Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Alexandra77

Recommended Posts

ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ !

ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΘΥΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΠΟΤΕ ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΩ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΗΤΑΝ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ.ΣΤΟ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνωμη που το ξανανεβαζω αλλα εχω... νεα!

Τελικα χωρισαμε λογω ξυλοδαρμου που ποτε δεν σταματουσαν ολο αυτο τον καιρο... Μετα τα τελευταια νεα που σας εχω γραψει, πιστευα οτι εκει πηρε τελος η βια, ελα ομως που 7 μηνων εγκυος σηκωσε παλι χερι κι εγω δεν το ειπα σε κανεναν επειδη πιστευα οτι με την ελευση παιδιου μας θα ηρεμουσε κι ελεγα σιγα μη με χτυπησει μπροστα στο παιδι μας κτλ... χειροτερος εγινε!

Μετα την γεννηση παιδιου, 20 ημερων που ηταν ξυλο, μετα 40 ημερων παλι ξυλο, καθε 2 μηνες ξυλο... μεχρι που τον χωρισα τελικα μετα το Πασχα καταφευγοντας στους δικους μου, μη αντεχοντας αλλο! Φυσικα ζητησα διαζυγιο κ καναμε συναινετικο (ευτυχως!) κ τον βλεπει 2 φορες την βδομαδα.

Τι κι αν χωρισαμε 8 μηνων που ηταν το παιδι? Καλυτερα νωρις να μην βιωνει ολη αυτη την ψυχολογικη βια. Τον μπαμπα του παντα θα τον βλεπει, ποτε δεν θα αρνηθω στο παιδι μας να μη βλεπει τον μπαμπα του, θελω να χει τις καλυτερες σχεσεις μαζι του.

Μπορει να μετανιωσα ολα αυτα τα χρονια, (επρεπε να χα σταματησει την σχεση 2 χρονια πριν) αλλα δεν εκτιμησε (μαζι με τους γονεις του) την ολη προσπαθεια που ειχα κανει στον να τον αλλαξω προς το καλυτερο ανθρωπο κι εκεινος ηταν παντα καθετος...

Τελειωνοντας, χαιρομαι που πηρε τελος η σχεση μας, ηρεμησα τελειως και δεν θελω να με λυπηθειτε κι ουτε να μου δωσετε τα συγχαρητηρια (τα δινω εγω στον εαυτο μου) αλλα ισως μπορεσω να δωσω ενα μηνυμα στις υπαρχοντες κακοποιημενες μητερες ανεξαρτητος ηλικιας...

Καμια δεν ειναι μονη!

H αλήθεια είναι ότι το ψιλοπερίμενα..όπως επίσης περίμενα και την δική σου (καθυστερημένη κατεμέ) αντίδραση..

Δεν θα πω μπράβο.....Το μοναδικό που θα πω, είναι να προσέχεις πάρα πολύ αν και όταν θα παίρνει το παιδί σας. Ένας άντρας που σηκώνει χέρι σε μια ανυπεράσπιστη και έγκυο γυναίκα, θα σηκώσει σίγουρα και χέρι στο μωρό παιδί του ειδικά από την στιγμή που αυτό δεν μιλάει!!

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι το ψιλοπερίμενα..όπως επίσης περίμενα και την δική σου (καθυστερημένη κατεμέ) αντίδραση..

 

Το ξέρω... όσο σήκωνε χέρι, πάντα το μυαλό μου γύρναγε στις σελίδες που γράφατε και ντρεπόμουν να παραδεχτώ ότι όλες είχατε δίκιο τελικά!

 

Ένας άντρας που σηκώνει χέρι σε μια ανυπεράσπιστη και έγκυο γυναίκα, θα σηκώσει σίγουρα και χέρι στο μωρό παιδί του ειδικά από την στιγμή που αυτό δεν μιλάει!!

 

Αυτό είναι σίγουρο! Κάποιες φορές που σήκωνε χέρι ήταν μπροστά το μωρό στην αγκαλιά μου (δεν το χτυπούσε προς Θεού), τρόμαζε κι έτρεμε απο φόβο κλαίγοντας σπαρακτικά!

Τώρα τον παίρνει μόνο με παρουσία των δικών του (παππούς και γιαγιά) κι έτσι είμαι ήσυχη εντελώς.

Ας ελπίσω πως έτσι θα συνεχιστεί και στο μέλλον μεγαλώνοντας το παιδί.

Έτσι και απλώσει χέρι, τον σκότωσα, τελείωσε....

.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα.. χαιρομαι πολυ που τελικα πηρες αυτην την αποφαση. Σου αξιζει οτι καλυτερο για σενα και το μωρο σου.

Θυμαμαι απο περυσι την περιπτωση σου.. Καλα εκανες και ευχομαι ολα πλεον να σου πανε καλα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω μπράβο.....Το μοναδικό που θα πω, είναι να προσέχεις πάρα πολύ αν και όταν θα παίρνει το παιδί σας. Ένας άντρας που σηκώνει χέρι σε μια ανυπεράσπιστη και έγκυο γυναίκα, θα σηκώσει σίγουρα και χέρι στο μωρό παιδί του ειδικά από την στιγμή που αυτό δεν μιλάει!!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Mama nenekas, απο την στιγμή που δεν σε σεβάστηκε την στιγμή που κυοφορούσες αυτό το πλασματάκι δεν θεωρώ οτι θα το σεβαστεί τώρα που γεννήθηκε με το καλό, πρόσεχε πολύ την συμπεριφορά του απέναντι στο παιδί σου..θεωρώ οτι ένας άνθρωπος που σηκώνει χέρι στην γυναίκα του δεν τον εμποδίζει τίποτα στο να σηκώσει χέρι ακόμα και στο παιδί του, εξάλλου την άξεστη και άθλια αυτη συμπεριφορά του πιστεύω οτι την έχει υιοθετήσει απο την ίδια του την οικογένεια γιατί όλοι μας υιοθετούμε πράγματα και συμπεριφορές απο τους γονείς μας, εγώ προσωπικά θα ήμουν επιφυλακτική ακόμα και απέναντι στους παππούδες του μωρού.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Mama nenekas, απο την στιγμή που δεν σε σεβάστηκε την στιγμή που κυοφορούσες αυτό το πλασματάκι δεν θεωρώ οτι θα το σεβαστεί τώρα που γεννήθηκε με το καλό, πρόσεχε πολύ την συμπεριφορά του απέναντι στο παιδί σου..θεωρώ οτι ένας άνθρωπος που σηκώνει χέρι στην γυναίκα του δεν τον εμποδίζει τίποτα στο να σηκώσει χέρι ακόμα και στο παιδί του, εξάλλου την άξεστη και άθλια αυτη συμπεριφορά του πιστεύω οτι την έχει υιοθετήσει απο την ίδια του την οικογένεια γιατί όλοι μας υιοθετούμε πράγματα και συμπεριφορές απο τους γονείς μας, εγώ προσωπικά θα ήμουν επιφυλακτική ακόμα και απέναντι στους παππούδες του μωρού.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Riaki με κάλυψες κοπέλα μου...Αυτή θα ήταν και μένα η δική μου απάντηση.. Αλεξάνδρα μου, εγώ προσωπικά θα πρότεινα τουλάχιστον για κανά χρόνο να ήταν μπροστά κάποιος από τους δικούς σου ανθρώπους, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό..:cool:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή για αρκετές εβδομάδες ερχόντουσαν σπίτι μου με τους παπούδες κ παρουσία δικών μου, έβλεπαν το παιδί.

Με τους δικηγόρους μας συμφωνήσαμε να παίρνουν το παιδί μόνο για 3 ώρες στο σπίτι τους (ποτέ μόνος ο πατέρας του).

Εξάλλου δεν τους έχω για τόσο χαζούς να κάνουν κάτι τέτοιο διότι θα έχουν συνέπειες και μάλιστα βαριές οπότε δεν θέλουν να πάνε φυλακή!

Το βλέπω πόσο αγαπάνε το παιδί κι αυτό κάθε φορά που μου το φέρνουν είτε είναι χαρούμενο είτε κοιμισμένο και δεν βλέπω το λόγο να μη περνάει καλά το παιδί μου. Μόνο αυτό με ενδιαφέρει, να περνάει καλά! :)

.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο δώρο που έκανες στο παιδί σου ήταν να χωρίσεις!

Σε καμμία περίπτωση μη μετανιώσεις ποτέ. Το παιδί σου θα μάθαινε ότι η οικογένεια είναι αυτό το αρρωστημένο πράγμα, βία και φόβος. Είμαι σίγουρη ότι δεν θες να του δώσεις τέτοιες αποσκευές για τη ζωή του, θα το κατέστρεφες. Αξίζει πολλά περισσότερα.

Νομίζω ότι καλά κάνει να βλέπει τον πατέρα του και να είσαι σίγουρη, ότι όταν μεγαλώσει, θα κρίνει τον "τέως" και το ίδιο το παιδί σας και πολύ πιο αυστηρά απο εσένα.

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...