krystallia

Σφίγγεται και κρατάει την αναπνοή του...

Recommended Posts

Καλησπέρα...

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα θέμα που πραγματικά με έχει ανησυχήσει.

Έχω ένα γιο 13 μηνών ο οποίος πριν τέσσερις μέρες, ενώ ήταν στο πάρκο του και έπαιζε κι εμείς είχαμε παρέα στο σπίτι και συζητούσαμε, άρχισε να σφίγγεται τόσο πολύ μέχρι που έγινε κατακόκκινος! Στην αρχή νομίζαμε οτι θέλει να κάνει κακά του. Δεν έγινε όμως κάτι τέτοιο και μετά από λίγο επανέλαβε το ίδιο.

Είπαμε οτι ίσως το έκανε για να μας τραβήξει την προσοχή γιατί δεν του δίναμε σημασία. Την επόμενη μέρα κι ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο και τον έιχα αγκαλιά έκανε το ίδιο άλλες δύο φορές. Πάλι θεώρησα οτι ήθελε να μου τραβήξει την προσοχή. Το συγκεκριμένο επεισόδιο διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα, και το παιδί κρατά την αναπνοή του.

Σήμερα όμως πραγματικά ανησύχησα. Το παιδί μόλις έιχε φάει για μεσημέρι και λίγο πριν κοιμηθεί τον κρατούσα αγκαλίτσα και κάναμε βόλτα στο σπίτι. Ξαφνικά, άρχισε και πάλι να σφίγγεται και έγινε κατακόκκινος. Μετά από λίγο έκανε το ίδιο αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια, κι εγώ φοβήθηκα και τον ταρακούνησα.

Αυτή τη φορά τον είχα αγκαλιά και ασχολιόμουν μαζί του. Μήπως δεν είναι για να μου τραβήξει την προσοχή και είναι κάτι παθολογικό; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Κάποιες φορές στο τέλος του επεισοδίου κλαίει. Είναι γιατί τον τρομάζω εγώ με τη συμπεριφορά μου; Μήπώς πονάει ή του συμβαίνει κάτι άλλο;;;

Διάβασα σχετικά με το σύνδρομο κατακράτησης της αναπνοής και τα temper tantrums αλλά δεν νομίζω να έιναι κάτι τέτοιο.

θα με βοηθούσε πολύ η συμβουλή σας...

Ευχαριστώ

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλημέρα,

και ο δικός μου γιος είναι 13 μηνών και το κάνει αυτό. Σφίγγεται, κρατάει την αναπνοή του και μαζεύει τα πόδια του. Το έκανε και πριν το καλοκαίρι αυτό, μετά το σταμάτησε και τώρα το έχει ξαναρχίσει πιο έντονα. Έχω ανησυχήσει πολύ και έχω ρωτήσει τον παιδίατρό του και μου είπε να μην ανησυχώ εφόσον δεν χάνει τις αισθήσεις του και να μην του δίνω σημασία γιατί μπορεί να το κάνει επίτηδες. Ένας άλλος παιδίατρος μου είπε να τον πάω σε παιδονευρολόγο. Έχω τρελλαθεί και δεν ξέρω τί να κάνω. Μήπως έχεις καμία απάντηση για το θέμα?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΒΟΛΟ ΜΩΡΟ!ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΕ ΣΥΧΝΟ ΒΑΘΜΟ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!ΠΕΡΝΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΚΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ!!ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ??

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ??

JgiCp3.pngv9Xtp3.png

Η αλήθεια είναι πως έχουν πρηστεί πολύ τα ούλα της και ο γιατρός μασ είπε πωσ όπου ναναι θα σκάσουν!!Έχει 2 μέχρι στιγμής!!Θα μιλήσω με τον παιδίατρο απλά ήθελα να δω αν σας έχει τύχει!

JgiCp3.pngv9Xtp3.png

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Τώρα ήρθε η δική μου η σειρά να το ζήσω μετην μικρή μου,το κάνει τωρα τελευταία πολύ συχνά,σφίγγεται και κρατάει την αναπνοή της ώσπου κοκκινίζει.Πως το ξεπεράσατε,τι σας είπε η παιδίατρος?:?

καλημερα σε ολους...

εχω ενα κοριτσακι 3,5 ετων που αρκετα συχνα σφιγγεται και τεντωνεται συγκεκριμενα τεντωνει το δεξι ποδι της αφου το σταυρωσει πανω απο το αριστερο και σφιγγεται σαν να προσπαθει να ενεργηθει χωρις βεβαια να ενεργειται...οταν την ρωταω αν ποναει καπου μου λεει οχι και η επομενη λεξη της ειναι θελω τη μαμα....το ειχαμε παει σε παιδοχειρουργο εγινε υπερυχο ανω κατω κοιλιας χωρις να δειξει κατι....επειδη ειναι δυσκιλειο η παιδιατρος μας ειχε διαγνωσει μια εξωτερικη αιμοροιδα καποια στιγμη....τωρα εξακολουθει να σφιγγεται και αυτο το κανει οχι οταν παιζει η οταν βρισκεται σε κινηση παρω οταν καθεται η ξαπλωνει η ειναι ηρεμη...γνωριζεται να με ενημερωσετε πανω σε αυτο?> ευχαριστω

Καλημέρα

Άρχισε να το κάνει και σε μένα από προχθές. Πρόκειται για αγοράκι 6 μηνών και πρώτη φορά το άρχισε την επομένη των εμβολίων και την αρχή του μεσημεριανού (πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκύθι).

Μήπως εν τέλει κάποιος έβγαλε συμπέρασμα από τι προέρχεται?

καλημερα σε ολους...

εχω ενα κοριτσακι 3,5 ετων που αρκετα συχνα σφιγγεται και τεντωνεται συγκεκριμενα τεντωνει το δεξι ποδι της αφου το σταυρωσει πανω απο το αριστερο και σφιγγεται σαν να προσπαθει να ενεργηθει χωρις βεβαια να ενεργειται...οταν την ρωταω αν ποναει καπου μου λεει οχι και η επομενη λεξη της ειναι θελω τη μαμα....το ειχαμε παει σε παιδοχειρουργο εγινε υπερυχο ανω κατω κοιλιας χωρις να δειξει κατι....επειδη ειναι δυσκιλειο η παιδιατρος μας ειχε διαγνωσει μια εξωτερικη αιμοροιδα καποια στιγμη....τωρα εξακολουθει να σφιγγεται και αυτο το κανει οχι οταν παιζει η οταν βρισκεται σε κινηση παρω οταν καθεται η ξαπλωνει η ειναι ηρεμη...γνωριζεται να με ενημερωσετε πανω σε αυτο?> ευχαριστω

μπορει αυτη η κινηση να της προκαλει ευχαριστηση.τα αγορια συνηθως με την τριβη.τα κοριτσια ομως εχουν πολλους τροπους.απλα της αποσπας την προσοχη οταν γινεται μπροστα σε κοσμο.δεν πιστευω οτι προερχεται απο κατι αλλο.απλα ανακαλυψε κατι που την ευχαριστει!

NRNSp2.pngsMstp2.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα, και μένα η μεγάλη μου το κάνει αυτό.Σταύρωμα ποδιών, κράτημα αναπνοής,και εκείνη την στιγμή τίποτα δεν μπορεί να την αποσπάσει απο αυτό.Αυτό μπορεί να κρατήσει 1-2 24ωρα και συνήθως είναι δύσκολα 24ωρα με νεύρα, ασυννενοησία, απειθαρχία,κόλαση γενικά. Εχετε κανένα νεότερο οι συμπάσχουσες?

Το σίγουρο είναι οτι δεν είναι κάτι που την ευχαριστεί μάλλον το αντίθετο.Το εκλαμβάνω ως stress περισσότερο...

οκ, βρήκαμε τι είναι.Και τώρα???

:)))

αφου δεν μας λες τι βρηκατε πως θα απαντησουμε στην ερωτηση?σορυ κιολας αλλα διαβαζω διαβαζω αλλα νοημα δεν βγαζω

fSOwp2.png

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

αφου δεν μας λες τι βρηκατε πως θα απαντησουμε στην ερωτηση?σορυ κιολας αλλα διαβαζω διαβαζω αλλα νοημα δεν βγαζω

Εννοείς οτι διαβάζεις αυτά που γράφω και δεν καταλαβαίνεις?

το σχόλιο μου προέκυψε μετά απο προσωπική αναζήτηση σε δεδομένα μέσω διαδικτύου ,ήταν ένα σχόλιο που προέκυψε αυθόρμητα απο αυτά που διάβασα αλλά επειδή είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση και δεν έχω ακόμα πλήρη ιατρική επιβεβαίωση για αυτά, δεν θέλω να αναφέρω κατι που θα αγχώσει άλλους γονείς ίσως αναίτια. Αν έχετε παρόμοιο θεμα, ευχαρίστως να σου στείλω σε πμ αυτά που έχω διαβάσει και τουλάχιστον εμένα με έχουν πείσει οτι ταιριάζουν στην περίπτωσή μας.

είναι στην Αγγλική γλώσσα.

πρωτον να σου πω οτι κ μεις ειχαμε πολλα θεματα σοβαρα κ με διαγνωση ιατρικη ,αυτο δεν σημαινει οτι οτι διαβαζα στο ιντερνετ ειχε καμια σχεση με οτι μας συναιβενε εγω μαλλον τα εβλεπα ετσι απο φοβο κ γενικα ο ανθρωπος ειναι απαισιοδοξος γενικα κ νομιζει οτι ολα τα κακα του συμβαινουν,οτι κ να σου διχνει το παιδι ειναι συμπτωματα που μπορει να συμβαινουν για χιλλιους λογους κ ισως κ για κανεναν,αν εχεις την υποψια οτι κατι συμβαινει ψαξτο εννοειται αλλα μην βαζεις διαγνωση μονη σου αν θες να μου πεις τι ακριβως νομιζεις οτι εχει το παιδι στειλε μου πμ

fSOwp2.png

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Διαφημίσεις

πρωτον να σου πω οτι κ μεις ειχαμε πολλα θεματα σοβαρα κ με διαγνωση ιατρικη ,αυτο δεν σημαινει οτι οτι διαβαζα στο ιντερνετ ειχε καμια σχεση με οτι μας συναιβενε εγω μαλλον τα εβλεπα ετσι απο φοβο κ γενικα ο ανθρωπος ειναι απαισιοδοξος γενικα κ νομιζει οτι ολα τα κακα του συμβαινουν,οτι κ να σου διχνει το παιδι ειναι συμπτωματα που μπορει να συμβαινουν για χιλλιους λογους κ ισως κ για κανεναν,αν εχεις την υποψια οτι κατι συμβαινει ψαξτο εννοειται αλλα μην βαζεις διαγνωση μονη σου αν θες να μου πεις τι ακριβως νομιζεις οτι εχει το παιδι στειλε μου πμ

Ειμαι εκ φύσεως αισιοδοξη γι'αυτό και δεν ανησυχώ.Δεν είναι κάτι σοβαρό πιστεύω και επειδή εκ προοιμίου δεν πιστεύω στην ψυχανάλυση δεν το προχωρώ παραπέρα.

Μανούλες μου καλές εσείς που είχατε το θεμα με το σφίξιμο και το τέντωμα μηπως μπορειτε να δωσετε κι σε εμας τις νεες μαμαδες τα φωτα σας; Τι ηταν τελικα τα περιστατικά αυτα; Βγάλατε καποιο συμπέρασμα; Ανησυχω πολυ:(

Καλο θα ηταν να το τραβουσες ενα βιντεο και να το εδειχνες σε εναν παιδονευρολογο. Επισης να εκανες και ενα 24ωρο εγκεφαλογραφημα για να αποκλεισεις ολα τα ενδεχομενα. Εμενα ο μικρος σφιγγοταν την ωρα του θηλασμου και κατα τη διαρκεια του υπνου απο 50 ημερων. Πηγαμε σε παιδονευρολογο νοσηλευτικαμε. Το παιδι κανει εστιακους σπασμους παιρνουμε αγωγη δεν ξερουμε απο που προερχεται και παμε καλυτερα. Ισως καποια στιγμη το ξεπερασει. 

• Ευχαριστώ! 1

On 29/8/2021 at 8:59 ΠΜ, 1991mom είπε:

Καλο θα ηταν να το τραβουσες ενα βιντεο και να το εδειχνες σε εναν παιδονευρολογο. Επισης να εκανες και ενα 24ωρο εγκεφαλογραφημα για να αποκλεισεις ολα τα ενδεχομενα. Εμενα ο μικρος σφιγγοταν την ωρα του θηλασμου και κατα τη διαρκεια του υπνου απο 50 ημερων. Πηγαμε σε παιδονευρολογο νοσηλευτικαμε. Το παιδι κανει εστιακους σπασμους παιρνουμε αγωγη δεν ξερουμε απο που προερχεται και παμε καλυτερα. Ισως καποια στιγμη το ξεπερασει. 

Εχουμε επισκεφτει παιδονευρολογο, εξετασε την μικρη και του εδειξα βιντεο αλλα δεν βρηκε κατι παθολογικο.. Παρολαυτα εμενα με ανησυχει.. Η μικρη το κανει συχνα.. Στο καροτσι οταν παμε βολτα, οταν την κοιμιζω στην αγκαλια μου ή ακομη και οταν απλα καθεται και δεν ασχολουμαστε μαζι της..

Ακου το ενστικτο σου και πηγαινε και σε αλλον αν σου πει και αυτος οτι δεν ειναι ανησυχητικο τοτε ηρεμησε και απολαυσε τις στιγμες με το παιδακι σου. Βεβαια αν ηταν κατι ανησυχητικο θα φαινοταν κατευθειαν στο βιντεο οποτε ηρεμησε οταν ωριμασει το νευρικο συστημα θα σταματησει να το κανει. Αλλα θα επαιρνα και μια δευτερη γνωμη και απο παιδιατρο και απο παιδονευρολογο. 

• Ευχαριστώ! 1

Καλησπέρα σε όλους ..! Τελικά μάθαμε τι είναι τα σφιξιματα απο κάποιον ;;; Νέα μαμά με κόρη 8,5 μηνων , όλο νεύρο ... σφίγγεται κ τεντώνεται συνέχεια ... έχω απελπιστεί ...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!