Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάλυψη εξωσωματικής από ΟΑΕΕ και διαδικασία έγκρισης


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι πρόκειται να υποβληθώ σε διαδικασία εξωσωματικής σύντομα και θα ήθελα να πάρω κάλυψη από τον ΟΑΕΕ. Μήπως ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Θα είναι εύκολο να πάρω έγκριση;

Πόσο χρόνο χρειάζεται η έγκριση;

Τι δικαιολογητικά;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, ποιο είναι το κόστος της εξωσωματικής συνήθως;;;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

ΟΑΕΕ (Ταμείο Ελεύθερων Επαγγελματιών)

 

352,16 ? καταβάλλει ο ΟΑΕΕ σε περίπτωση επιτυχούς προσπάθειας (3 συνολικά) ή 176,08 ? σε περίπτωση ανεπιτυχούς προσπάθειας (αποτυχίας δηλαδή της εμβρυομεταφοράς)

 

75% κάλυψη των φαρμάκων Όριο ηλικίας: έως 50 ετών Δημόσιο

(ΟΠΑΔ) 350 ? καταβάλλει ο ΟΠΑΔ για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής γονιμοποίησης (τρεις συνολικά)

 

75% κάλυψη των φαρμάκων

 

Όριο ηλικίας: έως 50 ετών

 

Βρήκα αυτό eri μου σε ένα site.Ελπίζω να σε βοηθίσει.Οσο για την τιμή γύρω στα 3000-3500 χωρίς τα φάρμακα

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, eri.

εγώ είμαι άμεσα ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ και έχω κάνει 3 εξωσωματικές. Είδα το μήνυμα σου μόλις τώρα και γι' αυτο γράφω με τόση καθυστέρηση. Ενδεχομένως να έχεις ήδη τις απαντήσεις. Σε κάθε περίπτωση σου γράφω αυτά που ισχύουν στον ΟΑΕΕ.

 

Τα χρήματα που παίρνεις είναι όντως αυτά που γραφει η Ολγα. Προφανώς τα 350 ή τα 175 δεν αξίζουν τον ΚΟΠΟ και το ΤΡΕΞΙΜΟ, αλλά είναι σημαντικό να πάρεις την έγκριση για να πληρώσεις μόνο συμμετοχή στα φάρμακα και στις εξετάσεις. Για να καταλάβεις, μόνο η συμμετοχή στα φάρμακα (25%), στην τελευταία μου προσπάθεια που ήταν τον Νοέμβριο κόστισε 750 ευρώ. Εάν σκεφτείς ότι κατά τη διάρκεια της προσπάθειας κάνεις και ένα σωρό ορμονολογικές εξετάσεις, τ σύνλο βγαίνει πολύ υψηλό για να το καλύψεις μόνη σου.

 

Το δύσκολο στη διαδικάσία της έγκρισης είναι ότι πρέπει όλα να περάσουν από το γυναικολόγο του ΟΑΕΕ που έχεις δηλώσει. Αυτός πρέπει να σου δώσει την παραπομπή. Εάν όντως σε παρακολουθεί αυτός και σου έχει συστήσει αυτός την εξωσωματική τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Η διαδικασία είναι η εξής: παίρνεις από το κέντρο αναπαραγωγής μία βεβαίωση ότι χρίζεις εξωσωματικής για κάποιο συγκεκριμένο ιατρικό λόγο (δικό σου ή του άντρα σου). Την βεβαίωση αυτή τη συνυπογράφει ο γιατρός του ΟΑΕΕ και πας στους ελεγκτές για έγκριση. Πρέπει να φροντίσεις να μην καθυστερήσεις την πραγματική έναρξη (το πότε ξεκινάς τα φάρμακα) με το πότε παίρνεις την έγκριση, γιατί υπάρχει κάποιος περιορισμός χρονικός που δεν τον θυμάμαι. Οι ελεγκτές εμένα δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα καμία φορά. Εφ΄όσον έχεις τη βεβαίωση υπογεγραμμενη και τηρείς τα όρια ηλικίας δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αφού πάρεις την έγκριση, ο γυναικολόγος του ΟΑΕΕ σου γράφει τα φάρμακα, τα πας στους ελεγκτές (πάλι κανένα πρόβλημα) και ξεκινάς.

 

Οπως καταλαβαίνεις η διαδικασία είναι εύκολη. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ ήταν ότι δεν με παρακολουθούσε ο γιατρός του ΟΑΕΕ και έπρεπε να τσακώνομαι για να παίρνω την υπογραφή του και να μου γράφει τα φάρμακα. Η βασική διαφωνία μας ήταν ότι εγώ πήγαινα στο Γεννεσις του Πάντου και αυτός συνεργαζόταν με το ΙΑΣΩ, οπότε με πίεζε να πάω εκεί, πράγμα με το οποίο εγώ δεν συμφωνούσα. Εν πάσει περιπτώσει, εάν όντως σε παρακολουθεί ο γιατρός (ή απλώς γνωρίζεστε και τα πηγαίνετε καλά) η διαδικασία είναι απλή και με το ταμείο δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ:

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΘΑ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗ ΩΟΘΗΚΩΝ. ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΚΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΡΙΣΗ. ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΣΟ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΙ:?:

ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ :?:

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα ο ΟΠΑΔ πόσες προσπάθειες εξωσωματικής καλύπτει και πόσα δίνει στη περίπτωση σπερματέγχυσης;

 

Κανεις δεν μας απανταει...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια....ειμαι τοσο τυχερη που επεσα πανω στισ αλλαγεσ των ταμειων,και εγω εχω τεβε αλλα η ελεκτησ γιατροσ δεν ηξερε να μου απαντησει σε καποια ερωτηματα σχετικα με τισ πληρωμεσ, δεν εχουν ακομα ενημερωση λενε....αντε βρες ακρη

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια γεια σας κι από μένα

 

τώρα που μπήκαμε στο ΕΟΠΥΥ μήπως ξέρει καμιά τη διαδικασία??? και έναν γιατρό να μας κατευθύνει??? πήρα τηλ στην πλ Θεάτρου και μου είπαν να βρω γιατρό που τα γνωρίζει!!!!

 

kathi είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα. Έβγαλες άκρη???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από μένα

 

τώρα που μπήκαμε στο ΕΟΠΥΥ μήπως ξέρει καμιά τη διαδικασία??? και έναν γιατρό να μας κατευθύνει??? πήρα τηλ στην πλ Θεάτρου και μου είπαν να βρω γιατρό που τα γνωρίζει!!!!

 

kathi είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα. Έβγαλες άκρη???

 

geka, καλησπερα εχασα ενα μηνα εξ αιτιας τους. για να παρω τις gonal επρεπε να περασω απο επιτροπη, η οποια μου εκλεισε ραντεβου για ενα μηνα μετα, αφου μαζεψα ολα τα χαρτια που ηθελαν πηγα και ευτυχως με περασανε. μπες στο site τους και θα καταλαβεις, οτι απορια εχεις μετα ευχαριστως να βοηθησω, διαβασε αν δεν βαριεσαι και τα αλλα τοπικ καποια ακρη θα βρεις.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

geka, καλησπερα εχασα ενα μηνα εξ αιτιας τους. για να παρω τις gonal επρεπε να περασω απο επιτροπη, η οποια μου εκλεισε ραντεβου για ενα μηνα μετα, αφου μαζεψα ολα τα χαρτια που ηθελαν πηγα και ευτυχως με περασανε. μπες στο site τους και θα καταλαβεις, οτι απορια εχεις μετα ευχαριστως να βοηθησω, διαβασε αν δεν βαριεσαι και τα αλλα τοπικ καποια ακρη θα βρεις.

 

kathi σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση :):):):)

το ψάχνω μπας και γλιτώσουμε τίποτα από εκεί... από όλες σας έχω καταλάβει ότι τα φάρμακα της εξωσωματικής είναι πανάκριβα... δεν περίμενα να δω τέτοιες τιμές....:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

kathi σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση :):):):)

το ψάχνω μπας και γλιτώσουμε τίποτα από εκεί... από όλες σας έχω καταλάβει ότι τα φάρμακα της εξωσωματικής είναι πανάκριβα... δεν περίμενα να δω τέτοιες τιμές....:shock::shock::shock:

 

τα τρια πακετα gonal που χρειαστηκα εκαναν 550ευρω το ενα, οποτε καταλαβαινεις τι γινεται.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια. κι εγω στο ΤΕΒΕ ειμαι εκανα εξωσωματικη πριν τις γιορτες (αποτυχημενη δυστηχως) αλλα δεν χρειάστηκε να περάσω απο καμια επιτροπή... τωρα με τον ΕΟΠΠΥ τι γίνεται ακριβώς? Σκοπευουμε μετα το Πασχα να κάνουμε δευτερη προσπάθεια.

 

τα φάρμακα είναι πολύ ακριβά , αυτα που μου έγραψαν εμενα κόστισαν 1200 ευρώ! απο τα οποια πληρωσαμε μονο την συμμετοχη 25% δηλαδή 300 ευρω.

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ρε κοριτσια εχω μεγαλο προβλημα και θελω την βοηθεια σας, τον μαρτιο εκανα εξωσωματικη και ευτυχως πηγαν ολα καλα, εδω και δυο μηνες προσπαθω να βρω ακρη με τα λεφτα που δικαιουμαι απο το ταμειο μου (οαεε) καθε φορα που τους ρωταω για αυτα που δικαιουμαι μου λενε ,το εχουν θεσει σαν ερωτημα αλλα δεν εχουν καμια απαντηση ακομα και σημερα που πηγα στις παροχες στην προισταμενη μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα με την διαφορα τωρα οτι μου εδωσε ενα τηλεφωνο απο τον εοπυυ γιατι λεει εκει εχουν κανει λεει το ερωτημα, την τριτη ημουν στον εοπυυ και μου λενε οτι επειδη ειμαι ασφαλισμενη του οαεε θα πληρωθω απο αυτους αχ βρε κοριτσιαααααα τι να κανω? γιατι να τους τα χαρισω? εχει βρεθει αλλη κοπελα σε παρομοια κατασταση?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια και καλή επιτυχία σε όλες. Μια απορία αν ξέρει καμία σας: η επιτροπή κάθε φορά εγκρίνει 2 προσπάθειες και 5000 IU φαρμάκου και στην απόφαση γράφει "για 1η και 2η προσπάθεια". Αυτό σημαίνει ότι οι 5000 μονάδες είναι για κάθε προσπάθεια ή και για τις δύο σύνολο και η μία προσπάθεια πάει με 2500?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλή επιτυχία σε όλες. Μια απορία αν ξέρει καμία σας: η επιτροπή κάθε φορά εγκρίνει 2 προσπάθειες και 5000 IU φαρμάκου και στην απόφαση γράφει "για 1η και 2η προσπάθεια". Αυτό σημαίνει ότι οι 5000 μονάδες είναι για κάθε προσπάθεια ή και για τις δύο σύνολο και η μία προσπάθεια πάει με 2500?

 

 

καλημερα!

Η καθε μια προσπαθεια ειναι μια συνταγογραφηση 5000μοναδων!

Δηλαδη και με τις δυο θα εχεις λαβει δωρεαν απο φαρμακειο εοπυυ 10.000μοναδες με 3 μηνες διαφορα ανα συνταγογραφηση.

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νεραϊδες. όντως, πήραμε τηλέφωνο πρωί πρωί στην επιτροπή και μας το είπανε και εκεί. Άλλο είναι το θέμα τώρα, νομίζοντας ο γιατρός ότι οι 5000 αφορούν και τις δυο προσπάθειες μας συνταγογράφησε 3600 μονάδες Gonal, ανησυχώ μήπως δεν φτάνουν, πρώτη φορά θα κάνω προσπάθεια και είμαι και 41. Φοβάμαι μην πάει χαμένος και ο μήνας και τα φάρμακα. Να είσαι καλά Νεραϊδες και σε σένα καλή τύχη ότι και αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νεραϊδες. όντως, πήραμε τηλέφωνο πρωί πρωί στην επιτροπή και μας το είπανε και εκεί. Άλλο είναι το θέμα τώρα, νομίζοντας ο γιατρός ότι οι 5000 αφορούν και τις δυο προσπάθειες μας συνταγογράφησε 3600 μονάδες Gonal, ανησυχώ μήπως δεν φτάνουν, πρώτη φορά θα κάνω προσπάθεια και είμαι και 41. Φοβάμαι μην πάει χαμένος και ο μήνας και τα φάρμακα. Να είσαι καλά Νεραϊδες και σε σένα καλή τύχη ότι και αν κάνεις.

 

 

Να ζητησεις να σου ακυρωσει την συνταγη και να σου διορθωσει ο γιατρος με νεα συνταγη για 5000 μοναδες! Γινεται! εμενα μου ειχε κανει λαθος η γραμματεας και ειχε συνταγογραφησει 2 πενες γκοναλ των 900μον αντι για 3 και ακυρωσε την λανθασμενη συνταγη και μου εκανε νεα συνταγη με τις σωστες μοναδες!

Καλυτερα να τις παρεις ολες οσες δικαιουσαι και ας σου περισσεψουν!!!

 

Εγω εχω περασει απο επιτροπη και εχω ηδη παρει και τις δυο συνταγογραφησεις μου για 3000 για προκληση ωορρηξιας και οχι εξωσωματικη. Αλλα ακομη δεν τα εχουμε καταφερει και οι ενεσεις μου τελειωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να πετύχεις και σύντομα κιόλας Νεραϊδες. Μάλλον έχουμε μπλέξει με αυτόν γιατί πήγε ο σύζυγος σήμερα να του το πει και δεν το άλλαξε, είπε ότι φτάνουν οι μονάδες και να μην τον ενοχλεί και να μην τον "νευριάζει" άλλο!!! Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω εξωσωματική, δεν έχουμε πείρα και δεν ξέρομε ακόμα πολλά, αλλιώς θα του το λέγαμε αμέσως. Πιθανών να χρειαστεί να τα ακυρώσουμε όλα σε αυτόν και να πάμε αλλού, τώρα που είναι νωρίς και μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να πετύχεις και σύντομα κιόλας Νεραϊδες. Μάλλον έχουμε μπλέξει με αυτόν γιατί πήγε ο σύζυγος σήμερα να του το πει και δεν το άλλαξε, είπε ότι φτάνουν οι μονάδες και να μην τον ενοχλεί και να μην τον "νευριάζει" άλλο!!! Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω εξωσωματική, δεν έχουμε πείρα και δεν ξέρομε ακόμα πολλά, αλλιώς θα του το λέγαμε αμέσως. Πιθανών να χρειαστεί να τα ακυρώσουμε όλα σε αυτόν και να πάμε αλλού, τώρα που είναι νωρίς και μπορούμε.

 

 

Εχει "υποχρεωση¨" να σας ακυρωσει την συνταγη....Και δεν ειναι καθλου ευγενικο εκμερους του να θεωρει κουραστικο μια πληκτρολογηση στον Η/Υ! :evil: Γραμματεα δεν εχει; σε αυτη ζητησε να σου διορθωσει την συνταγη, χωρις καν να ενημερωσεις τον γιατρο....Δηλαδη πηγαινε στο γραφειο στη γραμματεα και πολυ απλα ζητησε ακυρωση αυτης και εκδοση νεας συνταγης με 5000μον!!!! ΚΑΙ ΑΣ ΣΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ!!!!! ΕΣΥ ΠΕΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΘΕΛΕΙΣ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ!!!

Επισης Ρωτα στην επιτροπη ή στο φαρμακειο του εοπυυ: πες τους οτι εχεις την συνταγη αλλα ληγει και καλα και δεν προλαβαινεις να πας να τα παρεις....επιτρεπεται να ξανασυνταγογραφησεις αμεσα νεα συνταγη για την 1η προσπαθεια; οποτε πας σε αλλο γιατρο και ξεμπερδευεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...