Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακομιση της οικογενειας σε αλλη πολη !


Marilena

Recommended Posts

Καλημερα,

 

ηρθα για να σας ζαλισω με νεα γεγονοτα...

Σκεφτομαστε και το ενδεχομενο να μετακομισουμε στην Κρητη...

Αυτο δεν ειναι μια ιδεα που μας ηρθε τωρα ξαφνικα, ειναι ενα ονειρο ζωης που ειχαμε με τον αντρα μου απο τοτε που γνωριστηκαμε... Ειχαμε κανει καποτε κινησεις για να βρουμε δουλειες και να παμε, αλλα σκαλωσαμε τοτε γιατι δεν ηθελα να απομακρυνθω απο του γονεις μου... Αυτο ηταν το μεγαλυτερο κολλημα τοτε... Τωρα πλεον αυτο δεν υπάρχει (για τους γνωστους πλεον λογους... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1195 )...

Οποτε θα ηθελα την γνωμη σας και κυριως καποιοι απο εσας που εχετε κανει κατι αναλογο...

Θελουμε να ψαξουμε καλα ολα τα δεδομενα και αν ολα πανε καλα να το τολμησουμε...

Παρακαλω τις γνωμες αλλα και τις συμβουλες σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή μου Μαριλένα..

 

Απο την δική μου εμπειρία θα σου πω τι μέλει γενέσθαι.

 

 

Εγώ Αθήνα γεννήθηκα και μεγάλωσα μέχρι και τα 24 χρόνια μου,

όπου μετά την γνωριμία με τον άντρα μου,είχαμε αποφασίσει

πως κάποια στιγμή θα μετακομίζαμε στην Εύβοια ,απο όπου κατάγεται.

Την απόφαση αυτή την πήραμε μιας και όπως βλέπετε όλοι το κλεινόν άστυ

είναι πλεόν αποπνικτικό,οι ρυθμοί ζωής είναι σαν του Βέγγου κ η ποιότητα

πλέον μηδαμινή.Καθότι βέρα Αθηναία,την σιχαινόμουν και ήθελα να φύγω

με την πρώτη ευκαιρία,παρ'ότι έχει και τα καλα της.

Βέβαια 2 γεγονότα(πρώτον ο θάνατος του πατέρα μου και αργότερα η

είδηση του ερχομού της μικρής μου) συνετέλεσαν στο να παρθεί

η απόφαση γρήγορα και να φύγουμε άρον άρον,γιατί στη βράση κολλάει

το σίδερο.

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι πως τέτοιες αποφάσεις δεν είναι απλές

και πως πρέπει να κοιτάξετε πολλά πρίν.Είναι μεγάλο βήμα ,στο οποίο

με βρίσκεις σύμφωνη μιας και το έζησα.

Το θέμα είναι πως θα πρέπει πρώτα να διευθετήσετε υποθέσεις όπως,

πρώτα απο όλα τα ζευγάρι ΣΠΙΤΙ-ΔΟΥΛΕΙΑ.

Ούτε πρώτα το ένα και μετά το άλλο,ούτε και το αντίστροφο.Είναι 2 θέματα

που πρέπει να έχουν κανονιστεί,λαμάβνοντας υπόψην πως υπάρχουν και

2 ζουζούνια,γιατί αν είσασταν μόνοι τότε τα πράγματα θα ήταν αλλιώς.

Δεν ξέρω ποιοί είναι "οι γνωστοί λόγοι" που ανέφερες παραπάνω και

συγνώμη μα δεν μπορώ να διαβάσω τόσες σελίδες (χωρίς παρεξήγηση),

μα να ξέρεις πως θα σου λείψουν αρκετά πράγματα.

Ας πουμε αν έχεις φίλες-παρέες,οκ λογικό είναι να σου λείψουν,

μιας και εκεί που πας δεν είσαι πια στην μία πόρτα που λέμε.Αλλά αυτό

είναι κάτι που λύνετε,μιας και ένα Σ/Κ μπορέις να έρθεις εδώ και να της

δείς ή πάλι να σε δουν.

Αυτά είναι πράγματα που λύνονται λαμβάνοντας υποψην την δική σας

ποιότητα ζωής και σαφώς την πραγματοποίηση του ονείρου σας.

Και εμένα ας πούμε μου λείπει η Αθήνα,πχ ο καφές στο Μοναστηράκι Κυριακή πρωί,

βόλτα στο Θησείο Σαββάτο,περισσότερες επιλογές αγορών

κλπ,αλλά πρώτον κοίταξα τι ήθελα πιο πολύ και δεύτερον ήτανε πράγματα

που λύνονταν με μια απλή επίσκεψη μου Σκ Αθήνα και απλά κάνοντας τα.

 

Το θέμα πως έφυγα απο την Αθήνα και έχω την υγειά μου,έχω χρόνο

περισσότερο και δεν έρχεται το βράδυ λέγοντας πως πέρασε η μέρα και δεν

πρόλαβα να κάνω τίποτα.Πάω στην δουλεία μου σε 10 ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ

λεπτά.Μπορώ να πάω για καφέ και 3 φορές,απλά θέλω να σου πω

πως δεν υπάρχει κίνηση και οι αποστάσεις είναι μικρές.Καλύτερη

ποιότητα ζωής,τα παιδάκια στο χωριό που μένω παίζουν στην παιδική χαρά ,

στην εκκλησία,στην πλατεία,έχουν χώρο για παιχνίδι,δε φοβάσαι πολλά

πολλά.

 

Γενικά δεν το εχω μετανοιώσει και είμαι ευτυχισμένη με την επιλογή

που κάναμε.Ξέρω πως το παιδί μου θα μεγαλώσει σε καλύτερο

περιβάλλον ...και τα νεύρα μου είναι σε καλύτερη κατάσταση.... :D.

Έχει πολλά καλά και κάποια άσχημα,μα το θέμα είναι να δειτε τι θέλετε

ακριβώς και δεν θα κολλήσετε στα μικρά άσχημα,διορθώνονται.

 

Εν κατακλείδι έχω να σου πω πως πρέπει να το έχετε σοβαρά

πάρει απόφαση,καθότι είναι βήμα μεγάλο.Και έπειτα να κανονίσετε

το θέμα ΣΠΙΤΙ - ΔΟΥΛΕΙΑ και με την ευχή μου....

:D:D

 

 

Κρήτη είναι απο τα αγαπημένα μου νησιά,κάποτε πήγαινα συνεχεια.

Την έχω γυρίσει όλη,Ηράκλειο,Χανιά,Αγ Νικόλαο,Λιμένα Χερσονήσου,

Μάλια....κλπ,μονο Ρέθυμνο δεν έχω πάει,δεν μου άρεσε απο την εθνική

βλέποντας το και δεν μπήκα ποτέ μέσα να δω.

Έχει πολύ ωραίους ανθρώπους και σχετικά έχει άλλο κλίμα απο την

Ελλάδα....η αλήθεια είναι πως είναι πιο ζεστό.!

Είναι υπέροχα..

 

Εύχομαι να πάρετε την σωστή για σας και τα παιδιά σας απόφαση

και όλα να πάνε κατ'ευχήν...!

 

ΥΓ Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο κείμενο,αλλά έγραψα την γνώμη μου.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα Καλημέρα

Αχ τί τέλεια!

Έχετε συγγενείς εκεί;Φίλους;

Και τί δε θα έδινα για να φύγω από τη μίζερη Αθήνα.

Ναι έχει όλες τις διευκολύνσεις, κινηματογράφους, θέατρα αλλά δεν σου αφήνει καθόλου χρόνο για να τα χαρείς...

Δεν μας παίρνεις μαζί σου;!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο το θεμα δεν θα γινει μπαμ μπαμ... ειναι μια σειρα πραγματων που θα εξεταστει και θα συζητηθει και θα δουμε....

Καταρχας οπως ειπε και η Ειρηνη, ετσι το ψαχνουμε κι εμεις... παραλληλα δουλεια και σπιτι κλπ

 

Δεν εχουμε φιλους, πολλους κλπ, μονο δυο - τρεις στα Χανια. Όσο για το σοι υπαρχει μεν εκει αλλα δεν τους πολυ ξερουμε...

Αυτο ομως με απασχολει λιγο... Πιστευω ειμαστε ατομα κοινωνικα και ανοιχτα και θα κανουμε φιλους κλπ...

 

Ειρηνη μου σε ευχαριστω πολυ για την εμπειρια σου !!! Πολυ χρησιμο !!!

 

Μελ, ελατε, παμε !!! Αλλωστε δεν νομιζω οτι απο την Κρητη λειπει ΤΙΠΟΤΑ... αν ηταν να παω καπου αλλου θα το σκεφτομουν ακομα πιο ανασταλτικα...

 

Παμ... ετσι νιωθω κι εγω !!! Νομιζω οτι πρεπει να γυρισουμε ΣΕΛΙΔΑ στη ζωη μας !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα μου αν εξασφαλίσετε με τον Γιάννη το θέμα της δουλειάς (που είναι το κύριο ζητούμενο) και δεν σε κρατάει τίποτα πια εδώ ξεκίνα.......

Συμφωνώ, τα υπόλοιπα θα στα πω την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ψηλη !!! Ελπιζω να ειμαστε καλα και να τα πουμε παο κοντα...

Ειναι ομως πολυ αγχωτικη διαδικασια... χαχα Προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα... Κανω λιστα !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που σκεφτομαστε ειναι να κανουμε οτι προκειται πριν η Αγγελιαννα παει Δημοτικο... Οχι οτι δεν υπαρχουν παιδακια που αλλαζουν μετα, αλλα εφοσον ειναι υπο σκεψην... καλο θα ηταν να γινει πριν...

Τι λετε ???

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα ηθελα κι εγω να ζησω σε νησι... αλλα ο αντρας μου δεν ξεκουνιεται με τιποτα... :cry:

Και ο δικός μου το ίδιο... Δεν τους αφήνουμε εδώ να πάμε εμείς??? Και να ερχομαστε κάθε βδομάδα για "καφέ"! 8)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς το έχουμε κάνει......

Όταν έμεινα έγκυος στην Μαρία, αποφασίσαμε να φύγουμε από την Αθήνα και να πάμε στο Κιλκίς απ' όπου κατάγομαι. Βέβαια εμείς το κάναμε για 2 λόγους.

1ο. για πιο ανθρώπινη και ποιοτική ζωή για εμάς αλλά κυρίως για τα παιδιά μας,

2ο. επειδή θα είχαμε ανθρώπους κοντά μας (και κυρίως την μαμά μου) για να μας βοηθάνε.

 

Εμείς (ο άντρας μου κυρίως) πήραμε σχετικά εύκολα την απόφαση γιατί κανένας από τους δυο μας δεν κατάγεται από την Αθήνα, οπότε δεν είχαμε κάτι να μας δένει.

 

Μετακομίσαμε λοιπόν, όταν η μικρή έγινε 6 μηνών... κυρίως γιατί δυσκολευόμασταν να βρούμε δουλειά. Ειδικά ο άντρας μου ταλαιπωρήθηκε πολύ από θέμα δουλειάς.... και περίπου πριν από 2 μήνες (φαντάσου ύστερα από 3 χρόνια από την μετακόμιση) φρήκε κάτι της προκοπής.

 

Πάντως τώρα είμαστε μια χαρά. Όλα είναι πιο ανθρώπινα και τα παιδιά μας είναι ευτυχισμένα.

Βέβαια για μένα ήταν πιο εύκολο να προσαρμοστώ γιατί είναι ο τόπος καταγωγής μου (αν και έλειπα καμιά 10αριά χρόνια). Του συζύγου του πήρε περισσότερο....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτα που σκεφτομαι θετικα, ως προς την προσαρμογη, ειναι οτι δεν εχουμε κι εδω κατι το ιδιαιτερο.... Δηλαδη η ζωη μας στρεφεται πλεον γυρω απο τα παιδια... Σχολειο, σπιτι, παιδοτοπος και καμμια βολτα που να μπορουν να συνμμετεχουν τα παιδια... Σκεφτομαι μηπως εκει ειναι καλυτερα για αυτα... Απο φιλους κλπ... θεωρω οτι θα κανουμε κι εμεις αλλα ισως και τα παιδια πιο ουσιαστικους !!!

Δεν ξερω βεβαια πως ειναι η καθημερινοτητα και γιαυτο εχω στειλει και πμ σε κοριτσια που βρηκα εδω απο Ρεθυμνο... νομιζω ομως οτι εκει ειναι πιο ανθρωπινα τα πραγματα... Δεν ξερω μπορει...

Αν παντως οι προυπουεσεις που εχουμε στο μυαλο μας για εισοδημα και κατοικια ευδοκιμησουν, δεν βλεπω να μας κραταει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα, από ότι έχω καταλάβει έχεις μία πολύ καλή σχέση με τον Γιάννη. Σίγουρα είναι ένα μεγάλο εγχείρημα αλλά με τις προϋποθέσεις "Σπίτι - δουλειά" νομίζω ότι θα τα καταφέρετε μια χαρά.

Ξέρεις.. κι εμένα είναι το όνειρό μου να ζήσω στην Κρήτη αλλά προϋποθέσεις μηδέν!

Εύχομαι να τα καταφέρετε για να ζήσετε σε ένα καλύτερο περιβάλλον από την Αθήνα και να ξεφύγετε από τον φαύλο κύκλο που έχετε μπει.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου,μπραβο για την αποφαση σας.

θελει κοτσια για να παρατησεις τη ζωη σου και να κατευθυνθεις στο αγνωστο!

παντως αν θελεις βοηθεια απο Ηρακλειο μπορω να βοηθησω!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να σας κρατάει εδώ μην φοβάσαι την

καθημερινότητα.Έχετε δυο παιδακια και η καθημερινότητα σας αφού

κυμαίνετε γύρω απο τα αυτά δεν θα έχετε πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι πως το να εγκληματιστείς σε ένα μέρος που δεν

το γνωρίζεις είναι δύσκολο,για τον άντρα μου που μεγάλωσε εδώ

όλα οκ.Αλλα για μένα ήταν λίγο δύσκολο και ακόμα μετά απο κοντά

2 χρόνια είναι πράγματα και φορές που λέω α ρε να ήμουνα στο μέρος

μου θα έκανα αυτό.

 

Στην δική μας περίπτωση να φανταστείς είχαμε εξασφαλίσει μόνο

το σπίτι.Δουλειά ο άντρας μου δεν είχε,σκέψου πως πήγαινοέρχονταν

Αθήνα στην δουλεία που βρίσκονταν για 6 μήνες μετά κάθε μέρα.

Έφαγε μεγάλο ζόρι και παράλληλα έψαχνε εδω.Μα ακόμη την μικρή

την είχα στην κοιλίτσα και έτσι ήμασταν λίγο πιο ήρεμοι.Και παρόλα

αυτά όλα πήγαν καλά.

 

Μα στην δική σας περίπτωση έχετε τα πιτσουνάκια ,γι'αυτό και

σας λέω να κοιτάξετε οπωσδήποτε πρώτα το θέμα ΣΠΙΤΙ-ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Και θεωρώ να γίνονταν πριν η μικρή πάει σχολείο.΄Ηδη θα είναι

μεγάλη αλλαγή η μετακόμιση σε τελείως άλλο χώρο,μην είναι

και το σχολείο-φίλες.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα μου εμείς έχουμε ήδη αρχίσει να κάνουμε κινήσεις για να κατέβουμε Χανιά (που είναι η καταγωγή του άντρα μου). Πήραμε δάνειο για να χτίσουμε και θέλω να πιστεύω πως σε 2 χρόνια θα είμαστε κάτω. Όσο για δουλειά ο άντρας μου μπορεί εύκολα να πάρει μετάθεση καθ' ότι Δημ. Υπάλληλος.

 

Είναι σαφώς καλύτερα απ' ότι η κ...Αθήνα που την έχω συχαθεί με την κίνηση, το καυσαέριο, τη φασαρία..... Άσε μη τα θυμάμαι και συγχίζομαι.

 

Άλλωστε εκεί θα έχω κοντά (ευτυχώς όχι πολύ κοντά) την πεθερά μου που εδώ δεν έχω κανένα πέρα απ' την αδερφή μου (που θ' αρχίσει και αυτή κάποια στιγμή δουλειά και θ' αναγκαστώ να σταματίσω τη δική μου).

Οι γονείς μου μένουν κι αυτοί Φωκίδα αλλά προτιμώ την Κρήτη.

 

Στη δικιά μου περίπτωση τα πράγματα δε θέλουν ζύγισμα. Είναι ξεκάθαρο το που πρέπει να μείνουμε, το θέμα είναι η οργάνωση.

 

Όπως είπε και η Irenedur αν τακτοποιήσεις το θέμα ΣΠΙΤΙ-ΔΟΥΛΕΙΑ θα σου 'λεγα να τρέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μarilena έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση και αν μπορω θα ήθελα να σεβοηθήσω.Πριν καποια χρόνια και ενώ είμασταν αραβωνιασμένοι μετο ΄σύζυγο μου του κάνανε μια πρόταση από τη δουλεία του να πάρει μετάθεση στα Χανιά σε μία πολύ καλή΄θέση.Εκείνος κατάγεται απόεκεί οπότε δεν του ήταν δύσκολο.Εγώ στην αρχή ήμουν αρνητική γιατί δεν ήθελα να αφήσω γονείς με τους οποίους έχουμε πολυ καλή σχέση και φίλους. τελικά να μη σε κούράζω με έπεισε και ήρθαμε.Μείναμε σε δικόμας σπίτι πολύ ωραίο αλλά δυστυχώς πολύ κοντά στην πεθερά.Τα πρώτα δύο χρόνια δυσκο΄λεύτηκα πάρα πολύ να φανταστείσ ήμουν κάθε ΣΚ στην Αθήνα.Τώρα είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα αλλά παρόλα αυτά μου λείπει η Αθήνα και οι δικοί μου άνθρωποι ειδικά τώρα που έγινα μάμα και εκτός από τον ΄άνδρα μου ο οποίος με βοηθάει πολύ δεν έχουμε καμία άλλη βοήθεια΄.Παρόλα αυτά δε το έχω μετανιώσει που μετακομίσαμε αλλά θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα άν δεν υπήρχε "πόλεμος" από πεθέρα και κουνιάδα. Αν το θέλεις πραγματικά θα σου έλεγα να το επιχειρήσεις

γιατί η Κρήτη είναι μεγάλο νησί έχει τα πάντα και δε πλήτεις ειδίκά το καλοκαίρι είναι πολύ όμορφη.Σε ποια πόλη΄σκέφεστε να έρθετε?Δε ξ'ερω αν σε βοήθησα καθόλου είμαι και ξενυχτησμένη λόγω μπέμπας και δεν έχω διαύγεια.Αν χρειαστεις κάτι θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσουμε και αν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαριλενα, οντως δυσκολη αποφαση να πας σε ενα μερος

που να μην εχεις κανενα (καλα καταλαβα?)αλλα δεν το συζητω αν

τιποτα δεν σας κραταει να μας ερθετε θα εχεις εμας για βοηθεια και παρεα.

Εγω 3 μερες ανεβενω Αθηνα και λεω χριστε μου πως μπορουν

αυτοι οι ανθρωποι και ζουν εδω δεν θα αντεχα με τιποτα.

 

Ελπιζω να παρεις την σωστη αποφαση !!!!!

 

 

ΦΙΛΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να αφήσουμε την οικογένεια μας και εννοώ τους γονείς κυρίως και να είμαστε τελείως μόνοι μας. Δυστυχώς και τα επαγγελματικά σε δεσμεύουν πολύ...

Εύχομαι Μαριλένα μου να βρεθεί η ιδανικότερη λύση και μην πάρετε καμία απόφαση εν θερμώ :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Μαριλενα μου κ εγω στην ιδια περιπου φαση ειμαι.......

Θελουμε να φυγουμε απο δω να παμε στη Σαλαμινα που ειναι κ οι γονεις μου αλλα ειναι καποια πραγματα που πρεπει να σκεφτουμε κ να βρουμε..

Το σχολειο του Κυριακου δεν ειναι προβλημα το εχουμε συζητησει κ θελει σαν τρελος κ εχει δικιο το παιδακι εκει εχει χωρο να παιξει κ να κανει ποδηλατο οσο θελει κ μπανια το καλοκαιρι!!!! Οποτε για χαρη των παιδιων το ψαχνουμε το θεμα............

Η αληθεια ειναι οτι θα παρει χρονο μεχρι να πραγματοποιηθει ειναι κ η δουλεια του μακρια ............ στο Κορωπι κ ειναι πιο πολλα τα εξοδα μετακινησεις για εκεινον :roll::roll:

Θα δουμε.........

Link to comment
Share on other sites

hey μαρουσκα μου

Λοιπον θα σου μιλησω ενηλικα σαν ενηλικα,και θα με αναγκασεις να βγαλω εναν αλλο εαυτο,οπου σπανια το βγαζω,τεσπα στο θεμα μας.

Η ζωη ειναι πανεμορφη ολοι ζουμε κατω απο τον ιδιο ουρανο,δυστηχως πολλες φορες ο καθενας βλεπει τον δικο του οριζοντα.

Σε μια οικογενεια πρεπει ο οριζοντας η οι οριζοντες να ειναι αγνοι,χωρις συμφερον και με ρομαντισμο,ιδιως οταν υπαρχει μια ψυχουλα {Αγγελιανα}.

Ολα τα προβληματα πρεπει να πλατιαζονται,να συζητουνται και να γινονται κουβαδακια,βρισκοντας λυσεις αδολες,λυσεις θετικες,λυσης πνοης με αγαπη και με μελλον.

Το οτι σε εξυπηρετω αλλα μεσα μου λεω προσωρινα.

Με μαθηματικη ακριβεια στο βαθος υπαρχει η αποριψη που σε εξυπηρετησα,που καθε μερα ερχεται πιο κοντα και πιο κοντα.

Ο γονιος πρεπει παντα να λειτουργει σαν προστατευτικη ομπρελα,ομπρελα αγαπης,ομπρελας προστασιας,ομπρελα συγουριας,να κατανοει και να συμμεριζεται και παντα να σκεφτεται οτι αυτος και ολοι οι ανθρωποι <<αν ημουν εγω σε αυτη την θεση,πως θα ηθελα να με αντιμετωπισουνε και να μου βρουνε μια λυση>> η λυση πρεπει να ειναι παντοτε αδολη,συμφωνω να απεγκλωβιστεις απο αυτη την αποριψη {γονεις σου},το καπνισμα μπροστα στο παιδι για εμενα ειναι αποριψη,λεει πολλα.

Η κρητη θα τους κανουν να σκεφτουν {οι γονεις σου} μηπως καναμε λαθος που τωρα δεν τα βλεπουμε.

Και ξες γιατι? το γνωστο,που θα πανε??

Οικονομικα δεν μπορουν,ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ,αλλα με στρατιγικη και προυποθεσεις,θα δουνε οτι εχετε οργανωση και παθος για τη ζωη,αυτο θα τους προβληματισει ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝΕ.

Παω στην Κρητη,τι κανω? πρωτα σχεδιαζω λυση των οικονομικων μου,η Κρητη ειναι ιδανικη περιπτωση για δουλεια σε τουριστικες εγκαταστασεις με πολυ καλες απολαβες η οτι αλλο.

Το θετικοτερο ομως που θα φερει εμπνευση,αγαπη και θα δει ο καθενας σας σαν μια γροθια οτι θα εχετε ΝΙΚΗΣΕΙ την αποριψη και της ΛΑΘΟΣ σκεψης περιβαλλοντος που σας ειχε εγκλωβισει και προξενισει προβληματα.

Το μελλον θα αρχισει να ανατελει αισιοδοξα ευγε σου για την αποφαση σου {μετα απο ωρες σκεψης μου} η ζωη εχει πολλα απροβλεπτα και ποτε δεν ξερεις καπιος CHAT ΑΓΓΕΛΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ,γιατι καθε επνευση αλλαγης εχει παντα θετικα αποτελεσματα γιατι εμπνεεσε απο τα ιδια σου τα αγγελουδια.

Και οταν λειτουργεις για το μελλον του παιδιου σου θα εισαι παντα παντοτε ΝΙΚΗΤΗΣ.

Και μια και ηταν ονειρο σου να πας Κρητη,θεωρω σωστο να ακολουθησεις το ονερο σου,πριν το μετανιωσεις.

Αυτο που εγραψα ειναι απο αυτο που εγραφες για την οικογενοια σου+κρητη.

live_your_dream2.gif

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου, στην ιδια θεση, βεβαια λιγο διαφορετικη βρισκομουν και εγω πριν απο 7-8 χρονια. Οι δικοι μου εδω στον Καναδα, εμεις Ελλαδα. Ξαφνικα ο αντρας μου μια μερα μου ειπε να μετακομισουμε Καναδα. Εγω του ειπα οτι δεν ηθελα. Παιδια δεν ειχαμε τοτε. Δουλευαμε και οι δυο, σπιτι, δουλεια, αντε και καμια βολτα καμια φορα, βλεπαμε και τους συγγενεις μας. Ολοι οι συγγενεις μας πλυν των γονιων μου και της αδελφης μου ειναι Ελλαδα. Καθισα ομως και σκεφτηκα το μελλον. Στην Ελλαδα, τουλαχιστον για εμας δεν υπηρχε προοπτικη. Σκεφτηκα τα παιδια μας που θα καναμε. Ηθελα ενα πιο ησυχο περιβαλλον γι΄αυτα. Μια πιο ανθρωπινη ζωη. Πιο κοντα στη φυση. Δυστυχως δεν ειχαμε ακρες σε καμια επαρχια στην Ελλαδα. Εδω ομως ηταν οι γονεις μου. Οσο για τους φιλους, υπηρχαν πολλοι, πραγματικοι ομως ελαχιστοι που επικοινωνουμε μεχρι και σημερα (ο ενας μαλιστα θα γινει και νονος το καλοκαιρι). Ετσι πηραμε την αποφαση και μετακομισαμε. Δεν το εχουμε μετανοιωσει καθολου. Μας πηρε αρκετο καιρο να προσαρμοστουμε, να βρουμε τη δουλεια που θελαμε, αλλαξαμε αρκετες. Γι'αυτο και αργησαμε να κανουμε το παιδι. Αλλα τωρα χαιρομαστε τη ζωη μας. Ειμαστε καλα. Καναμε αυτο που θελαμε.

Σκεφτειτε το και κυριως σκεφτειτε τα παιδια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

καλησπέρα σας!

μας εγινε μια προταση για δουλεια σε άλλη πολή,οχι για πολλα λεφτα.κατι παραπανω απο τα χρηματα που πέρνει εδω που μενουμε.

δεν ξερω τι πρεπει να κανουμε.ο συζυγος λεει θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. εγω παλι αγχωνομαι διότι:

1.η πολη που θα παμε αν παμε ειναι πολυ μικρη οπου δεν υπαρχουν σπιτια για ενοικιαση(ειναι πολυ λιγα δεν βρισκεις).

2. το παιδι θα αναγκαστει να σταματησει τον παιδικο σταθμο(ειμαστε με εσπα και απο οτι ρωτησ μεσω τηλεφωνου δεν υπαρχει κπ κενη θεση ακομα στον αντιστοιχο σταθμο

3, εγω θα αναγκαστω να σταμτησω απο την εργασια μου (δεν με ενοχλει για τα χρηματα διοτι περνω πραγματικα πολυ λιγα,τα οποια θα τα περνει ο συζυγος εκει, αλλα δεν θα κανω κατι για μενα),οσες φορες εχω μεινει στο σπιτι χωρις να δουλευω δεν ειμαι καθολου καλα.

4. εφοσον το παιδι δεν θα πηγαινει σταθμο εγω πως θα μπορεσω να ψαξω για δουλεια εκει?(αν βρω κιολας,εδω δεν βρισκω τπτ εδω που θεωρειται και μεγαλη πολη.)

5.αλλα πεσ οτι βρισκω και δουλεια παει και το παιδι σταθμο ,τις μερες που θα αρρωσταινει τι θα γινεται??ποιος θα το κραταει??(αναρωτιεμαι γτ βλεπω οτι εδω εω την μαμα μου αλλιως ο εργοδοτης δεν δεχεται να του λες δεν ερχομαι αρρωστησε το παιδι.

6 εκανα μια αναζητηση στο google για παιδιατρους εκει μου εβγαλε μονο 4!!! και αν δεν ειναι καλοι?αν δεν μου κανουν?

δενξερω αν ειναι παραλογες οι σκεψεις μου. θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας!!

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω. Ως προς μεμονωμένα πράγματα που αναφέρεις όμως, 

 

On 18/12/2019 at 8:08 ΜΜ, sweety** είπε:

αλλα πεσ οτι βρισκω και δουλεια παει και το παιδι σταθμο ,τις μερες που θα αρρωσταινει τι θα γινεται??ποιος θα το κραταει??(αναρωτιεμαι γτ βλεπω οτι εδω εω την μαμα μου αλλιως ο εργοδοτης δεν δεχεται να του λες δεν ερχομαι αρρωστησε το παιδι.

αυτό είναι σοβαρό θέμα και δεν είσαι η μόνη με τέτοια σκέψη. πολλέςοικογένειες γι αυτόν τον λόγο έχουν προτιμήσει baby sitter αντί σταθμού αλλά αν δεν έχεις κανέναν, κ νήπιο να πάει θα θες κάποιον για μετά το σχόλασμα ή τις αργίες, οπότε βρίσκεις κοπε΄λα για περιστασιακή βοήθεια. 

 

On 18/12/2019 at 8:08 ΜΜ, sweety** είπε:

εκανα μια αναζητηση στο google για παιδιατρους εκει μου εβγαλε μονο 4!!! και αν δεν ειναι καλοι?αν δεν μου κανουν?

Εγώ μενω σε νησί, όχι μικρό, όχι ακριτικό, που κατά βάση έχει μία, και μία του κέντρου υγείας που περιστασιακά έχει κ ιδιωτικούς πελάτες (μάλλον παράνομα κ γι αυτό σε μικρή έκταση) κ κάποιους που έρχονται κατά διαστήματα. είναι δύσκολο αλλά δενείναι τόσο ασυνήθιστο. ειδικά αν είσαι στεριά κ έχεις κ άλλες λύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...