Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από πότε ξεκινήσατε το φολικό οξύ?


Recommended Posts

κοριτσια,ενδιαφερομαι και εγω να παρω φολικο οξυ.προσπαθω ενα χρονο για παιδακι και αφου κανει καλο,λεω να το αρχισω χωρις να ρωτησω τον γιατρο μου..τι λετε?στο φαρμακειο το παιρνουμε και πωε το ζηταμε φολικο οξυ?φιλια

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια,ενδιαφερομαι και εγω να παρω φολικο οξυ.προσπαθω ενα χρονο για παιδακι και αφου κανει καλο,λεω να το αρχισω χωρις να ρωτησω τον γιατρο μου..τι λετε?στο φαρμακειο το παιρνουμε και πωε το ζηταμε φολικο οξυ?φιλια

 

Καλά θα κάνεις. Εμένα η γιατρός μου είχε πει να το ξεκινήσω μήνες πριν. Πας φαρμακείο και ζητάς φολικο οξύ. Παίρνεις ένα χαπάκι τη μέρα πριν το φαγητό.

 

Απλά ξέρεις κάτι; Φολικό οξύ παίρνουμε και από τις τροφές. Οπότε αν πχ κάνει μια γυναίκα πάνω από ένα χρονο να συλλάβει, έχει νόημα να παίρνει φολικο οξύ όλο αυτό το διάστημα; Ίσως γι αυτό να μην το προτείνουν οι γιατροί πριν επιτευχθεί η εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις. Εμένα η γιατρός μου είχε πει να το ξεκινήσω μήνες πριν. Πας φαρμακείο και ζητάς φολικο οξύ. Παίρνεις ένα χαπάκι τη μέρα πριν το φαγητό.

 

Απλά ξέρεις κάτι; Φολικό οξύ παίρνουμε και από τις τροφές. Οπότε αν πχ κάνει μια γυναίκα πάνω από ένα χρονο να συλλάβει, έχει νόημα να παίρνει φολικο οξύ όλο αυτό το διάστημα; Ίσως γι αυτό να μην το προτείνουν οι γιατροί πριν επιτευχθεί η εγκυμοσύνη.

αχ σε ευχαριστω πολυ,νομιζα οτι ειχε διαγραφει αυτο το θεμα,αλλα εκανα γκαφα!!σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.θα το ξεκινησω για λιγο απο τωρα,αφου εχουν γινει και οι απαραιτητες εξετασεις και ειναι ολα οκ.να εισαι καλα και ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου,και με ενα γερο μωρακι:)

:P
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν βοηθαει το φολικο οξυ στην συλληψη τοσο, οσο ειναι απαραιτητο να υπαρχει σε αφθονια στον οργανισμο απο τις πρωτες ημερες της εγυμοσυνης ετσι ωστε να σχηματιστει σωστα το μωρο...εγω το επαιρνα για 5 μηνες μεχρι να μεινω εγκυος.:P

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν βοηθαει το φολικο οξυ στην συλληψη τοσο, οσο ειναι απαραιτητο να υπαρχει σε αφθονια στον οργανισμο απο τις πρωτες ημερες της εγυμοσυνης ετσι ωστε να σχηματιστει σωστα το μωρο...εγω το επαιρνα για 5 μηνες μεχρι να μεινω εγκυος.:P

 

 

Δεν είπε κανείς ότι βοηθάει στη σύλληψη, απλά προλαμβάνει διάφορες ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος του εμβρύου. Οποτε είναι βασικο να υπάρχει σε αφθονία τις πρώτες βδομάδες της οργανογέννεσης ή και απο πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κοριτσια θελω να ρωτησω: απ'οσο ξερω το φολικο οξυ ειναι απαραιτητο τις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης, για λογους που αναφερθηκαν, γιατι ομως συνεχιζουμε να το παιρνουμε μεχρι το τελος του γ' τριμηνου; ειναι απαραιτητο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Απο οσο ξερω μετα κάνει άλλα πραγματα, βοηθάει σε κατι στο αιμα, γενικα κακο δεν κανει και ειναι δωρεαν αν εχεις ΙΚΑ και 1-2 ευρω οποτε γιατι να μην το παρεις?

Εγω ελεγα θα ξεκινησω να το παιρνω απο μονη μου μήνες πριν αρχισουμε προσπαθειες (οπως και οτι θα εκοβα το τσιγαρο) ομως με επιασε ενα πραγμα του στιλ "αμα το προγραμματισω τοσο πολυ, δεν θα γινει" που δεν εκανα καμια προετοιμασια και απλα το ξεκινησα στις 4 εβδομαδες που καταλαβα οτι ειμαι εγκυος (τοτε εκοψα και το καπνισμα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...