Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδοουρολόγος - ουρολόγος


anemaxxx

Recommended Posts

Γειά σας

Θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιον παιδοουρολόγο, για να εξετάσει το 8 μηνών μωράκι μου, μια και βρίσκουμε κόκκινο σημάδι στην πάνα κάποια πρωινά.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μας τον πρότεινε ο παιδίατρος μας που είναι πανεπιστημιακός και μας προτείνει πάντα τους κορυφαίους στο είδος τους. Έχουμε πάει σε ορθοπεδικό, ΩΡΛ και ουρολόγο προς το παρόν. Έκανε υπέρηχο νεφρών στο μωρό μας, δεν ήταν και πολύ φιλικός αλλά μας εξήγησε τα αποτελέσματα και απάντησε στις ερωτήσεις μας. Σημασία έχει ότι είναι καλός επιστήμονας.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πήγα και τον είδα εχεις δίκιο δεν είναι φλύαρος ούτε φιλικός δεν ξέρω τι να κάνω τον θεωρούν κορυφή!!! εχω φοβερο αγχος γιατι δεν ξέρω εχω παει σε τοσους και ακομα δεν ξερω τι να κάνω??

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο ουρολόγος του Κωνσταντίνου. όπως έχω γράψει σε παλιοτερα ποστς το μικρο έχει κάποιο θεμα με το νεφράκι του, και τον παρακολουθεί εδώ και ενα χρονο. Είναι πολύ καλος επιστήμονας, δεν τον λες φιλικό αλλά ούτε και εχθρικό. Πάντως αν και δεν ειναι ο αγαπημένος μου γιατρος από θέμα χαρακτήρα, ειναι πολύ καλος στη δουλειά του και εγω τουλάχιστον του έχω εμπιστοσύνη ότι αυτό που θα μας πει θα ειναι αυτό που θα ισχύει. Γιατί έχω ακούσει διάφορα από γιατρους.....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Θελω την βοηθεια σας και κατευθυνσεις αν γνωριζετε.

 

Η καλυτερη μου φιλη που ειναι σαν αδερφη μου γεννησε ενα μωρακι πριν δυο μηνες περιπου. Το μωρο δειχνει υγειεστατο τρωει καλα και εχει παρει βαρος και ολα καλα μεχρι εδω. Λογω του οτι βρεθηκε αιμα στα κακα του ψαχτηκαν λιγο παραπανω και σημερα σε υπερηχο που εκαναν στον Παπανικολαου τους ειπαν οτι το παιδι εχει διαταση ενος νεφρου γυρω στο 5,κατι.

 

Η παιδιατρος της την παρεπεμψε σε νεφρολογο στο Παιδων Πεντελης με το ονομα Καρα.....νη.

 

Διαβαζοντας εδω μεσα ειδα οτι πιστοποιημενοι παιδοουρολογοι ειναι μολις 4 στην Ελλαδα και ηθελα την γνωμη σας αν ξερετε σε ποιον ειναι καλυτερα να απευθυνθει κι αν οντως ειναι καλυτερα να παει σε παιδοουρολογο απο οτι σε νεφρολογο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί δεν ρωτήσατε τον Παπανικολάου, ξέρει αυτός ποιός είναι ο καλύτερος Παιδοουρολόγος! Ρωτήστε τον και δείτε τι θα σας πει. Ο Παπανικολάου δεν δίνει μίζες και δεν τις παίρνει, οπότε είναι καθαρός και η γνώμη του θα είναι καθαρή, νομίζω.

2. Τέσσερεις είναι γιατι να μην πάς σε όλους, αν δεν σε πείσει ο πρώτος?

3. Πρόβλημα στον Νεφρό ΔΕΝ σημαίνει ότι χρειάζεται Νεφρολόγος. Οι υδορνεφρώσεις (διατάσεις στον νεφρό) είναι παιδοουρολογικό θέμα! Αν και 5χιλ δεν είναι τίποτα... συνήθως!

Link to comment
Share on other sites

Aρα σωστα σκεφτομαι να την κατευθυνω σε ουρολογο και οχι μονο νεφρολογο που της ειπαν.

 

Τον Παπανικολαου μαλλον δεν τον ρωτησαν για γιατρο. Η παιδιατρος τους ειπε για την νεφρολογο στο Παιδων Πεντελης.

 

Απο αυτους τους παιδοουρολογους που ειναι πιστοποιμενοι γνωριζετε ποιος ειναι ο καλυτερος????

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, δεν χρειάζεται Νεφρολόγος!

 

Καλύτερο...... ε?

 

Εσείς το κρίνετε αυτό, μετά την επίσκεψη. Ο θεός ξέρει ποιός είναι ο καλύτερος. Ο θεός και ο Παπανικολάου...... :-)))). πλάκα χωράει νομιζω ε?

 

Δεν έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα το παιδάκι σας για να μπαίνετε στους ορισμούς καλύτερου ιατρού... just chose one of four and go ahead

 

Αν δεν σας ικανοποιήσει ένας, πάτε σε άλλον, οι δύο είναι στο δημόσιο - είναι φθηνοί και λένε τα ίδια πράγματα, οπότε μετρά σαν να επισκεφτήκατε ήδη δύο. Μένουν άλλοι δύο..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να προλαβουν τυχον προβληματα στο μελλον, γιαυτο ψαχνω δευτερη γνωμη αφου θα πανε πρωτα εκει που τους ειπε η παιδιατρος τους.

 

Στον Παπανικολαου εκτος απο το συμπερασμα διατασης νεφρου δεν τους εξηγησαν κατι παραπανω απο οτι καταλαβα.

 

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικα στον Γιω..ο Ζουπ..ο θα παει που διαβασα καλα πραγματα και ειναι ενας απο τους 4 πιστοποιημενους ουρολογους για παιδια.

 

Αν εχει καποιος εμπειρια απο αυτον και απο διαταση νεφρου ας μου πει την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας και κατευθυνσεις αν γνωριζετε.

 

Η καλυτερη μου φιλη που ειναι σαν αδερφη μου γεννησε ενα μωρακι πριν δυο μηνες περιπου. Το μωρο δειχνει υγειεστατο τρωει καλα και εχει παρει βαρος και ολα καλα μεχρι εδω. Λογω του οτι βρεθηκε αιμα στα κακα του ψαχτηκαν λιγο παραπανω και σημερα σε υπερηχο που εκαναν τους ειπαν οτι το παιδι εχει διαταση ενος νεφρου γυρω στο 5,κατι.

 

MarcoPolo

 

Οι διαστάσεις που αναφέρετε υποθέτω ότι είναι σε χιλιοστά και μετρούν την προσθιοπίσθια εγκάρσια διάμετρο της νεφρικής πυέλου.

Τα 5 χιλιοστά αποτελούν φυσιολογική μέτρηση που δεν γεννούν καμμία ανησυχία και δεν αποτελούν λόγο ιατρικής επίσκεψης.

Εάν πάλι αφορούν εκατοστά τότε η περίπτωση είναι πολύ διαφορετική και επιπλέον απεικονιστικές εξετάσεις είναι απαραίτητες.

 

Η παιδιατρική ουρολογία αποτελεί κομμάτι της βασικής εκπαίδευσης κάθε Παιδοχειρουργού ο οποίος ασχολείται και είναι εξοικιωμένος με την ανατομία-φυσιολογία και παθολογία της τρυφερής παιδικής ηλικίας.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Tελικα η διαταση ειναι ηπια καθως μιλαμε για χιλιοστα. Ο παιδοουρολογος Ζουπ..ος ζητησε να γινει κυστεογραφια για να αποκλειστει η πιθανοτητα της παλινδρομησης ουρων.

 

Ελπιζω τα αποτελεσματα να ειναι καλα και το μωρουλινι μας να ταλαιπωρηθει οσο το δυνατον λιγοτερο. Η εξεταση αυτη ειναι ζορικη απο οτι διαβασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι κοντα στο 6 παρα απο οτι καταλαβα τα χιλιοστα, και αυτος θελει να σιγουρευτει οτι δεν παλινδρομουν τα ουρα. Ισως θελει να το ψαξει γιατι το παιδι ειχε και αιμα στα κοπρανα που μπορει βεβαια και αυτο να οφειλεται σε αλλεργια.

Link to comment
Share on other sites

καλά, τώρα τα χρειάστηκα..... διάταση νεφρών διεγνωσαν και σε εμάς στην β' επιπέδου. Μου είπαν ότι το φυσιολογικό όριο είναι 6 και εμείς είχαμε 6,4. θα κάνουμε επανελεγχο στην 30η βδομάδα. Ξέρει κανείς αν είναι κάτι σοβαρό? πώς αντιμετωπίζεται?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μας περιπτωση που ειναι κοντα στο 6 ειπαν τελικα οτι δεν χρειαζεται κατι αλλα απλη παρακολουθηση για να βλεπουν αν θα μεγαλωσει η διαταση. Μην αγχωνεσαι αδικα ειναι κατι που αντιμετωπιζεται. Και αυτο ειπαν δυο γιατροι και ο Ζουπα..ς και στο Παιδων που εγινε η κυστεογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μας περιπτωση που ειναι κοντα στο 6 ειπαν τελικα οτι δεν χρειαζεται κατι αλλα απλη παρακολουθηση για να βλεπουν αν θα μεγαλωσει η διαταση. Μην αγχωνεσαι αδικα ειναι κατι που αντιμετωπιζεται. Και αυτο ειπαν δυο γιατροι και ο Ζουπα..ς και στο Παιδων που εγινε η κυστεογραφια.

 

σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. ελπίζω να έχει μικρύνει η διάταση και να μη χρειαστεί να το αντιμετωπίσουμε. Εύχιμαι όλα να πάνε καλά για το παιδάκι της φίλη σου:)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω μια παρομοια περιπτωση ενω στο β επιπέδου δεν ειπαν τιποτα για προβλημα στην περιοχη οταν γεννηθηκε ειχε ενα σαν σπυρακι στο αυτασκι ωτικο πτερυγιο το ονομασαν. Μας συνεστησαν και απο το Ελενα και ο παιδιατρος μας να κανουμε υπερηχο κοιλίας με εμφαση στα νεφρα στον Παπνικολαου τελικα πηγαμε και μας βρηκε ο ανθρωπος οτι το δεξιο πυελοκαλυκικο συστημα ειχε μια ελαφραι διαταση. Ο παιδιατρος που το ειδε μας ειπε οτι θα κανουμε μια επαναληψη στον 9 μηνα η στον Παπανικολαου παλι η θα μας στειλει σε εναν κορυφαίο οπως ειπε παιδοουρολογο να μας πεις την γνωμη του. Απ' οτι ειπε ο παιδιατρος δεν ειναι κατι φοβερο αλλα για μια στο εκκατομυριο θα πρεπει να το ελεγξουμε τον ρωτησα τι επιπτωση μορει να εχει και μου ειπε οτι πολυ σπανια υπάρχει περιπτωση να εχει προβληματα με ουρολοιμωξεις. Νομιζω οτι εαν ηταν κατι πολυ σοβαρο ο Ππανικλαου θα σας ειχε πει γιατι και εμεις που τον ρωτησαμε δεν μας ειπε οτι ειναι κατι φοβερο απλα θα πρεπει να το παρακολουθησουμε να δουμε γιατι ειναι λεει πολυ μικρος και υπαρχει επισης και πιθανοτητα μετα απο μηνες να επανελθει στα φυσιολογικα. Καλο ειναι παντως να παει η φιλη σου στον ουρολογο.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω δεν εχω καταλαβει το εξης:επειδη και ο μικρος μου εχει διαταση 6,9mm και θα το ξανακοιταξουμε τελος του μηνα που θα μπαινει στον τεταρτο μηνα, χρειαζεται χειρουργειο η περναει απο μονο του καποια στιγμη;ειναι μεγαλη η διαταση που ανεφερα;μπορει και να εχει αυξηθει;ξερει κανεις;;;;;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

O γιατρος μας ειπε οτι στις περισσότερες περιπτωσεις επανερχονται αυτα και κλεινουν ας το πω, αλλα και να μεινει ετσι δεν εχει προβλημα απλα θελει επανεξεταση στους 9 μηνες. Το σημαντικο ειναι να μην εχει σοβαρο προλημα στα νεφρα. Οι διατασεις πολλες φορες ειναι και παροδικες και εγω επαθα στην εγκυμοσυνη και εφυγε. Να δεις τι γραφει ο υπέρηχος γιατι εχουν και τα ορια οποτε θα λεε πχ οτι υπάρχει διάταση αλλα εντος φυσιλογικων ορίων κλπ και καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου και τον υπερηχογραφιστη. Αν και δεν νομιζω οτι ειναι κατι φοβερο απο την μεπειρια μου απλα τα ψιλιάζουν γιατι ειναι παιδια. Αν ηταν προβλημα δεν θα δεχονταν να το ασφαλισουν απο την ασφαλιστικη γιατι μου ζητησαν την γνωματευση του υπερηχογραφιστη.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καταλαβει το εξης:επειδη και ο μικρος μου εχει διαταση 6,9mm και θα το ξανακοιταξουμε τελος του μηνα που θα μπαινει στον τεταρτο μηνα, χρειαζεται χειρουργειο η περναει απο μονο του καποια στιγμη;ειναι μεγαλη η διαταση που ανεφερα;μπορει και να εχει αυξηθει;ξερει κανεις;;;;;

 

Αγαπητή iwanna81

 

Ως προγεννητική υδρονέφρωση χαρακτηρίζεται η διάταση άνω των 7 χιλιοστών την 33η εβδομάδα της κύησης. Για τελειόμηνα νεογνά διαστάσεις κάτω των 12 χιλιοστών δεν εμπνέουν ανησυχία ούτε απαιτούν διόρθωση. Συνιστάται υπερηχογραφική παρακολούθηση στους 3 μήνες, 1,2,5,10 έτη

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙ. ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ

1.ΜΙΧΑΗΛ ΕΥΡΩΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΙΑΣΩ

2.ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΗΣ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ

3.ΚΟΥΣΙΔΗΣ ΜΗΤΕΡΑ

:P
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τελικα εχω καταλήξει στον Τσαχουρίδη στο παίδων Αγ. Σοφία ο οποίος είναι και καλός γιατρός και καλός ανθρωπος αλλά ακουγοντας τόσο καλά λόγια για τον Ζουπάνο έχω περιέργεια να πάω και εκεί

:P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...