Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από πότε ξεκινήσατε το φολικό οξύ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες...έχω μια απορία...τελικά είναι φολλικό ή φυλλικό οξύ???

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα?

Τέλος πάντων εγώ πήγα χθες στο νοσοκομείο και ο μαιευτήρας μου έδωσε το filicine.

Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε δώσει τίποτα μέχρι τώρα!!

boKmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες...έχω μια απορία...τελικά είναι φολλικό ή φυλλικό οξύ???

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα?

Τέλος πάντων εγώ πήγα χθες στο νοσοκομείο και ο μαιευτήρας μου έδωσε το filicine.

Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε δώσει τίποτα μέχρι τώρα!!

 

Καλή ερώτηση! Και εγώ είχα μπερδευτεί. Είναι φυλλικό οξύ στα ελληνικά αλλά folic acid στα αγγλικά. Για αυτό συχνά μπερδευόμαστε και το λέμε φολικό οξύ!

Εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες άρχισα μόλις έκανα το τεστ εγκυσύνης και βγήκε θετικό.

Είναι ένα συμπλήρωμα διατροφής που κακό δεν κάνει ακόμα αν μια γυναίκα το πάρει για κάποιο διάστημα και - χτύπα ξύλο - κάτι συμβει και δεν συνεχιστεί η κύηση.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πήρα καθόλου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου . Ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Φρόντιζα να τρώω τροφές, πάντως, που να περιείχαν φολικο οξύ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Πράγματι η πλειοψηφία των γυναικών παίρνει φυλλικό οξύ είτε πριν την σύλληψη είτε αμέσως μόλις αντιληφθούν την εγκυμοσύνη.

Πήγα κι εγώ σήμερα στη γιατρό και την είπα αν δεν θα μου κάνει κακό ας μου γράψει να παίρνω για να ηρεμήσω... και μου έγραψε το folidex.

 

Αλλά όπως λέει και η φίλη ιωάννα πολύ με αγχώνει χωρίς λόγο...΄

Αντί να μου πεί ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μια χαρά η κύηση

μου λέει να περιμένουμε και όταν σιγουρευτούμε τότε να ξεκινήσουμε...

 

Δλδ αν δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να καπνίζω , να πίνω , να σηκώνω βάρη , να παίρνω φάρμακα θα μου τα έλεγε όταν θα έφτανα την 7η εβδομάδα?????????? :Ο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το επαιρνα απο πριν γιατι μου το ειπε ο γιατρος. Δεν ειναι φαρμακο, δεν εχει καμια παρενεργεια και ειναι μια απλη βιταμινη. Ειναι εντελως ανωδυνο να το παρεις και βοηθαει την εγκυμοσυνη ειδικα αν υπαρχει ελλειψη στον οργανισμο της βιταμινης β12 που παιζει σημαντικο ρολο στην δημιουργια του νευρικου σωληνα του εμβρυου. Για μενα θα επρεπε να το παιρνουν ολες οι εγκυουλες και δεν τα λεω απο μονη μου εχω μιλησει με αιματολογους και γυναικολογους επειδη ημασταν καμμενοι απο την εμπειρια της καλυτερης μου φιλης που εχασε ενα μωρακι εξαιτιας της ελλειψης της συγκεκριμενης βιταμινης.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM. ME TO ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ FILLICIN. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΕ ΠΟΙΘΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 7η

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ. ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ. ΜΟΝΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ. ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ FOLIDEX ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΛΙΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ Ο/Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ. ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΗ. ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ FILLICIN ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΟΧΙ ΤΟ FOLIDEX. ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ 6ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΛΛΗΨΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το fillicin παίρνω κι εγώ από πριν τη σύλληψη. Σίδηρο και ασβέστιο μου έγραψε την περασμένη εβδομάδα (7η εβδομάδα) και θα τα αρχίσω από το τέλος αυτής.

Καρδούλα ακούς από την 6μιση με 8η εβδομάδα, ανάλογα. Πολλές δεν άκουγαν καρδούλα στον 7ο και πανικοβλήθηκαν ενώ τελικά την άκουσαν αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διαβαζω συχνα το site καθως εχω ενα κοριτσακι 2 ετων και προσπαθω να μεινω εγκυος στο 2ο παιδακι μου και μενει μια βδομαδα μεχρι να δω αν θα παρω τεστακι ή αν θα μου ερθει περιοδος. Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως στη κορη μου και ουσα 6 εβδομαδων εγκυος οταν ρωτησα το γιατρο μου γιατι δεν μου εγραψε και φολικο μαζι με ασβεστιο και σιδηρο μου ειπε πως τωρα πια δεν εχει καμια σημασια και πως επρεπε να το παιρνω πριν μεινω εγκυος. Βεβαια το μαθημα δεν μου εγινε μαθημα καθως... ουτε τωρα παιρνω... χμμμ... Φιλια!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διαβαζω συχνα το site καθως εχω ενα κοριτσακι 2 ετων και προσπαθω να μεινω εγκυος στο 2ο παιδακι μου και μενει μια βδομαδα μεχρι να δω αν θα παρω τεστακι ή αν θα μου ερθει περιοδος. Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως στη κορη μου και ουσα 6 εβδομαδων εγκυος οταν ρωτησα το γιατρο μου γιατι δεν μου εγραψε και φολικο μαζι με ασβεστιο και σιδηρο μου ειπε πως τωρα πια δεν εχει καμια σημασια και πως επρεπε να το παιρνω πριν μεινω εγκυος. Βεβαια το μαθημα δεν μου εγινε μαθημα καθως... ουτε τωρα παιρνω... χμμμ... Φιλια!:)

 

κατα τη γνώμη μου ποτε δεν είναι αργά να πάρεις φυλικό οξύ. Καλό είναι να το αρχίσεις από τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κάθε γιατρός λέει ότι αυτός πιστεύει... Η πρώτη γυναικολόγος που πήγα δεν μου έδινε φυλλ. οξύ αν δεν φαινόταν πρώτα ο σάκος. Η δεύτερη που πήγα μου είπε να παίρνω filicine από την αρχή ως τη γέννα... Τώρα ότι καταλαβαίνει κανείς... :)

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω να χρειάζεται τόσο πολύ πια! Υποτίθεται ότι υπάρχει και στις τροφές! Για να καταλάβαιτε το filicine έχει πολύ πολύ περισσότερη ποσότητα φυλλ. οξέως από τις κανονικές ανάγκες μιας ενήλικης μη εγκυμονούσας γυναίκας. Πόσο πια να χρειάζεται για την κύηση?

Μωράκι έχουμε εκεί μέσα όχι στρατό!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το φολλικό οξύ απο την πρώτη μέρα της καθυστέρησης αν και η γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω όταν θα ξεκινούσαν και οι προσπάθειες για την σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Το φολυκο ειναι καλο για το νευρολογικο συστημα του μωρου

Εγω το παιρνω απ την ημερα που ειπα στον γιατρο μου πως εκανα χοριακη και ειμαι εγκυος

Φιλισιν παιρνω 2 την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Καταρχην πιστευω πως ο καθε γυναικολογος εχει το δικο του συστημα. Εμενα μου ειχε πει να το ξεκινησω απ' οταν τον πηρα τηλεφωνο και του ειπα πως εκανα τεστ (απο το φαρμακειο) και βγηκε θετικο. Με εστειλε βεβαια και για μια χοριακη, (απλα για να δει την τιμη της και αν συμβαδιζει με τις εβδομαδες κυησεως) αλλα το felicine το πηρα απο την 1η στιγμη που του ανακοινωσα την εγκυμοσυνη. Τοτε ημουν στην 4η - 5η εβδομαδα κυησεως. Αυτο που δεν θυμαμαι καθολου ειναι το ποσες φορες την ημερα το επαιρνα! Αργοτερα αντικατασταθηκε με το ferofolic που ειναι σιδηρος και φολικο μαζι, σε ενα σκευασμα (οπως πολυ σωστα περιεγραψε και καποια αλλη κοπελα). Τωρα σε ο,τι αφορα τον καρδιακο παλμο, τον ακουσαμε στην 7η εβδομαδα. Με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το φολλικό οξύ απο την πρώτη μέρα της καθυστέρησης αν και η γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω όταν θα ξεκινούσαν και οι προσπάθειες για την σύλληψη.

 

 

Και εγω που πηγα σημερα και της ειπα οτι θελω να ξεκινησω προσπαθειες για δευτερο παιδι, μου εδωσε ηδη απο τωρα να παιρνω φολικο οξυ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου χθες που πήγαμε και ακούσαμε καρδούλα μου είπε ότι θα του πάω πρώτα τις εξετάσεις μου και μετά θα δει τί πρέπει να μου γράψει, τον ρώτησα και για φολικό γιατί απότι κατάλαβα οι περισσότεροι γιατροί δίνουν από την αρχή αλλά μου είπε όχι ακόμα??!!

Πάντως μόνη μου δεν παίρνω αφού μου είπε έτσι..φοβάμαι..θα δείξει σε 10 μέρες που θα ξαναπάω!!! Α!! Ξεχασα..είμαι 6 εβδομάδων και 5 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...