Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αντιμετωπίσω την δυσκαταποσία ; (από άγχος)


Λιζα Ν.

Recommended Posts

Απο ο,τι φαινεται αυτο το φορουμ δεν ανανεωνεται αρκετα και θα θελα πολυ να διαβασω νεα απο τον καθενα για να μπορεσουμε να λειτουργησουμε ομαδικα,διοτι μην ξεχναμε πως μεσα στη ψυχοθεραπεια που προαναφερεται συμβαλλει και η συζητηση και τα κοινα ζητηματα που μπορουμε να μοιραστουμε ωστε να εχουμε και μια αλλου ειδους συμπαρασταση εκτος απο εκεινη των δικων μας ανθρωπων. Θα βοηθησει αρκετα ! Αρχικα,θα ηθελα να ξεκινησω με το οτι διαβασα ολα οσα εχουν δημοσιευθει και εξεπλαγη γιατι δεν περιμενα να υπαρχουν τοσα κοινα μεταξυ ανθρωπων και συγκεκριμενα για την παρουσα "ιδιαιτεροτητα".(Δεν θα τη χαρακτηριζα "προβλημα" ,οποτε ουτε και σεις μην μπειτε σε αυτη τη διαδικασια:-)) Ενα μελος της οικογενειας μου λοιπον, πριν απο πολλα χρονια πνιγηκε λογω ενος κομματιου κρεατος σε μια εκδηλωη και απο τοτε αυτο γυρναει στο μυαλο της σαν εφιαλτης. Δεν εφτανε αυτο μονο αλλα θεωρω οτι το αγχος που ειχε και για τις πανελληνιες στη συνεχεια ηταν τεραστιο θεμα που ειχε αρνητικες επιδρασεις πανω της! Με τον καιρο δεν μπορουσε να καταπιει τιποτα,ουτε το σαλιο της! Εγω βλεποντας αυτα να συμβαινουν προσπαθω να μην κατακρινω το προβλημα αλλα να βοηθαω οσο μπορω...Παιρνει καποια χαπια για να ηρεμει βεβαια τωρα και εχει αρχισει να συνερχεται μετα απο τοσες τραγωδιες που περασαμε στα νοσοκομεια και τους γιατρους ! Φοβαμαι ομως οτι ολο αυτο εχει αρνητικη επιδραση πανω στη δικη μου ψυχολογια...Φοβαμαι πως αρχιζω και γω να τρελαινομαι γιατι με καταβαλλει απιστευτο αγχος λογω μαθηματων και πανελλαδικων και σκεφτομαι οτι μαλλον ερχεται και μενα η ωρα μου να περασω τα ιδια και αυτο ηδη εχει αρχισει να μου δημιουργει μικροθεματα καθως εχω ηδη μερικα κρουσματα δυσκαταποσιας.Ολα ειναι μες το μυαλο απο ο,τι καταλαβαινω απο πανω οσα ειπωθηκαν αλλα δεν θελω να συνεχιστει αλλο αυτο..Δεν θελω να το θιξω στην οικογενεια μου για να μην τους προβληματισω αλλο και ποσο μαλλον δεν θελω να το μαθει το ατομο στην οικογενεια που ηδη περναει αυτη τη φαση...Θα ειναι αποδυναμωτικο για εκεινη εμμεσα μεν αλλα γιαυτο απευθυνομαι σε εσας..Δεν θελω να μακρυγορω,ελπιζω να λαβω καποια απαντηση ! ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρτεμις καλησπερα, ηθελα απο το πρωι να σου γραψω αλλα κατι με διεκοψε και ξεχασα!

Εγω που λες, πριν 3 χρονια κοντεψα να παθω νευρικη ανορεξια απο τη δυσφαγια/δυσκαταποσια που ειχα!Λογω τρομερου στρες απο τη δουλεια (με παραμυθιαζαν οτι θα επαιρνα προαγωγη...) , αρχισα να νιωθω οτι δεν μπορω να καταπιω το φαγητο μου.Καταλαβαινα ομως , οτι ηταν ψυχολογικο και οχι παθολογικο.Στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε το τσιγαρο, μετα οτι μιλουσα πολυ ,οτι κατι ειχε φυτρωσει στο λαρυγγι μου και δεν ξερω κι εγω τι αλλο!Δεν ειχα ακουστα τον ιατρικο ορο...Με οσους το μοιραζομουν μου ελεγαν κι εκεινηοι οτι ειμαι τρελη κι οτι αυτο δε γινεται να συμβαινει στ αληθεια!Με παιρναν στο ψιλο κοινως!Που να ξερουν οι ανθρωποι;;

Οσο περνουσε ο καιρος , γινοταν ολο και πιο εντονο , αρχιζα πια να το σκεφτομαι λιγο πριν το φαγητο και να λεω : Θεε μου, πως θα φαω τωρα;κι αν πνιγω;;!Με αγχωνε τρομερα!Ετρωγα λιγο λιγο ,σαν την κοτα κυριολεκτικα και καταπινα μονο με νερο.Για να φαω , ηταν προϋποθεση οτι στο τραπεζι θα ερχοταν πρωτα το νερο.Δεν το συζητω οτι ετρωγα μονο μαλακες τροφες ,γιαουρτι , σουπες , σαλατες κλπ.....

Οταν τρωγαμε εξω με παρεα, με ρωτουσαν : καλε , πως τρως ετσι ; σαν πουλακι , γι αυτο δεν παχαινεις!Τι να απαντουσα;;Οτι φοβαμαι μην πνιγω;;

Οταν πια ειχε φτασει στο ζενιθ η κατασταση , επαθα και μια κριση πανικου και την ακουσα στερεοφωνικα!Ενιωθα οτι κατερρεα...Ο καλος Θεουλης , δε μ αφησε ομως ... Αν με ρωτησεις πως το ξεπερασα, θα σου πω δεν ξερω , δεν θυμαμαι...Δεν εκανα τιποτα , οσο ξαφνικα ηρθε ,ετσι και εφυγε.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι προσπαθουσα να ειμαι σε οσο το δυνατον πιο ορθια θεση οταν ετρωγα, ισια πλατη και λαιμος.

Δεν μιλησα ποτε με γιατρο γι αυτο που μου συνεβαινε(κακως) , ουτε ηθελα να ψαξω στο διαδικτυο για πληροφοριες γιατι νομιζα οτι ειχα κατι πολυ σοβαρο και φοβομουν.Το πεπρωμενο ομως....Καθομουν στο σαλονι του γυναικολογου μου και περιμενα τη σειρα μου ,για να κανω παπ.Ξεφυλλιζα αδιαφορα ενα περιοδικο που ειχε στο τραπεζακι ,οταν επεσα πανω σ ενα θεμα με τιτλο:δυσφαγια/δυσκαταποσια!Δεν ξερω γιατι ,αλλα κατι μου ελεγε να διαβασω το αρθρο.Και το διαβασα... Και καταλαβα οτι απο αυτο υπεφερα!Ανεφερε και απο τι προκαλειται ,τις αιτιες δηλ. που την προκαλουν.Καποιες ρευματοπαθειες(σκληρυνση κλπ), αλτσχαιμερ ,εντονο στρες κ.α.Οχι οτι αισθανθηκα καλα,αλλα ηρεμησα επειδη αρχισα να πιστευω οτι μου ειχε στριψει...

Εσυ τι νιωθεις κοριτσι μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστω για την απαντηση ..Αργησα λογω εξετασεων !

Απλως θελω να ξερω πως δεν θα επηρεαστω ετσι και το καταφερνω αλλα μονο οταν ειναι μακρυα μου και δεν το βλεπω το μελος αυτο...Οταν βρισκομαστε στο ιδιο μερος νιωθω οτι μου περναει αυτο το θεμα που εχει και το χω και γω μετα σαν να χουμε συνδεση !

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη παθηση ειναι συχνη και περναει. Αφου το διαγνωσεις, κανει εξετασεις σε ωτολαρυγγολογο. Μην το παρακανεις, αρκει μια απλη εξεταση στο λαρυγγα και σε πολυ προχωρημενες περιπτωσεις, μια ακτινογραφια με ποσιμο βαριο. 99% των περιπτωσεων ειναι φυσικα ψυχολογικα.

Γιατι κανουμε την εξεταση; ΓΙα να πεισθεις εσυ, οτι δεν εχεις κατι. Στη συνεχεια, πας σε ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ σε θεματα διατροφης κλπ ψυχολογο. Σε 4-5 συνεδριες, σου εξηγει γιατι το επαθες, απο φοβο και αγχος προφανως, καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν εχεις κατι και οτι μπορεις να καταπιεις και περναει απο μονο του. Μετα ξεκινας να τρως ολο και πιο στερεες τροφες.

Το εχω δει να συμβαινει,σε πολυ σοβαρη περιπτωση, ηταν 47 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους.εχω ακριβως εδω και 7 μηνες το ιδιο προβλημα το νοεμβριο του 13 πνιγηκα ενω ετρωγα τρομαξα τοσο πολυ που επαθα σοκ! απο τοτε και για ενα μηνα ουτε νερο δεν μπορουσα να πιω μονο με κουταλακι και φαγητο αλεσμενο!συνηρθα απο μονη μου και σιγα σιγα.αλλα τωρα τον ιουνιο επανηρθε το προβλημα και εντονοτερο! πινω νερο γουλια γουλια φαγητο οταν το μασαω παιρνω βαθια ανασα για να το κατεβασω!γενικα εχω χασει 15 κιλα ως τωρα ειμαι 75.καλο απο μια αποψη.πηγα στον ψυχολογο μου δωσε κατι ζαναξ παιρνω 1 την ημερα.αλλα δεν βλεπω βελτιωση μου γραψε και ενα αντικαταθλιπτικο το σιπραλεξ.μου ειπε ομως να το ξεκινησω οταν δεν θα μπορω να προσπαθω αλλο. προσπαθω εδω και ενα μηνα να το ξεπερασω για ταβερνα ουτε λογος!!!! βλεπω τους αλλους να μασανε να τρωνε και εγω να ιδρωνω!!!! τι με συμβουλευετε; ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα dania .

Λυπαμαι πολυ για το σοκ που εχεις υποστει και που σου στερει τη δυνατοτητα να καλυψεις δυο βιολογικες αναγκες•να φας και να πιεις.

Θεωρω οτι ο γιατρος που πηγες μαλλον θελει γιατρο...

Για ποιο λογο σου δινει αντικαταθλιπτικα(εκτος αν πασχεις και δεν μας το εχεις πει);;Εσυ το μονο που χρειαζεσαι ειναι κουβεντα.Να μιλας και να σου μιλουν .για να δεις οτι τελικα ειναι μες στο μυαλο σου η δυσκαταποσια και οτι το σοκ δε σε αφηνει να το δεις.

Η φιλη Ελισα πιο πανω , προτεινει κατι πολυ καλο.

Γιατι δεν το κανεις για να πειστεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χαρουλα.τα αντικαταθλιπτικα μου τα εδωσε σε περιπτωση που δεν μπορω να το χειριστω αλλο! δεν τα πηρα ακομα ομως!παλευω 7 μηνες τωρα! εχω φοβια και δεν μπορω να το παλεψω! το παλεψα και παλευω ακομα! θα κανω υπομονη καμια εβδομαδα ακομα.και μετα θα δω. παλια ναι παθαινα κρισεις πανικου και μου ειχε δωσει τα ιδια αντικαταθλιπτικα και ειχα γινει μια χαρα! ξερεις τι ειναι να κατεβαζεις την μπουκια λιγο λιγο; νερο να πινεις γουλια γουλια; μαρτυριο!!!!! ευχαριστω παντως για την συμβουλη σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χαρουλα .ποσο καιρο εκανες να το ξεπερασεις καλη μου αυτο το προβλημα; που ταλαιπωρει και μενα; εγω τρωω μπουκια μπουκια αλλα στο νερο και γενικα στα υγρα πινω απο ενα μικρο μπουκαλακι γουλια γουλια σαν την κοτα.πως θα το ξεπερασω;;;;;; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χαρουλα .ποσο καιρο εκανες να το ξεπερασεις καλη μου αυτο το προβλημα; που ταλαιπωρει και μενα; εγω τρωω μπουκια μπουκια αλλα στο νερο και γενικα στα υγρα πινω απο ενα μικρο μπουκαλακι γουλια γουλια σαν την κοτα.πως θα το ξεπερασω;;;;;; ευχαριστω!

 

Dania καλημερα.

Ηρεμησε ,γιατι οσο αγχωνεσαι , ο κομπος στο λαιμο σου μεγαλωνει!

Κατι μηνες κρατησε , δε θυμαμαι ακριβως.Παντως λιγοτερο απο 1 χρονο(8-9 μηνες)!Δεν ηταν παντα ,καθε μερα ,η δυσκαταποσια ιδια.Δηλαδη καποιες μερες ισα που την καταλαβαινα και καποιες

δεν κατεβαινε ουτε το νερο!

Κοριτσακι μου, χρειαζεσαι ψυχαναλυση.Ασε τα χαπια για το τελος, μην εθιζεσαι σ αυτα!Πρεπει να μιλας με καποιον ειδικο, για να μπορεσει να ξεκολλησει απο το μυαλο σου αυτη η ιδεα.

Καταρχην, κανε την εξεταση με το βαριο που περιγραφει η ελισα24!Θα δεις οτι παθολογικα ΜΠΟΡΕΙΣ να καταπιεις και θα ειναι και αποδεδειγμενο επιστημονικα!

Μην πελαγωνεις!

Τι ηλικια εχεις;Εργαζεσαι;Σπουδαζεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και παλι χαρουλα.το ξερω κανω ψυχαναλυση πηγα μεσα στον ιουνιο 2 φορες! μου εδειξε ο ανθρωπος μεχρι πως να πιω νερο!!!!! εγω παλι μολις το βαζω στο στομα πινω μια γουλια αλλα οχι συνεχομενα σιγα σιγα.και με το φαγητο το μασαω απο δω και απο κει και μετα το κατεβαζω.ειμαι παντρεμενη 40 χρονων απο θεσσαλονικη και εχω ενα γιο 4 χρονων.αυτην την εποχη δεν δουλευω .δουλευα παλια στον δημο σαν βρεφονηπιοκομος με συμβαση.ξερω μου εχει πει ο γιατρος οτι δεν ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ απο το πνιξιμο ειμαστε ετσι φτιαγμενοι που και να παει στραβα θα βηξουμε θα φυγει! αλλα εγω τι στο καλο κολλησα;;;;πρεπει να φυγει απο το κεφαλι μου αλλα πως;;;;;:(

Link to comment
Share on other sites

Dania , πρεπει να το δουλεψεις πολυ με τον εαυτο σου.

Δε μπορει κανενας να σε βοηθησει , οσο εσυ εσενα!

 

Βαλε στοχους.

Για παραδειγμα , πες οτι θα ξυπνησεις αυριο το πρωι και θα πιεις ενα ποτηρι χυμο πορτοκαλι/γαλα/whatever μονοκοπανια!

 

Σκεψου οτι ειναι κατι το οποιο το κανουν ακομα και βρεφη , χωρις καν να το σκεφτουν•γινεται αυτοματα/αντανακλαστικα!

Και δεν πνιγονται!

 

Ξερω πολυ καλα οτι ισως αυτα σου ακουγονται ακατορθωτα, ομως εγω σου εγγυωμαι οτι γινεται να τα καταφερεις!Εγω γιατι τα καταφερα;Το θεμα ειναι να μην σου παρει καιρο και ταλαιπωρηθεις αδικα με κατι που μπορεις να ξεπερασεις και τωρα , αυτη τη στιγμη που μιλαμε..

 

Δε στο παιζω εξυπνη, προσπαθω να σε πεισμωσω!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ χαρουλα για την υποστηριξη και την βοηθεια σου! μου δινεις κουραγιο και δυναμη! θα προσπαθησω και αλλο δεν θα τα παρατησω! μακαρι να καταφερω και να συνερθω! να ξερες ποσο θελω να πιω το νερο μονοκοπανια! και οχι γουλια γουλια! και να φαω σαν γουρουνι να το ευχαριστηθω!!!!! σε ευχαριστω πολυ!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Dania με συγχωρεις αλλα ο γιατρος που πηγες, προφανως δεν εξειδικευεται σε τετοια θεματα.

Αντικαταθλιπτικα δεν δινουμε για τετοιες περιπτωσεις.

Διαβασε παλι το ποστ που εχω δημοσιευσει παραπανω και βρες εναν καλο ωρυλα και μετα εναν καλο ψυχολογο.

Η αλλη τραβιοταν 5 χρονια και με καλο ψυχολογο, σε 5 συνεδριες της περασε και δεν εμφανιστηκε παλι και εχουν περασει 6 χρονια.

Καλη τυχη ευχομαι μην ανησυχεις το αγχος μπλοκαρει καμμια φορα το αντανακλαστικο της καταποσης, μολις πειστεις οτι ειναι ψυχολογικο θα περασει θα δεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα! σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου.ο ψυχολογος που πηγα μου εδωσε πολυ να καταλαβω οτι αυτο που εχω ειναι αγχος και μου ειπε οτι θα το ξεπερασω μονη μου καθε μερα προσπαθω!!!! βλεπω το πιατο με το φαγητο και θελω να πεσω με τα μουτρα να φαω!!!! μολις κατεβαζω μια δυο μπουκιες μετα κολλαω και μπουκωνομαι!!!! μακαρι να το ξεπερασω!!!! ευχαριστω!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα dania μου!

Αν πατησεις πανω στο ονομα μου , θα σου εμφανισει διαφορες επιλογες.Η δευτερη λεει:Αποστολη προσωπικου μηνυματος ατον/στην χαρουλα#.Το επιλεγεις και σε βγαζει σε μια αλλη σελιδα ,οπου θα πρεπει να καταχωρησεις το μηνυμα σου και απο πανω ενα τιτλο γι αυτο.

 

Τωρα, για να βλεπεις τα δικα σου προσωπικα μηνυματα πας καπου πιο πανω απο τη μεση της σελιδας δεξια και θα δεις οτι λεει welcome , dania. Απο κατω ακριβως ειναι τα προσωπικα σου μηνυματα.Οταν θα εχεις λαβει ενα , εκει θα δεις γραμμενο :

Your notifications:1.Πατας πανω στο ενα και μπορεις να διαβασεις το μηνυμα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ζωζα εχω και εγω το ιδιο προβλημα.7 μηνες το παλευω.τωρα τρωω καλυτερα αλλα στα υγρα ειναι το προβλημα πινω γουλια γουλια και καμια φορα με το καλαμακι!εσυ πως εισαι με τα παο τοσα χρονια; ευχομαι να διαβασεις το μηνυμα μου

Link to comment
Share on other sites

σου εστειλα μηνυμα χαρουλα προσωπικα πες μου αν το πηρες σε ευχαριστω!

 

Dania μου συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση ,αλλα μου ειχαν απενεργοποιησει τι λογαριασμο:evil:!!

Δεν ελαβα το μηνυμα σου!

Θες να ξαναπροσπαθησεις;

Link to comment
Share on other sites

kalhspera χαρουλα ειμαι καπως καλυτερα τρωω κανονικα θα ελεγα λιγο στο νερο και γενικα στα υγρα πινω γουλιες γουλιες.εχεις φεισμπουκ μηπως;;; εσυ εισαι καλα;:P

 

Καλα ειμαι κοριτσακι μου!Δοξα τω Θεω!

Χαιρομαι πολυ που εισαι καλυτερα, αυτο σημαινει οτι μπορεις να γινεις και τελειως καλα.

Δυστυχως δεν εχω fb , δεν ετυχε ποτε να κανω!

Για πες μας , λοιπον , που οφειλεται η προοδος σου;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας.Εδω και λιγο καιρο δε μπορω να καταπιω (υγρα και στερεα) μπροστα σε κοσμο και μερικες φορες ουτε μονος.Δε μπορω να το συζητησω με κανεναν γιατι θα με παρουν στο <<ψιλο>> και πραγματικα ολη αυτη η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη.Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι και πως αντιμετωπιζεται? :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...