Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω τι εμπειρία έχετε από αίμα στην αρχή εγκυμοσύνης... Διανύω την 7η εβδομάδα και από το πρωί το παρατήρησα, στην αρχή καφέ κι έπειτα κόκκινο αρκετό, αλλά όχι στο εσώρουχο, μόνο στο σκούπισμα. Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση (όχι ξάπλα, απλά αποφυγή υπερβολών) και υπομονή. Βέβαια έχω να φροντίσω το γιό μου, απλώς θα αποφύγω τελείως τις δουλειές του σπιτιού και θα δεχτώ βοήθεια.

Είχε καμιά σας τέτοιο σύμπτωμα με καλή εξέλιξη; Το στήθος μου περιέργως παραμένει πρησμένο. Να το πα΄ρω απόφαση οτι επίκειται αποβολή;;;;

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω τι εμπειρία έχετε από αίμα στην αρχή εγκυμοσύνης... Διανύω την 7η εβδομάδα και από το πρωί το παρατήρησα, στην αρχή καφέ κι έπειτα κόκκινο αρκετό, αλλά όχι στο εσώρουχο, μόνο στο σκούπισμα. Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση (όχι ξάπλα, απλά αποφυγή υπερβολών) και υπομονή. Βέβαια έχω να φροντίσω το γιό μου, απλώς θα αποφύγω τελείως τις δουλειές του σπιτιού και θα δεχτώ βοήθεια.

Είχε καμιά σας τέτοιο σύμπτωμα με καλή εξέλιξη; Το στήθος μου περιέργως παραμένει πρησμένο. Να το πα΄ρω απόφαση οτι επίκειται αποβολή;;;;

ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗ.ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ,ΘΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ.ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΠΡΗΞΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.:D:D:D

καλε μαζευτετην!!!!!!ακου αποβολη.τι λες τωρα.δεν τα πετανε ετσι αυτα.χαλαρωσε ασχολισου με το παιδακι σου (το εκτος κοιλιας)μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε.στην εβδομαδα που εισαι αναπτυσεται ο πλακουντας.αυτο που εχεις το παθενουν πολλες.εχεις αλλους 8 μηνες μπροστα σου οπωτε παρτο χαλαρααααααααα!φιλια!:D

εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειχα αιμα , επαιρνα τα ultrogestan και μου ειχε πει ξαπλα (εγω δεν το εκανα ) δεν υπαρχει λογος να μιλας για αποβολη!!!!

Κοπέλα μου μη βάζεις το κακό στο νου σου. Απλά κοιτα να ξεκουραστείς και για την ακρίβεια καλύτερα να παραμείνεις στο κρεβάτι για λίγες μέρες ώσπου να περάσει το άιμα. Στο λέω από εμπειρία, οι γιατροί συνήθως δε θέλουν να σε αγχώσουν αλλά εσύ φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισα. Βέβαια επειδή έχεις και άλλο παιδάκι καταλαβαίνω ότι θα είναι δύσκολο αλλά τώρα προέχει λίγο παραπάνω το νινί που έχεις στην κοιλίτσα σου. Σου έδωσε τίποτε χάπια ή όχι??

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Όχι, δε μου έδωσε χάπια. θα ξαναπάω αύριο για υπέρηχο διότι σήμερα το αίμα έχει αυξηθεί (μόνο στο σκούπισμα). Το παρήγορο είναι οτι πονάω ακόμα στο στήθος... Θα δείξει. Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες! παίρνω δύναμη από τα μηνύματά σας!!!:D

Καλό απόγευμα μανούλες όλου του κόσμου!! Είμαι πολύ φρέσκια στο φορουμ. Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συνομιλίες σας και θα ήθελα να συμμετάσχω μιας και προέκυψε ένα θέμα με την δεύτερη εγκυμοσύνη μου την οποία τώρα διανύω. Χθες επισκέφθηκα το γιατρό μου για να διαπιστώσω ότι είμαι έγκυος στην 5η με 6η εβδομάδα. Εδω και 7 μερες όμως έχω καφέ υγρά:-( ( ξεκίνησαν απαλό καφέ αλλα μετά έγιναν σκούρο καφέ εως μαύρο). Χθες το ανέφερα στο γιατρό μου και από τη στιγμη που με εξέτασε τα υγρά έγιναν περισσότερα και πιο έντονο καφέ με λίγο ερυθρό..:-(:sad:Ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει ένα ελαφρώς μικρότερο σακουλάκι (5 εβδομάδων) που όμως φαίνεται να είναι ζωντανό και να αναπτύσσεται. Μου έκανε μια ένεση proluton?? την οποία θα επαναλάβω σε μια εβδομάδα είτε έχω αίμα είτε όχι και μου έδωσε χαπάκια duphaston 3 την ημέρα. Δεν μου είπε να ξαπλώνω ή κάτι τέτοιο. Μήπως πρέπει να ανησυχήσω; Είναι "φυσιολογικό"; Όλα αυτά τα χαπάκια και οι ενέσεις; Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα παρόμοια συμπτώματα. Σας παρακαλώ διαφωτίστε με!!!

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΜΠΙΡΙΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ! ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9/11/2012 ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟΝ ΑΜΝΙΑΚΟ ΣΑΚΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΜΒΡΥΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ! ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 10/11/2012 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΦΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΗΣΥΧΩ ! ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ 2 UTROGESTAN ΠΡΩΙ-ΜΕΣΗΜΕΡΙ-ΒΡΑΔΙ ! ΣΗΜΕΡΑ 12/11/2012 ΤΟ ΑΙΜΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΟΡΙΣΤΕΙ ! ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ? ΤΙ ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΣΗΜΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ?

ΣΑΣ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !!!!!!!!

Διαφημίσεις

Με το καλό εύχομαι - να πάνε όλα καλά!! Να μην φοβάσαι και να ακούς τον γιατρό σου, προφανώς θα σου δώσει να παίρνεις utrogestan και θα σου πει να ξεκουράζεσαι.

Συμβαίνει αρκετά συχνά, εγώ είχα καφέ και ροζ αιματάκι από την 8η εβδομάδα έως τον 5ο μήνα. Οσο δεν πρόσεχα γινόταν περισσότερο και ροζ. Διαφορετικά λίγο καφέ μόνο.

xena ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΘΑΡΥΝΣΗ ! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΘΑΡΟΣ !

Καταρχήν σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι! Μη φοβάσαι και μη φρικάρεις! εγώ βέβαια τα πάθαινα και τα δύο όμως με φοβερές αιμορραγίες από τον πρώτο έως τον πέμπτο μήνα παραδόξως όλα πήγαν τέλεια τελικά! και σου μιλάω για αιμορραγίες όχι για αιματάκι!ακόμα και να σου ξανάρθει μη φοβηθείς! κάνε απλά ότι σου λέει ο γιατρός σου!:-P

olga Σ ευχαριστω παρα πολύ για την απάντηση σου.Σήμερα πάλι μου ήρθε ελάχιστο χωρίς να έχω κουραστέι η να έχω κάνει κάτι.Ο γιατρός μου μου είπε να πάω το σάββατο για υπέρηχο. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ και είμαι λίγο αγχωμένη. Η μητέρα μου και η πεθερά μου με καθησυχάζουν λέγοντας πωσ αυτά συμβαίνουν.Λες να είμαι τόσο άτυχη. Δεν θέλω να το πιστευω μετά απο όλα όσα έχω κάνει.

καλημέρα και από εμένα. θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την δική μου εμπειρία. είχα δύο εβδομάδες καθυστέρηση... ήμουν αισιόδοξη... λέγαμε να περάσουν λίγες μέρες και να κάνω τεστ... είχα καφέ υγρά και λίγες ζαλάδες... τελικά μόλις αποφάσισα να κάνω τεστ, την επόμενη ημέρα μου ήρθε αίμα, εδώ και δύο μέρες. (ίσως από την κούραση των ημερών) την επόμενη φορά... δεν πειράζει!

Διαφημίσεις

Όχι, δε μου έδωσε χάπια. θα ξαναπάω αύριο για υπέρηχο διότι σήμερα το αίμα έχει αυξηθεί (μόνο στο σκούπισμα). Το παρήγορο είναι οτι πονάω ακόμα στο στήθος... Θα δείξει. Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες! παίρνω δύναμη από τα μηνύματά σας!!!:D

το αιμα αυξηθηκε γιατι επρεπε ν απαρει ςαμεσως ουτροτζεσταν!με τα χαπια σταματαει το αιμα αλλιως αργει λιγο !δεν ειναι τιποτα δνε υπαρχει εγκυμοσυνη χωρις αιμα!καμια αποκολησουλα ειναι η οποια σιγα σιγα παλι κολαει!ξεκουραση μονο κ οχι βαρη!

δεν ξέρω κορίτσια αν έγραψα στο σωστό θέμα την δική μου εμπειρία. αν ναι πού πρέπει να το γράψω... είμαι καινούρια στο χώρο...

καλημέρα και από εμένα. θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την δική μου εμπειρία. είχα δύο εβδομάδες καθυστέρηση... ήμουν αισιόδοξη... λέγαμε να περάσουν λίγες μέρες και να κάνω τεστ... είχα καφέ υγρά και λίγες ζαλάδες... τελικά μόλις αποφάσισα να κάνω τεστ, την επόμενη ημέρα μου ήρθε αίμα, εδώ και δύο μέρες. (ίσως από την κούραση των ημερών) την επόμενη φορά... δεν πειράζει!

Καλημερα κοπελα μου!!!!Εχεις κανεις χοριακη?

Χωρις να θελω να σε ξεσηκωσω,μπορει και να υπαρχει εγκυμοσυνη!

Ειναι η πρωτη φορα που ειχες τοσες πολλες μερες καθυστερηση?Η ροη του αιματος ειναι κανονικη?

0QVLp2.pngkdBmp3.png

δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα... μόλις είπα να κάνω το τέστ μου ήρθε... είναι σαν να έχω αδιαθετίσει... απο τότε που ξεκινήσαμε προσπάθειες ακόμη μια φορά, τον σεπτέμβριο, είχα 10 ημέρες περίπου!

δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα... μόλις είπα να κάνω το τέστ μου ήρθε... είναι σαν να έχω αδιαθετίσει... απο τότε που ξεκινήσαμε προσπάθειες ακόμη μια φορά, τον σεπτέμβριο, είχα 10 ημέρες περίπου!

Προσωπικα θα σου προτινα να κανεις μια Β χοριακη!Στο λεω διοτι εχω διαβασει πολλα περιστατικα που εγκυμοσυνη και περιοδος συνυπηρχαν!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png

φίλη Μαρία να περιμένω να περάσουν λίγο οι μέρες ή θα μπορούσα και τώρα που έχω περίοδο να κάνω την εξέταση; Σ'ευχαριστώ πολύ.

Kalispera sas!!!!!!

eimai kai ego kainourgia sto xoro kai thelo kai ego tin diki sas gnomi.Meta apo tin xrisi adisiliptikon (peripou 5 mines)apofasisa na ta kopso.i teleutaia periodos itan 24 dekembriou.Mexri simera pou sas grafo den exo xana adiathetisei.Stis 29/1/2013 ekana tin proti xoriaki opou edeixe 13.69 stis 1/2/2013 xana ekana pali xoriaki opou edeixe 55.02 kai stis 4/2/2013 ekana pali xoriaki i opoia edeixe 190.50.o giatros mou eipe oti einai poli mikro to embrio kai den mporoume na doume akoma sako.(tilefonikos)Apo tin kuriaki mexri kai simera exo ligo aima.Alles fores einai kokkino alles fores kafe.Simera to proi mou eipe oti afta ta kanei i apovoli.Boithisteme sas parakalo giati kodevo na trelatho oli tin ebdomada.exei kapoia apo esas paromoia empireia?????????????

Kalispera sas!!!!!!

eimai kai ego kainourgia sto xoro kai thelo kai ego tin diki sas gnomi.Meta apo tin xrisi adisiliptikon (peripou 5 mines)apofasisa na ta kopso.i teleutaia periodos itan 24 dekembriou.Mexri simera pou sas grafo den exo xana adiathetisei.Stis 29/1/2013 ekana tin proti xoriaki opou edeixe 13.69 stis 1/2/2013 xana ekana pali xoriaki opou edeixe 55.02 kai stis 4/2/2013 ekana pali xoriaki i opoia edeixe 190.50.o giatros mou eipe oti einai poli mikro to embrio kai den mporoume na doume akoma sako.(tilefonikos)Apo tin kuriaki mexri kai simera exo ligo aima.Alles fores einai kokkino alles fores kafe.Simera to proi mou eipe oti afta ta kanei i apovoli.Boithisteme sas parakalo giati kodevo na trelatho oli tin ebdomada.exei kapoia apo esas paromoia empireia?????????????

Καλησπέρα κοπέλα μου και καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Προσωπική μου άποψη, αλλά για μένα ο γιατρός σου είναι επιεικώς απαράδεκτος. Και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα λίγες μέρες αίμα και γνωρίζω και αρκετές κοπέλες που είχαν αίμα από την αρχή και μάλιστα σχεδόν μέχρι το τέλος και όλα πήγαν μια χαρά! Επειδή όμως η παρουσία αίματος μπορεί να δηλώνει και οτιδήποτε άλλο παθολογικό (και όχι απαραίτητα αποβολή) θα έπρεπε ήδη να έχεις πάει να σε δει, να κάνεις έναν υπέρηχο να δείτε τέλος πάντων που οφείλεται το αίμα. Οχι πετάμε τηλεφωνικώς μια κουβέντα περί αποβολής και κάνουμε τον άλλο σμπαράλια! Αν είναι δυνατόν! Σαφώς και μπορεί να υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, αλλά υπάρχουν άλλα πόσα! Και η χοριακή σου διπλασιάζεται μια χαρά, μην τρελαθούμε!

8hwQp3.png

ria 85 se efxaristo pou apadises sto thema mou!ithela na sou po oti pira gnomes apo 2 giatrous kai mou eipane to idio pragma.pragmatika den xero ti na upotheso ta nebra mou exoune ginei krosia.einai bebaia kai i proti egimosinei kai den exo idea katholou.abrio tha pao na me dei.afto pou mou leei sinexeia einai oti einai mikri i xoriaki giafto kai den me blepei (yperixografika).pragmatika den xero ti na kano?edometaxei mia stamataei to aima kai bgenei kafe mia erxete kokkino.

Καλησπέρα κοπέλα μου και καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Προσωπική μου άποψη, αλλά για μένα ο γιατρός σου είναι επιεικώς απαράδεκτος. Και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα λίγες μέρες αίμα και γνωρίζω και αρκετές κοπέλες που είχαν αίμα από την αρχή και μάλιστα σχεδόν μέχρι το τέλος και όλα πήγαν μια χαρά! Επειδή όμως η παρουσία αίματος μπορεί να δηλώνει και οτιδήποτε άλλο παθολογικό (και όχι απαραίτητα αποβολή) θα έπρεπε ήδη να έχεις πάει να σε δει, να κάνεις έναν υπέρηχο να δείτε τέλος πάντων που οφείλεται το αίμα. Οχι πετάμε τηλεφωνικώς μια κουβέντα περί αποβολής και κάνουμε τον άλλο σμπαράλια! Αν είναι δυνατόν! Σαφώς και μπορεί να υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, αλλά υπάρχουν άλλα πόσα! Και η χοριακή σου διπλασιάζεται μια χαρά, μην τρελαθούμε!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα