Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΗ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ


Recommended Posts

Όπως ξαναείπα η κάθε μαμά ξέρει καλύτερα απο τον καθένα τι να κάνει με το μωρό της. Αλλά....διάβασα κάπου πιο πάνω πως οι μαμάδες που δεν τα παίρνουν μόλις κλάψουν τα μωράκια αγκαλιά, εξυπηρετούν τον εαυτό τους και πως τα παιδάκια που τα παίρνουν αγκαλιά γίνονται πιο ασφαλή και ανεξάρτητα. Κάπως έτσι τουλάχιστον νομίζω πως ειπώθηκε... (αν κάνω λάθος συγγνώμη...). Μου φαίνονται λίγο ακραία όλα αυτά κι ας είμαι μαμά που το παίρνω το μωρό μου αμέσως αγκαλιά. Μια μαμά που δεν θέλει να μαθαίνει το μωρό της αγκαλιά, φυσικά και το παίρνει αγκαλίτσα κάποιες στιγμές. Δεν νομίζω να το έχει καμία παρατημένο το μωρό να κλαίει όλη μέρα... Αλλα αν η μαμά δεν φτιάξει φαγητό, δεν σκουπίσει, δεν πλύνει ρούχα, δεν ξεκουραστεί λίγο....ποιός βγαίνει ζημιωμένος εκτός απο τη μαμά;;;; Χμμμ νομίζω το μωρό που θα μείνει νυστικό, σε βρώμικο σπίτι΄, με άπλυτα ρούχα και μια μαμά πτώμα.... Εκτός κι αν κάποιο μαγικό χέρι (γιαγιάς κτλ) τα κάνει όλα τα υπόλοιπα. Οπότε δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που διάβασα. Απο την άλλη ξέρω τόοοοοσα μα τόοοοσα παιδάκια που πήραν αγκαλιές και με το παραπάνω, ανασφαλή κι επίσης παιδάκια που έκλαψαν και λίγο αλλα πήραν αγάπη, ασφαλή. Όπως και το αντίθετο έτσι όπως το λέτε. Δεν νομίζω πως άν ένα παιδί είναι ανεξάρτητο ή ανασφαλές έχει να κάνει με το αν η μαμά του το σήκωνε αγκαλιά ή όχι αλλα με το πόσο αγάπη πήρε και σε τι περιβάλλον μεγάλωσε.

Η γνώμη μου είναι αυτή βέβαια.... Έτσι, κουβέντα να γίνεται!!!;)

 

Νομιζω οτι αναφερεσαι σε αυτα που ειπα εγω, αλλα εγω ειπα αυτα

Πολλοι ψυχολογοι εξαλλου λενε οτι με την αγκαλια χτιζεται ισχυρη προσωπικοτητα χωρις ανασφαλειες στην ενηλικη ζωη

Σιγουρα θα υπαρχει και αντιλογος... Δεν πρεπει ομως να αναφερθουν και οι δυο αποψεις?

 

Τα παρκα, οι στρατες και ολα τα υπολοιπα ειναι για να εξυπηρετουν τους ενηλικες..

Δεν πιστευω οτι εξυπηρετουν τα μωρα. Προτιμαει δηλ. το μωρο να ειναι στο παρκο ή τη στρατα?

 

(Δεν επιτιθεμαι, ετσι? Συζητηση κανουμε, ΟΚ?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επισης, στη δικια μου περιπτωση δεν υπαρχει βοηθεια απο κανεναν. Ειμαστε μονο εγω κι ο αντρας μου. Αυτος λοιπον και σφουγγαρισε και ρουχα απλωσε και νταντεψε το μωρο. Με βοηθησε παρα πολυ και συνεχιζει να βοηθαει. Εχουμε φαει και delivery αρκετες φορες επειδη δεν προλαβαινα να μαγειρεψω, εχει μεινει και το σπιτι ασφουγγαριστο 4 μερες αλλα δε χαθηκε κι ο κοσμος. Και να σου πω κατι? Το ιδιο θα ξαναεκανα και παλι, δεν αλλαζω αυτα που εζησα με τπτ.

Ισως να ακουγομαι απολυτη και ακραια αλλα δεν ειναι ετσι. Ειναι πολυ δυσκολο να φτιαχνεις μπεσαμελ με το μωρο στο σλινγκ, ειναι σπαστικο να εχει σκονη στο συνθετο ή τριχες στο πατωμα, ειναι ακομα πιο σπαστικο να μην μπορεις να κανεις μπανιο επειδη το μωρο κλαιει και δεν "μπορεις" να το αφησεις στο παρκο, αλλα με λιγη οργανωση και πολυ υπομονη ολα κατορθωνονται. Και πανω απο ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων που βαζει ο καθενας.

Και οπως ειπες κι εσυ : "η κάθε μαμά ξέρει καλύτερα απο τον καθένα τι να κάνει με το μωρό της"

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει αντίλογος και δεν πήρα το μήνυμά σου ως επίθεση. Κάθε άλλο. Απλά ίσως σε βρήκα λίγο απόλυτη σε αυτά που γράφεις. Και συμφωνώ πως είναι θέμα προτεραιτοτήτων. Όλες οι μαμάδες βάζουμε σε προτεραιτότητα τα μωράκια μας απλά άλλη πιστεύει πως το παιδί χρειάζεται ένα καθαρό σπίτι και μια μαμά να μπορεί να προχωρήσει χωρίς να φοράει ζώνη στη μέση κι άλλη πως το παιδί χρειάζεται μια ζεστή αγκαλιά όποτε τη ζητήσει. Σωστά μου φαίνονται και τα δύο γιατί ας μην ξεχνάμε πως όλα γίνονται απο την αγάπη μας στα παιδάκια μας.

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...