Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφες και εγκυμοσυνη


demi

Recommended Posts

μα οταν πιεις 6 κουπες την ημερα φυσικα και θα εχει καποια επιπτωση. η καφεινη ολοι γνωριζουμε τι επιπτωσεις εχει στον ιδιο μας τον οργανισμο,ποσο μαλλον στο νεογνο που θηλαζει.

το παν ειναι να μην υπαρχουν υπερβολες.

1-2 κουπες την ημερα δεν βλαπτουν. παν μετρον αριστον δεν λεγανε οι αρχαιοι?? κατι γνωριζανε λοιπον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και η πολυ περπατημα πειραζει αλλα επιτρεπεται με μετρο

και το πολυ σεξ πειραζει αλλα και αυτο επιτρεπεται με μετρο:P

και η πολυ κουραση πειραζει αλλα μια εγκυος μπορει να κανει δουλειες οταν δεν ειναι βαριες.

μεχρι και το ψωμι που τρωμε εχει Ε μεσα.στο τελος θα τρεφομαστε με ορο αν τα ψαξουμε ολα 1-1.

ολα με μετρο(εκτος απο το αλκοολ και το τσιγαρο τα οποια 100%βλαπτουν σε οποιαδηποτε δοσολογια)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στις αποδείξεις.Αν πληκτρολογήσεις στο google π.χ."καφές και εγκυμοσύνη" θα βγάλει ένα κατεβατό από έρευνες που συσχετίζουν την κατανάλωση καφέ και την επίδρασή του στο έμβρυο.

Στο Google μπορείς να βρεις έρευνες που αποδεικνύουν ότι ο άνθρωπος δεν πάτησε ποτέ στο φεγγάρι, ότι ο Έλβις ζει και ότι ο Χίτλερ ψήνει κουλουράκια σε μια μονοκατοικία στην πολωνική επαρχία.

 

Το θέμα δεν είναι τι λέει το Google, αλλά τι λένε οι γιατροί και ειδικά ο γιατρός της κάθε μιας μας, τον οποίον εμπιστευόμαστε να μας ξεγεννήσει, ενδεχομένως και με καισαρική.

 

Βέβαια δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ό,τι θέλει, αλλά προσωπικά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου πάνω απ' όλα. Κι αφού ο γιατρός μου λέει ότι ο καφές είναι ΟΚ και το αλκοόλ με μέτρο επίσης ΟΚ, τις έρευνες τις ακούω βερεσέ.

 

Έχουμε γίνει όλοι γιατροί εδώ μέσα, είτε ξέρουμε την τύφλα μας, είτε όχι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι είμαι γιατρός και δεν το θυμάμαι;

 

Απλά απόψεις αλλάζουμε και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε.

 

Και η καθεμία έχει το δικαίωμα να λέει την αποψή της,ακόμα κι αν δεν σου αρέσει.

 

Όπως και να κάνει τις επιλογές της στο αν θα πιει καφέ και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά απόψεις αλλάζουμε και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε.

Αυτό εννοείται και εξυπακούεται. Άλλο όμως να λες "η γνώμη μου είναι" και άλλο να λες "υπάρχουν αποδείξεις ότι". Φυσικά να πεις τη γνώμη σου, αλλά μην την παρουσιάζεις σαν να είναι ιατρικό απόφθεγμα (ενώ δεν είναι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσεις πινετε καφε στην εγκυμοσυνη;;Τι σας ειπε ο γιατρος σας; Ο δικος μου ειναι μαλλον πολυ κουλ και εγω πινω σε ολη την διαρκεια 1 γαλλικο το πρωι και τωρα που εχει ζεστη 1 φραπε την ημερα.Καμια φορα-σπανια- και 2...Ειμαι στην 34η εβδ.-στο δευτερο παιδακι-και νιωθω τρελλη υπερδιεγερση ετσι κι αλλιως ,καθως πλησιαζω στο τελος..

:wink:
Link to comment
Share on other sites

Εσεις πινετε καφε στην εγκυμοσυνη;;Τι σας ειπε ο γιατρος σας; Ο δικος μου ειναι μαλλον πολυ κουλ και εγω πινω σε ολη την διαρκεια 1 γαλλικο το πρωι και τωρα που εχει ζεστη 1 φραπε την ημερα.Καμια φορα-σπανια- και 2...Ειμαι στην 34η εβδ.-στο δευτερο παιδακι-και νιωθω τρελλη υπερδιεγερση ετσι κι αλλιως ,καθως πλησιαζω στο τελος..

 

εγω ειμαι στη 22 εβδομαδα και 5 μερεσ,και ο γιατρο μου επετρεπε να πινω γαλλικο εσπρεσσο αλλα πολυ ελαφρυ,ελληνικο....τον φραπε εδω δεν τον ξερουν γιατι ζω εξωτερικο,αλλα απο οτι ξερω και απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ υπερδιεγερτικοσ αλλα δεν πιστευω να κανει τοσο κακο:lol::lol::lol::lol::lol: εγω ετυχε να πιω και red bull {ναι ναι καλα ακουσ μην με βρισετε χιχιχι} πριν το ραντεβου με το γιατρο και τα επεξε λεει αμαν το νινι μονο που δεν χορευει μακαρενα χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:-P:-P:-P:-P:-P αν οι γιατροι μασ λενε σε ολα οκ τοτε κανενα προβλημα:wink:;-):wink:;-) ,ε το καλο το νινακι σου:-D:grin::-D:grin:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έπινα 2-3 κούπες (μικρές) γαλλικό καφέ ντεκαφεϊνε με την άδεια του γιατρού.

 

Από τότε που γέννησα δεν ήπια γαλλικό ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ:rolleyes:...τον σιχάθηκα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

με ανχοσατε λιγακι.Στην πρςτη μου εγυμοσυνη επινα εναν ελληνικο και εναν γαλλικο την ημερα η αληθεια ειναι πςσ ο γιατροσ μου μου λεει εναν την ημερα,το κοριτσκι μου δοχα το θεο ψηλο βγηκε.Τωρα σαθτην την εγκυμοσυνη αν και νωρισ ακομα παλι πινω 2 αλλα βλεπω πωσ ο δευτεροσ με πιραζει λιγο

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

με ανχοσατε λιγακι.Στην πρςτη μου εγυμοσυνη επινα εναν ελληνικο και εναν γαλλικο την ημερα η αληθεια ειναι πςσ ο γιατροσ μου μου λεει εναν την ημερα,το κοριτσκι μου δοχα το θεο ψηλο βγηκε.Τωρα σαθτην την εγκυμοσυνη αν και νωρισ ακομα παλι πινω 2 αλλα βλεπω πωσ ο δευτεροσ με πιραζει λιγο

αφου το νινακι σου ειναι καλα,μην μου ανχωνεσαι:lol::lol::lol::lol: και εφοσον ο γιατροσ σου σου λεει οτι εστω και εναν μπορεισ,οοοοοοολα καλα πιστευω:-P:-P:-P:-Pαπλα αν βλεπεισ οτι ο οργανισμοσ σου δεν σηκωνει τον δευτερο,μην τον πινεισ η πιεσ μονο γουλιτσεσ απο τον δευτερο:lol::lol::lol:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμένα ο γιατρός μου επέτρεψε μέχρι και δύο καφέδες την ημέρα, ελαφριούς. Επειδή όμως δεν έχω εμπιστοσύνη ούτε και σε μένα την ίδια :P το έψαξα και είδα ότι η κατανάλωση καφεϊνης συνδέεται με αποβολές κατά το πρώτο τρίμηνο, όταν φυσικά γίνεται υπερκατανάλωση. Δεν ήθελα όμως να το ρισκάρω γιατί πέρα απ'τους καφέδες, έτρωγα και σοκολάτες οι οποίες περιέχουν κι αυτές καφεϊνη.

Εθισμένη καθώς ήμουν ξεκίνησα με ένα φραπέ την ημέρα, σχεδόν όλο γάλα και με μια κουταλιά νες. Η μία έγινε μισή + μισή decaf. Tώρα το πίνω όλο decaf εκτός από σπάνιες περιπτώσεις όταν έχω ημικρανίες. Εκεί η καφεϊνη είναι το μόνο μου φάρμακο.

Αν και δεν έχω βρει σε ιατρικές ιστοσελίδες κάτι που να λέει ότι στο decaf υπάρχει κάτι το επιλήψημο, πολλές κοπέλες έχουν υπαινιχθεί κάτι τέτοιο στο forum. Μπορεί κάποια να μου εξηγήσει το γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποδεδειγμένα δεν επιτρέπονται καφέδες,αναψυκτικά(τύπου κοκα κόλα),αλκοολούχα και τσιγάρο,γιατί οι γιατροί άραγε "επιτρέπουν" μια παρεκτροπή καθημερινά ή πού και πού;

Υποθέτω για ψυχολογικούς λόγους.

Ίσως και γιατί έχουν πληθύνει οι διάφοροι εθισμοί.

Εγώ θεωρώ ότι είμαι εθισμένη στον καφέ.Δεν μπορώ να φανταστώ να μην υπάρχει στη ζωή μου,στο πρωϊνό μου,στη δουλειά ή το απόγευμα.

Το τελευταίο καιρό και προσπαθώντας να τον βγάλω λίγο από τη ζωή μου καθαρά για λόγους υγείας,τον αντικατέστησα με τον ντεκαφεϊνέ.

Μην φανταστείτε καμια τρομερά μεγάλη κατανάλωση: μέχρι δύο φλυτζάνια την ημέρα και τώρα με την εγκυμοσύνη ένα ή δύο φλυτζάνια τη βδομάδα(το γράφω και δεν το πιστεύω!!!:eek:)

Τι γνωρίζετε εσείς για τον ντεκαφεϊνέ;Παραπάνω λένε ότι "είναι πολύ χειρότερος από τον κανονικό",αλλά δεν το εξηγεί κανείς και πολύ θα ήθελα να ξέρω.

 

Ντεκαφεινε=χημικη επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,μηπως ξερετε εαν πειραζει ο ελληνικος καφες?οχι οτι πινω καθε μερα,αλλα οταν με τραβαει (περ.3-4 φορες την εβδομαδα)κ ελαφρυ τον κανω..Ο γιατρος μου ειναι πολυ χαλαρος,σε ολα 'ναι' μου λεει αλλα με μετρο..Εγω παλι ειμαι πιο συγκρατημενη,ο αντρας μου παλι......πολυ αυστηρος στη διατροφη μου!!Λες κ θα γεννησει αυτος :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι μου ειχε πει ο δικος μου γιατρος για τον καφε. επιτρεπεται ενας νες καφε η ενας ελληνικος η δυο φιλτρου η μεχρι 4 ντεκαφεινε.

εγω στην αρχη επινα εναν ντεκαφεινε το πρωι και το απογευμα κατεβαζα κι εναν ελληνικο που με τραβουσε. καποια στιγμη στην πορεια αηδιασα και εκοψα εντελως τον καφε.

με το καλο το μπεμπε σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επιτρεπτό όριο στη Σουηδία που ζω είναι 3 φλυτζάνια τη μέρα (φίλτρου έχουν εδω αλλά αρκετά βαρύ). Στην Ελλάδα ο γιατρός μου είχε πει εναν τη μέρα κι αν μπορώ να τον αποφεύγω κι αυτόν. Ο πολύς καφές είναι υπεύθυνος για λιποβαρή μωρά. Έπινα 2 περίπου τη μέρα και το καλοκαίρι που ήμουν και στα τελευταία της εγκυμοσύνης μου έπινα 1 φραπέ τη μέρα και μπορεί και καμιά γουλίτσα γαλλικό. Θεωρώ ότι έπινα πολύ καφέ, ένιωθα αρκετές τύψεις και τον τελευταίο μήνα προσπάθησα να τον κόψω τελείως παρ' όλο που δεν μου τον απαγόρευσε κανείς. Το μωράκι μου όντως βγήκε αδυνατούλη, 2925γρ. και 52 εκατοστά και μου έλεγαν ότι θα βγει 4κιλο (άλλα ντ' άλλων). Πίστεύω ότι έπαιξε ρόλο ο καφές που έπινα. Τώρα μου τον ζυγίζουν κάθε βδομάδα διότι έχασε πολύ βάρος στο μαιευτήριο λόγω της επιμονής μου για αποκλειστικό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έπινα ένα καφέ φίλτρου κάθε μέρα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και έτρωγα και πολύ σοκολάτα! (που συσωρεύεται επιπλέον καφείνη στον οργανισμό). Το μωράκι μου γεννήθηκε 3600γρ! Θεωρώ ότι ένας καφές την ημέρα δεν μπορεί να βλάψει το μωράκι!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πεί οτι επιτρέπεται ο γαλλικός καφές και ο ελληνικός!! Ακόμη και στο θηλασμό μου είχε πεί να πίνω αυτούς τους καφέδες άφοβα!

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πολύς καφές είναι υπεύθυνος για λιποβαρή μωρά.

Κι εγώ που δεν έπινα καφέδες τι κατάλαβα; 2100 γεννήθηκε ο δικός μου. Ενώ της ξαδέρφης μου που έπινε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ καφέ και ενίοτε δύο, η κόρη της γεννήθηκε 3500. Γεννήσαμε και οι δύο μπαίνοντας στον ένατο.

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι η κόρη της είναι πολύ νευρική ενώ ο δικός μου εξαιρετικά ήρεμος. Δεν ξέρω αν γι' αυτό φταίνε οι καφέδες κατά τη διάρκεια της κύησης ή/και του θηλασμού, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη επιτρεπονται μεχρι 200ml καφεινης την ημερα. Σκεφτείτε όμως ότι καφεινη δεν εχει μονο ο καφές, αλλα και το τσαι και οι σοκολατα και τα αναψυκτικά.

Εδώ υπαρχει ενα χρησιμο εργαλειο για να υπολογισετε τα ml καφεινης ανα ημερα http://www.pfizernutrition.gr/tabid/307/Default.aspx

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σας είχα κάνει ερώτηση για την θερμοκρασία της γυναίκας όταν μείνει έγκυος και καμία δεν μου απάντησε :( .... κοιτούσα κάθε μέρα αν έχω μνμ ....παρόλα αυτά είμαι έγκυοςςςςςςς.Έκανα τεστ και β χοριακή.Είμαι στην 5 βδομάδα και είχα 1013 ...... χθες ρώτησα τον γιατρό για τον καφέ και μου είπε να πίνω έναν ελληνικό, μπορώ; Υ.Γ είμαι 25 χρονών και είναι το πρώτο μου μωράκι...

Link to comment
Share on other sites

αφου στο επετρεψε ο γιατρος σου μπορεις να πινεις. κ ο δικος μου, μου εχει πει ενα καφε την ημερα.

απλα οπως εχει ειπωθει κ παραπανω απο τα αλλα κοριτσια, προσοχη στην "κρυμμενη" καφεινη της σοκολατας, του τσαγιου, των αναψυκτικων τυπου κολα κλπ. παν μετρον αριστον!

Link to comment
Share on other sites

Γιωτούλα με το καλό το μωράκι σου και να απο΄λαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!! Εγώ στο πρώτο τρίμηνο δεν έπινα καθόλου καφέ!Στο δεύτερο τρίμηνο ξεθάρευα λίγο και έπινα αραιά και που κανένα καφεδάκι (ελληνικό ή γαλλικό) και στο τρίτο τρίμηνο έπινα στα μεγάλα κέφια και κανένα φρέντο καπουτσίνο!!!

Φύλαγε τα ρούχα σου δεν λέει η παροιμία;; Όταν υπάρχει μέτρο στην κατανάλωση δεν νομίζω ότι υπα΄ρχει κάποιος κίνδυνος:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω το πρωι φτιαχνω εναν ελληνικο λιγο περισσοτερο απο μονο με βοηθαει πολυ να ξυπνησω κ να παω τουαλετα κ το απογευμα κατα τις 4 φτιαχνω ενα παρα πολυ ελαφρυ φραπε σκετο κ πινω σχεδον τον μισο..

πριν μεινω εγκυος επινα σχεδον ολη μερα νες κφραπε..απο τοτε που εμεινα εγκυος ο νες με αηδιαζει!!ευτυχως που υπαρχει ο ελληνικος..δεν υπαρχει καλυτερος καφες!!

απ αυτα που εχω διαβασει ξερω κγω οτι μεχρι 300mg καφε την ημερα μπορουμε να πινουμε αφοβα..κατα τη διαρκεια του θηλασμου ομως δεν ξερω τι γινεται..

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ λάτρης του καφέ,δεν μπορώ με τίποτα να τον κόψω τελείως!Είμαι εγκυος στο δεύτερο μωράκι μου,πίνω εναν διπλό ελληνικό κάθε πρωί και 1 το απόγευμα συνηθως decaf ή κανονικό esspresso,έχω τύψεις αλλά...πάντως στην κόρη μου έπινα και παλι τα ίδια και γεννηθηκε 4040 γρ και 52 εκ στις 40 εβδ ακριβώς,δεν είναι υπερκινητική και νευρική,μόνο απαιτητική!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...