Recommended Posts

οχι καμαρι!

εγω δεν ηθελα να του δωσω αγελαδινο...:?

προτιμω το κατσικισιο κ τωρα που ειμαστε σε φαση αποθηλασμου , κατσικισιο ολυμπο του δινω κ πινει!

τον τραχανα τον εφτιαξα παραδοσιακο μακεδονικο γιατι εδω εχουν κατι τραχαναδες....αστα!

λοιπον ειναι simple!!!!

σε καθε κιλο γαλα μισο κιλο πληγουρι.

θα σου πει κ η μαμα σου.

αμα σε βοηθησει κιολας, θα ειναι το καλυτερο:cool:

εγω επειδη ειμαι μονη,οταν στεγνωνα τον τραχανα , κυνηγουσα τον αγκαλιτσα γιατι εκανε βουτιες κ το ετρωγε:lol::lol::lol:

η μαμά μου τον κάνει με σιμιγδάλι.

τα συγχαρητήριά μου για το θηλασμό:D

εξαιρετική επιλογή το κατσικίσιο όλυμπος, πατρίδα!

Διαφημίσεις

η μαμά μου τον κάνει με σιμιγδάλι.

τα συγχαρητήριά μου για το θηλασμό:D

εξαιρετική επιλογή το κατσικίσιο όλυμπος, πατρίδα!

η αληθεια ειναι οτι ουτε κι εγω το πιστευω οτι θηλαζει ακομη:lol:

ενοειται ολυμπος παντα!!!!!!!!

(τα θυμασαι τα μπουκαλια του ολυμπου τα πλαστικατα διαφανα ????αχ!)

uDuOp2.png

μακεδονια !!!!! γεννηθηκα γερμανια , εζησα εκει , οι δικοι μου απο ηπειρο , αλλα ο αντρας μου απο Καβαλα !!!! Και ετσι γνωρισα την Μακεδονια!!!! Παντα εκει παμε , θασο εχει εξοχικο !!! Οι καλυτεροι ανθρωποι για εμας !!!! Ναστε καλα !!!! Ασχετο με το θεμα ,αλλα ηθελα να το πω.... Μακαρι να ζουσαμε εκει ...

:lol: smile !!!

Ο τραχανας λεγεται και ''χόνδρος'' σε αλλα μερη,εδω δηλ:roll: κρητη,απο σιμιγδαλι ή σταρι ή πληγουρι? και γαλα.

Αν ναι θα πω στη μαμα να μου φτιαξει εχουμε και φρεσκο κατσικισιο γαλα οποτε τελεια!!!

Πως τον μαγειρευετε και με τι τον συνδιαζετε????

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Ο τραχανας λεγεται και ''χόνδρος'' σε αλλα μερη,εδω δηλ:roll: κρητη,απο σιμιγδαλι ή σταρι ή πληγουρι? και γαλα.

Αν ναι θα πω στη μαμα να μου φτιαξει εχουμε και φρεσκο κατσικισιο γαλα οποτε τελεια!!!

Πως τον μαγειρευετε και με τι τον συνδιαζετε????

μαγειρεύεται όπως τα μακαρόνια, ζυμαρικά. με νερό και προσθέτεις μετά λαδάκι.

μπορείς με κρέας για πιο ενισχυμένο γεύμα, μπορείς με ο,τιδήποτε άλλο δίνεις.πειραματίσου τί αρέσει στο μωρό.

αφού έχετε κατσικίσιο, μην το σκέφτεσαι καθόλου. καλή όρεξη στο μαναράκι σου!:-D

μακεδονια !!!!! γεννηθηκα γερμανια , εζησα εκει , οι δικοι μου απο ηπειρο , αλλα ο αντρας μου απο Καβαλα !!!! Και ετσι γνωρισα την Μακεδονια!!!! Παντα εκει παμε , θασο εχει εξοχικο !!! Οι καλυτεροι ανθρωποι για εμας !!!! Ναστε καλα !!!! Ασχετο με το θεμα ,αλλα ηθελα να το πω.... Μακαρι να ζουσαμε εκει ...

γκουχου γκουχου!!!!!!να μας αφησετε τα κλειδια του εξοχικου, για να σας κλαδευουμε τον κηπο!!!!!!:mrgreen:

σορυ για το οφφφφφφ!!!!!!!!!:P

uDuOp2.png

μόλις ρώτησα την παιδίατρο για τον τραχανά με το πρόβειο γάλα και το ελάχιστο αλάτι. είπε ότι είναι μια χαρά, δεν πειράζει.

ok τοτε!:D

εμενα η δικια μου ειναι λιγο ψειρας σαν εμενα:roll:

αφου οταν ξεκινησαμε φρουτα μου ειχε πει να του τα βραζω(μηλο -αχλαδι).

uDuOp2.png

χαχαχαχαχα !!!!! θασος ειναι παντως τελεια !! απο τοτ$ε που γνωρισα τον αντρα μου καθε χρονο εκει ειμαστε !!! θεικα !!!!

γιατι να βραζεις τα φρουτα ???δεν χανονται ετσι οι βιταμινες ??? ειδικα στα φρουτα που ειναι ευαισθητα ??

:lol: smile !!!

να ρωτήσω και εγώ κατι.

Στο αστρακι που το βράζετε τί αναλογία βάζετε σε ζυμαρικό, λαχανικά και κρεας? Λεω να βαλω 100 γρ κοτόπουλο και 50 αστρακι (γιατί τραβαει και νερο, ή ειναι πολύ?) και αλλα 100 λαχανικά. Καλά είναι?

Διαφημίσεις

φιλουδάκι, το κρέας το ζυγίζω, 50-60 γραμμάρια τη μερίδα. τα ζυμαρικά όχι, με το μάτι.

τραχανά βάζω 3 κουταλιές της σούπας γεμάτες, γιατί δεν βάζω τίποτα άλλο, το θέλει μόνο του με το κρέας, χωρίς λαχανικά.

ζυμαρικά ανάλογα, αν είναι αστράκι 2 κουταλιές της σούπας με μισό κολοκυθάκι, μισό καρότο-ντομάτα ψίχα ή άλλο λαχανικό και μαϊδανό.αν είναι πεταλούδες-φαρφάλες τότε βάζεις γύρω στις 15, δηλαδή 2-3 κουταλιές της σούπας.

σύνολο μερίδας 220-250 με μία κουταλιά σούπας βιολογικό λάδι alea.

On 29/8/2009 at 1:45 ΜΜ, mamaveria είπε:

Μήπως το έβαλες το αστρέκι στεγνό στο μούλτι?Εγώ φροντίζω την ώρα που το βράζω να έχει αρκετο νεράκι και όταν το ρίχνω στο μούλτι το αστράκι και το χτυπάω προσθέτω λίγο λίγο απο το νεράκι του μέχρι που να φτασει να γίνει το αστράκι σαν κρέμα.Αν δεν βάλεις νεράκι δεν μπορεί να αλεστεί με τίποτα το αστράκι.Δοκίμασε το και θα δείς!!!!!!!!!!!!

Καλησπέρα μόλις διάβασα το άρθρο σου γιατί έψαχνα να βρω και εγώ πως να κάνω το αστράκι στο μωράκι γιατί σήμερα που το έφτιαξα έγινε πολύ χάλια με την έννοια δεν αλέθοταν στο μούλτι έγινε τελειων σφιχτό κ όπως αναφέρεται λέτε να φταίει που δεν έβαλα λίγο από το νεράκι του μέσα για να το αλεσω? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

16 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Καλησπέρα μόλις διάβασα το άρθρο σου γιατί έψαχνα να βρω και εγώ πως να κάνω το αστράκι στο μωράκι γιατί σήμερα που το έφτιαξα έγινε πολύ χάλια με την έννοια δεν αλέθοταν στο μούλτι έγινε τελειων σφιχτό κ όπως αναφέρεται λέτε να φταίει που δεν έβαλα λίγο από το νεράκι του μέσα για να το αλεσω? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Ναι για να το αλεθεις πρέπει να αφήνεις λίγο ζουμακι, αλλιώς γίνεται στόκος. Κ στο κριθαράκι το ίδιο 

• Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!