Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτια, τι κανουμε;


Recommended Posts

Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες δεν ειχα αναγουλες και εμετους. Τωρα ομως με εχουν ταραξει και ειμαι ενα πτωμα. Υπαρχει κανενα γιατροσοφη που μπορει να βοηθησει. Ρωτησα για Primperan αλλα γραφει οτι ειναι καλο να αποφευγετε το 1ο τριμηνο. Υπαρχει τιποτε φυτικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tζίντζερ, για τη ναυτία

 

Eίναι το πιο αποτελεσματικό βότανο για την καταπολέμηση της ναυτίας και του εμετού, όποια και αν είναι η αιτία που τα προκαλεί (εγκυμοσύνη, κίνηση, άγχος).

Oδηγίες χρήσης : Bράστε 10 γρ. ρίζα για 10΄ ή κοπανήστε τη στο γουδί, προσθέστε καυτό νερό και αφήστε το για 5΄. Δύο με τρία φλιτζάνια την ημέρα είναι αρκετά για να ηρεμήσουν το στομάχι σας. Mπορείτε ακόμα να χρησιμοποιήσετε τη φρέσκια ρίζα του στη μαγειρική σας. Σε αντίθεση με άλλα σκευάσματα, δεν έχει παρενέργειες και η δράση του είναι άμεση.

Nα θυμάστε : Σε μορφή σκόνης, μπορεί να προκαλέσει φούσκωμα ή δυσπεψία.

 

Απο ενα κειμενο το εκανα αντιγραφη.

 

Εγω ειχα πολυ εντονες ναυτιες τους 3 πρωτους μηνες και δεν ηθελα ουτε το ροφημα να πιοω ανακατευομουν.

Πηρα απο φαρμακειο αυτα τα βραχιολακι που πιεσουν σε ενα σημειο στο καρπο που υποτιθετε ανακουφιζει λιγο τις ανακατοσουρες...δεν ειμαι σιγορη αν εκαναν δουλεια.Λιγο η ΠΙΣΤΗ οτι θα δουλεψουν γιατι ειχα αγανακτισει λιγο οτι κοντευε να τελειωσει και το τριμηνο..! Δεκα ευρω κανουν αν θυμαμαι καλα δεν χανεις τιποτα να τα δοκιμασεις.

 

Αν θυμηθω κατι αλλο θα σου γραψω

Link to comment
Share on other sites

Α διαβασα παντως στο νετ οτι με το βοτανο πολυ βοηθηθηκαν κοπελες οπως κ με το βραχιολακι...πολλες λενε το αντιθετο κ για τα δυο αλλα δοκιμασε!ισως εισαι απο τις τυχερες.

Link to comment
Share on other sites

Επισης!ενα ενα τα θυμαμαι .Η πιο καλη μου φιλη ειναι εγκυος 3 μηνων περιπου οχι ακομα , και επειδη κανει εμετους πολλους πηρε τον γιατρο μας κ της επετρεψε να παρει πριμπεραν,,,,βεβαια οσο μπορει τα αποφευγει.

και εγω επισης ειχα παρει μια φορα μονο στο 1ο τριμηνο που δεν αντεχα.

παρε γιατρο σου και ρωτα τον.Μ ην παρεις απο μονη σου.Ρωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω , αυτο με τι τζιντζερ το ειχα ακουσει ;αλλα αναρωτιώμουν πως ακριβώς το περνεις. Θα το δοκιμασω γιατι οσο παει και χειροτερευεω. Πριπεραν μου ειπε ο γιατρός αλλά δεν θελω να παρω γιατι περνανε στον πλακουντα οποτε φοβαμαι λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω , αυτο με τι τζιντζερ το ειχα ακουσει ;αλλα αναρωτιώμουν πως ακριβώς το περνεις. Θα το δοκιμασω γιατι οσο παει και χειροτερευεω. Πριπεραν μου ειπε ο γιατρός αλλά δεν θελω να παρω γιατι περνανε στον πλακουντα οποτε φοβαμαι λιγο.

 

το τζιντζερ το κανεις οπως το τσαι ---1 κουταλακι γλυκου τριμμενη νωπη ριζα τζιντζερ για 1 κουπα φρεσκοβρασμενο νερο.ΕΓΩ δεν μπορεσα να το πινω για πανω απο 1 εβδομαδα παντως ---ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΙΛΑ ΜΙΛΑΜΕ!!!!

αντι για 2 φλυτζανια την ημερα που επρεπε καταφερα για 1 εβδομαδα να πινω απο 1 φλυτζανι αλλα και παλι δεν με βοηθησε καθολου!

ελπιζω θα βοηθηθεις (αν αντεξεις την γευση του πρωτα απο ολα)

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

εγω επινα ανθρακουχο νερο πραγμα που κανει καλο και στους εμετους για την αφυδατωση. μεγαλο προβλημα σε καταλαβαινω δεν ξερεις ποσο γιατι εγω εκανα εμετο μεχρι τον 6ο στη 1η εγκυμοσυνη και μεχρι τον 4ο στη 2η. Τα αλλα σου παιδακια τι ειναι αγορακια η κοριτσακια;

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν προσεξα οτι ειναι αγορακια! θα ηθελες μια κορη γιατι αφου ειναι διαφορετικη εγκυμοσυνη για εκει σε βλεπω. ετσι μου ειχε πει ο παιδιατρος και βγηκε αληθεια!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα πει σε αλλο τοπικ οτι παλι αγορι θελω. Τωρα αν ο καλος Θεουλης μου στειλει κοριτσι δεν θα το στειλω πισω.(χε χε)

 

Δοκιμασα το τζιντερ. σαν γεθση μου αρεσε καιει λιγο στο λαιμό, αλλά για αποτελεσμα δεν ειδα και πολλα. Και οσο παει χειροτερευει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχως με το χρονο σταματουν .Υπαρχουν κ υποθετα που δινουν οι γιατροι αλλα αν ειανι στην αρχη καλο ειναι να τα αποφυγεις εκτος αν εκτος απο αναγουλες εχεις κ πολλους εμετους.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να προσεχεις τι τρως.οι στεγνες τροφες βοηθανε.οχι σουπες κ βαρια φαγητα.κ το νερο λιγο λιγο.επεισης το πορτοκαλι ισως σε πειραζει.οτν ειναι εντονο το προβλημα πολλες φρυγανιες.

Υπομονη θα περασουν!

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο!!εμετούς κάνεις?

λεμόνι φέτες έτρωγα εγώ αν και δεν έκαναν και πολλά!!

κρακεράκια έτρωγα ή τσίχλα!!

έκανα έμετούς όλη μέρα.

υπάρχουν και κάποια χάπια,ούτε αυτά βοηθούσαν πολύ..premperan.

ρώτα τον γιατρό σου όμως.

μπορεί εσένα να σε βοηθήσουν!!

το πρώτο τρίμηνο είναι δύσκολο μετά σου περνάνε..

 

(πάφο έ??ένας πόλύ καλός μου φίλος είναι από πάφο,έχω να τον δώ καιρό όμως:( )

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως σταματούν οι αναγούλες? Με έχουν τρελάνει

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι ,είναι θέμα ορμονών.

Κανε λοιπόν υπομονή ΄και μέχρι να κλείσεις τον 3ο μήνα συνηθός εξαφανίζονται απο μόνες τους.

Α' έχουν και ένα καλό που δεν σε αφήνουν να τρώς και δεν παίρνεις κιλά απο την αρχή.:lol::lol:

 

Καλή εγκυμοσύνη λοιπόν και με το καλό να περάσει ο καιρός να έρθει το μπεμπάκι σου.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι ,είναι θέμα ορμονών.

Κανε λοιπόν υπομονή ΄και μέχρι να κλείσεις τον 3ο μήνα συνηθός εξαφανίζονται απο μόνες τους.

Α' έχουν και ένα καλό που δεν σε αφήνουν να τρώς και δεν παίρνεις κιλά απο την αρχή.:lol::lol:

 

Καλή εγκυμοσύνη λοιπόν και με το καλό να περάσει ο καιρός να έρθει το μπεμπάκι σου.

 

Α!μην το λες!εγω στο πρωτο τριμηνο πηρα 5 κιλα γιατι ειχα αναγουλες καουρες κ εμετους κ το μονο που μπορουσα να φαω ηταν ψωμοτυρι ,φρυγανιες αντε κ κανα μακαρονι κ μπανανες.και ετσι τσιμπησα χαζα τα κιλα χωρις να τα ευχαριστηθω κι ολας!νομιζα οτι το μαρτυριο αυτο δεν θα σταματησει αλλα μου κρατησε μεχρι που εκλεισα κ τον 4!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ειμαι στην 4η εβδομαδα και εχω πολλες αναγουλες ταση για εμετο καουρες και πονο στο στομαχι αυτο που με βοηθαει ειναι να ξαπλωνω στο πλαι με κλειστα τα ματια δεν ξερω με ποιον μηχανισμο αλλα πολλες φορες εξαφανιζονται ,παντως ειναι πολυ ζορι ,στην πρωτη μου εγκυμοσινη ειχαχασει 8 κιλα γιατι ημουν εντελως χαλια αναγουλες μεχρι και την τελευταια στιγμη αυτο ομως δεν ειναι κατι συνηθες,το primperan δεν επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου κιεγω μια από τα ίδια..δεν μπορώ να σταθώ..ακόμα κι όταν κοιμάμαι ξυπνάω από τη ζαλάδα!!!!!!!

Εμετούς κάνω όλη μέρα και είμαι στο κρεβάτι...σηκώνομαι κάνω καμια δουλειά στο σπίτι και μετά πάλι τα ίδια..στη δουλειά μια πάω και μια όχι...δεν είναι κατάσταση αυτή...

Αλήθεια εσείς με τη δουλειά τί κάνετε???πώς τα καταφέρνετε???

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτη τη φορα δεν δουλευω ,παντως την πρωτη φορα ειχα παρει για 1.5 μηνα αδεια ,μα δεν ειμαι λειτουργικη ετσι με το ζορι το αντεχω κουνελιτσα θα μου πεταχτει το στομαχι εξω ειναι 10 μερες που ειμαι ετσι και εχω κουραστει ηδη ,τελος παντων καπως θα περασουν οι μερες που θα παει.

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι 3 εβδομάδες και τα έω παίξει τελείως..σκέφτομαι κι εγώ να σταματήσω γιατί δεν αντέχω άλλο...όταν πηγαίνω το πρωί νομίζω ότι θα πέσω κάτω..καθομαι σε κανένα παγκάκι και μετά συνεχίζω...!!Βέβαια είμαι τόσο γκαντέμω που με το που θα σταματήσω θα μου περάσουν αλλά τί να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

εμενα με πιανει κατα τις 6 το απογευμα ....τρελλη ανακατωσουρα κ νυστα. εμετο δεν εχω κανει ευτυχως, αλλα τρωω τσιχλες συνεχεια...αντε λεω να παω 12 εβδομαδες κ να φυγουν σιγα σιγα...τι ταλαιπωρια. τουλαχιστον μπορω να δουλετω ολη τη μερα κ οταν γυριζω σπιτι πεφτω κοιμαμαι λιγακι κ σιγα σιγα κανω τις δουλιτσες μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολλές φορές ξυπνάω το βράδυ από την ανακατοσούρα. Εμετούς άλλοτε κάνω αλλοτε όχι. Τις τελευταίες μέρες άρχιζαν οι ζαλάδες, σαν ίλιγγοι και δυσκολεύομαι λίγο και με την δουλειά, όταν με πιάνουν γιατί νιώθω πως θα πέσω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, εγω μια ειμαι χαλια μια ειμαι μια χαρα.χθες ας πουμε δεν μπορουσα να σταθω ορθια απο την ανακατοσουρα, ενω σημερα ειμαι σουπερ.ειναι λογικο αυτο;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, εγω μια ειμαι χαλια μια ειμαι μια χαρα.χθες ας πουμε δεν μπορουσα να σταθω ορθια απο την ανακατοσουρα, ενω σημερα ειμαι σουπερ.ειναι λογικο αυτο;

ετσι ειναι..μια ερχοντε μια φευγουν..μπορει αυριο να σου ερθει παλι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...