Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός πρωτότοκου και νεα εγκυμοσύνη


mia

Recommended Posts

Σε τσακωσα !!!!!....καλησπερα , τι κανεις ?

καταλαθος εσβησα το email σου .....μπορεις να μου το ξαναστειλεις ??

χιλια συγνωμη !!!

Στο εστειλα ..ελπιζω να το πηρες:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μανθουλα αυξησα τους θηλασμους πεινει γαλατακι της μαμας 5 φορες την μερα γενικα οπωτε ερθει και τριφτει!!πηρα και λιγο μαγια μπυρας που κανει δουλια το ατιμο εχει και βιταμινες β1,β2,β3,β6!!!οπωτε εδω και ενα μηνα δεν κανω τπτ το ιδιαιτερο μερικες φορες τρεχει και αλλες εχω λιγο!!ορμονες τι να πεις!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

μανθουλα αυξησα τους θηλασμους πεινει γαλατακι της μαμας 5 φορες την μερα γενικα οπωτε ερθει και τριφτει!!πηρα και λιγο μαγια μπυρας που κανει δουλια το ατιμο εχει και βιταμινες β1,β2,β3,β6!!!οπωτε εδω και ενα μηνα δεν κανω τπτ το ιδιαιτερο μερικες φορες τρεχει και αλλες εχω λιγο!!ορμονες τι να πεις!!!

μα και γω 6 φορε τη μερα θηλαζω....μαγια μπυρας;αληθεια κανει τωρα με την εγκυμοσυνη;σε τι ποσοτητα;

εχω ανχωθει απο το ενα στηθος θηλαζει δευτερολεπτα πλεον!μα τοσο λιγο?ασε που κατσικισιο με τπτ τελικα ....αρχισα καν γιαουρτακι να δινω γιατι δεν μας βλεπω καλα.........

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο και δεν επιτρεποντε τα παιδια μεσα,θα μου την φερνει την μικρη ο συζηγος και θα πηγενω εξω να την θηλαζω λιγο,αλλα την πρωτη μερα που θα ειμαι καπως και δεν θα μπορω να την θηλασω,λες να ξεχασει και να μην θελει μετα??

 

Σε πολλά δημόσια νοσοκομεία, όταν η μητέρα και το νεογέννητο είναι καλά, επιτρέπουν να φύγεις στις δυο μέρες. Αν σου αρέσει ως ιδέα, μπορείς να το συζητήσεις με τη γυναικολόγο/μαία/παιδίατρο.

Εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά δημόσια νοσοκομεία, όταν η μητέρα και το νεογέννητο είναι καλά, επιτρέπουν να φύγεις στις δυο μέρες. Αν σου αρέσει ως ιδέα, μπορείς να το συζητήσεις με τη γυναικολόγο/μαία/παιδίατρο.

Εύχομαι καλή συνέχεια!

 

Εγω εκλεισα 24ωρο και εφυγα, με δικη μου ευθυνη βεβαια και εφοσον ο παιδιατρος και γυναικολογος μου εδωσαν το ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα και γω 6 φορε τη μερα θηλαζω....μαγια μπυρας;αληθεια κανει τωρα με την εγκυμοσυνη;σε τι ποσοτητα;

εχω ανχωθει απο το ενα στηθος θηλαζει δευτερολεπτα πλεον!μα τοσο λιγο?ασε που κατσικισιο με τπτ τελικα ....αρχισα καν γιαουρτακι να δινω γιατι δεν μας βλεπω καλα.........

 

μανθουλα μου δεν πεινω πολυ μπυρα αντε ενα ποτηρι καθε 3 μερες και αυτο μισο παντως κανει πολυ καλο η μαγια μπυρας και υπαρχει και σε ταμπλετες!!γιατι δεν ρωτας αν στο επιτρεπει ο γιατρος σου!!!και μην αγχωνεσαι και η δικια μου απο το ενα στηθος παντα δευτερολεπτα θηλαζει απλα να ξεδιψασει!!!εγω δινω γιαουρτακι στην μικρη μου απο 9 μηνων αλεργεια ευτυχως σε τιποτα μονο στα ζωα!!προσπαθησε να δωσεις αγελαδινο αντι για κατσικισιο μηπως του αρεσει καλυτερα!!!συνηθως εχουν και προτημισεις τα μπεμπακια το δικο σου ειναι ενος ιδη ρωτα την παιδιατρο αν μπορεις να του δινεις λιγο τυρακι στο χερι να το τρωει μονο του!!!εμενα θηλαζει απο το ενα στηθως μισο λεπτο και απο το αλλο συνεχως μηπως και το δικο σου εχει προτημησει στο αλλο στηθος??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!! Σας παρακολουθώ από την πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλα δεν είχα γράψει..

Έχω γιο 13 μηνών...

ΑΔιαθέτησα πρώτη φορά στους 11 μήνες για 2 μέρες και πάλι στις 26/1 για άλλες 2 μέρες..(Πάντα είχα ροή 3 μέρες).

Ήρθαμε ελεύθερα με τον άντρα μου 1/2 και 3/2..

Νιώθω το στομάχι μου να ανακατεύεται και σήμερα με πονούσε η μέση.

Το στήθος όταν ξεκινάει τον θηλασμό τον νιώθω κάπως σαν βελόνες να με τρυπάνε...

Λέτε βρε κορίτσια?

Το θέμα όμως είναι τι γίνετε τώρα?

Δε θέλω με τίποτα να αποθηλάσουμε(έχει μάθει να το έχει όποτε θέλει κάνουμε πολλούς θηλασμούς)

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Σας παρακολουθώ από την πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλα δεν είχα γράψει..

Έχω γιο 13 μηνών...

ΑΔιαθέτησα πρώτη φορά στους 11 μήνες για 2 μέρες και πάλι στις 26/1 για άλλες 2 μέρες..(Πάντα είχα ροή 3 μέρες).

Ήρθαμε ελεύθερα με τον άντρα μου 1/2 και 3/2..

Νιώθω το στομάχι μου να ανακατεύεται και σήμερα με πονούσε η μέση.

Το στήθος όταν ξεκινάει τον θηλασμό τον νιώθω κάπως σαν βελόνες να με τρυπάνε...

Λέτε βρε κορίτσια?

Το θέμα όμως είναι τι γίνετε τώρα?

Δε θέλω με τίποτα να αποθηλάσουμε(έχει μάθει να το έχει όποτε θέλει κάνουμε πολλούς θηλασμούς)

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Μα γιατί δεν κανείς ένα τεστάκι; Μια χοριακή;

Μια επίσκεψη στον γυναικολόγο σου;

 

Όπως κ να έχει (όπως διαβάζεις κ εδώ)

δεν χρειάζεται να αποθηλασεις....

Δεν είναι αντενδειξη του θηλασμού ή εγκυμοσύνη!!!

 

Σου εύχομαι το επιθυμητό!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Η κορούλα μου είναι 18,5 μηνών και θηλάζει αρκετές φορές μέσα στη μέρα, με αποτέλεσμα να μην έχω ακόμη περίοδο. Στην τελευταία μου επίσκεψη στη γυναικολόγο μου είπε ότι αν θέλω να μείνω έγκυος (πράγμα που θέλω σύντομα λόγω ηλικίας) θα πρέπει ή να προκαλέσουμε περίοδο με ορμόνες (που δεν θέλω) ή να μειώσω τους θηλασμούς. Δεν θέλω να αποθηλάσω ακόμη, αλλά έχω αρχίσει να προβληματίζομαι. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω καθόλου περίοδο, αν συνεχίσω τον θηλασμό πάνω από 2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σοκολατα πιστευω οτι οπου νανε θα σου ερθει η περιοδος .

και εμενα εκανε 15 μηνες να μου ερθει .

κανε εσυ κανονικα τις προσπαθιες σου και μπορει να πιασεις παιδακι στην πρωτη σου ωοριξια !!

ποσους θηλασμους κανεις ?

οπως και να εχει ακου το σωμα σου ,αυτο σου λεει οτι δεν ειναι ακομα ετοιμο για νεα εγκυμοσυνη ,αν ηταν θα σου ειχε ερθει η περιοδος αλλα δεν σου ερχετε γιατι σε προστατευει απο αυτο το ενδεχομενο .

ενας μηνας πανω ενας κατω δεν θα χαλασει ο κοσμος θα σου ερθει .

εμενα μου ηρθε οπως σου ειπα στους 15 μηνες και στους 18 εμεινα εγκυος στο δευτερο .

με το καλο και η δικια σου δευτερη εγκυμοσυνη .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια γεια σας. Δε ξερω αν γράφω σωστά εδώ , γιατί το προβλημα μου είναι κάπως ιδιαίτερο.

Λοιπον, έχω μια κορούλα 22 μηνών την οποία θηλάζω και είμαι 2 μηνών έγκυος. Εδώ και περίπου ένα μήνα η μικρή έχει κολλήσει απίστευτα πάνω μου και όταν βρίσκομαι εγώ τριγύρω γκρινιάζει με το παραμικρό, κλαίει δε καθεται με τίποτα στο καρότσι ούτε στο κάθισμα αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πάω πουθενά μαζί της. Α και ξέχασα να πω το πιο σημαντικό θέλει συνεχεια αγκαλιά μου.

Τονίζω ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στη παρουσία μου.Αν την αφήσω στον άντρα μου/μάνα μου / πεθερά μου θα είναι πολύ ήσυχη , καλοδιάθετη δε θα με ψαξει καθόλου , θα κάτσει στο καρότσι να παει βολτα κλπ κλπ. Ιδια σμπεριφορα περίπου , αλλά με μικρότερη διαρκεια είχε όταν μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος όταν ήταν 16 μηνών. Και τώρα το ερώτημα μου : υπάρχει περίπτωση η μικρούλα μου να νιωθει την αλλαγή στο σώμα μου? (πχ να αλλάζει η σύσταση του γαλακτος )και αυτό να προκαλεί τέτοια αλλαγή στη συμπεριφορά της? Τι μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή? Γιατί έχω αρχίσει να απελπίζομαι και νιώθω καθημερινά ότι κάτι κάνω λάθος και δεν αφουγκράζομαι σωστά το μωρό.Κοντεύω να τρελαθώ, περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας :/

Σας φιλώ,

Μέλπω

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 4 εβδομάδων έγκυος και θηλαζω τον μικρό μου (19 μηνων) πλέον μονο μεσιμερη και αν και οποτε το θυμίθει μέσα στην ημερα(οχι καθε μερα). Τον πρωινό θηλασμο τον έκοψε 14 μηνων μόνος του .Απλα έκλαιγε στο στηθος και ζητούσε μαμ.Τον βραδυνο τον κόψαμε πρην 10 μερες περίπου που είχε συναγχη,δυσκολευόταν να θηλασει και ηθελε να παει στο κρεβατι(πάλι μόνος του!).Πινει κατσικίσιο γαλα πρωι και βράδυ με πολυ όρεξη!! Το μεσημέρι ομως θελει να χαλαρώσει λιγο στο στηθος.Προσωπικα δεν με ενοχλεί καθολου ..ισα ισα εχω πει και σε αλλο τοπικ οτι θελω να αποθηλασει οταν θελει εκείνο.....αλλα αυτο που φοβάμαι ειναι οτι θα κανει πισωγύρισμα μόλις γεννηθεί το νέο μωρο και θα θελει να ειναι κι εκείνος ολη μερα στο στηθος...Δεν εχω βοήθεια και αυτο που με φοβηζει ειναι το πρακτικό κομμάτι τιποτα αλλο!

Μήπως ειναι έτοιμος να αποθηλασει; Η μήπως βιάζομαι ακόμα;

Μεχρι τωρα δεν τον ζόρισα καθολου και ποτε δεν του είπα οχι στον θηλασμο και ισως και για αυτο ειναι χαλαρός...Να περιμένω; Μεχρι ποτε; Εχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με το καλό τα δεύτερα!

 

@melpo: αν θυμάμαι σωστά, το γάλα μειώνεται κάπως σε ποσότητα στον 5ο μήνα (γι'αυτό και πολλά παιδιά αποθηλάζουν τότε), ενώ αλλάζει σε πρωτογαλα προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Για εσάς, είναι λίγο νωρίς ακόμα, νομίζω. Μήπως συμβαίνει τίποτε άλλο και έχει αυτή τη συμπεριφορά η μικρή;

 

@Αlexia: όντως, μπορεί να πισωγυρισει, βλέποντας το μωρό να θηλάζει. Δεν το έχω ζήσει, αλλά λένε ότι το tandem nursing ενισχύει το δεσμό ανάμεσα στα αδερφάκια και αμβλύνει τα συναισθήματα ζήλιας (με αυτά και αν θα χρειάζεσαι βοήθεια!) Αν δε θες με τίποτα, όμως, μάλλον πρέπει να αποθηλασεις σταδιακά (ακόμα και να ζητήσει να θηλάσει, αν το έχει κόψει, πιθανότατα θα της περάσει αν βγάλεις λίγο και της το δώσεις με ένα κουταλάκι). Όπως έγραψα παραπάνω, αυτό μπορεί να γίνει, ούτως η άλλως, στους 5 μήνες κύησης, από το ίδιο το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα το ερώτημα μου : υπάρχει περίπτωση η μικρούλα μου να νιωθει την αλλαγή στο σώμα μου? (πχ να αλλάζει η σύσταση του γαλακτος )και αυτό να προκαλεί τέτοια αλλαγή στη συμπεριφορά της? Τι μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή? Γιατί έχω αρχίσει να απελπίζομαι και νιώθω καθημερινά ότι κάτι κάνω λάθος και δεν αφουγκράζομαι σωστά το μωρό.Κοντεύω να τρελαθώ, περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας :/

 

Ναι, νομίζω ότι καταλαβαίνουν τα μικρά. Δεν ξέρω πώς και τι, αλλά καταλαβαίνουν. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε ιδιαίτερο, απλώς δίνε της την εγγύτητα που σου ζητάει, όσο μπορείς. Δεν κατάλαβα γιατί νιώθεις ότι κάνεις κάτι λάθος. Είναι απλά μια καινούργια κατάσταση για όλη την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Με το καλό τα δεύτερα!

 

@melpo: αν θυμάμαι σωστά, το γάλα μειώνεται κάπως σε ποσότητα στον 5ο μήνα (γι'αυτό και πολλά παιδιά αποθηλάζουν τότε), ενώ αλλάζει σε πρωτογαλα προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Για εσάς, είναι λίγο νωρίς ακόμα, νομίζω. Μήπως συμβαίνει τίποτε άλλο και έχει αυτή τη συμπεριφορά η μικρή;

 

@Αlexia: όντως, μπορεί να πισωγυρισει, βλέποντας το μωρό να θηλάζει. Δεν το έχω ζήσει, αλλά λένε ότι το tandem nursing ενισχύει το δεσμό ανάμεσα στα αδερφάκια και αμβλύνει τα συναισθήματα ζήλιας (με αυτά και αν θα χρειάζεσαι βοήθεια!) Αν δε θες με τίποτα, όμως, μάλλον πρέπει να αποθηλασεις σταδιακά (ακόμα και να ζητήσει να θηλάσει, αν το έχει κόψει, πιθανότατα θα της περάσει αν βγάλεις λίγο και της το δώσεις με ένα κουταλάκι). Όπως έγραψα παραπάνω, αυτό μπορεί να γίνει, ούτως η άλλως, στους 5 μήνες κύησης, από το ίδιο το παιδί.

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Η άλλη μου απορία ειναι ειναι αν ο μεγάλος υπαρχει περίπτωση να αποθηλασει πρην απο το μικρό; Η αν θηλαζει π.χ. Το μικρό μεχρι τα 2 ο μεγάλος θα το παει 4,5;

 

 

Εχω μια γνωστή που θηλαζει τον μικρό 1 έτους και τον μεγάλο 3,5 ετών και δεν λεει να αποθηλασει...εχει απελπιστει τοσο πολυ που θα αναγκαστεί να αποθηλασει και τον μικρό στο έτος για να σταματήσει ο μεγάλος! Ειναι συχνό αυτο η στην συγκεκριμένη έτυχε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω! Τα περισσότερα παιδιά, αν αφεθούν, αποθηλάζουν φυσικά στα 4,5 (δεν είμαι 100% σίγουρη για αυτό που σου λέω, δε θυμάμαι πού το έχω διαβάσει).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Η άλλη μου απορία ειναι ειναι αν ο μεγάλος υπαρχει περίπτωση να αποθηλασει πρην απο το μικρό; Η αν θηλαζει π.χ. Το μικρό μεχρι τα 2 ο μεγάλος θα το παει 4,5;

Εχω μια γνωστή που θηλαζει τον μικρό 1 έτους και τον μεγάλο 3,5 ετών και δεν λεει να αποθηλασει...εχει απελπιστει τοσο πολυ που θα αναγκαστεί να αποθηλασει και τον μικρό στο έτος για να σταματήσει ο μεγάλος! Ειναι συχνό αυτο η στην συγκεκριμένη έτυχε;

Συγχαρητήρια Αλεξία! Όλα καλά να πάνε!

Δεν ξέρω πόσο θήλαζε η γνωστή σου τον μεγάλο της όταν γέννησε, αλλά με θηλασμό μία φορά την μέρα είστε σε προχωρημένη κατάσταση αποθηλασμού. Εμένα κάπως έτσι αποθήλασε στους 20 μήνες, μια μέρα ξέχασε να ζητήσει να θηλάσει και δεν του το ξαναθύμησα :-D. 'Οταν το ξαναθυμήθηκε μετά από μερικές μέρες, έκανα λίγο τη χαζή , ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλει και γκρινιάζει, δεν μίλαγε κιόλας, ε αυτό ήταν.

 

Έμεινα έγκυος ένα μήνα μετά , και έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί άμα δει το μωρό να ξαναζητήσει να θηλάσει. Δεν έχω σκοπό να του αρνηθώ, αλλά παρατηρώ όσο περνάει ο καιρός ότι ούτε καν του περνάει από το νου, νιώθει μεγάλος πια, νομίζω και να δοκιμάσει δεν πρόκειται να κολλήσει πλέον. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να την αποπροσανατολίσεις μερικά μεσημέρια, να δεις αν δέχεται να μην θηλάσει καθόλου. Μην αγχώνεσαι, θα σου δείξει η ίδια αν είναι έτοιμη για αυτό το βήμα. Πάντως και στο tandem έχω καταλάβει ότι το μεγάλο παιδί θηλάζει ελάχιστη ώρα, δεν κάθεται με τις ώρες στο στήθος όπως το νεογέννητο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Αλεξία! Όλα καλά να πάνε!

Δεν ξέρω πόσο θήλαζε η γνωστή σου τον μεγάλο της όταν γέννησε, αλλά με θηλασμό μία φορά την μέρα είστε σε προχωρημένη κατάσταση αποθηλασμού. Εμένα κάπως έτσι αποθήλασε στους 20 μήνες, μια μέρα ξέχασε να ζητήσει να θηλάσει και δεν του το ξαναθύμησα :-D. 'Οταν το ξαναθυμήθηκε μετά από μερικές μέρες, έκανα λίγο τη χαζή , ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλει και γκρινιάζει, δεν μίλαγε κιόλας, ε αυτό ήταν.

 

Έμεινα έγκυος ένα μήνα μετά , και έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί άμα δει το μωρό να ξαναζητήσει να θηλάσει. Δεν έχω σκοπό να του αρνηθώ, αλλά παρατηρώ όσο περνάει ο καιρός ότι ούτε καν του περνάει από το νου, νιώθει μεγάλος πια, νομίζω και να δοκιμάσει δεν πρόκειται να κολλήσει πλέον. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να την αποπροσανατολίσεις μερικά μεσημέρια, να δεις αν δέχεται να μην θηλάσει καθόλου. Μην αγχώνεσαι, θα σου δείξει η ίδια αν είναι έτοιμη για αυτό το βήμα. Πάντως και στο tandem έχω καταλάβει ότι το μεγάλο παιδί θηλάζει ελάχιστη ώρα, δεν κάθεται με τις ώρες στο στήθος όπως το νεογέννητο.

Ευχαριστω πολυ και σου ευχομαι να σου πανε κι εσενα ολα καλα! Αυτο που δεν εχω καταφέρει ακόμα ειναι να βρω τροπο να αποκοιμηθει το μεσημέρι χωρις να θηλασει γιατι δεν δείχνει καθολου σημάδια νυστας,ουτε χασμουριέται ουτε τρίβει τα ματιά του ουτε τιποτα τέτοιο απλα αν πάρει στηθος σε 5-10 λεπτά εχει αποκοιμηθει! Δεν διαβάζουμε και κανά παραμύθι ακόμα...( τα βαριόμαστε στη μέση).καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και σου ευχομαι να σου πανε κι εσενα ολα καλα! Αυτο που δεν εχω καταφέρει ακόμα ειναι να βρω τροπο να αποκοιμηθει το μεσημέρι χωρις να θηλασει γιατι δεν δείχνει καθολου σημάδια νυστας,ουτε χασμουριέται ουτε τρίβει τα ματιά του ουτε τιποτα τέτοιο απλα αν πάρει στηθος σε 5-10 λεπτά εχει αποκοιμηθει! Δεν διαβάζουμε και κανά παραμύθι ακόμα...( τα βαριόμαστε στη μέση).καμια ιδέα;

 

Ααααα, δεν το είχα καταλάβει ότι θηλάζει για να κοιμηθεί. Κι εμάς είχε μείνει τελευταίος ο βραδινός θηλασμός γιατί τον κοίμιζα στο στήθος. Μια μέρα δοκίμασα να του τραγουδάω αγκαλιά κι έτσι τον πήρε ο ύπνος χωρίς να ζητήσει να θηλάσει. Το συνέχισα για κανα μήνα έτσι (Βέβαια αυτό δεν σε βολεύει αφού είσαι έγκυος). Μετά έμεινα έγκυος και δεν μπορούσα πια να τον κουβαλάω κι αρχίσαμε τα παραμυθάκια στο κρεβάτι.

Το μεσημέρι όμως ακόμα και τώρα δεν έχω καταφέρει να τον κοιμίσω με παραμύθια. Οι γιαγιάδες που τον κοιμίζουν τις καθημερινές, τον κρατάνε αγκαλιά στον καναπέ και του τραγουδάνε. Εμείς τα ΣΚ τον πάμε βόλτα με το αμάξι (γυρνώντας από το πάρκο συνήθως) και κοιμάται αμέσως. Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να μπει μεσημέρι στο αμάξι και να μην τον πάρει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα, δεν το είχα καταλάβει ότι θηλάζει για να κοιμηθεί. Κι εμάς είχε μείνει τελευταίος ο βραδινός θηλασμός γιατί τον κοίμιζα στο στήθος. Μια μέρα δοκίμασα να του τραγουδάω αγκαλιά κι έτσι τον πήρε ο ύπνος χωρίς να ζητήσει να θηλάσει. Το συνέχισα για κανα μήνα έτσι (Βέβαια αυτό δεν σε βολεύει αφού είσαι έγκυος). Μετά έμεινα έγκυος και δεν μπορούσα πια να τον κουβαλάω κι αρχίσαμε τα παραμυθάκια στο κρεβάτι.

Το μεσημέρι όμως ακόμα και τώρα δεν έχω καταφέρει να τον κοιμίσω με παραμύθια. Οι γιαγιάδες που τον κοιμίζουν τις καθημερινές, τον κρατάνε αγκαλιά στον καναπέ και του τραγουδάνε. Εμείς τα ΣΚ τον πάμε βόλτα με το αμάξι (γυρνώντας από το πάρκο συνήθως) και κοιμάται αμέσως. Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να μπει μεσημέρι στο αμάξι και να μην τον πάρει ο ύπνος.

Κι εμενα κοιμαται στο αμάξι,βέβαια μπορει να το κανει μετα απο 20 χλμ αλλα το κανει κάποια στιγμή!! Να τον βγάζω καθε μερα με το αμάξι ειναι λιγο σκότωμα Ασε που αν πάω να τον βγάλω ξυπναει αμεςως! Θα δοκιμάσω ομως να του βάλω ζουζουνια το μεσημέρι με την συμφωνία οτι π.χ. Μετα απο 3 τραγουδάκια θα παμε για υπνο...και ο θεός βοηθός!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Δε ξερω αν γράφω σωστά εδώ , γιατί το προβλημα μου είναι κάπως ιδιαίτερο.

Λοιπον, έχω μια κορούλα 22 μηνών την οποία θηλάζω και είμαι 2 μηνών έγκυος. Εδώ και περίπου ένα μήνα η μικρή έχει κολλήσει απίστευτα πάνω μου και όταν βρίσκομαι εγώ τριγύρω γκρινιάζει με το παραμικρό, κλαίει δε καθεται με τίποτα στο καρότσι ούτε στο κάθισμα αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πάω πουθενά μαζί της. Α και ξέχασα να πω το πιο σημαντικό θέλει συνεχεια αγκαλιά μου.

Τονίζω ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στη παρουσία μου.Αν την αφήσω στον άντρα μου/μάνα μου / πεθερά μου θα είναι πολύ ήσυχη , καλοδιάθετη δε θα με ψαξει καθόλου , θα κάτσει στο καρότσι να παει βολτα κλπ κλπ. Ιδια σμπεριφορα περίπου , αλλά με μικρότερη διαρκεια είχε όταν μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος όταν ήταν 16 μηνών. Και τώρα το ερώτημα μου : υπάρχει περίπτωση η μικρούλα μου να νιωθει την αλλαγή στο σώμα μου? (πχ να αλλάζει η σύσταση του γαλακτος )και αυτό να προκαλεί τέτοια αλλαγή στη συμπεριφορά της? Τι μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή? Γιατί έχω αρχίσει να απελπίζομαι και νιώθω καθημερινά ότι κάτι κάνω λάθος και δεν αφουγκράζομαι σωστά το μωρό.Κοντεύω να τρελαθώ, περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας :/

Σας φιλώ,

Μέλπω

 

Μήπως εχεις άγχος ή νευρικότητα για κατι και το αντιλαμβάνεται;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 4 εβδομάδων έγκυος και θηλαζω τον μικρό μου (19 μηνων) πλέον μονο μεσιμερη και αν και οποτε το θυμίθει μέσα στην ημερα(οχι καθε μερα). Τον πρωινό θηλασμο τον έκοψε 14 μηνων μόνος του .Απλα έκλαιγε στο στηθος και ζητούσε μαμ.Τον βραδυνο τον κόψαμε πρην 10 μερες περίπου που είχε συναγχη,δυσκολευόταν να θηλασει και ηθελε να παει στο κρεβατι(πάλι μόνος του!).Πινει κατσικίσιο γαλα πρωι και βράδυ με πολυ όρεξη!! Το μεσημέρι ομως θελει να χαλαρώσει λιγο στο στηθος.Προσωπικα δεν με ενοχλεί καθολου ..ισα ισα εχω πει και σε αλλο τοπικ οτι θελω να αποθηλασει οταν θελει εκείνο.....αλλα αυτο που φοβάμαι ειναι οτι θα κανει πισωγύρισμα μόλις γεννηθεί το νέο μωρο και θα θελει να ειναι κι εκείνος ολη μερα στο στηθος...Δεν εχω βοήθεια και αυτο που με φοβηζει ειναι το πρακτικό κομμάτι τιποτα αλλο!

Μήπως ειναι έτοιμος να αποθηλασει; Η μήπως βιάζομαι ακόμα;

Μεχρι τωρα δεν τον ζόρισα καθολου και ποτε δεν του είπα οχι στον θηλασμο και ισως και για αυτο ειναι χαλαρός...Να περιμένω; Μεχρι ποτε; Εχω μπερδευτεί...

 

Καταρχάς το μεγαλυτερο θεμα ειναι εσυ τι θέλεις να κανεις!

 

Ήδη οι θηλασμοι σας ειναι λίγοι για αυτήν την ηλικια που ειναι οποτε αυτο ισως ειναι ένδειξη φυσικού αποθηλασμου. Αν θέλεις, αντιπρότεινε κατι αλλο για το μεσημέρι κι ετσι θα τσεκάρεις την ετοιμότητά του.

 

Όσον αφορα στο μέλλον ειναι άγνωστο το πως θα αντιδράσει οταν το νεογέννητο θηλαζει! Μπορει να πισωγυρίσει αλλα μπορει και οχι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα ανοίξει σε άλλη ενότητα το θέμα (λανθασμένα προφανώς) και δεν πήρα απάντηση.

Λοιπόν, να σα ςπω και γω την περίπτωσή μου..

Ο μικρός μου είναι 2 ετών και θηλάζουμε. Υπάρχει στο μυαλό μας η ιδέα για ένα δεύτερο παιδάκι, δεν έχουμε ξεκινήσει προσπάθεια βέβαια.

Πήγα λοιπόν στον γιατρό για έναν έλεγχο και βρήκε πάρα πολύ λεπτό το ενδομήτριο καθώς και συρρικνωμένη τη μήτρα. Οι μετρήσεις μας:

Μήτρα 4,39 * 2,73 cm

Ενδομήτριο 0,35 cm

Aδένας (follicle) 1.55 * 1.39 cm

Ωοθήκη 9,73 κυβικά εκατοστά

Ωοθήκη 7,70 κυβικά εκατοστά

Με ενημέρωσε ότι το συγκεκριμένο πάχος ενδομητρίου δεν μπορεί να υποστηρίξει (φιλοξενήσει) μία νέα κύηση. Είχατε παρόμοιες μετρήσεις? Μετά από πόσο καιρό επανήλθε το ενδομήτριο?

Αγχώθηκα πολύ γιατί πιέζομαι ηλικιακά, αλλά και πέρα από αυτό θα ήθελα ένα αδερφάκι για τον μικρό μου.

Όσες μείνατε έγκυες είχατε παρακολουθήσιε το ενδομήτριο? Αν πχ κάνω προσπάθειες και μείνω, ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρξει ή συνεχιστεί εγκυμοσύνη. Η αλήθεια είναι ότι και γω διάβασα ότι πρέπει το ενδομήτριο να είναι τουλάχιστον 0,8 - 0,9 cm και εμένα είναι 0,35!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσες δηλ πετύχατε μία νέα εγκυμοσύνη ενώ θηλάζατε, πώς τα καταφέρατε?

Με τις μετρήσεις αυτές δεν τολμάω ούτε να ξαναπροσπαθήσω (εφόσον δεν θα συνεχιστεί η νέα κύηση). Και επιτέλους..πότε θα δω και γω περίοδο?

Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον θα δω σύντομα.

Για να δούμε!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...