Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΣ 10ΜΗΝΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


Recommended Posts

Αφού λοιπόν δεν βρήκα κάποιον για να έρχεται σπίτι μου τα πρωινά και να φυλάει την κόρη μου περίπου 10 μηνών πια, αποφάσισα τα πρωινά να την έχω μαζί μου στο μαγαζί!

Έχω δύο υπαλλήλους και σκέφτομαι να την ασχολούμαστε με το μωρό εναλλάξ!

Ακούω λοιπόν προτάσεις για το πως να απασχολείται το μωρό!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω να μην ανυσηχεις καθολου. Εμενα η μητερα μου την κρατουσε στο μαγαζι της απο δθο μηνων ως περιπου το 10 μηνα. ( μετα το εκλεισε το μαγαζι). Η μικρη μου εχει μαθει να ειναι ολο βολτες, ακομα και τωρα τις ποιο πολλες ωρες τις ημερας τις περνανε κατω σε μια φιλη μας που εχει ψιλικατζιδικο, κατα τα αλλα το παιδι δεν αρρωστησε και ιδιαιτερα παρολου που το περιβαλλον δεν ηταν ιδανικο( ενα παγωμενο μαγαζι και το μωρο 2 μηνων). Μια βολτα ο ενας, μια ο αλλος η μερα περναει και εσυ θα εισαι πιο ξεκουραστει αφου δεν θα την κυνηγας μονη σου. Το μονο κακο ειναι οτι μεγαλωνοντας θελει συνεχεια βολτες, και οτι μαθαινει να περναει ωρες στο καροτσι ( αφου εκει τρωει, εκει κοιματε) Οσο για την απασχολησει εμεις ειχαμε ενα καναπε που βαζαμε τα παιχνιδια της, τις διαβαζανε βιβλια κλπ

Link to comment
Share on other sites

antu σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Εγώ είχα φτιάξει ένα χώρο και της είχα βάλει παρκοκρέβατο με τα παιχνίδια της αλλά γενικά ούτε που να το φτύσει!

Το βγάλαμε λοιπόν!

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις με τον καναπέ. Αλλά η δικιά μου δεν βάζει κ@λο κάτω, δεν δέχεται να είναι κάπου καθιστή και ήρεμη!Προτιμάει ως επί το πλειστον να είναι σε κάποια αγγαλιά και να βολτάρει γύρω γύρω στο μαγαζί!

Α και να μην ξεχάσω να πω και για την σημερινή εμπειρία μας!Την πήγα δοκιμαστικά στην κυρία που λέμε ότι θα την κρατάει τα απογεύματα.Το αποτέλεσμα ήταν να γυρίσω σε μισή ώρα πίσω και να βρω ένα παιδί που τσίριζε και κούναγε τρέμοντας το κεφάλι του!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λένα μου μπορείς να της πάρεις ένα τραπέζι δραστηριοτήτων για να απασχολείται, καθώς και άλλα τέτοια "στατικά" παιχνίδια, όπου και θα πρέπει να τα έχεις βάλει σε έναν οριοθετημένο δικό της χώρο, για να μπουσουλάει κιόλας.

Στη δικιά μου που έχω και περιορισμένο χώρο στο σαλόνι, λειτουργεί...

 

(Κανονίζουμε συνάντηση, δεν ξέρω αν μας διάβασες αυτές τι μέρες, τι λες θα τα καταφέρεις να έρθεις?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λενα με την κυρια αυτη θα πρεπει να γνωριστει πρωτα.. δηλαδη να αρχισετε να παιρνατε χρονο και οι τρεις μαζι.. και αν δεν μπορεις εσυ θα πρεπει να ερχεταια υτη στο μαγαζι καθημερινα για 2-3 ωρες.. μετα τις 2 βδομαδες θα μπορεσεις να την αφησεις αφοβα μαζι της. Ειναι λογικο να αντιδρασει ετσι με εναν ξενο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
117644ma1.jpg

 

αυτο μηπως θα σε βολευε? Δεν κινειται απλα το μωρο γυρναει γυρω γυρω.

 

 

Κορίτσια αυτό το παιχνίδι είναι τέλειο!!!!! Ο γιος μου το έχει απο 7 μηνών και μέχρι σήμερα που είναι 11 1/2 είναι απο τα αγαπημένα του παιχνίδια. Το κακό βέβαια είναι οτι πλεον περπατάει οπότε το σέρνει σε όλο το σπίτι....

 

Πάντως η γνώμη μου είναι οτι δε θα κάτσει εύκολα σε μια θέση για ώρα. Αν έχετε κοντά καμμία παιδική χαρά, εκεί το έχω ευκολότερο να κάθεται....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λενα με την κυρια αυτη θα πρεπει να γνωριστει πρωτα.. δηλαδη να αρχισετε να παιρνατε χρονο και οι τρεις μαζι.. και αν δεν μπορεις εσυ θα πρεπει να ερχεταια υτη στο μαγαζι καθημερινα για 2-3 ωρες.. μετα τις 2 βδομαδες θα μπορεσεις να την αφησεις αφοβα μαζι της. Ειναι λογικο να αντιδρασει ετσι με εναν ξενο.

πόσο δίκιο είχες!!!!!!!!!!!!!!

Εκ τοτε έχει δει αυτή την κυρία 2 φορές και έσκουζε από μέσα από το αυτοκίνητο παρουσία και της μαμάς και του μπαμπά!

Τι κακό που της έκανα!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...