Recommended Posts

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

Θα ηθελα γνωμες σε ενα παραδειγμα που θα δωσω!Η αδελφη μου εχει ενα παιδακι 7 χρονων.Απο τοτε που γεννησα την βλεπω πολυ συχνα γιατι θελει να βλεπει το μωρακι μας.

Μια μερα το μωρο ηταν στο σαλονι στο ριλαξ με τον μπαμπα του κ εμεις στην κουζινα.ΤΟ μωρο αρχισε να γκρινιαζει οχι κλαμμα αλλα αυτη την γκρινια-μουγκρισμα..η αδελφη μου λες κ την τσιμπησε κατι ΕΤΡΕΞΕ μεχρι το σαλονι να δει το μωρο.!!!χαρακτιριστικα θυμαμαι τις σαγιοναρες της που κανανε τουκ τουκ στο δαπεδο με το τρεξιμο κ την δουλεω μεχρι σημερα!Το μωρο την κοιταει κ συνεχισε να γκρινιαζει κ το σηκωσε το ειχε αγγαλιτσα κ περιφεροταν μεσα στο σπιτι για καμια ωρα.Μιλαγαμε κτλ με το μωρο εκεινη αγγαλια.Της ειπα να το αφησει παει να το βαλει κατω ο μικρος γκρινια τον ξανασηκωνει.Αστον να γκρινιαξει λιγο της λεω ΟΧΙ απανταει...

Αλλη μερα τα ιδια.και την παρα αλλη τα ιδια.

Μια μερα λοιπον ειχΕ κοσμο στο σπιτι της το μωρο νυσταζε ηθελε να κοιμηθει και εκλαιγε τον εβαλα κατω ξαπλωσα και μπαινει αδελφη μαμα μεσα τον σηκωνουν κ κουνημα...τις ειπα οτι νυσταζει και θα κοιμηθει αλλα εκει τον κουναγε η μαμμα μου η αδελφη μου κοντευε να λιποθυμησει απ ο στεναχωρια...τελικα το παιδι δεν κοιμοτανε κ εφυγα πηγα σπιτι μας; οπου

τον εβαλα κατω εκλαψε κανενα 15 κ υπνο(αυτο το θεμα το συζηταμε ηδη σε αλλο τοπικ)

Μεσα στο αμαξι οταν κλαιει κ ειναι η αδελφη μου η μαμα μου κατι παθαινουν λες κ γινετε κατι ΦΡΙΚΤΟ και αρχιζουν να βγαζουν κλειδια για θορυβο , να τραγουδανε αγχωμενα!!!ενω ειμαι ψυχραιμη εγω μου την λενε κ απο πανω.ΜΕ λενε κακουργα μανα (για πλακα!?????) , οτι ειμαι σκληρος ανθρωπος....οτι δεν παω κοντα του (με το πρωτο α που θα κανει)....

η αδελφη μου ειχε το παιδι της στα χερια της ολη μερα γιατι δεν ηθελε να ακουσει κλαμμα και ειχε κουραστει παρα πολυ κοιμοταν κ στο πατωμα κατι απο την κουνια του γιατι μια φορα πιο μεγαλο ειχε πεσει κ απο φοβο κοιμοτανε στο ΠΑΤΩΜΑ...και η μαμα μου το ιδιο στον αδελφο μου!!!!!

και σας ρωταω....ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ???γγιατι εχει αρχισει κ με εκνευριζει απιστευτα οταν ερχονται κ κανουν ετσι.και τι μπορω να κανω να σταματησουν να ανακατευονται?το νερο ειναι ζεστο για μπανιο , το γαλα κρυο , τα ποδια του ιδρωμενα , το χρωμα του περιεργο , η πανα στραβη , ο τροπος που το καταω για πλυσιμο απο κατω λαθος...Το παιδακι μου ειναι μια χαρα κ πολυ χαρουμενο ολο γελαει ολη μερα και ειναι σπασιμο νευρων καθε φορα να τρεχουν σαν τρελες να τον σηκωσουν λες κ ειμαι ανικανη να μεγαλωσει το παιδι μου.Αοφυ καμια φορα απο πεισμα τους λεω παραμυθια οπως "ασε χτες εκλαιγε 2 ωρες ανεξελεγκτα κ μετα κοιμηθηκε και φυσικα δεν πηγα να τον σηκωσω" ετσι για να τους; την σπαω....

an1cEUG0g410010MDA0NjAxZHwwMDAwNTU0ZGF8TyBtaWtyb3MgbWFzIGVpbmFp.gif

Διαφημίσεις

είναι υπερβολικές....

εγώ από πριν γεννήσω είχα απαγορευσει σε όλους το κούνημα και φρόντισα μετά τη γέννηση του μια υπενθύμιση...έπιασε..ο μικρός δεν κουνηθηκε ποτέ..

για τα άλλα νερο οκ, γάλα κρύο, ιδρωμένα πόδια απλά αδιαφορείς και λες όλο ναι...εγώ αυτό έκανα, κάνω όταν προσπαθεί κάποιος να μου πει τα αυτονόητα..εκτός αν δεν είμαι στις καλές μου, που στραβοκοιταζω χωρίς να πω κουβέντα...

αφήνω το βλέμμα να μιλήσει...και

rQGhp3.png

κοίτα είναι υπερβολή σε όλο του το μεγαλείο!!!

να τους πεις ότι το παιδί είναι δικό σου και κάνεις ότι γουστάρεις!!!!

κι εγώ σαν κι εσένα είμαι και η αδερφή μου καμμιά φορά με λέει αναίσθητη.

αλλά ως εκεί,ούτε το δικό της ήθελε να κακομάθουμε.

βασικά έκανα ότι μου έλεγε με το παιδί της και τα ίδια κάνει κι αυτή με το δικό μου.

αλλά αν με έπρηζε όπως εσένα θα την είχα βρίσει.

κι εγώ τα κάνω αυτά για σπάσιμο.

σιγά μην τρέχω στο πρώτο κλάμα,έτσι μου έκαναν τώρα τα πεθερικά που πήγαμε λίγες μέρες.

και τώρα με κοιτάζει και γκρινιάζει!!!

θα μάθει όμως όπως είμασταν.

πρέπει όμως να μιλάς.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Η υπερβολη στο αποκορυφωμα της!!!

Φυσικα απο αγαπη το κανουν αλλα μερικες φορες αυτη η αγαπη ρε παιδι μου.. σε πνιγει!!

Να θυμασαι οτι κανεις δεν εγαπαει το παιδακι σου περισσοτερο απο σενα και κανεις μα κανεις δε ξερει να το χειριστει καλυτερα απο σενα

Εγω στη θεση σου, οσο κι αν απολαμβανα αρχικα αυτη τους τη σταση, θα τους ελεγα ευγενικα (η και οχι ευγενικα ) οτι ο τροπος που θα μεγαλωσεις το παιδι σου καθοριζεται απο σενα και τον αντρα σου και μονο. Δεκτη οποια βοηθεια αλλα αυτες οι υστεριες του στυλ κοιμαμαι στο πατωμα για να μη πεσει το μωρο απο τη κουνια ας μεινουν εξω απο το σπιτακι σου και μακρυα απο το μωρο σου.

Η καθεμια μας μεγαλωνει το μωρο της οπως εκεινη κρινει σωστα. ασε που μπορει να σου κακομαθει και να βγαλει καινουρια χουγια και σε σενα.

Γι αυτο με τροπο καλυτερα να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα τωρα που ειναι νωρις ακομα...

ΑΑΑΑΧΧΧΧΧ κοριτσια τα ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ..................

Ειχε ερθει αδρλφη μου χτες γιατι δεν ηταν καλα ψυχολογικα τλπ και καθομασταν και σε καποια φαση πηρα το ν αποστειρωτη μου και τον επλυνα μεσα οπως κανω παντα γιατι μαζευει κατι καφετια μεσα δεν ξερω τι ειναι μου ειπε η φιλη μου που μου τον εδωσε οτι πρεπει να ειναι απο την αποστειρωση γιατι και εκεινη ειχε και το καθαριζε,τλπ, με ειδεπ ου το επλενα και με ρωτησε τι ειναι αυτα και οτι δεν κανει να παρω αλλον αποστειρωτη (ειναι της chicco , kalo) και οτι πρεπει να ειναι σκουρια και το παιδι θα παθει κατι πολυ πιθανο.Της ειπα οτι απο νεογεννητο το χρησιμοποιω και το πλενω τακτικα και επεμενε και εβαλε μεσα ξυδι και μου ειπε να το αφησω το βραδυ...τωρα πηγα να πλυνω απο τα ξυδια και να το βαλω να δουλεψει μια πριν βαλω μπιμπερο και ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ....

Κοριτσια εχω πολλα νευρα,.,,,οχι οτι παλα χαλασε ο αποστειρωτης και ειναι κυριακη δεν μπορω να αγορασω αλλα επειδη επειμενουν ρε γμτ και να το αποτελεσμα με τις βλακειες τους.

να με φτυσει ο καθενας ετσι κ ξαναεπιτρεψω σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ να μου πει τι θα κανω στο σπιτι μου και στο παιδι μου και στο σκυλι μου και σε οτι δηποτε με αφορα.

Συγγνωμη αλλα ειμαι εξαλη.

Παντως εσεις που ειστε πιο ψυχραιμες και λογικες πειτε μου τι ειναι αυτα τα καφε που βγαζει και αν ειναι σκουρια¨?????

μου ειπε η αδελφη μου οτι πρεπει να το πω στον γιατρο και οτι πρεπει το παιδι να κανει αντιτετανικο (αυτο νομιζω ειπε, αυτο που ειναι για τα σκουριασμενα πραματα δεν ειναι?)\Της ειπα οτι θα του το πω αλλα εδεν νομιζω το μωρο τοσο μικρο να κανει αντιτετανικο και μου ειπε ππεπει να κανει οποσδηποτε......

Κοριτσια πειτε μου οτι εχει δικιο γιατι θα τα παρω παρα πολυ και θα γινει χαμος

Ελα κοπελα μου μη τρελλαινεσαι. Κι εμενα μαζευε τετοια. Δε ξερω αν ειναι σκουρια η κατι τετοιο αλλα με το πλυσιμο φευγει. Πιστευω οτι δεν χαλασε απο το ξυδι γιατι κι εγω εβαζα ξυδι για τα αλατα. Η μπορεις να βαλεις και λιγες σταγονες λεμονι για να μη μυριζει ασχημα. Ολοι οι αποστηρωτες μαζευουν τετοια πραγματα. Λογικο ειναι. Μηχανηματα ειναι και πρεπει να τα πλενουμε. Πες τα ομως ενα χερακι με την αδερφη σου. Αυτα τα πραγματα ειναι υστεριες. Μην αφηνεις να ανακατευονται με το μωρο σου γιατι οσο περνα ο καιρος και δε μιλας χειροτερα θα γινονται.

Πρεπει να ειναι αλατα απο το νερο που στη συνεχεια καιγονται και παιρνουν αυτο το καφε χρωμα.Απλα θελει λιγο καθαρισμα καθε φορα που μαζευονται.

h6xzxrqbxxgyb0zv.png

Διαφημίσεις

Αποστειρωτή της chicco έχω και εγώ και του βάζω ξίδι 2 φορές την εβδομάδα για να καθαρίσει από τα άλατα. Άλλωστε το γράφει και στις οδηγίες. Αποκλείεται να χάλασε από το ξίδι.

Αυτά τα καφέ που βγάζει είναι από την οξείδωση της μεταλλικής πλάκας από το νερό. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό απλά θέλει καλό και τακτικό πλύσιμο.

Εγω δεν βλεπω καμια υπερβολη.. το κλαμμα του δικου μου το ακουγαμε σε σπανιες περιπτωσεις και αυτο συνηθως αν το παιδακι ηταν αρρωστο.. Αλλιως με το κιχ που εκανε τρεχαμε ολοι απο πανω του σαν τους τρελους..

Δεν τον αφησαμε ποτε να κλαιει γιατι απλα ηθελε αγκαλια. Παντα υπηρχε καποιος να τον παρει αγκαλια. Μας εχει κατσει σαφως στον σβερκο πελον αλλα αυτα ειναι επιλογες του καθενος και αναλογως τι εισαι διατεθιμενος να επωμιστεις εχεις και την αναλογη συμπεριφορα.

Δεν θεωρω λαθος ουτε τη μια πλευρα ουτε την αλλη. Απλα ο καθενας κανει οτι θελει με το παιδι του. Αν πχ εγω δεν ηθελα να το "κακομαθω" (με την καλη εννοια) θα ειχα την απαιτηση απο ολους να ακολουθουν τον δικο μου τροπο.

Επειδη ομως δεν με πειραζει ακολουθω αυτον τον τροπο ανατροφης.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

σορι, ειδα σημερα το μηνυμα.

αυτα τα καφετια ειναι αλατα.

κι εμενα τετοια πιανει.

μου τον ειχε δωσει τον αποστειρωτη η κουνιαδα μου και μου το ειχε πει οτι γινεται ετσι απο τα αλατα και θελει λευκο ξυδι. εγω επειδη με το ξυδι δεν ειδα αποτελεσμα το εκανα με συρμα για κατσαρολες κι ενταξει.

ευτυχως κλεισαμε τους 6 μηνες και τερμα η αποστειρωση..

κι εγω παντως ετσι κανω με το παιδι, δεν τον σηκωνω με το παραμικρο α.

η μανα μου κι η αδερφη μου, τα ιδια οπως λες, αλλα εγω οσο πιο αυστηρη μπορώ, τις εχω κανει να με ρω τανε για να τον παρουν αγκαλια. βεβαια όταν τον πηγαίνω σπίτι στη μανα μου, δεν ξερω αν τα τηρεί.

κι αν διαμαρτυρονται, τους λεω το αυτονοητο, ότι δηλ. εγω μενω με το παιδι ολες τις ωρες κι αν κακομαθει, αυτες καλα θα κοιμούνται το βραδυ. δε λέω, η μανα μου βοηθαει οσο μπορεί, αλλα αυτό δεν μπορεί και περισσοτερο.

αν τις αφηνα θα μου το είχαν κανει κακομαθημενο κι ας ειναι τοσο καλοβολο το καημενο.

ακομα θα το ταϊζα τη νυχτα.

ευτυχως παντως η πεθερα μου που είχε μεγαλώσει άλλα 2 εγγόνια, είχε την ίδια άποψη με μενα, οπότε ευτυχώς δεν είχα να κανω την κακια και σ' αυτες.

Σημασία δεν έχει, casperaki, αν είναι υπερβολικές ή όχι η μαμά σου και η αδελφή σου. Εκείνο που έχει σημασία είναι ΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ. Κι από τη στιγμή που εσύ ξέρεις τι θες και αυτό είναι ξεκάθαρο, όλοι οι υπόλοιποι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να το σεβαστούν. Πάει και τελείωσε. Χωρίς διαπραγματεύσεις και υποχωρήσεις. Αν θες σε κάτι τη γνώμη τους, θα την ζητήσεις. Εκεί όμως που δεν τη θες, δεν τους πέφτει κανένας λόγος. Αν τους το πεις και το δείξεις καθαρά, δεν θα έχουν άλλη επιλογή από το να το σεβαστούν. Πρέπει όμως κι εσύ να είσαι αποφασιστική.

Όσο για τον αποστειρωτή και εγώ συμφωνώ με τις κοπέλες. Ξύδι έβαζα κι εγώ μια δυο φορές την εβδομάδα.

Διαφημίσεις

Σημασία δεν έχει, casperaki, αν είναι υπερβολικές ή όχι η μαμά σου και η αδελφή σου. Εκείνο που έχει σημασία είναι ΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ. Κι από τη στιγμή που εσύ ξέρεις τι θες και αυτό είναι ξεκάθαρο, όλοι οι υπόλοιποι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να το σεβαστούν. Πάει και τελείωσε. Χωρίς διαπραγματεύσεις και υποχωρήσεις. Αν θες σε κάτι τη γνώμη τους, θα την ζητήσεις. Εκεί όμως που δεν τη θες, δεν τους πέφτει κανένας λόγος. Αν τους το πεις και το δείξεις καθαρά, δεν θα έχουν άλλη επιλογή από το να το σεβαστούν. Πρέπει όμως κι εσύ να είσαι αποφασιστική.

Όσο για τον αποστειρωτή και εγώ συμφωνώ με τις κοπέλες. Ξύδι έβαζα κι εγώ μια δυο φορές την εβδομάδα.

αυτό ακριβώς , συμφωνώ απόλυτα με την anemoni, σημασία δεν έχει τι λένε οι άλλοι γιατί η κάθε γυναίκα μεγαλώνει το παιδί της όπως εκείνη νομίζει σωστα , συνεπώς εφόσον σε ενοχλεί η όλη συμπεριφορά τους γιατί δεν δοκιμάζεις να τις βάλεις κάτω και τις 2 και να τους μιλήσεις ξεκάθαρα.Ούτως ή άλλως είναι οικογένειά σου και δε νομίζω να τεθεί θέμα παρεξήγησης.Αν όμως φοβάσαι αυτό ακριβώς το πράγμα , δηλαδή μην παρεξηγηθούν τότε διάλεξε τι είναι για 'σένα πιο σημαντικό , η ψυχική σου γαλήνη όταν είσαι μαζί τους ή να επωμίζεσαι όλα αυτά και να μη τους δίνεις σημασία.

Εσύ ξέρεις καλύτερα.

wobz4vsv31g4fym5.png

Αυτά τα καφετιά είναι άλατα και τον αποστειρωτή τον πλένεις καθημερινά για να φεύγουν και μια δυο φορές την εβδομάδα τον βάζεις να κάνει αποστείρωση με νερό και ξυδάκι χωρίς μπιμπερό βέβαια μέσα.

Όσο για την αδερφή και τη μαμά σου...

Μόλις γέννησα δεν προλάβαινε ο μπεμπης να κάνει κιχ και έτρεχαν μαμά, αδερφή και άντρας και βούταγαν το παιδί. Πολλές φορές μπέρδευαν και τα χέρια τους!!!:lol: Έκαναν και οι ορμόνες μου πάρτυ και τα πήρα μια ωραία πρωία και τους λέω "το παιδί έχει μια μαμά, μια γιαγιά, έναν μπαμπά και μια θεία" δεν μπορεί να έχει πέντε μαμάδες!!! Αν κλάψει το παιδί μου, αν πεινάσει κτλ θα πάω εγώ αλλιώς θα σας ζητήσω βοήθεια. Μη κουνηθεί κανεις γιατί την έβαψε!!!" !!! Έμειναν κόκκαλο βέβαια, αλλα δεν ξαναπλησίασαν αν δεν τους πω εγω.

Εγώ είμαι απο τις μαμάδες που δεν αφήνω το μωρό να κλάψει. Είναι επιλογή μου αλλα καταλαβαίνω και τις μαμάδες που τα αφήνουν και ειλικρινά δεν με...."κόφτει" κιόλας. Η κάθε μαμά ξέρει καλύτερα απο τον καθένα τι να κάνει με το παιδί της. Βάλε χέρι όσο είναι νωρίς και το μωρό δεν πολυκαταλαβαίνει. Αν συνεχιστεί κι αργότερα που το παιδί θα καταλαβαίνει δεν είναι καλό ούτε για εκείνο ούτε για σένα να ακούει άλλους να αμφισβητούν την ικανότητα της μαμάς του ως μαμά...!

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif

Κοριτσια απο τη μια σας ζηλευω που εχετε τετοιου ειδους προβληματα γιατι εγω ειμαι μονη μου με τον αντρα μου ολοι ειναι μακρια απο την αλλη σας καταλαβαινω γιατι παιδευτηκαμε πολυ να τον κανουμε τον μπουμπουκο μας και τον εχουμε κακομαθει.Ολη μερα παιζουμε μαζι του με αποτελεσμα τωρα που ειναι 11 μηνων να μη καθεται πουθενα μονος του ουτε στο παρκο ουτε στο καρεκλακι του παρα μονο αν βλεπει dvd.Κι εγω ειμαι απο τις μαναδες που δε μπορω να ακουω το μωρο μου να κλαιει (οπως ειπα και παραπανω τραηξα πολλα για να τον αποχτησω- με εξωσωματικη )αλλα το μωρο μεγαλωνει ,βαραινει και στο φιναλε πρεπει να μαθει να παιζει και λιγο μονο του.Οσο και να το αγαπαω δε θελω να κρεμεται απο πανω μου!

Κοριτσια απο τη μια σας ζηλευω που εχετε τετοιου ειδους προβληματα γιατι εγω ειμαι μονη μου με τον αντρα μου ολοι ειναι μακρια απο την αλλη σας καταλαβαινω γιατι παιδευτηκαμε πολυ να τον κανουμε τον μπουμπουκο μας και τον εχουμε κακομαθει.Ολη μερα παιζουμε μαζι του με αποτελεσμα τωρα που ειναι 11 μηνων να μη καθεται πουθενα μονος του ουτε στο παρκο ουτε στο καρεκλακι του παρα μονο αν βλεπει dvd.Κι εγω ειμαι απο τις μαναδες που δε μπορω να ακουω το μωρο μου να κλαιει (οπως ειπα και παραπανω τραηξα πολλα για να τον αποχτησω- με εξωσωματικη )αλλα το μωρο μεγαλωνει ,βαραινει και στο φιναλε πρεπει να μαθει να παιζει και λιγο μονο του.Οσο και να το αγαπαω δε θελω να κρεμεται απο πανω μου!

Να το χαιρεσαι το παιδακι σου!!!

Το μνμ σου να το διαβασουν πολλες που επιμενουν οτι τα παιδακια δεν κακομαθαινουν συνεχεια αγκαλιτσες κ παιχνιδι

Μπορεις να δοκιμασεις να τον εχεις στο παρκο κοντα σου ομως ενω κανεις δουλιτσες και να του ΜΙΛΑΣ κ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ενω κανεις δουλειες να αποσπας την προσοχη...Αν δεν πετυχει αυτο τοτε μπορεις να του δινεις παιχνιδια να παιζει ενω εισαιαπασχολημενη και αν κλαιει ακομα για μενα ειναι λαθος να συνεχισεις να τον περνεις αγγαλια.Ναι μεν το παιδακι ετσι το εχεις μαθει και θελεις τωρα να το αλλαξεις.Αν δεν αλλαξεις εσυ ομως δεν θα αλλαξει το ζουζουνι σου.

Δεν ειπε κανεις να το αφησεις να πλανταζει ωωωρες στο κλαμα.,,απλα μην ενδιδεις με την μια....Θελει κουραγιο κ επιμονη.

Παντως να ξερεις οτι επειδη προσπαθησες παρα πολυ να αποκτησεις το ζουζουνι σου δεν σημαινει οτι θα παθει οτιδηποτε αν δεν γινει το δικο του .... δεν θα ειναι δυστυχισμενο...Κατα την αποψη μου παντα το τονιζω.

Άμα ακούω το μωρό να κλαίει, χτυπάει συναγερμός στο κεφάλι μου και τρέχω να δω τι έχει. Αν τυχόν κάνω δουλειά και δεν μπορώ να το σηκώσω αμέσως, το κλάμα του μπορεί να με τρελάνει, χοροπηδάω μέχρι να πάω να το πιάσω. Μου είναι αδύνατον ν' αφήσω το μωρό να κλαίει και να κάθομαι να το ακούω, ό,τι κι αν έχω να κάνω.

Παρ΄όλα αυτά, τα παιδιά μου δεν ήταν ιδιαίτερα "κακομαθημένα" από αγγαλιές.

Γενικά καλό είναι ν' αποφεύγονται οι υπερβολές, ούτε να τρέχεις με το κιχ που θα κάνει, αλλά ούτε και να το αφήνεις να κλαίει μόνο του για ώρα.

Η αδερφή μου που προσπάθησε να μην πηγαίνει αμέσως στο μωρό, ένα βράδυ που το είχε αφήσει να κοιμηθεί μόνο του, πήγε μετά από πέντε λεπτά που έκλαιγε το μωρό και το είδε που είχε γουλίτσες από το γάλα, δεν είχε ρευτεί καλά. Τα μωρά έχουν πάντα κάποιο λόγο όταν κλαίνε και πρέπει να σιγουρευόμαστε ότι δεν είναι σοβαρός.

Η φυσικη θεση του μωρου, μετα την κοιλιτσα, ειναι στην αγκαλια της μαμας. Τα παρκα, οι στρατες και ολα τα υπολοιπα ειναι για να εξυπηρετουν τους ενηλικες. Οταν λοιπον καποιος γινεται γονιος πρεπει πρωτα να σκεφτεται το ή τα παιδια του και μετα την εξυπηρετηση του. Το παιδακι σου ειναι ακομα μωρο και κανεις πολυ καλα που τα αντιμετωπιζεις ετσι κι οχι σαν ενηλικα - αυτονομο ατομο. Λιγους μηνες υπομονη και θα αρχισει να περπαταει και μετα θα το κυνηγας!! Ο δικος μου εχει αρχισει να περπαταει στηριζομενος απο αντικειμενα οποτε οταν παιζουμε σηκωνεται, με πιανει απο το χερι και με τραβαει για να περπατησουμε! Πού να τον παρω αγκαλια, χαλαει τον κοσμο! Θελει να περπατησει, ειναι κατι καινουργιο! Για φαντασου να τον εβαζα στο παρκο και να τον απεκλεια απο αυτες τις εμπειριες... Βεβαια ειναι ωρες που θελει αγκαλια αλλα για κανενα λογο δεν του το αρνουμαι, το ιδιο κι ο πατερας του. Επιλογη μας, θεωρωντας οτι κανουμε το καλυτερο. Πολλοι ψυχολογοι εξαλλου λενε οτι με την αγκαλια χτιζεται ισχυρη προσωπικοτητα χωρις ανασφαλειες στην ενηλικη ζωη. Ειναι 11 κιλα, κουραζομαι, αλλα βαζω πρωτα τις αναγκες του μωρου και μετα τις δικες μου. Ετσι κι αλλιως οι μερες της αγκαλιας μου φαινεται οτι αρχισαν να οδευουν προς το τελος τους, αργα ή γρηγορα...

Και για να μην παρεξηγηθω (παλι) τονιζω οτι αυτο το εφαρμοζω εγω στο δικο μου παιδι και δεν παροτρυνω κανενα να κανει κατι.

Κορίτσια εγω πιστεύω οτι χρειάζονται όλα με μέτρο, δηλ. ούτε με το κιχ αγκαλιά (όπως κάνουν οι γιαγιάδες συνήθως) και εγώ εκνευρίζομαι αλλά ούτε και να κλαίει με τις ώρες χωρίς να δίνουμε σημασία. Και αυτό το λέω από δική μου εμπειρία γιατί το πρώτο όπως και να έχει το ψιλοκακομαθαίνεις με τις αγκαλιές αλλά όταν έρχεται και ένα δεύτερο καπάκι που θέλει και αυτό τις αγκαλίτσες του και είσαι μόνη χωρίς βοήθεια στο σπίτι τι κάνεις? ποιο πρωτοπαίρνεις αγκαλιά? Γι' αυτό όλα με μέτρο........ μην αφήνεται κανέναν να κάνει του κεφαλιού του στο δικό σας παιδί. Η πεθερά μου λοιπόν έχει μάθει τον γιο μου όλο αγκαλιά με το παραμικρό, με αποτέλεσμα να δυδκολεύεται να μου κρατήσει και το μωρό όταν χρειαστεί.

Το μνμ σου να το διαβασουν πολλες που επιμενουν οτι τα παιδακια δεν κακομαθαινουν συνεχεια αγκαλιτσες κ παιχνιδι

Εγώ πάντως διάβασα το μήνυμα της red και εξακολουθώ να επιμένω ότι τα παιδάκια δεν κακομαθαίνουν με τις συνεχείς αγκαλίτσες και παιχνίδι ;).

Πόσο καιρό νομίζεις μένουνε μωρά; Η "μεγάλη" μου η κόρη ξεκινάει Α' Δημοτικού και ήδη "μεγάλωσε" και μας κρατάει σε απόσταση. Είναι ίσως κι αυτή μια στρατηγική. Το πήξαμε τόσο πολύ το παιδί στις αγκαλιές που πλέον από μόνο του τις σιχάθηκε :lol:

.....δε νομίζω τάκη....

Μπορεις να δοκιμασεις να τον εχεις στο παρκο κοντα σου ομως ενω κανεις δουλιτσες και να του ΜΙΛΑΣ κ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ενω κανεις δουλειες να αποσπας την προσοχη...Αν δεν πετυχει αυτο τοτε μπορεις να του δινεις παιχνιδια να παιζει ενω εισαιαπασχολημενη και αν κλαιει ακομα για μενα ειναι λαθος να συνεχισεις να τον περνεις αγγαλια.Ναι μεν το παιδακι ετσι το εχεις μαθει και θελεις τωρα να το αλλαξεις.Αν δεν αλλαξεις εσυ ομως δεν θα αλλαξει το ζουζουνι σου.

Δεν ειπε κανεις να το αφησεις να πλανταζει ωωωρες στο κλαμα.,,απλα μην ενδιδεις με την μια....Θελει κουραγιο κ επιμονη.

Παντως να ξερεις οτι επειδη προσπαθησες παρα πολυ να αποκτησεις το ζουζουνι σου δεν σημαινει οτι θα παθει οτιδηποτε αν δεν γινει το δικο του .... δεν θα ειναι δυστυχισμενο...Κατα την αποψη μου παντα το τονιζω.

κοριτσαρες μου γεια σας κι απο μ'ενα.Να σας πω κι εγω τη γνωμη μου ,παρτε τα μωρα σας αγγαλια γιατι θα ερθει καποια στιγμη που δεν θα σας αφηνουν να τα ακουμπισετε παρα μονο οταν θα το θελουν αυτα,οι δουλειες μπορουν να μεινουν και για αργοτερα,μηπως θα σας μαλωσει κανεις αν δεν σιδερωσετε μια μερα?δεν το νομιζω.Μεγαλοι ανθρωποι θα γινουν,μωρα ομως δεν θα ξαναγινουν ποτε χαρειτε τα τωρα που μπορειτε κι ας κακομαθουν και λιγο δεν χαλασε κι ο κοσμος,η αγαπη,η αγγαλια και τα χαδια δεν εβλαψαν ποτε κανεναν.Τα λεω αυτο γιατι η κορη μου που ειναι 3,5 χρονον αν δεν θελει εκεινη δεν μας αφηνει ουτε να την ακουμπησουμε,την φιλαω και φωναζει οτι δεν θελει φιλακια ,ενω ο μικρος μου που ειναι 14 μηνων τρελαινετε για αγγαλιες και φιλια μεχρη να μεγαλωσει και να αρχησει να μας διωχνει κι αυτος!!!

qZRnp3.pngx8uZp3.png

Όπως ξαναείπα η κάθε μαμά ξέρει καλύτερα απο τον καθένα τι να κάνει με το μωρό της. Αλλά....διάβασα κάπου πιο πάνω πως οι μαμάδες που δεν τα παίρνουν μόλις κλάψουν τα μωράκια αγκαλιά, εξυπηρετούν τον εαυτό τους και πως τα παιδάκια που τα παίρνουν αγκαλιά γίνονται πιο ασφαλή και ανεξάρτητα. Κάπως έτσι τουλάχιστον νομίζω πως ειπώθηκε... (αν κάνω λάθος συγγνώμη...). Μου φαίνονται λίγο ακραία όλα αυτά κι ας είμαι μαμά που το παίρνω το μωρό μου αμέσως αγκαλιά. Μια μαμά που δεν θέλει να μαθαίνει το μωρό της αγκαλιά, φυσικά και το παίρνει αγκαλίτσα κάποιες στιγμές. Δεν νομίζω να το έχει καμία παρατημένο το μωρό να κλαίει όλη μέρα... Αλλα αν η μαμά δεν φτιάξει φαγητό, δεν σκουπίσει, δεν πλύνει ρούχα, δεν ξεκουραστεί λίγο....ποιός βγαίνει ζημιωμένος εκτός απο τη μαμά;;;; Χμμμ νομίζω το μωρό που θα μείνει νυστικό, σε βρώμικο σπίτι΄, με άπλυτα ρούχα και μια μαμά πτώμα.... Εκτός κι αν κάποιο μαγικό χέρι (γιαγιάς κτλ) τα κάνει όλα τα υπόλοιπα. Οπότε δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που διάβασα. Απο την άλλη ξέρω τόοοοοσα μα τόοοοσα παιδάκια που πήραν αγκαλιές και με το παραπάνω, ανασφαλή κι επίσης παιδάκια που έκλαψαν και λίγο αλλα πήραν αγάπη, ασφαλή. Όπως και το αντίθετο έτσι όπως το λέτε. Δεν νομίζω πως άν ένα παιδί είναι ανεξάρτητο ή ανασφαλές έχει να κάνει με το αν η μαμά του το σήκωνε αγκαλιά ή όχι αλλα με το πόσο αγάπη πήρε και σε τι περιβάλλον μεγάλωσε.

Η γνώμη μου είναι αυτή βέβαια.... Έτσι, κουβέντα να γίνεται!!!;)

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα