ilonka19

θηλασμός μετά τον πρώτο χρόνο

Recommended Posts

η μικρή μου από 10' που θήλαζε κι από τα δύο στήθη, τώρα θηλάζει σε 5΄ίσως και λιγότερο!

τόχετε παρατηρήσει κι εσείς αυτό;

είναι θέμα ικανότητας ή βρίσκει λίγο πια;

να σημειώσω ότι θηλάζουμε πρωι-βράδι και αρκετές φορές οταν δε φοράω στηθόδεσμο καταλαβαίνω ότι τρέχει λίγο γάλα,άρα έχω;;;

πάντα η ίδια αμφιβολία τελικά όσο καιρό και να θηλάζεις!:P

Οι θηλασμοί ειναι λίγοι οπότε αν είσαι καιρο σε αυτήν τη συχνότητα ισως έχει μειωθεί το γάλα. Αυτο απο μόνο του δεν ειναι τεράστιο θέμα.

Το μωρο δε ζητάει να θηλασει μέσα στην ημέρα ή άλλες ώρες; Τη νύχτα δε θηλαζει αν ξυπνήσει;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Οι θηλασμοί ειναι λίγοι οπότε αν είσαι καιρο σε αυτήν τη συχνότητα ισως έχει μειωθεί το γάλα. Αυτο απο μόνο του δεν ειναι τεράστιο θέμα.

Το μωρο δε ζητάει να θηλασει μέσα στην ημέρα ή άλλες ώρες; Τη νύχτα δε θηλαζει αν ξυπνήσει;

δε ξυπνάει τη νύχτα,όχι.

μέσα στη μέρα,επίσης δε ζηταει

τη θηλάζω το πρωι πριν φύγω,το μεσημέρι που γυρίζω έχει φάει και κοιμάται,το απόγευμα ξυπνάει τρώει το απογευματινό της και θηλάζει ξανά το βράδι

τρώει αρκετές ποσότητες και πίνει και αρκετό νερό

αν δεν την έφτανε το γάλα δε θα ξύπναγε το βράδι;

δε ξυπνάει τη νύχτα,όχι.

μέσα στη μέρα,επίσης δε ζηταει

τη θηλάζω το πρωι πριν φύγω,το μεσημέρι που γυρίζω έχει φάει και κοιμάται,το απόγευμα ξυπνάει τρώει το απογευματινό της και θηλάζει ξανά το βράδι

τρώει αρκετές ποσότητες και πίνει και αρκετό νερό

αν δεν την έφτανε το γάλα δε θα ξύπναγε το βράδι;

Οχι απαραίτητα.

Πόσο ειναι το παιδι;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Εμείς έχουμε 2,5 μήνες σχεδόν που χρονίσαμε. Συνεχίζουμε με θηλασμό και από τότε που έγινε 1 αρχίσαμε σιγά σιγά και το φρέσκο. Οπότε πάμε για αποθηλασμό μάλλον...:( (Θα μου πείτε να μην έδινες φρέσκο.. Μεγάλη ιστορία.)

Παρόλα αυτά ο μικρός μου μου φαίνεται πολύ μικρός για να σταματήσει το θηλασμό σε αντίθεση με τη φίλη μας που λέει το αντίθετο πιο πάνω. (Πολύ καλοπροαίρετα το λέω.) Είναι ακόμα μωρό! Και χωράει τόσο ωραία στην αγκαλιά ακόμα για να θηλάσει!

8noIp2.pngjOU4p3.png

Γιατί ένα παιδί να πιεί "φρέσκο" γάλα (το οποίο μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσο "φρέσκο" είναι ... επεξεργασμένο, ανακυκλωμένο, με ορμόνες, αντιβίωση, κτλ) αφού μπορεί να πιει το γάλα της μαμάς του, το οποίο είναι βιολογικά προορισμένο να πίνει;

:confused:

Μετά από 14 μήνες θηλασμού, ο μικρός μου πλήγωσε το στήθος πριν μερικές μέρες!!!

Ξεκίνησε με δάγκωμα. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά τις 2 τελευταίες μέρες πονάω πολύ όταν θηλάζω από το δεξί στήθος και παρατήρησα μια μικρή πληγούλα 3 χιλιοστά πανώ στην θηλαία άλω, εκεί που αρχίζει η θηλή..και όλη η περιοχή εκεί είναι πρησμένη και πονάει. Τι να κάνω? Πονάω σε σημείο που να μην θέλω να θηλάσω από αυτό το στήθος, μάλλον επειδή ο μικρός βαζει και λίγο δόντια όταν θηλάζει. Αυτό δεν με ενοχλεί γενικά αλλα με την πληγή πονάω πολύ. Να το βγάζω με θήλαστρο? Δεν νομίζω ότι θα έχω και πολύ γάλα να βγάλω, θηλαζουμε μόνο πρωί-βράδυ και μες στο βραδυ που ξυπνάει 1-3 φορές.

Πόσες μέρες χρειάζεται η πληγή για να επουλωθεί? Φοβάμαι μήπως σταματήσει τελείως το γάλα από αυτό το στήθος. Και δεν έχω κουράγιο να αυξήσω την παραγωγή μετά (ούτε ξέρω αν γίνεται σε αυτή την την ηλικία).

Λοιπόν, θήλασα και χτες το βράδυ, πόνεσα πάααααρα πολύ και μετά είδα ότι η πληγούλα είχε βγάλει λίγο αίμα. Σήμερα συνεχίζει να είναι πρησμένη και αισθάνομαι ενόχληση..οπότε τέλος ο θηλασμός από αυτό το στήθος και ό,τι γίνει.. θα βγάζω με το θήλαστρο και βλέπουμε γιατί δεν υποφέρεται αυτός ο πόνος.

Το είχα πάθει κι εγώ περίπου στους 14 μήνες. Εκανα ό,τι και στην αρχή. Έβαζα από το γάλα μου και το άφηνα να αερίζεται (τοπλες χειμωνιάτικα). Και προσπαθούσα να θηλάζει περισσότερο στο άλλο στήθος. Πολύ πόνος, το θυμάμαι καλά.

jTosp2.png

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το κάνω αυτό με το γάλα, αλλά περιορισμένα, στην δουλειά πρέπει να φοράω σουτιέν όσο να'ναι :lol:

Μήπως θυμάσαι πόσο καιρό έκανε να περάσει ο πόνος?

Διαφημίσεις

Μετά από 14 μήνες θηλασμού, ο μικρός μου πλήγωσε το στήθος πριν μερικές μέρες!!!

Ξεκίνησε με δάγκωμα. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά τις 2 τελευταίες μέρες πονάω πολύ όταν θηλάζω από το δεξί στήθος και παρατήρησα μια μικρή πληγούλα 3 χιλιοστά πανώ στην θηλαία άλω, εκεί που αρχίζει η θηλή..και όλη η περιοχή εκεί είναι πρησμένη και πονάει. Τι να κάνω? Πονάω σε σημείο που να μην θέλω να θηλάσω από αυτό το στήθος, μάλλον επειδή ο μικρός βαζει και λίγο δόντια όταν θηλάζει. Αυτό δεν με ενοχλεί γενικά αλλα με την πληγή πονάω πολύ. Να το βγάζω με θήλαστρο? Δεν νομίζω ότι θα έχω και πολύ γάλα να βγάλω, θηλαζουμε μόνο πρωί-βράδυ και μες στο βραδυ που ξυπνάει 1-3 φορές.

Πόσες μέρες χρειάζεται η πληγή για να επουλωθεί? Φοβάμαι μήπως σταματήσει τελείως το γάλα από αυτό το στήθος. Και δεν έχω κουράγιο να αυξήσω την παραγωγή μετά (ούτε ξέρω αν γίνεται σε αυτή την την ηλικία).

Ειναι συνηθισμένο σε αυτήν την ηλικια.

Εχεις αδιαθετησει καθόλου μετα τον τοκετό;

Οσο μπορείς θηλαζε κι απο αυτο το στηθος παντως.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Ναι έχω αδιαθετήσει εδώ και 5 μήνες (περίπου από όταν ο μικρός άρχισε να τρώει σημαντικές ποσότητες στερεών).

Θηλάζω και από αυτό το στήθος τελικά 1-2 φορές την μέρα, θέλοντας και μη γιατί το ζητάει ο μικρός. Η πληγή έχει βελτιωθεί αλλά δεν έχει κλείσει τελείως και πονάω. Κάθε φορά που θηλάζω έχουμε πισωγύρισμα της βελτίωσης. Ίσως φταίει και η στάση θηλασμού που ασκείται πίεση στο σημείο της πληγής, χτες προσπάθησα να τον βάλω λίγο πιο όρθιο και δεν πόναγα, θα ξαναδοκιμάσω και σήμερα! Τουλάχιστον δεν έχω αντιληφθεί να μειώθηκε σημαντικά το γάλα από αυτό το στήθος, έτσι κι αλλιώς είναι το στήθος που έχει την μικρότερη ροή γάλακτος.

Ναι έχω αδιαθετήσει εδώ και 5 μήνες (περίπου από όταν ο μικρός άρχισε να τρώει σημαντικές ποσότητες στερεών).

Θηλάζω και από αυτό το στήθος τελικά 1-2 φορές την μέρα, θέλοντας και μη γιατί το ζητάει ο μικρός. Η πληγή έχει βελτιωθεί αλλά δεν έχει κλείσει τελείως και πονάω. Κάθε φορά που θηλάζω έχουμε πισωγύρισμα της βελτίωσης. Ίσως φταίει και η στάση θηλασμού που ασκείται πίεση στο σημείο της πληγής, χτες προσπάθησα να τον βάλω λίγο πιο όρθιο και δεν πόναγα, θα ξαναδοκιμάσω και σήμερα! Τουλάχιστον δεν έχω αντιληφθεί να μειώθηκε σημαντικά το γάλα από αυτό το στήθος, έτσι κι αλλιώς είναι το στήθος που έχει την μικρότερη ροή γάλακτος.

Πως ειναι το στηθος;

Παρατηρήσες να συνέβη αυτο το περιστατικό περίπου τις μερες πριν αδιαθετησεις;

1Xckp3.png

Franz Kafka

Πως ειναι το στηθος;

Παρατηρήσες να συνέβη αυτο το περιστατικό περίπου τις μερες πριν αδιαθετησεις;

Είναι λίγες μέρες που σταμάτησε επιτέλους να πονάει, πήρε σχεδόν ένα μήνα. Βέβαια αν πιάσει ο μικρός άτσαλα το στήθος θα πονέσω, αλλά κατά κύριο λόγο δεν πονάω, φαίνεται λίγο η πληγή ακόμα αλλά σαν να έχει επουλωθεί. Θηλάζουμε για ύπνο και 2-3 φορές μες στο βράδυ. Αυτό το στήθος έχει σαφώς λιγότερο γάλα, αλλά έτσι ήταν πάντα τους τελευταίους μήνες.

Συγκρίνοντας την ημερομηνία που έγραψα για το πρόβλημα και το πότε αδιαθέτησα, φαίνεται ότι ναι, το έπαθα λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω, είναι λογικό?

Διαφημίσεις

Είναι λίγες μέρες που σταμάτησε επιτέλους να πονάει, πήρε σχεδόν ένα μήνα. Βέβαια αν πιάσει ο μικρός άτσαλα το στήθος θα πονέσω, αλλά κατά κύριο λόγο δεν πονάω, φαίνεται λίγο η πληγή ακόμα αλλά σαν να έχει επουλωθεί. Θηλάζουμε για ύπνο και 2-3 φορές μες στο βράδυ. Αυτό το στήθος έχει σαφώς λιγότερο γάλα, αλλά έτσι ήταν πάντα τους τελευταίους μήνες.

Συγκρίνοντας την ημερομηνία που έγραψα για το πρόβλημα και το πότε αδιαθέτησα, φαίνεται ότι ναι, το έπαθα λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω, είναι λογικό?

Παρατηρείται σε κάποιες γυναίκες τις μερες πριν αδιαθετησουν να έχουν αντίστοιχη εμπειρία. Ισως φταιει η μειωση της ροής σε συνδυασμό οτι εκείνες τις μερες τα παιδια συνηθως θηλάζουν περισσότερο επηρεασμένα απο ορμόνες κτλ.

Ειναι πολυ πιθανό να το ξαναπαθεις αντίστοιχες μερες αλλα σύντομα δε θα ξανασυμβεί.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Νίνα-Νανά είχες δίκιο (πάλι), μου το ξαναέκανε στην τελευταία περίοδο και μάλιστα από το 'καλό' στήθος! Ευτυχώς είχα το νου μου και δεν τον άφηνα κι έτσι δεν έγινε πληγή, πόναγα για καμιά βδομάδα μόνο και λιγότερο από την πρώτη φορά. Ελπίζω να μην ξαναγίνει πάντως.

Νίνα-Νανά είχες δίκιο (πάλι), μου το ξαναέκανε στην τελευταία περίοδο και μάλιστα από το 'καλό' στήθος! Ευτυχώς είχα το νου μου και δεν τον άφηνα κι έτσι δεν έγινε πληγή, πόναγα για καμιά βδομάδα μόνο και λιγότερο από την πρώτη φορά. Ελπίζω να μην ξαναγίνει πάντως.

Μπορει να συμβει σε κάποιους κύκλους ακόμα αλλα οχι για πολυ καιρο ακόμα.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Ο μικρός μου είναι 11,5 μηνών. Θηλάζει 3-4 φορές μέσα στην μέρα και το βράδυ όσες φορές ξυπνάει, μπορεί και πεντε-εξι. 

Μετά το χρόνο ακολουθούμε την μέθοδο "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" ή συνεχίζουμε όπως και πριν? 

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου είναι 11,5 μηνών. Θηλάζει 3-4 φορές μέσα στην μέρα και το βράδυ όσες φορές ξυπνάει, μπορεί και πεντε-εξι. 

Μετά το χρόνο ακολουθούμε την μέθοδο "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" ή συνεχίζουμε όπως και πριν? 

Ότι θέλεις εσύ! Προσωπικά ακολούθησα τη μέθοδο, αλλά ακόμη και τώρα (21μηνων) θηλάζει σα νεογεννητο! (μη πω και περισσότερο :-P)

• Μου αρέσει 1

πρίν από 43 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εξαρτάται από το αν θες να αποθηλάσεις και πότε. Ειναι θέμα προσωπικής προτίμησης. 

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Εξαρτάται από το αν θες να αποθηλάσεις και πότε. Ειναι θέμα προσωπικής προτίμησης. 

Δεν θέλω να αποθηλασω και ούτε ο μικρός είναι ετοιμος ακόμα, αφού θηλάζει αρκετά. Δηλαδή αυτή ή οδηγεί σε αποθηλασμο?  

Κ μεις είμαστε στο "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" αλλά απέχουμε πολύ από τον αποθηλασμό. Είμαστε όλη μέρα μαζί και θηλάζει όποτε θέλει κ εγώ βρίσκω υπερβολικό να του προσφέρω επιπλέον.  Αυτό θα οδηγήσει κάποτε στον αποθηλασμό όμως κάπως έτσι δεν γίνεται κ φυσικά; ακολουθούμε την ανάγκη του παιδιού για θηλασμό. 

Γενικά δεν άλλαξα στρατηγική πριν το χρόνο/μετά.. ετσι ήρθαν τα πράγματα και πριν θήλαζε όποτε ήθελε κ τώρα και δεν θυμάμαι ποτέ να τον κυνήγησα για να "φάει"! Αυτός με κυνηγάει...

On 22/1/2008 at 10:58 ΠΜ, ilonka19 είπε:

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Νομιζω ειναι περιπου το ιδιο. Εκτος αν καποιες φορες του προσφερεις εσυ ακομα ουτως ωστε να διατηρησεις την ποσοτητα γαλακτος. 

Επεξεργάστηκαν by Romaina

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θέλω να αποθηλασω και ούτε ο μικρός είναι ετοιμος ακόμα, αφού θηλάζει αρκετά. Δηλαδή αυτή ή οδηγεί σε αποθηλασμο?  

Aνάλογα το παιδί, αλλά γενικά αυξάνει τις πιθανότητες.

Το πιο απλό πάντως είναι να βάλεις ένα πρόγραμμα. Δεν είναι κακή η άρνηση και τα όρια μετά από μια ηλικία. 

Π.χ. δε θηλάζουμε έξω ή δε θηλάζουμε πριν το μεσημεριανό ή ό,τι άλλο είναι αυτό που βολεύει την οικογένειά σας.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα