Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OLYMPION ΠΑΤΡΑ


Panagiota

Recommended Posts

Κορίτσια μου έστειλαν με Fax τα πράγματα που χρειάζεται να έχεις μαζί σου - αυτή δεν θα είναι βαλίτσα μίνι μετακόμιση θα κάνουμε :rolleyes: χαχαχα - μου έκανε εντύπωση γιατί στο Ιασώ που είχα γεννήσει το 2005 δεν μου χρειάστηκε τίποτα άλλο εκτός από τα προσωπικά μου είδη :D χρεωμένα βέβαια όλα αυτά που σου πρόσφεραν αλλά μέσα στο άγχο σου για τη γέννα δεν είχες να κουβαλήσεις και όλη την ντουλάπα :confused:

IGHNp2.png

 

ZiQSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εμενα το ιδιο fax μου εστειλαν,ενα κατεβατο! για αυτο σου ειπα οτι για το παιδι χρειαζεσαι τα παντα και επισης και για σενα εκτος απο αυτα που σου ειπα παραπανω φαντασου οτι πηγα με δυο βαλιτσες

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Ολύμπιο διαθέτει μόνο πάνες, μωρομάντιλα, γάλατα και αφρόλουτρα για τα μωρά. Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα φέρουν οι γονείς.

Για την μητέρα διαθέτει σερβιέτες, σεντόνια, πετσέτες και τίποτα άλλο.

Άρα σίγουρα η λίστα είναι μεγάλη;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟ:

  • φορμάκια 4-5
  • εσώρουχα -κορμάκια 4-5
  • σεντονάκια αγκαλιάς 2 ζευγάρια
  • κουβερτούλα μάλλινη ή πικέ ανάλογα με την εποχή γα το κουνάκι
  • κουβερτούλα αγκαλιάς
  • πετσέτες μπάνιου ή μπουρνουζι 2
  • πανάκια ή σαλίερες 5-6
  • καλλυντικά (σαμπουάν, αφρόλουτρο, κρέμες κ.λ.π.)

IGHNp2.png

 

ZiQSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σερβιετες λοχειας ειχαν, αν και μονο τη πρωτη μερα τις χρησιμοποιησα...απο τη δευτερη κανονικες σερβιετες...

 

ενταξει...δεν ειναι και τοσα πολλα....καποια απο αυτα τα θεωρω αυτονοητα παντως....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου από το Ιασώ ήταν πολύ διαφορετική , άσε που πιστεύω πως τισ πρώτες μέρες για τα νεογνά καλό είναι να χρησιμοποιείται ιματισμός (σεντονάκια, φορμάκια, πετσέτες) που έχου κλιβανιστεί σε μεγάλες θερμοκρασιες (όπως αυτές των επαγγελματικών πλυντηρίων των νοσοκομείων)

IGHNp2.png

 

ZiQSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ασχετο με τα πραγματα που σου ζητανε να εχεις μαζι σου γνωστες μου και φιλες που εχουν εμπειρια και απο το ιασω και απο το ολυμπιον λενε οτι σαφως καλυτερο ειναι το ολυμπιον και οσο για μενα που γεννησα πολυ προσφατα μονο τα καλυτερα εχω να σου πω,το προσωπικο ηταν ολο εξαιρετικο τα δωματια μεγαλα και πεντακαθαρα και οσες φορες και να φωναζες τις νοσοκομες παντα ερχοντουσαν με το χαμογελο πραγμα που πιστευω στο ιασω δεν γινεται

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα εγώ είχαν σερβιέτες,πετσέτες, εσώρουχα μιας χρήσης και σαμπουάν για τα μωράκια...βέβαια στα χρέωναν κανονικότατα και με τιμές μεγαλύτερες από τα φαρμακεία:rolleyes:

 

Σεντονάκια είχα πάρει δικά μου γιατί δεν είχαν;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως φτάει το άγχος μου που αυξάνεται λόγω τελευταίων ημερών (προγραματισμένη καισαρική 19/3) :oops::oops::oops:

Έχω και τον μικρό άρρωστο με αμυγδαλίτιδα :-( ...

Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι τελικά ;)

IGHNp2.png

 

ZiQSp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν γεννησα το 2009 σερβιετες και εσωρουχα μιας χρησης τα εδιναν εκεινοι,οπως και πετσετες.τωρα για το μωρο μου δεν χρειαστηκα και πολλα γιατι μου το ειχαν στην μοναδα γυμνουλι....:(εδιναν παντως παμπερς μωρομαντηλα και αφρολουτρο.ρουχαλακια εβλεπα η καθε μαμα εδινε τα δικα της.δεν μπορω να σας βοηθησω στο τι ακριβως χρειαζεται το μωρακι εκτος απο αυτα που λεει η λιστα.παντως ο,τι προσεφεραν ηταν κανονικα χρεωμενο και με το παραπανω!π.χ.με χρεωσαν 10 υποσεντονα και αναθεμα αν χαλασα 2!αφου ημουν ολη μερα στην μοναδα...χρεωσαν 10 εσωρουχα μιας χρησης και εγω χρησιμοποιησα μονο 1!την αλλη μερα εβαλα τα δικα μου.δεν ειναι τοσο για το κοστος τους.εξαλλου δεν ειναι και τοσο ακριβα.απλα μου εδωσαν την εντυπωση οτι με κοιτουσαν μονο σαν πορτοφολι....

παντως απο μαιες δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη.ουτε το θηλαστρο δεν ηρθαν να μου δειξουν να χρησιμοποιω.λες και επρεπε να ξερω....τι που ηταν το μωρο μου στην μοναδα;δεν επρεπε να ερθουν να δουν τι κανει εκεινη η λεχωνα με το γαλα της;

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μονόκλινο ήσουν? ή σε δίκλινο?

σε μονοκλινο

 

 

Ίσως φτάει το άγχος μου που αυξάνεται λόγω τελευταίων ημερών (προγραματισμένη καισαρική 19/3) :oops::oops::oops:

Έχω και τον μικρό άρρωστο με αμυγδαλίτιδα :-( ...

Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι τελικά ;)

ολα καλα θα πανε:D

Γιωτα εγω γεννησα τωρα:Dκαι δεν εχω την ιδια αποψη!οι κοπελες ερχοντουσαν να με βοηθησουν για τα παντα και ειληκρινα δεν ειδα καμια τους να δυσανασχετει τωρα οσο για τις χρεωσεις και στην δικη μου την περιπτωση παρολο που δεν χρησιμοποιησα σχεδον τιποτα μου τα χρεωσαν

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε στο ολύμπιον κ που να θέλει να μοιραστεί την εμπειρία της(είτε θετική είτε αρνητική); Τι θα πρέπει να προσέξω σε περίπτωση που επιλέξω να γεννήσω εκεί;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε στο ολύμπιον κ που να θέλει να μοιραστεί την εμπειρία της(είτε θετική είτε αρνητική); Τι θα πρέπει να προσέξω σε περίπτωση που επιλέξω να γεννήσω εκεί;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημέρα σας, υπάρχει κάποια κοπέλα να μοιραστεί την εμπειρία της καποια κοπέλα που να έχει γεννήσει φυσιολογικά με επισκληρίδιο?

 

καλημέρα γέννησα τον οκτώβριο στο ολύμπιον με φτ και επισκληρίδιο. όλα τέλεια. Γέννησα μέσα σε τρισήμιση ώρες, ξεκίνησα με την προοπτική αν αντέχω να μην κάνω επισκληρίδιο αλλά...δεν... οπότε και έκανα και καλύτερα γιατί δεν αξίζει να ταλαιπωρείται καμία μανούλα με τόσους πόνους. Ο φτ είναι εμπειρία ζωής και γενικότερα η γέννα. Ο αναισθησιολόγος πάνω από το κεφάλι μου μέχρι και που βγήκα από το χειρουργείο, ογιατρός μου με επισκεφτόταν 2 φορές την ημέρα, η μαία που είχα την ώρα του τοκετού η καλύτερη του ολυμπίου ήμουν τυχερή γιατί το βράδυ εκείνο είχε βάρδια. Και όλες οι μαίες πολύ καλές. Αυτά...όσο για τα χειρουργεία τους πεντακάθαρα και το περιβάλλον άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ χαίρομαι που είχες τόσο καλή εμπειρία! Να σου ζήσει!:D Επειδή δεν έχω καταλάβει υπάρχει η μαία της βάρδιας κ υπάρχει κ η μαία που συνεργάζεται με τον γιατρό; Και κάτι άλλο, πόσα άτομα ήταν συνολικά μαζί σου την ώρα που γεννούσες;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...