Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από πότε ξεκινήσατε το φολικό οξύ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ξεκινησα απο την πρωτη στιγμη που εμαθα για τις εγκυμοσυνες μου, αν και οι αποψεις των γιατρων διειστανται...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι ηλιθιοι οι γιατροι που δεν το δινουν πριν ξεκινησου,ε τις προσπαθειες..δεν κανει κακο κ μονο 2 μηνες χρειαζεται για να σωθουν ,ωρακια...σας το λεω εγω η παθουσα....τωρα το πινω συνεχεια.

στο εξωτερικο που εχουν επιστημονες το βαζουν στο γαλα κ στους χυμους προληπτικα εδω τιποτα.καναν μια ενεργεια αλλα στον κοσμο τους.

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το εστειλε καποια γνωστη μου μολις εμαθε πως ειμαι εγκυος...

 

 

Το φυλλικό οξύ στην εγκυμοσύνη ενοχοποιείται για άσθμα στο παιδί

 

6 Νοεμβρίου, 2009

 

Ειδήσεις Υγεία:

 

news-folic-acid-asthmaΤα παιδιά γυναικών που λαμβάνουν συμπληρώματα φυλλικού οξέος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους έχουν 30% περισσότερες πιθανότητες να εμφανίζουν άσθμα, σύμφωνα με νέα έρευνα Αυστραλών επιστημόνων.

 

Πιο συγκεκριμένα, όταν οι έγκυες λαμβάνουν συμπληρώματα φυλλικού οξέος μεταξύ της 30ης και της 34ης εβδομάδας κύησης, επηρεάζεται το αναπνευστικό σύστημα του εμβρύου.

 

Τα ευρήματα αυτά εξηγούν εν μέρει τον λόγο για τον οποίο τα τελευταία 50 χρόνια αυξάνονται οι ασθματικές κρίσεις, ειδικά στα παιδιά.

 

«Πιστεύουμε ότι είναι η πρώτη έρευνα που δείχνει ότι η αυξημένη κατανάλωση φυλλικού οξέως, ειδικά κατά τη διάρκεια της προχωρημένης εγκυμοσύνης, αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες τα παιδιά να εμφανίσουν άσθμα στα 3,5 τους χρόνια», τόνισαν στην έκθεσή τους οι ερευνητές του Πανεπιστημίου της Αδελαΐδας στην Αυστραλία.

 

Οι επιστήμονες επισημαίνουν ότι αν και η κατανάλωση φυλλικού οξέως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δημιουργεί προβλήματα, δεν συμβαίνει το ίδιο με την κατανάλωση προϊόντων που είναι πλούσια σε φυλλικό οξύ, όπως τα πράσινα λαχανικά, οι ξηροί καρποί και τα φρούτα.

 

Δηλαδή όταν το φυλλικό οξύ λαμβάνεται από πράσινα λαχανικά και φρούτα είναι απόλυτα ασφαλές. Ασφαλής είναι και η κατανάλωση συμπληρωμάτων φυλλικού οξέως στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης.

 

Οι επιστήμονες συνιστούν στις γυναίκες να λαμβάνουν φυλλικό οξύ πριν συλλάβουν και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης αλλά όχι αργότερα γιατί ενδεχομένως να δημιουργηθούν προβλήματα στο παιδί.

 

Ενώ το 1/3 των γυναικών καταναλώνει συμπληρώματα φυλλικού οξέως πριν την εγκυμοσύνη, οι περισσότερες γυναίκες φαίνεται πως συνεχίζουν να λαμβάνουν συμπληρώματα ακόμα και στα τελευταία στάδια της εγκυμοσύνης.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπω βρε παιδάκι μου,πειραματόζωα είμαστε...Ρώτησα σήμερα μια γυναικολόγο στο ΙΚΑ τί γνώμη έχει για το εμβόλιο,και μου είπε ότι έχουν πάρει έγκριση από τον Παγκόσμιο Ιατρικό Σύλλογο να δίνουν το οκ να εμβολιάζονται οι έγκυες.Βέβαια μου λέει "Δεν σου εγγυόμαι ότι θα πάει το παιδί σου 20 χρονών και δεν θα εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα,γιατί δεν ξέρουμε".Ε τότε,τί μου λες;χαχαχα...Έλεος.

Απίστευτη η είδηση για το φυλλικό,αλλά αν το κόψουμε βρε κορίτσια 30-34 εβδομάδων,δεν θα εμφανιστεί πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω βρε παιδάκι μου,πειραματόζωα είμαστε...Ρώτησα σήμερα μια γυναικολόγο στο ΙΚΑ τί γνώμη έχει για το εμβόλιο,και μου είπε ότι έχουν πάρει έγκριση από τον Παγκόσμιο Ιατρικό Σύλλογο να δίνουν το οκ να εμβολιάζονται οι έγκυες.Βέβαια μου λέει "Δεν σου εγγυόμαι ότι θα πάει το παιδί σου 20 χρονών και δεν θα εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα,γιατί δεν ξέρουμε".Ε τότε,τί μου λες;χαχαχα...Έλεος.

Απίστευτη η είδηση για το φυλλικό,αλλά αν το κόψουμε βρε κορίτσια 30-34 εβδομάδων,δεν θα εμφανιστεί πρόβλημα;

 

μην παίζεις με το φολλικό οξυ ....εγώ έκανα κάτι τέτοιες "μαλ...." και μετά έπαθα σοβαρη αναιμία και ήμουν τέζα...!!! όσο για το πως γεννούσαν οι γιαγιάδες μας....έχει υπόψη σου ότι δεκάδες πεθαίναν πάνω στην γέννα .....όπως και ότι ο αριθμός των παιδιών που κάναν οφειλόταν στο ότι δεν είχαν την επιλογή της αντισύλληψης.

 

Ο μέσος όρος ζωής ήταν κάποτε 50 και τώρα έχει φθάσει στα 70.....πάντα υπάρχει και ένα τίμημα αλλά έχουμε κερδίσει καί πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Filicine παιρνω απο την στιγμη που ανακαλυψα την εγκυμοσυνη αλλα περα απο αυτο ο γιατρος δεν μου εδωσε τιποτα αλλο.. Παρ'ολα που εχω το στιγμα μεσογειακης αναιμιας προσεχα τοσο καιρο και ο οργανισμος μου ειναι σε μια πολυ καλη βαση για τη σωστη συνεχεια.. Ελπιζω να συνεχισει ετσι γιατι δεν τα μπορω τα χαπια..

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το εστειλε καποια γνωστη μου μολις εμαθε πως ειμαι εγκυος...

 

Πιο συγκεκριμένα, όταν οι έγκυες λαμβάνουν συμπληρώματα φυλλικού οξέος μεταξύ της 30ης και της 34ης εβδομάδας κύησης, επηρεάζεται το αναπνευστικό σύστημα του εμβρύου.

 

 

Ασφαλής είναι και η κατανάλωση συμπληρωμάτων φυλλικού οξέως στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης.

 

Οι επιστήμονες συνιστούν στις γυναίκες να λαμβάνουν φυλλικό οξύ πριν συλλάβουν και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης αλλά όχι αργότερα γιατί ενδεχομένως να δημιουργηθούν προβλήματα στο παιδί..

 

Το αρθρο ειναι ξεκαθαρο, οπως και η αποψη της επιστημονικης κοινοτητας για το θεμα.

Μην το μπερδευουμε.

Το φυλλικο οξυ ειναι παρα πολυ καλο να λαμβανεται απο την πρωτη στιγμη της εγκυμοσυνης, ακομα καλυτερα οταν ξεκινουν οι προπαθειες.

Αποτρεπει τη δημιουργια δισχιδους ραχης και αλλα προβληματα σχετιζομενα με το νευρολογικο συστημα του παιδιου.

Εχει ομως νοημα μονο στην αρχη και το πολυ μεχρι και τον 3ο μηνα.

Μετα οχι.

Οπως και ολα τα συμπληρωματα που λαμβανονται χωρις να υπαρχει πραγματικη αναγκη.

Ουτε φυλλικο ουτε σιδηρο ουτε ασβεστιο πρεπει να λαμβανει καποια εγκυος αν δεν εχει ελλειψη σε κατι απο αυτα.

Η ελλειψη διαπιστωνεται με απλη αιματολογικη εξεταση.

Τα συμπληρωματα οταν λαμβανονται προληπτικα και χωρις να υπαρχει πραγματικη ελλειψη στον οργανισμο, μονο κακο κανουν.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! ειμαι στην 10η εβδομάδα και ο γιατρός δεν μου έχει δώσει τίποτε ακόμη να πάρω... εχω κανει όλες τις αιματολογικές εξετάσεις που κάνουν στην αρχη και μου είπε ότι είναι τόσο καλές που δεν χρειάζεται να πάρω τίποτε ακόμη... μου είπε βέβαια ότι στην πορεία και προς τον 5ο μήνα σίγουρα θα χρειαστεί να παρω και σίδηρο και θα δούμε τι άλλο αλλά προς το παρόν δεν χρειάζεται τίποτε... επειδή είναι γιατρός που τον εμπιστεύομαι απόλυτα και ξεκίνησα εδώ και πολλά χρόνια να πηγαίνω σε αυτόν γιατί μου τον συνέστησε μία φίλη μου η οποία μόνο σε top γιατρούς πηγαίνει θεωρώ ότι κατά εκτίμηση αποφασίζουν να δώσουν ή όχι φυλλικό οξύ ανάλογα με την περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φυλλικο οξυ δεν δινεται επειδη υπαρχει ελλειψη, αλλα επειδη βοηθαει σε καποια θεματα στο πρωτο τριμηνο.

Ο σιδηρος και το ασβεστιο ειναι που πρεπει να δινονται μονο σε περιπτωση ελλειψης.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! ειμαι στην 10η εβδομάδα και ο γιατρός δεν μου έχει δώσει τίποτε ακόμη να πάρω... εχω κανει όλες τις αιματολογικές εξετάσεις που κάνουν στην αρχη και μου είπε ότι είναι τόσο καλές που δεν χρειάζεται να πάρω τίποτε ακόμη... μου είπε βέβαια ότι στην πορεία και προς τον 5ο μήνα σίγουρα θα χρειαστεί να παρω και σίδηρο και θα δούμε τι άλλο αλλά προς το παρόν δεν χρειάζεται τίποτε... επειδή είναι γιατρός που τον εμπιστεύομαι απόλυτα και ξεκίνησα εδώ και πολλά χρόνια να πηγαίνω σε αυτόν γιατί μου τον συνέστησε μία φίλη μου η οποία μόνο σε top γιατρούς πηγαίνει θεωρώ ότι κατά εκτίμηση αποφασίζουν να δώσουν ή όχι φυλλικό οξύ ανάλογα με την περίπτωση....

 

Καλή χρονιά και με το καλό να έρθει το μωρό σου!!!

Το φυλλικό οξύ απ' όσο έχω διαβάσει βοηθά στη σωστή νευρολογική ανάπτυξη του εμβρύου και στην αποφυγή δημιουργίας δισχιδούς ράχης και όχι τόσο γιατί κινδυνεύεις να πέσεις κάτω !!! (γι'αυτό είναι ο σίδηρος, το λέω γιατί έχω χαμηλό αιματοκρίτη και φερριτίνη). Πολλοί γιατροί το συνιστούν και πριν η γυναίκα μείνει έγκυος και βρίσκεται στην προσπάθεια. Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι το πρώτο πράγμα που σου δίνουν όταν ανακαλύπτεις την εγκυμοσύνη σου, δεν το έχω ξανακούσει. Τα άλλα συμπληρώματα στα δίνουν αργότερα.Πίεσε το γιατρό σου να μάθεις γιατί δεν στο δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι επειδή είχα δει λίγο αίμα και έπαιρνα για κανένα μήνα τα utrogestan δεν ήθελε να μου δώσει παράλληλα και φυλλικό οξύ... μου είπε ότι θα μου δώσει στην συνέχεια μετά την αυχενική διαφάνεια που θα κανω σε 10 ημέρες... τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! ειμαι στην 10η εβδομάδα και ο γιατρός δεν μου έχει δώσει τίποτε ακόμη να πάρω... εχω κανει όλες τις αιματολογικές εξετάσεις που κάνουν στην αρχη και μου είπε ότι είναι τόσο καλές που δεν χρειάζεται να πάρω τίποτε ακόμη... μου είπε βέβαια ότι στην πορεία και προς τον 5ο μήνα σίγουρα θα χρειαστεί να παρω και σίδηρο και θα δούμε τι άλλο αλλά προς το παρόν δεν χρειάζεται τίποτε... επειδή είναι γιατρός που τον εμπιστεύομαι απόλυτα και ξεκίνησα εδώ και πολλά χρόνια να πηγαίνω σε αυτόν γιατί μου τον συνέστησε μία φίλη μου η οποία μόνο σε top γιατρούς πηγαίνει θεωρώ ότι κατά εκτίμηση αποφασίζουν να δώσουν ή όχι φυλλικό οξύ ανάλογα με την περίπτωση....

 

Καλημέρα σε όλες! Είμαι 8 εβδομάδων, έγκυος στο δεύτερο παιδί.

Ο γιατρός μου υποστηρίζει ότι δε χρειαζόμαστε φολικό όξυ μετά τη σύλληψη. Αν το έμβρυο ΄παρουσιάσει χρωμοσωματικές ανωμαλίες, αυτό καθορίζεται την ώρα της σύλληψης. Μετά δε μπορείς να κάνεις κάτι να το διορθώσεις....ότι έγινε έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και με το καλό να έρθει το μωρό σου!!!

Το φυλλικό οξύ απ' όσο έχω διαβάσει βοηθά στη σωστή νευρολογική ανάπτυξη του εμβρύου και στην αποφυγή δημιουργίας δισχιδούς ράχης και όχι τόσο γιατί κινδυνεύεις να πέσεις κάτω !!! (γι'αυτό είναι ο σίδηρος, το λέω γιατί έχω χαμηλό αιματοκρίτη και φερριτίνη). Πολλοί γιατροί το συνιστούν και πριν η γυναίκα μείνει έγκυος και βρίσκεται στην προσπάθεια. Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι το πρώτο πράγμα που σου δίνουν όταν ανακαλύπτεις την εγκυμοσύνη σου, δεν το έχω ξανακούσει. Τα άλλα συμπληρώματα στα δίνουν αργότερα.Πίεσε το γιατρό σου να μάθεις γιατί δεν στο δίνει.

συμφωνώ απολύτως!ξεκίνησα σχεδόν 5 εβδομάδων τη λήψη του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Θελω να ρωτησω κατι.Επειδη θελω να μεινω εγκυος, θελω να παρω φολλικο οξυ.Λεω να παρω τα filicine.Το θεμα ειναι,τα περνω καθε μερα?ακομα και τις ημερες που ειμαι αδιαθετη?

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι.Επειδη θελω να μεινω εγκυος, θελω να παρω φολλικο οξυ.Λεω να παρω τα filicine.Το θεμα ειναι,τα περνω καθε μερα?ακομα και τις ημερες που ειμαι αδιαθετη?

 

Συνιστάται κάθε μέρα ένα filicine για τουλάχιστον 3 μήνες πριν μείνεις έγκυος. Και το συνεχίζεις μετά σε όλη τη διάρκεια.

Δημιουργεί προϋποθέσεις για γερά ωάρια πριν την εγκυμοσύνη και γερά μωρά μετά τη γέννηση. :-)

Link to comment
Share on other sites

ναι συνεχόμενα και στην περίοδο. δεν παιζεί ρόλο γιατί δεν ειναι ορμόνη είναι συμπλήρωμα βιταμινών. στο λέω με σιγουριά γιατί εμένα μου τα έδωσε η αιματολόγος μου άφοβα ε΄νώ τα νευροβιον πχ που ειναι βιταμίνες β μόνο για ένα μήνα. να τα πάρεις μόνο καλό μπορούν να κάνουν σε εσένα και στο μωράκι σου όταν με το καλό μείνεις εγκυος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

εμένα ο γιατρός μου μου έδινε pregnacare πολυβιταμινεςμε φολικο οξυ μεσα ξεκινησα σεμπτέμβριο χαλαρα ,μια καθε πρωι και τελη νοεμβρη ,ήμουν εγκυος.Ρωτα και γιαυτο .

Link to comment
Share on other sites

τα επαιρνα απο τη στιγμη που ειπα στον γιατρο μου, οτι ξεκινησαμε να προσπαθουμε για μωρο μεχρι 3 μηνες μετα τη γεννηση του μωρου, σαν απλο συμπληρωμα βιταμινων. 2 καθε μερα.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, κι εγώ από τότε που είπα στη γιατρό οτι ξεκινάμε προσπάθειες μου συνέστησε να παίρνω ένα filicine 5 Mg κάθε πρωί. Και σήμερα είμαι 1,5 μηνών, τα παίρνω 5-6 μήνες περίπου και απ' ότι μου είπε θα συνεχίσω να το παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω μία απορία για το folic acid έκλεισα τον 2ο μηνα ακι ξεκινω τον 3ο, πήγα σήμερα στον γιατρό, του παραπονέθηκα για πόνους στο στομάχι και αναγούλες λίγο μετά που έπερνα το φυλλικό. Μου είπε λοιπόν οκ μπορείς να το σταματήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα(είμαι χορτοφάγος, χωρις ψαρια και αυγα also) πώς γίνετε να μου το σταματά?

Μου είπε σε 3 εβδομαδες θα μου δωσεις βιταμίνες. ενω ξέρει πως δεν τρέφομαι "σωστά"

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρειαζεται ιατρικη συνταγη γιατο φολικο οξυ η το δινει κ ο φαρμακοποιοσ χωρισ συνταγη?

 

 

εγω το πητρα χωρις συνταγη γιατι υπαρχει ενα προβλημα με την γιατρο μου.αλλα για να εισαι 100 τα 100 σιγουρη, ακλυτερα να ρωτησες τον γιατρο σου, εστω και με ενα τηλ.

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...