Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ


Irinoula

Recommended Posts

Koυράγιο, δύναμη και θα περάσει ο πρώτος δύσκολος καιρός. Έχω κι εγώ ένα αγγελάκι εκεί ψηλά που αποφάσισε στις 38 εβδομάδες εγκυμοσύνης να μας αφήσει!

Έχουν περάσει κάποια χρόνια και τώρα βλέπω τα αδελφάκια του στο σπίτι και πόσες φορές σκέφτομαι ότι ήταν γραφτό αυτά να γεννηθούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 922
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω και εγω ενα αγγελακι... Στην 37η βδομαδα λιγο πριν την γεννα μας αφησε ο μπεμπης μας.. Αχ το μυαλο ακομη ειναι αδειο δεν ξερω τι να σκεφτω. Αποκολληση κεντρικου πλακουντα οτι ποιο υπουλο μπορει να συμβει σε μια εγκυμοσυνη.

Λυπαμαι πολυ για την απώλεια σου. Το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω πριν 17 χρονια οταν ημουν 33 εβδομαδων. Εψαξες γιατι συνεβει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας. Ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω που ανοιξατε αυτη τη συζητηση γιατι σε μια εγκυο αναφερουν ολους τους λοιπους κινδυνους αλλα κανεις δε μιλαει για τη πιθανοτητα του να χασεις το μωρακι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ή της γεννας.

 

Εχασα το μωρακι μου πριν 10 μερες, στην 21η εβδομαδα. Ειχα κανει υπερηχο β επιπεδου, ολα καλα αλλα μετα απο 5 μερες σταματησε η καρδουλα του μπεμπη... χωρις να ξερουμε το γιατι. Απο τοτε ειμαι σε αθλια κατασταση, κλαιω και ειμαι απαρηγορητη. Προσπαθουσα να σκεφτω αν ειχα κανει καποιο λαθος γιατι δεν ειχα ακουσει ποτε για ενδομητριο θανατο, μεχρι που βρηκα το φορουμ και αρχισα να νιωθω τον πονο μου να μοιραζεται. Με βοηθησατε πολυ. Θελω να ελπιζω σε ενα ομορφο μελλον , ενα νεο μωρακι που θα γεννηθει και αυτη τη φορα θα παρω στην αγκαλιτσα μου και στο σπιτι μου....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου jetjet.λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου κ σου ευχομαι πραγματικα καλη δυναμη!αφου εφτασες μεχρι εδω σιγουρα καποια στιγμη θα κανεις παιδακι!

δεν εγινε καποιος ελεγχος στο εμβρυο ωστε να προσδιοριστει η αιτια?τα θεματα θρομβοφιλιας καθως κ το διαβητη κυησης τα ειχες ελεγμενα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Η εξεταση για διαβητη ηταν προγραμματισμενη σε 3 εβδομαδες. Οσον αφορα τη θρομβοφιλια, δεν το ηξερα. Ειμαι 33 χρονων και δεν ειχα ποτε ιστορικο ή κατι κληρονομικο. Ειχα κανει φουλ αιματολογικες κ ηταν ολοι οι δεικτες πολυ καλοι.

Εχουμε ζητησει βιοψια αλλα τα αποτελεσματα θα βγουν σε 2 μηνες...αλλα και παλι σου λενε 50-50 να βρουν τί εγινε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει να κανει.πολλοι ανθρωποι ειναι ομοζυγοι η ετεροζυγοι σε καποιους παραγοντες κ δεν το γνωριζουν.πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφτεις εναν αιματολογο που ασχολειται με κυησεις στην ελλαδα για να κανετε εναν ελεγχο.κ λεω στην ελλαδα γιατι εκει δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεις ακρη.οσο για το ζακχαρο δεν ειχες κανει ποτε μετρησεις με μηχανακι μονη σου?υπαρχουν ομως κ καποιες ενδειξεις γι αυτο οπως μεγαλοσωμο εμβρυο κ μεγαλυτερη ποσοτητα αμνιακου υγρου.φανταζομαι δεν θα ειχες κανει κ ελεγχο για χρομωσωματικες ανωμαλιες.

Link to comment
Share on other sites

JetJet έπαθα ακριβώς το ίδιο με εσένα ενώ ήμουν στην 34 εβδομάδα. Ξαφνικά σταμάτησε η καρδούλα του.. Εμένα η βιοψία δεν έδειξε απολύτως τίποτα, όπως και οι εξετάσεις που έκανα για μένα... Με λίγα λόγια μου είπαν ότι είμαι μια υγιέστατη γυναίκα που έχασε ένα υγιέστατο μωρό... Απλά ήμουν άτυχη.. Στην αρχή μου φάνηκε ότι πιο εκνευριστηκό άκουσα στη ζωη μου.. Παρακαλούσα να βρεθεί καποιο πρόβλημα, κατι που να δικαιολογεί αυτό που έγινε!! Πλέον λέω καλύτερα που δεν βρέθηκε κάτι, τουλάχιστον έτσι έχω μία ελπίδα ότι μπορεί μία μέρα να καταφέρω να γεννήσω ένα υγίες μωράκι που θα κρατήσω στην αγκαλιά μου.. Καλό κουράγιο σου εύχομαι και καλό αγώνα!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...τί τραβηξες και εσυ....Ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν μου ειχε πει κανεις για εξτρα εξετασεις που θα ηταν καλο να κανω. Ειχα κανει το στανταρντ πακετο αιματος κ για τοξοπλασμα κ ολα ηταν μια χαρα.Τωρα θα φροντισω να κανω αιματολογικες για φουλ προγεννητικο ελεγχο, συν για διαβητη συν για θρομβοφιλια. Θα τα κανω ολα προκειμενου να ξερω οτι τουλαχιστον απο τη μερια μου εχω κανει οτι ειναι ανθρωπινως δυνατο... Καλο κουραγιο καλη μου και ευχομαι συντομα μια καλη εγκυμοσυνη και να εχουμε αγκαλιτσα το μωρακι μας...

 

Ειναι τοσο κριμα παντως που τοσες γυναικες περνανε κατι τοσο τραγικο.....

Link to comment
Share on other sites

JetJet, καλημέρα, είναι πολύ άσχημο αυτό που σου συνέβη, και λυπάμαι πολύ!

Μπαίνω στην κουβέντα, απλώς για να σου πω δυο πράγματα παραπάνω για τη θρομβοφιλία. Όλες οι αιματολογικές εξετάσεις, που φαντάζομαι ότι έκανες (γενική αίματος, ομάδα αίματος, στίγμα, τοξόπλασμα, κλπ) και που κάνουν οι έγκυες, είναι άσχετες με τη θρομβοφιλία. Αυτές είναι εξειδικευμένες εξετάσεις, για τις οποίες πρέπει να πας σε αιματολόγο, και καλό θα ήταν να πας τώρα, πριν ξαναμείνεις έγκυος, για να μην έχουν επηρεαστεί από την εγκυμοσύνη κάποιοι από τους παράγοντες θρομβοφιλίας. Στην εγμυνοσύνη η θρομβοφιλία είναι επικύνδυνη, γιατί εάν πήζει το αίμα της εκγύου, μπορεί να μην θρέφεται σωστά το έμβρυο, ή ακόμα και να δημιουργηθούν θρομώσεις, που όπως καταλαβαίνεις είναι επικύνδυνες για το έμβρυο. Επίσης, να ξέρεις ότι οι γιατροί μετά τη δεύτερη ή την τρίτη αποβολή στέλνουν τη γυναίκα για εξετάσεις θρομβοφιλίας...οπότε μην το αφήσεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Σου εύχομαι να βρεις άκρη, και να πάρεις κάποιες από τις απαντήσεις που ζητάς. Για τα υπόλοιπα...ο καλύτερος γιατρός είναι ο χρόνος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εν έτη 2015, έχασα και εγω τον μικρό μου στην 29η εβδομάδα από περιτύλιξη ομφάλιου λώρου.Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω, πως έφυγε τόσο γρήγορα χωρίς καν να μας δει. Ο γιατρός μας είπε πως συμβαίνει 1/200.Ούτε καν που είχα φανταστεί πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο,από την στιγμή που και οι εξετάσεις μου αλλά και όλοι οι υπέρηχοι ήταν οκ.Πλέον νιώθω πολύ κενή,δεν με γεμίζει τίποτα,περιμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να ξαναπροσπαθήσουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

1,5 μήνας χωρίς τον άγγελό μου , έναν άγγελο που δεν προλαβα

να πιάσω και να αγγίξω.Μόνο να την πλάσω στην φαντασία μου. Την έχασα

στην 36η εβδομάδα 4 μέρες πρίν μπώ στο μήνα μου. Συμφόρηση ομφαλικής φλέβας ,

είπαν. Ένα μωρο υγιέστατο και εγώ το ίδιο.

Όλοι μου λένε να σηκωθώ και να συνεχίσω...Πως όμως;

Με τι κουράγιο; Μέσα σε ένα βραδυ έχασα τον άγγελο μου.

Νιώθω άδεια..Οι ιστορίες εδώ μέσα με βοηθούν ώστε να μην νιώθω οτι είμαι

μόνη και ότι υπάρχει ελπίδα να γεμίσει κάποτε η άδεια μου αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχουν περασει σχεδον δυο μηνες απο τοτε που εχασα το μωρακι μου ...κεντρικη αποκολληση πλακουντα στην 31 εβδομαδα. Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω ....ολα ηταν τοσο καλα στην εγκυμοσυνη μου και ξαφνικα ειδα αιμα και τελειωσαν ολα ! Μεσα απο τις ιστοριες του φορουμ προσπαθω να βρω δυναμη να συνεχισω !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτές τις μέρες ήμουν χάλια....πάνε ακριβώς χρόνια που έχασα στον 9 τα δυο υγιέστατα κοριτσάκια.....εδω ΄μεσα τα κοριτσια μου έδωσαν κουβέντες παρηγοριάς......σταθηκα στα πόδια μου και σε λιγότερο από δυο μήνες θα έχουμε τα γεννέθλια του αγοριού μου, του παιδιού μου που έχει γεμίσει την αδεια μου καρδιά, που μου γελάει και με αγκαλιάζει και όλα ξεθωριάζουν...ναι κορίτσια μου υπάρχουν και στιγμές που δεν είμαι σιγουρη αν πριν το αγοριμου ήταν εφιάλτης αυτό που έζησα ή μια πικρόχολη πραγματικότητα. πάρτε κοριτσάρες μου το χρόνο σας, θρηνιστε κλάψτε και ξανα σηκωθείτε πιάστε την ζωή από τα μαλλιά και διεκδικίστε αυτό που αδικα σας στερήθηκε....

αυτό το γιατί το άτιμο το γιαατί πάντα θα σας ακολουθεί, αλλά στο μέλλον θα έχετε και ένα αγγελουδι στα χέρια σας να σας το απαλύνει.......κουράγιο κοριτσάρες μου η ζωή είναι σαν το νομισμα με δυο πλεύρές ξανα ρείξτε......

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια.Να χαίρεσαι τον γιοκα σου katerinaadra.ζω για την στιγμη π θα φέρω στον κοσμο ενα πλασματακι.διάβασα οσα εγραψες κ πήρα δυναμη κ κουράγιο.κ ανυπομωνω για τις καλύτερες στιγμες π θα ερθουνε.να σαι καλά κ να χαίρεσαι την οικογένεια σου

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Θα ήθελα πάρα πολύ όσες κοπέλες πέρασαν κάτι ανάλογο να μου στείλουν προσωπικό μήνυμα. Θα βοηθήσει όλες μας πιστεύω να δούμε τι έφταιξε.

εχει ενημερωθεί ήδη ο admin.

Θα τα λέμε με pm και ελπίζω σύντομα σε ένα θέμα για τις εγκυούλες του μήνα. Φιλιά και ευχαριστώ όλες :-)

 

Καλησπέρα Ειρήνη. Συγνώμη που ενοχλω.διάβασα την περιπέτεια σου.Και δυστυχώς πριν λίγες μέρες πέρασα τα ίδια εμενα η πριγκίπισσα μου ήταν 38 εβδομάδες και 4 μερες.Θα γεννούσα Τετάρτη 25.Και Δευτέρα 23 Μαΐου στα γενέθλια μου πήγα για έναν υπέρηχο και έμαθα πως το κοριτσάκι μου δεν ζει.Και φαντάσου προσπαθούσα να μείνω έγκυος 6 χρόνια.Εχω καταρρεύσει.πονάει η ψυχή μου.περιμενω απαντησεις τι επαθε το μωρο μου.ελπίζω να πάρω απαντήσεις.

μετα από Χρόνια εύχομαι Εσύ να είστε ευτυχισμένη να έχεις πολλά παιδάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα ήθελα πάρα πολύ όσες κοπέλες πέρασαν κάτι ανάλογο να μου στείλουν προσωπικό μήνυμα. Θα βοηθήσει όλες μας πιστεύω να δούμε τι έφταιξε.

εχει ενημερωθεί ήδη ο admin.

Θα τα λέμε με pm και ελπίζω σύντομα σε ένα θέμα για τις εγκυούλες του μήνα. Φιλιά και ευχαριστώ όλες :-)

 

Καλησπέρα.Συ γνώμη για την ενόχληση αλλά δυστυχώς έχασα την μπέμπα μου που τόσο λαχταρουσα μετά από 6 χρόνια προσπάθειας τελικά έμεινα έγκυος και ευγνωμονούσα τον Θεό που τελικά μου χάρισε ένα μωράκι.Αλλά όχι για πολύ.Τετάρτη θα γεννουσα με καισαρική προγραμματισμένη.Δευτέρα στα γενέθλια μου πάω στον γιατρό για εναν τυπικο υπέρηχο και να μιλούσαμε για την γεννα. Και μαθαίνω πως το κοριτσάκι μου δεν ζει.περιμένω απαντήσεις για το τι έπαθε.Δεν μπορω να το πιστέψω. Πόσο πολύ ήθελα να εινσι μαζι μου. Εσύ Ειρήνη μου μετά από τόσο καιρό πως είσαι?έκανες παιδάκια? ?ήμουν 38 και 5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

elpis26 μου, πώς είσαι? Είσαι καλύτερα?

 

Κάνατε εξετάσεις? Μάθατε κάτι που θα μπορούσε να έφταιξε?

 

Υπάρχει θέμα στο forum http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82483 με κοπέλες που κατάφεραν να αποκτήσουν παιδάκι μετά από έναν ενδομήτριο θάνατο.

 

Θα δεις πώς στο τέλος όλα θα πάνε καλά και θα αποκτήσουμε ένα υγιές παιδάκι. Δεν πρέπει να χάνουμε το κουράγιο μας και την πίστη μας στο Θεό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, κορίτσια!

Για όσες έχετε περάσει από τη διαδικασία εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές, τι γνωρίζετε για την ομοκυστεϊνη; Στις εξετάσεις μου βρέθηκε ελαφρώς τσιμπημένη η τιμή της. Κάθε βοήθεια, θα είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

την εξεταση πρεπει να την κανεις νυστικη το πρωι.αντιμετωπιζεται με φολικο. η αυξημενη τιμη κ οδανικα πρεπει να ειναι κατω απο δεκα.αρμοδιος ειναι ο αιματολογος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
την εξεταση πρεπει να την κανεις νυστικη το πρωι.αντιμετωπιζεται με φολικο. η αυξημενη τιμη κ οδανικα πρεπει να ειναι κατω απο δεκα.αρμοδιος ειναι ο αιματολογος.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Επισκέφθηκα ήδη αιματολόγο, ο οποίος μου πρότεινε filicine. Σκέφτομαι όμως να δοκιμάσω το metafolin της solgar, καθώς το πρώτο αποτελεί συνθετική μορφή του φυλλικού οξέος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...