Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αντιμετωπίσω την δυσκαταποσία ; (από άγχος)


Λιζα Ν.

Recommended Posts

Αν θελεις δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες. Περνας δυσκολη περιοδο με αγχος? Σε γιατρο εχεις παει να δεις πχ το θυροειδη σου, που κανει τετοια συμπτωματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ειμαι γιατρος αλλα μαλλον ειναι αποτελεσμα εντονου αγχους. Πηγαινε σε εναν παθολογο να σε δει για να αποκλεισεις το παθολογικο και αυτος θα καταλαβει. Σε εντονο αγχος το χα παθει και εγω. Αισθανεσαι ότι φοβασαι γενικα; Keep calm!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη παθηση ειναι συχνη και περναει. Αφου το διαγνωσεις, κανει εξετασεις σε ωτολαρυγγολογο. Μην το παρακανεις, αρκει μια απλη εξεταση στο λαρυγγα και σε πολυ προχωρημενες περιπτωσεις, μια ακτινογραφια με ποσιμο βαριο. 99% των περιπτωσεων ειναι φυσικα ψυχολογικα.

Γιατι κανουμε την εξεταση; ΓΙα να πεισθεις εσυ, οτι δεν εχεις κατι. Στη συνεχεια, πας σε ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ σε θεματα διατροφης κλπ ψυχολογο. Σε 4-5 συνεδριες, σου εξηγει γιατι το επαθες, απο φοβο και αγχος προφανως, καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν εχεις κατι και οτι μπορεις να καταπιεις και περναει απο μονο του. Μετα ξεκινας να τρως ολο και πιο στερεες τροφες.

Το εχω δει να συμβαινει,σε πολυ σοβαρη περιπτωση, ηταν 47 κιλα.

 

Δεν ειμαι γιατρος αλλα μαλλον ειναι αποτελεσμα εντονου αγχους. Πηγαινε σε εναν παθολογο να σε δει για να αποκλεισεις το παθολογικο και αυτος θα καταλαβει. Σε εντονο αγχος το χα παθει και εγω. Αισθανεσαι ότι φοβασαι γενικα; Keep calm!

 

Αυτο ακριβως. Εμενα με βοηθησαν μεταξυ αλλων και αυτα που εγραφαν οι κοπελες στις προηγουμενες σελιδες, και τα επιβεβαιωσε και ο γιατρος μου, σχεδον με τα ιδια λογια μαλιστα. Αν πας σε ψυχολογο για διατροφικες διαταραχες, θα σου αναλυσει αυτη τη θεωρια. Γιατι συχνα περναει μονο του αλλα επανερχεται, μολις μπεις σε νεα περιοδο αγχους (το εχω παθει). Πρεπει λοιπον να το καταπολεμησει κανεις μια και καλη, με τη βοηθεια καποιου ειδικου.

Παρολα αυτα, καλο θα ηταν να δεις πρωτα αν εχεις κατι παθολογικο.

Περαστικα ευχομαι κι ο,τι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
  • 6 months later...
On 22/4/2021 at 12:43 ΠΜ, Μιχαλης57 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες 

5 χρόνια μετά τη τελευταία δημοσίευση και έχοντας χιλιοδιαβασει με λεπτομέρεια όλες τις δημοσιεύσεις, ελπίζοντας να βοηθήσω κάποιον λέω να δώσω κ εγώ την εμπειρία μου καθώς και τι ανακάλυψα ψάχνοντας 

Μετα από μια περίοδο απίστευτου άγχους και το κλασικό πνιγμό με κρέας έπαθα ακριβώς όσα περιγράφετε οι περισσότεροι ανωτέρω 

Τρομερη δυσκολία στη κατάποση, φόβος για ενδεχόμενο πνιγμό, μόνο υγρά κτλ

Δεκα μήνες μετά είχα δει μια βελτίωση σταδιακή μέχρι που όντως πνίγηκα και έκανα τρομερά βήματα προς τα πίσω και χειρότερα. 
Ψαχνοντας ανακάλυψα ότι υπάρχει και ιατρικός όρος για τη συγκεκριμένη διατροφική διαταραχή, ονομάζεται Avoidant restrictive food intake disorder (ARFID) 

Συνηθως παρουσιάζεται σε παιδιά (εγώ είμαι τόσο μεγαλος που εχω παιδιά! ) και καλύτερα είναι να απευθυνθεί κάποιος άμεσα σε κάποιον ειδικό σε θέματα διατροφικών διαταραχών , εγώ βρήκα και θα επισκεφτώ κάποιον και βλέπουμε 

Καλή τύχη σε όλους , όλα περνάνε, απλά θέλει προσοχή και συνειδητοποίηση γιατί οι ψυχικές ασθένειες είναι λιγάκι ύπουλες και απαιτούν εγρήγορση και πράξη.

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ  ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ ; ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ  ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ ; ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ;

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ; ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ 
ΟΤΑΝ ΑΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΟΜΙΖΩ .. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΜΑΜΑ ;
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ATHINAMARINA είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ  ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ ; ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ;

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ; ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ 
ΟΤΑΝ ΑΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΟΜΙΖΩ .. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΜΑΜΑ ;
 

Δ εχω καποιον γιατρο για να σου προτεινω, αν διαβασεις λιγο πιο πανω θα δεις οτι πρωτα πας σε ωρυλα για μια εξεταση, κυριως να αποκλεισεις οτι υπαρχει κτ παθολογικο(πανω αναφερουν απλη εξεταση λαρυγγα, κ αν χρειαστει ακτινογραφια με ποσιμο βαριο). Κ μετα απευθυνεσαι σε ψυχολογο ειδικευμενο στις διατροφικες διαταραχες

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ATHINAMARINA said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ  ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ ; ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ;

 

Yπάρχουν ειδικά τμήματα για εφήβους σε μεγάλα νοσοκομεία. Αν είστε Αττική, έχουν συστήσει σε φίλους το Σισμανόγλειο που ειδικεύεται σε αυτές τις ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

@ATHINAMARINA τι υποστήριξη έχετε λάβει έως τώρα; ο παιδίατρος/παθολόγος σας, σας έχει κατευθύνει αναλόγως; Σας έχει παραπέμψει σε ειδικό; Έχετε λάβει παιδοψυχιατρική διάγνωση, είσαστε σε πρόγραμμα;

 

Στο Νοσοκομείο Παίδων "Η Αγία Σοφία" λειτουργεί Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική. Στεγάζεται στο Κτίριο Δοξιάδη, 2ος όροφος.

Τηλ. επικοινωνίας & fax: 213 2013298, 213 2013392 (Γραμματεία Κλινικής)

Τηλ. για κλείσιμο ραντεβού (πρωινά τακτικά και ολοήμερης λειτουργίας): 213 2013298 ώρες επικοινωνίας: 09:30-14:30

Emails: [email protected], [email protected]

 

Επίσης:

Μονάδα Επείγουσας Τηλεφωνικής Βοήθειας

Αιγινήτειο Νοσοκομείο, Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική

Τηλεφωνική βοήθεια για ψυχολογικά προβλήματα.

Καθημερινά, 3 μ.μ. έως 11 μ.μ.

Τηλ: 210 – 722 2333

 

Γραμμή στήριξης Παιδιών και Εφήβων

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου

Στήριξη, συμβουλές και βοήθεια σε παιδιά και έφηβους έως 18 χρονών.

Δευτέρα – Παρασκευή, 2 μ.μ. έως 8.30 μ.μ.

Τηλ.: 116 111

www.tilefonikigrammi.gr/default.asp

www.tilefonikigrammi.gr/questions.asp

 

Γραμμή-σύνδεσμος για γονείς

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου

Στήριξη, συμβουλές και βοήθεια αποκλειστικά σε γονείς και ενήλικες για προβλήματα ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων.

Δευτέρα – Παρασκευή, 9:30 π.μ. έως 8.30 μ.μ., Σάββατο 9:30 π.μ. έως 2:00 μ.μ. Τηλ.: 801 801 1177

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...