανω εαν δεν φαει και δεν παρει παλι βαρος και του κανω κακο;λοιπον θα γραψω αναλυτικα τα κιλα για να μου πει ..

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης 38 εβδομαδες

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.επισκληριδιο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20-01-09 3330 20-02- 4100, 20-03- 5350, 20-04- 6370 ,20-05 6720 ,20-06 7330,20 -07-7730 20-08 7920,20-09-8620 ,20-10 8600

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

γευματα θα φει σπανια 2 φρουτοκρεμΕςτην βδομαδα π.χ η 10 κουταλακια φΑΓΗΤΟ ΚΡΕΜΕς ΚΑΘΟΛΟΥ

δεν εχουμε ωραριο οποτε πινα γυρω στο 4-5 θηλασμοι την μερα

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμαΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

2 ΠΑΝΕΣ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΟΧΙ ΕΝΤΟΝΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1η και καθολου

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... απλα οτι κοιματε μονο με στηθος..

__________________

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θελω βοηθεια πηγα σημερα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι ο μικρος δεν βαζει κανονικο βαρος δεν τρωει τιποτα αναγουλιαζει στις δικες του τροφες κρεμες λιωμενα φαγητα τρωει μονο κουλουρακια και ψωμι και γενικα οχι μασημενα ,

 

λιωμενα μου ειπε να του δινω δικα μας φαγητα με λιγο λιγοτερο αλατι

 

1. Σε παρακαλώ γράψε όλες τις ζυγίσεις (από τη γέννηση κι εδώ) με τις ημερομηνίες. Όχι με την ηλικια, αλλά με τις ημερομηνίες ζύγισης.

 

2. Αφού αναγουλιάζει στα λιωμένα γιατί να το δώσεις λιωμένα;

Δοκίμασε να του δώσεις τροφές που δεν είναι λιωμένες, είναι απλά ζουληγμένες. (και το δικό μου παιδί δεν έφαγε ποτέ τίποτα λιωμένο, αναγούλιαζε)

 

 

αφου δεν τρωει τα αλλα και ο αντρας μου την ρωτησε εαν μπορουμε να δινουμε συμπληρωμα σκονη η αγελαδινο και μας ειπε οχι αγελαδινο ειναι λιγο αποτομη η αλαγη μονο σκονη 2 ηλικιας

Τα παιδιά που δεν βάζουν ικανοποιητικό βάρος, συνήθως πηγαίνουν πολύ χειρότερα με το αγελαδινό. Θα το διακινδύνευες;

 

μεχρι τωρα δεν με πειραζε και τοσο τωρα ομως ξυπνα περισσοτερο την νυκτα και θελει στηθος

σε αυτή την ηλικία τα περισσότερα μωρά ξυπνούν γιατί πρήζονται τα ούλα τους, βγάζουν ή προετοιμάζονται να βγάλουν δόντια

 

 

και αρχισαν ολοι τα να μου την λεν ακομα και τετοια το παιδι δεν χορτενει

αν δεν το συζητάς με τους άλλους δεν θα σου λένε!

Δεν είναι δυνατόν να θηλάζεις 8 μήνες και τώρα να υπάρχει πρόβλημα με το γάλα.

Σου λένε βλακείες και δεν χρειάζεται να συζητάς τέτοια θέματα με άσχετους. Αποκλείεται να σε βοηθήσουν.

 

 

δεν καθετε σε κανεναν με τον θηλασμο και η αληθεια ειναι οτι μια εξαρτηση την εχει

Όλα τα μικρά που δεν περπατάνε είναι αναγκαστικά εξαρτημένα από αυτόν που τα ταΐζει. Μόνα τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Ο άνθρωπος ανεξαρτοποιείται σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες.

 

 

ουτε τον μπαμπα του δεν καθετε δεν τον εχω αφησει να παω πουθενα μεχρι σημερα ειχα γραψει και γιαυτο σημερα λοιπον πηρα ξενο με τα πολλα να δωσω τωρα το βραδυ για να μην ξυπνα..

 

Τα περισσότερα μωρά που ξυπνούν τα βράδια δεν έχουν θηλάσει καθόλου, πίνουν μόνο ξένο. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα μωρά που πίνουν ξένο κοιμούνται όλη τη νύχτα;

 

 

αντιδραση μικρου με τραβουσε απο την μπλουζα και εσπρωχνε το μπουκαλι και κλαμα με τιποτα ξενοοο το στομαχι εγινε φιογγος και του εδωσα στηθος..

Πιστεύεις ότι το μωρό σου είναι τόσο ηλίθιο που να επιμένει να τρέφεται από κάτι που δεν είναι επαρκές;

 

κατα την διαρκεια της μερας η παιδιατρος μου λεει να μην τον δινω στηθος

:shock::shock::shock:

Δηλαδή επειδή το μωρό δεν παίρνει καλό βάρος, να πάρει ακόμη λιγότερο βάρος, να λιγοστέψει και το γάλα σου και μετά να είσαι σε αδιέξοδο;

Να βασανίζεις το παιδί αφήνοντάς του νηστικό. Αυτό σου προτείνει ο παιδίατρος. :evil::evil::evil:

 

 

αυτος κοιματε μονο με στηθος ειναι ικανος να μην φαει τιποτα και να περιμενει μεχρι που πλανταζει στο κλαμα του δινω στηθος και κοιματε τρωγωντας

:cry::cry::cry:

Δεν αντέχω να διαβάζω για παιδιά που τα βασανίζουν γονείς και παιδίατροι με τόση ευκολία...

Είναι δυνατόν να αφήνεις το παιδί να πλαντάζει στο κλάμα;

Γιατί; Για να είσαι εντάξει απέναντι στον παιδίατρο; Αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο από το να είσαι εντάξει απέναντι στο παιδί σου;

Δεν αντέχεις να σε μαλώνει ο παιδίατρος, αντέχεις όμως να βλέπεις το παιδί σου να πλαντάζει στο κλάμα.

Ποιος από τους δύο είναι πιο σημαντικός στη ζωή σου;

 

και ολο αυτο γινετε θα ηθελα την βοηθεια της αγλαιας εαν γινετε προσπαθησα να την στειλ μυν αλλα δεν γινετε..σημερα νιωθω χαλια αισθανομε οτι κατι δεν κανω εγω καλα σε σχεση με τον θηλασμο εχω κανει λαθοι τελικα;

Το μόνο λάθος που κάνεις είναι που δεν ακούς το παιδί σου, που ακούς τον κάθε άσχετο, που αφήνεις το παιδί σου και κλαίει.

 

εαν παθω κατι τηθα κανει αυτο το παιδι

:shock::shock::shock:

Τι θέλεις να πεις;

Όλοι μπορεί να πάθουμε κάτι. Δεν ξέρουμε τι θα μας συμβεί αύριο. Αυτό τι σημαίνει. Ότι θα δώσουμε από τώρα τα παιδιά μας σε ένα ίδρυμα για να συνηθίζουν;

Δεν θα πρέπει να τα αγαπάμε γιατί αν πάθουμε κάτι θα έχουν συνηθίσει στην αγάπη;

 

πως θα καποτε εγω θα το αποθηλασω αφου οσο παμε περισσοτερο δενομαστε

Όλα τα θηλαστικά αποθηλάζουν όταν είναι έτοιμα. Δεν υπάρχει κανένα θηλαστικό που να θηλάζει ενώ έχει ενηλικιωθεί.

Έχεις δει κανέναν ενήλικα να φοράει πάνες, να έχει πιπίλα, να πίνει γάλα από το μπιμπερό γιατί έτσι έμαθε;

Πώς μεγαλώνουν όλα τα παιδιά του κόσμου, ανεξάρτητα από το αν θηλάζουν ή όχι;

Το παιδί σου τώρα δεν περπατά. Πώς θα περπατήσει μετά από τόσο καιρό που έχει συνηθίσει να κάθεται; Νομίζεις ότι θα πρέπει να του μάθεις εσύ να περπατά;

 

του εδινα ξενο και αυτος με κρατουσε σφικτα οταν πηρε το στηθος να μην του το βγαλω σαν να με παρακαλουσε δεν ξερω τι να κανω εαν δεν φαει και δεν παρει παλι βαρος και του κανω κακο;

Αν μειώσεις το θηλασμό και χάσει βάρος τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αγλαια με ξυπνησες γιατι οντως λιγο ναρκωθηκα αλλα χρειαζομουν μια απαντηση οσο σκληρη και ειναι περασα μαζι του δυσκολες στιγμες και κρατιθικα και τωρα θα το στερησω οχι...αυτο με τα δοντια εχεις δικιο δεν εχουμε ακομα δοντακι μπορει αλλα γιατι δεν βαζει; με τις ημερομηνιες ειναι 1... 20-01-09 γεν 3330 2...20-02-09 4100 καιαντοιστιχα 5350,6370,6720 7330 7730 7920 8620 8600

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

20-01-09 3330

20-02- 4100,

20-03- 5350,

20-04- 6370 ,

20-05 6720 ,

20-06 7330,

20 -07-7730

20-08 7920,

20-09-8620 ,

20-10 8600

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

Τα μωρά του ανθρώπου περίπου τριπλασιάζουν το βάρος γέννησης μεχρι το 12 μήνα, το μωρό σου έχει ακόμη 2 μήνες μέχρι τότε.

 

Τον τελευταί0 μήνα δεν έβαλε βάρος αλλά εξακολουθεί το βάρος του να είναι καλό γιατί στην αρχή είναι βάλει πολύ βάρος.

Από τα νυχτερινά ξυπνήματα που αναφέρεις, υποθέτω ότι βγάζει δόντια. Συχνά αυτή την περίοδο τα παιδιά μπορεί να μην τρώνε ικανοποιητικά και μπορεί να μη βάζουν βάρος.

 

Ο παιδίατρός που παρακολουθεί το μωρό δεν ξέρει καν την έννοια του μέσου όρου.

ΚΑΝΕΝΑ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.

 

ΑΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΕΙ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ, ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ.

 

ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΟΣ 6,5 - 7 ΚΙΛΑ.

 

Σε παρακαλώ βάλε όλες τις ζυγίσεις του μωρού σου στο διάγραμμα με τις καμπύλες που υπάρχει στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Θα δεις ότι το μωρό σου είναι πάνω από το μέσο όρο των παιδιών για την ηλικία του.

Κανονικά αυτό ΕΠΡΕΠΕ να το κάνει σε κάθε ζύγιση ο παιδίατρος.

Αν δεν το κάνει δύο πιθανότητες υπάρχουν:

ή έχει τόση άγνοια που δεν μπορεί να κατανοήσει τις καμπύλες

ή σε δουλεύει

 

δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι χειρότερο...

 

 

 

απλα οτι κοιματε μονο με στηθος..

συνήθως έτσι κοιμούνται τα μωρά, μια χαρά είναι

 

Θα σε παρακαλούσα να μελετήσεις τις καμπύλες στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού.

Το υπουργείο υγείας τις έχει βάλει εκεί για να μας προστατεύει από τους επιτήδειους και τους άσχετους.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αγλαια με ξυπνησες γιατι οντως λιγο ναρκωθηκα αλλα χρειαζομουν μια απαντηση οσο σκληρη και ειναι περασα μαζι του δυσκολες στιγμες και κρατιθικα και τωρα θα το στερησω οχι...

 

(((((Mπουρμπουλίθρα)))))

Θυμώνω κάθε φορά που βλέπω μια μαμά να τα πάει τόσο καλά όπως εσύ και να αφήνει τους τρίτους να την επηρεάζουν.

Θυμώνω κάθε φορά που μια μαμά όπως εσύ δεν πιστεύει στον εαυτό της.

Είσαι ασυγχώρητη να έχεις αμφιβολίες μετά από τόσο καιρό!

Να μην το επιτρέψεις ξανά στον εαυτό σου!

 

αυτο με τα δοντια εχεις δικιο δεν εχουμε ακομα δοντακι μπορει αλλα γιατι δεν βαζει;

Μπορεί να μην έχουν εμφανιστεί αλλά λογικά θα έχουν πρηστεί τα ούλα του, θα έχει ίσως κάποια σάλια.

Υπάρχουν μωρά που είναι για 6 μήνες έτσι και μετά αρχίζουν να εμφανίζονται τα δόντια τους.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς και να το σκέφτεσαι!

Η έναρξη της οδοντοφυΐας ελέγχεται γενετικά, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να την επιταχύνεις ή να την επιβραδύνεις.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατην απαντηση και θα το προσεξω...να σε ρωτησω και κατι ακομα αρχισε να με πονα η θηλη ενω μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα εκτος απο την αρχη ..καιι το αγελαδινο γαλα ποτε πρεπει να δινετε στα μωρα μετα τον θηλασμο;επειδη ακομα μπουκαλι δεν περνει νερο δεν πινει εαν συνεχιζω να θηλαζω δεν χρειαζετε ακομα και αν τρωει τροφες ; η να τον πιεσω να πινει; το ξερω δεν ειναι χαζο θα πιει εαν διψασει αλλα ρωτω..συγνωμη αλλα πιο να ρωτησω ακομα και η παιδιατρος με αποσιντονιζει

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη που μπορεί να μην έχει σχέση με τη δική σας περίπτωση αλλά το αναφέρω γιατί τα τόπικ διαβάζονται από πολλές μητέρες.

 

Αν ένα παιδί βάζει πολύ ικανοποιητικά βάρος, δεν ανησυχούμε αν κάποιο μήνα δεν βάλει βάρος.

Αν το παιδί εξακολουθεί να μην βάζει βάρος και χάσει κάποιο βάρος χωρίς να αρρωστήσει, τότε δεν αναζητούμε τον ένοχο στο μητρικό γάλα που μεγάλωσε τόσο καλά το μωρό μέχρι αυτή την ηλικία.

Αναζητούμε τον ένοχο στις τροφές που τρώει.

 

Πχ. μια δυσανεξία στη γλουτένη μπορεί να είναι αιτία να μην βάλει το μωρό βάρος. Μπορεί να είναι και κοιλιοκάκη, μια ασθένεια κατά την οποία η γλουτένη (που βρίσκεται στο σιτάρι και πολλά ακόμη δημητριακά) δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα ανάπτυξης.

 

Επίσης οποιαδήποτε τροφική αλλεργία ή δυσανεξία μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη φυσιολογική πρόσληψη του βάρους.

 

Τα παιδιά που τρώνε πολύ λίγες στρεές τροφές έχουν συνήθως τάση για τροφικές αλλεργίες και προσπαθούν να προστατευθούν από αυτές. Η μείωση των θηλασμού δεν βοηθά στην αύξηση των στερών, το μόνο που προκαλεί είναι μείωση της πρόσληψης βάρους. Για μερικά μωρά αυτό μπορεί να είναι πολύ κρίσιμο.

 

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, ο θηλασμός το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού πρέπει να είναι ελεύθερος και απεριόριστος μέρα και νύχτα.

 

Επίσης σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής ο αποκλειστικός θηλασμός για μερικά παιδιά μπορεί να παραταθεί μέχρι το τέλος του 8ου μήνα ενώ για άλλα σταματά νωρίς στους 4 μήνες.

 

Unique needs or feeding behaviors of individual

infants may indicate a need for introduction

of complementary foods as early as 4

months of age, whereas other infants may not

be ready to accept other foods until approximately

8 months of age.193

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό και δεν μπορούμε να το βιάζουμε για να είναι κοντά στο μέσο όρο.

Αν ο παιδίατρος είναι ανίκανος να ξεχωρίσει τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε παιδιού, δεν τα βάζουμε με το παιδί που δεν ανήκει στο μέσο όρο. Τα βάζουμε με τον παιδίατρο και την ανικανότητά του.

Τα παιδιά μας τα αγαπάμε και τα δεχόμαστε όπως είναι, ακόμη και αν αποκλείνουν πολύ από το μέσο όρο!

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζει κιλα εννοουσα;

 

Το πιο καλό σενάριο είναι γιατί έχει βάλει παραπανίσια στην αρχή. Αν δεις στην καμπύλη, ενώ ξεκινά από σχετικά χαμηλά, μέχρι τον 6ο μήνα ανέβηκε πολύ στις καμπύλες, πάνω από το μέσο όρο.

 

Αυτό είναι πολύ θετικό γιατί το μωρό έχει απόθεμα!

Όταν έχει απόθεμα δεν σε νοιάζει αν δεν βάλει για έναν ή δύο μήνες.

 

Αν συνεχίσει να μην βάζει θα το ξαναδούμε.

Link to comment
Share on other sites

αρχισε να με πονα η θηλη ενω μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα εκτος απο την αρχη ..

έχεις παρατηρήσει αν είναι κόκκινη, αν το δέρμα είναι ξηρό και ξεφλουδίζεται;

 

 

καιι το αγελαδινο γαλα ποτε πρεπει να δινετε στα μωρα μετα τον θηλασμο;

Κανονικά ποτέ! Κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται γάλα άλλου θηλαστικού για να μεγαλώσει. Το κάθε θηλαστικό πίνει το γάλα της μαμάς του όσο θηλάζει.

 

επειδη ακομα μπουκαλι δεν περνει

ούτε θα πρέπει να πάρει

ακόμη και τα μωρά που πίνουν γάλα από το μπουκάλι, πρέπει να το κόβουν περίπου στο χρόνο γιατί δημιουργεί προβλήματα στα δόντια

Ο θηλασμός δεν δημιουργεί προβλήματα!:wink:

 

νερο δεν πινει εαν συνεχιζω να θηλαζω δεν χρειαζετε ακομα και αν τρωει τροφες ; η να τον πιεσω να πινει;

τρώει ελάχιστα οπότε δεν χρειάζεται νερό. Το γάλα είναι πολύ καλύτερο!

 

ακομα και η παιδιατρος με αποσιντονιζει

 

Ο ρόλος της είναι κυρίως να σε αποσυντονίζει! Μη δίνεις σημασία, είναι προφανές ότι ούτε ξέρει ούτε θέλει να μάθει. Από τη στιγμή που σου πρότεινε να βασανίσεις το μωρό, είναι αρκετό για να καταλάβεις τι άνθρωπος είναι...:?

(σηκώνει καταγγελία...)

Link to comment
Share on other sites

Mπουρμπουλίθρα, υποπτεύομαι καντιντίαση.

 

 

Αν μπορείς κόψε τη ζάχαρη και το ψωμί και τρώγε παραδοσιακά γιαούρτια.

 

Θα ξαναμιλήσουμε.

 

(μην ξαπλώνεις πάνω στο στήθος!)

Link to comment
Share on other sites

se ευχαριστω αγλαια τωρα τι ειναι η κατιντιαση θα κοψω τηνζ αχαρι και το ψωμι και πιστευω να ηρεμησει ο μικρος προτειμα περισσοτερο το στηθος αυτο και ωρες ωρες δεν το αντεχω η πουρελαν κανει δουλεια να τηνδοκιμασω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...