Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός μετά τον πρώτο χρόνο


Recommended Posts

Δηλαδή, τι ώρα θα πρέπει να φεύγεις για δουλειά το απόγευμα; Δεν θα μπορεί αυτός που θα σου το κρατάει εκείνες τις μέρες να το κρατάει από εκείνη την ώρα και να μην πηγαίνει καθόλου παιδικό τις συγκεκριμένες μέρες; Θα είναι πολλές ώρες χωρίς να σε βλέπει και δεν το λέω αυτό μόνο για το θηλασμό.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ξέρω ότι είναι πολλές οι ώρες γι΄αυτό έχω αγχωθεί. Δυστυχώς οι γιαγιάδες μένουν μακριά και είμαστε από τους γονείς που το μωρό θα πάει φουλ ωράριο στον παιδικό. Και το παιδί θα το παίρνει ο μπαμπάς από τον παιδικό όταν γυρνάει στις 5 από τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Aχ, Χρυσάκι μου, σε καταλαβαίνω!

Αφού το μωράκι θα είναι με τον μπαμπά του, θα είναι εντάξει πιστεύω, θα συνηθίσει σε λίγο καιρό και το πρόγραμμα. Τώρα για το γάλα, ίσως τις ημέρες που δεν θα βλέπεις για αρκετές ώρες το μωρό να έπρεπε να αντλείς; Δεν ξέρω. Μπορεί βέβαια το μωρό να αρνηθεί να πιει γάλα είτε δικό σου είτε άλλο όσο θα λείπεις και να προτιμά να σε περιμένει. Όμως ίσως να χρειάζονται αντλήσεις εκείνες τις μέρες για διατήρηση της γαλουχίας, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη. Το μωρό θα είναι αρκετά μεγάλο ώστε να θηλάζει αποτελεσματικά και να παίρνει το γάλα που χρειάζεται τις υπόλοιπες μέρες και τα σαββατοκύριακα μπορείς να θηλάζεις πιο συχνά. Πιστεύω πως ξεκινώντας τη δουλειά και το σταθμό, στην πορεία θα φανεί τι είναι καλύτερο να κάνεις. Αν ξυπνάει τη νύχτα πιστεύω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (ίσως μάλιστα στην αρχή να ξυπνάει και συχνότερα απ' ότι συνήθως, αλλά στη δική σου περίπτωση αυτό θα είναι καλό και για τον θηλασμό και για το παιδί που θα σε νιώθει κοντά του μετά από αρκετές ώρες). Δεν ξέρω αν κοιμάσαι μαζί του, ίσως να βοηθούσε κι αυτό, αν σε βολεύει κι εσένα.

Πιστεύω είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι από τώρα, θα έχεις και ένα μήνα απ' ότι κατάλαβα να προσαρμοστεί στο σταθμό πριν γυρίσεις στη δουλειά, οπότε όλα θα γίνουν σταδιακά και καλά.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας τα γράψω εδώ, και θα τα μεταφέρω και στην ενότητα των διδύμων.

Τα μωρά μας είναι πια 15,5 μηνών και ναι, θηλάζουν ακόμα. (still breastfeeding, still non of your business:) )

Δεν έχουν πιει ποτέ συμπλήρωμα (γάλα σκόνη ή φρέσκο), αν και πολλές φορές ο φόβος πήγε να με "ρίξει", ευτυχώς όμως είχα δίπλα μου τη φωνή της λογικής, τον άντρα μου που μου έδινε κουράγιο στους ζόρικους πρώτους μήνες...

Τώρα πια η διατροφή τους έχει ένα υποτυπώδες πρόγραμμα, θηλάζουν κυρίως το πρωί, το απόγευμα μόλις ξυπνήσουν και το βράδυ πριν κοιμηθούν. Εννοείται ότι αν ξυπνήσουν το βράδυ, ξαπλώνουμε αγκαλίτσα και θηλάζουν. Ενδιάμεσα τρώμε φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα ή άλλο μεσημεριανό και γιαούρτι. Τώρα τελευταία με τη ζέστη έχουν αυξήσει τους θηλασμούς βέβαια...(ευτυχώς γιατί είχα και ένα άγχος)

Μέχρι πότε θα συνεχίσουμε; Δεν ξέρω. Θέλω πρώτα να περάσει η ζόρικη περίοδος του καλοκαιριού (και λέω ζόρικη γιατί από τη ζέστη νιώθω τρομερή αδυναμία) για να μην νιώσω ότι εγκατέλειψα τον πόλεμο σε μια μάχη που θα μπορούσα να έχω νικήσει. Προσωπικά θα ήθελα να κρατήσει τουλάχιστον μέχρι τα 2,5 τους....

Ελπίζω τότε να σας ξαναγράψω ότι συνεχίζουμε ακόμα...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο NickyL, είσαι άξια, με δυο παιδιά που τα κατάφερες μέχρι εδώ και θέλεις να συνεχίσεις κιόλας, μπράβο. Και εγώ κλαίγομαι με ένα, απαράδεκτη. Κοπέλα μου είσαι παράδειγμα προς μίμηση.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nicky, χαίρομαι που μπήκες να γράψεις νέα! Να είστε καλά :D

 

Εγω με φουλ βοήθεια και πάλι είμαστε έτσι και έτσι. Αλλά αυτό είναι πιο σχετικό με τα δίδυμα και λιγότερο σχετικό με το θηλασμό... Χμμμμμ...

 

Φιλιά στις κουκλίτσες. Τα λέμε με πμ;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εμενα η μικρη μου ειναι 15,5 και θηλαζουμε ακομα.ειμαι χαρουμενη γι'αυτο αλλα το προβλημα μου ειναι οτι περισσοτερο θηλαζει παρα τρωει στερεες.ανυσηχω γιατι ειναι και αδυνατουλα ειναι 8.700 εσεις τι λετε εμπειρες μαμαδες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο μενα! Τωρα που χρονιζουμε κι εμεις θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματακια απο τις πιο εμπειρες θηλαζουσες μανουλες!

- Τι τρωει το μωρο απο εδω και περα? Ολοι μου λενε οτι πρεπει να τρωει απο το φαγητο μας, αλλα εμενα μου φαινεται λιγο αποτομο αυτο. Δηλ. να φαει φασολαδα?!! ή παστιτσιο?!!

- Ο κανονας "ελευθερος και ανεμποδιστος θηλασμος" παυει να ισχυει? Μπαινει καποιο προγραμμα? Ο δικος μου θηλαζει οποτε θελει μερα-νυχτα, μπορει και καθε 1,5 ωρα. Δε θελω να αποθηλασω, το αφηνω να το αποφασισει ο ιδιος!

- Στη δουλεια θα επιστρεψω οταν θα ειναι 15 μηνων περιπου. Πιστευετε πως πρεπει να εχω γαλα στο σπιτι? Πρεπει να κανω καποια αλλη προετοιμασια?

 

Αυτα σκεφτομαι προς το παρον, καθε βοηθεια δεκτη!! Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Kit_Katerina. Νομίζω ότι ο πλέον αρμόδιος είναι ο παιδίατρος σου. Δεν σου έχει δώσει οδηγίες? Εμένα ας πούμε μου είχε πει πότε θα ξεκινήσουμε τις κρεμούλες , τις σούπες, με τί συχνότητα θα του προσθέτω λαχανικά στις σούπες και φρούτα στις φρουτόκρεμες κλπ. Επίσης μου είχε πει ότι μετά τον 1ο χρόνο μπορώ να του δίνω ό,τι φαγητό θελήσω. Και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ακόμη μου έχει πει πως το καλοκαίρι είναι καλό να καταναλώνουν τα παιδιά λίγο περισσότερο αλάτι , λόγω ζέστης, ώστε να πίνουν πολύ νερό.

Όσο για τον θηλασμό και πάλι θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον παιδιατρο σου. Άλλοι λένε πως όσο του δίνεις τόσο καλύτερα. Άλλοι πάλι λένε πως τα παιδιά από τον μητρικό θηλασμό ό,τι είναι να πάρουν το παίρνουν το πρώτο 6μηνο.

Νομίζω πάντως πως εσύ θα είσαι αυτή που θα κόψεις σιγά σιγά τον θηλασμό γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει παιδί που θα θελήσει μόνο του να το διακόψει. Υπάρχει κοπέλα η οποία θηλάζει το παιδί της το οποίο είναι 5 χρονών! Καλά αυτό είναι τραβηγμένο βέβαια, αλλά υπάρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως εσύ θα είσαι αυτή που θα κόψεις σιγά σιγά τον θηλασμό γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει παιδί που θα θελήσει μόνο του να το διακόψει. Υπάρχει κοπέλα η οποία θηλάζει το παιδί της το οποίο είναι 5 χρονών! Καλά αυτό είναι τραβηγμένο βέβαια, αλλά υπάρχει.

 

Σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας είναι φυσιολογικό να θηλάζουν τα μωρά των ανθρώπων ακόμα και μέχρι τα 7 χρόνια!

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

 

Κατερίνα, όσον αφορά στο τι είδους τροφές θα δίνεις στο μωρό, θα το αποφασίσεις εσύ. Μπορεί να θελήσεις να προσαρμόσεις την οικογενειακή διατροφή ώστε να είναι πιο υγιεινή με πιο ελαφρά φαγητά για να είναι πιο ωφέλιμη για όλους. Μπορεί πάλι να δίνεις ότι τρώτε εσείς, προσέχοντας πχ να μην δίνεις τροφές ανθυγιεινές, έτοιμη τροφή (ντελίβερυ κλπ ή σνακ όπως πατατάκια, μπισκότα κλπ).

Ρίξε μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

Η Αmaretto έχει κάνει καταπληκτική δουλειά και έχει μέσα πληροφορίες τόσο για την έναρξη των στερεών, όσο και για παιδιά μεγαλύτερα του έτους! Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει πολύ!

Όσο για το αν θα πρέπει να μπει ένα πρόγραμμα στους θηλασμούς... Το μωρό σου πλέον ξέρει πότε θέλει να θηλάσει και πότε θέλει στερεές! Γενικά, αν προσφέρεις στερεές τις συνηθισμένες ώρες των οικογενειακών γευμάτων και τις ενδιάμεσες ώρες (κολατσιό-δεκατιανό κλπ), τις οποίες θα συμπληρώνεις με θηλασμό πιστεύω πως θα είσαι εντάξει. Σίγουρα θα υπάρχουν μέρες που το μωρό θα θέλει να θηλάσει περισσότερο και να φάει λιγότερες στερεές και το αντίστροφο. Ακολουθώντας το λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το ήξερα ότι ήξερα ότι είναι φυσιολογικός ο θηλασμός μέχρι τα 7 χρόνια. Απλά μου έχει πει γιατρός ότι μέχρι το πρώτο 6μηνο είναι αρκετός.

Όσο ζεις μαθαίνεις πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το ήξερα ότι ήξερα ότι είναι φυσιολογικός ο θηλασμός μέχρι τα 7 χρόνια. Απλά μου έχει πει γιατρός ότι μέχρι το πρώτο 6μηνο είναι αρκετός.

 

:D

Ούτε οι περισσότεροι γιατροί το ξέρουν! Κι εγώ από εδώ το έμαθα, τα μεγαλύτερα παιδιά μου τα θήλασα μέχρι 7,5 και 9 μηνών και θεωρούσα ότι ήταν και πολύ!

 

 

Όσο ζεις μαθαίνεις πάντως.

 

:wink:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

ο γιόκας μου είναι 14,5 μηνών 8800γρ. και 76 πόντουες ύψος.είναι σε χαμηλές εκατοστιαίες θέσεις και ανησυχώ λίγο...

θηλάζει πρωι-βραδυ, κατά τις 12 το μεσημέρι και κατα τις 4 το απογευμα, και μια φορά τη νυκτα...

εγώ προσφέρω στις 12 και 4 και δεν λέει οχι.απο μονος ομως δεν ζηταει.ισως επειδη δεν προλαβαινει...η μαμα ειναι παντα εκει!

λοιπον σε αυτη την ηλικια και γενικα απο εδω και στο εξης (δευτερος χρόνος) τι πρεπει να κάνω...δεν θελω να αποθηλάσω...δεν ξερω αν πρεπει να προσφερω...μηπως το παρακανω και εχει αυτο το υψος και το βαρος και τον κραταω με το θηλασμο στασιμο ενω θα μπορουσε να ετρωγε περισσοτερες στερεες;επεισης ποσα μλ πρεπει να πινει γαλα το 24ωρο;

χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Fine γεια σου σε καμία περίπτωση ο θηλασμός δεν κρατάει το παιδί πίσω!Αυτό που μπορεί να έχει συμβεί είναι να έχει μειωθεί αρκετά το γάλα σου πλέον.Εγώ θα σου πρότεινα αντί να δοκιμάσεις ξένο γάλα να θηλάζεις το παιδί σου αμέσως μετά τα γεύματα αντί για νερο.ετσι έκανα εγώ όταν από τον 7ο μήνα στον 8ο έχασε κιλά ο γιος μου και έβαλα το θήλαστρο και είδα ότι έχει μειωθεί κατά πολύ το γάλα λόγω της μείωσης γευμάτων από το στήθος!Ετσι έκανα επαναγαλακτισμό δίνοντας του αντι για νερό στήθος μετά το φαγητό του και επανήλθε κανονικά η ανάπτυξή του.

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια δεν ξερω ...εγω το θεωρω υπερβολη να θηλαζει για τοσο πολυ καιρο....απο τη στιγμη που αρχιζει και τρωει κι αλλα πραγματα,και ειδικα το παιδακι πανω απο 12 μηνες τρωει πλεον τα παντα.....

δεν ξερω...too much!!!!!!νομιζω απο τον 6ο και μετα καλο ειναι να σταματαμε....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου. Βέβαια ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Unicef προτείνουν να διαρκεί ο θηλασμός τουλάχιστον τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του μωρού. Τα οφέλη του φρέσκου μητρικού γάλακτος έναντι της βιομηχανοποιημένης αγελαδινής σκόνης είναι πάρα πολλά. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του..;)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιόκας μου είναι 14,5 μηνών 8800γρ. και 76 πόντουες ύψος.είναι σε χαμηλές εκατοστιαίες θέσεις και ανησυχώ λίγο...

θηλάζει πρωι-βραδυ, κατά τις 12 το μεσημέρι και κατα τις 4 το απογευμα, και μια φορά τη νυκτα...

εγώ προσφέρω στις 12 και 4 και δεν λέει οχι.απο μονος ομως δεν ζηταει.ισως επειδη δεν προλαβαινει...η μαμα ειναι παντα εκει!

λοιπον σε αυτη την ηλικια και γενικα απο εδω και στο εξης (δευτερος χρόνος) τι πρεπει να κάνω...δεν θελω να αποθηλάσω...δεν ξερω αν πρεπει να προσφερω...μηπως το παρακανω και εχει αυτο το υψος και το βαρος και τον κραταω με το θηλασμο στασιμο ενω θα μπορουσε να ετρωγε περισσοτερες στερεες;επεισης ποσα μλ πρεπει να πινει γαλα το 24ωρο;

χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Προσωπικά ακολουθώ αυτό που προτείνεται απο κάποιες IBCLC όταν το παιδι γίνει 1 έτους, το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" απο τοτε που η κόρη μου εγινε 12 μηνών.

Ο μόνος λόγος που ακολουθώ αυτή τη μέθοδο ειναι γιατι ενα παιδι ενός έτους ειναι σε θέση να ζητήσει το ποτε θελει να θηλασει. Με αυτόν τον τροπο βοηθάς το παιδι να "ωριμάσει" συναισθηματικά βοηθώντας το να γινει πιο ανεξάρτητο (μέρος της ωρίμανσης αυτής ειναι κι αποθηλασμος κάποια στιγμή όταν το παιδι ειναι έτοιμο).

Φυσικα ενα παιδι 14 μηνών που ειναι δεμένο με το στήθος θα συνεχίζει να θηλαζει για πολυ καιρό με αυτή τη μέθοδο (δλδ δεν υπάρχει φόβος αποθηλασμου).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κανίνα αναφέρομαι σε εσένα αλλά ξέρω ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που έχουν αυτή την άποψη, όμως να πω με τη σειρά μου ότι δεν έχει λογική αυτό που λέτε.Από τη στιγμή που μπαίνουν τροφές ναι όντως χρειάζεται λιγότερο γάλα το παιδί όμως ο παιδίατρος δεν σου λέει κόψε το γάλα σου λέει πρώτο και τελευταίο γεύμα να είναι γάλα.Που σημαίνει ότι είναι απαραίτητο για το παιδί, σε λιγότερη ποσότητα ναι, αλλά απαραίτητο.Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι το αγελαδινό γάλα σε σκόνη είναι καλύτερο από το γάλα της μάνας που είναι προορισμένο για το παιδί.Και μετά τον πρώτο χρόνο μέχρι και το δεύτερο συνεχίζει να υπάρχει γάλα στα γεύματα του παιδιού.

Επειδή εδώ γράφουμε και προφανώς το ύφος μου δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν υπάρχει καμία δόση ειρωνείας στα λόγια μου, ούτε επικριτικό ύφος.

Link to comment
Share on other sites

Κανίνα αναφέρομαι σε εσένα αλλά ξέρω ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που έχουν αυτή την άποψη, όμως να πω με τη σειρά μου ότι δεν έχει λογική αυτό που λέτε.Από τη στιγμή που μπαίνουν τροφές ναι όντως χρειάζεται λιγότερο γάλα το παιδί όμως ο παιδίατρος δεν σου λέει κόψε το γάλα σου λέει πρώτο και τελευταίο γεύμα να είναι γάλα.Που σημαίνει ότι είναι απαραίτητο για το παιδί, σε λιγότερη ποσότητα ναι, αλλά απαραίτητο.Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι το αγελαδινό γάλα σε σκόνη είναι καλύτερο από το γάλα της μάνας που είναι προορισμένο για το παιδί.Και μετά τον πρώτο χρόνο μέχρι και το δεύτερο συνεχίζει να υπάρχει γάλα στα γεύματα του παιδιού.

Επειδή εδώ γράφουμε και προφανώς το ύφος μου δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν υπάρχει καμία δόση ειρωνείας στα λόγια μου, ούτε επικριτικό ύφος.

δεν παρεξηγω καθολου αυτο που λες!ουτε λεω πως δεν πινει πλεον γαλα το παιδι,ουτε οτι της αγελαδας ειναι καλυτερο!στη καμια!αυτο ειναι καθαρα δικη μου αποψη και δεν κατακρινω οσες το κανουν....απλα εμενα μου ξενιζει η εικονα ενος τοσο μεγαλου παιδιου να θηλαζει....δεν ξερω!μου φαινεται περιεργο!

και για να μη παρεξηγηθω δεν ειμαι κατα του θηλασμου,ισα-ισα,ουτε ειμαι απο αυτους που ενοχλουνται στη θεα του θηλασμου!απλως εχω αυτο το κολλημα!

ασε που αν πρεπει να λειπεις και τη μιση μερα απο το σπιτι,κοματακι δυσκολο να συνεχιστει ο θηλασμος τοσο πολυ....επισης αν θυμαμαι καλα καπου αναφεροτανε οτι εχει 4-5 γευματα μεσα στη μερα και ειναι 17 μηνων............

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως λέιπω από τον Δεκ από το σπίτι περίπου 12 ώρες τη μέρα.Αλλά συνεχίζουμε και θηλάζουμε το βράδυ και την νύχτα και το πρωί πριν φύγω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε κι εμείς έναν χρόνο υπέροχης σχέσης θηλασμού!!! :D:D

 

Αν και τις πρώτες μέρες πονούσα πολύ, το ξεπεράσαμε και θηλάζουμε χωρίς άλλα προβλήματα ακολουθώντας τη συμβουλή της Αγλαΐας: ελεύθερος και ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα-νύχτα όποτε και όσο θέλει το παιδί (εκτός από τις ώρες που λείπω από το σπίτι).

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φόρουμ και ειδικά στην Αγλαΐα. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μικρή μου από 10' που θήλαζε κι από τα δύο στήθη, τώρα θηλάζει σε 5΄ίσως και λιγότερο!

τόχετε παρατηρήσει κι εσείς αυτό;

είναι θέμα ικανότητας ή βρίσκει λίγο πια;

να σημειώσω ότι θηλάζουμε πρωι-βράδι και αρκετές φορές οταν δε φοράω στηθόδεσμο καταλαβαίνω ότι τρέχει λίγο γάλα,άρα έχω;;;

πάντα η ίδια αμφιβολία τελικά όσο καιρό και να θηλάζεις!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...