Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χωριστά δωμάτια ή μαζί?


Recommended Posts

καλησπερα! εγω τα εβαλα απο την αρχη σε ξεχωριστο δωματιο γιατι ο μεγαλος που ειναι 2,5 χρονων δεν κοιμαται ευκολα τα βραδυα και θα ειχα προβλημα. Θα ξυπναγε καθε φορα που η μπεμπα θηλαζε και δεν μου ειναι ευκολα τα ξενυχτια. Βασικα ειναι και αγορι κοριτσι και γιαυτο το σκεφτηκα

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ τους έχω χώρια, αλλά λέω, μόλις ρυθμιστεί ο ύπνος του μικρού, να τους βάλω μαζί. Αν τον θέλει βέβαια, πράγμα για το οποίο πολύ αμφιβάλλω.

Θελεις να τα βαλεις μαζι για να μαθουν να μοιράζονται, να ανεχονται ο ενας τον αλλο;

Εγω θυμαμαι ηθελα να εχω τον χωρο μου οταν ημουνα μικρουλα και ιδιαιτερα στα διαβασματα.

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τα βάλω μαζί για να μου περισσέψει ένα δωμάτιο να το κάνω γραφείο :oops: . Έχω ακούσει δε ότι τουλάχιστο μέχρι να μπουν στην εφηβία τα αδέρφια, κυρίως του ίδιου φύλου, θέλουν να είναι μαζί...

Οπότε, αφού το λέει η επιστήμη, θα το δοκιμάσω. Φτάνει να το δεχτούν και τα παιδιά μου....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τα βάλω μαζί για να μου περισσέψει ένα δωμάτιο να το κάνω γραφείο :oops: . Έχω ακούσει δε ότι τουλάχιστο μέχρι να μπουν στην εφηβία τα αδέρφια, κυρίως του ίδιου φύλου, θέλουν να είναι μαζί...

Οπότε, αφού το λέει η επιστήμη, θα το δοκιμάσω. Φτάνει να το δεχτούν και τα παιδιά μου....

 

Και εγώ έτσι το σκέφτομαι. Το ένα δωμάτιο είναι λίγο πιό μικρό και το έχει κάνει ο άντρας μου γραφείο. Καλύτερα λιγότερη ατσαλιά και βιβλιομάνι στο σπίτι. Του τα βάζω όλα εκεί μέσα και ας τα κάνει ότι θέλει.

 

Πότε ξεκινήσατε να έχετε τα μωράκια σας μαζί? Εγώ τώρα που είμαι έγκυος έβαλα κρεβάτι στο δωμάτιο και σιγά σιγά έβγαλα την μικρή απο την κούνια της και την έβαλα στο κρεβάτι απο τώρα για να μην το συνδιάσει με την γέννηση και να μην το λάβει σαν εκτόπισμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ.

Τέλος Γενάρη μετακομίζουμε και ο Κωστής θα έχει μεγάλο δωμάτιο.

Κανονικό κρεβάτι και κούνια μέσα στο δωμάτιο και σταδιακό πέρασμα στο κανονικό κρεβάτι (νομίζω πως δεν θα δυσκολευτώ γιατί γουστάρει τρελλά να μην κοιμάται στην κούνια)

Το μωρό θα γεννηθεί τον Απρίλη. Αρχικά το κρατάω κοντά μας τα βράδια, ενώ την ημέρα μπορώ να το βάζω και στην κούνια στο δωμάτιο του Κωστή πχ όταν παίζουμε εκεί.

Όταν αρχίσει να κοιμάται το βράδυ μεταφέρεται και το μωρό στο παιδικό.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol: καλημερα.εμεις την ειχαμε μονη της απο ημερων και κοιμοταν με το περιστρεφομενο μονη της.δυο τρεις φορες την εφερε ο δημητρης διπλα μας και τωρα δεν κοιμαται μονη της.θελει να ειμαστε και οι δυο διοπλα της.ηταν εγκληματικο αυτο που εκανε .θα τον πνιξω.
Link to comment
Share on other sites

εγω τον εβαλα σε κρεβατι πολυ νωριτερα απο τον ερχομο της μπεμπας, απο οταν ημουν εγκυος, και ετσι εγινε πολυ φυσικα το περασμα, ομως τωρα που βλεπει το μωρο, τρελαινεται να μπει στην κουνια! Αλλο παλι κι αυτο!!!!

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

geia sas! Exw 2 paidakia, agorakia. to megalo einai 2 etwn k to mikro 6 minwn. prospa8isame na ta baloume na koimi8oun mazi sto idio dwmatio pro 15 imerwn peripou, alla to 1 xupnouse to allo k trela8ikame! den koimi8ikame 4 bradia! exete kanena kolpo na mou proteinete mpas k to kataferoume? giati to mwro to exoume mesa sto dwmatio mas akoma. uparxei 1 adeio dwmatio spiti mas -tou opoiou ousiastika xrisimopoioume tis ntoulapes mono- pou 8a mporousame na kanoume brefiko dwmatio. apla pisteuoume pws isws pernoun kalutera mazi. oxi? perimenw tis apopseis twn empeirwn!!! euxaristw polu ek twn proterwn!!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas! Exw 2 paidakia, agorakia. to megalo einai 2 etwn k to mikro 6 minwn. prospa8isame na ta baloume na koimi8oun mazi sto idio dwmatio pro 15 imerwn peripou, alla to 1 xupnouse to allo k trela8ikame! den koimi8ikame 4 bradia! exete kanena kolpo na mou proteinete mpas k to kataferoume? giati to mwro to exoume mesa sto dwmatio mas akoma. uparxei 1 adeio dwmatio spiti mas -tou opoiou ousiastika xrisimopoioume tis ntoulapes mono- pou 8a mporousame na kanoume brefiko dwmatio. apla pisteuoume pws isws pernoun kalutera mazi. oxi? perimenw tis apopseis twn empeirwn!!! euxaristw polu ek twn proterwn!!!

Εγω οταν γεννησα το γιο μου η κορη μου ηταν σχεδον 2.Απο την αρχη τα ειχαμε σε ξεχωριστα δωματια για να μην ξυπναει το ενα το αλλο.(Υπηρχε βεβαιως και η δυνατοτητα να γινει αυτο)Και ευτυχως που το καναμε αυτο γιατι ο μικρος ξυπναει με τον παραμικρο θορυβο και κλαιει παρα πολυ.Πιστευω αν τα ειχαμε στο ιδιο δωματιο θα ξυπνουσε και η μεγαλη.

Γνωμη μου ειναι αυτη.Μπορει και να κανω λαθος και να μη συνεβαινε αυτο.Ολη την υπολοιπη ημερα ειναι μαζι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω τις εχω στο ιδιο δωματιο ενα 6μηνο τωρα και στην αρχη ειχα αγχωθει ακριβως γι' αυτο το θεμα αλλα σταθηκα τυχερη.ενω και οι 2 ξυπνανε τα βραδυα κατα ενα περιεργο λογο οταν η μια ξυπναει κλαιγοντας ή φωναζοντας να παω ,η αλλη δεν ξυπναει:Dτωρα αν υπαρχει καποιο κολπο δεν νομιζω μαλλον ειναι θεμα τυχης

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα έβαλα στο ίδιο δωμάτιο με το άγχος μήπως το ένα ξυπνάει το άλλο. Τα έβαζα για ύπνο διαφορετικές ώρες και...όλα εντάξει. Νομίζω πως τα μικρά κοιμούνται πιο βαριά. :rolleyes:

 

Αυτό που συμβαίνει πλέον είναι να μιλάει συνέχεια ο μεγάλος και να μην αφήνει το μικρό να κοιμηθεί!!!

 

Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα κόλπο πέρα από το να κοιμούνται διαφορετικές ώρες. Και ίσως είναι καλύτερα να είναι στο ίδιο δωμάτιο, έτσι για συντροφιά. ..λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα να έχει ο καθένας το δωματιακι του...θα ηρεμήσετε πάνω απο ολα εσείς και θα υπάρχει πιο ευχάριστει θετική ενέργεια μέσα στο σπιτάκι σας!!!τώρα βέβαια αν στην πορεία μεγαλόνοντας θέλουν να είναι παρεούλιτσα,μια χαρουλά θα είναι και αυτό!!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει τρίτο δωμάτιο, η γνώμη μου είναι να πάει το καθένα στο δωματιάκι του. Εγώ έχω δύο αγοράκια 4,5 περίπου ετών και 13 μηνών και κάποια στιγμή προσπάθησα να τα βάλω μαζί για τους ίδιους λόγους που το σκέφτεσαι εσύ. Επειδή είναι το ίδιο φύλο, είναι καλό να μοιράζονται το ίδιο δωμάτιο και άλλα τέτοια που άκουγα.

Τελικά εκτός από το ότι δεν κοιμόντουσαν καλά, είχαμε και ζήλιες γιατί ο καημενούλης ο μεγάλος ξαφνικά τον είδε σαν εισβολέα (παρόλο που αγαπιούνται τρελά). Καλό είναι να μοιραζόμαστε τα πράγματα, αλλά -κατά τη γνώμη μου πάντα- καλύτερο είναι να έχει ο καθένας το χώρο του εξασφαλισμένο και στη συνέχεια να τον μοιράζεται με τον άλλον. Πιο άνετα!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Exω μαζι οχι 2 παιδια..αλλα 3..

Οταν γεννηθηκαν τα διδυμα η μεγαλη ηταν 2 χρ. Οποτε ειχα τον προβληματισμο..μηπως και τα διδυμα ξυπναει η μια την αλλη (για χωριστα δωματια δεν το ηθελα ..καθως εχω μεγαλωσει με την αδερφη μου στο ιδιο δωματιο...και θυμαμαι ποσο ωραια ηταν..)

Τελικα τα παιδια συνηθιζουν μετα απο λιγες μερες και ακομα και αν εκλαιγε η μια στο κεφαλι της αλλης...αν δεν ηθελαν να ξυπνησουν δεν ξυπναγαν..

Οποτε μαλλον υπομονη θελει ..μεχρι να συνηθισουν ο ενας τον αλλον.

Βεβαια τωρα δεν θελουν με τιποτα να τις βαλω χωρια...και θελουν να ειναι και οι 3 μαζι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε τι ηλικία τα έβαλες μαζί Αφροδίτη;

Εγώ πολύ το σκέφτομαι αλλά πρέπει να το τολμήσω γιατί ο μικρός 13μηνών κοιμάται ακόμη στην κρεβατοκάμαρά μας και δεν πάει άλλο... Την μεγάλη 31μηνών τώρα από τον 3ο μήνα την κοιμίζαμε στο παιδικό και ήταν μια χαρά! Απλά τώρα ξέρεις οταν το πολυσκέφτεσαι όλο και κάτι τυχαίνει, άρρωστη η μεγάλη τη μια, δόντια ο μικρός την άλλη και... κολλήσαμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω και γω το ιδιο προβληματισμό, ο μεγάλος μου είναι 2 χρονών και η μικρή μου 2 μηνών. θέλω να τους βάλω στο ίδιο δωμάτιο ομως ανησυχω για τις ιοσεις που κουβαλαει ο μεγάλος απο τον παιδικό.

ε'ιναι ομως καλο για την μπεμπα να κοιμαται στο δωματιο μας.

ο μεγάλος μου πηγε στο δωμάτιο του απο την πρωτη νυχτα που γυρησαμε απο το μαιευτήριο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχει μια βδομάδα που τα βάζω μαζί στο ίδιο δωμάτιο και δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα..το βράδυ δε ξυπνάνε απλά το μόνο που κάνω είναι να κοιμήσω πρώτα τον μικρό και μετά βάζω και τη κόρη μου για ύπνο που έτσι κι αλλιώς κοιμάται μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Eμας ο Βασιλης μπορει να μας βγαζει την πιστη να παει για υπνο αλλα οταν παει..... κλακετες να χορευεις χαμπαριιιιι :-D:grin::-D

 

Παντως αν υπαρχει η δυνατοτητα χωριστου δωματιου θα το επελεγα ασυζητητη :wink:. Σε λιγο που θα πρεπει να μπουνε 2 μονα κρεβατια στο ηδη υπαρχων παιδικο το γραφειακι μας θα γινει 2ο παιδικο (αχ παει το γραφειακι μου παει) . Οσο ειναι κουνια-κρεβατι ανετα το καθυστερουμε απλα :rolleyes::lol: :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια, σας υπερ-ευχαριστω!! Ναι, θα τα βαλω σε διαφορετικα μαλλον.. Αν και ειναι μανικι.. Πρεπει να χωρισω τα ενωμενα υπνοδωματια, να ανοιξω πορτα κλπ.. Αλλα η Iride εχει δικιο. Εμενα ζηλευει αρκετα ο μεγαλος ηδη, αρα ισως ναχουμε 8εμα.. Το να δωσω στον μικρο το δωματιο του μεγαλου και να φτιαξω για τον μεγαλο το αλλο με καινουργια ταπετσαρια, οχι bebe πια, θα ηταν κακο? Θα το παρει καλα η κακα? Το εχει κανει καποια/ος??

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τον κάνεις να ενθουσιαστεί πολύ τον μεγάλο για το καινούριο του δωμάτιο, ώστε να περιμένει πώς και πώς να πάει. Το μικρούλι ευτυχώς δεν έχει ακόμη άποψη! Εμένα πάντως μόνο την ώρα του ύπνου είναι χώρια, όλες τις άλλες ώρες είναι ή στου ενός το δωμάτιο ή στου άλλου και φέρνουν και τα παιχνίδια τους μαζί τους, ανάκατα όλα, χαμός!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω βρε κοριτσια προβληματιζομαι με αυτο το θεμα..οταν με το καλο γεννησω η μικρη μου θα ειναι 27μηνων ε και κανενα εξαμηνο ο μπεμπακος μαζι μας θα παει 2,5η μικρη..απλα δεν υπαρχει 3δωματιο οποτε αναγκαστικα θα τα βαλω να κοιμουνται μαζι..εμενα ποιο πολυ με προβληματιζει το γεγονος οτι ειναι διαφορετικα φυλα κοριτσακι-αγορακι...

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου και όλες οι άλλες μανούλες, φυσικά!!

Γνώμη μου, να τα βάλεις σε χωριστά δωμάτια! Να έχει ο καθένας τον προσωπικό του χώρο!

Μπορείς να τον ρωτήσεις αν θέλει να αλλάξει δωμάτιο και να τον ρωτήσεις πως θέλει να το φτιάξετε το καινούργιο δωμάτιο και να σε βοηθήσει!!

Αν ενθουσιαστεί καλώς, αν δεν θέλει να φύγει, εγώ προσωπικά, θα τον άφηνα στο δωμάτιό του!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Αnnia και εμείς, προς το παρόν, έχουμε ένα παιδικό.

Οπότε θα τα βάλω μαζί, αναγκαστικά.

Όταν θα αλλάξουμε σπίτι θα προσπαθήσω να βρώ με 2 παιδικά δωμάτια!

Νομίζω πως όσο είναι μικρά, δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι διαφορετικού φύλου!!

Εγώ με τον αδερφό μου ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο μικρά. Στην εφηβεία δεν το δεχόμουν καθόλου και τελικά χωριστήκαμε!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...