Recommended Posts

Μαρκελα μου σ΄ ευχαριστω, περναμε τα ιδια... Λυπαμαι και για τις 2 μας... Εχω ακομα 2 παιδακια οπως ειπα πιο πριν. χαιρομαι που εχω και σας πραγματικα με βοηθα να μπαινω στο φορουμ γιατι εδω ξερω οτι με καταλαβαινετε. Μακαρι να μην το ζουσε καμια μας αυτο το μαρτυριο. Μονο καποια που περασε τα ιδια μπορει να καταλαβει και να βοηθησει. Πως νοιωθεις εσυ τωρα; Ελπιζω να εισαι πιο καλα. Εγω πηγα διακοπες για μια βδομαδα και ενοιωθα καλυτερα, τωρα ομως που ηρθα σπιτι με επιασε η καταθλιψη παλι. Παντοτε ημουν θετικη και θυμαμαι τον εαυτο μου να τραγουδα ολη μερα, να κανει δουλειες, να μαγειρευει... Μου φαινονται ολα τοσο μακρινα, τωρα δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα, σαν ζομπι εγινα.

Εγω στην αρχη ημουν καλα αλλα μετα απο ενα μηνα με επιασε ψηλοκαταθλιψη και ειχα τρελαθει.Σε καποια φαση εκανα ξεκαθαρισμα ανθρωπων στη ζωη μου γιατι ειχα τρελαθει.Ηρεμησα ομως τωρα λιγο , πρωτον γιατι εψαξα τα παντα , δευτερον γιατι επανηλθαν ολα τα φυσιολογικα πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμενα ,τριτον γιατι καταλαβα οτι αν το βαλω κατω δεν προκειται ποτε να κανω παιδι (μιας και ηταν το πρωτο μου) και τεταρτον και πιο σημαντικο γιατι η γιατρος μου , μου εδωσε το πρασινο φως για να ξεκινησω προσπαθειες!!Οποτε εχω κατι να ελπιζω τωρα ευχομαι ο θεος να ειναι πιο μαλακος μαζι μου αυτη τη φορα!

Οποτε σε συμβουλευω να κοιτας μπροστα.Εχεις και δυο παιδακια απο αυτα να παιρνεις κουραγιο και να συνεχιζεις να ελπιζεις!!Σκεψου μονο οτι εισαι μαχητρια της ζωης γιαυτο ο θεος σε αξιωσε να γινεις μανα!!!Ο θεος παντα μας δινει τοσα οσα μπορουμε να αντεξουμε...καμια φορα ειναι δυσκολα το ξερω αλλα πρεπει να προχωραμε...χχχ

Διαφημίσεις

Εγω στην αρχη ημουν καλα αλλα μετα απο ενα μηνα με επιασε ψηλοκαταθλιψη και ειχα τρελαθει.Σε καποια φαση εκανα ξεκαθαρισμα ανθρωπων στη ζωη μου γιατι ειχα τρελαθει.Ηρεμησα ομως τωρα λιγο , πρωτον γιατι εψαξα τα παντα , δευτερον γιατι επανηλθαν ολα τα φυσιολογικα πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμενα ,τριτον γιατι καταλαβα οτι αν το βαλω κατω δεν προκειται ποτε να κανω παιδι (μιας και ηταν το πρωτο μου) και τεταρτον και πιο σημαντικο γιατι η γιατρος μου , μου εδωσε το πρασινο φως για να ξεκινησω προσπαθειες!!Οποτε εχω κατι να ελπιζω τωρα ευχομαι ο θεος να ειναι πιο μαλακος μαζι μου αυτη τη φορα!

Οποτε σε συμβουλευω να κοιτας μπροστα.Εχεις και δυο παιδακια απο αυτα να παιρνεις κουραγιο και να συνεχιζεις να ελπιζεις!!Σκεψου μονο οτι εισαι μαχητρια της ζωης γιαυτο ο θεος σε αξιωσε να γινεις μανα!!!Ο θεος παντα μας δινει τοσα οσα μπορουμε να αντεξουμε...καμια φορα ειναι δυσκολα το ξερω αλλα πρεπει να προχωραμε...χχχ

Καλη αρχη....

λενε..να παρακαλας το Θεο να μη σου δωσει οσα μπορεις ν αντεξεις...

σοφα λογια...

Ευχομαι συντομα να αγκαλιαζουμε τα μπεμπακια μας

Δυναμη κοριτσια..

cu35p3.png

Καλη αρχη....

λενε..να παρακαλας το Θεο να μη σου δωσει οσα μπορεις ν αντεξεις...

σοφα λογια...

Ευχομαι συντομα να αγκαλιαζουμε τα μπεμπακια μας

Δυναμη κοριτσια..

Δωρα με το καλο και συντομα να αγκαλιασουμε τα μωρακια μας!Δεν μπορει να πεσει πανω μας παλι τοση ατυχια...

Σας ευχαριστω που μου δινετε δυναμη. Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να πανε ολα καλα την επομενη φορα.

Θυμαμαι που γνωρισα την γιαγια του αντρα μου πριν 10 χρονια περιπου και η πρωτη της κουβεντα ηταν οτι μια φορα γεννησε ενα μωρο νεκρο. Κι εγω το ειπα στον αντρα μου και θυμαμαι οτι γελασαμε κιολας γιατι το θεωρησαμε αστειο να μου το πει μετα απο τοσα χρονια αυτο βρηκε να μου πει? κι ομως τωρα καταλαβαινω τη γιαγια οτι για 60 χρονια περιπου το ειχε μεσα της και την βασανιζε... Που να ηξερα εκεινη τη στιγμη που μου το ελεγε οτι θα περνουσα κι εγω τα ιδια...

Μαρκελλα αρχισες προσπαθειες; Εμενα μου ειπε ο γιατρος να περιμενω 3 μηνες. Παντως ψυχολογικα ειμαι χαλια και αρχισα να πιστευω οτι δεν θα γινω ποτε οπως ημουν.... Μαρια31 εσυ;

Μαρκελλα αρχισες προσπαθειες; Εμενα μου ειπε ο γιατρος να περιμενω 3 μηνες. Παντως ψυχολογικα ειμαι χαλια και αρχισα να πιστευω οτι δεν θα γινω ποτε οπως ημουν.... Μαρια31 εσυ;

Καλημερα κορίτσια.

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι είμαι έγκυος στον 4 μήνα.εχω παρα πολυ άγχος και ωρες ωρες κανω κακές σκέψεις.Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα τα κλάματα στα καλα καθουμενα γιατι μου μπήκε στο μυαλό ότι σταμάτησε η καρδούλα του.τελικα πήγα στον γιατρο και όταν είδα την καρδούλα του να χτυπα ένιωσα μεγάλη ανακούφιση.Δεν μπορω να χαρω όπως την προηγούμενη φορα(αν και τότε ήμουν συγκρατημένη γιατι είχα πάθει αποκόλληση και ήμουν 3 μήνες ξαπλα).Νομιζω ότι μεχρι να γεννηθει καινα το πάρω αγκαλια θα είμαι μέσα στο άγχος.

Κορίτσια με το καλο σας εύχομαι γρήγορα εγκυουλες....

Σας ευχαριστω που μου δινετε δυναμη. Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να πανε ολα καλα την επομενη φορα.

Θυμαμαι που γνωρισα την γιαγια του αντρα μου πριν 10 χρονια περιπου και η πρωτη της κουβεντα ηταν οτι μια φορα γεννησε ενα μωρο νεκρο. Κι εγω το ειπα στον αντρα μου και θυμαμαι οτι γελασαμε κιολας γιατι το θεωρησαμε αστειο να μου το πει μετα απο τοσα χρονια αυτο βρηκε να μου πει? κι ομως τωρα καταλαβαινω τη γιαγια οτι για 60 χρονια περιπου το ειχε μεσα της και την βασανιζε... Που να ηξερα εκεινη τη στιγμη που μου το ελεγε οτι θα περνουσα κι εγω τα ιδια...

ποσο δικιο εχεις.........

εχω ακουσει απο πολλες γιαγιαδες,και η δικη μου και του αντρα μου......

μονο μετα καταλαβαινεις,δυστυχως.

Καλημερα κορίτσια.

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι είμαι έγκυος στον 4 μήνα.εχω παρα πολυ άγχος και ωρες ωρες κανω κακές σκέψεις.Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα τα κλάματα στα καλα καθουμενα γιατι μου μπήκε στο μυαλό ότι σταμάτησε η καρδούλα του.τελικα πήγα στον γιατρο και όταν είδα την καρδούλα του να χτυπα ένιωσα μεγάλη ανακούφιση.Δεν μπορω να χαρω όπως την προηγούμενη φορα(αν και τότε ήμουν συγκρατημένη γιατι είχα πάθει αποκόλληση και ήμουν 3 μήνες ξαπλα).Νομιζω ότι μεχρι να γεννηθει καινα το πάρω αγκαλια θα είμαι μέσα στο άγχος.

Κορίτσια με το καλο σας εύχομαι γρήγορα εγκυουλες....

μπραβο!!!!!να εχεις μια γερη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!

Ναι και εγω αρχισα προσπαθειες.Μου ειπε η γιατρος μετα τον δευτερο κυκλο περιοδου να ξεκινησω γιατι επανηλθα σχετικα γρηγορα.Τωρα ειμαι στην αναμονη της προσπαθειας.Βλεπεις παω και 36 ετων οποτε πρεπει σιγα σιγα γιατι οσο περνανε τα χρονια δυσκολευει!

Μαρια31 , ολα καλα θα πανε θα δεις!Με το καλο και να σκεφτεσαι μονο θετικα κοριτσι μου.Δεν μπορει παντα η ατυχια να επαναλαμβανεται.

Φιλια και καλο κουραγιο σε ολες μας!

Μαρια 31 χαιρομαι πολυ για σενα! Μακαρι να βρεθουμε κι εμεις στη θεση σου συντομα! Ολα θα πανε καλα! Μην αγχωνεσαι, αν και ξερω οτι μετα απο αυτο που περασαμε δεν θα εχουμε ξεγνοιαστη εγκυμοσυνη. Ομως ειμαι αισιοδοξη οτι δεν θα μας ξανασυμβει τετοιο κακο! Αν με το καλο μεινω εγκυος, σκεφτομαι να αγορασω doppler για να ακουω την καρδουλα αν με πιανουν κρισεις πανικου! Μπορεις να παραγγειλεις απο ebay η amazon.

Μαρκελα μου σου ευχομαι εγκυουλα συντομα! Να μην αγχωνεσαι, ολα θα πανε καλα!

maria31 συγχαρητήρια, να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! εγώ είχα αγοράσει το angelsounds και έτσι άκουγα την καρδούλα του όποτε με έπιανε άγχος. Τελικά πήγαν όλα καλά αν και είχα άγχος μέχρι και το τελευταίο βράδυ. Σου εύχομαι τα καλύτερα

Διαφημίσεις

Κορίτσια που έχετε χάσει μωράκια στις 38 + 39 εβδομάδες και το χαρακτήρισαν τυχαίο γεγονός, δεν το ψάξατε λίγο παραπάνω? Τυχαίο σε τόσο προχωρημένες εγκυμοσύνες.

Σας το λεω για να προφυλαχτείτε σε επόμενη εγκυμοσύνη σας.

τρεις μηνες σημερα απο τοτε που εχασα το αγγελουδι μου....σε φιλω μικρε μου αγγελε και ελπιζω να σε προσεχει η γιαγια σου εκει πανω....

Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους. Γραφω και εγω για πρωτη φορα και χαιρομαι που υπαρχει μια ομορφη παρεα και μπορω και εγω να μοιραστω τον πονο μου. Εχει ηδη ενα μηνα που χασαμε και εμεις το αγγελουδι μας. Ημουν στην 31η εβδομαδα και δεν ακουγαμε την καρδουλα του. Την επομενη μερα χειρουργειο για καισαρικη. Νομιζα οτι ζουσα ενα εφιαλτη και θα ξυπνησω. Ακομη ετσι νομιζω..... Και εμενα μου ειπαν ενα απο τα ιδια... Θρομβοι στον πλακουντα κτλ... δεν ακουσα καμια σας ομως να μιλα για καθετη τομη στη μητρα. Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι εκανε καθετη τομη στη μητρα γιατι πριν τις 36 εβδομαδες δεν μπορει να γινει οριζοντια... γιατρος ειναι, κατι θα ξερει... Διαβαζοντας ομως στο ιντερνετ, ειδα οτι η καθετη τομη καταργηθηκε εδω και 30 χρονια επειδη εχει επιπτωσεις σε μετεπειτα εγκυμοσυνες. Ειναι επικυνδυνο να σπασουν οι ραφες η και ακομη να προκαλεσει ρηξη μητρας....... Το οτι χασαμε το μωρακι μας θελω να πιστευω οτι ο θεος ηθελε ακομη ενα αγγελο και διαλεξε το δικο μας. Το οτι ομως μπορει να εχω επιπτωσεις την επομενη φορα..... Δεν ξερω τι να πω. Και εκει που λεω οτι σε εξι μηνες θα δοκιμασουμε ξανα, μου λενε οτι λογο της καθετης τομης πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστο ενα χρονο.................... Ενα χρονο........Δεν μπορω να περιμενω... Μοιαζει σαν αιωνας. Νιωθω τοσο αδεια...

Καλημερα σε ολους. Γραφω και εγω για πρωτη φορα και χαιρομαι που υπαρχει μια ομορφη παρεα και μπορω και εγω να μοιραστω τον πονο μου. Εχει ηδη ενα μηνα που χασαμε και εμεις το αγγελουδι μας. Ημουν στην 31η εβδομαδα και δεν ακουγαμε την καρδουλα του. Την επομενη μερα χειρουργειο για καισαρικη. Νομιζα οτι ζουσα ενα εφιαλτη και θα ξυπνησω. Ακομη ετσι νομιζω..... Και εμενα μου ειπαν ενα απο τα ιδια... Θρομβοι στον πλακουντα κτλ... δεν ακουσα καμια σας ομως να μιλα για καθετη τομη στη μητρα. Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι εκανε καθετη τομη στη μητρα γιατι πριν τις 36 εβδομαδες δεν μπορει να γινει οριζοντια... γιατρος ειναι, κατι θα ξερει... Διαβαζοντας ομως στο ιντερνετ, ειδα οτι η καθετη τομη καταργηθηκε εδω και 30 χρονια επειδη εχει επιπτωσεις σε μετεπειτα εγκυμοσυνες. Ειναι επικυνδυνο να σπασουν οι ραφες η και ακομη να προκαλεσει ρηξη μητρας....... Το οτι χασαμε το μωρακι μας θελω να πιστευω οτι ο θεος ηθελε ακομη ενα αγγελο και διαλεξε το δικο μας. Το οτι ομως μπορει να εχω επιπτωσεις την επομενη φορα..... Δεν ξερω τι να πω. Και εκει που λεω οτι σε εξι μηνες θα δοκιμασουμε ξανα, μου λενε οτι λογο της καθετης τομης πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστο ενα χρονο.................... Ενα χρονο........Δεν μπορω να περιμενω... Μοιαζει σαν αιωνας. Νιωθω τοσο αδεια...

κουράγιο κοπέλα μου.... αυτό που ξέρω είναι ότι η κάθετη τομή γινόταν παλιά και για αυτό σου έλεγαν να ξαναμείνεις έγκυος τουλάχιστον 1 χρόνο μετά. με την οριζόντια τομή, επειδή δεν κόβονται οι μύες της κοιλιάς κάθετα, η ανάρρωση είναι πιό γρήγορη και μπορείς να ξαναμείνεις έγκυος πιό γρήγορα. ούτως ή άλλως η μήτρα χρειάζεται 1 χρόνο για να επανέλθει κι ακόμη και μετά από φτ σου λένε να αφήσεις ιδανικά τουλάχιστον 1 χρόνο (και μέχρι 3) για να ξαναμείνεις έγκυος.

τώρα γιατί στην 31η εβδομάδα έπρεπε να γίνει κάθετη τομή, δεν το έχω ξανακούσει. ας μας πει καμμιά κοπέλα που το ξέρει.

άσε τον εαυτό σου και το σώμα σου να συνέλθει, κάνε τις εξετάσεις που χρειάζονται. το ξέρω ότι νομίζεις πως μια νέα εγκυμοσύνη θα απαλύνει τον πόνο σου, αλλά είναι πολύ σημαντικό να βεβαιωθείς ότι έχουν γίνει όλα όπως πρέπει, πριν μπεις στη διαδικασία να ξαναμείνεις έγκυος.

0qYJp3.png 

Kαλημέρα doby μακάρι το πρώτο σου μήνυμα να αφορούσε εντελώς άλλη ενότητα! Σου εύχομαι κουράγιο και ψυχική δύναμη, να περάσει ο πρώτος δύσκολος καιρός χωρίς το μωράκι σου! Για τη τομή δεν έχω κάτι να σου πω γιατί δε γνωρίζω, αλλά για τη ψυχικό σου τραύμα θα ήθελα να σου πω, να έχει κλείσει εντελώς πριν προχωρήσεις στην επόμενη εγκυμοσύνη, είναι πολύ σημαντικό! Το καταλαβαίνω ότι σου μοιάζει αιώνας, ότι δε μπορείς να περιμένεις, ότι πέρνάς τη λοχεία με άδεια αγκαλιά κλπ, τα βίωσα και σε νοιώθω απόλυτα!!!!

Εγώ είχα ίδια εμπειρία στις 38 εβδομάδες και βιάστηκα πολύ να μείνω έγκυος όπου δυστυχώς λόγω κακής ψυχολογίας και μόνο το μωρό μου δεν αναπτύχθηκε πέρα των 10 εβδομάδων. Έτσι άφησα 13 μήνες και περάσανε από τη πρώτη μου καισαρική και ρίχτηκα ξανά στον αγώνα για ένα μωράκι.

doby,πολυ λυπηθηκα για το μωρακι σου........

εγω στην 27εβδ εκανα καισαρικη,αλλα με οριζοντια τομη........δεν ξερω να σου πω κατι αλλο.......

μονο κουραγιο....

Kάθετη τομή; Μα γιατί, γιατί;

Μια χαρά μπορεί να γίνει οριζόντια τομή.....πόσες και πόσες μανες έκαναν καισαρική με οριζόντια τομή πριν τις 36 βδομάδες!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Τι να σας πω? Δεν ξερω... Νιωθω διπλα πληγωμενη. Μια γιατι χασαμε το αγγελουδι μας και μια γιατι μπορει....... Αχ αυτο το μπορει! Μπορει να γινει ξανα.... Και αυτο να οφειλεται στο γιατρο. Την πρωτη φορα ολοι μου ελεγαν οτι ηταν θελημα Θεου. Αν γινει ξανα ομως, τοτε θα ειναι "θελημα" γιατρου. Του γιατρου που ειχα εμπιστοσυνη... Ωστε μου λετε οτι η απαντηση που μου ειπε ο γιατρος δεν ισχυει... Μπορει να γινει οριζοντια τομη στη μητρα πριν τις 36 εβδομαδες... Και τι κανω τωρα??? Τον προσβαλαμε λεει που τον ρωτησαμε γιατι εκανε καθετη τομη....!!!:evil:

Kάθετη τομή; Μα γιατί, γιατί;

Μια χαρά μπορεί να γίνει οριζόντια τομή.....πόσες και πόσες μανες έκαναν καισαρική με οριζόντια τομή πριν τις 36 βδομάδες!

Eγώ το δεύτερο μωρό μου στις 35 εβδομάδες!!!

Τι να σας πω? Δεν ξερω... Νιωθω διπλα πληγωμενη. Μια γιατι χασαμε το αγγελουδι μας και μια γιατι μπορει....... Αχ αυτο το μπορει! Μπορει να γινει ξανα.... Και αυτο να οφειλεται στο γιατρο. Την πρωτη φορα ολοι μου ελεγαν οτι ηταν θελημα Θεου. Αν γινει ξανα ομως, τοτε θα ειναι "θελημα" γιατρου. Του γιατρου που ειχα εμπιστοσυνη... Ωστε μου λετε οτι η απαντηση που μου ειπε ο γιατρος δεν ισχυει... Μπορει να γινει οριζοντια τομη στη μητρα πριν τις 36 εβδομαδες... Και τι κανω τωρα??? Τον προσβαλαμε λεει που τον ρωτησαμε γιατι εκανε καθετη τομη....!!!:evil:

Ξεσκόνισέ τον στις ερωτήσεις εάν σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα! Μία ψυχή χάθηκε και θα σκέφτεσε μην προσβληθεί ο γιατρός σου! Φαντάζομαι ότι μέσα στο μυαλό σου γυρίζουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα!!!!

Καλησπερα κοπελα μου και καλο κουραγιο , λυπαμαι παρα πολυ γιαυτο που σου συναιβει και ευχομαι να αναρωσεις συντομα.Ειμαι και εγω μια απο τις ατυχες γυναικες που χασανε το μωρακι του 38 εβδομαδες.θελω να κανω μια χαζη ερωτηση.Επρεπε να κανεις καισαρικη αναγκαστικα?δεν καταλαβα.Για προκληση τοκετου δεν ρωτηθηκες?

Το λεω γιατι εμενα με ρωτησε η γιατρος και ειχα επιλογη και εκανα κανονικη γεννα για να μπορεσω πιο γρηγορα να ξαναπροσπαθησω.

Δεν γνωριζω για καθετη τομη δυστιχως...

Και παλι ευχομαι γρηγορη αναρωση....

Με ρωτησε αν ηθελα φυσικη γεννα αλλα πιστεψε με, εκεινη τη στιγμη το μυαλο μου δεν λειτουργουσε. Ημουν αλλου.. Εκεινη τη στιγμη ο φυσιολογικος τοκετος μου φαινοταν πιο δυσκολος (για τον ψυχολογικο τομεα μιλω). Και μπραβο σου που εσυ εκανες αυτη την επιλογη. Τωρα που καθισα και το σκεφτηκα λιγο καλυτερα το μετανιωνω αλλα ειναι πλεον αργα. Και οταν εμαθα και για την καθετη τομη, το μετανιωνω ακομη περισσοτερο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα